PDA

View Full Version : Μα τόσα ατυχήματα πια..



Ksames
22/07/2005, 22:30
Δεν ξέρω τι να πω ρε παιδιά.. Τον τελευταίο καιρό διαβάζω εδώ και ακούω κ γενικώς για ΠΟΛΛΑ ατυχήματα με μηχανές.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να παίζεται η ζωή ορισμένων ανθρώπων κορώνα-γράμματα.. Και η μαλακία[συγγνώμη κ για την έκφραση] της υπόθεσης ειναι πως σε 4 στις 5 περιπτώσεις το φταίξιμο αποδίδεται σε οδηγό κουτιού :nono:
Θα 'θελα να ξερα τόσο αναίσθητοι είναι, δεν έχουν την αίσθηση/γνώση ότι παίζουν με τις ζωές άλλων ανθρώπων όταν μπαίνουν στο κουτάκι τους; Τέτοια οδική συμπεριφορά δεν ξέρω αν μπορεί να βρει κάποιος πουθενά αλλού,

Ελλαντα φορ έβερ®..

Επίσης δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει επί μονίμου βάσεως ή αν ειναι "καλοκαιρινό" φαινόμενο.. Ειδικά τώρα που ο καθένας παίρνει απο ένα αμάξι κ κόβει βόλτες.. Να μην πω για το γεγονώς ότι ποτέ κανείς δεν κάνει τίποτα για τα όσα συμβαινουν.. Βλέπω οικογένειες που προσπαθούν να μάθουν στοιχεία για το πως χτύπησε κάποιος ΣΕ FORUM ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ; Που ξανακούστηκε αυτό.. (δεν κατακρίνω σε καμια περίπτωση την πράξη τους αυτή, αλλά είναι τώρα αυτό σωστό; να φτάνουν σε αυτή την "μέθοδο"; έλεος δηλαδή..)

Άλλοι ρίχνουνε το φταίξιμο στην παιδεία, άλλοι ρίχνουνε το φταίξιμο στο οδικό δίκτυο, άλλοι στο κράτος ως είναι.. Δεν είμαι σε θέση για να ξέρω, γιατί αν ήξερα δεν θα άνοιγα κ αυτο το post, αλλά ειλικρινά πιστεύω οτι φταίει ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΚΑΖΟΦΟΝΙΑΣ.. Με ΟΛΗ την σημασία του 2ου συνθετικού της λέξης..

Δυστυχώς όμως δεν πιστεύω πως μπορώ να βοηθήσω την όλη κατάσταση, οπότε το μόνο που μου μένει να κάνω είναι να εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια σε όλους όσους σχετίζονται με τα θύματα των τελευταίων τροχάιων ατυχημάτων.. Και όσον αφορά εμάς τους υπόλοιπους, ας προσπαθούμε όλοι (συμπεριλαμβανομένου και εμού, για να μην νομίζει κανείς οτι κράζω δηλαδή) να έχουμε τα ματια μας ΕΚΑΤΟΝ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ, και να έχουμε και κάτι για να προστατεύσουμε όταν φοράμε το κράνος.. Γιατί ειλικρινά έχω απογοητευτεί τόσο που πιστεύω πως πρέπει να εφαρμόσουμε το ρητό "προσέχουμε για να έχουμε", ακόμη κ όσον αφορά την ακεραιότητα μας..

Live to ride :sad:

bonepeeler
22/07/2005, 22:36
Εγώ πάντως ανήκω στο 1/5 των περιπτώσεων.

Μέχρι τώρα από τους άλλους έχω καταφέρει να τη γλυτώσω.
Από τον εαυτό μου 2 φορές την έχω πάθει.

Κάποια στιγμή πρέπει να βάλω μυαλό και να σταματήσω τις βλακείες στο δρόμο.


Ελπίζω πως το πρόσφατο τρακάρισμα να με δίδαξε αρκετά.

Ο χρόνος θα δείξει...


:beer:

evvou
22/07/2005, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ksames
σε 4 στις 5 περιπτώσεις το φταίξιμο αποδίδεται σε οδηγό κουτιού :nono:
Θα 'θελα να ξερα τόσο αναίσθητοι είναι, δεν έχουν την αίσθηση/γνώση ότι παίζουν με τις ζωές άλλων ανθρώπων όταν μπαίνουν στο κουτάκι τους; Τέτοια οδική συμπεριφορά δεν ξέρω αν μπορεί να βρει κάποιος πουθενά αλλού,


εγω παντος πιστευω πως τους εχει χτυπησει η ζεστη στον εγκεφαλο :mad: :mad: :mad: :mad: ακομα δεν εχω μηχανη...αλλα με το αμαξι μου τις προαλλες παραλιγο να τρακαρω 4-5 φορες απο βλακες που βγαινανε απο στοπ χωρις καν να κοιταξουν που πανε και ποιος ερχεται...:mad: :mad:

πρεπει ΠΑΝΤΑ να φοραμε σωστο εξοπλισμο! (ακομα και εμεις που ειμαστε "οι πισω" στις μηχανες) κακα τα ψεμματα...απο τη στιγμη που οι οδηγοι κουτιων δε παιρνουν χαμπαρι αλλα κουτια..πως γινεται να δουν μια μηχανη??? my cosmos ειναι ολοι τους...:sad:

ixnilatis
23/07/2005, 07:41
Τι να σου κάνει μόνο ο καλός και σωστός εξοπλισμός;

Σίγουρα είναι πρόληψη για τα χειρότερα αλλά άμα ο άλλος είναι ανίκανος να οδηγήσει ένα αυτοκίνητο τότε μόνο ο Θεός και η τύχη σου μπορούνε να σε σώσουνε!

Πάντως εγώ πιστεύω 2 πράγματα:

1) Ότι σίγουρα οι οδηγοί των αυτοκινήτων είναι κατά 90% υπαίτιοι για τα ατυχήματα και αυτό γιατί το 99% αυτών οδηγάει από ανάγκη και όχι από αγάπη και τα αυτοκίνητα (κάτι που σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει στους οδηγούς μοτοσυκλέτας με μια μικρή εξαίρεση στα τυπάκια που οδηγάνε παπιά και σκούτερ για να πάνε στη δουλειά τους ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ συνήθως)

και

2) Ότι στα περισσότερα τροχαία ατυχήματα υπαίτιοι είναι οδηγοί αυτοκινήτων μεγάλη έως πολύ μεγάλης ηλικίας και πιτσιρικάδες που έχουνε σφηνωμένο στον ''εγκέφαλο'' τους την μαθηματική πράξη:
ΓΚΑΖΙ = ΜΑΓΚΙΑ= ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥΝΟΠΑΓΙΔΑ = ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΤΣΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΕΣ



Την έχω ξαναβάλει την φώτο αλλά θα την βάζω συνέχεια όποτε αναφερόμαστε σε επικίνδυνους οδηγούς αυτοκινήτων!


20163

THEOD
23/07/2005, 08:54
Νομίζω ότι είναι καιρός να δούμε τα πράγματα πιο ψύχραιμα και ρεαλιστικά και να παρατήσουμε την καραμέλλα για τους οδηγούς των κουτιών που δολοφονούν αθώα παιδιά...

Γεγονότα
1 τα αυτοκίνητα είναι η επικρατούσα πλειοψηφία στους δρόμους με αποτέλεσμα όλος ο σχεδιασμός της κυκλοφορίας να γίνεται με βάση αυτά.
2. το αυτοκίνητο ως μέσο μεταφοράς κοινής αποδοχής, χρησιμοποιείται από όλους ως αναφορά τρόπου κίνησης τόσο σε επίπεδο σκέψης όσο και σε επίπεδο αντίληψης των πραγμάτων.
3. ακόμα και αυτοί που οδηγούν μοτοσυκλέτα κατά μεγάλο ποσοστό έχουν και αυτοκίνητο ή τουλάχιστον ξέρουν να οδηγούν αυτοκίνητο, ενώ οι οδηγοί αυτοκινήτων που έχουν προσωπική άποψη για το πως κινείται-οδηγείται μια μοτοσυκλέττα είναι ελάχιστοι.
4. η ηλικιακή κλίμακα οδηγών αυτοκινήτου το κάνει να είναι το αποκλειστικό μέσο μεταφοράς εκείνων που κρατούν τις θέσεις κλειδιά για το θέμα.
5. υπάρχει σαφέστατα έλλειψη μοτοσυκλετιστικής παιδείας. Η μοτοσυκλέτα κουβαλάει μαζί της ρετσινιά από τα παλαιότερα χρόνια (όχι και τόσο μακρινά για τους παλιότερους), όπου αν τολμούσες να οδηγείς τέτοια, αυτόματα ονομαζόσουνα αλήτης, περιθωριακός κλπ...την στιγμή που στον υπόλοιπο αναπτυγμένο κόσμο είχε αναγνωριστεί από τότε ως ισότιμο εναλλακτικό μέσο μεταφοράς.
6. η μοτοσυκλέττα λόγω του μικρού της όγκου, της ευελιξίας της, και των αυξημένων δυνατοτήτων για επιτάχυνση που διαθέτει, είναι εξ΄ορισμού πολύ πιο δύσκολο να γίνει αντιληπτή από οδηγούς αυτοκινήτων που επιπλέον έχουν περιορισμένη ορατότητα και ακοή κλεισμένοι μέσα στο όχημα.
7. ο αναβάτης της μοτοσυκλέττας είναι τρομερά πιο ευάλωτος σε ατυχήματα. Μικρού μεγέθους επαφές που μεταξύ αυτοκινήτων είναι καθημερινές μικροσυγκρούσεις και λύνονται σε 5 λεπτά με φιλικό διακανονισμό, στην δική μας περίπτωση είναι αρκετές για να μας στείλουν στο νοσοκομείο ή κάπου ακόμα χειρότερα.
8. η μοτοσυκλέτα είναι πολύ πιο απαιτητική σε οδήγηση όχημα και απαιτεί από τον αναβάτη αρκετές οδηγηκές ικανότητες, αντίθετα με το αυτοκίνητο που ακόμα και μια κουφή, ανήμπορη γριά 70 ετών θα καταφέρει να βγάλει δίπλωμα και να ορμήξει στην κυκλοφορία, ενώ ούτε στα πιο τρελλά της όνειρα δεν θα τολμούσε να ανέβει σε μοτοσυκλέτα έστω και σταματημένη.
9. η μοτοσυκλέτα απαιτεί από τον αναβάτη της το 100% των ικανοτήτων του και της αυτοσυγκέντρωσής του κατά την οδήγηση, πράγμα που δεν ισχύει στο αυτοκίνητο που ο οδηγός του μπορεί παράλληλα με την οδήγηση να ακούει μουσική, να καπνίζει, να μιλάει στο κινητό, να χουφτώνει την γκόμενα, να βρίζει την γυναίκα του κλπ
10. η μοτοσυκλέτα είναι πολύ πιο απαιτητική στην ποιότητα των δρόμων και πολύ περισότερο ευάλωτη στις κακοτεχνίες του οδοστρώματος, που όμως λόγω του 1 και 4 σχεδιάζονται και συντηρούνται με βάση τις απαιτήσεις των αυτοκινήτων.
11. το σύστημα εκμάθησης και χορήγησης διπλωμάτων πάσχει σοβαρά στην ουσία του και οι υποψήφιοι οδηγοί αυτοκινήτων δεν πάιρνουν καμμία απολύτως πληροφορία-οδηγία για το ότι στους δρόμους που θα κυκλοφορήσουν θα πρέπει να συναναστραφούν με κάτι περίεργα, μικρά, γρήγορα οχήματα που ονομάζονται μοτοσυκλέτες. Εδώ καλά-καλά δεν μαθαίνουν ούτε πως το αυτοκίνητό τους να κυκλοφορήσουν πάνω από την τρομερή ταχύτητα των 30χλμ/ώρα...
12. κακά τα ψέμματα. πολλοί θερμόαιμοι συνάδελφοι εκμεταλευόμενοι το γκάζι και την ευελιξία, κινούνται ειδικά μέσα στις πόλεις με τρόπο και ρυθμό που είναι υπεράνω της δυνατότητας αντίληψης-αντίδρασης ακόμα και καλών οδηγών αυτοκινήτων. Δεν είναι λίγες οι φορές που οδηγώντας το αυτοκίνητό μου έχω αιφνιδιαστεί από ανεγκέφαλους συνάδελφους που νομίζουν ότι επειδή εκείνοι με βλέπουν ισχύει το ίδιο και για μένα που οδηγώ αυτοκίνητο.

όλα τα παραπάνω μαζί με μερικά ακόμα που ίσως αυτή την στιγμή μου διαφεύγουν, είναι αδιαμφισβήτητα γεγονότα τα οποία συνήθως τα παραβλέπουμε και αυτό μας εμποδίζει να κατανοήσουμε πως γίνεται να είμαστε τόσο αόρατοι και τόσο εύκολα θύματα στο χάος των δρόμων μας.

Πρέπει ΕΜΕΙΣ να τα κατανοήσουμε πρώτοι από όλους και να προσαρμόσουμε την οδήγησή μας σε αυτά γιατί δυστυχώς τα περισσότερα από αυτά θέλουν πολύ χρόνο για να αλλάξουν, και όταν η ζωή σου κινδυνεύει ο χρόνος είναι πολυτέλεια...
Αν εμείς ΠΡΩΤΟΙ δεν εμπεδώσουμε και δεν αφομοιώσουμε τα παραπάνω, θα περάσουν 10 χρόνια και ακόμα εδώ θα είμαστε να ασχολούμαστε με τους "δολοφόνους οδηγούς των κουτιών"...

Δυστυχώς όμως κάποιοι θα λείπουν....

free rider
23/07/2005, 09:00
τιπσσσ φορ σειφ ντραιβινγκ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11201

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11199

mbjp
23/07/2005, 16:09
το μηνυμα του Theod θα επρεπε να μπει στα sticky..

νομιζω ειναι λαθος να διαχωριζουμε τους οδηγους σε "δολοφονους με κουτι" και "οδηγους μοτοσυκλετας"
Οι κατηγοριες των ελληνων οδηγων ειναι δυο, οι ηλιθιοι/ανικανοι και οι ικανοι. Υπαρχουν παρα πολλοι και απο τις δυο κατηγοριες τοσο στα αυτοκινητα οσο και στα δικυκλα.
ολα τ'αλλα ειναι τσιχλες..

gtsiros
23/07/2005, 16:57
Έχω παρατηρήσει όταν οδηγώ το αμάξι, ότι πολλοί μοτοσυκλετιστές (οι κινούμενοι εντός πόλης) έχουν πάρει πολύ θράσος!

Ξεκινούν να με προσπεράσουν, ενώ μπροστά μου δεν υπάρχει χώρος και περιμένουν από μένα να πλακωθώ στα φρένα για να μην μείνει ο γκασμάς στο αντίθετο ρεύμα!

περνάνε μπροστά μου στο φανάρι, κάθονται εκεί (πάνω στη διάβαση, που δε μπορείς να δεις το φανάρι) και κοιτάνε μπροστά, λες και το φανάρι θα τους πει "ε! έγινα πράσινο!". Εμένα εκείνη τη στιγμή τί μου μένει να κάνω; Όχι γιατί βιάζομαι, αλλά γιατί οι από πίσω μου θα κορνάρουν ΕΜΕΝΑ αφου δε βλέπουν το μηχανάκι και ΕΓΩ ειμαι μπροστά τους... το βρήκατε... να κορνάρω. Και δε θέλω να κορνάρω!

Και άλλα πολλά που με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι που καβαλάνε μοτοσυκλέτα οδηγούν με τρόπο που είναι φυσικό και επόμενο οι οδηγοί αυτοκινήτων να λένε "αμάν αυτά τα μηχανάκια!"

Ksames
23/07/2005, 17:09
Συμφωνώ απόλυτα με το να γίνει sticky η απάντηση, ίσως κ αν χρειαστεί να μεταφερθεί όλο το post σε άλλη κατηγορία (Tips/Προβληματισμοί/...?). Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως -δυστυχώς- πρέπει ΕΜΕΙΣ να υιοθετήσουμε τακτικές "αμυντικής" οδήγησης, ώστε να προσέχουμε εμείς τα νώτα μας.. Γιατί αλλιώς δεν βλέπω ουδεμία συγκίνιση από όλους τους υπόλοιπους οδηγούς στον δρόμο.. :(


free rider ομολογώ ότι με εξέπληξαν αυτά τα δύο αρθράκια που είχες ξεθάψει, ειδικά το 2ο.. :uplate:

gollum
23/07/2005, 20:11
Συμφωνω σε ολλα με την απαντηση!

Κυριως δε με Νο 11.

Εχω βγαλει διπλωμα αυτοκινητου στην Γερμανια και στο πρωτο μαθημα με βαλανε να οδηγησω μηχανακι!!!!!!!!!!!!!!

Οταν τους ρωτησα γιατι, μου ειπαν απλα οτι μονο ετσι θα αντιληφθεις την ταχυτητα και τον κινδυνο...

αυτα!

sonic22
23/07/2005, 21:55
ωραια τα λετε ρε παιδια...

ξεθυμανατε? προβληματιστικατε? βγαλατε το αχτη σας?

το ελπιζω... γιατι κατα τα αλλα ολα αυτα που ειπατε ειναι σαν να μην τα ειπατε...

κατα τα άλλα ο θεος μαζι σας ... γιατι κανεις αλλος δεν νοιαζετε για εσας... και αν δεν σας αρεσει παρτε και εσεις τουτου...

ixnilatis
24/07/2005, 06:41
Η συζύτηση πρέπει να ''κλείσει'' εδώ!

Η επιχειριματολογία και ο τρόπος σκέψης - έκφρασης του THEOD με κάλυψε απόλυτα και νομίζω και όλους του υπόλοιπους.
Αυτή είναι η πραγματικότητα και θέλει πολύ δουλειά και σκέψη πριν τη δουλειά για να γίνουνε τα πράγματα καλύτερα!

THEOD
24/07/2005, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ωραια τα λετε ρε παιδια...

ξεθυμανατε? προβληματιστικατε? βγαλατε το αχτη σας?

το ελπιζω... γιατι κατα τα αλλα ολα αυτα που ειπατε ειναι σαν να μην τα ειπατε...

κατα τα άλλα ο θεος μαζι σας ... γιατι κανεις αλλος δεν νοιαζετε για εσας... και αν δεν σας αρεσει παρτε και εσεις τουτου...

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την απάντησή σου...

Συμφωνείς ή διαφωνείς. Και αν διαφωνείς τι έχεις να προτείνεις-καταθέσεις ?
Είναι εύκολο να διαμαρτυρόμαστε και να σκορπίζουμε αναθέματα δεξιά-αριστερά. Η ανάλυση όμως του τι συμβαίνει και γιατί, είναι το πρώτο βήμα προς την κατανόηση του φαινομένου...
Το τι θα κάνεις μετά για να το αντιμετωπίσεις επαφίεται στην κρίση και τις δυνατότητες του καθενός...

Alx 84
24/07/2005, 21:16
Πραγματικά μεγάλη εντύπωση μου κάνει το ότι έχω δεί ουκ ολίγους να κυκλοφορούν με τα κουτάκια τους και κλειστους τους καθρέπτες. Έλα μωρέ διακοσμητικοί είναι. Ντάξ μωρέ, στρίβω όποτε ναναι εκτός αν ακουσω θόρυβο, κόρνα κλπ ή περάσει νταλίκα. Εκέι δε μας συμφαίρει... Βρε ούστ!!!!!!!

sonic22
24/07/2005, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα την απάντησή σου...

Συμφωνείς ή διαφωνείς. Και αν διαφωνείς τι έχεις να προτείνεις-καταθέσεις ?
Είναι εύκολο να διαμαρτυρόμαστε και να σκορπίζουμε αναθέματα δεξιά-αριστερά. Η ανάλυση όμως του τι συμβαίνει και γιατί, είναι το πρώτο βήμα προς την κατανόηση του φαινομένου...
Το τι θα κάνεις μετά για να το αντιμετωπίσεις επαφίεται στην κρίση και τις δυνατότητες του καθενός...

kala eisai genithis to 64 kai den katalaves ti lew??

mipos eisai omogenis kai vriskese sto exoteriko tosa xronia?

tespa... as sto pw me ena akoma pio berdemeno paradigma...

-o kosmos katastrefete aurio
-poria diamartirias methaurio...

jp79
25/07/2005, 13:52
Από την εμπειρία που έχω ως μοτοσικλετιστής θεωρώ πως από την στιγμή που θα πέσουμε ένα πολύ μεγάλο μερίδιο της ευθύνης το έχουμε εμείς. Πιστεύω πως ο τρόπος που οδηγάμε εμείς είναι αυτός που θα προκαλέσει ατύχημα. Απειρία, απροσεξία, αλαζονεία είναι οι τρεις λόγοι που στην ουσία προκαλούν τα ατυχήματα.
Ίσως να μην έχω πολύ εμπειρία αλλά σίγουρα πρέπει να υπάρχει τρόπος να αποφεύγουμε κάθε επικίνδυνη κατάσταση όποια και αν είναι αυτή εφόσον έχουμε πάρει μέτρα για να την αντιμετωπίσουμε πριν ακόμα αυτή παρουσιαστεί. Να ξέρουμε πώς να αντιδράσουμε όταν μας συμβεί αφού βέβαια έχουμε φροντίσει να κάνουμε την επικίνδυνη κατάσταση λιγότερο επικίνδυνη πριν αυτή παρουσιαστεί.
Είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξουμε τον εαυτό μας στην οδήγηση του παρά την οδήγηση 6.000.000 κουτιών. Μπορούμε εύκολα να σταματάμε σε κάθε διασταύρωση και πολύ εύκολα να δοκιμάζουμε κάθε φορά πόσο εύκολα σταματάμε. Μπορούμε εύκολα να κάνουμε μια εκτίμηση του κάθε οδηγού πριν τον προσπεράσουμε. Μπορούμε εύκολα να βρούμε σημεία να περνάμε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα τα οποία είναι πιο ασφαλή από μερικά άλλα. Δεν προσπαθούμε να διεκδικήσουμε προτεραιότητα επειδή το δικαιούμαστε. Κρατάμε αποστάσεις και πάντα προσπαθούμε να βρούμε διεξόδους διαφυγής ανά πάσα στιγμή. Δεν κοιτάμε πίσω μας μόνο όταν χρειαστεί να στρίψουμε. Χρησιμοποιούμε τους καθρέφτες ρίχνοντας ματιές πίσω για να ξέρουμε τι έρχεται και πως πρέπει να το αποφύγουμε, στα φανάρια σταματάμε στην άκρη και ποτέ στην μέση της λωρίδας. Και πολλά άλλα! Θα μου πείτε όλα αυτά τα ξέρετε αλλά πολλές φορές πιάνουμε τον εαυτό μας να μην τα εφαρμόζουμε και αυτό είναι το σφάλμα μας… αν δεν μπορούμε να τα εφαρμόσουμε καλύτερα να πάρουμε ένα κουτάκι.
Ένα άλλο σημαντικό που πρέπει να κάνουμε είναι να ενημερωνόμαστε για διάφορα ατυχήματα και τις συνθήκες με τις οποίες έγιναν ώστε να μπορούμε να ενημερώνουμε την λίστα με τους κινδύνους που μπορεί να συναντήσουμε.
Όταν πέσω αυτό που θα ξέρω είναι ότι φταίω αλλά αυτό που ελπίζω και θέλω είναι να είμαι νομικά εντάξει. Στην πλάτη μου έχω αφήσει 45.000 Km (αυτοκίνητο δεν έχω) και έχω έρθει σε πολλές καταστάσεις αντιμέτωπος. Στις λίγες φορές που κατέληξα στην άσφαλτο από αυτές φταίω γιατί ήμουν απρόσεκτος σε άλλες γιατί ήμουν άπειρος και σε άλλες γιατί έγινα αλαζόνας, άσχετα αν με έκλεισαν αυτοκίνητα, σταμάτησαν / έστριψαν απότομα μπροστά μου, Βέβαια όλες τις φορές που έχω πέσει την έχω γλιτώσει μόνο με μερικούς μώλωπες. Σε μια χώρα που ο καθένας κοιτά τον εαυτούλη του πρέπει και εμείς να κάνουμε το ίδιο. Μην περιμένουμε από τους άλλους να μάθουνε αλλά να μάθουμε εμείς οι ίδιοι.

mbjp
27/07/2005, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kala eisai genithis to 64 kai den katalaves ti lew??

mipos eisai omogenis kai vriskese sto exoteriko tosa xronia?

tespa... as sto pw me ena akoma pio berdemeno paradigma...

-o kosmos katastrefete aurio
-poria diamartirias methaurio...

εσυ ποσων χρονων εισαι; ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με τουτου; ή μαλλον καλυτερα να ρωτουσα, εχεις διπλωμα;

sonic22
27/07/2005, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
εσυ ποσων χρονων εισαι; ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με τουτου; ή μαλλον καλυτερα να ρωτουσα, εχεις διπλωμα;

ειμαι αισιος 23
εχω κανει "απειρα" χιλιομετρα με τουτου ... ως συνεπιβατης
διπλωμα για μηχανη 125 εχω απο 18 και 15 ημερων.
για αυτοκινητο δεν εχω διαθεση να παρω και το τρεναρω...
αλλα μερικα χιλιομετρακια τα εχω κανει...

τωρα που τα εμαθες αυτα καταλλαβες τη λεω??:wacko:

THEOD
27/07/2005, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kala eisai genithis to 64 kai den katalaves ti lew??

mipos eisai omogenis kai vriskese sto exoteriko tosa xronia?

tespa... as sto pw me ena akoma pio berdemeno paradigma...

-o kosmos katastrefete aurio
-poria diamartirias methaurio...


Αααα εντάξει....Τώρα κατάλαβα...Sorry που δεν το είδα νωρίτερα και sorry που δεν το κατάλαβα επαρκώς...Βλέπεις δεν διαθέτουμε όλοι το δικό σου υψηλό IQ...

sonic22...
Επειδή το θέμα είναι σοβαρό και σαν τέτοιο το αντιμετωπίζω, δεν πρόκειται να ανοίξω συζήτηση με δήθεν πολύξερους και αυθάδεις εξυπνάκηδες...
Για την παρέα σου καλές μπορεί να είναι οι εξυπναδούλες αυτού του στύλ...Εδώ δεν μετράνε όμως...
Είναι κάτι σαν αυτό που λέγαμε παλιά...Για την ηλικία σου καλή και η μ@λ@κία σου...

free rider
27/07/2005, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ksames

free rider ομολογώ ότι με εξέπληξαν αυτά τα δύο αρθράκια που είχες ξεθάψει, ειδικά το 2ο.. :uplate:

ειπαμε ..εχω καμια τρακοσαριά σελίδες με τέτοια θέματα ....



:beer: :beer: :beer:

free rider
27/07/2005, 16:47
και για να χαλαρώσει λίγο η ατμόσφαιρα....

μια και ο σονικ μου φορτωσε τον theod που ποσταρε καταπληκτικό κειμενο...


20548

free rider
27/07/2005, 16:49
ρε Νίκο powerpot...

το er50 σου ειναι αυτο?????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2:

sonic22
27/07/2005, 17:35
το θεμα δεν εινει σοβαρο επηδει εχεις στοιχεια και προτασεις
ουτε επιδη ξερεις τη γινετε
ουτε καν επιδει επιρεαζει την ζωη ολων μας που οδηγαμε ή και περπαταμε στον δρομο
ουτε καν επηδει τα περιστατικα ειναι πολλα και συχνα

το θεμα ειναι σοβαρο επηδει αυτοι που εχουν την δυναμη δεν ξερουν πως ή δεν θελουν να κανουν κατι


με λιγα λογια καλυτερα να μασας παρα να μιλας.
χαλας λιγοτερο αερα ετσι...

και αυτα δεν στα λεω ουτε για να τσαντιστης, ουτε για να στο παιξω εξυπνος...
αλλα για να καταλαβεςι σε ποιο κρατος εισαι...

υ.γ το ποστ σου ηταν εξαιρετικο απλα ειχες την εμπνευση να ρωτησεις τη θελω να πω....
αυτα που ειπα δεν ηταν βολες προσ το ποστ σου.
ελπιζω να συνενοηθικαμε.

VFR_
27/07/2005, 17:48
κανένας οδηγός αυτοκινήτου δεν είναι υπάιτιος αν ΕΓΩ πέσω και χτυπήσω. Αν με κλείσει όταν πηγαίνω με 2οο στην ΕΘνική. Αν με κλεισει με 30 στο στενο ενω ήμουν δίπλα του, αν παραβιάσει στόπ, αν παραβιάσει κόκκινο με μου τον φορέσει και μείνω στον τόπο.
Για όλα φταίω ΕΓΩ. Γιατι ΞΕΡΩ τι γίνεται καθημερινά και δεν κάνω τίποτα.
Γιατί ξέρω κάποιους δίχως γόνατα και δεν φοραω επιγονατήδες.
Γιατί ξέρω κάποιους που με κοροΙδεύουν όταν βάζω στην πλάτη το κοκκαλο καλοκαιριάτικα.
Και όταν φοράω τα δερμάτινα
Και όταν βάζω κράνος
Γιατί ξέρω παιδιά που έμειναν με τον αστράγαλο κομμάτια γιατι δεν κοιταζαν τον καθρέπτη σε κοκκινο φανάρι και δεν ήταν στην άκρη
Γιατί ξέρω άλλα που έτρεχαν, γλύστρησαν και δεν μπορώ να του πώ ούτε γειά πλέον
Γιατί ξερω, ξέρω ξέρω... βλέπω, είδα, είχα δει και αποφασίζω να πάρω τα ρίσκα μου....

Οταν βλέπω φουρτουνιασμένα νερά, σε θάλασσα που φημίζεται ως ανθπρωπο-πνίχτρα, δεν πάω να κάνω τον bay-γουώτσα για να γουστάρω. Κάθομαι στην ταβέρνα και τρωω το χταποδάκι μου. Και ΑΝ αποφασίσω να μποω στην θάλλασα, θα κοιτάξω να τα κάνω όλα By the book. Αλλιώς δεν μου φταίει κανείς που κοιμάμαι με τα ψάρια.

Ο καλύτερος οδηγός, είναι αυτός που προσαρμοζεται στις συνθήκες. Και οι Έλληνες μοτο-οδηγοί, δυ-στη-χως, νομίζουν για κάποιο αγνωστο λογο ότι είναι στην Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Αυστραλία κτλ. Η Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση. Δεν περιμένεις να βγάλει κανένας φλάς. Δεν περιμένεις να σε δεί καμία θείτσα.

π.μ. Καλύτερο Practice στην Κρήτη τους καλοκαιρινούς μήνες. Αν βγείς ζωντανός, παίζεις και Λοττο....

-οο-