PDA

View Full Version : Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..



n1k3man
22/07/2005, 12:50
Μετα την επιτυχη αντικατασταση των ρουλεμαν στους τροχους εμπρος και πισω στο CB1 λεω σημερα-αυριο να αλλαξω και τα ρουλεμαν του λαιμου.. αυτο που με απασχολει ειναι αφου αφαιρεσω την τιμονοπλακα πως θα βγαλω αυτο στη φωτο που εχω βαλει.. Το Lock nut στο service manual χρειαζεται special tool.. Σαρακακης μονοδρομος?


20089

n1k3man
22/07/2005, 12:52
και μια actual photo που βρηκα αλλα οχι απο CB1


20090

reinmeister
22/07/2005, 13:10
το προβλημα σου δεν ειναι εκει...λυστο ειτε με γαζτοκλειδο αναρτησης η με πειρο και σφυρι...προσεκτικα για να μην το πληγωσεις...

το προβλημα ειναι στο 14...το οποιο ακομη κι αν εχεις εξολκεα,θα ταλαιπωρηθεις τα μαλα...ακομη και ζεσταμα μπορει να χρειαστει...

n1k3man
22/07/2005, 13:50
Reinmaster για το 14 χωρις να ξερω πολλα..

Στην εικονα φαινεται κατω απο το ρουλεμαν ετσι δεν ειναι? Οποτε για να αντικαταστησω το κατω ρουλεμαν χρειαζεται να αφαιρεσω και το 14?? Αν χρειαστει γνωριζεις καποιο εργαλειο που να το κανει αυτο, πως λεγεται και που το βρισκω??

ΕDIT: mlkia μου! Το 14 συγκρατει το κατω ρουλεμαν στο κατω μερος του λαιμου σωστα ή παλι λαθος ειμαι? :confused:

:wave2:

xxxristos
22/07/2005, 14:00
Το 16-17 είναι αυτό που θα σε δυσκολέψει.

Πρόκειται για τα "ποτήρια" των ρουλεμάν (2 στον αριθμό) που πράγματι για να βγούν θα φας π@τσο!

Είναι πρεσαριστά και θα χρειαστούν από καλό χτύπημα με σφυρί έως και πρέσσα! Το πακέτο είναι στην τοποθέτηση των καινούργιων αφού τα παλιά μπορείς να τα βγάλεις και με τακαστρεπτικές μεθόδους.......

Όσο για την βίδα που σε απασχολεί, για άλλη μια φορά με κάλυψε ο reinmeister....

free rider
22/07/2005, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Το 16-17 είναι αυτό που θα σε δυσκολέψει.

Πρόκειται για τα "ποτήρια" των ρουλεμάν (2 στον αριθμό) που πράγματι για να βγούν θα φας π@τσο!

Είναι πρεσαριστά και θα χρειαστούν από καλό χτύπημα με σφυρί έως και πρέσσα! Το πακέτο είναι στην τοποθέτηση των καινούργιων αφού τα παλιά μπορείς να τα βγάλεις και με τακαστρεπτικές μεθόδους.......

Όσο για την βίδα που σε απασχολεί, για άλλη μια φορά με κάλυψε ο reinmeister....

μια λύση ακόμα είναι το ζέσταμα παράλληλα με το προσεκτικό χτύπημα..

αλλά αυτο το 14 ειναι θάνατος...

reinmeister
22/07/2005, 14:09
ουσιαστικα το ρουλεμαν αποτελειται και απο τα τρια κομματια 13,14,17... μπιλιες και "ποτηρια" πανω κατω...κατ εμε ,καλο ειναι να αλλαχτουν στο συνολο...

το εργαλειο λεγεται εξολκεας οπως ειπα και πριν αλλα...φιλικη συμβουλη....μην το κανεις εσυ...και δεν θα τα καταφερεις και ζημια θα κανεις πιθανοτατα...

τα ιδια ισχυουν και για για το πανω ρουλεμαν...

το κοστος της εργασιας σε σοβαρο μαστορα ειναι κανα 40-50ευρω...δωστα...

reinmeister
22/07/2005, 14:10
ωπα...τσαμπα γραψιμο...με προλαβανε...:beer:

xxxristos
22/07/2005, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ουσιαστικα το ρουλεμαν αποτελειται και απο τα τρια κομματια 13,14,17... μπιλιες και "ποτηρια" πανω κατω...κατ εμε ,καλο ειναι να αλλαχτουν στο συνολο...

το εργαλειο λεγεται εξολκεας οπως ειπα και πριν αλλα...φιλικη συμβουλη....μην το κανεις εσυ...και δεν θα τα καταφερεις και ζημια θα κανεις πιθανοτατα...

τα ιδια ισχυουν και για για το πανω ρουλεμαν...

το κοστος της εργασιας σε σοβαρο μαστορα ειναι κανα 40-50ευρω...δωστα...

Α ναι είναι και το 14..... πω πω...

Εγώ με τα ζόρια αλλάζω ρουλεμάν στο παπί...

free rider
22/07/2005, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos

Εγώ με τα ζόρια αλλάζω ρουλεμάν στο παπί...

αυτο το τελευταίο ....
μου φαινεται λίγο μούφα...
:wave2: :wave2:

reinmeister
22/07/2005, 14:29
εμενα παλι δεν μου φαινεται καθολου μουφα...αν σκεφτεις οτι "υποχρεωνομαι" για να μου αλλαξουν λαδια....

κακο πραμα η βαρεμαρα...κι αν εισαι παππους οπως εγω,ακομα χειροτερα....

n1k3man
22/07/2005, 14:41
Ρε παιδια ενας εξολκεας κανει 10ε στο πρακτικερ. Τοσο δυσκολο ειναι να μην τα καταφερω ακομα και με εξολκεα? Γουσταρω καργα να τα αλλαξω σημερα με καφεδακι και κουβεντουλα με ενα φιλο που θα ερθει!

Λετε να στερηθω αυτη τη χαρα και να το παω στο μπαρμπα μητσο εδω πιο πανω απ΄το σπιτι μου? :wacko: Καλος μηχανικος, μερακλης αλλα τσιμπαει λιγο..

Ελεγα αυτα τα λεφτα να πηγαινανε καλυτερα για καθαρισμα των καρμπυρατερ και να τελειωνω ολοκληρωτικα με το CB1 :winka:
Ειναι 4 και μου φαινεται πολυ αγγαρεια!

:beer:

sniper
22/07/2005, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
Ρε παιδια ενας εξολκεας κανει 10ε στο πρακτικερ. Τοσο δυσκολο ειναι να μην τα καταφερω ακομα και με εξολκεα? Γουσταρω καργα να τα αλλαξω σημερα με καφεδακι και κουβεντουλα με ενα φιλο που θα ερθει!

Λετε να στερηθω αυτη τη χαρα και να το παω στο μπαρμπα μητσο εδω πιο πανω απ΄το σπιτι μου? :wacko: Καλος μηχανικος, μερακλης αλλα τσιμπαει λιγο..

Ελεγα αυτα τα λεφτα να πηγαινανε καλυτερα για καθαρισμα των καρμπυρατερ και να τελειωνω ολοκληρωτικα με το CB1 :winka:
Ειναι 4 και μου φαινεται πολυ αγγαρεια!

:beer:

Το κακό με εσάς τα νέα παιδιά είναι ότι δεν ακούτε αυτά που λένε κάποιοι που ίσως ξέρουν γιατί πράγμα μιλάμε εδώ....

ΟΚ αλλαξέ τα με τον φίλο.... αλλά για καλό και για κακό...... πρόσεχε που θα χτυπάς για να βγάλεις το 14......
και που όταν θα βάζεις το καινούργιο....... ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ 14
:wave2:

n1k3man
22/07/2005, 15:02
sniper ακουω ρε συ αλλιως δε θα εβαζα καν το post και θα ξεκιναγα ντουγρου! εξ'αλλου ευτυχως εχω το κυρ μητσο ακριβως απο πανω μου οποτε αν δω τα δυσκολα θα το παρω στη πλατη και θα παω :winka:

:wave2:

reinmeister
22/07/2005, 16:00
καλο κουραγιο αγορινα...κοιτα ομως να κανεις το μοτερ τουμπανο,διοτι μετα απο την δουλεια στα ρουλεμαν το βλεπω να πηγαινει μονο ευθεια....:beer: :beer:

περαν της πλακας, αν την παλεψεις τελικα την δουλεια προσεξε πολυ διοτι καλως η κακως την δικια σου ζωουλα παιζεις...αν θες να ψαχτεις,καντο με τα καρμπς...το πολυ πολυ να μην παρει μπρος η να δουλευει σαν ντηζελ...αντε να παρει και καμια φωτια στην χειροτερη....με το μπροστινο ομως τα πραγματα σοβαρευουν...εχουν υπαρξει περιπτωσεις διαλυσης η και κολληματος ρουλεμαν μπροστινου απο λαθος τοποθετηση...δεν θες να μαθεις τι γινεται σε αυτη την περιπτωση....

δεν θελω ουτε να σε τρομαξω ουτε να σε προσβαλλω,άλλα εχουν δει πολλα τα ματακια μου...

οποτε,καλυτερα να κακοχαρακτηρισεις εμενα παρα να τσεκαρεις με τα μουτρα τον συντελεστη τριβης της ασφαλτου....

εσυ αποφασιζεις...οι υπολοιποι απλως γραφουμε...κατι απολυτα ασφαλες....

wrenchfzr
22/07/2005, 19:55
οντως το 14 ειναι παλουκι.μπορεις αφου θα το αντικαταστισεις να το ζεστανεις στους 100 με ενα πιστολακι των μαλιων θα διασταλει και με μοχλο 2 μεγαλα κατσαβιδια αφου τα σφηνωσεις αναμεσα στην τσιμουχα και στο ρουλεμαν(οταν ειναι ετοιμο απο πλευρας διαστολης θα αλλαξη χρωμα σε μπλου)θα τα γυρισεις και το ρουλεμαν εξω.θελει γρηγορες και συγχρονισμενες κινησεις.θα αλλαξεις την τσιμουχα και να δω πως θα περασεις το νεο .μπορεις να το ζεστανεις και αυτο μονο μη αλλαξη χρωμα γιατι θα αλλαξεις και το ρουλεμαν(καταστρεφετε)

xxxristos
24/07/2005, 21:55
ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο reinmeister!!!!

ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΣΦΙΓΜΕΝΟΣ Η ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΑΠΟΒΕΙ ΜΟΙΡΑΙΟΣ!!!!!!!!

(ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ...)

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΣΦΙΞΕΣ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!

n1k3man
24/07/2005, 22:05
οκ με πεισατε θα το δωσω σε μαστορα..

sonic22
24/07/2005, 22:20
ρε παιδια ειναι απαραιτητο να βγει το 14?? (ο μπιλιοδρομος δεν ειναι αυτος??)

xxxristos
24/07/2005, 22:30
Δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να μη "παντρεύεις" παλιούς μπιλιόδρομους με καινούργιες μπίλιες. Γιαυτό τα καινούργια ρουλεμάν τα πουλάνε σε σετ.

sonic22
24/07/2005, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να μη "παντρεύεις" παλιούς μπιλιόδρομους με καινούργιες μπίλιες. Γιαυτό τα καινούργια ρουλεμάν τα πουλάνε σε σετ.

οκ καλα τα λες... αφου το λυνει ας τα αλλαξει ολα με καινουρια
αλλα...

1. το σετ εχει δημιουργιθει απο δυο διαφορετικες γραμμες παραγωγης και δεν ειναι costom αρα αν δεν εχει ζημια ο μπιλιοδρομος μια χαρα θα δεσουν ... ε?
2. τα αλλαζει μονος του... απο το να τα κανει σκα@# καλυτερα να μην τα πηραξει καθολου (ειδικα με καμηνετα και σφυροκλειδα...)

xxxristos
24/07/2005, 22:42
Ναι δε λέω...

Τον φοβίσαμε λίγο παραπάνω πάντως...

n1k3man
24/07/2005, 22:44
τι να κανω σκατα ρε? αν ηταν οκ δεν θα το πειραζα καν! εχει αρκετους κραδασμους στο τιμονι και το διαπιστωσα ακομα καλυτερα σημερα που το πηγα ευβοια..
απο βδομαδα θα τελειωσει και αυτο το θεμα και ισως τελικα κανω τον καθαρισμα των καρμπ μονος μου.. θα δειξει.. ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες :winka:

n1k3man
24/07/2005, 22:49
α και το σετακι που αγορασα ειχε αυτα μεσα.. δεν ξερω αν χρειαζεται να αλλαξω και κατι αλλο..


20303

reinmeister
24/07/2005, 23:42
...φιλε μου...ακομη και τα αστρα συνηγορουν στο να μην την κανεις την δουλεια...

τα συγκεκριμενα ρουλεμαν που πηρες ειναι βελονοειδη και ουδεμια σχεση εχουν με αυτα που εχει η σελιδα του μανιουαλ που εβαλες στο πρωτο σου ποστ...

xxxristos
24/07/2005, 23:44
Τα σωστά ειναι αυτά της φωτό.

Στο σχέδιο κάτι δε πάει καλά...

reinmeister
24/07/2005, 23:57
χρηστο το σχεδιο ειναι μια χαρα....το cb ΔΕΝ φοραει βελονοειδη...εχω το γνησιο μανιουαλ και ειναι ακριβως ιδια η σελιδα....

n1k3man
24/07/2005, 23:58
παιδια αυτα μου εδωσαν στον τογελο και τους ρωτησα επιμονα αν κανουν 2-3 φορες.. τετοια φορανε vfr και xx εκτος των αλλων..

reinmeister
25/07/2005, 00:03
μισο να δω αν εχω το microfish να σου δωσω κωδικους να τσεκαρεις...παντως το δικο μου εχει σφαιροειδη....τα χω λυσει για γρασαρισμα και τα χω δει και με τα ματακια μου....οπως ακριβως του μανιουαλ...

το μονο που μπορει ,αν και δυσκολο,να εχει συμβει,ειναι να εχει δωσει η χοντα κωδικους αντικαταστασης για βελονοειδη....κατι που δεν μπορω να μαθω ξημερωματα δευτερας στην μια...

reinmeister
25/07/2005, 00:08
σκατα....μονο service και owners manual εχω...

n1k3man
25/07/2005, 00:15
μηπως λες αυτο rein?


20330

reinmeister
25/07/2005, 00:19
το χω ρε συ αλλα δεν κανει αναφορα σε κωδικους η μ@λ@κια....στην αλλη σελιδα παντως αναφερομουν ,του μανιουαλ...και ειναι ακριβως ιδια με την δικια σου...

παντως μπορει να εχει παιξει αντικατασταση....δεν ξερω...οτι υπαρχει η δυνατοτητα μετατροπης σε ολες τις μοτο ειναι γεγονος,απλως δεν ξερω κατα ποσο εχει γινει επισημα...

n1k3man
25/07/2005, 00:21
part numbers εδω.. εχει μερικα :winka:
http://cb1.zandbelt.nl/parts.html

reinmeister
25/07/2005, 00:36
ο τογελος ειναι ιδιαιτερα εξυπηρετικος...κανε αυριο τον κοπο να τον παρεις ενα τηλεφωνο και να τον ρωτησεις αν αυτα που σου δωσε ειναι απο κωδικους αντικαταστασης....πες του οτι το δικο σου μανιουαλ δειχνει σφαιροειδη ενω αυτα ειναι βελονοειδη...

θα βρεις σιγουρα ακρη...

xxxristos
25/07/2005, 01:25
Δεν παίζει να έχει δόσει η Honda βελονοειδή ρουλεμάν αντικατάστασης!

Αλλά έχει βγεί CB1 σε πολλές διαφορετικές εκδόσεις και ίσως κάποια από αυτές να είναι με άλλα ρουλεμάν.

reinmeister
25/07/2005, 01:45
Δεν παίζει να έχει δόσει η Honda βελονοειδή ρουλεμάν αντικατάστασης!

δεν ξερω...παντως η σουζουκι του χει δωσει να καταλαβει...ενας θεος ξερει τι τραβηξα στο μονταρισμα του gsxr που ειχα...ειδικα στο σασμαν....

wrenchfzr
25/07/2005, 19:37
τα ρουλεμαν της honda για καποιο λογο ειναι με μπιλιες αλλα υπαρχουν στο εμποριο και κωνικα το οποιο σημαινει οτι θα ζησουν πολυ παραπανω με ενα μικρο τιμημα την αισθηση.η ζωη των κωνικων ειναι απειρως μεγαλυτερη.

n1k3man
25/07/2005, 19:46
οταν λες την αισθηση wrench..?

rein τελικα μετα απο τηλεφωνο σημερα στο τογελο μου επιβεβαιωσαν οτι αυτα ειναι τα ρουλεμαν για το CB1. υπαρχουν και τα μαμισια βεβαια αλλα δεν ειναι τοσο ανθεκτικα και κοστιζουν και παραπανω..

ψαχνω τωρα για ενα φτηνο μαστορα να μου τα περασει.. ο μπαρμπα μητσος μου ζητησε 130ε :eyepop:
αν ειναι δυνατον.. :yuck:

wrenchfzr
25/07/2005, 20:25
δεν εχω βρει πουθενα γιατι δουλευουν μερικα εργοστασια αυτα τα ηλιθια ρουλεμαν.γιατι ειναι ηλιθια; μα γιατι στα africa απο το90 τα δουλευει και μας δουλευει γιατι αν απο το 90 τα μικραινει σε διαστασεις ο λογος ειναι το κοστος και τιποτα αλλο.επισης στην ερωτηση περι αισθησης αν ενα ρουλεμαν λαιμου εχει μικρη επιφανεια τριβης χρειαζεται μικρη δυναμη για να κινηθει. πειτε μου τι γινεται αν μη κακο τρακαρει μια μοτο με επιφανεια του σταθερου τριβεα το 1/3 απο το κανονικο;απλα χωνεται μεσα στον λαιμο και αφηνει το αποτυπωμα του και φυσικα το ρουλεμαν πια δεν ειναι πρεσσαριστο αλλα σαν καλτσα μπαινοβγαινει οποτε θελει και μετα αλλαζεις σκελετο το οποιο απαγορευεται.ολα απο 10 γραμμαρια μεταλο και την προσπαθεια τους για οικονομια

xifias
25/07/2005, 22:16
rein τελικα μετα απο τηλεφωνο σημερα στο τογελο μου επιβεβαιωσαν οτι αυτα ειναι τα ρουλεμαν για το CB1. υπαρχουν και τα μαμισια βεβαια αλλα δεν ειναι τοσο ανθεκτικα και κοστιζουν και παραπανω..


αρα τα μαμισια της χοντα ειναι με τις μπιλιες

αυτα που σου εδωσε ειναι βελονοειδη aftermarket για το μηχανακι σου(και οχι μονο)

πηγαινε σε μαστορα να στα ξηλωσουν ολα και να σου βαλει τα βελονοειδη με τις φωλιες τους.

ουτε να διανοηθεις να το κανεις μονος σου.

μια γρατζουνια στη φωλια και τελος

reinmeister
25/07/2005, 23:08
ριξτε μια ματια εδω...

http://science.howstuffworks.com/bearing3.htm

wrenchfzr
26/07/2005, 06:31
ωραιο το site .το ρουλεμαν ομως της honda εχει τα φορτια πλευρικα και οχι αξονικα δηλαδη κατακορυφα.απο το μεγεθος της επιφανειας τριβης (το πρωτο εχει μια μυτουλα σαν ιχνος και επειδη το ρουλεμαν δεν περισρεφεται κανει με τον καιρο μια λακουβα στη περιοχη.το δευτερο επειδη η μπιλια του εχει καποιο μηκος στην επαφη του αυτο κανει την διαφορα ).εχω μηχανη με κωνικα και εχω δει εξ επαγγελματος τα μπιλιοφορα της honda σε σχετικα συντομα διαστηματα (σιγκριτικα με τα κωνικα)να αποκτουν κενα.οτι σε πονηρευει για τους λογους τοποθετησης τους ειναι και το οτι στο africa του88 τα ρουλεμαν ηταν κωνικα και στο 90αρι τα κανανε με μπιλιες.κατ εμε το κοστος αλλα μη παραβλεπετε τον παραγοντα ενος βιαιου κτυπηματος το ειδα και δεν το πιστευα πειτε μου ρε παιδια σε τι διαφερει για παραδειγμα ετσι απο τα του παπιου στη μπιλιοθηκη

n1k3man
26/07/2005, 10:58
τελικα πριν λιγο το εδωσα σε ενα μαστορα 5' απο το σπιτι μου με τα ποδια.. 60ε ζητησε. ο σουλτατης που ρωτησα ηθελε 100αρα.. αυριο μεσημερακι θα το εχω παλι.

n1k3man
27/07/2005, 18:52
ετοιμο το μοτορι, μετα απο μια βολτα τελειως διαφορετικο σε αισθηση! και στη χειροτερη λακουβα να πεσω κραδασμοι απο τα ρουλεμαν του λαιμου = 0! χαλαλι τα 60europians ρεεεεεεεεεεε!

Στο KLX ομως θα τα αλλαξω μονος μου σταντέ! :winka:

Αντε καλες βολτες και ευχαριστω για τις απαντησεις στους προβληματισμους μου παιδες!
:beer:


:wave2: