PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για 690 enduro



kordix
14/10/2010, 14:00
Ρε παιδιά επειδή μάλλον θα το χτυπήσω κάποια στιγμή μέχρι το καλοκαίρι θέλω να ρωτήσω τους κατόχους 690 enduro (το χαμηλό) τα παρακάτω:

-Εχω ακούσει ότι το μπροστινό του είναι κάπως σφιχτό και έχει μπόλικες στατικές τριβές. Αληθεύει;
Με αλλαγή λαδιών διορθώνεται η κατάσταση;

-Σε χαλαρή οδήγηση στο χώμα αποσβαίνουν σωστά οι αναρτήσεις του ή κοπανάνε;
Θέλω να πω χρειάζονται μεγάλη ταχύτητα για να δουλέψουν ή αποσβαίνουν τις ανωμαλίες και σε μικρές ταχύτητες;

-Τι αυτονομία έχει σε νορμαλ ρυθμούς;

-Η σέλα τι λέει, ας πούμε σε ταξιδάκι 2 ώρες σερί καβάλα στην εθνική υποφέρεται η κατάσταση ή χρειάζεται βελτίωση - αλλαγή;

-Επειδή πέρα από τις ον/οφ άδικες (κυρίως οφ) αποδράσεις θα το χρησιμοποιώ και καθημερινά, έχει καμμιά παραξενιά του τύπου, "θέλει πολύ ώρα ζέσταμα το πρωί", ή "όχι στη κίνηση γιατί ζεσταίνεται ευκολα" κτλ;


Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Vstrommer71
14/10/2010, 14:13
Μετα απο 25000χλμ συμβιωσης με το 690:
*Αναρτησεις γενικα σκληρες για ελαφρυ αναβατη,αλλα πληρως λυομενες οποτε μπορεις να τις φερεις με λαδια κι ελατηρια στα μετρα σου,
*Στησιμο γενικα προς το σφιχτο,πλαισιο υπεροχο δεν χαμπαριαζει τιποτα,
*Αυτονομια με τα 12 λιτρα πανω απο 220 χλμ,εθνικη 20-25 χλμ/λιτρο,χωμα 15-18 χλμ/λιτρο.Πολυ οικονομικο για το αρκουδογκαζο που εχει
*Σελλα-σανιδι,αλλα πολυ καλυτερη απο το DRZ που ειχα πριν.Κυκλοφορει και πιο ανετη σαν εξτρα.Εγω παντως εχω συνηθισει και μου αρεσει που ειναι-σχετικα-χαμηλη και ψιλοπαταω κατω
*Στην κινηση η μονη παραξενια που εχει ειναι το πολυ μικρο κοψιμο του τιμονιου,στις μανουβρες επιτοπου εχουμε ενα θεμα
Κατα τα αλλα δεν βραζει ευκολα,και το βεντιλατερ αναβει αραια
Επισης:Φωτα σουπερ,μιζα παντα με την πρωτη ακομα και με μειον εξω,κρατημα υπερανω κριτικης σε ασφαλτο αλλα και χωμα
Αυτα!
(Συν οτι μετα το Africa θα σου φανει πρωτοφανες οτι μπορεις να σηκωνεις το μηχανακι απο κατω ακομα και φορτωμενο με βαλιτσες και σακκο στην ουρα.Κοινως ειναι τα μισα κιλα της αφρικανας)

kordix
14/10/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μετα απο 25000χλμ συμβιωσης με το 690:
*Αναρτησεις γενικα σκληρες για ελαφρυ αναβατη,αλλα πληρως λυομενες οποτε μπορεις να τις φερεις με λαδια κι ελατηρια στα μετρα σου,
*Στησιμο γενικα προς το σφιχτο,πλαισιο υπεροχο δεν χαμπαριαζει τιποτα,
*Αυτονομια με τα 12 λιτρα πανω απο 220 χλμ,εθνικη 20-25 χλμ/λιτρο,χωμα 15-18 χλμ/λιτρο.Πολυ οικονομικο για το αρκουδογκαζο που εχει
*Σελλα-σανιδι,αλλα πολυ καλυτερη απο το DRZ που ειχα πριν.Κυκλοφορει και πιο ανετη σαν εξτρα.Εγω παντως εχω συνηθισει και μου αρεσει που ειναι-σχετικα-χαμηλη και ψιλοπαταω κατω
*Στην κινηση η μονη παραξενια που εχει ειναι το πολυ μικρο κοψιμο του τιμονιου,στις μανουβρες επιτοπου εχουμε ενα θεμα
Κατα τα αλλα δεν βραζει ευκολα,και το βεντιλατερ αναβει αραια
Επισης:Φωτα σουπερ,μιζα παντα με την πρωτη ακομα και με μειον εξω,κρατημα υπερανω κριτικης σε ασφαλτο αλλα και χωμα
Αυτα!
(Συν οτι μετα το Africa θα σου φανει πρωτοφανες οτι μπορεις να σηκωνεις το μηχανακι απο κατω ακομα και φορτωμενο με βαλιτσες και σακκο στην ουρα.Κοινως ειναι τα μισα κιλα της αφρικανας)



OK Γιάννη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.



Επεσες απόλυτα μέσα, θέλω ενα μηχανάκι ελαφρύ και σε αίσθηση και σε πραγματικά κιλά όχι μόνο για το χώμα αλλά και για μέσα στην πόλη.

S.T.A.
14/10/2010, 14:52
2 αρνητικά για την χρήση που το θες

1) δεν κόβει πολύ το τιμόνι ακόμα και με τερμα ανοιχτά τα stop
2) γεμίζει από τον κώλο και σε κάθε βενζινάδικο θα είσαι λύσε - δέσε

STOYBI
14/10/2010, 15:09
Δοκιμασε οποσδηποτε και τενερε .....

Εγω για την ωρα ειμαι ενθουσιασμενος και πιστευω πως ειναι η χρυση τομη για τον λογο που το χρειαζεσαι...


:wave2:

DrBig
14/10/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μετα απο 25000χλμ συμβιωσης με το 690:
*Αναρτησεις γενικα σκληρες για ελαφρυ αναβατη,αλλα πληρως λυομενες οποτε μπορεις να τις φερεις με λαδια κι ελατηρια στα μετρα σου,


Γενικα νομιζω τα εντουρο ΚΤΜ 'πασχουν' απο πολυ σφικτη αποσβεση γρηγορης συμπιεσης στα πηρουνια (δεν ρυθμιζεται κιολας). Η οποια βεβαια ειναι ψιλο-προβλημα μονο σε νορμαλ ρυθμους οδηγησης. Παντως γινεται revalving.

kordix
14/10/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Γενικα νομιζω τα εντουρο ΚΤΜ 'πασχουν' απο πολυ σφικτη αποσβεση γρηγορης συμπιεσης στα πηρουνια (δεν ρυθμιζεται κιολας). Η οποια βεβαια ειναι ψιλο-προβλημα μονο σε νορμαλ ρυθμους οδηγησης. Παντως γινεται revalving.



Στο 300ρι δίχρονο που έχω του 08, έχει γίνει revalving μπρος - πίσω (σε ρυθμίσεις09) και δουλεύει πολύ καλά. Φαντάζομαι ότι και στο μπροστινό του 690 μπορεί να γίνει κάτι παρόμοιο.

Το 690 δεν το βλέπω σαν εντούρο με την έννοια του καθαρόαιμου αλλά σαν ένα πολύ χωμάτινο 650 on/off. Αν είναι τόσο σκληρό και σφιχτό σαν καθαρόαιμο πολύ φοβάμαι ότι δεν μου κάνει για τη χρήση που το θέλω.

Επειδή όμως δεν το έχω οδηγήσει, θα αρκεστώ στις παραπάνω πολύ χρήσιμες πληροφορίες και θα κοιτάξω να κάνω κανα testride να δω αν μου κάθεται καλά το μηχανάκι.

DrBig
14/10/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Στο 300ρι δίχρονο που έχω του 08, έχει γίνει revalving μπρος - πίσω (σε ρυθμίσεις09) και δουλεύει πολύ καλά. Φαντάζομαι ότι και στο μπροστινό του 690 μπορεί να γίνει κάτι παρόμοιο.

Το 690 δεν το βλέπω σαν εντούρο με την έννοια του καθαρόαιμου αλλά σαν ένα πολύ χωμάτινο 650 on/off. Αν είναι τόσο σκληρό και σφιχτό σαν καθαρόαιμο πολύ φοβάμαι ότι δεν μου κάνει για τη χρήση που το θέλω.

Επειδή όμως δεν το έχω οδηγήσει, θα αρκεστώ στις παραπάνω πολύ χρήσιμες πληροφορίες και θα κοιτάξω να κάνω κανα testride να δω αν μου κάθεται καλά το μηχανάκι.

Ναι, το 'εντουρο' δεν το ειπα με την εννοια του καθαροαιμου, μαλλον με την εννοια του εκδρομικου. Απλως, κρινοντας απο το δκο μου το σουπερ εντουρο, νομιζω οτι το 'σφικτον' που ενδεχομενα να δεις στο τεστ, οφειλεται στην μεγαλη αποσβεση γρηγορης συμπιεσης μπροστα που οπως ειπες ευκολα διορθωνεται. Με αλλα λογια ισως ειναι κριμα να αποφασισεις εναντια στην αγορα του για κατι που ευκολα αλλαζει, μιας και ειναι πολυ καλο μηχανημα. Ακομα, αξιζει να κοιταξεις και το ΤΕ630 (σορρυ για το οφ τοπικ) :wave2:

$py
14/10/2010, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Ρε παιδιά επειδή μάλλον θα το χτυπήσω κάποια στιγμή μέχρι το καλοκαίρι θέλω να ρωτήσω τους κατόχους 690 enduro (το χαμηλό) τα παρακάτω:





Μλκ Κώστα ειλικρινά, την επόμενη φορά που θα σε συναντήσω θα σε κοπανίσω, δεν αντέχεσαι άλλο.


:D

mtsop
15/10/2010, 08:29
Να προσθέσω και μερικά άλλα αρνητικούλια:

1) Πάνω από τα 110 το τιμόνι αρχίζει το κοσκίνισμα (βέβαια φοράω τακούνια)
2) Στις λακούβες κοπανάει ο λασπωτήρας μαζί με την πινακίδα στη ρόδα, με αποτέλεσμα να αλλάξω πινακίδα λόγω φθοράς και να βγάλω το λασπωτήρα και δεν μιλάω για την εκτός δρόμου χρήση, και είμαι 80 κιλά.
3) Τα φλας είναι πολύ ευαίσθητα και σπάνε, δεν είναι σαν τα παλιά που είχα στο 640
4) Έχω κάψει 3-4 παντελόνια στο αριστερό πατζάκι από την εξάτμιση


Κατα τ' άλλα πιο λεπτό, πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ από το 640.

Vstrommer71
15/10/2010, 13:55
Να προσθέσω και μερικά άλλα αρνητικούλια:

1) Πάνω από τα 110 το τιμόνι αρχίζει το κοσκίνισμα (βέβαια φοράω τακούνια)
Ψηλοφτερο εντουρο μηχανακι ειναι,μην περιμενεις να ειναι σταθερο στα πολλα.Παιξε με χαμηλο φτερο καλυτερα



2) Στις λακούβες κοπανάει ο λασπωτήρας μαζί με την πινακίδα στη ρόδα, με αποτέλεσμα να αλλάξω πινακίδα λόγω φθοράς και να βγάλω το λασπωτήρα και δεν μιλάω για την εκτός δρόμου χρήση, και είμαι 80 κιλά
Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο και ειμαι καμποσα κιλα παραπανω.Ειναι καλα σφιγμενη η βαση του λασπωτηρα σου?


3) Τα φλας είναι πολύ ευαίσθητα και σπάνε, δεν είναι σαν τα παλιά που είχα στο 640
Δεν εχω σπασει μεχρι ωρας κανενα.Τα πισω απλα...μαζευουνε λασπη εσωτερικα απο την πισω ροδα και θελουνε ενα καθαρισματακι που και που



4) Έχω κάψει 3-4 παντελόνια στο αριστερό πατζάκι από την εξάτμιση
Αυτο εχεις δικιο.Δεν ειναι εξατμιση αλλα...πυρηνικο οπλο με την θερμοκρασια που ανεβαζει.Λυση ή Ακραπα(ακριβη...) ή καγκελα για βαλιτσες που κρατανε ποδια και σακκους μακρια απο το μπουρι!




Κατα τ' άλλα πιο λεπτό, πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ από το 640.
Το οτι εχει πιο πολυ γκαζι και καιει την μιση βενζινη δεν το ανακαλυψες ωρε?:lol:

Επειδη ειδα και καποιες συγκρισεις με το Tenere,θα πω την γνωμη μου
Το 690 παιζει σαν 50-50 on-off(μην πω....80% χωμα-50% ασφαλτος!) απευθυνεται στον αναβατη που ψαχνει και την fun πλαυρα της οδηγησης.Το Tenere ειναι πιο πολυχρηστικο,θα βολεψει καλυτερα τον μεσο-τυπικο-politically correct αναβατη γενικα
Εγω παντως την εχω καταβρει με το 690,σε αντιθεση με το Tenere το οποιο οταν το ειχα οδηγησει καλο γενικα ηταν(δεν λεω) αλλα απο γκαζι και διασκεδαση στην οδηγηση...βαθια χασμουρητα:ZZZ:

kordix
15/10/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Μλκ Κώστα ειλικρινά, την επόμενη φορά που θα σε συναντήσω θα σε κοπανίσω, δεν αντέχεσαι άλλο.


:D


Να βρεθούμε σε εντουροβόλτα για να φοράω προστατευτικά τότενες. :D

kordix
15/10/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ψηλοφτερο εντουρο μηχανακι ειναι,μην περιμενεις να ειναι σταθερο στα πολλα.Παιξε με χαμηλο φτερο καλυτερα


Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο και ειμαι καμποσα κιλα παραπανω.Ειναι καλα σφιγμενη η βαση του λασπωτηρα σου?

Δεν εχω σπασει μεχρι ωρας κανενα.Τα πισω απλα...μαζευουνε λασπη εσωτερικα απο την πισω ροδα και θελουνε ενα καθαρισματακι που και που


Αυτο εχεις δικιο.Δεν ειναι εξατμιση αλλα...πυρηνικο οπλο με την θερμοκρασια που ανεβαζει.Λυση ή Ακραπα(ακριβη...) ή καγκελα για βαλιτσες που κρατανε ποδια και σακκους μακρια απο το μπουρι!



Το οτι εχει πιο πολυ γκαζι και καιει την μιση βενζινη δεν το ανακαλυψες ωρε?:lol:

Επειδη ειδα και καποιες συγκρισεις με το Tenere,θα πω την γνωμη μου
Το 690 παιζει σαν 50-50 on-off(μην πω....80% χωμα-50% ασφαλτος!) απευθυνεται στον αναβατη που ψαχνει και την fun πλαυρα της οδηγησης.Το Tenere ειναι πιο πολυχρηστικο,θα βολεψει καλυτερα τον μεσο-τυπικο-politically correct αναβατη γενικα
Εγω παντως την εχω καταβρει με το 690,σε αντιθεση με το Tenere το οποιο οταν το ειχα οδηγησει καλο γενικα ηταν(δεν λεω) αλλα απο γκαζι και διασκεδαση στην οδηγηση...βαθια χασμουρητα:ZZZ:



Κατατοπιστικότατος ο Γιάννης. :wave2:

QSpec
15/10/2010, 14:47
Κώστα θα σου έλεγα να κάνεις κι ένα βολτάκι με το Husqy TE630. Τα είχα κάνει και τα 2 μια βόλτα στο Εnduro Festival και το Husqy μου είχε φανεί πιο smooth από το KTM (από θέμα αναρτήσεων) και γενικότερα το χάρηκα περισσότερο στον χωματόδρομο.

Επίσης είναι φτηνότερο αλλά δεν παίζουν μεταχειρισμένα γιατί είναι ολοκαίνουργια. Δοκίμασε το πάντως, αξίζει.

alex k8
15/10/2010, 23:14
2) Στις λακούβες κοπανάει ο λασπωτήρας μαζί με την πινακίδα στη ρόδα, με αποτέλεσμα να αλλάξω πινακίδα λόγω φθοράς και να βγάλω το λασπωτήρα και δεν μιλάω για την εκτός δρόμου χρήση, και είμαι 80 κιλά.


τσεκαρε τις βιδες που κρατανε το λασπωτηρα σου,μαλλον εχουν κοπει απο τους κραδασμους,το επαθα κ εγω


4) Έχω κάψει 3-4 παντελόνια στο αριστερό πατζάκι από την εξάτμιση


και εγω ενα αδιαβροχο


στο utube αν ψαξεις λιγο θα δεις ενα βιντεακι που τηγανιζουν αυγα πανω στην εξατμιση :eyepop:


το μηχανακι ειναι πολυ καλο κ αυτα δεν ειναι προβληματα για να σε εμποδισουν να το αγορασεις εγω δεν λεω να κατεβω απο πανω του

mtsop
18/10/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ψηλοφτερο εντουρο μηχανακι ειναι,μην περιμενεις να ειναι σταθερο στα πολλα.Παιξε με χαμηλο φτερο καλυτερα

Όπως είπα είχα το 640 πριν την Enduro έκδοση, οπότε ψηλό φτερό είχε και δεν έκανε τέτοια κοσκινίσματα. Θα του αλλάξω τα τακούνια και αν δεν βελτιωθεί με βλέπω να του βάζω σταμπιλιζατέρ


Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο και ειμαι καμποσα κιλα παραπανω.Ειναι καλα σφιγμενη η βαση του λασπωτηρα σου?

Η βάση είναι κανονικά βιδωμένη, και τις βίδες άλλαξα και πάλι το ίδιο, την έβγαλα και ησύχασα...


Δεν εχω σπασει μεχρι ωρας κανενα.Τα πισω απλα...μαζευουνε λασπη εσωτερικα απο την πισω ροδα και θελουνε ενα καθαρισματακι που και που

Στην πρώτη ειδική που έκανα σπάσανε, άσε μούφα είναι τα άλλα κλοτσιές τρόγανε και δεν έσπαγαν.


Αυτο εχεις δικιο.Δεν ειναι εξατμιση αλλα...πυρηνικο οπλο με την θερμοκρασια που ανεβαζει.Λυση ή Ακραπα(ακριβη...) ή καγκελα για βαλιτσες που κρατανε ποδια και σακκους μακρια απο το μπουρι!

Μάλλον δεν ήμουν κατατοπιστικός, δεν τα έκαψα από το τελικό (Ακράπα έχω) αλλά από το λαιμό της. Έχω βγάλει και τα μεταλλικά προστατευτικά και έχουν μπει τα κάρμπον.


Το οτι εχει πιο πολυ γκαζι και καιει την μιση βενζινη δεν το ανακαλυψες ωρε?:lol:

Για τη μισή βενζίνη δε θα το έλεγα, λίγο λιγότερη ναι. Λίγα χλμ παραπάνω μου βγάζει.

Είναι ΚΤΜ :D και καλές βόλτες να έχουμε :beer:

DrBig
18/10/2010, 09:00
Το κοσκινισμα δεν εχει σχεση με το ψηλο φτερο, ειναι θεμα ρυθμισης αναρτησεων.

DimST
18/10/2010, 20:18
Θυμάμαι το 640 όπως και το δικό μου 520 είχε ένα αφαιρούμενο μαύρο φτερό πάνω απο το κανονικό που κάλυπτε τη μπροστά ρόδα που όντας εντελώς άκαμπτο δεν επέτρεπε να "κουνάει" τόσο πολύ στα χιλιόμετρα η μοτοσυκλέτα απο τον κραδασμό που έβγαζε το μπροστά φτερό... έχω την εντύπωση πως κάτι τέτοιο δεν έχει το 690. Οπότε αν όντως είναι τόσο εύκαμπτο όσο το φτερό του 520 χωρίς αυτή τη βάση τότε αυτός, ίσως, είναι ο λόγος του προβλήματος σου :)

alex k8
18/10/2010, 22:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
[B]Όπως είπα είχα το 640 πριν την Enduro έκδοση, οπότε ψηλό φτερό είχε και δεν έκανε τέτοια κοσκινίσματα. Θα του αλλάξω τα τακούνια και αν δεν βελτιωθεί με βλέπω να του βάζω σταμπιλιζατέρ


μεχρι τα 120-140 ειναι μια χαρα μετα κουναει αρκετα,πιστευω οτι ξερουμε τι εχουμε παρει,το μιχανακι τα κανει ολα και ειδικα στο χωμα για dual sport μιχανακι παει παρα πολυ καλα,στην ασφαλτο στριβει λες και προοριζεται μονο για ασφαλτο

πιο σταμπιλιζατερ λες και λες να βελτιωθει αρκετα?

mtsop
19/10/2010, 08:24
Θα δω με την αλλαγή ελαστικών αν βελτιωθεί και πιάνει τα χλμ που λες και βλέπουμε.

Δεν έχω κοιτάξει κάτι ακόμα, αλλά σίγουρα θα αλλάξει η συμπεριφορά του τιμονιού κατά πολύ

alex k8
02/11/2010, 14:27
μου αναβει το fi 1 φορα συνεχομενη κ 4 φορες στιγμιαιες,το κανει εδω κ 3 μερες περιπου,να το κυκλοφορω μεχρι να παω στο μαστορα η να το αφησω,ειδα στο μανουαλ κ κατι λεει για τον αερα οτι ειναι φτωχος η πολυ πλουσιος,το αφησα ενα τεταρτο στο ρελαντι αλλα τιποτα,τι κανω?εχει παρουσιαστει αλλη φορα?

alex k8
02/11/2010, 14:28
α ξεχασα το φιλτρο του αερα ειναι πεντακαθαρο

mtsop
14/12/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
...1) Πάνω από τα 110 το τιμόνι αρχίζει το κοσκίνισμα (βέβαια φοράω τακούνια)...

Αλλάχτηκαν τα τακούνια με TKC 80 και με τη ζυγοστάθμιση που έγινε το Σαββάτο έπιασα 130χλμ χωρίς κανένα κούνημα. Ήθελα να το πάω και παραπάνω να δω αλλά είπα να οδηγήσω συντηρητικά μιας και χιόνιζε...:D

Vstrommer71
14/12/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Αλλάχτηκαν τα τακούνια με TKC 80 και με τη ζυγοστάθμιση που έγινε το Σαββάτο έπιασα 130χλμ χωρίς κανένα κούνημα. Ήθελα να το πάω και παραπάνω να δω αλλά είπα να οδηγήσω συντηρητικά μιας και χιόνιζε...:D
Εμενα παντως με Sahara επανω πιανει και 140-150 σχετικα σταθερα
Ειναι παντως ενα φασμα ταχυτητων που ειναι μαλλον αχρειαστες για ενα ουσιαστικα εντουρο μηχανακι.
Το θες βεβαια το γκαζακι για να εξαϋλωνεις τρεις-τρεις τις νταλικες,και πιανει τα 150 στο αψε-σβησε:smokin:
(Ως προς τα TKC80 οταν τα ειχα φορεσει,καλο μΕ φανηκε το πισω,αλλα οχι καλο στο χωμα-λασπη το μπροστινο)

mtsop
15/12/2010, 08:59
Τι να σου πω, δεν τα έχω ξαναφορέσει. Τα Sahara τα είχα δοκιμάσει στο προηγούμενο LC4 που είχα, φανταστικά στην άσφαλτο, αλλά στο χώμα είχαν αρκετούς περιορισμούς.

Vstrommer71
15/12/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Τι να σου πω, δεν τα έχω ξαναφορέσει. Τα Sahara τα είχα δοκιμάσει στο προηγούμενο LC4 που είχα, φανταστικά στην άσφαλτο, αλλά στο χώμα είχαν αρκετούς περιορισμούς.
Για χρηση ασφαλτο και στεγνο χωμα(απο καλοκαιρι και μετα) τα Sahara ειναι σουπερ.Ολη την Ελλαδα γυριζεις ανετα απο ασφαλτο και χωμα.Βοηθαει βεβαια και το μηχανακι μιας και το 690 ειναι αριστα στημενο και παει πολυ καλα και σε καμποση λασπη με τα Sahara.
Kαλυτερη λυση για πιο πολυ χωμα τα Τ63(αξιοπρεπεστατα)
Αλλιως...Enduro Competition εμπρος-πισω και φυγαμε για οργωμα(πιο σιγα στην ασφαλτο,ο μονος συμβιβασμος)
Εν τελει ο καλυτερος συνδυασμος ειναι δευτερες ζαντες κομπλε.Ενα ζευγαρι με χωματινα και το αλλο με Sahara και βαζεις αυτο που ταιριαζει στην διαδρομη που θες να πας

:beer:

Allst@rf
15/12/2010, 15:06
τι γαματο μηχάνημα αυτό το 690 εντούρο ρε μάγκες;

πραγματικά σας ζηλεύω...

Τελικά ότι βγάζει αυτή η πτανα η ktm είναι όνειρο...

Γαμώ τα φράγκα μου γαμώ... :bigcry:

Vstrommer71
15/12/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
τι γαματο μηχάνημα αυτό το 690 εντούρο ρε μάγκες;

πραγματικά σας ζηλεύω...

Τελικά ότι βγάζει αυτή η πτανα η ktm είναι όνειρο...

Γαμώ τα φράγκα μου γαμώ... :bigcry:
Με πεντε χιλιαρικακια αμα ψαξεις βρισκεις αριστα 690(κι απο Γερμανια).
Αν δεν εισαι ερωτευμενος με τα μεγαλα on-off(βαρια,ογκωδη και δυσχρηστα) και σε πιανουν τα χασμουρητα με κατι ΧΤ,DR κλπ τοτε το αρκουδογκαζο και η ελαφρια αισθηση του 690 θα σε φτιαξει
Ειναι η καλυτερη μεση λυση,κανοντας πολλα πραγματα απο καλα εως πολυ καλα
Δεν πουλαει γενικα γιατι οντως η τιμη του καινουργιου ειναι υψηλη.
Εγω το ειχα παρει 8000 ευρα,τιμη βεβαια που δικαιολογειται απο τα πολυ ποιοτικα πραγματα που κουβαλαει το μηχανακι πανω του.
Θα σε κουρασει η σελλα,αλλα βγαινει και πιο ανετη σαν αξεσουαρ

mtsop
16/12/2010, 09:05
Τα Cross Ac10 φόραγε πριν (το είχε για όργωμα ο προηγούμενος).
Προς το παρόν ευχαριστημένος είμαι, καλά κρατάνε.

Εσένα σου σβήνει που και που; Ή καμιά φορά να κλείνεις το γκάζι και να κρατάει στιγμιαία λες και δεν το έκλεισες;

MILTOS1976
16/12/2010, 11:27
παιδες το εργαλειο το εχω 2 χρονια και ειναι αστερι.το προβλημα με την πινακιδα λυνεται με νεο λασπωτηρα μαμα.το τιμονι οντως δεν κοβει και το τρεμουλο στο μπροστινο το ελυσα με λιγοτερη πιεση στο μπροστινο.στην αρχη φοραγα τα σαχαρα ελεεινα για χωμα.τωρα εχω πανω ΜΤ 21 και ειναινομιζω καλα για χρηση 50 50 .πιεση μπροστινου ελαστικου δοκιμαστε 21 psi με 24 psi.μου εχει βγαλει σε ενα ανοιγματακι 170 χλμ χωρις καθολου τρεμουλο.
ερωτηση
τι λαδακι βαζετε???

Vstrommer71
16/12/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop


Εσένα σου σβήνει που και που; Ή καμιά φορά να κλείνεις το γκάζι και να κρατάει στιγμιαία λες και δεν το έκλεισες;
Που και που οταν ηταν καινουργιο εκανε καποια σβησιματα.Με τον καιρο(και την ρυθμιση του ψεκασμου στα service) δουλευει ρολοϊ

Vstrommer71
16/12/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MILTOS1976

τι λαδακι βαζετε???
To Motorex που συστηνει(πανακριβο)
Ψαξε για συνεργειο που να το εχει σε βαρελακι
Απο 24? αν εχει ο μηχανικος μου σε βαρελακι βαζω με 15? το λιτρο
Ουτως ή αλλως ενα καλο συνθετικο λαδι εχει κανα 20αρι ευρα το λιτρο,οποτε μικρη η διαφορα

camen
16/12/2010, 14:57
Με τα σημερινα motorex εγω δεν θα τηγανιζα ουτε πατατες,ποσο μαλλον να τα πληρωσω 24Ε το λιτρο ...:yuck: :yuck: :yuck:
Μια φορα τα εβαλα και τα σουταρα αρον-αρον και απο τοτε μακρυα και αγαπημενοι...:wave2:

Vstrommer71
16/12/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Με τα σημερινα motorex εγω δεν θα τηγανιζα ουτε πατατες,ποσο μαλλον να τα πληρωσω 24Ε το λιτρο ...:yuck: :yuck: :yuck:
Μια φορα τα εβαλα και τα σουταρα αρον-αρον και απο τοτε μακρυα και αγαπημενοι...:wave2:
Οποτε η ΚΤΜ που συστηνει αυτο το λαδι(και η Motorex που εφτιαξε το λαδι ειδικα με προδιαγραφες για τα μοτερ των 690) ειναι ολοι μ@λακες:cry:
Δεν διεκδικω οσκαρ μηχανολογιας αλλα κι ο κατασκευαστης που φτιαχνει το μηχανακι μαλλον κατι ξερει και ζηταει καποιο λαδι με συγκεκριμενες προδιαγραφες.
Μιλαμε επισης για ενα σουπερ αποδοτικο εξημερωμενο μονοκυλινδρο μοτερακι απο το οποιο θελουμε να βγαλει και καμμια 100η χιλιαδες χλμ.Μπορω παντως να σου βεβαιωσω οτι μετα απο 25000 χλμ με το Motorex το μοτερακι δειχνει σε αριστη κατασταση:beer:

camen
16/12/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Οποτε η ΚΤΜ που συστηνει αυτο το λαδι(και η Motorex που εφτιαξε το λαδι ειδικα με προδιαγραφες για τα μοτερ των 690) ειναι ολοι μ@λακες:cry:
Δεν διεκδικω οσκαρ μηχανολογιας αλλα κι ο κατασκευαστης που φτιαχνει το μηχανακι μαλλον κατι ξερει και ζηταει καποιο λαδι με συγκεκριμενες προδιαγραφες.
Μιλαμε επισης για ενα σουπερ αποδοτικο εξημερωμενο μονοκυλινδρο μοτερακι απο το οποιο θελουμε να βγαλει και καμμια 100η χιλιαδες χλμ.Μπορω παντως να σου βεβαιωσω οτι μετα απο 25000 χλμ με το Motorex το μοτερακι δειχνει σε αριστη κατασταση:beer:

Καταρχας, το τι προτεινει η εκαστοτε εταιρια ειναι καθαρα θεμα marketing.Στην ΚΤΜ τα σκαει η motorex και συνεπως αυτη προτεινεται απο την εταιρια...Οπως και η Ducati προτεινει Shell ,που επισης ειναι για πεταμα και δεν ξερρω ποιος νοημον αθρωπος θα βαλει τετοιο λαδι στο μοτερ του...

Επισης,τι το ιδιαιτερο εχει το μοτερ του 690 και θελει λαδι με ειδικες προδιαγραφες? Κ ποιες ειναι αυτες που μονο η motorex τις εχει και βγαζει λαδι ειδικα για το 690? Ρωταω,γτ πραγματικα δεν ξερω...

Κ τελος,για να κρινεις το ποσο καλα εχει δουλεψει ενα μοτερ νομιζω οτι δεν αρκει ΜΟΝΟ το αφτι ή το οτι δεν εχει βγαλει καποια ζημια. Αν καποια στιγμη ανοιχτει(κουφια η ωρα που το ακουει!!!) και εχεις μετρο συγκρισης και με κανενα ιδιο μοτερ που εχει δουλεψει με καλυτερα λαδια και το δουλεμενο με motorex ειναι καλυτερο απο το αλλο τοτε ναι το δεχομαι...

Εχεις δοκιμασει να δουλεψεις το μηχανακι με καποιο αλλο λαδι της αγορας?!

Γιαννο,φιλικα ολα αυτα φιλε αλλα απο ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρια εγω motorex δεν ξαναγγιζω. Δεν δεχομαι λαδι με 11-12Ε το λιτρο το συνθετικο να βγαινει σαπουνολαδο στα 2500χλμ,μολις ζοριζεις το μηχανακι να πατιναρουν οι δισκοι ,γτ το λαδι εβραζε και διαφορα αλλα που βαριεμαι να ξαναλεω... Επιεικως απαραδεκτο για εμενα ...:beer: :wave2:

p@nos
16/12/2010, 17:33
καμεν εγω που εχω δει ντουκατομοτερ με 150,000+ ανοιγμενο με σελ λαδια μπορω να μιλησω η δεν κανει???

:a13: :a13: :a13:

camen
16/12/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καμεν εγω που εχω δει ντουκατομοτερ με 150,000+ ανοιγμενο με σελ λαδια μπορω να μιλησω η δεν κανει???

:a13: :a13: :a13:

Kαι δεν μιλας...:wacko:

camen
16/12/2010, 17:36
Αυτο εδω ειναι το λαδι της Motorrex που κανει 24Ε/λιτρο?! Το racing?!


219713

p@nos
16/12/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Kαι δεν μιλας...:wacko:


αμα μιλησω θα σε απογοητευσω ομως :D :a01: :a01: :a01:

DrBig
16/12/2010, 17:47
πρωτα απ'ολα, τα 690 παιρνουν 60ρι λαδι. Μπορειτε να βρειτε τετοιο λαδι, μη μοτορεξ?

p@nos
16/12/2010, 17:49
σωστοστ ο μπιγκουλας :wacko:

camen
16/12/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αμα μιλησω θα σε απογοητευσω ομως :D :a01: :a01: :a01:

Με απογοητευσεις δεν με απογοητευσεις σχεδον ολοι με Ducati προτειμουν αλλα λαδια εκτος των Shell ,εξαιρουμενων 2-3 ατομων... Κ ολοι κατι καλυτερο βρηκαν σε αισθηση κλπ κλπ μετα την αλλαγη...

Εσυ τι λαδι βαζεις ειπαμε?!:look:

p@nos
16/12/2010, 17:50
μοτουλ 5100 :lol: :lol: :lol:

camen
16/12/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
πρωτα απ'ολα, τα 690 παιρνουν 60ρι λαδι. Μπορειτε να βρειτε τετοιο λαδι, μη μοτορεξ?

Αν αυτος ειναι ο λογος τοτε παω πασο... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα προτιμουσα να βαζω ενα 20-50 πολυ καλυτερης ποιοτητας παρα ενα 20-60 μετριοτατο... Προσωπικα ομως,ετσι...:winka:

p@nos
16/12/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Με απογοητευσεις δεν με απογοητευσεις σχεδον ολοι με Ducati προτειμουν αλλα λαδια εκτος των Shell ,εξαιρουμενων 2-3 ατομων...


επισης σε αυτο εισαι λαθος...το 95% των ντουκατοκατοχων, κανουν σερβις αποκλειστικα σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια, οποτε και βαζουν shell full synthetic λαδια στα μοτορια τους...δλδ δεν ειναι μονο 2-3:p


καπου εδω το κοβω ομως μην αρχισεις να λες οτι σου τη λεω συνεχεια:blush: :blush: :blush:

camen
16/12/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μοτουλ 5100 :lol: :lol: :lol:

Και γτ δεν βαζεις Shell ρε μαναρμ' αφου εχεις δει και μοτερ που ηταν κουκλακι:confused: :look:

camen
16/12/2010, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
επισης σε αυτο εισαι λαθος...το 95% των ντουκατοκατοχων, κανουν σερβις αποκλειστικα σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια, οποτε και βαζουν shell full synthetic λαδια στα μοτορια τους...δλδ δεν ειναι μονο 2-3:p


καπου εδω το κοβω ομως μην αρχισεις να λες οτι σου τη λεω συνεχεια:blush: :blush: :blush:

Ρε πλακα μΕ κανεις?! Στο ducatisti σε αναλογο θρεντ 5 σελιδων μονο 1-2 λενε οτι το Shell ειναι καλα και τον ενα μαλιστα οταν τον ρωτανε τι βαζει λεει αλλη μαρκα...:dizzy:

ΟΟΟΟΟλοι οι αλλοι βαζουν διαφορετικες μαρκες με επικρατεστερα τα Motul/Torco και μονο θετικα λενε... Ακομη και εσυ μου λες οτι τα Shell ειναι καλα και μου βαζεις αλλα...

ΥΓ: Εν παση περιπτωση για το motorex λεγαμε. Τα ντουκατια και τα shell χρησιμοποιηθηκαν για να πω οτι θεμα marketing η εκαστοτε συνεργασια...:winka: Οπως και η Yamaha προτεινει Yamalube...:D

camen
16/12/2010, 17:59
Και ξαναρωταω,το motorex με τα 24Ε ειναι το racing με την πορτοκαλι ετικετα?!:look:


Κ επιπλεον,επειδη πραγματικα δεν το γνωριζω ,θελω καποιος γνωστης να μου πει τι το ιδιαιτερο εχει το μοτερ του 690 και θελει λαδι με ειδικες προδιαγραφες:confused: Εκτος και αν εννοειται το 20-60 που παιρνει...

p@nos
16/12/2010, 18:03
ρε θωμα...ασε το ντουκατιστι...ειναι μια περιορισμενη μεριδα εκει μεσα...

οπως σου ειπα...οι πιο πολλοι, δεν εχουν επαφη με σερβις...και διαφορα αλλα...και τα κανουν στους εξουσιοδοτημενους...οπου βαζουν και το φουλ συνθετικο...περνα απο ενα επισημο, να δεις τι βαζουν και μονος σου αφου δε πιστευεις...και επισης, κανενα μοτερ δεν εχει παθει την παραμικρη ζημια και δεν ειχε κανενα προβλημα...και υπαρχουν και αποδειξεις απο μοτερ με πολλα χλμ ανοιχμενα...


τωρα για το 690, ειναι ενα ιδιαιτερο μοτερ, υψηλης αποδοσης μονοκυλινδρο, που απαιτει συγκεκριμενο κουφο ιξωδες...και για να το λεει ο κατασκευαστης, κατι ξερει παραπανω...προσωπικα αν το ειχα, δε νομιζω να ρισκαρα να βαλω κατι αλλο...

αυτο που θελω να καταληξω στο τελος, ειναι οτι πλεον, τη σημερον ημερα, ολα τα λαδια λιγο πολυ, καλα ειανι(με εξαιρεση τα παμφτηνα των 2-3? το λιτρο που δεν τα εχω δοκιμασει ποτε)

δεν ειμαστε στο '70 που λαδια τοτε ΕΙΧΑΝ οντως θεμα...

σιγουρα το καθε λαδι εχει τη δικη του συμπεριφορα στο καθε μοτερ...το ιδιο λαδι δε θα δουλεψει το ιδιο σε ενα ρ6 και σε ενα lc4...αλλα το να λεμε λαδια, τηγανολαδα, με τα οποια τρεχουν σε αγωνες μηχανακια χωρις κιχ, ειναι υπερβολες...και ανυποστατες μαλιστα...
:winka:


οπως σου ειπα ομως...μην κρινεις μονο απο το ντουκατιστι και τα φορουμ...εγω δε βαζω τα σελ τα φουλ συνθετικα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ομως και εξαρταται απο πολλους παραγοντες...

camen
16/12/2010, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

οπως σου ειπα...οι πιο πολλοι, δεν εχουν επαφη με σερβις...και διαφορα αλλα...και τα κανουν στους εξουσιοδοτημενους...οπου βαζουν και το φουλ συνθετικο...περνα απο ενα επισημο, να δεις τι βαζουν και μονος σου αφου δε πιστευεις...και επισης, κανενα μοτερ δεν εχει παθει την παραμικρη ζημια και δεν ειχε κανενα προβλημα...και υπαρχουν και αποδειξεις απο μοτερ με πολλα χλμ ανοιχμενα...




Εδω με μπερδεψες...Στο εξουσιοδοτημενο λογικα Shell βαζουν αφου με αυτο συνεργαζονται...
Και οι χρηστες λενε οτι δεν ειναι ευχαριστημενοι και οτι οταν αλλαζουν σε καποιο αλλο λαδι ειναι πιο ευχαριστημενοι...
Τι θες να μου πεις,δεν καταλαβα ειλικρινα...:look:

Τωρα ολα τα αλλα που εγραψες λιγο αοριστα μου ακουγονται ρε φιλε...:blush:

Τελος παντων,γαματο το Shell... Ετσι κι αλλιως σου ειπα γτ το ανεφερα... Δεν το εχω δοκιμασει για να εχω αποψη,αλλα απο οτι γραφεται δεν μου γενιζει το ματι... :beer:

Εχω δοκιμασει το motorex oμως...:cry:

p@nos
16/12/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εδω με μπερδεψες...Στο εξουσιοδοτημενο λογικα Shell βαζουν αφου με αυτο συνεργαζονται...
Και οι χρηστες λενε οτι δεν ειναι ευχαριστημενοι και οτι οταν αλλαζουν σε καποιο αλλο λαδι ειναι πιο ευχαριστημενοι...
Τι θες να μου πεις,δεν καταλαβα ειλικρινα...:look:

Τωρα ολα τα αλλα που εγραψες λιγο αοριστα μου ακουγονται ρε φιλε...:blush:


σου ειπα...το καθε λαδι, βγαζει μια διαφορετικη αισθηση...αυτο δε το κανει καλο η κακο...και ολοι οι χρηστες τη μονη διαφορα που καταλαβαινουν στο λαδι, ειναι το κιβωτιο...πουθενα αλλου...


επειδη ημουν και πολυ συγκεκριμενος(οπως παντα:smokin: ), πες μου τι σου φανηκε αοριστο για επιπλεον επεξηγηση:smokin: :smokin: :smokin:

camen
16/12/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και ολοι οι χρηστες τη μονη διαφορα που καταλαβαινουν στο λαδι, ειναι το κιβωτιο...πουθενα αλλου...


Εγω παντως οταν πεταξα το motorex και δουλεψα με torco δεν καταλαβα μονο διαφορα στο κιβωτιο.
Καταβα διαφορα και στον συμπλεκτη,που και την μανα να του γαμουσες και 10παυλες θερμοκρασια να ειχε σηκωσει δεν εκαναν κιχ οι δισκοι,

καταλαβα και στην υφη του λαδιου οταν τα εβγαλα στα ιδια χιλιομετρα με τα motorex ,

καταλαβα και στα μηδενικα ρινισματα που βρηκα στην σιτα και στον μαγνητη(αντιθετα με τα motorex που ηταν λες και λιμαρα προκες μεσα στο μοτερ...)

καταλαβα και στο αφτι το πολυ πιο γλυκο και καθαρο ηχο του μοτερ ,αντιθετα με τα motorex που εκανε σαν ξηροκαμπανο(ενταξει υπερβολη το "ξηροκαμπανο" αλλα ειχε διαφορα αισθητη)...

p@nos
16/12/2010, 18:17
λες εγω που βρησκω ρινισματα με το τορκο να μου δεινει ο λαμπριανιδης απο αυτα με τις χαλασμενες συσκευασιες?


:D :D :D

camen
16/12/2010, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λες εγω που βρησκω ρινισματα με το τορκο να μου δεινει ο λαμπριανιδης απο αυτα με τις χαλασμενες συσκευασιες?


:D :D :D

Τα ληγμενα σου πουλαει για να περνουμε εμεις τα καλα...:smokin:

alex k8
16/12/2010, 23:32
μετα απο 25000 συν χιλιομετρα οπως και ο vstromer το ιδιο δουλεμα βλεπω στο μιχανακι,σκεφτομουν κ εγω για torco αλλα το μετανιωσα τωρα γιατι βλεπω οτι ktm και motorex συμβαδιζουν,παντα ημουν κ ειμαι της γνωμης οτι λεει ο κατασκευαστης.αυτο που εχω παρατηρησει στο μηχανακι ειναι οτι δεν θελει να το πηγαινεις χαλαρα και οι ταχυτητες κοπανανε κ το μοτερ του ακουγεται καπως,οταν το τσιτωσεις ολα μια χαρα βλεπεις το σασμαν μαλακο και το μοτερακι του μεταμορφωνεται σε ηχο νομιζω οτι σε αυτο παιζει ρολο κ το λαδι που χρησιμοποιω.οσο για τα σβησιματα βαζε καλυτερα σουπερ αμολυβδη και τωρα που εχει αλλαξει ο καιρος βαλτο ενα ΠΡΩΙ μπροστα κ αστο να δουλεψει στο ρελαντι για ενα τεταρο χωρις να το πειραξεις καθολου,τονιζω το πρωι γιατι πρεπει η μηχανη να ειναι τελειως κρυα,2 και 3 ωρες στασεις δεν αρκουν,θα κανει ρεσετ ο εγκεφαλος και θα σταματησουν τα (προβληματακια) σου,πηγαινε κ σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο κ πες του μαστορα να σου περασει τη καινουρια χαρτογραφηση που εχει δωσει η ktm,αφηλοκερδος εννοητε ετσι?

alex k8
16/12/2010, 23:35
"Μιλαμε επισης για ενα σουπερ αποδοτικο εξημερωμενο μονοκυλινδρο μοτερακι απο το οποιο θελουμε να βγαλει και καμμια 100η χιλιαδες χλμ"



θα τα βγαλει λες?

Vstrommer71
17/12/2010, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
"Μιλαμε επισης για ενα σουπερ αποδοτικο εξημερωμενο μονοκυλινδρο μοτερακι απο το οποιο θελουμε να βγαλει και καμμια 100η χιλιαδες χλμ"



θα τα βγαλει λες?
Oι Γερμανοι ανοιξανε μοτερ απο Duke στα 50000χλμ και το βρηκαν αριστο,ανετα ακομα 50000χλμ
Παντως με το μοτερ δουλευοντας με 2 αντλιες λαδιου,δυο φιλτρα λαδιου+σιτα και τα κοκκορακια στην κεφαλη να δουλευουν πανω σε ροδακια-γλυστρες,απο την κατασταση που το ειδαμε ειναι αριστο μετα απο τα 25000χλμ.Προυποθεση βεβαια να εχει τα φρεσκα λαδακια του καθε 5000χλμ
Μηχανικα το μοτερ δειχνει αθραυστο,και μεχρι ωρας τα διαφορα ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα δεν εχουν κανει κιχ
Προχωραμε ακαθεκτοι για τα 50000χλμ:beer:

Vstrommer71
17/12/2010, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και ξαναρωταω,το motorex με τα 24Ε ειναι το racing με την πορτοκαλι ετικετα?!:look:


Κ επιπλεον,επειδη πραγματικα δεν το γνωριζω ,θελω καποιος γνωστης να μου πει τι το ιδιαιτερο εχει το μοτερ του 690 και θελει λαδι με ειδικες προδιαγραφες:confused: Εκτος και αν εννοειται το 20-60 που παιρνει...
Eδω το γιατι θελει το λαδακι αυτο:
"The KTM 690 motor uses silver coated bearing surfaces, so requires a non detergent fully synthetic oil. This was developed by Motorex to KTM's specification. NO OTHER OIL COMPANY CURRENTLY HAS AN EQUIVALENT TO THIS OIL.
Motorex Power Synt 10w60 is NOT the same oil, it is a normal detergent fully synthetic oil.
Normal detergent oils will damage the bearing surfaces over time.
The Cross Power 10w60 is fine in other KTM motors, it is looking increasingly likely this will supercede the 10w50 shortly.
In short the 690 MUST use a non detergent oil, other motors CAN use a non detergent oil"


219728

mtsop
17/12/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
...οσο για τα σβησιματα βαζε καλυτερα σουπερ αμολυβδη και τωρα που εχει αλλαξει ο καιρος βαλτο ενα ΠΡΩΙ μπροστα κ αστο να δουλεψει στο ρελαντι για ενα τεταρο χωρις να το πειραξεις καθολου,τονιζω το πρωι γιατι πρεπει η μηχανη να ειναι τελειως κρυα,2 και 3 ωρες στασεις δεν αρκουν,θα κανει ρεσετ ο εγκεφαλος και θα σταματησουν τα (προβληματακια) σου,πηγαινε κ σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο κ πες του μαστορα να σου περασει τη καινουρια χαρτογραφηση που εχει δωσει η ktm,αφηλοκερδος εννοητε ετσι?

Πέρασα από ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο και αφού τον ρώτησα για αυτά μου είπε οτι αυτός είναι από τους λίγους μηχανικούς που ξέρουν να φτιάχνουν αυτά τα προβλήματα. Θα μου κάνει επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου και μετα θα το βάλει να δουλέψει για ένα τεταρτο στο ρελαντί για να κάνει reset ο εγκέγαλος. Η όλη διαδικασία θα πάρει καμια ώρα μου είπε. Με ρώτησε αν είμαι στην εγγύηση και όταν του είπα ότι έχει παρέλθει μου είπε ότι θα με χρεώσει 30 έουρος χαριστικά.

Το όλο σκηνικό έτσι όπως μου τα είπε μου φάνηκε λίγο περίεργο και λέω να πάω και μια από κανα εξειδικευμένο να ρωτήσω.

Λάδια έβαζα τα Motorex αλλά υποπτεύομαι οτι στο συνερείο έβαζαν τα φτηνά (10/50) και όχι τα 20/60 γιατί κοπάναγε πολύ το κιβώτιο. Όταν τους είπα ότι κοπανάει αρκετά μου είπε να δοκιμάσω τα Denicoil που έχει πρόσθετα για το κιβώτιο και όντως είναι λίγο καλύτερα. Στην επόμενη λέω να δοκιμάσω τα Motorex 20/60 (ο εξουσιοδοτημένος έλεγε ότι θα είναι βούτηρο το κιβώτιο μετά)

camen
17/12/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Eδω το γιατι θελει το λαδακι αυτο:
"The KTM 690 motor uses silver coated bearing surfaces, so requires a non detergent fully synthetic oil. This was developed by Motorex to KTM's specification. NO OTHER OIL COMPANY CURRENTLY HAS AN EQUIVALENT TO THIS OIL.
Motorex Power Synt 10w60 is NOT the same oil, it is a normal detergent fully synthetic oil.
Normal detergent oils will damage the bearing surfaces over time.
The Cross Power 10w60 is fine in other KTM motors, it is looking increasingly likely this will supercede the 10w50 shortly.
In short the 690 MUST use a non detergent oil, other motors CAN use a non detergent oil"

Αν καταλαβα καλα,το 690 επειδη εχει καποια ειδικα ρουλεμαν θελει ενα λαδι που να μην εχει απορυπαντικους παραγοντες μεσα,ωστε να μην τους κανει ζημια?

alex k8
17/12/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Πέρασα από ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο και αφού τον ρώτησα για αυτά μου είπε οτι αυτός είναι από τους λίγους μηχανικούς που ξέρουν να φτιάχνουν αυτά τα προβλήματα. Θα μου κάνει επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου και μετα θα το βάλει να δουλέψει για ένα τεταρτο στο ρελαντί για να κάνει reset ο εγκέγαλος. Η όλη διαδικασία θα πάρει καμια ώρα μου είπε. Με ρώτησε αν είμαι στην εγγύηση και όταν του είπα ότι έχει παρέλθει μου είπε ότι θα με χρεώσει 30 έουρος χαριστικά.

Το όλο σκηνικό έτσι όπως μου τα είπε μου φάνηκε λίγο περίεργο και λέω να πάω και μια από κανα εξειδικευμένο να ρωτήσω.

Λάδια έβαζα τα Motorex αλλά υποπτεύομαι οτι στο συνερείο έβαζαν τα φτηνά (10/50) και όχι τα 20/60 γιατί κοπάναγε πολύ το κιβώτιο. Όταν τους είπα ότι κοπανάει αρκετά μου είπε να δοκιμάσω τα Denicoil που έχει πρόσθετα για το κιβώτιο και όντως είναι λίγο καλύτερα. Στην επόμενη λέω να δοκιμάσω τα Motorex 20/60 (ο εξουσιοδοτημένος έλεγε ότι θα είναι βούτηρο το κιβώτιο μετά)



αν μενεις αθηνα πηγαινε στο mac νταης θωμας στη κασταμονης

Vstrommer71
17/12/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αν καταλαβα καλα,το 690 επειδη εχει καποια ειδικα ρουλεμαν θελει ενα λαδι που να μην εχει απορυπαντικους παραγοντες μεσα,ωστε να μην τους κανει ζημια?
Κατι τετοιο λεγεται.Ειναι μεγαλη συζητηση,αλλα δεν καθομαι να ασχοληθω και πολυ.Βαζω το Motorex που δουλευει καλα στο μηχανακι και ειναι ΟΚ.
Υπαρχουν και αλλοι που βαζουν και αλλα λαδια και θα δουμε μελλοντικως αν εχει καποια επιπτωση στο μοτερ,οταν ανοιχτουν και καποια μοτερ που εχουν δουλεψει αλλο λαδι.
Ουτως ή αλλως οποιοδηποτε καλο συνθετικο λαδι εχει απο 15? και πανω,οποτε δεν εχει καποια μεγαλη διαφορα οικονομικα.

alex k8
17/12/2010, 16:29
τα 10/60 δεν πρεπει να βαζουμε στα εργαλεια μας?

camen
17/12/2010, 17:10
Ετσι οπως γραφονται τα πραγματα ρε παιδες,εγω καταλαβαινω οτι η ΚΤΜ ξεκινησε και σχεδιασε ενα μοτερ ξεροντας οτι θελει συγκεκριμενο λαδι για να δουλεψει ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ και αφου το εφτιαξαν ειπαν της motorex "Φτιαξε μας και ενα λαδι τωρα,γτ το μοτερ μας θελει ειδικο λαδι και δεν υπαρχει!"

Χωρις να ξερω πολλα-επαναλαμβανω- εμενα ολο αυτο περι ειδικοτητας του λαδιου μου ακουγεται λιγο παπατζα... Δεν μπορω να κατανοησω οτι σχεδιαζεται ενα μοτερ και το κανουν να δουλευει με 1 και μοναδικο λαδι ...Που εντελως τυχαια το παραγαγει η motorex και εντελως τυχαια ειναι και Θεο-πανακριβο...:sick: :sick: :sick:

Αναμενω και εγω να δω τα 690 που δουλευουν με κοινα λαδια αν θα παθουν τιποτα ...:smokin:

mtsop
18/12/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
αν μενεις αθηνα πηγαινε στο mac νταης θωμας στη κασταμονης

Θα περάσω μια βόλτα, :beer:

alex k8
08/09/2011, 12:49
αυτη η εξατμιση τι λεει?την εχει βαλει κανεισ.

http://motorama.it/en/ktm-690-enduro-690-enduro-r-ie-690-smc-ie-08-10-terminale-scarico-alluminio-P4876.htm

Vstrommer71
08/09/2011, 13:20
Μπα,εγω εχω κρατησει την μαμα
Καει του θανατου(τζιζ) αλλα ειναι ησυχη(δεν σε παιρνουν στο κυνηγι τα κυνηγοσκυλα στα βουνα)
Λεφτα για aftermarket δεν υπαρχουν αλλα δεν με ψηνει να δωσω και 300βαλε ευρω για μια τοσο μικρη βελτιωση οπως η εξατμιση
Αστην οπως ειναι λεω εγω

Vstrommer71
08/09/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
τα 10/60 δεν πρεπει να βαζουμε στα εργαλεια μας?
Τελευταιο service εβαλα τα 10/50 τα συνθετικα τα Motorex τα οποια ειπαν οτι μπορουμε να τα βαζουμε αφοβα
37000χλμ και συνεχιζουμε...

alex k8
08/09/2011, 16:38
ωραια τα ιδια χιλιομετρα εχουμε!
θελω να βαλω ενα τελικο πιο ελαφρυ γιατι μου εχει κοψει ηδη μια φορα το λαιμο απο τουσ κραδασμουσ