PDA

View Full Version : Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300



Innersense
22/07/2005, 20:13
Όπως κάποιοι έχουν ίσως ήδη ακούσει ή και διαβάσει στο περιοδικό 0-300 Τ.125 15 Ιουλίου 2005, υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό σε V2 εξαμυσάρια On-Off (Ducati Multistrada 620 Dark, Honda XLV650 Transalp, Suzuki DL-650 V-Strom).

Όλα καλά, όλα ανθηρά καθότι τα σχόλια είναι για το V-Strom, έχω όμως μια ερώτηση η οποία αφορά τα διαγράμματα απόδοσης που παρουσιάζονται στο τέλος του συγκριτικού.

Μέσα στο κείμενο, αναφέρεται αυτολεξεί ότι: “Η Suzuki μας παραχώρησε για το συγκριτικό ένα V-Strom τίγκα στο aftermarket αξεσουάρ. Δυστυχώς η Yoshimura δεν συνοδευόταν από τις ανάλογες ρυθμίσεις με αποτέλεσμα ο κινητήρας να έχει χάσει το νεύρο του”. Παράλληλα στις φωτογραφίες εμφανίζεται με κολλημένο αυτοκλητάκι BMC, οπότε φαντάζομαι ότι έχει αλλαχτεί και το φίλτρο αέρα μιας και η επίσημη αντιπροσωπία το συνιστά.

Εικάζουμε λοιπόν και συνοψίζουμε, ότι το μηχανάκι του συγκριτικού έχει σκάσει μύτη με τελικό της Yoshimura και φίλτρο αέρα της BMC, χωρίς εκ νέου χαρτογράφιση για τον ψεκασμό.

Το ερώτημα μου είναι εάν τα διαγράμματα απόδοσης HP/rpm και Kgm/rpm που παρουσιάζονται στο περιοδικό έχουν μετρηθεί με τα aftermarket προϊόντα περασμένα, γιατί προφανώς τότε Yoshimura χωρίς χαρτογράφιση = αποτελέσματα ότι να ‘ναι. Έχει τρομάξει το μάτι μου πια με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα.

Υπάρχει κανένα site με δοκιμές που να έχει τα εργοστασιακά διαγράμματα HP/rpm και Kgm/rpm του V-Strom;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους ασχοληθούν με το θέμα και μοιραστούν τα φώτα τους...

Grammarios
23/07/2005, 00:17
ΣΕ ΕΝΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ 0-300 ΥΠΗΡΧΕ ΠΛΗΡΕΣ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ. ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ EMAIL ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ATTACHMENT. kitselis@otenet.gr. ΑΚΟΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΔΙΝΕΙ 8 ΗΡ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΟΥΣ 70 ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΡΑ 78 ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟΙ ΑΡΑ ΚΑΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ 66 ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΦΑΙΝΙΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΝΑΤΙΚΟΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗ...

Innersense
23/07/2005, 08:18
Σχετικά με το αν η δυναμομέτρηση έγινε με ή χωρίς την Yoshimura ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω αφού και στα specs και στο διάγραμμα το περιοδικό δίνει τιμές:

Ισχύς Εργοστασίου (HP/rpm): 66,6/8.800
Ισχύς Πραγματική (HP/rpm): 64,8/8.800
Ροπή Εργοστασίου (Kgm/rpm): 6,12/6.400
Ροπή Πραγματική (Kgm/rpm): 5,9/6.300

Οι τιμές που δίνουν λοιπόν μου μοιάζουν περισσότερο για τις πραγματικές που δίνει το μηχανάκι από τη μαμά του. Ίσως τελικά να μην το διακινδύνεψαν να βγάλουν νέα διαγράμματα, αφενός για να μην αδικήσουν τα άλλα μηχανάκια του συγκριτικού, αφετέρου γιατί όπως είπα και πριν Yoshimura χωρίς χαρτογράφηση = ότι να ‘ναι.

Φίλε μου αν δεν σου είναι δύσκολο θα ήθελα να επαληθεύσω τα διαγράμματα με αυτά της πρώτης δοκιμής της μηχανής, οπότε όταν μπορέσεις στείλτα μου στο innersense@freemail.gr

Ευχαριστώ