PDA

View Full Version : Επιχείρηση "Σφυροκόπημα" κατά παιδοφιλίας.



Σελίδες : [1] 2 3 4

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 09:17
Αν και μη μοτοσυκλετιστικό θέμα, νομίζω οτι αφορά όλους μας όταν κτήνη σαν και αυτά πέφτουν στον δόκανο των Αρχών...

Τσουκνίδα στον πισινό τώρα , οινόπνευμα απο πάνω και μετά βουτιά σε αλάτι θέλουν τώρα... και αυτό κάθε μέρα επί δύο φορές.. ΚΤΗΝΗ...

http://www.ecfpo.gr/forum/viewtopic.php?f=63&t=3907&p=43459#p43459

Εχετλαίος
14/10/2010, 09:44
Όχι τσουκνίδα, όχι, όχι.
Σε ΕΜΕΝΑ να τους δώσετε! ΟΛΟΥΣ τους! Θα χρειαστώ περίπου μια βδομάδα με τον καθένα και στο τέλος θα παρακαλάνε να τους απεκτείνω!
:mad: :mad: :mad:

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 09:46
Σύντεκνε... θες παρέα σε αυτό το πλάνο σου;... να μην κουραστείς δλδ...

εντάξει οχι τσουκνίδα.. ανανάς όμως;

Gandalf

Εχετλαίος
14/10/2010, 09:47
Έχουμε αρχίσει και μια προσπάθεια:
http://www.ministryofjustice.gr/site/el/%CE%91%CE%A1%CE%A7%CE%99%CE%9A%CE%97/tabid/64/ctl/details/itemid/1667/mid/563/.aspx

Για να δούμε και εμείς έμπρακτα τι μπορούμε να κάνουμε.

ggs
14/10/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αν και μη μοτοσυκλετιστικό θέμα, νομίζω οτι αφορά όλους μας όταν κτήνη σαν και αυτά πέφτουν στον δόκανο των Αρχών...

Τσουκνίδα στον πισινό τώρα , οινόπνευμα απο πάνω και μετά βουτιά σε αλάτι θέλουν τώρα... και αυτό κάθε μέρα επί δύο φορές.. ΚΤΗΝΗ...

http://www.ecfpo.gr/forum/viewtopic.php?f=63&t=3907&p=43459#p43459

Gandalf , το ότι πρέπει να τους κόψουν τα @@ και να μην ξαναδούν το φως της μέρας όσοι καταδικάζονται για παιδοφιλια ,δεν χωραει συζήτηση.

Η λίστα όμως που έχεις βάλει κατονομαζει ανθρώπους που κατηγορούνται για παιδοφιλια….

Δυστυχώς , υπάρχει και ένα «κακό» προηγούμενο με το τον Σφακιανακη (Δίωξη Ηλ.Εγκληματος) (και το άγχος του να δείξει «επιτυχίες» ) που το Ελληνικό δημόσιο ακόμη το πληρώνει ως υπέρογκη αποζημίωση σε τρεις περιπτώσεις αδίκως διασυρθέντων που πήγαν στα δικαστήρια .

Η κατηγορία της παιδοφιλιας είναι ίσως η χειρότερη κατηγορία και γι αυτό πρέπει να είμαστε προσεκτικοί μέχρι την τελική ετυμηγορία.

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 09:51
ggs , φίλε μου 110% μαζί σου σε ότι λες... αν είδες όμως στην αρχή , τα ονόματα δόθηκαν με εντολή εισαγγελέα που έκδωσε και τα εντάλματα σύλληψης που σημαίνει οτι οι κατηγορίες έχουν νομική βάση.

Η παρούσα ανακοίνωση ονομάτων δηλαδή έχει γίνει , στο γράμμα του νόμου τουλάχιστον , νόμιμα. Εκτός αυτού αν είδες υπήρξε συνεργασία με interpol απο όπου ξεκίνησαν και τα ίχνη που μέναν σε κάθε ηλεκτρονική σύνδεση.

Σίγουρα λάθη έχουν γίνει στο παρελθόν... αλλά μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο μετά απο τόσες διασταυρώσεις απο διάφορες πηγές και Αρχές να βγούν λάθος... δεν είναι και απίθανο πάντως.

Anty12
14/10/2010, 09:57
.................................................................................................... ........
Συμφωνα με πληροφορίες, το υλικό ήταν ιδιαίτερα σκληρό, όπως πχ. βίντεο με βρέφη ηλικίας από 6 μηνών, που είναι δεμένα στους αγκώνες και κακοποιούνται σεξουαλικά από ενήλικες

.................................................................................................... .........

Αν είναι δυνατόν ρε πούστη μου.......!!!!!!!!
Μα τι συμβαίνει μέσα στο μυαλό τέτοιων υπ-ανθρώπων.........???

ggs
14/10/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ggs , φίλε μου 110% μαζί σου σε ότι λες... αν είδες όμως στην αρχή , τα ονόματα δόθηκαν με εντολή εισαγγελέα που έκδωσε και τα εντάλματα σύλληψης που σημαίνει οτι οι κατηγορίες έχουν νομική βάση.

Η παρούσα ανακοίνωση ονομάτων δηλαδή έχει γίνει , στο γράμμα του νόμου τουλάχιστον , νόμιμα. Εκτός αυτού αν είδες υπήρξε συνεργασία με interpol απο όπου ξεκίνησαν και τα ίχνη που μέναν σε κάθε ηλεκτρονική σύνδεση.

Σίγουρα λάθη έχουν γίνει... αλλά μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο μετά απο τόσες διασταυρώσεις απο διάφορες πηγές και Αρχές να βγούν λάθος... δεν είναι και απίθανο πάντως.

Βρε , δεν λέω ότι τα έβγαλες εσύ τα ονόματα…

Απλώς , είμαι λίγο επιφυλακτικός με το άγχος του «κράτους» να δείξει ότι παράγει έργο…
Έβγαλαν στον «τάκο» 30 ονόματα…
Για εμένα, και οι 30 έχουν ήδη καταδικαστεί από την κοινωνία , ασχέτως την έκβαση της δίκης…
Φαντάζεσαι μέσα σε αυτούς τους 30 να υπάρχει έστω και ΕΝΑΣ αθώος ?
Ο άνθρωπος αυτός έχει καταστραφεί…

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 10:06
Συμφωνούμε οτι δεν διαφωνούμε ggs....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Απλά προς ενημέρωση όλων μιας και αυτή είναι ακριβώς η εξιδείκευση μου στην ηλεκτρονική ασφάλεια (Digital Forensics)... απο την στιγμή που θα έχεις πειστήρια σε σκληρό δίσκο, οπτικά μέσα κτλ... δεν υπάρχει πλέον αμφιβολία. Και βάση αυτών βγαίνουν και τα εντάλματα.

Η μόνη περίπτωση να βγείς λάθος εκεί είναι απο βιασύνη όπως είπες , μην διαπιστώνοντας οτι η χρήση του Η.Υ μπορεί να έγινε απο άλλο άτομο με τον ίδιο λογαριασμό πρόσβασης. Αυτό όμως μόνο απο βιασύνη... απλή λεπτομέρεια του επαγγέλματος για ενημέρωση όλων.

Gandalf

vaska
14/10/2010, 10:11
Σαν πατέρας αλλά και σαν άνθρωπος το ζήτημα της παιδοφιλίας μ' έχει άπειρες φορές απασχολήσει καθώς και ο τρόπος που μέχρι τώρα ακόμα και τα κανάλια αποκαλούν αυτά τα αίσχη της κοινωνίας. Είναι ίσως ο μοναδικός λόγος για τον οποίο σκέφτομαι την ενεργοποίηση της ποινής του θανάτου με χαμόγελο.

1000% μαζί σας κι ένα μεγάλο μπράβο στην εισαγγελέα που δημοσιοποίησε την λίστα. Βάλτε κι εμένα στην παρέα περιποίησης αυτών των λυμάτων.

Πραγματικά όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω πως κάποιος μπορεί να νιώθει ηδονή μ' ένα βρέφος 6 ή 9 μηνών.

Για την περίπτωσή τους πάντως έχω στο μυαλό μου "άψογη" μέθοδο συνέτισης.

:D :D

PortisHead
14/10/2010, 10:19
Η τιμωρια ειναι μονο μια...και εχει παιχτει στην ταινια
"Law Abiding Citizen" (Νομοταγης Πολιτης)

Δειτε τι εκανε αυτος ο πατερας......

http://www.youtube.com/watch?v=IzpwOti8XrM

:D

byron
14/10/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Η τιμωρια ειναι μονο μια...και εχει παιχτει στην ταινια
"Law Abiding Citizen" (Νομοταγης Πολιτης)


Miα καλή ιδέα είναι αυτή που σκέφτηκε ο Marcellus Wallace για τον Zed....
Κοντόκανη με χοντρά σκάγια στο "εργαλείο", ένα καμινέτο, μια τανάλια και λίγο φαντασία....:winka:


214617

PortisHead
14/10/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Miα καλή ιδέα είναι αυτή που σκέφτηκε ο Marcellus Wallace για τον Zed....
Κοντόκανη με χοντρά σκάγια στο "εργαλείο", ένα καμινέτο, μια τανάλια και λίγο φαντασία....:winka:

Butch: You okay?
Marsellus: Naw man. I'm pretty fuckin' far from okay.
Butch: What now?
Marsellus: What now? Let me tell you what now. I'ma call a coupla hard, pipe-hittin' niggers, who'll go to work on the homes here with a pair of pliers and a blow torch. You hear me talkin', hillbilly boy? I ain't through with you by a damn sight. I'ma get medieval on your ass.
Butch: I meant what now between me and you?
Marsellus: Oh, that what now. I tell you what now between me and you. There is no me and you. Not no more.

Το εργο ειναι απο το 1994 θρησκεια για μενα :lol:

Απολαυστε....
http://www.youtube.com/watch?v=rWOn1dFmFds&feature=related

Εχετλαίος
14/10/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
I'ma get medieval on your ass.

Έτσι!
:smokin:

alres
14/10/2010, 10:55
Και αν συνεχίζουν να γεννιούνται ή να γίνονται και άλλοι τέτοιοι, τι κάνεις;

STOYBI
14/10/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Και αν συνεχίζουν να γεννιούνται ή να γίνονται και άλλοι τέτοιοι, τι κάνεις;

Κοψιμο.... ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ !!!

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Και αν συνεχίζουν να γεννιούνται ...και άλλοι τέτοιοι

Δεν παίζει επίσημα και επιστημονικά. ΑΝ ΚΑΙ όταν έκανα έρευνα είχαμε βρει κάποια γονίδια τα οποία ήταν μοναδικά για μια (ας το πουμε έτσι) κατηγορία ανθρώπων. Δημοσιεύτηκε η έρευνα κανονικά αλλά την έφαγε μετά το μαυρο σκοτάδι καθότι της επιτέθηκαν όλοι που άνηκαν στην παραπάνω κατηγορία και είχαν πολιτική δύναμη. Λεπτομέρειες κατ'ιδίαν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Και αν συνεχίζουν ...να γίνονται και άλλοι τέτοιοι

Επαναφέρεις την θανατική ποινή. Και να αρχίσεις να το ψάχνεις κοινωνικά και να κάνεις αυτοκριτική και να ξεψειρίζεις τη μαιμού άκρη δε θα βγάλεις (εδώ δε βγάζεις με απλούστερα θέματα...)

:wave2:

alres
14/10/2010, 11:04
Οκ. Και γι αυτούς που πηδάνε ανήλικες-ανήλικους επι χρήμασι;

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Κοψιμο.... ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΙΖΑ !!!

Σε έχω έτοιμο


214619

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Οκ. Και γι αυτούς που πηδάνε ανήλικες-ανήλικους επι χρήμασι;

Δες το προηγούμενο post
:wave2:

alres
14/10/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δες το προηγούμενο post
:wave2:

Ξανά οκ.
Μήπως, λέω μήπως, είναι πολλοί;

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Ξανά οκ.
Μήπως, λέω μήπως, είναι πολλοί;

Το χέρι μου δεν κουράζεται εύκολα
:smokin:

alres
14/10/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το χέρι μου δεν κουράζεται εύκολα
:smokin:

Πέραν του αστείου, κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτό το θέμα, αλλά μάλλον λόγω κούρασης και άγνοιας δεν μπορώ ακόμα να το προσδιορίσω. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα θίγει τα χρηστά ήθη ξανά, αλλά έχω υπομονή.

Κάτι κοντινό: αυτά τα βασανιστήρια, δεν σου ανακατώνουν τ άντερα;
Κάτι μακρινό: το Άκου Ανθρωπάκο να φανταστώ το χεις;

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 11:18
Εξαρτάται το ανήλικος πως το ορίζεις και υπό ποιές προϋποθέσεις.

Ας μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και το "συγκαταβατικό" με ανήλικους/ες των 16 ετών εώς 18 που δεν μπορεί να επέμβει εισαγγελέας, αν αποδειχτεί το "συγκαταβατικό" της υπόθεσης.

Τώρα για trafficking και για ανήλικους/ες ακόμα και διά χρηματισμού συνεύρεση είναι ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ και μάλιστα ειδεχθές.

Εχετλαίος... το internet είναι μέσο ελεύθερης πληροφόρησης. Η έρευνα σου αν υπογραφεί επώνυμα, νομίζω οτι πολύ εύκολα μπορεί να πάει σε όλο τον κόσμο , όση πολιτική δύναμη και πίεση αν έχουν κάποιοι.

Ακόμα και αν αμφισβητηθεί , ο "σπόρος" της αμφιβολίας θα έχει πάει παντού.

Gandalf

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Εχετλαίος... το internet είναι μέσο ελεύθερης πληροφόρησης. Η έρευνα σου αν υπογραφεί επώνυμα, νομίζω οτι πολύ εύκολα μπορεί να πάει σε όλο τον κόσμο , όση πολιτική δύναμη και πίεση αν έχουν κάποιοι.

Επωνυμότατα μάλιστα σε συνδρομητική σελίδα πασίγνωστου πανεπιστημίου. Θα δω αν είναι ακόμα αναρτημένη όλη ή έστω σαν abstract.

:wave2:

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Πέραν του αστείου,

Κανένα αστείο.
:mad:
Σε αυτό το θέμα αστεία δε χωρούνε. Όντε γίνεις πατέρας θα με καταλάβεις.

alres
14/10/2010, 11:35
Υπενθυμίζω τη συζήτηση για το ελαιοχώρι Αρκαδίας.
Μόλις είπα ότι τέτοια συμβαίνουν και μάλιστα πολύ κοντά μας κλπ και ότι είναι μαγκιά, σφίξαν οι κώλοι και όλοι έκαναν τον κινέζο.
Γι αυτό σου λέω, είναι πολλοί, δεν "νικιέται" έτσι. Εκτός αν μας ενδιαφέρει αποκλειστικά η επίδειξη ισχύος, κάτι εντελώς διαφορετικό απ το επίδικο

zephyr1
14/10/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Υπενθυμίζω τη συζήτηση για το ελαιοχώρι Αρκαδίας.
Μόλις είπα ότι τέτοια συμβαίνουν και μάλιστα πολύ κοντά μας κλπ και ότι είναι μαγκιά, σφίξαν οι κώλοι και όλοι έκαναν τον κινέζο.
Γι αυτό σου λέω, είναι πολλοί, δεν "νικιέται" έτσι. Εκτός αν μας ενδιαφέρει αποκλειστικά η επίδειξη ισχύος, κάτι εντελώς διαφορετικό απ το επίδικο

Απο την αναφορα που κανεις στο ακου ανθρωπακο ,μαλλον θες να δωσεις περισσοτερη βαση στην εκ γενετης ανθρωπινη αρρωστια,σωστα?

Και αν ναι ,τι θες να πεις?
Εχεις καποια λυση ή σκεφτεσαι κατι που μπορει να θεραπευσει την ανθρωπινη αρρωστια?

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Υπενθυμίζω τη συζήτηση για το ελαιοχώρι Αρκαδίας.
Μόλις είπα ότι τέτοια συμβαίνουν και μάλιστα πολύ κοντά μας κλπ και ότι είναι μαγκιά, σφίξαν οι κώλοι και όλοι έκαναν τον κινέζο.
Γι αυτό σου λέω, είναι πολλοί, δεν "νικιέται" έτσι. Εκτός αν μας ενδιαφέρει αποκλειστικά η επίδειξη ισχύος, κάτι εντελώς διαφορετικό απ το επίδικο

Είχα ένα συμμαθητή στο λύκειο. Παντρεύτηκε, έκαμε και 2 κοπέλια. Μια φορά τον είδανε να τηνε παίζει έξω από ένα σχολείο και να μιλάει με αγοράκια. Η καθηγήτρια τονε πήρε με τση φωνές και τον έδιωξε.
Το ξανάκανε και εφωνάξανε την αστυνομία, τονε μπουζουριάσανε και τον αφήσανε.
Το έκανε ο διάολος να το μάθω και έπεσα από τα σύννεφα! Και το ξαναέκαμε ο διάολος να τονε ξαναπιάσουνε να τηνε παίζει έξω από ένα δημοτικό πίσω από ένα κάδο σκουπιδιών. Έμαθα ότι τον αφήσανε και ελύσιαξα!
Έμαθα που έχει μαγαζι, πήγα και τονε σάπισα στο ξύλο. Μάλιστα τον έδειρα τόσο πολύ εκείνο το απόγευμα που α δε με κρατούσανε ήθελα να τον είχα σκοτωμένο.
Δεν τον ξαναείδανε από τότε να κάνει κάτι άσεμνο. Δεν ξέρω όταν δεν τονε θωρούνε ίντα κάνει αλλά επισήμως δεν τον έχουν ξαναδεί.
Όλοι πρέπει να ενδιαφερθούμε. Και είναι τόσο απεχθές αυτό που κάνουν αυτά τα δίποδα τέρατα που τουλάχιστον για εμένα ούτε επαρκής τιμωρία υπάρχει ούτε ανέχεια πρέπει να δυκνείεται.

:mad:

Εχετλαίος
14/10/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εχεις καποια λυση ή σκεφτεσαι κατι που μπορει να θεραπευσει την ανθρωπινη αρρωστια?

DNA screening και επιλεκτική αναπαραγωγή;
:confused:

SpineshankD
14/10/2010, 11:47
"....Από τους συλληφθέντες, ο Αρχιμανδρίτης Φώτης Μακρυστάθης σημειώνεται πως λειτουργεί στην εκκλησία Αγίου Δημητρίου Σπάρτης και διαμένει στον Πειραιά. Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες, στην κατοχή του βρέθηκε το σκληρότερο υλικό...."


διαολε.....:mad: :mad:

alres
14/10/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Απο την αναφορα που κανεις στο ακου ανθρωπακο ,μαλλον θες να δωσεις περισσοτερη βαση στην εκ γενετης ανθρωπινη αρρωστια,σωστα?

Και αν ναι ,τι θες να πεις?
Εχεις καποια λυση ή σκεφτεσαι κατι που μπορει να θεραπευσει την ανθρωπινη αρρωστια?

Δίχως παρεξήγηση, είναι αστείο αυτό που με ρωτάς. Τι να λύσω εγώ...

Η ανθρώπινη ψυχική αρρώστια, γνώμη μου (κλεμμένη) είναι , ότι είναι κοινωνικά κατασκευασμένη, όπως πολλά άλλα "ζητηματάκια". [όχι ότι είναι ψέμα ή ότι δεν υπάρχει, αλλά ότι είναι κοινωνικά δημιουργημένη και προσδιορισμένη]. Δεν νομίζω βέβαια ότι η παιδοφιλία είναι "ψυχική" ασθένεια αλλά κάτι άλλο, κοινωνική ασθένεια. Παραλήρημα είναι αυτό και όχι λογική σκέψη, οπότε ότι κατάλαβες κατάλαβες, γιατί παραπάνω δεν μπορώ να το πάω για την ώρα.

Η αναφορά στο Άκου Ανθρωπάκο, είναι συνειρμική επίσης. Κάπου λέει ο Ραιχ ότι οι άνθρωποι είναι σεξουαλικά πεινασμένοι επειδή δεν μπορούν να αγαπήσουν και επειδή έχουν "γειώσει" το σεξ σε επίπεδο απλής πράξης (στο περίπου). Δίνει δηλαδή μια κοινωνική εξήγηση για την ακόρεστη επιθυμία που φτάνει και σε τέτοιες πράξεις.



[Επίσης υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται Σοσιαλιστική Κοινότητα Ασθενών, που ήταν ένα ψυχιατρείο στη Γερμανία στο οποίο γιατροί και "τρελοί" άρχισαν να λένε κάτι κουλά του τύπου ότι η αιτία της ασθένειας είναι χοντρά χοντρά ο καπιταλισμός και έκαναν διάφορες "θεραπείες" μέσω συλλογικών συζητήσεων-δραστηριοτήτων, δεν αναγνώριζαν την εξουσιά του γιατρού πάνω στον ασθενή και τη σχέση αυτή και στο τέλος παρά τα απίστευτα "αποτελέσματα" υπήρξε επέμβαση της αστυνομίας στο ψυχιατρείο :eyepop: , έτσι food for thaught που λένε]

alres
14/10/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
DNA screening και επιλεκτική αναπαραγωγή;
:confused:

το λες στ αλήθεια;

vaska
14/10/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Είχα ένα συμμαθητή στο λύκειο. Παντρεύτηκε, έκαμε και 2 κοπέλια. Μια φορά τον είδανε να τηνε παίζει έξω από ένα σχολείο και να μιλάει με αγοράκια. Η καθηγήτρια τονε πήρε με τση φωνές και τον έδιωξε.
Το ξανάκανε και εφωνάξανε την αστυνομία, τονε μπουζουριάσανε και τον αφήσανε.
Το έκανε ο διάολος να το μάθω και έπεσα από τα σύννεφα! Και το ξαναέκαμε ο διάολος να τονε ξαναπιάσουνε να τηνε παίζει έξω από ένα δημοτικό πίσω από ένα κάδο σκουπιδιών. Έμαθα ότι τον αφήσανε και ελύσιαξα!
Έμαθα που έχει μαγαζι, πήγα και τονε σάπισα στο ξύλο. Μάλιστα τον έδειρα τόσο πολύ εκείνο το απόγευμα που α δε με κρατούσανε ήθελα να τον είχα σκοτωμένο.
Δεν τον ξαναείδανε από τότε να κάνει κάτι άσεμνο. Δεν ξέρω όταν δεν τονε θωρούνε ίντα κάνει αλλά επισήμως δεν τον έχουν ξαναδεί.
Όλοι πρέπει να ενδιαφερθούμε. Και είναι τόσο απεχθές αυτό που κάνουν αυτά τα δίποδα τέρατα που τουλάχιστον για εμένα ούτε επαρκής τιμωρία υπάρχει ούτε ανέχεια πρέπει να δυκνείεται.

:mad:

Εμένα όμως δε με φώναξες........
:sad: :sad:

mikros boudas
14/10/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Δίχως παρεξήγηση, είναι αστείο αυτό που με ρωτάς. Τι να λύσω εγώ...

Η ανθρώπινη ψυχική αρρώστια, γνώμη μου (κλεμμένη) είναι , ότι είναι κοινωνικά κατασκευασμένη, όπως πολλά άλλα "ζητηματάκια". [όχι ότι είναι ψέμα ή ότι δεν υπάρχει, αλλά ότι είναι κοινωνικά δημιουργημένη και προσδιορισμένη]. Δεν νομίζω βέβαια ότι η παιδοφιλία είναι "ψυχική" ασθένεια αλλά κάτι άλλο, κοινωνική ασθένεια. Παραλήρημα είναι αυτό και όχι λογική σκέψη, οπότε ότι κατάλαβες κατάλαβες, γιατί παραπάνω δεν μπορώ να το πάω για την ώρα.

Η αναφορά στο Άκου Ανθρωπάκο, είναι συνειρμική επίσης. Κάπου λέει ο Ραιχ ότι οι άνθρωποι είναι σεξουαλικά πεινασμένοι επειδή δεν μπορούν να αγαπήσουν και επειδή έχουν "γειώσει" το σεξ σε επίπεδο απλής πράξης (στο περίπου). Δίνει δηλαδή μια κοινωνική εξήγηση για την ακόρεστη επιθυμία που φτάνει και σε τέτοιες πράξεις.



[Επίσης υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται Σοσιαλιστική Κοινότητα Ασθενών, που ήταν ένα ψυχιατρείο στη Γερμανία στο οποίο γιατροί και "τρελοί" άρχισαν να λένε κάτι κουλά του τύπου ότι η αιτία της ασθένειας είναι χοντρά χοντρά ο καπιταλισμός και έκαναν διάφορες "θεραπείες" μέσω συλλογικών συζητήσεων-δραστηριοτήτων, δεν αναγνώριζαν την εξουσιά του γιατρού πάνω στον ασθενή και τη σχέση αυτή και στο τέλος παρά τα απίστευτα "αποτελέσματα" υπήρξε επέμβαση της αστυνομίας στο ψυχιατρείο :eyepop: , έτσι food for thaught που λένε] ετσι ειναι.δε θελω να επεκταθω γιατι ειναι offtopic αλλα ετσι ειναι.η ψυχικη ασθενεια ειναι κοινωνικα κατασκευασμενη.διαφορες μελετες εχουν βρει γονιδια σε καποιες περιπτωσεις αλλα δε τα εχουν ολοι οσοι εχουν την ασθενεια ουτε οσοι εχουν τα γονιδια αυτα ειναι ασθενεις.ολες οι ψυχικες ασθενειες ειναι κοινωνικες βεβαια οποτε αυτο που λες δε πολυστεκει.
η παιδοφιλια ειναι ψυχικη ασθενεια και μαλιστα σοβαρη.

Εχετλαίος
14/10/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
το λες στ αλήθεια;

Κοινωνική ασθένεια είναι ο προσδιορισμός σου για την παιδοφιλία, ή κάνω λάθος;
Αυτό θα έλυνε ή όχι το πρόβλημα;

(φυσικά και δεν ενστερνίζομαι κάτι τέτοιο...)

mikros boudas
14/10/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κοινωνική ασθένεια είναι ο προσδιορισμός σου για την παιδοφιλία, ή κάνω λάθος;
Αυτό θα έλυνε ή όχι το πρόβλημα;

(φυσικά και δεν ενστερνίζομαι κάτι τέτοιο...) αυτο που λεει ο φιλος δε στεκει.
καποιος θεωρειται ασθενης επειδη οι υπολοιποι(δλδ η κοινωνια) ειναι υγιεις.ετσι ολες οι ψυχικες ασθενειες ειναι πρωτα κοινωνικες

Εχετλαίος
14/10/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
καποιος θεωρειται ασθενης επειδη οι υπολοιποι(δλδ η κοινωνια) ειναι υγιεις.ετσι ολες οι ψυχικες ασθενειες ειναι πρωτα κοινωνικες

Ναι, δε μπορώ να διαφωνήσω με το θεωρητικό κοινωνικό υπόβαθρο.
Όμως όταν εμπλέκεται (αν, λέμε) και ο γονιδιακός προσδιορισμός τι κάνουμε; Καιάδα; Απομόνωση και εγκλεισμό; Aνοχή με την αιτιολόγιση του "πολιτισμένου όντος"; Και αν την πέσουνε στο εδικό σου κοπέλι πόσο πολιτισμένος και ανεκτικός και κοινωνικοπολιτικά αδιάστειστα θεωρητικός μπορείς να παραμείνεις;
:confused:

zephyr1
14/10/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Δίχως παρεξήγηση, είναι αστείο αυτό που με ρωτάς. Τι να λύσω εγώ...

Η ανθρώπινη ψυχική αρρώστια, γνώμη μου (κλεμμένη) είναι , ότι είναι κοινωνικά κατασκευασμένη, όπως πολλά άλλα "ζητηματάκια". [όχι ότι είναι ψέμα ή ότι δεν υπάρχει, αλλά ότι είναι κοινωνικά δημιουργημένη και προσδιορισμένη]. Δεν νομίζω βέβαια ότι η παιδοφιλία είναι "ψυχική" ασθένεια αλλά κάτι άλλο, κοινωνική ασθένεια. Παραλήρημα είναι αυτό και όχι λογική σκέψη, οπότε ότι κατάλαβες κατάλαβες, γιατί παραπάνω δεν μπορώ να το πάω για την ώρα.

Η αναφορά στο Άκου Ανθρωπάκο, είναι συνειρμική επίσης. Κάπου λέει ο Ραιχ ότι οι άνθρωποι είναι σεξουαλικά πεινασμένοι επειδή δεν μπορούν να αγαπήσουν και επειδή έχουν "γειώσει" το σεξ σε επίπεδο απλής πράξης (στο περίπου). Δίνει δηλαδή μια κοινωνική εξήγηση για την ακόρεστη επιθυμία που φτάνει και σε τέτοιες πράξεις.



[Επίσης υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται Σοσιαλιστική Κοινότητα Ασθενών, που ήταν ένα ψυχιατρείο στη Γερμανία στο οποίο γιατροί και "τρελοί" άρχισαν να λένε κάτι κουλά του τύπου ότι η αιτία της ασθένειας είναι χοντρά χοντρά ο καπιταλισμός και έκαναν διάφορες "θεραπείες" μέσω συλλογικών συζητήσεων-δραστηριοτήτων, δεν αναγνώριζαν την εξουσιά του γιατρού πάνω στον ασθενή και τη σχέση αυτή και στο τέλος παρά τα απίστευτα "αποτελέσματα" υπήρξε επέμβαση της αστυνομίας στο ψυχιατρείο :eyepop: , έτσι food for thaught που λένε]

Επισης υπαρχει και τα παιδια του μελλοντος του Ραιχ που το πειραμα αφορα ενα παιδακι μακρυα απο το κοινωνικο περιγυρο και μεγαλωνοντας με απλους ελευθερους τροπους χωρις μη και πρεπει.Το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο ,ειδικα οταν απ οτι θυμαμαι γυρω στα 5 του τον φεραν σ'επαφη με ενα αντιστοιχης ηλικιας κοριτσακι ,η συγκριση ηταν απιθανη,το φως με το σκοταδι,οποτε η κοινωνικη ασθενεια υφισταται.

Τι προτεινεις ομως οταν την βια για τα συγκεκριμενα ατομα την θεωρεις τραβηγμενη?

Akatanomastos
14/10/2010, 12:09
δηλαδη η παιδοφιλια ειναι προβλημα του DNA και οχι προβλημα του μυαλου που το παθαινεις αφου γεννηθεις?:confused:

alres
14/10/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κοινωνική ασθένεια είναι ο προσδιορισμός σου για την παιδοφιλία, ή κάνω λάθος;
Αυτό θα έλυνε ή όχι το πρόβλημα;

(φυσικά και δεν ενστερνίζομαι κάτι τέτοιο...)

Με περίσσια σκέψη και διστακτικά το λέω κάπως έτσι: ότι είναι κοινωνική ασθένεια, ότι πηγάζει από τις συνθήκες ζωής, την πραγμοποίηση των ανθρώπων, τον εγκυβωτισμό των επιθυμιών τους και την αξία της επικράτησης του δυνατότερου (όπου εδώ αδύναμο είναι το παιδί). Δεν είναι δικαιολογία γι αυτόν που το κάνει, είναι μια προχειρότατη απόπειρα εξήγησης.

Ο πολ,μηχανικός, ο δημοσιογράφος και οι λοιποί δεν μου κάνουν καθόλου για σχιζοφρενείς αλλά για κάτι άλλο. Ότι μπορούσαν να το κάνουν και το έκαναν.

Μην ξεχνάς ότι έχουμε γίνει σε μεγάλο βαθμό "κουτάκια" που υφίστανται εξουσίας και ασκούν εξουσίες. Αφού περίπου έτσι έχει το πράγμα, μέσα σε αυτές τις "επιλογές" (ασχέτως του νόμου ή της ηθικής εννοείται) υπάρχει και το να ασκήσεις βία,οποιασδήποτε μορφής σε οποιονδήποτε, αφού είστε και οι δυο "κουτάκια". Το λέω εντελώς ηλίθια αλλά νομίζω το πιάνεις

Εχετλαίος
14/10/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
... αλλά νομίζω το πιάνεις

Κατανοώ τι λες αλλά ίσως μπορείς να καταλάβεις σαν πατέρας εγώ τι πιστευώ ότι μπαίνει κάτω από τη γραμμή της σούμας.

alres
14/10/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Επισης υπαρχει και τα παιδια του μελλοντος του Ραιχ που το πειραμα αφορα ενα παιδακι μακρυα απο το κοινωνικο περιγυρο και μεγαλωνοντας με απλους ελευθερους τροπους χωρις μη και πρεπει.Το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο ,ειδικα οταν απ οτι θυμαμαι γυρω στα 5 του τον φεραν σ'επαφη με ενα αντιστοιχης ηλικιας κοριτσακι ,η συγκριση ηταν απιθανη,το φως με το σκοταδι,οποτε η κοινωνικη ασθενεια υφισταται.

Τι προτεινεις ομως οταν την βια για τα συγκεκριμενα ατομα την θεωρεις τραβηγμενη?

Υπάρχει μια μανία (και να με συγχωρείς) και μια πίεση σε συζητήσεις να προτείνει κάποιος "λύση", όταν απουσιάζουν πολύ βασικές προϋποθέσεις. Δεν έχει κανείς λύση. Ούτε το ίδιο το σύστημα έχει λύση, γιατί είναι μέρος του προβλήματος, όπως και μεις (με διαφορετικούς βέβαια όρους). ΑΥτό βέβαια που κάνει είναι να ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ το προβλημα αντλώντας ποικίλα οφέλη. Δεν συνεχίζω επ αυτού.

Η βία είναι μέρος των επιλογών, δεν ξέρω αν είναι κομμάτι της λύσης, ειδικά αν λέμε ότι το πρόβλημα προκύπτει κοινωνικά. Είναι σαν να έχεις ένα μαθηματικό πρόβλημα και να πας να το λύσεις με γραμματική.

alres
14/10/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κατανοώ τι λες αλλά ίσως μπορείς να καταλάβεις σαν πατέρας εγώ τι πιστευώ ότι μπαίνει κάτω από τη γραμμή της σούμας.

Με το συμπάθιο η διαπίστωση ξέρεις ποια είναι: ότι είμαστε εντός της κοινωνίας και θα υποστούμε θέλουμε δε θέλουμε τα καλά και τα κακά της, ακόμα και αυτά. Και ναι, συχνά πυκνά είμαστε "αδύναμοι και απροστάτευτοι" απέναντι σε τέτοια προβλήματα, αλλά, αυτά έχουν προέλθει και από εμας. Τονίζω: και από εμάς.

Όπως και οι σωματικές αρρώστιες που μας τυρρανάνε προκύπτουν διάολε απ αυτή τη γαμωζωή που κάνουμε και τη φρίκη που τρώμε, έτσι και οι ψυχικές ασθένειες ή οι "ανωμαλίες" που "προκύπτουν" σε εμάς ή σε άλλους είναι υποπροϊόντα αυτών των διαδικασιών και όσο και βίαιοι ή φόβητρο να γίνουμε, δεν λύνουμε τίποτα.

mikros boudas
14/10/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ναι, δε μπορώ να διαφωνήσω με το θεωρητικό κοινωνικό υπόβαθρο.
Όμως όταν εμπλέκεται (αν, λέμε) και ο γονιδιακός προσδιορισμός τι κάνουμε; Καιάδα; Απομόνωση και εγκλεισμό; Aνοχή με την αιτιολόγιση του "πολιτισμένου όντος"; Και αν την πέσουνε στο εδικό σου κοπέλι πόσο πολιτισμένος και ανεκτικός και κοινωνικοπολιτικά αδιάστειστα θεωρητικός μπορείς να παραμείνεις;
:confused: αν καποτε βρεθει γονιδιακος προσδιορισμος χωρις αμφισβητηση(πολυ δυσκολο εως απιθανο αλλα οπως ειπες,"αν"),τοτε η ιστορια θα επαναληφθει δυστυχως...και τι εννοω,λεπρα,aids και ολες οι βιολογικες ασθενειες που ειναι "τρομερες και φοβερες" και κολλητικες(απο γονεις σε παιδι βασικα στην περιπτωση μας),οδηγησαν σε στιγματισμο και αποκλεισμο(μετα την λεπρα εγινε το ιδιο με την ψυχικη ασθενεια για παραδειγμα)...
τωρα για την προσωπικη μου γνωμη,δεν μπορω να σου απαντησω...αν ειχα παιδια και υπηρχε αυτο το θεμα,δεν ξερω πως θα αντιδρουσα...η κοινωνια σε κανει να σκεφτεσαι με περιεργους τροπους...αλλοι ισως να ελεγαν "καλυτερα να παει μακρυα,να μην ταλαιπωρειται απο τους αλλους"...αλλοι ουτε που θα σκεφτονταν την απομονωση για δικο τους ανθρωπο...εγω δε ξερω τι θα εκανα...αν εχει βιολογικη βαση και μαλιστα γονιδιακη,δεν νομιζω να υπαρχει και θεραπεια...ειλικρινα δε ξερω

mikros boudas
14/10/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Με το συμπάθιο η διαπίστωση ξέρεις ποια είναι: ότι είμαστε εντός της κοινωνίας και θα υποστούμε θέλουμε δε θέλουμε τα καλά και τα κακά της, ακόμα και αυτά. Και ναι, συχνά πυκνά είμαστε "αδύναμοι και απροστάτευτοι" απέναντι σε τέτοια προβλήματα, αλλά, αυτά έχουν προέλθει και από εμας. Τονίζω: και από εμάς.

Όπως και οι σωματικές αρρώστιες που μας τυρρανάνε προκύπτουν διάολε απ αυτή τη γαμωζωή που κάνουμε και τη φρίκη που τρώμε, έτσι και οι ψυχικές ασθένειες ή οι "ανωμαλίες" που "προκύπτουν" σε εμάς ή σε άλλους είναι υποπροϊόντα αυτών των διαδικασιών και όσο και βίαιοι ή φόβητρο να γίνουμε, δεν λύνουμε τίποτα. δεν ειναι ετσι,τα ζωα(+ο ανθρωπος) εκτος κοινωνικου συνολου ασθενουν σωματικα λογω περιβαλοντος.μικροβια και ιοι...:beer:

alres
14/10/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν ειναι ετσι,τα ζωα(+ο ανθρωπος) εκτος κοινωνικου συνολου ασθενουν σωματικα λογω περιβαλοντος.μικροβια και ιοι...:beer:

Δεν κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις;

reinmeister
14/10/2010, 12:40
τεραστια συζητηση το ολο θεμα της παιδοφιλιας...κοινωνικο φαινομενο,μπορει κατ εμε να χαρακτηριστει μονο εφ οσον υφιστανται οι προυποθεσεις προς αυτη την κατευθυνση...

για παραδειγμα,στην αρχαια ιαπωνια, οι σαμουραι συνηθιζαν να πηδανε μικρα αγορια,στα οποια πριν εδιναν ενα χρυσανθεμο,το οποιο συμβολιζε μια πολυ συγκεκριμενη τρυπα του σωματος τους...

και μονο ανωμαλια δεν εθεωρειτο...σε μια τετοια κοινωνια λοιπον,τιθεται θεμα κοινωνικου φαινομενου...

σε μια κοινωνια σαν την δικη μας,κατ εμε παντα,ειναι καθαρα αρρωστημενη σκατοψυχια...δεν μπορω καν να το θεσω ως ψυχασθενεια,ουτε ως φαινομενο που εχει πηγασει απο την πιεση που υφισταμεθα απο το κοινωνικο γιγνεσθαι...

και σε τετοιες περιπτωσεις,ειμαι υπερ της αποψης του ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι...

ακομη κι αν καποιος μου αποδειξει οτι τιθεται θεμα ψυχικης ασθενειας,που με συγκεκριμενη αρωγη μπορει να θεραπευθει,απλα δεν ειμαι σε θεση να παρω το ρισκο της επαναληψης κατι τοσο αηδιαστικου...στο χωμα απλα...

Akatanomastos
14/10/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τεραστια συζητηση το ολο θεμα της παιδοφιλιας...κοινωνικο φαινομενο,μπορει κατ εμε να χαρακτηριστει μονο εφ οσον υφιστανται οι προυποθεσεις προς αυτη την κατευθυνση...

για παραδειγμα,στην αρχαια ιαπωνια, οι σαμουραι συνηθιζαν να πηδανε μικρα αγορια,στα οποια πριν εδιναν ενα χρυσανθεμο,το οποιο συμβολιζε μια πολυ συγκεκριμενη τρυπα του σωματος τους...

και μονο ανωμαλια δεν εθεωρειτο...σε μια τετοια κοινωνια λοιπον,τιθεται θεμα κοινωνικου φαινομενου...

σε μια κοινωνια σαν την δικη μας,κατ εμε παντα,ειναι καθαρα αρρωστημενη σκατοψυχια...δεν μπορω καν να το θεσω ως ψυχασθενεια,ουτε ως φαινομενο που εχει πηγασει απο την πιεση που υφισταμεθα απο το κοινωνικο γιγνεσθαι...

και σε τετοιες περιπτωσεις,ειμαι υπερ της αποψης του ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι...

ακομη κι αν καποιος μου αποδειξει οτι τιθεται θεμα ψυχικης ασθενειας,που με συγκεκριμενη αρωγη μπορει να θεραπευθει,απλα δεν ειμαι σε θεση να παρω το ρισκο της επαναληψης κατι τοσο αηδιαστικου...στο χωμα απλα...


με αυτη τη λογικη θα πρεπει να αρχισουμε και σε αλλους εγκληματιες να τους επιβαλουμε θανατικη ποινη


αυτο συμβαινει σε καποιες χωρες


εμεις συμφωνουμε?



θελει προσοχη το θεμα

γιατι στο τελος μπορει να εκτελουμε και για μια απλη ληστεια, εχοντας την αναγαγει σε αρρωστημενη σκατοψυχια..

και θα χουμε λυσει κανενα προβλημα?

@@..

θα υπαρχουν παντα και κλεφτες και παιδοφιλοι
και απο ολα



επισης η επιλεκτικη αναπαρωγη και αν θελει προσοχη..

alres
14/10/2010, 12:47
Και όχι μόνο στην Ιαπωνία αλλά και στην Αφρική αλλά και στην Ασία. Ήταν κάτι σαν τελετή ενηλίκιωσης (με τα δικά μας μάτια βέβαια αυτό). Αλλού είχαν έθιμο η γυναίκα να πηγαίνει πριν το γάμο με όλους τους άντρες του σογιού του γαμπρού και δεν θεωρείτο καθόλου διονυσιακό αλλά κάτι σαν τελετή-έθιμο.

reinmeister
14/10/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
με αυτη τη λογικη θα πρεπει να αρχισουμε και σε αλλους εγκληματιες να τους επιβαλουμε θανατικη ποινη


αυτο συμβαινει σε καποιες χωρες


εμεις συμφωνουμε?



θελει προσοχη το θεμα

γιατι στο τελος μπορει να εκτελουμε και για μια απλη ληστεια, εχοντας την αναγαγει σε αρρωστημενη σκατοψυχια..

και θα χουμε λυσει κανενα προβλημα?

@@..

θα υπαρχουν παντα και κλεφτες και παιδοφιλοι
και απο ολα



επισης η επιλεκτικη αναπαρωγη και αν θελει προσοχη..

οχι αγαπητε...αυτο δεν ειναι ενα απο τα ζητηματα που μπορουμε να τα αναγουμε στο σκεπτικο " απο κει ξεκιναμε και..."

υπαρχουν παντοτε και καποια ορια...

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 12:51
Μην μπερδεύετe τις κοινωνικές συνήθειες με κάτι ειδεχθές και αλλοπρόσαλα βίαιο.. σε αυτό πατάνε και οι ---- να μην τους χαρακτηρίσω καλύτερα. Άλλο το να με στείλει κυνηγό η φυλή μου ώς άτομο προς ενηλικίωση και άλλο να μου κάνει το γκρόβερ 400αρι.


Φέρτε στην φαντασία σας ενα βρέφος 6-8 μηνών δεμένο πισθάγκωνα να σοδομίζεται απο αυτούς... και πείτε μου μετά για κοινωνικές ασθένειες...

Φωτιά και τσεκούρι... και οχι.. δεν μπορώ να το συγκρίνω με ληστείες και άλλα κακουργήματα πολύ απλά διότι το παραπάνω είναι σε ΠΑΙΔΙΑ-ΒΡΕΦΗ..

Μην τους δίνετε δικαιολογία.

Gandalf

nikos_abel
14/10/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Και όχι μόνο στην Ιαπωνία αλλά και στην Αφρική αλλά και στην Ασία. Ήταν κάτι σαν τελετή ενηλίκιωσης (με τα δικά μας μάτια βέβαια αυτό). Αλλού είχαν έθιμο η γυναίκα να πηγαίνει πριν το γάμο με όλους τους άντρες του σογιού του γαμπρού και δεν θεωρείτο καθόλου διονυσιακό αλλά κάτι σαν τελετή-έθιμο.

Και στην αρχαία ελλάδα.....

τα συμπόσια....

(Μη παρεξηγηθώ, αν υπήρχε ο κίνδυνος για το δικό μου παιδί......:a015:

nikos_abel
14/10/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μην μπερδεύετe τις κοινωνικές συνήθειες με κάτι ειδεχθές και αλλοπρόσαλα βίαιο.. σε αυτό πατάνε και οι ---- να μην τους χαρακτηρίσω καλύτερα. Άλλο το να με στείλει κυνηγό η φυλή μου ώς άτομο προς ενηλικίωση και άλλο να μου κάνει το γκρόβερ 400αρι.


Φέρτε στην φαντασία σας ενα βρέφος 6-8 μηνών δεμένο πισθάγκωνα να σοδομίζεται απο αυτούς... και πείτε μου μετά για κοινωνικές ασθένειες...

Gandalf

Σωστός. Κάποια πράγματα, ε, "δεν κολλάνε" ρε παιδί μου, από όπου και να τα ξεχειλώσεις

Akatanomastos
14/10/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οχι αγαπητε...αυτο δεν ειναι ενα απο τα ζητηματα που μπορουμε να τα αναγουμε στο σκεπτικο " απο κει ξεκιναμε και..."

υπαρχουν παντοτε και καποια ορια...

ναι ποιος θα θεσει αυτα τα ορια?

εκει ειναι το θεμα

και το σημαντικο για μενα ειναι αν θα χει αποτελεσμα το να τους σκοτωνεις

αφου δεν θα χει αποτελεσμα(δεν θα εξαφανιστουν, για μενα δεν ειναι γονιδιακο)
και θα υπαρχουν και στο μελλον ποιο το οφελος?


το να τους σκοτωνεις ΑΦΟΥ εχουν κανει τον βιασμο τι να το κανεις?


και επαναλαμβανω

σε μια κοινωνια ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ/ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΗ, ξεφευγουν πολυ ευκολα τα πραγματα

ειναι πολυ ευκολο να χεις θανατικες ποινες και για ψιλου πηδημα

reinmeister
14/10/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos


και το σημαντικο για μενα ειναι αν θα χει αποτελεσμα το να τους σκοτωνεις

αφου δεν θα χει αποτελεσμα(δεν θα εξαφανιστουν, για μενα δεν ειναι γονιδιακο)
και θα υπαρχουν και στο μελλον ποιο το οφελος?


το να τους σκοτωνεις ΑΦΟΥ εχουν κανει τον βιασμο τι να το κανεις?




ειναι πολυ απλο...φοβος λεγεται...

ο ανθρωπος,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων,στο δια ταυτα δεν σεβεται,αλλα φοβαται...

οσο μεγαλυτερο το υψος των κυρωσεων τοσο μεγαλυτερος και ο φοβος...

Akatanomastos
14/10/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειναι πολυ απλο...φοβος λεγεται...

ο ανθρωπος,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων,στο δια ταυτα δεν σεβεται,αλλα φοβαται...

οσο μεγαλυτερο το υψος των κυρωσεων τοσο μεγαλυτερος και ο φοβος...

συμφωνουμε οτι ισως μειωθουν τα κρουσματα


αλλα

1ον) οχι ο αριθμος των αρρωστων

2ον) και σε καμμια περιπτωση δεν θα εξαλειφθει το φαινομενο



οπως ο φοβος δεν εξαφανισε καμμια αρρωστια

δεν θα εξαφανισει ουτε αυτην

alres
14/10/2010, 13:08
Το φωτιά και τσεκούρι με πολύ απλά λόγια εξήγησα ότι ικανοποιεί ως αντεκδίκηση όχι ως λύση. Είναι σαν να λες ότι για ν αντιμετωπιίσω το φαινόμενο του θερμοκηπίου θα φτιάχνω βάρκες... [Και επίσης υπονοεί την ύπαρξη ενός "άφθαρτου" μηχανισμού για την επιβολή του καί ότι συνεπάγεται αυτό βεβαίως βεβαίως. ]

Δεν δικαιολογείται κανείς αλλά δεν μπορούμε να μη βλέπουμε μέρος της αιτίας.

Επίσης, έχει αποδειχθεί, ότι εκεί που μια συμπεριφορά απαγορεύεται κρατικά, εκδιώκεται, γίνεται κόκκινο πανί...συνεχίζει να γίνεται και μάλιστα με σκληρότερους όρους. Το γιατί είναι αλλού παπά

Εχετλαίος
14/10/2010, 13:09
Προτάσεις για λύσεις εφαρμόσιμες μη βίαιες υπάρχουν;
:confused:

reinmeister
14/10/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
συμφωνουμε οτι ισως μειωθουν τα κρουσματα


αλλα

1ον) οχι ο αριθμος των αρρωστων

2ον) και σε καμμια περιπτωση δεν θα εξαλειφθει το φαινομενο



οπως ο φοβος δεν εξαφανισε καμμια αρρωστια

δεν θα εξαφανισει ουτε αυτην

ας μιλησουμε με νουμερα λοιπον...

100 παιδοφιλοι...πιανονται οι 30 και εκτελουνται...= 70 παιδοφιλοι που θα το σκεφτουν παρα πολυ να το ξανακανουν...αρα το νουμερο μειωνεται κι αλλο...

το μη χειρων βελτιστο...ας μην εξαφανιστουν...το οτι θα μειωθουν πολυ τα κρουσματα αρκει...

και να στο θεσω και διαφορετικα...ακομη κι ενα μονο παιδακι να την γλιτωνε με σκληρα μετρα εμενα θα μου αρκουσε...

sniper
14/10/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ας μιλησουμε με νουμερα λοιπον...

100 παιδοφιλοι...πιανονται οι 30 και εκτελουνται...= 70 παιδοφιλοι που θα το σκεφτουν παρα πολυ να το ξανακανουν...αρα το νουμερο μειωνεται κι αλλο...

το μη χειρων βελτιστο...ας μην εξαφανιστουν...το οτι θα μειωθουν πολυ τα κρουσματα αρκει...

και να στο θεσω και διαφορετικα...ακομη κι ενα μονο παιδακι να την γλιτωνε με σκληρα μετρα εμενα θα μου αρκουσε...

+954

reinmeister
14/10/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Προτάσεις για λύσεις εφαρμόσιμες μη βίαιες υπάρχουν;
:confused:

ναι...να μην παιρνει κανεις τα ματια απο τα παιδια του οσο βρισκονται σε ηλικια μη ουσιαστικης κρισεως και προσφορα γνωσης...

το ρισκαρεις ομως εσυ προσωπικα?

alres
14/10/2010, 13:14
το βρήκα ρε μάγκες......
Κάμερες σε παιδικές χαρές, σχολεία, φροντιστήρια, αθλητικούς συλλόγους, αλάνες, τσιπάκια στο παιδί, τεστ αλήθειας στους γείτονες και θανατική ποινή στους υπόπτους.

Και έλεγα που θα πάει που θα πάει θα μου έρθει...

sniper
14/10/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
το βρήκα ρε μάγκες......
Κάμερες σε παιδικές χαρές, σχολεία, φροντιστήρια, αθλητικούς συλλόγους, αλάνες, τσιπάκια στο παιδί, τεστ αλήθειας στους γείτονες και θανατική ποινή στους υπόπτους.

Και έλεγα που θα πάει που θα πάει θα μου έρθει...

ωραία ακούγεται

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 13:16
σωστός ο reinmeister....

Gandalf

Εχετλαίος
14/10/2010, 13:17
rein + όλα
:beer: :beer: :beer:

alres
14/10/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ας μιλησουμε με νουμερα λοιπον...

100 παιδοφιλοι...πιανονται οι 30 και εκτελουνται...= 70 παιδοφιλοι που θα το σκεφτουν παρα πολυ να το ξανακανουν...αρα το νουμερο μειωνεται κι αλλο...

το μη χειρων βελτιστο...ας μην εξαφανιστουν...το οτι θα μειωθουν πολυ τα κρουσματα αρκει...

και να στο θεσω και διαφορετικα...ακομη κι ενα μονο παιδακι να την γλιτωνε με σκληρα μετρα εμενα θα μου αρκουσε...

Στην Αμερική που υπάρχει η θανατική ποινή, τους βλέπεις να χαμπαριάζουν;
Η λογική είναι χασάπικη, σορυ κιόλα αλλά νομίζω ότι το καταλαβαίνεις

reinmeister
14/10/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Στην Αμερική που υπάρχει η θανατική ποινή, τους βλέπεις να χαμπαριάζουν;
Η λογική είναι χασάπικη, σορυ κιόλα αλλά νομίζω ότι το καταλαβαίνεις

φυσικα και τους βλεπω...με βαση τα δεδομενα της αμερικης,αν δεν ετιθετο θεμα εκτελεσης,θα ηταν οι δεκαπλασιοι...

μην ζητας συγνωμη...σε συγκεκριμενα ζητηματα ειμαι φασιστας και χασαπης και δεν ντρεπομαι διολου γι αυτο...

ειλικρινα ομως,θα θελα να εβλεπα την δικη σου προσωπικη λογικη στην περιπτωση που εμπαινεις στο σπιτι σου και εβλεπες το μωρο σου γαμημενο και αιμοφυρτο στο πατωμα κι απο πανω εναν τυπο να το κοιταει με χαμογελο μεσα στην καβλα και την ικανοποιηση, απο το πηδημα και το ξυλο που του ριξε...

θα μου επιτρεψεις να μην συνεχισω την κουβεντα, διοτι αρχιζω και συγχιζομαι ασχημα...

PortisHead
14/10/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
φυσικα και τους βλεπω...με βαση τα δεδομενα της αμερικης,αν δεν ετιθετο θεμα εκτελεσης,θα ηταν οι δεκαπλασιοι...

μην ζητας συγνωμη...σε συγκεκριμενα ζητηματα ειμαι φασιστας και χασαπης και δεν ντρεπομαι διολου γι αυτο...

ειλικρινα ομως,θα θελα να εβλεπα την δικη σου προσωπικη λογικη στην περιπτωση που εμπαινεις στο σπιτι σου και εβλεπες το μωρο σου γαμημενο και αιμοφυρτο στο πατωμα κι απο πανω εναν τυπο να το κοιταει με χαμογελο μεσα στην καβλα και την ικανοποιηση, απο το πηδημα και το ξυλο που του ριξε...

θα μου επιτρεψεις να μην συνεχισω την κουβεντα, διοτι αρχιζω και συγχιζομαι ασχημα...

Ρε συ Rein.....μην γινεσαι τοσο παραστατικος γιατι αρχιζει και μας πιανει κατι οσους εχουμε παιδια.
:mad:

Η μονη τιμωρια που τους αξιζει πρεπει να προερχεται απο τους γονεις του παιδιου.ΤΕΛΟΣ.

alres
14/10/2010, 13:40
Επιμένω ότι και να στείλω εγώ 10 στο χώμα, εσύ 20, και σύνολο να τους φάμε όλους, σε 1 χρόνο θα προκύψουν άλλοι τόσοι. Η αντίδραση είναι αντίδραση και δεν αφορά την εξήγηση-"αντιμετώπιση".

Αν μας ενδιαφέρει ο κανιβαλισμός σε "ενόχους", καλά τα λες.
Αν μας ενδιαφέρει αυτό το πράγμα να "περιοριστεί" σε κάποια στιγμή που εμείς δεν θα ζήσουμε, δεν τα λες καλά.

Επειδή είπα ότι το γεννάν οι κοινωνικές σχέσεις και όχι κάποια "μόλυνση" από άλλο πλανήτη, γι αυτό υποστηρίζω ότι υπάρχει συν-υπευθυνότητα.

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 13:41
Δυστυχώς μόνο όταν είσαι γονιός έχεις πλήρη αντίληψη για το τι μιλάμε εδώ... και είμαι σίγουρος οτι όλοι ώς γονείς την ίδια αντίδραση θα έχουμε...

:a26: :a016: :a015: :a016:

alres
14/10/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δυστυχώς μόνο όταν είσαι γονιός έχεις πλήρη αντίληψη για το τι μιλάμε εδώ... και είμαι σίγουρος οτι όλοι ώς γονείς την ίδια αντίδραση θα έχουμε...

:a26: :a016: :a015: :a016:

Είσαι λάθος. Επειδή έχω "μεγαλώσει" αρκετά παιδιά, με ένα τσουβάλι προβλήματα το καθένα, σου λέω, είσαι πολύ λάθος

stavrogin
14/10/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
...
καποιος θεωρειται ασθενης επειδη οι υπολοιποι(δλδ η κοινωνια) ειναι υγιεις.ετσι ολες οι ψυχικες ασθενειες ειναι πρωτα κοινωνικες

Τέλεια διατύπωση!!!!

(δε το χα σκεφτει μάυτο τον τροπο)

+πολλα

Shaolin Monk
14/10/2010, 13:49
H θανατικη ποινη ειναι αρωστημενη κατασταση και ειναι παντα η ευκολη λυση. Σε ολες τις κοινωνιες υπαρχει παντα μια καλη δικαιολογια για την υπαρξη της. Με τη λογικη παντα, οτι ο φοβος προστατευει. Αλλα καλειται καποιος να εκτελεσει αυτη την ποινη. Ο δημιος πρεπει να ειναι το ιδιο αρωστος με τον εγκληματια.
Η κατασταση δεν βελτιωνεται με αυτο τον τροπο και αποδειξη ειναι οι μουσουλμανικες χωρες ποθ αρκετες απο αυτες την εφαρμοζουν για διαφορους λογους αλλα δεν αλλαζει και κατι...

Ο Ρεϊν μπορει να εχει δικιο για την οργη αλλα η εφαρμογη της θανατικης ποινης, παντα απλωνεται και μετα εφαρμοζεται σε οποιο εγλημα μας φαινεται "αρωστημενο". Εμποριο σκληρων ναρκωτικων, βιαστες, δολοφονοι και πανω απ'ολα κλεφτες μοτοσακο (τα καθικια στην πυρα...).

Θεωρω απλα, οτι νομικα δεν μπορει να εφαρμοστει σε μια πολιτισμενη χωρα. Ισως τα σαπισμα στις φυλακες ειναι μια πολυ καλυτερη λυση. Σαν κρατος δικαιου. Τωρα σαν πολιτης λειτουργεις οπως σου ερθει... (κρητικος νομος και ολα μελι - γαλα)

Εχετλαίος
14/10/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ο δημιος πρεπει να ειναι το ιδιο αρωστος με τον εγκληματια

Να περάσω για μια εξετασούλα, γιατρέ μου;

ERRIKA
14/10/2010, 14:06
Είμαι ενάντια στη θανατική ποινή: Η θανατική ποινή ΔΕΝ είναι αρκετή τιμωρία. Κόψιμο @@ιών και δέσιμο πισθάγκωνα στο Σύνταγμα για δημόσιο φτύσιμο + κατάσχεση περιουσίας + ισόβια φυλάκιση σε ειδικές πτέρυγες "ξαλαφρώματος" όλων των υπολοίπων κρατουμένων...
Είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να σκεφτώ, για αρχή...:ninja:

sniper
14/10/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Είμαι ενάντια στη θανατική ποινή: Η θανατική ποινή ΔΕΝ είναι αρκετή τιμωρία. Κόψιμο @@ιών και δέσιμο πισθάγκωνα στο Σύνταγμα για δημόσιο φτύσιμο + κατάσχεση περιουσίας + ισόβια φυλάκιση σε ειδικές πτέρυγες "ξαλαφρώματος" όλων των υπολοίπων κρατουμένων...
Είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να σκεφτώ, για αρχή...:ninja:


μπα... δεν πονάει πολύ αυτό...

ERRIKA
14/10/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
μπα... δεν πονάει πολύ αυτό...
Μετά τα 50 ημερησίως όμως θα αρχίσει να πονάει, νομίζω....:lol:

PortisHead
14/10/2010, 14:12
Ξεχνατε αρχεγονα ενστικτα οπως εκδικιση και αισθημα δικαιου που δυσκολα καταπνιγονται
υπο τετοιες συνθηκες.

Και τι σημαινει οτι αμα σκοτώσεις 10 θα γεννηθουν αυριο αλλοι 10 ?
Ξανα και ξανα.
Και οξυγονο καθε δευτερολεπτο αναπνεεις , δεν σταματας ομως.

Τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε.

ERRIKA
14/10/2010, 14:13
+ κάθε πρωϊ παράδοση μπουκέτα χρυσάνθεμα από την interflora..... :lol:

TROOPER
14/10/2010, 14:17
σαν πολυ ευκολα δεν καταδικαζουμε...?

την αποψη μου την εχω πεια πολλες φορες επι του προκειμενου.βαριεμαι να ξαναγραφω...

ERRIKA
14/10/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σαν πολυ ευκολα δεν καταδικαζουμε...?

την αποψη μου την εχω πεια πολλες φορες επι του προκειμενου.βαριεμαι να ξαναγραφω...
Είπαμε, ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΟΥΝ. Για την τιμωρία συζητάμε....

TROOPER
14/10/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Είπαμε, ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΟΥΝ. Για την τιμωρία συζητάμε....

α οκ.σορυ.

συνεχιστε...

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 14:28
Είσαι λάθος. Επειδή έχω "μεγαλώσει" αρκετά παιδιά, με ένα τσουβάλι προβλήματα το καθένα, σου λέω, είσαι πολύ λάθος

Φίλε μου ... είσαι ειδική περίπτωση. Ειδικά σε παιδιά που αναφέρεσαι (μιας και έχω ιδίαν άποψη απο το δικό μου)όπου η εμπιστοσύνη τους προς το πρόσωπο σου δεν έχει όντως αντίτιμο (αν κατάλαβα καλά είσαι δάσκαλος "ειδική αγωγής" ) μπορώ να σου πω οτι εξαιρείσαι. Αλλά δυστυχώς ο κανόνας είναι αυτός που είπα.

Gandalf

super_toto
14/10/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Είσαι λάθος. Επειδή έχω "μεγαλώσει" αρκετά παιδιά, με ένα τσουβάλι προβλήματα το καθένα, σου λέω, είσαι πολύ λάθος

Αν μου επιτρέπεις τι εννοείς "έχω "μεγαλώσει" αρκετά παιδιά, με ένα τσουβάλι προβλήματα το καθένα"?

stavrogin
14/10/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Στην Αμερική που υπάρχει η θανατική ποινή, τους βλέπεις να χαμπαριάζουν;
Η λογική είναι χασάπικη, σορυ κιόλα αλλά νομίζω ότι το καταλαβαίνεις

Οποιος θέλει να γίνει αυτόδικος θα αναλάβει και τις συνέπειες. Οι νομικές είναι μικρες μπροστα στις προσωπικες. Ουτε εγω ούτε εσύ θα τον εμποδίσουμε. Μακροπροθεσμη λύση ΔΕΝ είναι. Βραχυπρόθεσμη μπορει να είναι (μπορει και όχι).

Παντως στο παράδειγμα του συμμαθητη του Εχετλαίου, μπορει μετα το κράξιμο και το ξύλο να στράφηκε σε ποιο κρυφους τρόπους να ίκανοποιησει την απεχθη επιθημία του.Γιατι το χουι δε κοβεται.

Συμφωνω με όλες σου τις θέσεις. (ακουω με προσοχη).:wave2:

Εχετλαίος
14/10/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Γιατι το χουι δε κοβεται

Εδώ είναι και το πρόβλημα...
Τι τους κάνεις; Kαι 500 χρόνια ισόβεια να φάνει πάλι ανώμαλοι θα διάγουν...ίσως με άλλο τρόπο αλλά...
Η λύση πρέπει να είναι μόνιμη. Μια και έξω. Η παραμονή τους στη ζωή απλά είναι άσκοπη και επικίνδυνη για το επόμενο θύμα τους.
:mad:

Joyrider
14/10/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εδώ είναι και το πρόβλημα...
Τι τους κάνεις; Kαι 500 χρόνια ισόβεια να φάνει πάλι ανώμαλοι θα διάγουν...ίσως με άλλο τρόπο αλλά...
Η λύση πρέπει να είναι μόνιμη. Μια και έξω. Η παραμονή τους στη ζωή απλά είναι άσκοπη και επικίνδυνη για το επόμενο θύμα τους.
:mad:

Να ρωτήσω κάτι. Θέλεις να τιμωρηθεί για να μάθει ότι αυτό που έκανε είναι κακό? Θέλεις να τιμωρηθεί για να μάθουν οι υπόλοιποι όμοιοί του τι θα πάθουν ή θέλεις να τιμωρηθεί για να νιώσεις καλά εσύ?

Εχετλαίος
14/10/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Να ρωτήσω κάτι. Θέλεις να τιμωρηθεί για να μάθει ότι αυτό που έκανε είναι κακό? Θέλεις να τιμωρηθεί για να μάθουν οι υπόλοιποι όμοιοί του τι θα πάθουν ή θέλεις να τιμωρηθεί για να νιώσεις καλά εσύ?

5%, 90%, 5%
Μάλλον...

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 14:55
Λύση μόνιμη;....

Ισόβια άνευ αναστολής και άνευ δικαιώματος αιτήσεως έφεσης. Οχι όμως αποκλεισμός επαναεκδίκασης της υπόθεσης του , για να μείνει και ενα περιθώριο δεύτερης εξέτασης μπας και είναι και αθώος κάποιος...

Απο την στιγμή που είναι όμως ένοχος και στην δεύτερη φάση της εκδίκασης.. ΙΣΟΒΙΑ, καταναγκαστικά έργα , χωρίς άδειες, χωρίς έφεση, χωρίς μείωση ποινής. Μια ζωή μέσα σε ενα κελί 2Χ2,5 , με παράθυρο καγκελωτό και με μόνη συναναστροφή τους όμοιους τους.

Το σωφρονιστικό Τριπόλεως είναι εκεί που τους στέλνουν πλέον. Ας τους χώσουν εκεί όλους μαζί... και μην ακούσω τίποτα για "ανθρώπινες συνθήκες" μετά.

Αν δεν θέλουμε την όποια βάρβαρη τιμωρία που για μένα θα ήταν πολύ καλύτερο να υπήρχε.

Gandalf

ERRIKA
14/10/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λύση μόνιμη;....

Ισόβια άνευ αναστολής και άνευ δικαιώματος αιτήσεως έφεσης. Οχι όμως αποκλεισμός επαναεκδίκασης της υπόθεσης του , για να μείνει και ενα περιθώριο δεύτερης εξέτασης μπας και είναι και αθώος κάποιος...

Απο την στιγμή που είναι όμως ένοχος και στην δεύτερη φάση της εκδίκασης.. ΙΣΟΒΙΑ, καταναγκαστικά έργα , χωρίς άδειες, χωρίς έφεση, χωρίς μείωση ποινής. Μια ζωή μέσα σε ενα κελί 2Χ2,5 , με παράθυρο καγκελωτό και με μόνη συναναστροφή τους όμοιους τους.

Το σωφρονιστικό Τριπόλεως είναι εκεί που τους στέλνουν πλέον. Ας τους χώσουν εκεί όλους μαζί... και μην ακούσω τίποτα για "ανθρώπινες συνθήκες" μετά.

Αν δεν θέλουμε την όποια βάρβαρη τιμωρία που για μένα θα ήταν πολύ καλύτερο να υπήρχε.

Gandalf
Μ'άρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.....:beer:

Joyrider
14/10/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
5%, 90%, 5%
Μάλλον...

Εγώ γιατί νομίζω πως καθότι άρρωστοι όλοι αυτοί δεν γίνεται να σοφρωνιστούν? Δεν πιστεύω ούτε ότι θα του αλλάξεις γνώμη για αυτό που έκανε, ούτε των υπόλοιπων καθώς δεν είναι σε θέση να καταλάβουν.

Την "μόνιμη" λύση την προτείνει ο gandalf πιο πάνω και το ίδιο ακριβώς είχα πει πριν λίγο καιρό στο θέμα ελαιοχωρίου.

sniper
14/10/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Μ'άρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.....:beer:

Εμένα πάλι όχι.


Κανένα έλεος για τέτοια όντα....

alximistis
14/10/2010, 15:01
και ποια είναι ακριβώς αυτά τα όντα;;; Πως τα αναγνωρίζουμε;;;

για δείτε εδώ παρακαλώ:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=181787&cid=4

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=46788&catid=4

http://www.newsbeast.gr/society/arthro/60209/sunelifthi-gunaika-gia-paidiki-pornografia-/

stavrogin
14/10/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εδώ είναι και το πρόβλημα...
Τι τους κάνεις; Kαι 500 χρόνια ισόβεια να φάνει πάλι ανώμαλοι θα διάγουν...ίσως με άλλο τρόπο αλλά...
Η λύση πρέπει να είναι μόνιμη. Μια και έξω. Η παραμονή τους στη ζωή απλά είναι άσκοπη και επικίνδυνη για το επόμενο θύμα τους.
:mad:

Πολλοί κακοποιοι μικρών παιδιων εχουν κακοποιηθει στα παιδικά τους χρόνια, οι ίδιοι. Σκέψου τη καταληξη για μια κάποτε αθώα παιδικη ψυχη , αφου ποδοπατηθηκε τότε ,συνθλιφτηκε, μέτα χρόνια εγινε η ίδια τέρας ,κάτω απο την κοινωνικα αποδεχτή επιδερμίδα της. Τωρα να βρει επι τέλους την τιμωρία που της αξίζει απο εμάς τους δίκαιους επι το έργον.

Όταν εκείνος ο ,το κερατο του, ανεκδιήγητος τύπος φώναζε ,"αγαπάτε αλληλους" δεν έβαζε ουτε όρους ούτε λόγους 'η αιτίες. Αν πρέπει να σταματάει ένα κάκο απο έμας Εδω και Τώρα τότε να σταματήσει Εδω και Τώρα.Κι ο νοων νοειτω.

alximistis
14/10/2010, 15:05
και επίσης :

http://news247.gr/ellada/syllhpsh_gynaikas_me_syzygo_synergath_ths_l_katselh_gia_paidikh_pornografia.581472.html

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 15:09
alximistis... έθιξες άθελα σου τεράστιο θέμα... το προφίλ των διεστραμμένων.

Είναι πολύ δύσκολο να τους ξεχωρίσεις. Το μόνο που έχουν ώς κοινό στοιχείο (αν και δεν μπορείς να το πείς "χαρακτηριστικό" ) είναι οτι επιλέγουν συνήθως (οχι πάντα όμως) θέσεις επαγγελματικές με πρόσβαση σε σημεία που θα βρούν θύματα ή έχουν σχέση με ανθρώπους τέτοιους.

Στην παραπάνω λίστα θα βρείς κάποιους της Εκκλησίας, εκπαιδευτικούς, σχετικούς με Η/Υ (επάγγελμα με εύκολη πρόσβαση διότι έχει είτε απευθείας επαφή με ανήλικους που έχουν Η/Υ είτε σε σχετικά περιεχόμενα με ανήλικους)... κοκ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο εμφανές για να τους διακρίνεις, ούτε καν έμμεσα... εξού και τις περισσότερες φορές μιλάνε για άτομα "υπολήψιμα" (π.χ. ο αξιωματικός του Ε.Σ. και ο νευρο-χειρούργος).

Gandalf

notakos600
14/10/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εμένα πάλι όχι.


Κανένα έλεος για τέτοια όντα....



+10000

Gandalf dr685sm
14/10/2010, 15:10
και το "σφυροκόπημα" συνεχίζεται ...


Στη σύλληψη μιας γυναίκας, ελληνικής υπηκοότητας, για παιδική πορνογραφία προχώρησε σήμερα η αστυνομία, όταν εντοπίστηκε έπειτα από ψηφιακή έρευνα στο διαδίκτυο.

Στη συνέχεια κλιμάκιο Αστυνομικών του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος μετέβη στην οικία της, όπου διενήργησε έρευνα παρουσία Εισαγγελικού Λειτουργού και από την οποία προέκυψε ψηφιακό υλικό παιδικής πορνογραφίας.

Κατασχέθηκαν πέντε σκληροί δίσκοι οι οποίοι διερευνώνται από την ΔΕΕ/Τομέα ψηφιακών πειστηρίων, για να διαπιστωθεί εάν η εμπλεκόμενη συνεργάζοταν με άλλους χρήστες του Ίντερνετ με σκοπό την ανταλλαγή και την διακίνηση αρχείων πορνογραφίας ανηλίκων.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι πρόκειται για τη σύζυγο συνεργάτη υπουργού του ΠΑΣΟΚ , Λουκά Κατσέλη... η ίδια αρνείται πως ο σύζυγος της είναι συνεργάτης της Υπουργού, αλλά οτι προϊσταται του ΠΑΣΟΚ Νέας Σμύρνης

ΞΕΣΚΙΣΤΕ ΤΟΥΣ!!... δεν νομίζω να βρεθεί ούτε ενας να έχει εναντίον γνώμη σε αυτή την "σκούπα" που ξεκίνησε η ΕΛ.ΑΣ και η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

MitsosNaked
14/10/2010, 15:11
Έχετε δεί το 'running scared'? Έχει μία σκηνή πολύ σχετική με το θέμα που σου σηκώνεται η τρίχα.....