PDA

View Full Version : Στην βροχή



Σελίδες : [1] 2

DeusEx
18/10/2010, 12:40
Ρωταω τους εμπειρους οδηγους παντος καιρου ..

Σημερα γυρνουσα προς Αθηνα κ εβρεχε καρεκλοποδαρα, με αποτελεσμα σε καποια σημεια να μαζευεται νερο, και σε καποια αλλα σημεια να περνανε ποταμακια καθετα τον δρομο ...

Αυτα τα σημεια ειναι δυσκολα ορατα οταν πηγαινεις με 100 - 120 χλμ/ωρα (Μην αρχησετε τωρα οτι ετρεχα κτλ - βιαζομουν)

Αυθορμητα αυτο που εκανα ηταν οτι φραναρα ΠΡΙΝ φτασω στο σημειο οσο μπορουσα με ασφαλεια, μετα παταγα συμπλεκτη κ αφηνα το γκαζι κ αφηνα την μηχανη να ρολαρει με την φορα που ειχε μεσα στο νερο ...

Σωστα εκανα ή λαθος ?

ΥΣ: Δεν επεσα :D

avlihos
18/10/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


ΥΣ: Δεν επεσα :D

Μάλλον σωστά έκανες... :D

rockobok
18/10/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Ρωταω τους εμπειρους οδηγους παντος καιρου ..

Σημερα γυρνουσα προς Αθηνα κ εβρεχε καρεκλοποδαρα, με αποτελεσμα σε καποια σημεια να μαζευεται νερο, και σε καποια αλλα σημεια να περνανε ποταμακια καθετα τον δρομο ...

Αυτα τα σημεια ειναι δυσκολα ορατα οταν πηγαινεις με 100 - 120 χλμ/ωρα (Μην αρχησετε τωρα οτι ετρεχα κτλ - βιαζομουν)

Αυθορμητα αυτο που εκανα ηταν οτι φραναρα ΠΡΙΝ φτασω στο σημειο οσο μπορουσα με ασφαλεια, μετα παταγα συμπλεκτη κ αφηνα το γκαζι κ αφηνα την μηχανη να ρολαρει με την φορα που ειχε μεσα στο νερο ...

Σωστα εκανα ή λαθος ?

ΥΣ: Δεν επεσα :D
Νομίζω ότι δε πρέπει να πατάς συμπλέκτη. Το μηχανάκι γίνεται πολύ πιο ασταθές

όταν ρολάρει ελεύθερο:wave2:

ggs
18/10/2010, 12:53
Δεν είμαι ο πιο «έμπειρος» ή ο πιο «παντοσκαιρου» , αλλά θεωρώ ότι καλά έκανες...
Γενικά , νομίζω ότι ο βρεγμένος δρόμος θέλει απαλές κινήσεις , απαλά φρένα , και μια σχέση κάτω…

Τώρα , αν χρειαστούν φρένα πανικού , στον βρεγμένο ελληνικό δρόμο δεν νομίζω να την γλυτώνεις …. Μετά την Κυριακάτικη βόλτα (που χεστηκα ουκ ολίγες φόρες λόγο ολισθηρότητας) έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά το ABS…
:beer:

rantanplan
18/10/2010, 12:54
Καλα εκανες και εκοψες πριν τα νερα αλλα μετα κατα την εισοδο της μηχανης στο νερο πρεπει να σε βρει με το γκαζι προοδευτικα ανοιγομενο μεχρι να βγεις απο τη νερολακουβα ;)

Maggellanos
18/10/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolasfazer
κατα την εισοδο της μηχανης στο νερο πρεπει να σε βρει με το γκαζι προοδευτικα ανοιγομενο μεχρι να βγεις απο τη νερολακουβα ;)

+1300:beer:

sniper
18/10/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
....

Αυθορμητα αυτο που εκανα ηταν οτι φραναρα ΠΡΙΝ φτασω στο σημειο οσο μπορουσα με ασφαλεια, μετα παταγα συμπλεκτη κ αφηνα το γκαζι κ αφηνα την μηχανη να ρολαρει με την φορα που ειχε μεσα στο νερο ...

Σωστα εκανα ή λαθος ?

ΥΣ: Δεν επεσα :D

Εντελώς λάθος όμως.....

1. Δεν τρέχουμε (δεν μας ενδιαφέρουν οι δικαιολογίες - αν βρέχει δεν τρέχουμε)
2. Αν τρέχεις και πρέπει να φρενάρεις τότε αυτό γίνεται ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ και με ταχύτητα μέσα.
3. Όταν περνάμε απο νερά αλλά και γενικότερα όταν κινουμαστε σε βρεγμένο δρόμο ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να έχεις τον κινητήρα σου στις ροπές του με την κατάλληλη σχέση στο κιβώτιο για την ταχύτητα που κινείται η μηχανή.

aakkuan
18/10/2010, 13:09
συμφωνω και γω για τον συμπλεκτη με οση εμπειρια εχω.. για ποιον λογο να τον τραβηξεις;; το αφηνεις να ρολαρει με την ταχυτητα πανω (η οποια συνηθως πρεπει να ναι μια κατω απο οτι θα ειχες κανονικα σε στεγνο δρομο).. αντε και να ανοιξεις λιγο το γκαζι πανω απ την λακουβα αλλα το πιο απλο νομιζω ειναι σβηστο το γκαζι και ολα ειναι ωραια

Gandalf dr685sm
18/10/2010, 13:13
Εντελώς λάθος όμως.....

1. Δεν τρέχουμε (δεν μας ενδιαφέρουν οι δικαιολογίες - αν βρέχει δεν τρέχουμε)
2. Αν τρέχεις και πρέπει να φρενάρεις τότε αυτό γίνεται ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ και με ταχύτητα μέσα.
3. Όταν περνάμε απο νερά αλλά και γενικότερα όταν κινουμαστε σε βρεγμένο δρόμο ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να έχεις τον κινητήρα σου στις ροπές του με την κατάλληλη σχέση στο κιβώτιο για την ταχύτητα που κινείται η μηχανή.


+1000000

mikros boudas
18/10/2010, 13:41
και σταθερη ταχυτητα οταν περνας

Tigas
18/10/2010, 13:46
Ποιες πρέπει να είναι οι ενδεδειγμένες ενέργειες του οδηγού όταν πρόκειται να περάσει δρόμο με λιμνάζοντα νερά;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ελέγχοντας τις κυκλοφοριακές συνθήκες, μετριάζουμε ταχύτητα παίρνοντας το χέρι μας από το γκάζι.

Κρατάμε το τιμόνι μας σταθερό και δεν πατάμε φρένο.

Κατεβάζουμε ταχύτητα και περνάμε τα λιμνάζοντα νερά με τέτοια ταχύτητα ώστε να μην υπάρχει περίπτωση υδρολίσθησης, είσοδος νερού στο διανομέα και καμιά παρενόχληση των άλλων χρηστών της οδού και ειδικά των πεζών.

Επιπλέον:

1. Μικρή ταχύτητα στο κοντέρ και στο σαζμάν.

2. Να μαρσάρει λίγο την μηχανή.

3. Αφού βγει από τα νερά, να πατήσει ορισμένες φορές το φρένο του με μικρή ταχύτητα για να στεγνώσουν τα φρένα.

Επιπλέον

Σε οδό με λιμνάζοντα νερά κάθε οδηγός οφείλει να μειώνει ταχύτητα όταν προσεγγίζει την περιοχή λιμναζόντων νερών, και να κινείται με 1η ταχύτητα. Εάν τα νερά καταλαμβάνουν όλο το πλάτος του οδοστρώματος και δεν έχει άλλη παρακαμπτήριο οδό διαφυγής, πρέπει να περνά πολύ αργά απ’ αυτά.

Εάν μόνο ένα μέρος του οδοστρώματος καλύπτεται από τα νερά, τότε πρέπει να προειδοποιεί με τα φλας του, να ελέγχει και να παρακάμπτει τα νερά ως κανονικό εμπόδιο επί της οδού τηρώντας τους κανόνες του Κ.Ο.Κ.

Επίσης, πρέπει να αποφεύγει την εκτίναξη υδάτων, διότι έτσι μπορεί να κινδυνεύσουν άλλοι οδηγοί ή πεζοί.

sniper
18/10/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Ποιες πρέπει να είναι οι ενδεδειγμένες ενέργειες του οδηγού όταν πρόκειται να περάσει δρόμο με λιμνάζοντα νερά;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ελέγχοντας τις κυκλοφοριακές συνθήκες, μετριάζουμε ταχύτητα παίρνοντας το χέρι μας από το γκάζι.

Κρατάμε το τιμόνι μας σταθερό και δεν πατάμε φρένο.

Κατεβάζουμε ταχύτητα και περνάμε τα λιμνάζοντα νερά με τέτοια ταχύτητα ώστε να μην υπάρχει περίπτωση υδρολίσθησης, είσοδος νερού στο διανομέα και καμιά παρενόχληση των άλλων χρηστών της οδού και ειδικά των πεζών.

Επιπλέον:

1. Μικρή ταχύτητα στο κοντέρ και στο σαζμάν.

2. Να μαρσάρει λίγο την μηχανή.

3. Αφού βγει από τα νερά, να πατήσει ορισμένες φορές το φρένο του με μικρή ταχύτητα για να στεγνώσουν τα φρένα.

Επιπλέον

Σε οδό με λιμνάζοντα νερά κάθε οδηγός οφείλει να μειώνει ταχύτητα όταν προσεγγίζει την περιοχή λιμναζόντων νερών, και να κινείται με 1η ταχύτητα. Εάν τα νερά καταλαμβάνουν όλο το πλάτος του οδοστρώματος και δεν έχει άλλη παρακαμπτήριο οδό διαφυγής, πρέπει να περνά πολύ αργά απ’ αυτά.

Εάν μόνο ένα μέρος του οδοστρώματος καλύπτεται από τα νερά, τότε πρέπει να προειδοποιεί με τα φλας του, να ελέγχει και να παρακάμπτει τα νερά ως κανονικό εμπόδιο επί της οδού τηρώντας τους κανόνες του Κ.Ο.Κ.

Επίσης, πρέπει να αποφεύγει την εκτίναξη υδάτων, διότι έτσι μπορεί να κινδυνεύσουν άλλοι οδηγοί ή πεζοί.

+954 (Ακόμα γαμω την κρίση μου μεσα!)

Tigas
18/10/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
+954 (Ακόμα γαμω την κρίση μου μεσα!)

πάρε gsxr απίστευτη οικονομία στη βενζίνη και πολύ περισσότερο γκάζι από τα Honda

sniper
18/10/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
πάρε gsxr απίστευτη οικονομία στη βενζίνη και πολύ περισσότερο γκάζι από τα Honda

OK, εγώ βάζω την οικονομία και το γκάζι.... πάρε εσυ ένα και καντο μου δώρο :lol: :wave2:

Cpt. Haddock
18/10/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
+954 (Ακόμα γαμω την κρίση μου μεσα!)

Με 954 θα μεινεις εαν οτι περισσεύει το κανεις Stanwell και Larsen :smokin:

(τουλαχιστον να 'χει ντιζα :rotflmao: )

daz
18/10/2010, 14:15
Αν θέλετε να διορθώσετε τα αδιόρθωτα, ανοίξτε γκάζι και χαλαρά το τιμόνι.
:smilea:

dmf
18/10/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
συμφωνω και γω για τον συμπλεκτη με οση εμπειρια εχω.. για ποιον λογο να τον τραβηξεις;; το αφηνεις να ρολαρει με την ταχυτητα πανω (η οποια συνηθως πρεπει να ναι μια κατω απο οτι θα ειχες κανονικα σε στεγνο δρομο).. αντε και να ανοιξεις λιγο το γκαζι πανω απ την λακουβα αλλα το πιο απλο νομιζω ειναι σβηστο το γκαζι και ολα ειναι ωραια


Μια ΠΑΝΩ βαζεις οχι κατω. Οι μικρες ταχυτητες δημιουργουν περισσοτερη ροπη, με αποτελεσμα με τη παραμικρη στρεψη του γκαζιου να ολισθαινει η πισω ροδα.

DeusEx
18/10/2010, 14:40
Δεν ξερω να το εξηγησω καλα αλλα θα προσπαθησω ...

Αν ειχα το γκαζι σταθερο μπορει η ροπη να εκανε τον πισω τροχο να σπινιαρι κ να γλυστρησει κ να μ πεταξει κωλο ... μου ετυχε σημερα απειρες φορες οταν ακουμπαγα την λευκη διαγραμμηση. Σταθερο γκαζι κ πεταγε κωλο απο την ροπη... δεν θαθελα να το παθω κ σε καμμια νερολακουβα!

Αν ειχα το γκαζι λιγο πιο κλειστο μπορει η αντισταση του κινητηρα να λειτουργουσε σαν φρενο κ παλι να μπλοκαρε ο πισω τροχος...

Αυθορμητα το μονο που σκεφτηκα ηταν να πατησω συμπλεκτη για να μην υπαρξει καποια μεταβολη δυναμης στον πισω τροχο κ απλα να ρολαρει μεσα απο τα νερα ...

ΥΣ: Με μια ταχυτητα πιο πανω στο σασμαν ταξιδευω οταν βρεχει για να μην εχω πολυ ροπη

ΥΣ2: Να τονισω οτι αυτο που αναφερω εγινε στην εθνικη με σχετικα υψηλες ταχυτητες >80 χλμ/ω
Δεν ηταν λακουβιτσα που μπαινω με 5 χλμ/ω και τα ποδια στο πλαϊ κατεβασμενα κ 1η ταχυτητα στο σασμαν ωστε να μπορω να "μαρσαρω" κιολας!! Αν μαρσαρα με 6η ταχυτητα και 80 χλμ θα ημουν τωρα με τα ψαρακια για κολυμπι ... :D

TROOPER
18/10/2010, 14:41
+1000 σε τιγκα και σλιπερ!

aakkuan
18/10/2010, 14:41
η ταχυτητα κατα τη γνωμη μου πρεπει να ναι μια κατω...
το γκαζι το ελεγχεις ποσο θα το ανοιξεις για να μην σπιναρει ο τροχος..
τα φρενα ομως σε περιπτωση κινδυνου δυσκολο να χεις την ψυχραιμια να τα ελεγξεις με ακριβεια οποτε εκει σε βοηθαει το φρεναρισμα του κινητηρα...

sniper
18/10/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Μια ΠΑΝΩ βαζεις οχι κατω. Οι μικρες ταχυτητες δημιουργουν περισσοτερη ροπη, με αποτελεσμα με τη παραμικρη στρεψη του γκαζιου να ολισθαινει η πισω ροδα.


Είσαι εντελώς λάθος. Κι αφού δεν το κατέχεις θεωρητικά μην αρχίζεις και γραφεις ότι σου κατέβει.


Φιλικά πάντα

sniper
18/10/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Δεν ξερω να το εξηγησω καλα αλλα θα προσπαθησω ...

Αν ειχα το γκαζι σταθερο μπορει η ροπη να εκανε τον πισω τροχο να σπινιαρι κ να γλυστρησει κ να μ πεταξει κωλο ... μου ετυχε σημερα απειρες φορες οταν ακουμπαγα την λευκη διαγραμμηση. Σταθερο γκαζι κ πεταγε κωλο απο την ροπη... δεν θαθελα να το παθω κ σε καμμια νερολακουβα!

Αν ειχα το γκαζι λιγο πιο κλειστο μπορει η αντισταση του κινητηρα να λειτουργουσε σαν φρενο κ παλι να μπλοκαρε ο πισω τροχος...

Αυθορμητα το μονο που σκεφτηκα ηταν να πατησω συμπλεκτη για να μην υπαρξει καποια μεταβολη δυναμης στον πισω τροχο κ απλα να ρολαρει μεσα απο τα νερα ...

ΥΣ: Με μια ταχυτητα πιο πανω στο σασμαν ταξιδευω οταν βρεχει για να μην εχω πολυ ροπη

ΥΣ2: Να τονισω οτι αυτο που αναφερω εγινε στην εθνικη με σχετικα υψηλες ταχυτητες >80 χλμ/ω
Δεν ηταν λακουβιτσα που μπαινω με 5 χλμ/ω και τα ποδια στο πλαϊ κατεβασμενα κ 1η ταχυτητα στο σασμαν ωστε να μπορω να "μαρσαρω" κιολας!! Αν μαρσαρα με 6η ταχυτητα και 80 χλμ θα ημουν τωρα με τα ψαρακια για κολυμπι ... :D

Βάζεις πολλά "αν" και στο καπάκι υποθέτεις πράγματα που δεν ισχύουν.

Aquaplanning και τελικά πτώση δεν παθαίνεις από σπινιάρισμα αλλά από την ικανότητα του ελαστικού σου να διώξει τα νερά που πατάει... δεδομένων πολλών πραγμάτων...

sniper
18/10/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
....

Αυθορμητα το μονο που σκεφτηκα ηταν να πατησω συμπλεκτη για να μην υπαρξει καποια μεταβολη δυναμης στον πισω τροχο κ απλα να ρολαρει μεσα απο τα νερα ...

....

Αυθόρμητα.... ας μείνουμε εδώ....

1. πατας συμπλέκτη οπότε μετατοπίζεις το κέτρο βάρους μπροστά (αφου επιβραδύνεις) κι άρα πιέζεις ακόμα περισσότερο το μπροστινό σου.
2. Αυτό το αυθόρμητο πρέπει να το πολεμησεις με διαβασμα και εξάσκηση να το διώξεις

imitrelos
18/10/2010, 14:58
Με σταθερό γκάζι περνάς αλλά και με 1 ΠΑΝΩ πάνω στίς ροπές :eek:
πλάκα κάνετε άντε να έχεις κανένα cb1300 και μέσα στήν νερολακούβα να ροπιάση.......η λίμνη τών κύκνων :rotflmao:

Μία πάνω για να μήν είναι απότομο το μηχανακι και προσέχουμε πώς πάμε δυσκολα τα πράγματα με μεγάλη ταχυτητα και σε μ@λ@κι@ πρέπει να εισαι και Κωλοφ@ρδος :cool:

α και μέσα στήν λακούβα δέν στριβουμε τήν περνάμε κάθετα

sniper
18/10/2010, 15:04
Η μαλακία δεν έχει όρια όπως κι η αμάθεια....

Και καλά να είσαι αμαθής. Αμα έχεις όρεξη μαθαινεις (και ζεις).

Αν είσαι μαλάκας επιμένεις να μην μαθαίνεις και παθαίνεις.

PortisHead
18/10/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είσαι εντελώς λάθος. Κι αφού δεν το κατέχεις θεωρητικά μην αρχίζεις και γραφεις ότι σου κατέβει.


Φιλικά πάντα

Κι ομως.
Εχει υποθει σε σεμιναριο "ασφαλους οδηγησης στη βροχη", και μαλιστα απο ατομο του χωρου και πολυ γνωστο σε ολους μας.

Κιεμενα μου ειχε κανει εντυπωση το "ΜΙΑ πάνω".

sniper
18/10/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Κι ομως.
Εχει υποθει σε σεμιναριο "ασφαλους οδηγησης στη βροχη", και μαλιστα απο ατομο του χωρου και πολυ γνωστο σε ολους μας.

Κιεμενα μου ειχε κανει εντυπωση το "ΜΙΑ πάνω".


Εμενα σε σεμιναριο μου είχε ειπωθεί μία κάτω.... δεν εχω πέσει ακόμα στην βροχή... (πριν που πηγαινα προσεχτικά κι αυθόρμητα είχα μετρήσει πολλές τουμπες)

PortisHead
18/10/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εμενα σε σεμιναριο μου είχε ειπωθεί μία κάτω.... δεν εχω πέσει ακόμα στην βροχή... (πριν που πηγαινα προσεχτικά κι αυθόρμητα είχα μετρήσει πολλές τουμπες)

Κανε εναν κοπο , ετσι για να μας λυθει και η απορια , και παρε τηλεφωνο , τον ιδιοκτητη του ηλεκτρονικου περιοδικου που εχεις στην υπογραφη σου και ρωτα τον.
Εκτος κι αν δεν αποδεχεσαι τις γνωσεις του και τα λεγομενα του.
Με καθε επιφυλαξη , το ιδιο υποστιριζε και ο Bladerunner

aakkuan
18/10/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Με σταθερό γκάζι περνάς αλλά και με 1 ΠΑΝΩ πάνω στίς ροπές :eek:
πλάκα κάνετε άντε να έχεις κανένα cb1300 και μέσα στήν νερολακούβα να ροπιάση.......η λίμνη τών κύκνων :rotflmao:

Μία πάνω για να μήν είναι απότομο το μηχανακι και προσέχουμε πώς πάμε δυσκολα τα πράγματα με μεγάλη ταχυτητα και σε μ@λ@κι@ πρέπει να εισαι και Κωλοφ@ρδος :cool:

α και μέσα στήν λακούβα δέν στριβουμε τήν περνάμε κάθετα

δεν ξερω να το υποστηριξω θεωρητικα, ας το κανει αλλος,
αλλα η εμπερια και οι πιθανοτητες λενε οτι πιο επικινδυνη ειναι η λαθος χρηση φρενου παρα το λαθος παιξιμο του γκαζιου που στην τελικη μου φαινεται πιο απλο να χεις στο μυαλο σου οτι πανω απο γλιστερα κομματια απλα δεν παιζεις με το γκαζι ;)

TROOPER
18/10/2010, 15:18
νικο τι καλα που τα πες στην αρχη.μετα με αυτα τα 1 πανω,1κατω...εκοψε η μαγιονεζα :sick:

daz
18/10/2010, 15:18
Λάθη και κακοτοπιές τα διορθώνεις με γκάζι. Συμφωνούμε εδώ?

Η σχέση που θα επιλέξετε, δικιά σας.

imitrelos
18/10/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εμενα σε σεμιναριο μου είχε ειπωθεί μία κάτω.... δεν εχω πέσει ακόμα στην βροχή... (πριν που πηγαινα προσεχτικά κι αυθόρμητα είχα μετρήσει πολλές τουμπες)

Αμα σου είπαν σε σεμινάριο 1 κάτω .....τι να πω μάλλον σε σεμινάριο καλής τουμπας πήγες

δέν θα μπώ σε αντίλογο αλλά ξανασκέψου με τήν απλη λογική αν στέκει αυτο που λές , βάλτα λίγο στο μυαλο σου τι σχέση έχει η ταχύτητα στο κιβώτιο με το γκάζι , τι είναι υδρολισθηση :beer:

PortisHead
18/10/2010, 15:21
Καπου βρηκα και προχειρη την αιτιολογια του ΜΙΑ ΠΑΝΩ

1. Το γκάζι μετατρέπεται σε πιο ομαλή επιτάχυνση. Η μηχανή με "μία πάνω" έχει πιο ήπιες αντιδράσεις στο άνοιγμα του γκαζιού
2. Στην περίπτωση του "μία κάτω" ο κινητήρας διατηρεί πιο υψηλές στροφές ανά λεπτό. Αν εκεί γλιστρήσει το πίσω λάστιχο, οι στροφές ανά λεπτό θα ανέβουν καθώς ο κινητήρας θα βρεθεί ξαφνικά να έχει λιγότερα φορτία (αφού το πίσω λάστιχο έχει χάσει πρόσφυση και γυρνά ανεξέλεγκτα). Όσο πιό ψηλά είναι οι στροφές, τόσο πιό κοντά είμαστε στο σημείο που αποδίδεται η μέγιστη ροπή. Άρα θα χεστούμε μία φορά με το γλίστρημα του πίσω, θα χεστούμε και μιά δεύτερη μόλις ξαφνικά μπει στη ροπή και δώσει και δεύτερη κλωτσιά μεγαλώνοντας το γλίστρημα και κάπου εκεί τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Με "μία πάνω", όλα αυτά γίνονται δυσκολότερο να συμβούν.

imitrelos
18/10/2010, 15:24
+650 :beer:

STOYBI
18/10/2010, 15:26
O sniper τα λεει μια χαρα.......

Μια κατω κρατωντας τις στροφες ( κρατωντας λεμε και οχι ανοιγωντας το οπου μπορει να επελθει απωλεια προσφυσης ) στο ωφελιμο οριο της ταχυτητας μας.....





:wave2:

STOYBI
18/10/2010, 15:29
Εκτος αυτου μην ξεχνατε οτι σε μεγαλο ογκο νερου μπορει να εχουμε και αρκετα μεγαλη επιβραδυνση της μοτο μας χωρις την θεληση μας.....

Με μια πανω ( οπου εκεινη την στιγμη θα χρειαστουμε γκαζι) ειμαστε .... :wave2:

Joyrider
18/10/2010, 15:30
Και εγώ το μια κάτω έχω ακούσει ως πιο σωστό γιατί από την μια έχεις φρένο κινητήρα μεγαλύτερο αλλά και λιγότερη δύναμη απότι με μια πάνω σε περίπτωση που γλυστρίσεις.

Το μια πάνω για να είναι πιο ομαλό το γκάζι μου στέκει σαν λογική αλλά και πάλι το γκάζι εσύ το ελέγχεις. Αν το χουφτώνεις στην βροχή δεν πα να έχεις και 5 πάνω...

sniper
18/10/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
O sniper τα λεει μια χαρα.......

Μια κατω κρατωντας τις στροφες ( κρατωντας λεμε και οχι ανοιγωντας το οπου μπορει να επελθει απωλεια προσφυσης ) στο ωφελιμο οριο της ταχυτητας μας.....





:wave2:


:D

sapila racing
18/10/2010, 15:31
Μια που παει κι αυτό το thread να γίνει π@@@@άνα, μηπως γνωρίζει κάποιος οτι γενικά μιλώντας σε κάποια μηχανάκια η ροπή έχει μεγιστη τιμή σε χαμηλές στροφές (μονοκύλινδρα), σε άλλα στις μεσαίες (2κύλινδρα) ενώ σε άλλα στις ψηλές (4κύλινδρα)?

Λεω γω τώρα...

συνεχίστε.

sniper
18/10/2010, 15:32
όσοι δεν ξέρετε αν ειναι μία πάνω ή μία κάτω η λύση είναι μία.... το μετρό

sniper
18/10/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μια που παει κι αυτό το thread να γίνει π@@@@άνα, μηπως γνωρίζει κάποιος οτι γενικά μιλώντας σε κάποια μηχανάκια η ροπή έχει μεγιστη τιμή σε χαμηλές στροφές (μονοκύλινδρα), σε άλλα στις μεσαίες (2κύλινδρα) ενώ σε άλλα στις ψηλές (4κύλινδρα)?

Λεω γω τώρα...

συνεχίστε.

ε και;

PortisHead
18/10/2010, 15:33
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=5690&highlight=E%F0%E5%F3%E1

2 σελιδουλες ειναι...αποφασιστε. :lol:

Απλα χωρις εγωισμους , αν εχει υποθει κατι λαθος απο καποια πλευρα να ξεκαθαριστει και να αναφερθει εδω.Να μαθουμε επιτελους τι ισχυει.

Αυτη η διαμαχη κραταει χρονια αποτι βλεπετε....

imitrelos
18/10/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Και εγώ το μια κάτω έχω ακούσει ως πιο σωστό γιατί από την μια έχεις φρένο κινητήρα μεγαλύτερο αλλά και λιγότερη δύναμη απότι με μια πάνω σε περίπτωση που γλυστρίσεις.

Το μια πάνω για να είναι πιο ομαλό το γκάζι μου στέκει σαν λογική αλλά και πάλι το γκάζι εσύ το ελέγχεις. Αν το χουφτώνεις στην βροχή δεν πα να έχεις και 5 πάνω...

Μιλάμε για το πέρασμα και όχι τήν επιβράδυνση

Tigas
18/10/2010, 15:34
το γκάζι-επιτάχυνση , η δυνατότητα του οχήματος να επιταχύνει χρησιμεύει για την αποφυγή κινδύνου οπότε στο κιβώτιο ταχυτήτων θα πρέπει να υπάρχει τέτοια σχέση ώστε να βρίσκετε μέσα στο εύρος της ''καλής'' ροπής του οχήματος.

τώρα το μια πάνω μια κάτω εγώ δεν το καταλαβαίνω, εάν υπόθηκε σε σεμινάριο οδήγησης ότι η μηχανή πρέπει να οδηγήται με λίγες στροφές στο βρεγμένο είναι λάθος.

στο βρεγμένο θα πρέπει να αποφεύγονται απλά ενέργειες οι οποίες θα μας κάνουν την οδήγηση επικίνδυνη και γι αυτό το λόγο συνοπτικά

- μειώνουμε ταχύτητα
- διπλασιάζουμε το μηκος απόστασης από προπορευόμενο όχημα
- ανάβουμε τα φώτα
- δεν καθόμαστε πίσω από ογκώδη οχήματα για να μην τρώμε το σπρέυ από τα λάστιχα του
- αποφεύγουμε τα απότομα φρεναρίσματα-επιταχύνσεις.

Σε περίπτωση υδρολίσθησης
-αφήνουμε το γκάζι
-δεν παταμε φρένο
- κρατάμε σταθερά το τιμόνι διότι εάν το έχουμε στρίψει εάν δεν προκληθή πτώση υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα για παρέκλιση της πορείας όταν ο τροχός ξαναβρεί πρόσφυση

Σε περίπτωση λιμνάζωντων υδάτων
-μειώνουμε ταχύτητα κατεβάζοντας σχέση
-εισερχόμαστε διερευνητικά διότι δεν ξέρουμε ουτε το βάθος ούτε εάν υπάρχει ανωμαλία
-κρατάμε σταθερά το τιμόνι
-περνάμε με σταθερό γκάζι
-όταν βγούμε από το κόλυμα πατάμε ελαφρά τα φρένα για να καθαρίσουν από τα νερά

Joyrider
18/10/2010, 15:38
Η επιλογή στη σχέση του κιβωτίου απαιτεί διαφορετικό
σκεπτικό στη βροχή.

Όσο κινούμαστε με σταθερή ταχύτητα(πχ. σε αυτοκινητόδρομο),
επιλέγουμε μια υψηλότερη σχέση στο κιβώτιό μας.

Όσο όμως κινούμαστε στον αστικό ιστό με συνεχείς αυξομειώσεις στην ταχύτητά μας, επιλέγουμε στο κιβώτιο μία σχέση χαμηλότερη
απ' ό,τι συνήθως, ώστε να έχουμε αυξημένες στροφές λειτουργίας
του κινητήρα. Αυτό ακούγεται παράδοξο, ωστόσο υπάρχουν λόγοι
που συνηγορούν:

Επιτάχυνση (πχ. για μια προσπέραση): Με "κούφια" απόδοση
κινητήρα λόγω των χαμηλών στροφών, θεωρούμε ότι το
άνοιγμα του γκαζιού λίγο παραπάνω δε θα κάνει κακό. Όμως
αν χαθεί για οποιοδήποτε λόγο η πρόσφυση (πχ. λευκή
διαχωριστική), αυτό το αθώο ως τότε παραπανίσιο γκάζι θα
κάνει τον τροχό να σπινάρει δυνατά αποκτώντας αισθητά
περισσότερες στροφές. Αυτός ο τροχός θα αργήσει πολύ να
ανακτήσει πρόσφυση, καθώς θα πρέπει πρώτα να μειωθεί
ο ρυθμός περιστροφής του. Με μία σχέση κάτω, είμαστε πιο
προσεκτικοί και ακριβείς στο άνοιγμα του γκαζιού, ενώ αν
ο τροχός σπινάρει, θα φέρει ελάχιστα περισσότερες
περιστροφές και θα μπορέσει να επανέλθει πιο γρήγορα.
Η χαμηλότερη σχέση αξιοποιείται και στην επιβράδυνση.
Κλείνοντας το γκάζι από ψηλότερες στροφές, η μοτοσικλέτα
επιβραδύνει πιο αποτελεσματικά και ταυτόχρονα ο πίσω
τροχός περιστρέφεται. Μόνο με τη χρήση του φρένου μπορεί
να κοκαλώσει και πλέον η μοτοσικλέτα γίνεται ανεξέλεγκτη.
Το συμβατικό φρενάρισμα σε βρεγμένο οδόστρωμα είναι
διαφορετικό απ' ό,τι στο στεγνό, καθώς βασίζεται περισσότερο
στο πίσω παρά στο εμπρός σύστημα. Κλείνουμε το γκάζι, ή
κατεβάζουμε και μία ταχύτητα, πατάμε πρώτα το πίσω και μετά
το εμπρός φρένο, προοδευτικά και ελεγχόμενα. Αυτό που
μπορεί να κάνει τη διαφορά είναι η προοδευτική χρήση του
συμπλέκτη, ακόμη και το πάτημά του (ώστε να πέσουν οι
στροφές του κινητήρα) και το άφημά του, ώστε η μοτοσικλέτα
να επιβραδύνει ξανά με τον κινητήρα.

the who
18/10/2010, 15:38
Aν οδηγατε στη βροχη και φοβαστε μη ροπιασει το εργαλειο και τουμπαρετε παρτε ταξι.Παει να πει οτι δεν ξερετε που ροπιαζει αυτο που καβαλατε και στην τελικη δεν εχετε ανα πασα ωρα και στιγμη τον ελεγχο.
Το μια κατω το εφαρμοζω χρονια τωρα.Το γκαζακι μαλακά ωστε να πας οπου θελεις κι οχι οπου θελει το μηχανακι.Με μια πανω να σας δω οταν θελετε να ανοιξετε το γκαζι και σας σβησει το μοτορι μεσα στα νερα. :wave2:

Joyrider
18/10/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider


Από το φυλλάδιο του 0300

Tigas
18/10/2010, 15:41
.:smokin:

sapila racing
18/10/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ε και;

Με GSXR1000Κ5 πχ δεν θα πήγαινα μια κάτω γιατί εχει την ροπή του στο τέρμα των στροφών, καλύτερα να ειναι πιο χαμηλές οι στροφές που ειναι πιο ψόφιο το μηχανάκι.
Με ροπάτο μηχανάκι μια κάτω γιατί αν πέσεις στην παχια ροπή οπως ανεβάζει στροφές, εφυγες.
:wave2:

daz
18/10/2010, 15:42
Ρε σεις! Τι λέτε? Σοβαρά τώρα. :confused:

Αν η ταχύτητά σου είναι μεγαλύτερη απ' ότι μπορούν να διαχειριστούν τα ελαστικά σου σε βροχή ότι σχέση και να έχεις θα πηγαίνεις κάνοντας πατινάζ. Αν τα λάστιχα δεν προλαβαίνουν να διώξουν το νερό πάμε πιο αργά.
Όταν βλέπουμε σε κάποιο σημείο τον δρόμο πλημμυρισμένο και δεν προλάβουμε να κόψουμε αρκετά, ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΓΚΑΖΙ. (Τον κινητήρα τον έχουμε με τέτοια σχέση ώστε ανά πάσα στιγμή να έχουμε στο δεξί καρπό μας όση δύναμη μας χρειάζεται για να περάσουμε ένα τέτοιο εμπόδιο. Όχι λιγότερη, ουχί περισσότερη. Οι στροφές που πρέπει να τον κρατάμε είναι αυτές που όταν κλείσουμε το γκάζι ο κινητήρας ΠΑΡΑΓΕΙ ΦΡΕΝΟ. Όχι τόσο ώστε να αρχίσει 8αρια ούτε όμως και να μην φρενάρει καθόλου. Και αυτό γίνεται όταν τον έχουμε με μία κάτω.




EDIT. Καλά ρε πότε προλάβατε και τα γράψατε όλα αυτά? :D :lol:

Joyrider
18/10/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
με το σκεπτικό σου αυτό στην ακραία περίπτωση του highsiding θα πρέπει να κλείσουμε το γκάζι που αυτό δεν υπάρχει, πρέπει να κάνει το εντελώς αντίθετο

Είχαν φαγωθεί δυο σειρές στην αρχή. Τις διόρθωσα. Σβήσε από το quote το κείμενο γιατί είναι λάθος .

sniper
18/10/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Με GSXR1000Κ5 πχ δεν θα πήγαινα μια κάτω γιατί εχει την ροπή του στο τέρμα των στροφών, καλύτερα να ειναι πιο χαμηλές οι στροφές που ειναι πιο ψόφιο το μηχανάκι.
Με ροπάτο μηχανάκι μια κάτω γιατί αν πέσεις στην παχια ροπή οπως ανεβάζει στροφές, εφυγες.
:wave2:


Δεν χρειάζεται να εισαι στην μαξ ροπή αλλά στην ανηφόρα :winka:

sniper
18/10/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ρε σεις! Τι λέτε? Σοβαρά τώρα. :confused:

Αν η ταχύτητά σου είναι μεγαλύτερη απ' ότι μπορούν να διαχειριστούν τα ελαστικά σου σε βροχή ότι σχέση και να έχεις θα πηγαίνεις κάνοντας πατινάζ. Αν τα λάστιχα δεν προλαβαίνουν να διώξουν το νερό πάμε πιο αργά.
Όταν βλέπουμε σε κάποιο σημείο τον δρόμο πλημμυρισμένο και δεν προλάβουμε να κόψουμε αρκετά, ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΓΚΑΖΙ. (Τον κινητήρα τον έχουμε με τέτοια σχέση ώστε ανά πάσα στιγμή να έχουμε στο δεξί καρπό μας όση δύναμη μας χρειάζεται για να περάσουμε ένα τέτοιο εμπόδιο. Όχι λιγότερη, ουχί περισσότερη. Οι στροφές που πρέπει να τον κρατάμε είναι αυτές που όταν κλείσουμε το γκάζι ο κινητήρας ΠΑΡΑΓΕΙ ΦΡΕΝΟ. Όχι τόσο ώστε να αρχίσει 8αρια ούτε όμως και να μην φρενάρει καθόλου. Και αυτό γίνεται όταν τον έχουμε με μία κάτω.




EDIT. Καλά ρε πότε προλάβατε και τα γράψατε όλα αυτά? :D :lol:

Well done.... βεβαια αν και γνώστης παραμένεις αργός! :lol: :lol: :lol:

PortisHead
18/10/2010, 15:45
Καταλαβα....
Ακρη παλι δεν θα βγει
Θα υπερνικησουν οι προσωπικοι εγωισμοι εις βαρος της αληθειας.

Υ.Γ.
Για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις , δεν το γραφω καθολου ειρωνικα , απλα οντως θα ηθελα μια φορα να καταληξει ακπου αυτο και να μαθουμε τι τελικα ισχυει και ειναι σωστο.
:(

georgio
18/10/2010, 15:45
Ρε παιδιά, μια πάνω, μια κάτω... σε σχέση με τι;;

Με το πάω τάπα ή με το χαζεύω τα πουλάκια;; Σχετικά είναι όλα...

Και ρε φίλε DeusEx με τα 120 τι μια πάνω ή μια κάτω;; :confused: Δε νομίζω θα σε βοηθήσει τόσο.

Για μένα, στην πλειοψηφία των δρόμων, με τις σημερινές συνθήκες τα 120 είναι πολλά! Ο κανόνας είναι οδηγάς με τόσα ώστε να μπορείς να σταματήσεις μέχρι εκεί που βλέπεις. Και σήμερα βλέπεις χειρότερα και χρειάζεσαι περισσότερα μέτρα για να σταματήσεις. Συν ότι μπορεί να σου φτάνει ο χώρος να φρενάρεις αλλά επειδή θα τρομάξεις και θα πας απότομα στα φρένα να γλιστρήσεις και να πέσεις.

Πιο χαλαρά. Να πάει να ... ό,τι και να είναι που βιαζόσουν... σε σχέση με το πόσο εύκολα μπορεί να βρεθείς ξάπλα...

ακόμα και να μην χτυπήσεις η ξενέρα της ζημιάς και το κόστος δεν αξίζει...

Προσωπικά εγώ "μια κάτω" ήμουν σήμερα. Και κανα-δυο φορές που ξεχάστηκα κάτω από τις 3 (V-2) και ήμουν χωρίς γκάζι δεν αισθάνθηκα ωραία. Και μαλακές κινήσεις. Υποψία μαλακιάς από άλλον και έκοβα, έτσι ώστε να μην τρομάξω τσιμπήσω τα φρένα απότομα και χάσω μπροστινό.

imitrelos
18/10/2010, 15:46
To 1 πάνω η κάτω έχει να κάνει με το πόσο νερο μπορει να διώξει ο τροχός με τις αυλακώσεις του μήν φαντάζεσε μόνο 1 λακουβα σε μία ευθεια αλλά και μια στροφη και να βρέχει τουλουμια , καλός η κακός
και όταν νομίζουμε ότι έχουμε το γκάζι σταθερο το ανοιγοκλοινουμε ελάχιστα το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουμε πχ μέσα σε 1 στροφη
αυτες οι ελάχιστές αστάθειες στο γκάζι να επηρεάζουν τήν ομαλή ροή
ώστε να βοηθάμε το λάστιχο να διώχνει ομαλά το νερο άμα δέν το καταφέρνει έχουμε το φαινομενο τής υδρολισθησης που το λάστιχο δέν πατάει στο δρόμο αλλά στο νερο και λόγο διαφοράς τριβής σπινάρη

αλλά ναι φρενάρουμε με κατέβασμα αλλά όχι βίαιο για να μήν μπλοκάρη ο πίσω

Joyrider
18/10/2010, 15:48
http://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/0300_id1068889.pdf

Κατεβάστε το..

imitrelos
18/10/2010, 15:51
http://www.youtube.com/watch?v=h9HxTP3wDB4 :smokin:

PortisHead
18/10/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
http://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/0300_id1068889.pdf

Κατεβάστε το..

Αψογος !!!
Αναφερει και τα 2 γεγονοτα , απλα το καθενα "παιζει" υπο αλλες συνθηκες.
Τελειος !!!

:beer:

georgio
18/10/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
To 1 πάνω η κάτω έχει να κάνει με το πόσο νερο μπορει να διώξει ο τροχός με τις αυλακώσεις του μήν φαντάζεσε μόνο 1 λακουβα σε μία ευθεια αλλά και μια στροφη και να βρέχει τουλουμια , καλός η κακός [...]

Ρε φίλε δεν θα το πλαγιάσεις το μηχανάκι άμα βρέχει. Εξάλλου φαντάζομαι ότι οι διαδρομές που κάνανε σήμερα όλοι είναι γνωστές. Ξέρουμε που υπάρχουν λακούβες, που γλιστράει ο δρόμος, ποιες στροφές είναι επικίνδυνες, από ποια στενά πετάγονται. Προσαρμόζουμε ανάλογα την ταχύτητα. Πάμε πιο αργά.

sniper
18/10/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ρε φίλε δεν θα το πλαγιάσεις το μηχανάκι άμα βρέχει. Εξάλλου φαντάζομαι ότι οι διαδρομές που κάνανε σήμερα όλοι είναι γνωστές. Ξέρουμε που υπάρχουν λακούβες, που γλιστράει ο δρόμος, ποιες στροφές είναι επικίνδυνες, από ποια στενά πετάγονται. Προσαρμόζουμε ανάλογα την ταχύτητα. Πάμε πιο αργά.

+954

Ζεύκας
18/10/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Ρωταω τους εμπειρους οδηγους παντος καιρου ..

Σημερα γυρνουσα προς Αθηνα κ εβρεχε καρεκλοποδαρα, με αποτελεσμα σε καποια σημεια να μαζευεται νερο, και σε καποια αλλα σημεια να περνανε ποταμακια καθετα τον δρομο ...

Αυτα τα σημεια ειναι δυσκολα ορατα οταν πηγαινεις με 100 - 120 χλμ/ωρα (Μην αρχησετε τωρα οτι ετρεχα κτλ - βιαζομουν)

Αυθορμητα αυτο που εκανα ηταν οτι φραναρα ΠΡΙΝ φτασω στο σημειο οσο μπορουσα με ασφαλεια, μετα παταγα συμπλεκτη κ αφηνα το γκαζι κ αφηνα την μηχανη να ρολαρει με την φορα που ειχε μεσα στο νερο ...

Σωστα εκανα ή λαθος ?

ΥΣ: Δεν επεσα :D

ΡΕ ΕΣΥ ΗΣΟΥΝΑ ΤΟ ΦΕΙΖΕΡ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ???

και είχες και ένα μικρό σακίδιο πλάτης απ'ότι θυμάμαι :D

Daemon
18/10/2010, 15:58
http://www.youtube.com/watch?v=KycZk1M7g24 :smokin:

imitrelos
18/10/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ρε φίλε δεν θα το πλαγιάσεις το μηχανάκι άμα βρέχει. Εξάλλου φαντάζομαι ότι οι διαδρομές που κάνανε σήμερα όλοι είναι γνωστές. Ξέρουμε που υπάρχουν λακούβες, που γλιστράει ο δρόμος, ποιες στροφές είναι επικίνδυνες, από ποια στενά πετάγονται. Προσαρμόζουμε ανάλογα την ταχύτητα. Πάμε πιο αργά.

Φίλε μου αυτο ακριβώς λέω ότι θέλει προσοχή ........αλλά νομίζω ότι μιλούσαμε τεχνικά εσυ τι δηλαδη πιστεύεις ότι το μηχανάκι σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης πρέπει να πηγαίνει με τσαμπουκα στα κόκκινα ροπιασμένο :confused:

:beer: :beer:

TROOPER
18/10/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ΡΕ ΕΣΥ ΗΣΟΥΝΑ ΤΟ ΦΕΙΖΕΡ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ???

και είχες και ένα μικρό σακίδιο πλάτης απ'ότι θυμάμαι :D

στο ''σε ειδα'' ρε ηλιθιε :lol: :lol:

οχι εδω :lol:

dmf
18/10/2010, 16:04
οκ να το αφησουμε λοιπον: οταν επιταχυνεις κρατα μια πανω για να μην σου φυγει το πισω, και οταν επιβραδυνεις κατεβασε για μην χρησιμοποιησεις πολυ φρενο. Συμφωνουν ολοι; :D

Ζεύκας
18/10/2010, 16:05
παίδες 2 κάτω για powersliding:wave2:

sniper
18/10/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
οκ να το αφησουμε λοιπον: οταν επιταχυνεις κρατα μια πανω για να μην σου φυγει το πισω, και οταν επιβραδυνεις κατεβασε για μην χρησιμοποιησεις πολυ φρενο. Συμφωνουν ολοι; :D

Όχι

imitrelos
18/10/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
παίδες 2 κάτω για powersliding:wave2:

+650 :D

έγραψες :beer:

georgio
18/10/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Φίλε μου αυτο ακριβώς λέω ότι θέλει προσοχή ........αλλά νομίζω ότι μιλούσαμε τεχνικά εσυ τι δηλαδη πιστεύεις ότι το μηχανάκι σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης πρέπει να πηγαίνει με τσαμπουκα στα κόκκινα ροπιασμένο :confused:

:beer: :beer:

Όχι βέβαια. Εγώ σήμερα πήγαινα κότα. Το ζητούμενο ήταν να πάω από το σπίτι σχολή και πίσω χωρίς να πέσω. Τίποτα άλλο. Και το βίντεο που έβαλε ο Daemon θεαματικότατο, το έχω ξαναδεί. Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Εκτός αν κάποιοι βγήκαν σήμερα να δουν πως πάνε στο βρεγμένο...

Αν ο DeusEx ήταν εθνική αλλάζει το πράγμα. Το μια κάτω δεν έχει νόημα, θα ήταν 150 χιλιόμετρα 120km/h με τετάρτη; Και;

Αν όντως ήσουν εθνική θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο να κόβεις κάθε φορά που έβλεπες νερά παρά να πηγαίνεις με 80 δεξιά.

Joyrider
18/10/2010, 16:09
Τι το κουράζετε, αφού δεν βγαίνετε με βροχές. Εποχιακά κουλάδια ρε πστμ...:smokin:

imitrelos
18/10/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Τι το κουράζετε, αφού δεν βγαίνετε με βροχές. Εποχιακά κουλάδια ρε πστμ...:smokin:

είπε και μπηκε στο αμάξι κλέινοντας τήν οπρέλα του

:rotflmao: :smokin:

imitrelos
18/10/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
είπε και μπηκε στο αμάξι κλέινοντας τήν ομπρέλα του

:rotflmao: :smokin:

Bladerunner
18/10/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Κανε εναν κοπο , ετσι για να μας λυθει και η απορια , και παρε τηλεφωνο , τον ιδιοκτητη του ηλεκτρονικου περιοδικου που εχεις στην υπογραφη σου και ρωτα τον.
Εκτος κι αν δεν αποδεχεσαι τις γνωσεις του και τα λεγομενα του.
Με καθε επιφυλαξη , το ιδιο υποστιριζε και ο Bladerunner


Κρίμα που σε ένα τόσο σημαντικό θέμα δεν καταφέραμε να γίνουμε α π ό λ υ τ α κατανοητοί.

Αυτό που είπαμε κι εξηγήσαμε στο σεμινάριο ήταν ότι στο βρεγμένο μέσα στην πόλη οδηγάμε με μια ΚΑΤΩ.

Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, διαβάστε το pdf που έβαλε ο joyrider.




ΥΓ. Η ροπή με την ισχύ είναι δυο διαφορετικές έννοιες. Όταν το μηχανάκι είναι στα κόκκινα βρίσκεται πολύ μακριά από τη μέγιστη ροπή του.

Joyrider
18/10/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
είπε και μπηκε στο αμάξι κλέινοντας τήν οπρέλα του

:rotflmao: :smokin:

Μουχαχα. Από που είσαι είπαμε? :D

imitrelos
18/10/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μουχαχα. Από που είσαι είπαμε? :D

επρόκανες με ....μπρε σι καβαλάρη τσι χαράς

:rotflmao:

DeusEx
18/10/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ΡΕ ΕΣΥ ΗΣΟΥΝΑ ΤΟ ΦΕΙΖΕΡ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ???

και είχες και ένα μικρό σακίδιο πλάτης απ'ότι θυμάμαι :D

:lol:

Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !

sniper
18/10/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Κρίμα που σε ένα τόσο σημαντικό θέμα δεν καταφέραμε να γίνουμε α π ό λ υ τ α κατανοητοί.

Αυτό που είπαμε κι εξηγήσαμε στο σεμινάριο ήταν ότι στο βρεγμένο μέσα στην πόλη οδηγάμε με μια ΚΑΤΩ.

Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, διαβάστε το pdf που έβαλε ο joyrider.




ΥΓ. Η ροπή με την ισχύ είναι δυο διαφορετικές έννοιες. Όταν το μηχανάκι είναι στα κόκκινα βρίσκεται πολύ μακριά από τη μέγιστη ροπή του.

Θενξ τητσερ!

Είχα αρχίσει να μην πιστεύω τον εαυτό μου....


Συνεχίστε τώρα να λέει ο καθένας την άποψή του

daz
18/10/2010, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Well done.... βεβαια αν και γνώστης παραμένεις αργός! :lol: :lol: :lol:

Ρε με τόση βροχή που έχω φάει, έχω πάρει το βαθμό του Ναυάρχου.

Θα βάλω βρόχινα ρε στο τενερε και θα σας πω εγώ! :wacko:

sniper
18/10/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
:lol:

Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !

Απαντήθηκαν όλα....


Αλλά αυτό που βλέπει κάποιος σε τέτοια πόστ είναι ότι δεν ξέρουμε την τύφλα μας....

Κατά τ' άλλα έχουμε πιστόλια και πάμε τάπα. :a31:

georgio
18/10/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
:lol:

Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !

κάτσε ρε συ... έπεφτες από τα 120 στα 80 και δεν φοβόσουν μην σε μαζέψει κανένας από πίσω;;

the who
18/10/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
κάτσε ρε συ... έπεφτες από τα 120 στα 80 και δεν φοβόσουν μην σε μαζέψει κανένας από πίσω;;

Eιπαμε οτι βιαζοταν ο ανθρωπος.Τι να κανει?Να παει με 80-100 και σταθερα η με 120 και στις λακουβες να κοβει στα 80?:winka:

imitrelos
18/10/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Eιπαμε οτι βιαζοταν ο ανθρωπος.Τι να κανει?Να παει με 80-100 και σταθερα η με 120 και στις λακουβες να κοβει στα 80?:winka:

Βιαζόταν ή όχι 120 -80 δύσκολο .................. 100 κάτι γίνεται

αλλα γιαυτο μήν τρεχεται :beer:

DeusEx
18/10/2010, 16:38
δεν πηγαινα "ταπα" ... ουτε κοντρες καναμε με το aprilia! απλα συναντηθηκαμε 2 φορες ..

πηγαινα οσο γρηγορα μου επετρεπαν οι συνθηκες κ οι ικανοτητες μου, με ασφαλεια ... τσεκαρα καθρεπτες καθως φρεναρα για να μην γινω χαλκομανια σε κανενα καπο.

τα σημεια που με προβληματισαν ηταν αυτα που προανεφερα ... (ποταμακια)

Διαβασα το pdf, πολυ ενημερωτικο ..

Σε εθνικη, μια σχεση επανω ...

Στην πολη, μια σχεση κατω ...

Αν πετυχω νερα στην εθνικη, θα φρεναρω οσο μπορω, αν προλαβω θα ριξω μια σχεση, και οταν παω να μπω στα νερα, θα ανοιξω ελαφρα το γκαζι, σωστα ?!

imitrelos
18/10/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
δεν πηγαινα "ταπα" ... ουτε κοντρες καναμε με το aprilia! απλα συναντηθηκαμε 2 φορες ..

πηγαινα οσο γρηγορα μου επετρεπαν οι συνθηκες κ οι ικανοτητες μου, με ασφαλεια ... τσεκαρα καθρεπτες καθως φρεναρα για να μην γινω χαλκομανια σε κανενα καπο.

τα σημεια που με προβληματισαν ηταν αυτα που προανεφερα ... (ποταμακια)

Διαβασα το pdf, πολυ ενημερωτικο ..

Σε εθνικη, μια σχεση επανω ...

Στην πολη, μια σχεση κατω ...

Αν πετυχω νερα στην εθνικη, θα φρεναρω οσο μπορω, αν προλαβω θα ριξω μια σχεση, και οταν παω να μπω στα νερα, θα ανοιξω ελαφρα το γκαζι, σωστα ?!

απο τα 120 :confused: απλά κλείσε το γκάζι κατεβασε ταχύτητα και να είσαι χαλαρός

dmf
18/10/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θενξ τητσερ!

Είχα αρχίσει να μην πιστεύω τον εαυτό μου....


Συνεχίστε τώρα να λέει ο καθένας την άποψή του

ναι μονο που ο deus μιλαγε για εθνικη, και οχι για πολη

Ζεύκας
19/10/2010, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
:lol:

Εσυ ησουνα με το aprilia με το στρατιωτικο παντελονι που με προσπερασες οταν ανοιξε ο δρομος???

και μετα με ξαναπροσπερασες κοντα στην κορινθο?

ΥΣ: Εθνικη ημουνα, οποτε καταλαβενετε οτι ημουν μονιμα με 6η και περιπου 120 χλμ/ω ... το θεμα ειναι οτι ετσι οπως προχωρας χαλαρα, να δεις πχ ενα 'ποταμακι' με νερο να διασχιζει καθετα την εθνικη, τι κανεις?! Πατας φρενα απο πριν οσο μπορεις κ πας ας πουμε με 80 οταν θα μπεις στα πολλα νερα? αφηνεις τα φρενα κ μετα τι ??? κατεβαζει μια σχεση κ ανοιγεις το γκαζι? αφηνεις 6η κ ανοιγεις το γκαζι? πατας συμπλεκτη κ ρολαρεις μεσα ? αυτο ειναι το ερωτημα μου !

Σε πέτυχα στο Αίγιο όταν είχα μπεί στα πιτστοπ για ανεφοδιασμό.
Μετά σε ξαναπέτυχα αφότου μπήκα στα McDonalds στην Κόρινθο για να βάλω το αδιάβροχο κάλυμμα του tail bag μου.


Τέσπα, στο θέμα μας, δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ούτε σχέσεις ούτε να κλείσεις γκάζι.
Εγώ χθες παρόλη τη βροχή πήγαινα με απαγορευτικές ταχύτητες και όταν έπιασα αυτοκινητόδρομο
ακόμα πιο απαγορευτικές.

Βασικός κανόνας στη βροχή (κατ'εμε) είναι: κάνε ότι κάνεις και στο στεγνό απλά πιο μαλακά.

Δλδ,να ανοιγεις το γκάζι πιο μαλακά,να φρενάρεις πιο μαλακά,να δίνεις κλίση στη μηχανή πιο μαλακά.

Επίσης κρατάς μεγαλύτερες αποστάσεις από τα υπόλοιπα οχήματα!

όσο αφορά τα ποταμάκια..ποιά ποταμάκια? :lol:

σταθερό γκάζι και περνάς, μη μασάς, καλά λάστιχα να έχεις και βουρ :wave2:

DeusEx
19/10/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Σε πέτυχα στο Αίγιο όταν είχα μπεί στα πιτστοπ για ανεφοδιασμό.
Μετά σε ξαναπέτυχα αφότου μπήκα στα McDonalds στην Κόρινθο για να βάλω το αδιάβροχο κάλυμμα του tail bag μου.


Τέσπα, στο θέμα μας, δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ούτε σχέσεις ούτε να κλείσεις γκάζι.
Εγώ χθες παρόλη τη βροχή πήγαινα με απαγορευτικές ταχύτητες και όταν έπιασα αυτοκινητόδρομο
ακόμα πιο απαγορευτικές.

Βασικός κανόνας στη βροχή (κατ'εμε) είναι: κάνε ότι κάνεις και στο στεγνό απλά πιο μαλακά.

Δλδ,να ανοιγεις το γκάζι πιο μαλακά,να φρενάρεις πιο μαλακά,να δίνεις κλίση στη μηχανή πιο μαλακά.

Επίσης κρατάς μεγαλύτερες αποστάσεις από τα υπόλοιπα οχήματα!

όσο αφορά τα ποταμάκια..ποιά ποταμάκια? :lol:

σταθερό γκάζι και περνάς, μη μασάς, καλά λάστιχα να έχεις και βουρ :wave2:

Η αληθεια ειναι οτι πηγαινες πολυ πιο σβελτα απο τους δικους μου ρυθμους, απαγορευτικους θα'λεγα! Οταν με περασες στο Αιγιο πριν αρχισει να βρεχει σε ακολουθησα για καποια αποσταση, αλλα σε εχασα οταν στα εργα προσπερασες κατι κουτια ..

Στην βροχη ειχα κοψει πολυ ρυθμους γιατι εχω τουρινγκ λαστιχα (conti road attack) κ δεν τα εμπιστευομαι και ειχα φαει κ κατι γλυστρηματακια στην διαγραμμηση οταν προσπερνουσα ..

Παντως σε γενικες γραμμες αποτι καταλαβα, η μηχανη "αντεχει" και σε πολυ βροχη. Παροτι ειχα τρομαξει οταν περασα πανω απο τα ποταμακια κ νομισα οτι θα φαω σουπα, μαλλον ηταν ψυχολογικο ..

devil's animal
19/10/2010, 12:27
εγω το μονο που θα πω ειναι "να προσεχετε πολυ τις ταχυτητες σας στην βροχη"
και εξηγουμαι:

Εγνατια οδος* με το cb1 και ευθεια...
πολλη βροχη...
τερματισμενο κοντερ και κατι παραπανω...

αρχιζω και χανω το πισω...ετσι ξαφνικα...
προσπαθει να με προσπερασει η πισω ροδα απο την δεξια μερια χωρις ουσιαστικα να εχω κανει τιποτα...
"αναποδο τιμονι" γιατι ημουν στην αριστερη και εβλεπα το στηθαιο να ερχεται κατα πανω μου...
μειωνω γακζι στο μισο και καταλαβαινω οτι ισιωνει αλλα παει και λιγο απο την αναποδη (ολα αυτα η πισω ροδα)...

ωσπου επανερχεται και εγω ανακουφισμενος τιναζω τις κουραδες απο τις καλτσες να φυγουν...:rolleyes:

ναι, υδρολισθηση. λεπτο στρωμα νερου αναμεσα στο ελαστικο και στο οδοστρωμα, με αποτελεσμα να μην υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ τριβη. ή αλλιως η "ανικανοτητα" του λαστιχου να διωχνει το νερο, ετσι ωστε να υπαρχει προσφυση.

οποιος το εχει παθει, καταλαβαβαινει. οποιος οχι, απλα να μην το παθει...
:wave2:


*τελεια ασφαλτος χωρις λακουβες και φοβερη προσφυση

Aggelos_SV
19/10/2010, 12:53
Εκτός των άλλων (μία πάνω μία κάτω τρεις και το λουρί της μάνας:lol: ) ΕΓΩ όταν βλέπω τοπικά "περιέργες" συνθήκες πρόσφησης πατάω δυνατά και στα δύο μαρσπιέ για να χαμηλώνω το κέντρο βάρους του συστήματος μοτο-αναβάτης.Εννοείται η μοτο σε μηδενική κλίση...

webassasin
20/10/2010, 19:49
Επρεπε να περασεις με σουζα και να βρεξεις κ τη θεια διπλα.

Polaris
03/06/2011, 04:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Μια ΠΑΝΩ βαζεις οχι κατω. Οι μικρες ταχυτητες δημιουργουν περισσοτερη ροπη, με αποτελεσμα με τη παραμικρη στρεψη του γκαζιου να ολισθαινει η πισω ροδα.


Επιτελους.. +1000

Και ολισθαινει λογω του φαινομενου της υδρολισθησης που σηκωνεται ο τροχος...

και απο μηχανη γινεσαι κα'ι'κι...Μειωση ταχυτητας και μια σχεση επανω.

Οτι κανουμε σε παγο , χιονι και υποπτα οδοστρωματα απο λαδια.

daz
03/06/2011, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polaris
ι υποπτα οδοστρωματα απο λαδια.

Συγνώμη αλλά σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι το σταυρό μας. :lol:

GIXXERAKIAS
03/06/2011, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Συγνώμη αλλά σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι το σταυρό μας. :lol: Δεν θα προλαβειςκαν....:lol: :lol:

TROOPER
03/06/2011, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polaris
Επιτελους.. +1000

Και ολισθαινει λογω του φαινομενου της υδρολισθησης που σηκωνεται ο τροχος...

και απο μηχανη γινεσαι κα'ι'κι...Μειωση ταχυτητας και μια σχεση επανω.

Οτι κανουμε σε παγο , χιονι και υποπτα οδοστρωματα απο λαδια.

εδω εχουνε μπει δασκαλοι ασφαλους οδηγησης απο σχολεια και αγωνιζομενοι και εχουνε γραψει μια κατω.εσυ συμφωνεις στο μια πανω...?οκ.

Polaris
03/06/2011, 19:36
Aν και επρεπε να μην απαντησω καθολου και να αγνοησω για αλλη μια φορα γιατι παμε αλλου τωρα..
Στο ποιος ειναι δασκαλος με Μaster και 1.000.000.000 χλμ σε πιστα και τετοια....

Ενταξει ....τους σεβομαι και τους επικροτω.Αλιμονο.

Αλλα εγω εχω την γνωμη μου, θα την πω και δε θα μασησω, αν μου κανει κανεις παρατηρηση.

Τωρα..


===================================================================
. Αρχικά δημιουργήθηκε από Polaris
ι υποπτα οδοστρωματα απο λαδια.
________________________________________


Συγνώμη αλλά σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι το σταυρό μας.

Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Συγνώμη αλλά σε αυτή την περίπτωση το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι το σταυρό μας.
________________________________________
Δεν θα προλαβειςκαν....
====================================================================


Με συγχωρειτε.....Μπροστα σας δεν βλεπετε καθολου?τυφλο συστημα το πατε???Αν αλλαζει το χρωμα στην ασφαλτο (λεω εγω) θα περασετε απο πανω??? ‘η εχετε την αντιληψη με τα 150+χλμ να πειτε ελα μωρε σκ@τ@ απο αγελαδα ειναι.....


===================================================================
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

εδω εχουνε μπει δασκαλοι ασφαλους οδηγησης απο σχολεια και αγωνιζομενοι και εχουνε γραψει μια κατω.εσυ συμφωνεις στο μια πανω...?οκ.
===================================================================

Εγω που οδηγω απο τα 13 ειμαι ο τιποτας?Δεν εχω αποψη?Πρεπει να ειμαι δασκαλος?Να εχω κανει πιστα? Και βεβαια ΜΙΑ ΕΠΑΝΩ.

Απλη λογικη, με το κατεβασμα φορτωνεται πιο πολυ ο πισω τροχος και με αφημενο το γκαζι τα πραγματα δυσκολευουν με αποτελεσμα να μπλοκαρει για 1 milisecond και μετα bye-bye .Και γενικα οταν αφηνεις το μηχανακι πιο ελευθερο γλιτωνεις πιο ευκολα τετοιες καταστασεις.

Ερωτηση: οταν η μηχανη ξαφνικα συμπεριφερεται σαν φιδι..το ξερετε ολοι το φαινομενο..γιατι μολις πατησεις συμπλεκτη ευθυγραμμει αμεσως?



Δεν ειμαι ουτε χερας ουτε teacher..Υστερα απο ολα αυτα αν νομιζετε οτι ειμαι ακομα λαθος...Σας κερναω ολους μπυρες......

(Παρακαλω καποιος να μου το εξηγηση το φαινομενο με σοβαρα επιχειρηματα)

Φιλικα..
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

daz
03/06/2011, 20:23
Φίλε πόλαρις...

Το σχολιάκι μου ήταν καθαρά χιουμοριστικό.

Απαντήσεις σοβαρές και μη, εδόθησαν στις 7 σελίδες που προηγούνται.

Χαίρομαι που επανέφερες το θέμα όπως χαίρομαι επίσης που διαφωνείς.

Λυπάμαι όμως που δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.

Αν θέλεις χρησιμοποίησε το κουμπί παράθεση ώστε να "παραθέσεις" στην απάντησή σου τα λόγια εκείνου με τον οποίο διαφωνείς.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Polaris

Εγω που οδηγω απο τα 13 ειμαι ο τιποτας?Δεν εχω αποψη?Πρεπει να ειμαι δασκαλος?Να εχω κανει πιστα? Και βεβαια ΜΙΑ ΕΠΑΝΩ.



Και εγώ απ' τα 13 μου οδηγώ αλλά διαφωνώ με τις απόψεις σου. Προφανώς κάποιος απ' τους δύο μας κάνει λάθος. Τα χρόνια λοιπόν δεν κάνουν τις απόψεις μας απαραίτητα σωστές και ας μην είμαστε ο κανένας.



Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Αν η ταχύτητά σου είναι μεγαλύτερη απ' ότι μπορούν να διαχειριστούν τα ελαστικά σου σε βροχή ότι σχέση και να έχεις θα πηγαίνεις κάνοντας πατινάζ. Αν τα λάστιχα δεν προλαβαίνουν να διώξουν το νερό πάμε πιο αργά.
Όταν βλέπουμε σε κάποιο σημείο τον δρόμο πλημμυρισμένο και δεν προλάβουμε να κόψουμε αρκετά, ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΓΚΑΖΙ. (Τον κινητήρα τον έχουμε με τέτοια σχέση ώστε ανά πάσα στιγμή να έχουμε στο δεξί καρπό μας όση δύναμη μας χρειάζεται για να περάσουμε ένα τέτοιο εμπόδιο. Όχι λιγότερη, ουχί περισσότερη. Οι στροφές που πρέπει να τον κρατάμε είναι αυτές που όταν κλείσουμε το γκάζι ο κινητήρας ΠΑΡΑΓΕΙ ΦΡΕΝΟ. Όχι τόσο ώστε να αρχίσει 8αρια ούτε όμως και να μην φρενάρει καθόλου. Και αυτό γίνεται όταν τον έχουμε με μία κάτω.


:wave2:

Joyrider
03/06/2011, 20:26
Το θρεντ το διάβασες?

Το pdf το κατεύασες?

Γιατί θες και άλλα επιχειρήματα?

daz
03/06/2011, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polaris

Απλη λογικη, με το κατεβασμα φορτωνεται πιο πολυ ο πισω τροχος και με αφημενο το γκαζι τα πραγματα δυσκολευουν με αποτελεσμα να μπλοκαρει για 1 milisecond και μετα bye-bye .Και γενικα οταν αφηνεις το μηχανακι πιο ελευθερο γλιτωνεις πιο ευκολα τετοιες καταστασεις.



Σα θες να διαφωνήσουμε και για το φρενάρισμα πολύ θα το χαρώ. Που ξέρεις μπορεί να αποδειχτώ λάθος.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=112137&perpage=15&pagenumber=1

Αν και καλοκαίριασε η βροχή μας συντροφεύει ακόμα οπότε.. :winka:

:beer:

Tpap
03/06/2011, 21:41
τα πάντα όλα, λέμε...και φυσικά οι πάντες όλοι...

Δασκαλοι, καθηγητάδες, χθεσινοί από παπιά -αλλά με πτυχία, όμως- προχθεσινοι που μιλάει η εμπειρία, μαστόρια που ξέρουν κλπ...

ΣΤην ροπή της η ταχύτητα, μία πάνω ή μία κάτω...?

1. στην ροπή της (δεν χρειάζεται εξήγηση)
2. μία πάνω: μια ταχύτητα που ρίχνει τις σαλ, κάτω από εκείνες εμφάνισης μέγιστης ροπής.
3. μία κάτω: ταχύτητα που κρατα τις σαλ πάνω από εκείνες εμφάνισης μέγιστης ροπής.

Μπαμπά τι να διαλέξω....?!

ό,τι θέμε λέμε, όλοι (ή σχεδόν όλοι).... :o

συνεχάτε μην διακόφτω...:wave2: