PDA

View Full Version : Βόλος: Τοπική νομισματική μονάδα αντικαθιστά το Ευρώ!



SpeakeasyBlues
15/10/2010, 22:36
http://www.i-live.gr/news-volos-topiko-nomisma/



Βόλος: Τοπική νομισματική μονάδα αντικαθιστά το Ευρώ
14 Οκτωβρίου, 2010

Ειδήσεις Ελλάδα:

Τοπικό εναλλακτικό νόμισμα με το οποίο αντικαθιστούν το Ευρώ έθεσαν σε εφαρμογή στο Βόλο.

Οι ιθύνοντες της προσπάθειας εκτιμούν πως, εν καιρώ κρίσης, η χρησιμοποίηση του νέου νομίσματος θα ανακουφίσει την ασφυκτιούσα αγορά και θα ενισχύσει τους δεσμούς αλληλεγγύης στη βολιώτικη κοινωνία.

Το δίκτυο παρουσίασαν την Τετάρτη (13/12) τα μέλη της προσωρινής συντονιστικής επιτροπής κ.κ. Αλέκος Κουτσελίνης Γιάννης Γρηγορίου, Πατήρ Σεβαστιανός, Χρήστος Παπαϊωάννου και Μερίτα Χούπη.

Η χρήση της νέας νομισματικής μονάδας (Τοπική Ενταλλακτική Μονάδα-ΤΕΜ) στηρίζεται στην ανάπτυξη ενός δικτύου τα μέλη του οποίου θα μπορούν να ανταλλάσσουν αγαθά και υπηρεσίες χωρίς τη χρήση του ευρώ.

Οι συναλλαγές θα παρακολουθούνται από ειδικό ηλεκτρονικό σύστημα στο οποίο τα μέλη του δικτύου θα καταθέτουν τις προσφορές τους για την παροχή αγαθών και υπηρεσιών.

Για την ώρα το δίκτυο αριθμεί 30 μέλη με στόχο αυτά να γίνουν 500 μέχρι το τέλος του χρόνου.

Στην ιστοσελίδα της πρωτοβουλίας www.tem-magnisia.gr αναφέρονται τα εξής:

«Μία εναλλακτική κοινωνική οικονομία εφαρμόζεται στη Μαγνησία που φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά γιατί Ανταλλαγή σημαίνει και Αλληλεγγύη. Είναι μια θετική δράση από τους ίδιους τους πολίτες οι οποίοι παίρνουν τη ζωή τους στα χέρια τους, δημιουργούν ευκαιρίες απασχόλησης, δίνουν αξία στα τοπικά προϊόντα, βοηθούν τις οικογένειες τους και τις επιχειρήσεις τους να επιβιώσουν και να αντιμετωπίσουν την οικονομική κρίση.

Η εκτίμηση της οποιασδήποτε προσφοράς και ζήτησης στα πλαίσια των ανταλλαγών ανάμεσα στα μέλη του Δικτύου και το μέσο συναλλαγής δεν είναι το ευρώ, αλλά η Τοπική Εναλλακτική Μονάδα (ΤΕΜ). Το Δίκτυο Ανταλλαγών και Αλληλεγγύης έχει μελετηθεί και δοκιμαστεί με επιτυχία στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει εκμετάλλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο, δεν υπάρχουν τόκοι ή ανατοκισμοί και τοκογλυφία.

Το Δίκτυο είναι βασισμένο στις ακόλουθες αρχές:

- Ισότητα και Ισοτιμία. Το Δίκτυο ανήκει στα μέλη του, είναι τα μέλη του. Όλοι/όλες είναι ίσοι ανεξαιρέτως και παίρνουν συλλογικά, μέσα από τακτικές συνελεύσεις, τις αποφάσεις που διέπουν την λειτουργία του Δικτύου. Τα μέλη ορίζουν την Ομάδα Συντονισμού που αναλαμβάνει τις από μέρα σε μέρα λειτουργίες.

- Ανοιχτή Διαδικασία και Διαφάνεια. Όλα τα μέλη ενημερώνονται για όλες τις συντονιστικές και λειτουργικές διαδικασίες του Δικτύου που πραγματοποιούνται από την Ομάδα Συντονισμού. Μπορούν να παρευρεθούν στις συναντήσεις της Ομάδας και έχουν πρόσβαση στην ιστοσελίδα που γίνονται οι συζητήσεις και η επικοινωνία μεταξύ των μελών της Ομάδας.

- Συμμετοχή και Αλληλεγγύη. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στον κοινωνικό χαρακτήρα του Δικτύου. Από τις συλλογικές αποφάσεις και την ενεργή συμμετοχή στη διαμόρφωση του Δικτύου μέσω του Βήματος Διαλόγου Μελών μέχρι τις κοινωνικές δραστηριότητες τα μέλη ενθαρρύνονται να συνεργαστούν, να ανταλλάξουν, να προσφέρουν και να συμμετέχουν με γνώμονα το κοινό καλό και την συνδιαμόρφωση της κοινωνίας που θέλουμε».

vaska
15/10/2010, 22:58
Έχει δώσει κατά καιρούς σοβαρά μαθήματα οικονομίας, διαχείρισης και έργων υποδομής η Μαγνησία.

Με τέτοια πρωτοποριακά μέσα αν μη τι άλλο θα ενισχυθεί κατά πολύ η τοπική αγορά.

:beer: :beer:

ggs
15/10/2010, 23:03
Ανταλλακτική οικονομία… χμμμ..
Δεν είναι κακό ….
Απλώς , κάποια στιγμή γίνεται δύσκολο και τότε χρησιμοποιείς νόμισμα για τις συναλλαγές…
Και μετά έρχονται οι τράπεζες…
:lol:

Manalishi
16/10/2010, 00:38
Το συγκεκριμένο σύστημα έχει ξεκινήσει στην ευρώπη, έχει εξαπλωθεί σε πολλές χώρες και προχωράει μια χαρά, απο όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο. Μπράβο, αξιόλογη κίνηση και τολμηρή!!!

fasma
16/10/2010, 05:51
δλδ εγώ που τέλος του μήνα έχω να καλύψω μια επιταγή θα ανοίξω το συρτάρι του ταμείου μου και θα πάρω αυτό το ΤΕΜ και θα πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα :confused:

Cpt. Haddock
16/10/2010, 08:01
Αντε και σε βόδια / κοτες / αυγα / ανθρωπους

Η μαλακια δεν έχει όρια :rotflmao:

vaska
16/10/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
δλδ εγώ που τέλος του μήνα έχω να καλύψω μια επιταγή θα ανοίξω το συρτάρι του ταμείου μου και θα πάρω αυτό το ΤΕΜ και θα πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα :confused:

Μηδενισμός ρε πστ μου. Όλα ίσια. Όχι ρε φίλε δεν θα πάρεις το ΤΕΜ να πας να πληρώσεις αλλά οι πωλήσεις που έκανες ανταποδοτικά όλο τον προηγούμενο μήνα σου έκαναν οικονομία μερικά ευρωπουλάκια. Αυτά θα μαζέψεις απ' το ταμείο σου και θα πας να πληρώσεις την επιταγή σου.

Μην τα ισοπεδώνετε όλα, είναι μια πολύ καλή κίνηση όπου μπορεί να εφαρμοστεί και δουλεύει φίλε μου.

:wave2: :wave2:

SVX
16/10/2010, 08:24
Ανταλλακτικη οικονομια ε? 1λιτρο τσιπουρο Τυρναβου για 3 κιλα καστανα Τσαριτσανης

η μισο ταψι χαλβα Φαρσαλων για 1 κιλο φετα Ελασσονας... χμμμμ... :wacko:

Gandalf dr685sm
16/10/2010, 09:18
Ανεφάρμοστο... τα προϊόντα δεν είναι όλα απο τοπική παραγωγή για να τιμολογηθούν σωστά. Ακόμα και αν τα καταφέρουν , για παράδειγμα οι ανατιμήσεις των προϊόντων που θα είναι απο εξωγενείς παράγοντες, θα αλλάζουν κάθε φορά και την ισοτιμία του "ΤΕΜ" στο εσωτερικό τους σύστημα αλλάζοντας έτσι τα πάντα...οπότε κάποια στιγμή το κόστος θα είναι ίδο με το να κάνουν χρήση του Ευρώ... ίσως και ακόμα χειρότερο γιατί θα πρέπει να κάνουν μετατροπές με σίγουρη απώλεια σε μονάδες. Το εθνικό νόμισμα θα έχει μια λογική λόγω οικονομικού "αντικρύσματος-αξίας" στο εξωτερικό. Το ΤΕΜ, χωρίς νομισματική ισοτιμία... θα έχει σίγουρες απώλειες και σίγουρες ασάφειες.

+100000000000 σε ότι λέει ο Cpt.

Gandalf

Cpt. Haddock
16/10/2010, 09:22
Μια χαρα εφαρμόσιμο. Την επομενη φορα που ο camen θα παει στον Vaska να αγορασει τσιπακια μνημης θα εχει μαζι ενα καλαθι αυγα :bawl:

Ο vaska θα τα κανει ομελέτα και με αυτα που θα έδινε στο σουπερμαρκετ για αυγα θα πληρωσει τον προμηθευτη του :rotflmao:

Βολεύει, δε λεω :bigcry:

vagtav
16/10/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
[B....
Μην τα ισοπεδώνετε όλα, είναι μια πολύ καλή κίνηση όπου μπορεί να εφαρμοστεί και δουλεύει φίλε μου.
[/B]

Μην τους βάζεις δύσκολα βρε...
Αφού τόσα χρόνια έμαθαν (μάθαμε) στις πιστωτικές κάρτες με επιτόκια 19%. Πού να αρχίσεις τώρα να σκέφτεσαι τρόπους να ξεφύγεις....

notakos600
16/10/2010, 09:50
Αναμεταξύ μας και αλλαξοκωλιές κάνουμε άμα λάχει, αυτή η πουτάνα η δόση του δανείου πως πληρώνεται....

vaska
16/10/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μια χαρα εφαρμόσιμο. Την επομενη φορα που ο camen θα παει στον Vaska να αγορασει τσιπακια μνημης θα εχει μαζι ενα καλαθι αυγα :bawl:

Ο vaska θα τα κανει ομελέτα και με αυτα που θα έδινε στο σουπερμαρκετ για αυγα θα πληρωσει τον προμηθευτη του :rotflmao:

Βολεύει, δε λεω :bigcry:

Δεν βολεύει πάντα αλλά ας πούμε χθες τα παιδιά που έχουν το πλυντήριο που είναι κοντά στο μαγαζί μου χρειάστηκαν την βοήθειά μου (πραγματικό γεγονός), τους την έδωσα και πληρώθηκα με το πλύσιμο του αυτοκινήτου μου και της μοτο μου.

και αυτοί οκ κι εγω οκ
:wave2: :wave2:

doctor x
16/10/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αναμεταξύ μας και αλλαξοκωλιές κάνουμε άμα λάχει, αυτή η πουτάνα η δόση του δανείου πως πληρώνεται....

ton dinoume s alous...

sergiosm
16/10/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δεν βολεύει πάντα αλλά ας πούμε χθες τα παιδιά που έχουν το πλυντήριο που είναι κοντά στο μαγαζί μου χρειάστηκαν την βοήθειά μου (πραγματικό γεγονός), τους την έδωσα και πληρώθηκα με το πλύσιμο του αυτοκινήτου μου και της μοτο μου.

και αυτοί οκ κι εγω οκ
:wave2: :wave2:

αυτό πάντως δεν χρειάζεται ΟΡΓΑΝΩΣΗ για να γίνει.

το κανονίζετε μεταξύ σας.


Για το ΤΕΜ προσωπικά δεν έχω γνώμη γιατί δεν διάβασα το site και δεν έχω καταλάβει απόλυτα τί ακριβώς θέλουν να κάνουν.

Όπως και να 'χει πάντως, είναι μια ιδέα και μια προσπάθεια που θα κριθεί στην πράξη.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ τους να το κάνουν ...

Gandalf dr685sm
16/10/2010, 10:16
αυτό λέω ρε Cpt... απλά δεν γνωρίζω και πολλά απο οικονομικά για να το διατυπώσω πιο σωστά. Όταν το chip στην αγορά όπως λες έχει 100ευρώ... θα του δώσει ο άλλος 100 ευρώ σε αυγά;... και αυτός που θα βρεί μετά 100 ευρώ να τα δώσει στον προμηθευτή του για τα chip;... και αν εντωμεταξύ τα chip έχουν ακριβύνει και τα αυγά έχουν πέσει κατά 0,05 cents πως θα αναπληρώσει την χασούρα πουλώντας ίσως τα αυγά για να πάρει τα χρήματα του;

Αυτό εννοώ ανεφάρμοστο.

Gandalf

Joyrider
16/10/2010, 10:18
Είναι ίδιο με το σύστημα LETS?

ΜΟΖΑΡΤ
16/10/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
αυτό λέω ρε Cpt... απλά δεν γνωρίζω και πολλά απο οικονομικά για να το διατυπώσω πιο σωστά. Όταν το chip στην αγορά όπως λες έχει 100ευρώ... θα του δώσει ο άλλος 100 ευρώ σε αυγά;... και αυτός που θα βρεί μετά 100 ευρώ να τα δώσει στον προμηθευτή του για τα chip;... και αν εντωμεταξύ τα chip έχουν ακριβύνει και τα αυγά έχουν πέσει κατά 0,05 cents πως θα αναπληρώσει την χασούρα πουλώντας ίσως τα αυγά για να πάρει τα χρήματα του;

Αυτό εννοώ ανεφάρμοστο.

Gandalf
ετσι και αλλιως καπως ετσι δουλευουμε και τωρα.
πας παιρνεις κατι τον φεσωνεις ερχεται αυτος απο το δικο σου μαγαζι παιρνει κατι να βγαλει τα σπασμενα και παει λεγοντας

Akatanomastos
16/10/2010, 11:50
πολυ καλη κινηση


υπαρχουν και ιδιωτικες τετοιες κινησεις

αλλα θα ειναι ευτηχημα αν γινοντε ολα υπο την αιγιδα του κρατους
τελος παντων καποιου που να διασφαλιζει καποια πραγματα



για τους μηδενιστες

δεν χρειαζετε να καταργησουμε το ευρω, και δεν γινετε κιολας,

απλα για καποια προιοντα και αναλογως τις προσφορες κανεις καποια ψωνια

για σκεφτειτε ποσα λεφτα γλιτωνεις οταν δεν αγοραζεις απο το σουπερ μαρκετ
που εχει 200 μεσολαβητες

dmf
16/10/2010, 11:56
νομιζω στην βορεια ελλαδα γινεται εδω και χρονια αυτο.
μαλιστα το νομισμα για ιστορικους λογους το ονομασαν οβολο.


http://www.ovolos.gr/

και http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=167042

Joyrider
16/10/2010, 12:06
LETS (local exchange trading system)

http://en.wikipedia.org/wiki/Local_Exchange_Trading_Systems

Υπάρχει σε πολλές χώρες εδώ και πολύ καιρό.Κάπου είχα ένα άρθρο σε μια εφημερίδα. Θα το βάλω αν το βρω.

fasma
16/10/2010, 12:40
" για σκεφτειτε ποσα λεφτα γλιτωνεις οταν δεν αγοραζεις απο το σουπερ μαρκετ
που εχει 200 μεσολαβητες"

αυτό αν δεν κάνω λάθος δεν λέγετε fairtrade?

sergiosm
16/10/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
" για σκεφτειτε ποσα λεφτα γλιτωνεις οταν δεν αγοραζεις απο το σουπερ μαρκετ
που εχει 200 μεσολαβητες"

αυτό αν δεν κάνω λάθος δεν λέγετε fairtrade?

Οχι ακριβώς

Βασική αρχή του fairtrade είναι να αμοίβεται σωστά ο παραγωγός, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ή όχι μεσολαβητή.

Εξάλλου, ακόμα και στο fairtrade υπάρχει μεσολαβητής.

Lioulios
16/10/2010, 15:43
Ο Vaska δεν ξέρει να φτιάχνει αυγά ,οπότε άκυρο .


Εμείς μια φορά οργώσαμε ένα μεγάλο χωράφι και δώσαμε για πληρωμλη ένα Νισσσαν Σάννυ 20+ετιας.

Για ανταλλαγή υπηρεσιών και προοιόντων ίσως (μάλλον ναι) ,αλλά με το ΤΕΜ μάλλον άκυρο .


...Σαν κομουνισμός μου ακούγεται .:dizzy:

devil's animal
16/10/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues

- Ανοιχτή Διαδικασία και Διαφάνεια. Όλα τα μέλη ενημερώνονται για όλες τις συντονιστικές και λειτουργικές διαδικασίες του Δικτύου που πραγματοποιούνται από την Ομάδα Συντονισμού. Μπορούν να παρευρεθούν στις συναντήσεις της Ομάδας και έχουν πρόσβαση στην ιστοσελίδα που γίνονται οι συζητήσεις και η επικοινωνία μεταξύ των μελών της Ομάδας.



ολα καλα αλλα αν αυτο που παρεθεσα απο πανω εφαρμοστει , εμενα να με χεσετε...:rolleyes:
απο καταβολης κοσμου η εξουσια ειχε ασχημο αντικτυπο στο "δημοσιο συμφερον". οποτε αυτη η "ομαδα συντονισμου" μπορει να βγαζει και κατιτις παραπανω...


ειναι σαν να λεμε...βαζω εγω αγγελια εδω μεσα το gsxr1000 k15 μου 5.000? γιατι πρεπει να χειρουργηθει η μανα μου αμεσα και το σκοτωνω προφανως.

το βλεπει ενας mod και κλειδωνει αμεσα την αγγελια αφαιροντας τα στοιχεια μου, για να το αγορασει αυτος...

ε,φανταστειτε τωρα αυτον που θελει να ανταλλαξει ή να κανει συναλλαγες και ολα περνανε απο αυτη την Ομαδα. και δικτυακα...

μαλλον ανεφαρμοστο...
:wave2:

the who
16/10/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ο Vaska δεν ξέρει να φτιάχνει αυγά ,οπότε άκυρο .



...Σαν κομουνισμός μου ακούγεται .:dizzy:


Και τι φοβασαι,μη σου παρουν την κατσικα?:rotflmao: :rotflmao:

TheFace
16/10/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Μην τους βάζεις δύσκολα βρε...
Αφού τόσα χρόνια έμαθαν (μάθαμε) στις πιστωτικές κάρτες με επιτόκια 19%. Πού να αρχίσεις τώρα να σκέφτεσαι τρόπους να ξεφύγεις....

+ ΟΛΑ!!!

:beer: :beer: :beer:

madox
16/10/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αντε και σε βόδια / κοτες / αυγα / ανθρωπους

Η μαλακια δεν έχει όρια :rotflmao:

Οι ελευθερες επιθεσεις σε οποιον δεν μας αρεσει η αποψη του ειναι αναλογες του αριθμου των ποστ?Σε τετοια θεματα που ξεφευγουν της κλασικης θεματολογιας του φορουμ ,περιμενει καποιος να διαβασει και εναν αντιλογο της προκοπης αντι για ειρωνεια συνοικιακου καφενειου.

Σε μια ανταλλαγματικη κοινωνια δεν ανταλλασσονται πλυντηρια με βοδια αλλα αγαθα πρωτης αναγκης και υπηρεσιες.Δε ξερω αν θα μπορουσε να λειτουργησει στην Ελλαδα μιας και οι κοινωνιες φαινονται ανικανες να αυτοργανωθουν και ο πρετεντερισμος εχει μετατρεψει τα μυαλα σε ζελε.

Joyrider
16/10/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Οι ελευθερες επιθεσεις σε οποιον δεν μας αρεσει η αποψη του ειναι αναλογες του αριθμου των ποστ?Σε τετοια θεματα που ξεφευγουν της κλασικης θεματολογιας του φορουμ ,περιμενει καποιος να διαβασει και εναν αντιλογο της προκοπης αντι για ειρωνεια συνοικιακου καφενειου.

Σε μια ανταλλαγματικη κοινωνια δεν ανταλλασσονται πλυντηρια με βοδια αλλα αγαθα πρωτης αναγκης και υπηρεσιες.Δε ξερω αν θα μπορουσε να λειτουργησει στην Ελλαδα μιας και οι κοινωνιες φαινονται ανικανες να αυτοργανωθουν και ο πρετεντερισμος εχει μετατρεψει τα μυαλα σε ζελε.

+1

Cpt. Haddock
16/10/2010, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Οι ελευθερες επιθεσεις σε οποιον δεν μας αρεσει η αποψη του ειναι αναλογες του αριθμου των ποστ?Σε τετοια θεματα που ξεφευγουν της κλασικης θεματολογιας του φορουμ ,περιμενει καποιος να διαβασει και εναν αντιλογο της προκοπης αντι για ειρωνεια συνοικιακου καφενειου.


Τον αντιλογο της προκοπής τον κρατάω για τους φίλους μου και για όσους το αξίζουν.

Λες και ανακαλύφθηκε τωρα η ανταλλακτική κοινωνια, λες κι αν ειναι κατι ευκολο, υπάρχουν σκοτεινες δυνάμεις που το εμποδίζουν (ως συνηθως), λες και δεν εχω ξαναδει παρόμοιες αποπειρες, λες και απο το ΤΕΜ περιμένω να ανακαλυψει τον τροχό.

Ειναι μια προσπάθεια που τη θεωρώ ανούσια, αλλα αυτό ειναι απλά η άποψή μου. Τη λέω δημόσια και σε όποιον αρέσει, δεν περιμένω έγκριση

Τα υπόλοιπα στα επιστρέφω (ειδικα τα περι αριθμου ποστ - τρώτε μεγάλο κόλλημα με αυτο ορισμένοι)

:wave2:

υ.γ. Διαβαστε τί πραγματικά ειναι ανταλλακτική κοινωνία, διαβαστε σε τί βαθμο μπορεί να επεκταθεί και συγκρίνετέ το με τον τίτλο της είδησης.

SpeakeasyBlues
16/10/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Οι ελευθερες επιθεσεις σε οποιον δεν μας αρεσει η αποψη του ειναι αναλογες του αριθμου των ποστ?Σε τετοια θεματα που ξεφευγουν της κλασικης θεματολογιας του φορουμ ,περιμενει καποιος να διαβασει και εναν αντιλογο της προκοπης αντι για ειρωνεια συνοικιακου καφενειου.

Σε μια ανταλλαγματικη κοινωνια δεν ανταλλασσονται πλυντηρια με βοδια αλλα αγαθα πρωτης αναγκης και υπηρεσιες.Δε ξερω αν θα μπορουσε να λειτουργησει στην Ελλαδα μιας και οι κοινωνιες φαινονται ανικανες να αυτοργανωθουν και ο πρετεντερισμος εχει μετατρεψει τα μυαλα σε ζελε.

Αψογος, μουσικη τα λογια σου.

http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%B2%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CF%8C%CF%84%CF%83%CE%B7


"...Με αδιόρατο χαμόγελο και καθαρά μάτια ο γκριζομάλλης και γενειοφόρος Χουάν Μανουέλ Σάντσες Γκορντίγιο, καθηγητής της Ιστορίας, εκλέγεται συνεχώς τα τελευταία 30 χρόνια και με ποσοστό περί το 75% δήμαρχος στο μεγαλοχώρι (με 2.700 κατοίκους) Μαριναλέντα, όπου: η καλλιεργούμενη γη, τα εργοστάσια και τα σπίτια ανήκουν στον δήμο. Κάθε φαμίλια πληρώνει συμβολικό ενοίκιο 15 ευρώ το μήνα. Ολοι ανεξαιρέτως οι εργαζόμενοι, για 6,5 ώρες την ημέρα, παίρνουν 47 ευρώ μεροκάματο (περί τα 1.200 ευρώ το μήνα) είτε στα χωράφια είτε στα εργοστάσια είτε στις υπηρεσίες, και το ίδιο ο διευθυντής και ο δήμαρχος με τον ανειδίκευτο εργάτη. Σχολεία, γήπεδα και ιατρεία είναι του δήμου. Υπάρχει εκκλησία για τους ελάχιστους πιστούς, αλλά όχι και ιερείς («Δόξα τω Θεώ, δεν έχουμε ούτε έναν παπά...», είπε γελώντας ο δήμαρχος). Δεν υπάρχουν αστυνομία, δικαστήρια και κρατητήρια -με μηδενική βεβαίως εγκληματικότητα. Ενας μόνο αιρετός λαϊκός δικαστής αντιμετωπίζει παραβατικές συμπεριφορές χωρίς ποινές και τις προσωπικές διαφορές με νουθεσίες. Μοναδικό κέντρο αποφάσεων για όλα οι γενικές συνελεύσεις, τακτικές και έκτακτες.

Εξανέστη ο Καμπουράκης: «Δηλαδή, κύριε δήμαρχε, δεν μπορώ να έχω δικά μου δυο- τρία σπίτια να τ' αγοράζω και να τα πουλάω; Τι σόι ελευθερία είναι αυτή;».

«Οχι, δεν μπορείτε. Η κατοικία είναι δικαίωμα. Οχι εμπόρευμα ή επιχείρηση. Και δεν υπάρχει ελευθερία χωρίς οικονομική δημοκρατία, δηλαδή ισότητα».

SpeakeasyBlues
16/10/2010, 21:01
http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%B2%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CF%8C%CF%84%CF%83%CE%B7

Αντιγραφω.


"Δεν είναι αφελής ο δήμαρχος Γκορντίγιο για να ονειρεύεται ότι Μαριναλέντα μπορούν να ξεφυτρώσουν ξαφνικά παντού στον κόσμο. Τις αρχές της άμεσης δημοκρατίας για μια ελευθεριακή κοινωνική οργάνωση υπερασπίστηκε με ιδιαίτερο πάθος στον τόπο όπου γεννήθηκε η αθηναϊκή δημοκρατία: αυτοδιεύθυνση, αποκέντρωση, αλληλοβοήθεια, οικονομική ισότητα, αλληλεγγύη -συνθήκες, δηλαδή, που διασφαλίζουν το δικαίωμα όλων των ανθρώπων να αποφασίζουν για τη μοίρα τους και να ζουν ανθρώπινα, με αξιοπρέπεια και ελευθερία.

Είναι πλεονασμός -λέει- να μιλάμε για άμεση δημοκρατία. Η δημοκρατία δεν μπορεί να είναι παρά μόνον άμεση. Η λεγόμενη αντιπροσωπευτική δημοκρατία του αστικού κοινοβουλίου δεν είναι ούτε δημοκρατία ούτε αντιπροσωπευτική, αφού ο ρόλος εντολέως και εντολοδόχου αντιστρέφεται: οι υποτιθέμενοι εντολείς (ο λαός) αποξενώνονται από τα κέντρα αποφάσεων και οι θεωρητικά εντολοδόχοι (οι επαγγελματίες πολιτικοί) αυτονομούνται και αποφασίζουν για πάρτη τους. «Η δημοκρατία που μας πουλάνε από την τηλεόραση -λέει ο Γκορντίγιο- είναι η δικτατορία του μεγάλου κεφαλαίου, των ληστών του ΔΝΤ και των τραπεζών...».

vagtav
16/10/2010, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τον αντιλογο της προκοπής τον κρατάω για τους φίλους μου και για όσους το αξίζουν.
.......

ευχαριστούμε που μας γράφεις (τον κάθε ένα ξεχωριστά) στα π@π@ρια σου.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο φάουλ είναι αυτό που έγραψες, εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει οπότε πάω πάσο.:wave2:

Joyrider
16/10/2010, 22:39
Πληροφορίες για τα ανταλλακτικά συστήματα ανά τον πλανήτη:
Ελλάδα:
www.peliti.gr
www.skoros.espiv.net
www.antikatanalwtiko.espiv.net
www.ovolos.gr
www.forfree.gr
www.jaba.gr
www.xariseto.gr
www.bookcrossing.com
www.enow.gr
www.logo-timis.gr
www.freecycle.org

Μ.Βρετανία:
www.lets-linkup.com
www.letslinkuk.net
www.bradfordlets.org
www.brixlets.org.uk
www.norlets.org.uk
www.readinglets.ik.com

Γερμανία:
www.tauschringe.de
www.regiotauschnetz.de
www.tauschringportal.de
www.tauschringadressen.de

ΗΠΑ-Καναδάς:
www.ithacahours.org
www.calgarydollars.ca
www.hourexchange.org
www.madisonhours.org
www.rhd.org/equal.html
www.humboltexchange.org
www.torontodollar.com
www.ncplenty.org

Lioulios
17/10/2010, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Και τι φοβασαι,μη σου παρουν την κατσικα?:rotflmao: :rotflmao: ναι

fz6man
17/10/2010, 06:52
κοιτα που καταντησαμε 60 χρονια πριν... θα δινεις αυγο για να παρεις παγωτο αντε μαγκες σιγα σιγα να τα μαζευουμε για αλλες παραλίες.. :eyepop:

Cpt. Haddock
17/10/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
ευχαριστούμε που μας γράφεις (τον κάθε ένα ξεχωριστά) στα π@π@ρια σου.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο φάουλ είναι αυτό που έγραψες, εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει οπότε πάω πάσο.:wave2:

Εαν νομιζεις οτι σε αφορούσε το παραπανω, παρακαλω :wave2:

vagtav
17/10/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
κοιτα που καταντησαμε 60 χρονια πριν... θα δινεις αυγο για να παρεις παγωτο...

Για παγωτό δεν ξέρω, αλλά αν ήσουν πχ λογιστής και μπορούσες να ανταποδόσεις την υποβολή δήλωσης μιας κυρίας, με την φύλαξη των παιδιών σου για μια βραδυνή σου έξοδο, ή τον ελαιοχρωματισμό του συνεργείου σου με την ετήσια συντήρηση ενός οχήματός του τεχνίτη, ή αν ακόμα μπορούσες να οργώσεις το χωράφι του γείτονά σου και αυτός να σου έδινε μέρος της παραγωγής του που θα είχατε συμφωνήσει, τότε θα μπορούσε να λειτουργήσει. Σε μικρή κλίμακα αρχικά και χωρίς την κατάργηση του νομίσματος. Τα παραδείγματα μπορούν να είναι εκατοντάδες και ειδικά στην παροχή υπηρεσιών θα μπορούσε να λειτουργήσει μια χαρά.
Ας βάλουμε το μυαλό μας να παιδευτεί λίγο, αλλιώς ας καθόμαστε να μοιρολατρούμε....

doctor x
17/10/2010, 09:52
ediaferon ala pola ....provlimata ke skepsis..


px.kostologisi proiodon adapodosis
i ergasia ektimate to idio?kritirio ine mono i...xroniki diarkia?k an ston idio xrono enas paragi deka k alos 3?axia idikefsis ke ikanotitas?
k an kapios xtipisi ti gineka tou...nouthesies apo dikasti?kakous me i xoris isagogika den exi to xorio?

k an ta idia proioda apo to diplano xorio ginoun pio adagonistika ke ta dika tous ta fai i...marmaga?
k an kapios anixi ena magazi ke...xesti sto taliro?
klp klp

to SIGOURA pio ediaferon ine i pio katholiki enasxolisi me ta kina :wave2:

vaska
17/10/2010, 10:06
@ Cpt. Haddock

@ lioulios


Ο vaska πραγματικά δεν ξέρει αν φτιάχνει αυγά, να θυμίσω από χειροβομβίδες ξέρει... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99948&highlight=%E5%F6%E9%E1%EB%F4%E7%F2)

:nono: :nono: :nono:

J.T.R
17/10/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Οι ελευθερες επιθεσεις σε οποιον δεν μας αρεσει η αποψη του ειναι αναλογες του αριθμου των ποστ?Σε τετοια θεματα που ξεφευγουν της κλασικης θεματολογιας του φορουμ ,περιμενει καποιος να διαβασει και εναν αντιλογο της προκοπης αντι για ειρωνεια συνοικιακου καφενειου.

Σε μια ανταλλαγματικη κοινωνια δεν ανταλλασσονται πλυντηρια με βοδια αλλα αγαθα πρωτης αναγκης και υπηρεσιες.Δε ξερω αν θα μπορουσε να λειτουργησει στην Ελλαδα μιας και οι κοινωνιες φαινονται ανικανες να αυτοργανωθουν και ο πρετεντερισμος εχει μετατρεψει τα μυαλα σε ζελε. :beer: :beer: :beer:

devil's animal
17/10/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
@ Cpt. Haddock

@ lioulios


Ο vaska πραγματικά δεν ξέρει αν φτιάχνει αυγά, να θυμίσω από χειροβομβίδες ξέρει... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99948&highlight=%E5%F6%E9%E1%EB%F4%E7%F2)

:nono: :nono: :nono:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
17/10/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Οι ελευθερες επιθεσεις σε οποιον δεν μας αρεσει η αποψη του ειναι αναλογες του αριθμου των ποστ?Σε τετοια θεματα που ξεφευγουν της κλασικης θεματολογιας του φορουμ ,περιμενει καποιος να διαβασει και εναν αντιλογο της προκοπης αντι για ειρωνεια συνοικιακου καφενειου.

Σε μια ανταλλαγματικη κοινωνια δεν ανταλλασσονται πλυντηρια με βοδια αλλα αγαθα πρωτης αναγκης και υπηρεσιες.Δε ξερω αν θα μπορουσε να λειτουργησει στην Ελλαδα μιας και οι κοινωνιες φαινονται ανικανες να αυτοργανωθουν και ο πρετεντερισμος εχει μετατρεψει τα μυαλα σε ζελε.

+όλα

Viking
17/10/2010, 15:52
Πολύ καλή κίνηση αλλά νομίζω ότι δε μπορεί να συνυπάρχει με το άρρωστο τραπεζικό σύστημα που ζητάει να του επιστρέψεις περισσότερα απ'όσα σου έχει δανείσει.

Επίσης, μας θεωρώ (γράφτηκε και πιο πάνω από συμφορουμίτη) πραγματικά ανίκανους να αυτο-οργανωθούμε. Αρκετοί θα το δουν όπως βλέπουν και ένα σωρό άλλα πράγματα (ως αρπαχτή...).

caesarsk
17/10/2010, 16:47
Αν πάρουμε ως παράδειγμα το forum μας, οπου αποτελεί μια μικρογραφία της ΝεοΕλληνικής κοινωνίας


και επειτα διαβάσουμε αυτο:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=16375&highlight=%C1%CD%C5%CA%C4%CF%D4%C1+FORUM

τότε αν και πολυ θα ήθελα να πετύχαινε, μάλλον καπου θα χαθεί η μπάλα! ΔΥΣΤΥΧΩΣ

konsttanttinos
17/10/2010, 16:56
Ας αφησουν μερικοι αγενεστατοι Βολιωτες τις αγουρες εμπνευσεις - αντιγραφες, και ας επικεντρωθουν στην πραγματικη αξιοποιηση των ανεξαντλητων πορων της Μαγνησιας.
Οι Βολιωτες-Πηλιορειτες βαφτιζουν τα ετοιμορροπα εστιατορια του '50 ''παραδοσιακα'',
τις ακαταλληλες παραλιες ''εξαιρετικες'',
τους πολιτικους με λογοδιαρροια ''επικοινωνιακους'',
τους θανατηφορους ποδηλατοδρομους ''χρηστικοτατους'',
Την αγενεια ''προσον'' και την ευγενεια ''αδυναμια....

Ζω λογω δουλειας εδω και λιγα χρονια στον βολο και ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο θα ακουσω...
Αλλη μαλακια δεν μπορουσαν να σκεφτουν?
Το μαυρο χρημα που κυκλοφορει στον Βολο ειναι τοσο, και μερικοι σκεφτονται πως θα ανταλλαξουν τον γερο τραγο με τρυφερα κατσικακια.
Ουστ ρε.

vagtav
17/10/2010, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
..... ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο θα ακουσω...
.......

πραγματικά......

@ Cpt. Haddock ΟΚ man. Κακώς ασχολήθηκα

TROOPER
17/10/2010, 23:26
αυτες οι τρελες ιδεες πολυ μου αρεσουν!

κρινονται και κατακρινονται απο ολους αλλα αν κατα λαθος πιασει ολοι καταπινουν τη γλωσσα τους

:cool:

ODYESE
18/10/2010, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

Οι Βολιωτες-Πηλιορειτες βαφτιζουν τα ετοιμορροπα εστιατορια του '50 ''παραδοσιακα'',
τις ακαταλληλες παραλιες ''εξαιρετικες'',
τους πολιτικους με λογοδιαρροια ''επικοινωνιακους'',
τους θανατηφορους ποδηλατοδρομους ''χρηστικοτατους'',
Την αγενεια ''προσον'' και την ευγενεια ''αδυναμια....

Ζω λογω δουλειας εδω και λιγα χρονια στον βολο και ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο θα ακουσω...
Αλλη μαλακια δεν μπορουσαν να σκεφτουν?

Ουστ ρε.

Φιλε Κωστα ξεχασες τις κορινες, το νερο που δεν πινετε, την αερορυπανση, τα αδεσποτα σκυλια,τους δρομους με τις λακουβες και και και και........ αμαν!!!!!!! ΜΠΟΥΧΤΗΣΑ !!!!!!!!!
:bigcry: :bigcry:

TarasOne
18/10/2010, 00:23
Να κριθούν και να κατακριθούν με επιχειρήματα απο κάποιους που το έχουν ψάξει οχι μόνο είναι λογικό αλλά είναι και επιθυμητό.
Αλλά εδώ, πολλοί το παιζουνε ξερόλες "ξέρω γω, αυτά είναι βλακείες, το έχω δει χιλιάδες φορές" και άλλοι το κρίνουν μόνο και μόνο επειδή είναι κάτι καινούργιο (για αυτούς), παράξενο, εύκολος στόχος τις πλειοψυφίας του καναπέ...