PDA

View Full Version : Προς τους κομπιουτερακιδες



pipis
15/10/2010, 22:05
Σήμερα απο την εταιρεία μας έδωσαν κάποια laptop με windows 7 τα οποία είναι κλειδωμένα μόνο όσο αναφορά την εγκατάσταση προγραμάτων. Δηλαδή μου ζητάει κωδικό για να συνεχίσει την εγκατάσταση. Υπάρχει περίπτωση να παρακάμψω αυτό για να βάλω το windows messenger που δεν το εχει καν μεσα το pc????

Σας ευχαριστώ ούλους!!!!!

notakos600
15/10/2010, 22:09
Γύρισε το λαπτοπ ανάποδα, σε κάποιο αυτοκόλλητο πρέπει να είναι ο αριθμός.

danaos75
15/10/2010, 22:13
αν καταλαβα καλα εχουν προεγκατεστημενα τα windows 7.

Οταν το ανοιξες για πρωτη φορα ξεκιναει να τελειωσει την εγκατασταση και να ενεργοποιησεις
τα windows. Οταν σου ζητησει τον κωδικό βάλε αυτον που σου είπε ο notakos600, και
μετα τα windows θα ειναι ελευθερα να εγκαταστησεις οτι προγραμμα θες.

usabug
15/10/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Γύρισε το λαπτοπ ανάποδα, σε κάποιο αυτοκόλλητο πρέπει να είναι ο αριθμός.

xa xa den paizei auto file mou

usabug
15/10/2010, 22:17
Auto pou exei kanei o IT tis etairias exei energopoihsei me gpedit tin fragi tou windows installer !!
File mou o monos tropos gia na mporeseis na egkatastiseis to msn messenger einai na paraviaseis ton kodiko ...
Psakse ligo sto youtube :sun: sigoura tha vreis sxetika videakia !!!

:beer: :beer:

notakos600
15/10/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
xa xa den paizei auto file mou



Αυγά σου καθαρίζουνε ή το είχες από μικρός;
Με είδες εμένα να γελάω; ε;

usabug
15/10/2010, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αυγά σου καθαρίζουνε ή το είχες από μικρός;
Με είδες εμένα να γελάω; ε;

Xalarose ... apla mou irthe enas gelotas
:beer:

notakos600
15/10/2010, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
Xalarose ... apla mou irthe enas gelotas
:beer:


:wave2: :lol: :lol:


214795

usabug
15/10/2010, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
:wave2: :lol: :lol:

To katalava oti eknaes plaka ...
kai eipa na sou grapso sta @@ alla leo asto vradiatika ... varieme tis antiparatheseis 1
:beer: :beer:

Pantos metaksi sovarou kai astiou afto me to autokolito den paizei !
Kai an exei ginei pote kati tetoio prepei h etairia na allaksei IT epeigontos

notakos600
15/10/2010, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από usabug
E eipa na sou grapso sta @@ alla leo asto vradiatika ... varieme tis antiparatheseis 1
:beer: :beer:

Pantos metaksi sovarou kai astiou afto me to autokolito den paizei !
Kai an exei ginei pote kati tetoio prepei h etairia na allaksei IT epeigontos



Ειδικός δεν είμαι απλά θυμάμαι όταν άνοιξα πρώτη φορά το λαπτοπ, όταν έκανα format ή ξεκινούσα με recovery αν θυμάμαι καλά μου ζητούσε τον αριθμό που ήταν στο αυτοκολλητάκι από κάτω.

usabug
15/10/2010, 22:39
Ayto to autokolito me ton arithmo apo kato einai o arithmos pou kaneis REGISTER ta windows stin microsoft ... oste na mporeis na kaneis update !

Anyway tsako mia mpira :beer: cheers
Kalo mas vrady

notakos600
15/10/2010, 22:44
:beer: :beer: τσάκω 2, καλό ξημέρωμα.

super_toto
15/10/2010, 23:16
Απλά ο χρήστης με τον οποίο μπαίνεις στα windows δεν έχει δικαιώματα administrator. Η αλλιώς ο χρήστης administrator του μηχανήματος έχει απαγορέψει στους απλούς χρήστες κάποια προνομια.

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, ο μονος τρόπος είναι να χακάρεις τον κωδικό του administrator.

Ή κάνεις φορμάτ και το στήνεις από την αρχή όπως γουστάρεις.

ftsmf
15/10/2010, 23:24
ο αριθμος που εχει απο κατω ειναι το SERIAL NUMBER των windows και δεν εχει σχεση με αυτο που ρωτησε ο φιλος..

οσο για την ερωτηση του pipi, φιλε η βρισκεις τον κωδικο του admin η απλα παιρνας απο την αρχη τα windows αν και ολα τα windows εχουν εγκατεστημενο το windows messenger.. αν δε το εχει τοτε μαλλον εκτος απο το να μην εγκαταστειτε προγραμματα σας εβγαλαν και το messenger απο τις "δυνατοτητες" των windows 7..

camen
15/10/2010, 23:38
Μπορεις να χρησιμοποιεις το ebuddy φιλε μου...:winka: :winka: :winka:

Επιλεγεις ποιο προγραμματακι θες απο την στηλη αριστερα(messenger,yahoo κλπ) και απλα βαζεις email και κωδικο κανονικα σαν να μπαινεις mesenger. Δοκιμασμενο...:D Στην σχολη το ιδιο προβλημα ειχα...:winka:

imitrelos
16/10/2010, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μπορεις να χρησιμοποιεις το ebuddy φιλε μου...:winka: :winka: :winka:

Επιλεγεις ποιο προγραμματακι θες απο την στηλη αριστερα(messenger,yahoo κλπ) και απλα βαζεις email και κωδικο κανονικα σαν να μπαινεις mesenger. Δοκιμασμενο...:D Στην σχολη το ιδιο προβλημα ειχα...:winka:

Με πρόλαβαν χρησιμοποιής ένα usb manager με ότι προγράμματα θές

για να περάσει προγράμματα στο pc θέλει δικαιώματα παραπάνω σάν χρήστης η να μπεί σάν διαχειρηστής αυτον το κοδικό ζητάει

ares_tz
16/10/2010, 18:33
Δεν έχει δικαιώματα administrator!! Ειναι απλώς χρήστης...φυσικά και δεν κάνει το serial number windows που βρίσκεται όπως και το serial number του laptop στο πίσω μέρος..

Nα ρωτήσει εκεί που το πήρε ή να ξανακάνει εγκατάσταση από μονος του..
:winka:

manhunter
16/10/2010, 19:42
99% ούτε forma(t) μπορείς να κάνεις, αλλα anyway.
Tα προγράμματα που ξέρω οτι κάνουν την δουλειά αυτή, έχουν ειδικό κωδικό στην registry, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Δοκίμασε το όμως, παίζει να είσαι τυχερός.



:beer:

chr1s_86
17/10/2010, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Σήμερα απο την εταιρεία μας έδωσαν κάποια laptop με windows 7 τα οποία είναι κλειδωμένα μόνο όσο αναφορά την εγκατάσταση προγραμάτων. Δηλαδή μου ζητάει κωδικό για να συνεχίσει την εγκατάσταση. Υπάρχει περίπτωση να παρακάμψω αυτό για να βάλω το windows messenger που δεν το εχει καν μεσα το pc????

Σας ευχαριστώ ούλους!!!!!


Γεια χαρά, υπάρχει και portable version αλλά δεν την έχω δοκιμάσει οπότε "use at your own risk"

http://www.ncnblue.com/wlmportable/

:) :wave2:

johnnyestia
17/10/2010, 12:32
Μπορείς να κάνεις chat στο msn και χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα. Μπες εδώ: http://www.meebo.com/messenger

BLiTzER
17/10/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
99% ούτε forma(t) μπορείς να κάνεις, αλλα anyway.


Γιατί να μη μπορεί?

Το σύστημα είναι δανεικό, υπόκειται σε περιορισμούς, χρησιμοποιεί επαγγελματικό λογισμικό, εγκατεστημένο από την εταιρεία σου ή σου το έκαναν δώρο, μαζί με το λειτουργικό και τίποτα άλλο? Αν ισχύει το 2ο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το στήσεις από την αρχή (ξεκινώντας με ένα καλό format).

pipis
17/10/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Μπορείς να κάνεις chat στο msn και χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτα. Μπες εδώ: http://www.meebo.com/messenger

Σε ευχαριστώ!!! όντως ότι καλύτερο εχω δει για πρόγραμμα χωρίς εγκατάσταση!!
έχει κ βίντεο!!

Επειδή μπορεί να αφησα κάποιες λεπτομέριες που δεν τόνισα.... το λαπτοπ είναι της δουλειάς και δεν μπορω να του κάνω φορματ, ειναι στημενα τα παντα πανω, proxy, e-mail και κάποια προγράμματα που χρειαζόμαστε. Οπότε το ξεχνάμε, απλά επειδή δεν εχουν όλα τα δικαιώματα, ήθελα να δω αν υπάρχει τρόπος να προςπερασεις τον κωδικό που μου ζητάει σε κάθε εγκατάσταση.

αλλά με αυτο το site νομίζω ότι καλυφθηκα!

thanks everybody!!