PDA

View Full Version : αγορά κομπρεσέρ



ERRIKA
18/10/2010, 10:39
Θέλω να αγοράσω μηχάνημα για το γκαράζ μου για να μπορώ να ελέγχω πίεση/βάζω αέρα στα λάστιχα. Είμαι αρχι-άσχετη, μπορεί κανείς να μου συστήσει κάτι καλό και αξιόπιστο?? Και πού θα το βρω, εννοείται... (βαρέθηκα τα @$%^μηχανήματα των βενζινάδικων και κόντεψα να πάθω ζημιά).

Cpt. Haddock
18/10/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Θέλω να αγοράσω μηχάνημα για το γκαράζ μου για να μπορώ να ελέγχω πίεση/βάζω αέρα στα λάστιχα. Είμαι αρχι-άσχετη, μπορεί κανείς να μου συστήσει κάτι καλό και αξιόπιστο?? Και πού θα το βρω, εννοείται... (βαρέθηκα τα @$%^μηχανήματα των βενζινάδικων και κόντεψα να πάθω ζημιά).

Καλυτερα εναν αξιοπιστο μετρητη πιεσης που τον κουβαλας μαζι σου και να συγκρινεις. Απο την αλλη αν θες να μπλεξεις με κομπρεσερ...


:wave2:

ERRIKA
18/10/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλυτερα εναν αξιοπιστο μετρητη πιεσης που τον κουβαλας μαζι σου και να συγκρινεις. Απο την αλλη αν θες να μπλεξεις με κομπρεσερ...


:wave2:
Με κομπρεσέρ θέλω να μπλέξω. Για το γκαράζ μου το θέλω, αποκλειστικά.:wave2:

sniper
18/10/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Με κομπρεσέρ θέλω να μπλέξω. Για το γκαράζ μου το θέλω, αποκλειστικά.:wave2:


Σε λίγο εσύ θα θες στο γκαράζ σου και μάστορα να στο ελέγχει κάθε βράδυ.


:smokin:

byron
18/10/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Με κομπρεσέρ θέλω να μπλέξω. Για το γκαράζ μου το θέλω, αποκλειστικά.:wave2:

Πάρε ένα καλό μηχανηματάκι μέτρησης καλύτερα. Κάπου κάποτε θα χρειαστεί να βάλεις και από αλλού. Και εκτός αυτού, τίποτα δεν σου λεει ότι το κομπρεσεράκι που θα πάρεις για το γκαράζ σου, θα δείχνει ή θα συνεχίσει να δείχνει σωστή πίεση. :wave2:

Bowleno
18/10/2010, 10:51
Αν το θέλεις μόνο για τα λάστιχα και κανενα φυσιματάκι να φεύγουν σκόνες κ.λ.π
ρίξε μια ματιά σε πράκτικερ και alexpack για κανένα 50αράκι κομπρεσέρ φτηνό που δεν χρειάζεται και συντήρηση.
για καλό όργανο μέτρησης πίεσης, στην Σπύρου Πάτση έχει μαγαζιά (facom κ.λ.π) που έχουν ΠΟΛΥ καλά τέτοια αν και κάπως ακριβούτσικα.

το κομπρεσέρ απλά θα σου παρέχει τον αέρα μόνο, το όργανο είναι που θα κάνει την διαφορά.
συμφωνώ με το βύρωνα εγώ.

ERRIKA
18/10/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε λίγο εσύ θα θες στο γκαράζ σου και μάστορα να στο ελέγχει κάθε βράδυ.


:smokin:
Αν ήθελα μάστορα, θα πόσταρα στα ανέκδοτα/χιούμορ....:bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
18/10/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Αν ήθελα μάστορα, θα πόσταρα στα ανέκδοτα/χιούμορ....:bigcry: :bigcry:

και στα τεχνικα καλα εισαι

(ειδικα τώρα που "γυρισε" :smokin: )

ERRIKA
18/10/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Αν το θέλεις μόνο για τα λάστιχα και κανενα φυσιματάκι να φεύγουν σκόνες κ.λ.π
ρίξε μια ματιά σε πράκτικερ και alexpack για κανένα 50αράκι κομπρεσέρ φτηνό που δεν χρειάζεται και συντήρηση.
για καλό όργανο μέτρησης πίεσης, στην Σπύρου Πάτση έχει μαγαζιά (facom κ.λ.π) που έχουν ΠΟΛΥ καλά τέτοια αν και κάπως ακριβούτσικα
Ευχαριστώ, το facom είναι μάρκα/μαγαζί ή και τα δύο?

vaska
18/10/2010, 10:58
Κομπρεσέρ 50 - 80 L κι ένα καλό μανόμετρο θα δώσουν λύση στο πρόβλημά σου. Έχω ένα τέτοιο περίπου 8 χρόνια κι έχω ησυχάσει. Κάνει και για ξεσκόνισμα διότι έχει ικανή αποθήκη. Δεν θα έπαιρνα προσωπικά ποτέ από αλεξ πακ διότι είναι κινεζιές καμαρωτές. Πάρε κάτι επώνυμο και θα το έχεις μιά ζωή. Δύο βασικές κινήσεις που πρέπει να κάνεις α) Μετά από περίπου 2-3 μήνες αλλάζεις λάδια και β) κατά τακτά χρονικά διαστήματα αδειάζεις την δεξαμενή από νερά.

:wave2: :wave2:

binzis
18/10/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ευχαριστώ, το facom είναι μάρκα/μαγαζί ή και τα δύο?

To facom είναι μάρκα...το μαγαζί στη Σπύρου Πάτση που πουλάει αυτή την μάρκα, είναι ο Καραίσκος.

sniper
18/10/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ευχαριστώ, το facom είναι μάρκα/μαγαζί ή και τα δύο?


Brand name είναι.

Όπως λέμε Venus Victoria.

ERRIKA
18/10/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Κομπρεσέρ 50 - 80 L κι ένα καλό μανόμετρο θα δώσουν λύση στο πρόβλημά σου. Έχω ένα τέτοιο περίπου 8 χρόνια κι έχω ησυχάσει. Κάνει και για ξεσκόνισμα διότι έχει ικανή αποθήκη. Δεν θα έπαιρνα προσωπικά ποτέ από αλεξ πακ διότι είναι κινεζιές καμαρωτές. Πάρε κάτι επώνυμο και θα το έχεις μιά ζωή. Δύο βασικές κινήσεις που πρέπει να κάνεις α0 Μετά από περίπου 2-3 μήνες αλλάζεις λάδια και κατά τακτά χρονικά διαστήματα αδειάζεις την δεξαμενή από νερά.

:wave2: :wave2:
Κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ. Παράκληση: πρότεινε, αν ξέρεις, κάτι συγκεκριμένο, γιατί δυστυχώς δεν έχω χρόνο για πολύ ψάξιμο και δεν έχω γνώσεις γύρω από τη σχετική αγορά.:wave2:

OldMan
18/10/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ευχαριστώ, το facom είναι μάρκα/μαγαζί ή και τα δύο?
Μάρκα, αλλά "τσιμπάει" λίγο ...

(και δεν ανταποκρίνεται η ποιότητα στις τιμές ...).


Υ.Γ.
Πάρε μια τρόμπα ποδιού από Praktiker (ή οπουδήποτε αλλού βρεις κινέζικες των 3-4 ευρώ) και πήγαινε σε ένα μαγαζί με "αέρια" να σου προσαρμόσουν ένα αξιοπρεπές αναλογικό μανόμετρο με κλίμακα μέχρι 50 p.s.i. να εισαι ωραία ..

sniper
18/10/2010, 11:02
Δεν ακούς κιόλας....

Πάρε έναν μετρητή! Αυτό σου χρειάζεται. ΟΧΙ ένα κομπρεσσέρ στο σπιτι.

sapila racing
18/10/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Θέλω να αγοράσω μηχάνημα για το γκαράζ μου για να μπορώ να ελέγχω πίεση/βάζω αέρα στα λάστιχα. Είμαι αρχι-άσχετη, μπορεί κανείς να μου συστήσει κάτι καλό και αξιόπιστο?? Και πού θα το βρω, εννοείται... (βαρέθηκα τα @$%^μηχανήματα των βενζινάδικων και κόντεψα να πάθω ζημιά).

Καλό και αξιόπιστο κομπρεσέρ είναι και ακριβούτσικο.
Απο την αλλη τα φτηνα θέλουν αλλαγή βαλβίδων κλπ για να γίνουν αξιόπιστα.
Μηπως να επαιρνες ενα καλό πιεσόμετρο απλώς? Εφ όσον εχεις γκαράζ πριν πας να παρκάρεις περνας απο ενα βενζινάδικο και τα φουσκώνεις παραπάνω απο το κανονικό και μετα ξεφουσκωνεις ελεγχόμενα μεχρι το επιθυμητό. :winka:

Για να εχεις μια ιδέα φτηναδακι 24 λιτρα γυρω στα 100 Ευρω απο Alex Pack.

ERRIKA
18/10/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Brand name είναι.

Όπως λέμε Venus Victoria.
Εσένα θα σε καλέσω στην επίδειξη V.V. που οργανώνει μία γειτόνισσα στο σπίτι της. (πρώτη σειρά θα σε κλείσω). :bigcry: :bigcry:

Bowleno
18/10/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Κομπρεσέρ 50 - 80 L κι ένα καλό μανόμετρο θα δώσουν λύση στο πρόβλημά σου. Έχω ένα τέτοιο περίπου 8 χρόνια κι έχω ησυχάσει. Κάνει και για ξεσκόνισμα διότι έχει ικανή αποθήκη. Δεν θα έπαιρνα προσωπικά ποτέ από αλεξ πακ διότι είναι κινεζιές καμαρωτές. Πάρε κάτι επώνυμο και θα το έχεις μιά ζωή. Δύο βασικές κινήσεις που πρέπει να κάνεις α0 Μετά από περίπου 2-3 μήνες αλλάζεις λάδια και κατά τακτά χρονικά διαστήματα αδειάζεις την δεξαμενή από νερά.

:wave2: :wave2:


Σωστός ο παίκτης, το αlexpack έτσι είναι, όντως.

το ανέφερα διότι δεν ξέρω τι buget μπορεί να διαθέσει η Ερρικα.

Ερρικα, αν θέλεις κανένα καλό ingersol rad πέρνα από την εταιρία μου, κάτι θα κάνουμε.

OldMan
18/10/2010, 11:04
Θα πάρετε τελικά κονφλέρ ή θα πάμε όλοι μαζί για κορνφλάουερ ..??? :smokin:

Bowleno
18/10/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ακούς κιόλας....

Πάρε έναν μετρητή! Αυτό σου χρειάζεται. ΟΧΙ ένα κομπρεσσέρ στο σπιτι.


+ όλα...

sapila racing
18/10/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα πάρετε τελικά κονφλέρ ή θα πάμε όλοι μαζί για κορνφλάουερ ..??? :smokin:


Γκονφλέρ είναι το σωστό. :smokin: Στα Γαλλικά έκανες κοπάνες απο το σχολαρχείο ε? :lol:

Bowleno
18/10/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Γκονφλέρ είναι το σωστό. :smokin: Στα Γαλλικά έκανες κοπάνες απο το σχολαρχείο ε? :lol:


γιά τα "Γαλλικά" στα γήπεδα έκανε μεταπτυχιακό μαλλον :bawl:

ERRIKA
18/10/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Σωστός ο παίκτης, το αlexpack έτσι είναι, όντως.

το ανέφερα διότι δεν ξέρω τι buget μπορεί να διαθέσει η Ερρικα.

Ερρικα, αν θέλεις κανένα καλό ingersol rad πέρνα από την εταιρία μου, κάτι θα κάνουμε.
Ξέρω πως, γενικά, ό,τι πληρώνεις παίρνεις και απεχθάνομαι να αγοράζω δεύτερη φορά το ίδιο πράγμα. "ingersol rad" = άγνωστη λέξη (για μένα) :wave2:

sniper
18/10/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
.... Εφ όσον εχεις γκαράζ πριν πας να παρκάρεις περνας απο ενα βενζινάδικο και τα φουσκώνεις παραπάνω απο το κανονικό και μετα ξεφουσκωνεις ελεγχόμενα μεχρι το επιθυμητό. :winka:

....

Εχμμμ καλυτερα το πρωί με κρύα λάστιχα :D

:smokin:

sniper
18/10/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εσένα θα σε καλέσω στην επίδειξη V.V. που οργανώνει μία γειτόνισσα στο σπίτι της. (πρώτη σειρά θα σε κλείσω). :bigcry: :bigcry:

Κλείσε και μια θέση δίπλα μου....

Να έρθει κι ο κάπτεν...
































































Σαν αντιπρόσωπος της triumph.... :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
18/10/2010, 11:15
Μα πού ειναι αυτός ο moderator στα "Τεχνικα" :smokin:

Bowleno
18/10/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ξέρω πως, γενικά, ό,τι πληρώνεις παίρνεις και απεχθάνομαι να αγοράζω δεύτερη φορά το ίδιο πράγμα. "ingersol rad" = άγνωστη λέξη (για μένα) :wave2:

είναι μάρκα αεροσυμπιεστών, που αντιπροσωπεύουμε, μια από τις καλύτερες παγκοσμίως, ρώτησα προ ολίγου τον υπεύθυνο του τμήματος (εγω είμαι στην ISUZU) και μου είπε ότι έχουν σταματήσει να φέρνουν τόσο μικρά.

Αν επιμένεις να πάρεις ΚΑΙ αεροσυμπιεστή τελικά, Στην Σπ. Πάτση θα βρεις αρκετές μάρκες καλές
αν και θα βάλεις αρκετά βαθιά το χέρι στην τσέπη (η τσάντα; :D )

OldMan
18/10/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μα πού ειναι αυτός ο moderator στα "Τεχνικα" :smokin:
Κατουρούσε ρε...

Υ.Γ.
Πάνω από πόσα τινάγματα θεωρείται "μ@λ@κία" ...???

sniper
18/10/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μα πού ειναι αυτός ο moderator στα "Τεχνικα" :smokin:


θα τρομπάρει στο γκαραζ


:smokin:

sniper
18/10/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατουρούσε ρε...

Υ.Γ.
Πάνω από πόσα τινάγματα θεωρείται "μ@λ@κία" ...???

Δίκιο είχα..... :sad:

ERRIKA
18/10/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχμμμ καλυτερα το πρωί με κρύα λάστιχα :D

:smokin:
1) Μέχρι να φτάσω στο πρώτο βενζινάδικο το πρωί απ'το σπίτι μου, τα λάστιχα έχουν ήδη ζεσταθεί.
2) Το πρωί μονίμως βιάζομαι.
3) Την προτελευταία φορά που έβαλα αέρα (δηλαδή πριν την ετήσια) σε βενζινάδικο, ήταν χαλασμένος, προφανώς ο μετρητής πίεσης και ταξίδεψα στην ετήσια με 72 psi στο μροστινό λάστιχο (αντί 32), και το ανακάλυψα την τελευταία φορά που έβαλα σε βενζινάδικο, βράδυ, 11.00 μμ υπό βροχή και τα ανάλογα %$#@.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ τα βενζινάδικα λέμε!!!!! Δε θέλω άλλο, ευχαριστώ! Θέλω να ελέγχω μόνη μου, στο γκαράζ μου, όποτε θέλω, με την ησυχία μου.

Bowleno
18/10/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατουρούσε ρε...

Υ.Γ.
Πάνω από πόσα τινάγματα θεωρείται "μ@λ@κία" ...???

πάνω απο 20 να υποθέσω; :look:

ERRIKA
18/10/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
πάνω απο 20 να υποθέσω; :look:
14 είναι το όριο...

OldMan
18/10/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
πάνω απο 20 να υποθέσω; :look:
Αυτό πιάνει και τους πρώωρους εκσπερματιστές ..?? :confused:

OldMan
18/10/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
14 είναι το όριο...
Σαν πολύ εύκολα δεν τα πετάτε τα νούμερα ..??? :smokin:

Bowleno
18/10/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό πιάνει και τους πρώωρους εκσπερματιστές ..?? :confused:

όλους λέμε :smokin:

γιαυτό εγω την τινάζω 11 φορές ακριβώς :bigcry:

sniper
18/10/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
.... ήταν χαλασμένος, προφανώς ο μετρητής πίεσης και ταξίδεψα στην ετήσια με 72 psi στο μροστινό λάστιχο (αντί 32), και το ανακάλυψα την τελευταία φορά που έβαλα σε βενζινάδικο.....


Και γιατί να μην είναι χαλασμένος ο μετρητής που έδειξε 72;


Γιατί αν δεν ειναι χαλασμένος κι είχες 72 αντι για 36 και δεν το καταλαβες από μόνη σου, τότε έχεις άλλο θέμα....

sniper
18/10/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σαν πολύ εύκολα δεν τα πετάτε τα νούμερα ..??? :smokin:

με 72 πίεση μπροστά.... παλι καλά που πετάει μόνο νούμερα....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
18/10/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
1) Μέχρι να φτάσω στο πρώτο βενζινάδικο το πρωί απ'το σπίτι μου, τα λάστιχα έχουν ήδη ζεσταθεί.
2) Το πρωί μονίμως βιάζομαι.
3) Την προτελευταία φορά που έβαλα αέρα (δηλαδή πριν την ετήσια) σε βενζινάδικο, ήταν χαλασμένος, προφανώς ο μετρητής πίεσης και ταξίδεψα στην ετήσια με 72 psi στο μροστινό λάστιχο (αντί 32), και το ανακάλυψα την τελευταία φορά που έβαλα σε βενζινάδικο, βράδυ, 11.00 μμ υπό βροχή και τα ανάλογα %$#@.
ΒΑΡΕΘΗΚΑ τα βενζινάδικα λέμε!!!!! Δε θέλω άλλο, ευχαριστώ! Θέλω να ελέγχω μόνη μου, στο γκαράζ μου, όποτε θέλω, με την ησυχία μου.

Αποκλείεται να ταξιδεψες με 72 (και να μην έπεσες), ειδικα με τόση βροχη.

ERRIKA
18/10/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αποκλείεται να ταξιδεψες με 72 (και να μην έπεσες), ειδικα με τόση βροχη.
Γιατί.... έβρεξε???? (και όμως..:blush: )

binzis
18/10/2010, 11:35
http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=70&cid=36

Απλός, χωρίς αεροφυλάκιο (δεν το χρειάζεσαι), επώνυμος, με ανταλλακτικά (αν χρειαστείς), οικονομικός.
Θα χρειαστείς και ένα καλό μετρητή και θα είσαι οκ.
edit:http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=114&cid=51

devil's animal
18/10/2010, 11:37
ηλεκτρονικο οργανακι ακριβειας και γωνιακη βαλβιδουλα για να μην παιδευσε και εισαι κομπλε.
ειναι πραγματικα υπερβολη το κομπρεσερ, εκτος και αν θες να κανεις πατεντα για πλυστικο κλπ...

αλλα αν το θες ΜΟΝΟ για λαστιχα, σε καλυπτουν αυτα που εγραψα απο πανω (και σου ειπαν και οι αλλοι)...
:wave2:

sniper
18/10/2010, 11:42
Aνικανοποίητες αυτές οι γυναίκες....


ΟΚ λοιπον:

Κομπρεσέρ


215084

sniper
18/10/2010, 11:42
Αν έχεις αμαξι εκεί κοντά παίζει κι αυτό....


215085

peskandritsos
18/10/2010, 11:43
Υπαρχει μια καλη Ελληνικη εταιρεια που φτιαχνει κομπρεσερ υψηλης πιεσης για πληρωμα φιαλων πανω απο 200 bar.
Πιθανον να φτιαχνει και για πιο χαμηλες πιεσεις.
PARAMINA λεγεται η μαρκα.
Ψαξτο αν θες.:wave2:

sniper
18/10/2010, 11:43
Αν θες να κάνεις γυμναστική παίρνεις αυτό....


215086

sniper
18/10/2010, 11:43
Αν και το μόνο που τελικά θες είναι αυτό... (ή παρόμοιο)


215087

sniper
18/10/2010, 11:44
Αλλά τελικά τίποτα δεν μετράει περισσότερο από αυτό που σιγουρα έχεις σε κάποιο ντουλάπι.....










































































:smokin:


215088

TROOPER
18/10/2010, 14:21
ααα...χαρμα περνατε!!!

:lol: :lol: :lol:

byron
22/10/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν και το μόνο που τελικά θες είναι αυτό... (ή παρόμοιο)

Που μπορούμε να βρούμε το απο πάν΄ρε μεαθράτ? :look:


Ερρικα, εχθές είδα στο practiker έναν ψηφιακό αεροσυμπιεστή της michelin (http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120080236&ref=pathfinder).
Αν έχεις και καμμιά μπρίζα 12V στο ER (αλλιώς μετασχηματιστή από 220 σε 12) θα είσαι καλυμμένη νομίζω.

p@nos
22/10/2010, 09:08
αλξ πακ πρακτικερ εχουν πιεστικα μηχανιματα με μια χαρα τιμες...

εχει αγορασει ο πατερας εδω και καμια 10ρια χρονι ακαι δεν εχει παθει τιποτα...


παιρνεις ενα τετοιο και εισαι μια χαρα(γυναικα ειναι ρε παιδια μη προσπαθητε να της αλλαξετε γνωμη:hypnotize )


καλο θα ηταν να παρεις και ενα μετρητη πιεσης απλα και να τον εχεις μαζι σου...το να κανεις 2-3 χλμ μεχρι να φτασεις σε ενα βενζιναδικο δενε ιαι και καμια τραγικη αποσταση ωστε να ζεσταθουν τα λαστιχα

sniper
22/10/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που μπορούμε να βρούμε το απο πάν΄ρε μεαθράτ? :look:


....


Δεν ξέρω, υποθέτω μέσω net

hidefnick
22/10/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που μπορούμε να βρούμε το απο πάν΄ρε μεαθράτ? :look: ....

Kinky boy Βυρωνάς.... :lol:


Μήπως να εξηγήσει κάποιος στην αγαπητή συμφορουμίτισα, ότι ο κομπρεσέρ θέλει εξαερώσεις, αλλαγές λαδιών κλπ κλπ? Και ότι με την χρήση που θα του κάνει, σε ένα χρόνο θα είναι για σκουπίδια?

Επίσης, μήπως να της πει και κάποιος ότι θα την μισήσουν οι γείτονες με την μαλακία να ανάβει κάθε τρεις και λίγο στο γκαράζ? Γιατί δεν παίζει να περιμένει κάθε πρωί να σηκώσει πίεση το ρημάδι για να φουσκώσει λάστιχα, και δεν παίζει με το χρήμα που θα δώσει να πάρει κάποιο χωρίς διαρροές..... :wave2:

(αν και ως γυναίκα ξέρει καλύτερα. Μην ξεχνιόμαστε.... :p )

dmf
22/10/2010, 09:29
γιατι δεν παιρνεις κατι τετοιο, που ειναι και φορητο;
Η μονη διαφορα με το μεγαλο κομπρεσερ ειναι οτι το ενα θελει 2-3 λεπτα για να φουσκωσει πληρως το λαστιχο, ενω το αλλο μερικα sec.
Και εχει και ενσωματωμενο μανομετρο οπως βλεπεις.

byron
22/10/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Και εχει και ενσωματωμενο μανομετρο οπως βλεπεις.

Γαμάτο !!

sniper
22/10/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γαμάτο !!


Cyber vision, I suppose...

byron
22/10/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Cyber vision, I suppose...

Κληρονομικό χάρισμα να suppose....:p


215757

soter3gm
22/10/2010, 10:15
Κάπου στης αγγελίες έδινα ένα κομπρεσεράκι που θα κάνεις τη δουλειά σου.
Εγώ το δίνω γιατί πλέον χρειάζομαι μεγαλύτερο να "σηκώνει" αερόκλειδα κλπ βαρέα εργαλεία


215759

reinmeister
22/10/2010, 10:16
μετρητη ΘΑ παρεις και θα τσεκαρεις στο εκαστοτε βενζιναδικο...τελος...

Tpap
22/10/2010, 11:08
Εφ'όσον έχει τον χώρο και θέλει κονφλεράκι, ζητάει ένα τέτοιο δεν βλέπω τον λόγο να μην πάρει.

Στο πράκτικερ μπορέι να βρεί μικρά σε καλές τιμές. Και όχι, δεν είναι ανάγκη να είναι μάρκα.

Μια καλή βαλβίδα/μετρητή, μερικά μέτρα λάστιχο σπιράλ με ταχείας συνδέσμους, και ένα πιστολάκι να φυσάει και το αμάξι της άμα γουστέρνει...







Έχω κάμποσα, αρκετά παλιά βέβαια...αναπαλαιωμένα. Κάποια τριφασικά, κανά-δυό μονοφασικά.
Παρακάτω, 'ενας δικύλινδρος συμπιεστής, πρίν το λύσιμό του.
Φούσκωνε καζάνι 120άρι, '64 ή '65 ιταλικής κατασκευής.
Πόπετ βαλβς και οι δύο σπασμένες μετά από 35 χρόνια χρήσης, τις αντικατέστησα κόβοντας νέες από ένα παλιό/χαλασμένο φίλερ που τσίμπησα από ένα μηχανουργείο γι αυτή την δουλειά....


215763

Tpap
22/10/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Ερρικα, αν θέλεις κανένα καλό ingersol rad πέρνα από την εταιρία μου, κάτι θα κάνουμε.


@Ερρικα: η μάρκα που αναφέρει ο φίλος είναι, αν όχι η κορυφαία, μία από της κορυφαίες, σε τέτοια εργαλεία.
Η εκτίμησή μου είναι ότι μάλλον είναι όβερκιλ, εκτός αν θές να το έχεις για ΠΑΝΤΑ.

:wave2: :beer:

Bowleno
22/10/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@Ερρικα: η μάρκα που αναφέρει ο φίλος είναι, αν όχι η κορυφαία, μία από της κορυφαίες, σε τέτοια εργαλεία.
Η εκτίμησή μου είναι ότι μάλλον είναι όβερκιλ, εκτός αν θές να το έχεις για ΠΑΝΤΑ.

:wave2: :beer:


Σωστοοοοοος! :a013:

το μόνο κακό είναι ότι δεν φέρνουμε (εμείς, δεν ξέρω αα άλλες εταιρίες τα φέρνουν) τόσο μικρά.
φέρνουμε πλέον μόνο απο 1000αρια :eek: και πάνω. τα μικρά σαν αυτό που θέλει η Ερρικα τα έφαγε ο ανταγωνισμός (λέγε με κινέζο :D ) λογω κόστους.

dmf
22/10/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γαμάτο !!


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Cyber vision, I suppose...

με κοροϊδεύετε κύριοι;; :evil: :evil:

dmf
22/10/2010, 12:26
τι μλκς ειμαι, το λινκ και την εικονα ξεχασα :rotflmao:

http://www.louis.de/_40e896e7e75f7655d94f8b538e7f63df7d/index.php?topic=artnr&artnr=10002998


215765

KaTaNaS
22/10/2010, 13:01
απο το LIDL ή ενα ποδηλαταδικο τρομπα κολωνάτη για ΜΤΒ . κι ενα μανομετρο ακριβειας.

και τελος! :wave2:

McGyver
22/10/2010, 13:18
Πας σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτου και παίρνεις ένα κομπρεσεράκι σαν αυτό που έβαλε παραπάνω ο dmf με 15 Ευρώ κι έναν αντάπτορα 220V σε 12V αυτοκινήτου και καθάρισες.

Κι ένα φορητό αξιόπιστο πιεσόμετρο (κατά προτίμηση αναλογικό που καλιμπράρεται) και είσαι complet.

:wave2:

ERRIKA
22/10/2010, 17:26
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ (εντάξει, σχεδόν όλους :lol: :lol: ), ο συνδυασμός όλων των πληροφοριών ήταν πολύ κατατοπιστικός και μόλις το παρήγγειλα. Θα το ποστάρω μόλις έρθει και το δοκιμάσω (αν είναι μάπα, θα κάνω την πάπια :smokin: )

ERRIKA
09/11/2010, 11:09
Ήρθε. Και κάνει τη δουλειά του μια χαρά...


http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=120077057&LastAdd=120077057#

Cpt. Haddock
09/11/2010, 11:10
Ελπιζω να δουλεύει καλυτερα απο το λινκ :smokin:

ERRIKA
09/11/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ελπιζω να δουλεύει καλυτερα απο το λινκ :smokin:

Εντάξει τώρα???
(Έλεος, γιατί πάλι δε μπορούμε να ανεβάσουμε φωτο?)

sniper
09/11/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Εντάξει τώρα???
(Έλεος, γιατί πάλι δε μπορούμε να ανεβάσουμε φωτο?)


Μόνο αυτό; Το σκορπίσανε το μαγαζί... :sad: :rolleyes:



Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 22 μέλη και 31 επισκέπτες στα forums. | Οι περισσότεροι ταυτόχρονοι χρήστες ήταν 548 στις 24-03-2008 στις 13:06


:smokin:

vaska
09/11/2010, 13:57
Καλορίζικο το εργαλείο νοικοκυροκόριτσο. Καλά φουσκώματα να έχεις (με......................................................... το συμπάθιο ):blush: :blush:


Δίνε λίγη προσοχή όμως την ώρα της διαδικασίας γιατί αυτοί οι ματρακάδες οι αυτόματοι χαλάνε εύκολα (κινεζιά γαρ), μην αρχίσεις να τραγουδάς μετά " και ΜΠΑΜ βαράει ο κυνηγός, τρέχει τρέχει ο λαγός).

Εγώ θα έπαιρνα κι ένα μανόμετρο ακριβείας να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: