PDA

View Full Version : ΚΑΡΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΘΟΡΥΒΟΥ



p@nos
27/08/2010, 14:02
το ακουσα πριν 1' στο αλτερ...μαζι με κτεο για τα δικυκλα...απο το σεπτεμβρη...

κοστος κτεο 25?+10? αν καταλαβα καλα η καρτα θορυβου, την οποια θα πληρωνεις καθε χρονο(απ'οτι ειπαν)

προστιμο 150? σε περιπτωση που δεν εχεις περασει κτεο, η δεν εχεις καρτα θορυβου...


με τις υγειες μας

:a51:

p@nos
27/08/2010, 14:03
κατι μου λεει οτι θα την ξηλωσω την πινακιδα...μονο προβληματα δημιουργει

:a13:

guzzistas
27/08/2010, 14:06
Καλά.... τίποτε άλλο?

:lol:

:wave2:

p@nos
27/08/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Καλά.... τίποτε άλλο?

:lol:

:wave2:


με τους μαλακες που εχουμε μπλεξει...φορος φρεναρισματος...φορος σινιαλου στα αμεσα πλανα τους:lol: :lol: :lol:

guzzistas
27/08/2010, 14:09
Εγώ θα συνεχίσω να κάνω ό,τι κάνω όλα αυτά τα χρόνια.....

:ninja:

ggs
13/10/2010, 22:26
Η Είδηση

"...Το σχέδιο νόμου, που έχει ως κύριο θέμα τη σύσταση του Εθνικού Συμβουλίου Οδικής Ασφάλειας, ανοίγει με τις υπόλοιπες διατάξεις του διάπλατα το δρόμο, προκειμένου τα σουπερμάρκετ να δημιουργήσουν χώρους διάθεσης υγρών καυσίμων. Ταυτόχρονα, προσπαθεί να κάνει λίγο πιο δύσκολη τη ζωή του ενδημικού είδους γνωστού ως «κάγκουρας», θεσπίζοντας την Κάρτα Ελέγχου Θορύβου (ΚΕΘ) για τα δίκυκλα.

Οι ειδικές ρυθμίσεις με τις οποίες θα καθορίζεται το ύψος του ποσού που θα καταβάλει ο δικυκλιστής για την απόκτηση της ΚΕΘ, καθώς και οι προδιαγραφές ελέγχου των μοτοσικλετών θα καθοριστούν με υπουργικές αποφάσεις στο μέλλον. ..."

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=212988


...και καποιες λεπτομεριες...

http://www.tosynergeio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56:2010-05-04-14-09-07&catid=34:kladika&Itemid=59



.....ε...ρε... ΑΓΚΡΑΜΠΟΒΙΤΖ και ΓΙΟΣΙΜΟΥΡΙΑ ...:lol:

guzzistas
13/10/2010, 22:55
κλάιν μάιν.....

GABBER
14/10/2010, 09:16
Στα ύψη οι τιμές των μαμά εξατμίσεων για TDM:D

Ε ρε γέλια !!!

BTW σε περίπτωση που με τις τάπες , τα επίπεδα θορύβου είναι μέσα στα επιτρεπτά, είμαστε οκ???

KOSTAS-ER6
14/10/2010, 09:26
με τις ταπες δεν υπαρχει προβλημα....εκτος αν μετραει καυσαερα,γιατι δεν υπαρχει καταλυτης, αλλα στην Ελλαδα ειμαστε αν εχεις κανενα γνωστο ολα γινονται!!!

p@nos
14/10/2010, 11:56
http://www.capital.gr/News.asp?id=1065877


πραγματικα σε ωθουν στην παρανομια...

:sick: :sick: :rolleyes:

makis206
14/10/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πραγματικα σε ωθουν στην παρανομια...

Πραγματικά σε ωθούν στην ποδηλασία...:D :lol:

p@nos
14/10/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πραγματικά σε ωθούν στην ποδηλασία...:D :lol:



+1000 :D


πραγματικα αμα δε φοβομουν οτι θα μου το κλεψουν, θα μετακινομουν αποκλειστικα με το ποδηλατο ειδικα μεσα στην πολη

makis206
14/10/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
+1000 :D

+2 πόδια καλύτερα :lol:

faraway
14/10/2010, 12:20
δλδ ρε παιδιά ο τεχνικός έλεγχος τι θα περιλαμβάνει ???:confused: :confused:

όχι τίποτα άλλο , εδώ δεν εμπιστέυομαι να ακουμπήσουν το μηχάνάκι μου , μηχανικοί και μηχανικοί , θα το δώσω να του βάλουν χέρι αυτοί οι κατσαπλιάδες ??

ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ !!!:evil: :evil:

mars696
14/10/2010, 12:25
Εχει να πεσει λαδι.....:look: :look: :look:

makis206
14/10/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Εχει να πεσει λαδι.....:look: :look: :look:

Μόνο τα Ducatiα θα ελέγχουν;:look:

Gandalf dr685sm
18/10/2010, 09:50
Πάραρια μάντολες μέτρο .. ίσα ίσα να σκάσουμε το 10-20-30-50αρικο πάλι και να το βάλουν στην τσέπη τους.

Ποιός με μπλοκάρει εμένα να βάλω ξανά τις μαμίσιες στο ΧΤΧ και να πάω να μετρηθώ για όλα και στην συνέχεια να ξαναβάλω τις ταπωμένες Akrapovic;

Εισπρακτικό μέτρο 100%...

Για την ιστορία πάντως είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα γίνει πλέον.

http://news247.gr/ellada/karta_elegxoy_gia_mhxanes.587177.html

costas81
18/10/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μόνο τα Ducatiα θα ελέγχουν;:look:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Xrider
18/10/2010, 10:49
Πριν κατι μηνες το ιδιο λεγαμε οτι ετοιμαζονται...τωρα το εκαναν???

Παντως πριν απο 2 μηνες που πηγα σε ΚΤΕΟ το αυτοκινητο ειδα οτι ειχαν ετοιμα και οργανα για 2κυκλα!!

Η καρτα θορυβου οπως ελεγαν -πριν2 μηνες- θα ισχυει και στις περιπτωσεις μετρησης θορυβου στον δρομο...με αλλα λογια....αν πας με την "μαμα" και μετα βαλεις την ξεταποτη θα ζητησουν μαλλον το χαρτακι που σου εδωσε το ΚΤΕΟ και θα συγκρινουν διαφορα...οποτε σου τυλιγουν και μια "ζαργανα" στο ροζ χαρτακι :D

Xrider
18/10/2010, 10:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=108345

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=108203

Gandalf dr685sm
18/10/2010, 11:15
Xrider... δεν μιλώ για ξετάπωτη. Μιλώ για ταπωμένη after market, όπου δεν έχει και πολύ διαφορά απο την μαμά... οπότε εκεί αμφισβητείς όπως και σήμερα δηλαδή το αποτέλεσμα της μέτρησης που γίνεται στον δρόμο λόγω μη ακριβών συνθηκών... πάς ξανά στο ΚΤΕΟ έχοντας περάσει και πάλι τις μαμά εξατμίσεις (έλεος 6 βίδες είναι).. και βγαίνεις εκ νέου λάδι.

Η μόνη περίπτωση να είσαι καμένος είναι στην κάρτα να αναγράφεται η μάρκα εξάτμισης κάτι που το κόβω πολύ δύσκολο.

Gandalf

Xrider
18/10/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Xrider... δεν μιλώ για ξετάπωτη. Μιλώ για ταπωμένη after market, όπου δεν έχει και πολύ διαφορά απο την μαμά... οπότε εκεί αμφισβητείς όπως και σήμερα δηλαδή το αποτέλεσμα της μέτρησης που γίνεται στον δρόμο λόγω μη ακριβών συνθηκών... πάς ξανά στο ΚΤΕΟ έχοντας περάσει και πάλι τις μαμά εξατμίσεις (έλεος 6 βίδες είναι).. και βγαίνεις εκ νέου λάδι.

Η μόνη περίπτωση να είσαι καμένος είναι στην κάρτα να αναγράφεται η μάρκα εξάτμισης κάτι που το κόβω πολύ δύσκολο.

Gandalf
Συμφωνω μαζι σου...απλα το θεμα που τιθεται ειναι κατα ποσο εισαι διατεθειμενος να μπεις σε τετοιες διαδικασιες δλδ.να εχει και 2η εξατμιση,να εχεις μπλα μπλα με το εκαστοτε μπλοκο και καθε φορα τρεξιμο σε ΚΤΕΟ και μετα ξανα τρεξιμο σε τροχαια για να τους πεις οτι εκαναν λαθος.

tifoso4ever
18/10/2010, 11:50
Ναι, ΟΚ...Θελω να δω τι θα μετρησουν οταν τους παω το ντουκατι, το χουσκβαρνα και τα σουζουκια με ΜΑΜΑ εξατμισεις...Σε περιπτωση που ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ να κανουν εστω νυξη για λαδωμα, θα πεσει σφαλιαρα και μετα μηνυση...Και αν δεν "δυνανται" οπως λενε να χορηγησουν την καρτα θορυβου,
θα περασω τα μηχανακια απο επισημο εξουσιοδοτημενο με παρουσια συμβολαιογραφου ή/και δικηγορου και θα παρω γραπτως βεβαιωση οτι δεν εχουν υποστει ΚΑΜΜΙΑ μετατροπη, ειναι απολυτως νομιμα και σε εργοστασιακη κατασταση, και πληρουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τις προδιαγραφες του κατασκευαστη και συμορφωνονται πληρως με τις απαιτησεις της ευρωπαϊκης ενωσης, βασει νομου περι εγκρισεων τυπου των εν λογω μοντελων για νομιμη κυκλοφορια σε δημοσιους δρομους...
Σε περιπτωση αφτερ-μαρκετ εξατμισης, πρεπει να εχετε το πιστοποιητικο οτι ειναι προορισμενη για νομιμη χρηση σε δημοσιους δρομους, οποτε και δεν μπορουν να σας αναγκασουν να την αλλαξετε με την εργοστασιακη εξατμιση. Σε ολες τις περιπτωσεις, ισχυουν τα ορια θορυβου που ισχυαν ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΠΗΡΕ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ το μηχανακι σας, και ΟΧΙ τα σημερινα! Αυτο ασχετα με τι ισχυριζονται καποιοι, ισχυει βασει της ευρωπαϊκης οδηγιας, η οποια ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ σε καθε περιπτωση της ελληνικης....
Καλημερα σας...

Αυτο τυπωστε το και να το θυμαστε σε περιπτωση σας αρχισουν τα "κινεζικα" και θελουν να πεσει "πουρμπουαρ"...:wave2:

XJR_Billy
18/10/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Ναι, ΟΚ...Θελω να δω τι θα μετρησουν οταν τους παω το ντουκατι, το χουσκβαρνα και τα σουζουκια με ΜΑΜΑ εξατμισεις...Σε περιπτωση που ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ να κανουν εστω νυξη για λαδωμα, θα πεσει σφαλιαρα και μετα μηνυση...Και αν δεν "δυνανται" οπως λενε να χορηγησουν την καρτα θορυβου,
θα περασω τα μηχανακια απο επισημο εξουσιοδοτημενο με παρουσια συμβολαιογραφου ή/και δικηγορου και θα παρω γραπτως βεβαιωση οτι δεν εχουν υποστει ΚΑΜΜΙΑ μετατροπη, ειναι απολυτως νομιμα και σε εργοστασιακη κατασταση, και πληρουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τις προδιαγραφες του κατασκευαστη και συμορφωνονται πληρως με τις απαιτησεις της ευρωπαϊκης ενωσης, βασει νομου περι εγκρισεων τυπου των εν λογω μοντελων για νομιμη κυκλοφορια σε δημοσιους δρομους...
Σε περιπτωση αφτερ-μαρκετ εξατμισης, πρεπει να εχετε το πιστοποιητικο οτι ειναι προορισμενη για νομιμη χρηση σε δημοσιους δρομους, οποτε και δεν μπορουν να σας αναγκασουν να την αλλαξετε με την εργοστασιακη εξατμιση. Σε ολες τις περιπτωσεις, ισχυουν τα ορια θορυβου που ισχυαν ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΠΗΡΕ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ το μηχανακι σας, και ΟΧΙ τα σημερινα! Αυτο ασχετα με τι ισχυριζονται καποιοι, ισχυει βασει της ευρωπαϊκης οδηγιας, η οποια ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ σε καθε περιπτωση της ελληνικης....
Καλημερα σας...

Αυτο τυπωστε το και να το θυμαστε σε περιπτωση σας αρχισουν τα "κινεζικα" και θελουν να πεσει "πουρμπουαρ"...:wave2:

Πολύ σωστός και επεξηγηματικός φίλε!!:beer:

Viking
18/10/2010, 12:18
Νομίζω δεν το έγραψε κάποιος. Στις άδειες των μοτό μας αναγράφεται το όριο θορύβου (dB) και σε ποιες στροφές το μετράμε. Είναι διαφορετικό (νομίζω) για κάθε μοτοσυκλέτα.

Για παράδειγμα για την δικιά μου είναι 91dB στις 4625 σαλ. Σήμερα μέτρησα 90 στις 4800-5000σαλ (after market LeoVince με τάπες) αλλά θα πάρω μέτρηση και με ένα πιο καλό ντεσιμπελόμετρο.


;)

Xrider
18/10/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Νομίζω δεν το έγραψε κάποιος. Στις άδειες των μοτό μας αναγράφεται το όριο θορύβου (dB) και σε ποιες στροφές το μετράμε. Είναι διαφορετικό (νομίζω) για κάθε μοτοσυκλέτα.

Για παράδειγμα για την δικιά μου είναι 91dB στις 4625 σαλ. Σήμερα μέτρησα 90 στις 4800-5000σαλ (after market LeoVince με τάπες) αλλά θα πάρω μέτρηση και με ένα πιο καλό ντεσιμπελόμετρο.


;)

Δεν εχω την αδεια μαζι μου.....στο παπι Astrea Grand '93 100db γραφει η αδεια του και το ειχα παρει καινουριο τοτε....με motosport ανοιχτη ειχα μαζεψει αρκετα ροζ χαρτακια .

Viking
18/10/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν εχω την αδεια μαζι μου.....στο παπι Astrea Grand '93 100db γραφει η αδεια του και το ειχα παρει καινουριο τοτε....με motosport ανοιχτη ειχα μαζεψει αρκετα ροζ χαρτακια .

Λογικά θα πήγαινε πάνω από 100dB ε?

Και η μέτρηση θέλει συγκεκριμένο τρόπο (από ορισμένη γωνία και απόσταση και χωρίς εμπόδια πίσω από την εξάτμιση για κάποια μέτρα).

Έχει ένα ωραίο θεματάκι εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=179751

alximistis
18/10/2010, 13:31
ωραία όλα αυτά ρε boys and girls αλλά έχω μία απορία.
Το θόρυβο θα τον μετράνε μόνο μέσω εξάτμισης; Το δικό μου που είναι ξηροκάμπανο και κάνει κλαν κλαν κλαν τι γίνεται;;;
Και επίσης αυτό το κλαν κλαν κλαν δεν αλλάζει από όσο ξέρω. :D
Τι θα μου πούνε δηλαδή τράβα άλλαξε μηχανή;;; :lol:

Xrider
18/10/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Λογικά θα πήγαινε πάνω από 100dB ε?

Και η μέτρηση θέλει συγκεκριμένο τρόπο (από ορισμένη γωνία και απόσταση και χωρίς εμπόδια πίσω από την εξάτμιση για κάποια μέτρα).

Έχει ένα ωραίο θεματάκι εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=179751

:lol: den exo idea poso pigaine alla 100db einai polla ...xartakia mazepsa mono apo tin emfanisi tis exatimsis...eixa ena bouri motorsport kai se Zitades tous ekane klik

Tigas
18/10/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Xrider... δεν μιλώ για ξετάπωτη. Μιλώ για ταπωμένη after market, όπου δεν έχει και πολύ διαφορά απο την μαμά... οπότε εκεί αμφισβητείς όπως και σήμερα δηλαδή το αποτέλεσμα της μέτρησης που γίνεται στον δρόμο λόγω μη ακριβών συνθηκών... πάς ξανά στο ΚΤΕΟ έχοντας περάσει και πάλι τις μαμά εξατμίσεις (έλεος 6 βίδες είναι).. και βγαίνεις εκ νέου λάδι.

Η μόνη περίπτωση να είσαι καμένος είναι στην κάρτα να αναγράφεται η μάρκα εξάτμισης κάτι που το κόβω πολύ δύσκολο.

Gandalf

εάν φοράς aftermarket εξάτμιση σε γράφουν εάν θέλουν έτσι και αλλιώς όπως και μένα, υποθέτω ότι η μηχανή σου είναι καταλυτική όπως γράφει η άδεια σου/μου, με την ακράπα, γιοσι κτλ κτλ ο καταλύτης bye bye και τότε σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει πρόστιμο αλλά ακινητοποίηση οχήματος:D

tifoso4ever
18/10/2010, 15:48
Νομίζω δεν το έγραψε κάποιος. Στις άδειες των μοτό μας αναγράφεται το όριο θορύβου (dB) και σε ποιες στροφές το μετράμε. Είναι διαφορετικό (νομίζω) για κάθε μοτοσυκλέτα. Για παράδειγμα για την δικιά μου είναι 91dB στις 4625 σαλ. Σήμερα μέτρησα 90 στις 4800-5000σαλ (after market LeoVince με τάπες) αλλά θα πάρω μέτρηση και με ένα πιο καλό ντεσιμπελόμετρο.

Σωστα τα λες, αλλα ακομα και σε πιο καινουριες μοτοσυκλετες δεν γραφει τιποτα στην αδεια περι θορυβου...Για τις πιο παλιες (δεκαετιας +...) δεν το συζηταμε, κανεις δεν γνωριζει, ισως μονο στην εγκριση τυπου...Πολυ ψαξιμο μ'αλλα λογια, θα το ερευνησω και θα επανελθω, για τι τα περισσοτερα μηχανακια μου ειναι παλια...

ωραία όλα αυτά ρε boys and girls αλλά έχω μία απορία.
Το θόρυβο θα τον μετράνε μόνο μέσω εξάτμισης; Το δικό μου που είναι ξηροκάμπανο και κάνει κλαν κλαν κλαν τι γίνεται;;;
Και επίσης αυτό το κλαν κλαν κλαν δεν αλλάζει από όσο ξέρω.
Τι θα μου πούνε δηλαδή τράβα άλλαξε μηχανή;;;

Ο λογος που ανεφερα το ντουκατι ειναι ακριβως αυτος! Με τοσους πολους μηχανικους θορυβους, ΤΙ μετρανε? Υπαρχει βεβαια λυση, να κρατας τη μανετα, και μειωνεται ο θορυβος της καμπανας, αλλα...Κουβεντα να γινεται...Το οτι με termignoni η ενταση του ηχου απο τα τελικα (οχι ξεταπωτα φυσικα...) ειναι χαμηλωτερος απο τα μαμα, να το αναφερω???
Μετρημενα με ντεσιμπελομετρο, δεν κανω πλακα...

εάν φοράς aftermarket εξάτμιση σε γράφουν εάν θέλουν έτσι και αλλιώς όπως και μένα, υποθέτω ότι η μηχανή σου είναι καταλυτική όπως γράφει η άδεια σου/μου, με την ακράπα, γιοσι κτλ κτλ ο καταλύτης bye bye και τότε σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει πρόστιμο αλλά ακινητοποίηση οχήματος.

Οσον αφορα τους καταλυτες, σε καποια μοντελα ΔΕΝ βρισκονται στα τελικα, αλλα στο μεσσαιο κομματι, οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν εχεις αφτερ-μαρκετ τελικο...Εφ'οσον δεν κανει θορυβο (δεν ειναι ξεταπωτο), και εφ'οσον εχει πιστοποιηση και εγκριση τυπου για νομιμη χρηση στο δρομο, και ΕΧΕΙΣ το σχετικο δικαιολογητικο απο τον κατασκευαστη (ΟΧΙ απ'τον αντιπροσωπο, υπαρχει σε ολες τις συσκευασιες μεσα απαραιτητα αν πληροι τις προδιαγραφες θορυβου, ασχετα τι μαρκα ειναι...), ΔΕΝ μπορουν να σου κανουν τιποτα, το εγραψα και παραπανω. Αν οι καταλυτες ειναι τοποθετημενοι στα μαμα τελικα και τα αφτερ-μαρκετ ΔΕΝ εχουν, τοτε ΝΑΙ, θα εχεις θεμα...


:beer: :beer: :beer:

Viking
18/10/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Νομίζω δεν το έγραψε κάποιος. Στις άδειες των μοτό μας αναγράφεται το όριο θορύβου (dB) και σε ποιες στροφές το μετράμε. Είναι διαφορετικό (νομίζω) για κάθε μοτοσυκλέτα. Για παράδειγμα για την δικιά μου είναι 91dB στις 4625 σαλ. Σήμερα μέτρησα 90 στις 4800-5000σαλ (after market LeoVince με τάπες) αλλά θα πάρω μέτρηση και με ένα πιο καλό ντεσιμπελόμετρο.

Σωστα τα λες, αλλα ακομα και σε πιο καινουριες μοτοσυκλετες δεν γραφει τιποτα στην αδεια περι θορυβου...Για τις πιο παλιες (δεκαετιας +...) δεν το συζηταμε, κανεις δεν γνωριζει, ισως μονο στην εγκριση τυπου...Πολυ ψαξιμο μ'αλλα λογια, θα το ερευνησω και θα επανελθω, για τι τα περισσοτερα μηχανακια μου ειναι παλια...


:beer: :beer: :beer:
To 'γραψα γιατί το είδα στην άδειά μου (πεδία U.1 και U.3 αν θυμάμαι καλά γιατί δεν την έχω μπροστά μου). Δεν ξέρω αν αναγράφεται στις παλιές άδειες. Πάντως αυτό που θέλω να επισημάνω ότι το όριο θορύβου είναι διαφορετικό για κάθε μοτοσυκλέτα, για να μη μας ψαρώσουν αν μας σταματήσουν ακόμα και αν μας μετρήσουν με dB-μετρο. Η άδεια πρέπει να αναφέρει το επιτρεπτό όριο για τη μοτοσυκλέτα μας. Αν όχι, μπορούμε να το βρούμε και να ενημερώσουμε το υπουργείο συγκοινωνιών ώστε να ενημερώσει την άδειά μας και να μην τρέχουμε τσάμπα. :beer:

cityfly
18/10/2010, 18:52
εμένα στο CB1 είναι μαμά οι εξατμίσεις (γράφεις και κάτι ιαπωνέζικα πάνω, μη με ρωτήσετε τι)
και στην άδεια πάνω δεν γράφει dB
θα χει πολύ γέλιο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
23/10/2010, 22:44
παντως η ιστορια μου θυμιζει αυτο...


ενα δυο ενα δυο τεστ τεστ (http://www.youtube.com/watch?v=cJgeJf05o1g)


:a13: :D :D :D