PDA

View Full Version : τοποθέτηση φιλτρου Κ&Ν



ela ela
22/07/2005, 16:27
:) Σημερα τοποθετησα στη Ζετα μου φιλτρο Κ&Ν,όπως είχα διαβάσει καί σε προηγούμενες συζητήσεις ητανε ευκολη η τοποθετηση του!........και οντως ητανε! :cool: Αυτο που με προβληματισε θα ελεγα ητανε μετα την τοποθετηση του καινουργιου,δεν κουμπονε το καπακι καλα,ειναι επειδη τοΚ&Ν εχει μεγαλυτερο (προσωπο)εξωτερικα και μια προεξοχη που εχει στην ακρια δεν κουμπωνει μεσα στην εσοχη που υπαρχει.(ολα αυτα στο καπακι του φιλτροκουτιου)Το προβλημα λυθηκε με λιγα χιλιοστα κοψιμο...μετα μπηκε και βιδωσε κανονικα!! :winka: εργαλεια οτι ακριβως εχει η μηχανη τπτ παρανω!!
Οι εντυπωσεις που ειχα ητανε γενικα καλες,η μηχανη σαν να ακουγεται ποιο ελευθερη στη γκαζια της και ξεκολαει ποιο ευκολα στο δρομο.Αυτο που παρατηρησα ητανε ενα σκορτσαρισμα μεταξυ 3.000 και3.500 χιλιαδων στροφων,αλλα μετα οκ...




Υ.Γ Μην ξεχασετε να κολλησετε το αυτοκολητακι σε σχημα stop που υποδηλωνει την τοποθετηση του φιλτρου και την συντηρηση του(απαγορευεται το φυσημα αυστηρως,δια ροπαλλου!!)Αυτο για τα σαϊνια μηχανικους που πετυχαινουμε κατα καιρους!!!:sun: :sun:


περιμενω τις αποψεις σας και τις δικες εντυπωσεις!!!:beer: :beer: :wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
22/07/2005, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
.................
και την συντηρηση του (απαγορευεται το φυσημα αυστηρως,δια ροπαλλου!!)
..................


Οπως επισης απαγορευεται και το στεγνωμα με ζεστο αερα ή στον Ηλιο !!! :winka:

ela ela
22/07/2005, 16:40
μολις ειδα το μαμα φιλτρο νομιζα οτι ητανε καμια ποντικοπαγιδα.....
αφηστσετο για τα ποντικια λοιπον αλλα μην το πεταξεται....γιατι ποτε δεν ξερεται...τι μας ξημερωνει αυριο...
και ..................
εσεις μας λετε ιστοριες παλιες...................

giannisman
22/07/2005, 17:09
εγω παντος διαφορα δεν ειδα σε δυναμη μονο ηχο αλλαξε.μονο φιλτρο εχω

adam_tsouk
22/07/2005, 17:19
Στα πόσα χλμ αλλάζουμε το φίλτρο; 12000;;;;


Να το αλλάξω κανονικά έλεγα και όχι νωρίτερα.....

gergio
22/07/2005, 19:08
ρε παιδια βλεπετε διαφορα η σας φενεται? εχω μιληση με μηχανικο της yamaha και μου ειπε αυτα ειναι μ@λ@ες αστο οπως ειναι ..και αν το αλλαξεις θελει συνεχεια καθαρισμο γιατι ειναι χειροτερα..
γιαυτο λεω επειδη αλλαζει ο θορυβως βλεπεις οντως διαφορα....μηπως θελει και αναλογες ρυθμησεις για να δεις βελτιωσει????:confused: περιμενω σχολια

AFTER
22/07/2005, 19:38
Εγω πιστευω οτι για να δεις διαφορά,πρεπει να αλλαξεις ΚΑΙ τα τρια:

εισαγωγη-τροφοδοσια-εξατμιση

Επειδη συνηθως αλλαζει ο ηχος νομιζεις οτι παει πιο γρηγορα!

Επισης αυξανεται κατακορυφα και η καταναλωση,τοσο ωστε να μην δικαιολογει την αυξηση λιγων ιππων(εαν υπαρχει)

Εαν θελεται πιο γρηγορη μηχανη,παρτε μια πιο γρηγορη!

Τελος παντων κομμενες οι βλακειες,καμια ΑΚΡΑΠΑ εχετε να πεταξω στο 750? :wacko:

ela ela
22/07/2005, 22:21
Εγω παιδια σημερα που το εβαλα....μολις μια μικρη βολτα εκανα,το μηχανακι σα να ξεκολαει ποιο γρηγορα,σαφως αλαξε και ο ηχος αφου το καινουργιο ειναι ποιο ανοιχτο,μην περιμενεται να δειτε τρελες διαφορες.Οσο για την καταναλωση με το παλιο εχω να πω οτι πηγαινα αθηνα και με ενα τεποζιτο τερμα γκαζια εθνικη και υπηρχανε φορες που πηγαινα χαλαρα και ειχα βενζινα και για το γυρισμο(λουτρακι).
Παλια που εκανα πειραματισμους στα μηχανακια που ειχα(μη φαναταστειτε(1vespa-2transalp) ειχανε διαφορα στο φευγα αλλα σαφως ποιο πολυ καταναλωση αρα κατι δινει εστω και μικρο......
Απλα το μαμα για θεματα θορυβου και καταναλωσης ητανε ποιο φιμωμενο.
Με το μηχανικο που συζητησα μου ειπε οτι αμα αλαξεις και εξατμιση τοτε παιζει και power comander για να το συγχρονισεις το μιχανακι και δυναμομετρηση απαραιτητος!!!
Προς το παρων εχω δει ενα σκορτσαρισμα μεταξυ 3.000και3.500 αλλα μου δειχνει οτι ανοιγει ποιο ευκολα..απο πριν..
Περιστερα θα σας πω μετα απο μεγαλη βολτα....:wave2: :wave2: :beer:

ela ela
27/07/2005, 23:46
παιδες σημερα πηγα αθηνα με το κ&Ν φορεμενο!
οντως το μηχανακι εχει αλλαξει εντελως ανοιγει ποιο ευκολα το γκαζι του και ανεβαζει ποιο ευκολα απο πριν,σαν να ηθελε αναπνοη και την πηρε με το φιλτρακι!
γενικα εχει διαφορα το αισθανεσαι,πισετυω θα ειναι καλη επιλογη οσοι το προτιμησουν!!:wave2: :wave2:

gergio
29/07/2005, 16:40
και δεν μου λες απο καταναλωση πως παει??για πες μου

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
29/07/2005, 17:30
ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ (ΟΞΥΓΟΝΟ)ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΙΝΗΣΗ ... ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ... ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΥΣΗ , ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ , ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΥΣΗ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΥΝΕΠΩΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΡΠΑΓΜΑΤΑ ... ΜΙΚΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΑ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΕΜΦΑΝΗΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΑΡΠΑΓΜΑΤΑ ... ΓΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ... ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ... ΟΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΙ ΠΕΙΡΑΖΑΝΕ ΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΤΡΩΓΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ....ΣΤΟΝ ΨΕΚΑΣΜΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ... POWER COMMANDER ...ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ , ΣΥΝΕΠΩΣ , ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ....ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ . ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ Η ΜΑΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΥΝΕΠΩΣ .... ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ... ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ .... ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΦΡΑΓΓΑ .... ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ .....

AFTER
29/07/2005, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ (ΟΞΥΓΟΝΟ)ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΙΝΗΣΗ ... ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΩ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ... ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΥΣΗ , ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ , ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΥΣΗ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΥΝΕΠΩΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΡΠΑΓΜΑΤΑ ... ΜΙΚΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΑ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΕΜΦΑΝΗΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΑΡΠΑΓΜΑΤΑ ... ΓΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ... ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ... ΟΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΙ ΠΕΙΡΑΖΑΝΕ ΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΤΡΩΓΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ....ΣΤΟΝ ΨΕΚΑΣΜΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ... POWER COMMANDER ...ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ , ΣΥΝΕΠΩΣ , ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ....ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ . ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ Η ΜΑΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΥΝΕΠΩΣ .... ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ ... ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ .... ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΦΡΑΓΓΑ .... ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ .....

Σωστος

ela ela
30/07/2005, 22:46
Σωστος ο θρασυβουλας ειδικα με αυτο το τελευταιο"που ειναι τα φραγκα"
το μοτερ σιγουρα παει ποιο καλα εχει λιγη αυξημενη καταναλωση αφου χτυπαειι τη 200αρα ποιο μπαμ μπαμ...οσο το ανοιγεται τοσο ποιο πολυ θα κατεβαζει το καυσιμο...
Παρεπιπτωντος παραγειλα και ζελατινα givi αλλα εκει που εδωσα την παραγελια μου ειπανε οτι δεν υπαρχει πουθενα και οτι παραλαβες θα κανουνε στα κενρικα απο σεπτεμβρη....
Μηπως ξερει κανενας που θα τη βρω......:wave2:

makis206
11/08/2005, 12:27
Σήμερα παράγγειλα κι εγώ για το Trans (sexual?) ένα φίλτρο της Κ&Ν για να αναπνεύσει λίγο καλύτερα.

Εντελώς πληροφοριακά, τι συντήρηση χρειάζεται αυτό ρε παιδιά και κάθε πότε πάει για πέταμα;

Sorry που το έβαλα σε λάθος κατηγορία αλλά σκέφτηκα να μήν ανοίγω άλλη συζήτηση στις Honda.

Κέρασμα σε όλους!:beer:

Nikoskazer2000
30/08/2005, 05:59
Σύμφωνα με την εταιρία το φίλτρο πάει για πέταμα στα 150.000 μίλια, οπότε πάει πέταμα μαζί με τη μηχανή οταν έρθει η ώρα της.

Για πλύσιμο και λάδωμα θέλει κάθε 5.000 μίλια (νομίζω - γράφει στο site της K'n'N). Τώρα πόσα είναι αυτά σε χιλιόμετρα θα σε γελάσω...:sick: .

Πάντως το σωστό είναι να το καθαρίζεις και να το λαδώνεις συχνά - το φίλτρο - (κατευθείαν το μυαλό σας στο :evil: ) με το κιτάκι καθαρισμού της ίδιας εταιρίας.

Εμένα μου στοίχισε η φιλτροχοάνη μαζί με τα καθαριστικά 47ευρώ αλλα τουλάχιστον το 'φχαριστιέμαι το γκάζι πλέον :smokin:

mikeSF
30/08/2005, 08:15
Εν τάχει γιατί θα αργήσω στην δουλειά...

ΚΝ έχω και στο αυτοκίνητο(Stilo1.6) και στην μηχανή(CB400SF). Και στα δύο οι διαφορές που έχω δεί είναι:

1. Καλύτερη απόκριση στις χαμηλομεσαίες
2. Ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση
3. Ανεπαίσθητη διαφορά στον ήχο

Το ΚΝ όπως και όλα τα φίλτρα γάζας και λαδιού προσφέρουν πιό ελεύθερη ροή αέρα στον σύστημα εισαγωγής, άρα και πιό γρήγορη πλήρωση των θαλάμων γιαυτό και βελτιώνεται η απόκριση. Σημειωτέων οτι και στα δύο έχει αλλαχτεί και η εξάτμιση.

Τα φίλτρα γάζας καλό είναι να καθαρίζονται κάθε 10000χλμ με το κιτάκι καθαρισμού που δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής, να στεγνώνουν σε χώρο δροσερό μόνα τους και να λαδώνονται επαρκώς και όχι υπερβολικά. Στην Ελλάδα με την σκόνη που υπάρχει στην ατμόσφαιρα καλό είναι το καθάρισμα να γίνεται νωρίτερα, όχι όμως υπερβολές. Το οτι ένα φίλτρο γάζας είναι βρώμικο δεν σημαίνει οτι θα περάσουν σκουπίδια στον χώρο καυσης.

Το παλιό φίλτρο δεν το πετάμε, θα το χρειαστούμε σε κάθε καθάρισμα, εκτός και αν θέλουμε να κυκλοφορούμε χωρίς φίλτρο μέχρι να στεγνώσει το ΚΝ.

DrIoannis
30/08/2005, 09:06
Εχω και εγω στο αμαξι(saxo vts),προς το παρον,φιλτροχοανη GREEN(και εξατμιση εβαλα αργοτερα).Καθαριζεται καθε 5-10000χλμ με το κιτ του.Καλυτερη αποκριση στο γκαζι και απολαυστηκοτατο ηχο.Τωρα ως προς το μειγμα κλπ απο ατομο το οποιο ασχολειται και φτιαχνει αμαξια μετα απο συζητηση το αποτελεσμα ηταν.Το injection εχει καποια περιθορια αυτορυθμισης του μειγματος για τις υψωματικες διαφορες οποτε βαζοντας ενα πιο ελευθερο φιλτρο ρυθμιζεται,μεσα στις παραμετρους του προγραμματος,και το μειγμα:sun: .Βεβαια πιο καλη εκμεταλευση του φιλτρου γινετε με εξατμιση και Power Commander(εχει για καθε μηχανη και εξατμιση προγραμμα με ελευθερα φιλτρα) αλλα αυτα σιγα σιγα.

skeyos
30/09/2005, 01:25
mporeite pleez na postarete ena thread me eikones gia thn allagh toy filtrou? tha me esoze apo poly kopo.

ela ela
30/09/2005, 01:47
Ειναι πολυ απλο!
Βγαζεις το σελακι μετα ξεβιδωνεις τη σελα και βλεπεις μπροσα σου το φιλτροκουτι.
Ξεβιδωνεις τις 2 βιδες και βγαζεις το καπακι.
Βγαζεις το φιλτρο (μαμα)σηκωνοντας λιγο το τεποζιτο γιατι δεν χωραει.
Βαζεις το aftermarket σηκονοντας λιγο παλι λιγο το τεποζιτο.
Το καπακι του φιλτρου τωρα για να μπει θελει λιγο κοψιμο σε μια ουριτσα που εχει στην ακρια(σαν προεξοχη μιαζει)θα τι δεις,ειναι απενατι απο τις βιδες!
Βαζεις το καπακι(και το βιδωνεις)
βιδωνεις το τεποζιτο το οποιο εχεις ξεβιδωσει(εχει μια βιδα)
βιδωνεις τη σελα
ε,βαζεις και το σελακι
και εισαι ετοιμος!!
Αυτα εκανα εγω για Ζ750
καπου στο φορουμ εχει και φωτο,ψαξε λιγακι......
Καλη επιτυχια!!:beer: :wave2:

ela ela
30/09/2005, 01:55
Να και μια φωτο πως βγαζεις το φιλτρο και εγω απο εκει ειδα,τη βρηκα μεσα απο το φορουμ την ειχε ποσταρει αλλος να εξηγουμεθα!!
Μην τρυπησεις το φιλτροκουτι οπως δειχνει δεν κερδιζεις τιποτα απο οτι εχω ακουσει!


25020

skeyos
30/09/2005, 01:59
thank you!!! elpizo na mhn ta kano thalassa, den eimai kai toso asxetos. cheers :beer: