PDA

View Full Version : Προβληματάκι ή πρόβλημα????



peter86
17/10/2010, 14:20
λοιπόν, καλησπέρα σε όλους.Περιγράφω εν τάχυ τα προβλημά μου
Πάω να βάλω μπρος χτες το βράδυ και ξαφνικά η μηχανή δ κρατάει ρελαντί!!!!!Στα ξαφνικά!!!δίνω γκάζι ,κρατάω σταθερά,τι διάολο λέω,και πάλι τίποτα....
Τελικά ξεκινήσα δίνοντας γκάζι και καρφώνοντας πρώτη.Μέτα τίποτα, όλα οκ...
Και σήμερα το πρωί πάλι οκ κανονικά το ρελαντί...
Το τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει και κάποιες αρρυθμίες στο ρέλαντι σε άσχετα χρονικά σημεία..
Μήπως είναι οι κωλο-βενζίνες που μας βάζουν και έχουν αρχίζει να επηρεάζουν την τρόμπα βενζίνης??η μηχανή είναι 650 κ8 με περίπου 42.000χλμ.....

υ.γ Ο bikenest ακούει???να περάσω για κάνα καθαρισμό τρόμπας ή είναι τελείως άσχετο???

bandit86
17/10/2010, 15:06
χωρίς να είμαι μηχανικός φίλε υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίνε οι βενζίνες όπως λες κ εσύ... το ίδιο μοντέλο έχουμε εγώ με λίγο λιγότερα χλμ βεβαίως αλλά δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τετοιο κ την έχω 2 χρόνια τώρα

cptm
17/10/2010, 15:53
Μου το είχε κάνει και εμένα αυτό και λύθηκε με καθάρισμα της βαλβίδας ρελαντί (ξεβίδωμα της βαλβίδας και καθαρισμός με σπρέι carbs cleaner). Αν είσαι σε εγγύηση ζήτα αντικατάσταση της βαλβίδας, γιατί εμένα ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα (κρατούσε ρελαντί πιο χαμηλά) και εκτός από καθαρισμα της βαλβίδας ρελαντί χρειάστηκε και ρύθμιση της ποσότητας βενζίνης στο ρελαντί (δε θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς αλλά ήταν ένα βιδάκι κάτω από το ρεζερβουάρ).

BIKENEST
21/10/2010, 10:05
Mαν μαλλον κωλοβενζινες !!!!!! αλλα ελα για καφε απο το μαγαζι να το δουμε!!!:beer: :beer: :beer:

intruder
21/10/2010, 17:30
μηπως ειναι τπτ σε καμια επαφη στα ρευματα η στους πολους της μπαταριας?

peter86
26/10/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από BIKENEST
Mαν μαλλον κωλοβενζινες !!!!!! αλλα ελα για καφε απο το μαγαζι να το δουμε!!!:beer: :beer: :beer:
θα περάσω σύντομα Νώντα για να κάνουμε και ένα σέρβις στο μπροστινό μαζί με κάνα δυο ακόμα πραγματάκια που θέλω...