PDA

View Full Version : ατυχημα με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Daytona 50cc



tzimaras
16/10/2010, 18:23
Kαλησπερα!
Οπως λεει κ το θεμα , ειχα ατυχημα με 0 χιλιομετρα, αλλα παρα πολυ ασχημο, κ εκανα εγχειρηση γιατι ειχα 2πλο σπασιμο στην ωλενη (στη περιοχη του δεξιου μου αγκωνα).{O σκελετός του πήχυ αποτελείται από δύο μακρά οστά, την κερκίδα και την ωλένη,wikipedia}

Tο ατυχημα ηταν ενα απο τα χαζα, οπως λεμε, που ισως να γινονται καθημερινα, αλλα ισως κ ποτε απο εναν εμπειρο μοτοσυκλετιστη! Αυτο ηταν το πρωτο μου πεσιμο σε 23 χρονια οδηγησης, εαν αυτο λεει κατι.

Το ατυχημα εγινε ως εξης,
Κατα πρωτον πιστευω,
οτι επειδη το παπακι μου εκανε 7μετρα ακριβως απο σταση, κ δεν ειχα αναπτυξει χιλιομετρα, πατησα απαλα το φρενο κ το παπι κοκαλωσε κ απλα επεσα χωρις να το περιμενω χτυπωντας με ολο μου το βαρος στον αγκωνα!.. ,
δεν εφταιγα εγω, αλλα το καταστημα πωλησης του παπιου.

Τα "χαρτια" του παπιου απο την εταιρια Γκοργκολης γραφουν αναλυτικα πως πρεπει να γινεται πριν την παραδοση στον πελατη, ρυθμιση κ ελεγχος ιδιαιτερος για την καλη λειτουργια του συστηματος πεδησης.
Εχει δε κ ενα 2 σελιδο εμπρος πισω γραμμενο,(4σελιδο δλδ) σελιδας Α4,με αναλυτικες οδηγιες ΕΛΕΓΧΟΣ Κ ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΠΙΣΘΙΟΥ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟΥ.
Εχω υπονοιες οτι αυτες οι οδηγιες δεν ακουλουθηθηκαν επακριβως, κ το παπι φτανοντας τα 220 km στο οδομετρο σε 10,12 μερες, "εσκασε" το προβλημα..
Tηλεφωνησα στον αντιπροσωπο, κ μου ειπε οτι θα ερθει ο μηχανικος του να το παρει κ να το ελενξει. ο οποιος μετα απο 2 τηλεφωνικα ραντεβου δεν ηρθε ποτε σπιτι μου για την παραλαβη..
Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.
Αν μπορει να σταθει καποια αγωγη κ εαν εχει τυχει κατι αναλογο σε εσας η εχετε ξανακουσει.
Ευχαριστω κ συγνωμη για το πολυ μεγαλο μου μηνυμα.

AUFGEBRACHT
16/10/2010, 18:33
Καταρχάς περαστικά και αγύριστα, βλέπω είναι και το πρώτο σου μήνυμα...
Εγώ έχω μια απορία βασική από αυτά που διάβασα...ή δεν κατάλαβα εγώ καλά...αναφέρεις στην αρχή ότι είχες πτώση με 0 χιλιόμετρα που σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι έπεσες ενώ ήσουν στάσιμος και όχι εν κινήσει...παρακάτω όμως γράφεις ότι το μηχανάκι διένυσε 7 μέτρα (μετά την τούμπα;;; ) και ότι δεν είχες αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα...δεν είσαι αναλυτικός...πάντως εκ πρώτης όψεως δεν νομίζω να πρόκειται για αστοχία υλικού...απλά ήσουν άτυχος και σου κοκκάλωσε...:wave2:

tzimaras
16/10/2010, 18:42
Τα πολυ παλια χρονια ,τελη 70΄,΄δεκαετια ΄80 ,
οι λεγομενοι "μηχανοβιοι" μιλουσαμε τοτε , τα υπο τυπον (καλιαρντα) γλωσσα, ,η σε σκλανκ διαλεκτο, μοτοσυκλετιστων, το επεσα με 0 χιλιομετρα σημαινε οτι επεσα με λιγα, δηλαδη πηγαινα με ελαχιστα χιλιομετρα στο κοντερ, (ταχυτητα)!
Η δικη μου ηταν,
ποσο μπορει να παει ενα παπακι οταν ξεκιναει κ διανυει 7 μετρα;; ε τοσα,10km;; , 15km.
Aυτα σαν εξηγηση.

AUFGEBRACHT
16/10/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimaras
Τα πολυ παλια χρονια ,τελη 70΄,΄δεκαετια ΄80 ,
οι λεγομενοι "μηχανοβιοι" μιλουσαμε τοτε , τα υπο τυπον (καλιαρντα) γλωσσα, ,η σε σκλανκ διαλεκτο, μοτοσυκλετιστων, το επεσα με 0 χιλιομετρα σημαινε οτι επεσα με λιγα, δηλαδη πηγαινα με ελαχιστα χιλιομετρα στο κοντερ, (ταχυτητα)!
Η δικη μου ηταν,
ποσο μπορει να παει ενα παπακι οταν ξεκιναει κ διανυει 7 μετρα;; ε τοσα,10km;; , 15km.
Aυτα σαν εξηγηση.

Αν είσαι ο Valentino Rossi έπεσα με 0 χιλιόμετρα, γιαυτόν σημαίνει έπεσα με 160 στο κοντέρ...
Στο θέμα μας, εμπειρογνώμονας δεν είμαι αλλά όπως το ακούω μάλλον δεν τίθεται θέμα αστοχίας υλικού, απλά είχες μια άτυχη στιγμή. Όσον αφορά το 2ο σκέλος του αρχικού ερωτήματός σου, όχι, προσωπικά δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποιο περιστατικό με ελλατωματικά φρένα σε παπί daytona

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω πως μίλαγαν οι "μηχανόβιοι" το 70 αλλά πάντως τα καλιαρντά που λες έιχα την εντύπωση ότι είναι ιδιωματική διάλεκτος των ομοφυλόφιλων...όχι των μηχανόβιων

ares_tz
16/10/2010, 19:12
Φιλε tzimara ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!

Πρώτα από ολα θέλω να σε παρηγορήσω λέγοντας σου ότι η κακιά στιγμή μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε την οποιοδήποτε στιγμή! Μην θεωρησεις ποτέ ότι οι έμπειροι μηχανόβιοι δεν θα πέσουν ποτέ! Αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Επίσης να ξέρεις ότι ακριβώς αυτοί οι οδηγοί έχουν τις μεγαλύτερες πιθανότητες να υποστούν το λεγόμενο "χαζό πέσιμο" διότι θεωρούν ότι απλώς δεν μπορεί να συμβεί σε αυτούς τους έμπειρους οδηγούς!

Σχετικά τώρα με την πιθανότητα να βρεις κάποιο δίκιο, δεν νομίζω ότι ο έμπορος θα μπορέσει να παραδεχτεί κάποιο λάθος στο μηχανάκι. Αν και δεν ξέρω, δεν μπορώ να συμμεριστώ την άποψη ότι ο Γκοργκόλης θα παραδεχτεί ότι το μηχανάκι δεν το πήρες σε άριστη κατάσταση για οδήγηση.

Υσ.Αλήθεια τι οδηγική εμπειρία έχεις? Με τι είδους μηχανές έχεις καταπιαστεί? Επίσης μπορείς να ρωτήσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο αν παρουσιάζει αντίστοιχο πρόβλημα?

tzimaras
16/10/2010, 19:12
Υ.Γ. Ναι οκ,
το ειπα καλιαρντα για τον ιδιωματισμο! ατυχης μεταφραση!
Μην πιανεσε στις λεπτομεριες.
σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

tzimaras
16/10/2010, 19:23
φιλε συμφοριτη ares_tz, το γραφω στο αρχικο μου μυνημα, οδηγω με διπλωμα 23 χρονια!
Εχω οδηγησει κατα καιρους τα παντα,
αυτοματα, παπια, σκουτερ, βεσπα με ταχυτητες, κ εντουρακια μεχρι 250, κ για την ιστορια πρωτοκαβαλησα Gilera 50 , 125, ενα Fantic 50cc,κ ενα Suzuki str50cc αν θυμαμαι καλα στα 13,14 μου !

Δεν νομιζω να παιζει ρολλο τι εμπειρια εχω, αφου ειμαι παντα παρα πολυ προσεκτικος οδηγος, κ χωρις το κρανος στο χερι, αλλα στο κεφαλι παντα , χειμωνα καλοκαιρι, κ το ατυχημα εγινε στην πιο ατυχεστατη στιγμη της ζωης μου, κ ετσι οπως περιεγραψα !

John Steed
16/10/2010, 19:58
Αγαπητέ Τζιμάρα, καλώς όρισες!

Αυτά που λές για τα φρένα ισχύουν για πολλά παπιά Daytona. Και το δικό μου αλλά και άλλα είχαν ενσωματωμένα στο manual αναλυτικές οδηγίες σε 2 σελίδες Α4 με εικόνες για την ρύθμιση του ποδόφρενου ΠΡΙΝ το παπί παραδοθεί στον πελάτη.

Σε εμένα το έκαναν μετά, αφού πρώτα πήγαν να με βγάλουν και άχρηστο (δεν το οδηγούσα καλά είπε, αλλά το διόρθωσε, έτσι για να είμαστε σίγουροι).

Στην ουσία, το ποδόφρενο δεν είναι καλά ρυθμισμένο και οι δαγκάνες σφίγγουν το δίσκο χωρίς να πατάς το φρένο. Στο τέλος ζεσταίνονται, διογκώνονται και η πίσω ρόδα κουνάει μετά βίας ή και καθόλου.

Αυτό συμβαίνει. Αν νομίζεις πως κάτι τέτοιο έκανε και το δικό σου, πήρες την απάντησή σου, αν και από ότι κατάλαβα, εσένα απλά έπιασε απότομα.

tzimaras
16/10/2010, 20:28
Απο το μανιουαλ... (φιλε John Steed)

Αν η δαγκανα μετακινηθει κ τα εμβολα υποχωρησουν σημαινει οτι η ρυθμιση ειναι σωστη.

Στην αντιθετη περιπτωση,
δλδ η δαγκανα δεν μετακινειται ,
σημαινει οτι το συστημα λειτουργει υπο πιεση.
δλδ η ρυθμιση μας ειναι λαθος κ ενω δεν παταμε το ποδοφρενο αυτο συνεχιζει να πιεζει εστω κ ελαχιστα την τρομπα του φρενου,
μην επιτρεποντας τα υγρα να επιστρεφουν στην τρομπα του φρενου μετα απο καθε πεδηση.

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το ποδοφρενο οταν ειναι λαθος....
ειναι ελαφρως πατημενο, κ οταν το πατησεις ελαφρα μηπως κοκαλωσει οπως στην περιπτωση μου;;

Υ.Γ. ΞΕΧΑΣΑ να πω ευχαριστω σε ολους τους συνομιλητες για το καλωσορισμα ,τα περαστικα - σιδερενιος κ τα καλα τους λογια.

John Steed
16/10/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimaras

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το ποδοφρενο οταν ειναι λαθος....
ειναι ελαφρως πατημενο, κ οταν το πατησεις ελαφρα μηπως κοκαλωσει οπως στην περιπτωση μου;;

Ίσως. Στο δικό μου δεν το έκανε αυτό, απλά όταν το πατούσα έπιανε κι άλλο. Τρείς μέρες που το κινούσα μέχρι να συνειδητοποιήσω το πρόβλημα, όταν υπερθερμενόταν, ο πίσω τροχός γυρνούσε με δυσκολία, με αποκορύφωμα να μην μπορώ να πιάσω ούτε 10 χαω.

tzimaras
16/10/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ίσως. Στο δικό μου δεν το έκανε αυτό, απλά όταν το πατούσα έπιανε κι άλλο. Τρείς μέρες που το κινούσα μέχρι να συνειδητοποιήσω το πρόβλημα, όταν υπερθερμενόταν, ο πίσω τροχός γυρνούσε με δυσκολία, με αποκορύφωμα να μην μπορώ να πιάσω ούτε 10 χαω.

A σε εμενα δεν συνεβη απολυτως τιποτα καμμια ημερα,
ολα πηγαιναν μια χαρα κ περιμενα με αγωνια να κανω αλλα 80χλμ, κ να φτασω τα 300χλμ στο οδομετρο προκειμενου να το παω για το 1ο του σερβις, κ να ανοιγει σιγα σιγα το μοτερακι..
να αλλαξω τα λαδακια, μπουζι, να αλλαξω τα ναυλον λαστιχα, κ να ελενχθει κ το συστημα πεδησης, κ οτιδηποτε αλλο χρειαζοταν.

SNORLAX2
21/10/2010, 18:33
εχει ο πατερασ μου ενα ιδιο μηχανακι..τα φρενα του κ τα 2 πιανουν τρελλα'..σε σημειο που αν δεν το
ξερεισ θα τσακιστεισ...πιανουν λεσ κ ειναι κανενα τρελογκαζο
κ χρειαζεται αγκυρα για να σταματησει