PDA

View Full Version : περι τυχης



wrenchfzr
23/07/2005, 08:36
πρωτη φορα αναφερομαι στο ατυχημα μου πριν 2,5 χρονια.επεσα το 94 πανω σε προσπεραση τουριστικου λεοφορειου στη διπλη στη ευθεια των μεγαρων πευτω μετα απο γυρσιμο δεξια για να το αποφυγω,σε.....200βαρελο κομενο με τσιμεντο για να ειναι σταθερο.τυχη; ουτε γρατζουνια κιριολεκτω .τοfzr κτυπησε στο σημειο της γεννητριας και καταστραφικε.πριν 6 χρονια στην ευθεια του σειριου με βροχη γυρναμε απο ανεπιτυχη προσπαθεια να παμε στις σερρες λογω βροχης και πευτω απο πετρελαια.το απολυτως ανατριχιαστικο.λαγω διαρκειας της πτωσης τα ζεις ολα προλαβα να γυρισω και πλευρο,νομιζα πως θα πηγαινα σπιτι σερναμενος 300 μετ.τουλαχιστον τα δερματινα ουτε γρατζουνια τι τριβη να υπαρχει αλλωστε με νερο και πετρελαιο.φυσικα απο καθαρη τυχη ηταν μερα εξοδου και εμεις γυρνουσαμε σε ευθεια γιατι με την διαρκεια του σουρσιμου μαλλον κατω απο την μπαριερα θα περνουσα και αντε να φανταστεις τι γινεται μετα σε περνει ο ΝΙΚΑΣ για μπεικον.και ερχεται το γυρισμα της τυχης και με 15 κμ μεσα στην καλλιθεα πευτει πανωμου και απο δικη μου υπαιτηιτητα ενα citroen.Οταν το ειδαν στο νοσοκομειο καναν τον σταυρο τους ανοικτο(τα εμαθα αναγκαστικα)καταγμα 25 cm κνημη περονη εσω σφυρο και το χειροτερο;1,2,3 χαρακτηριζονται τα καταγματα.α,β,γ τα ανοικτα με χαρακτηρισαν 3β,δηλαδη μπορει και να εχανα το ποδι,γιατι εκανα την μ...α να ακουσω τον πισω τον μ...α να κορναρει και κοιτω την διασταυρωση,ολοι σταματιμενοι και ξεκινισα .μου την φυλαξε και εγινε οτι εγινε .τωρα δεν κανει να οδηγω μοτο και να σας πω κατι το σοκ σε κανει και σκευτεσαι διαφορετικα αλλα μεσα απο το κουτι οπως το ελεγα βλεπω και την ηλιθια συμπεριφορα των μοτοσυκλετιστων και κουνω το κεφαλι μου.γιατι δηλαδη φταινε μονο οι αυτοκινιτιστες οταν και εμεις δεν σεβομαστε τους συναδελφους μας μοτοσυκλετιστες.πληροφοριακα σας λεω,προσεξτε το αυτοκινητο εχει πολλες νεκρες γωνιες και απο συνηθεια να γυρνω το κεφαλι μου εχω γλυτωσει πολλα ατυχηματα.ειναι ευθυνη των οδηγων σε οτι συμβαινει και στους μεν και στους δε.δεν υπαρχει ελαφρυντικο δεν μας προσεχουν.Αφου το γνωριζεις οτι λειτουργουν με ενα καρο λειτουργειες του αυτοκινητου που αποσπουν την προσοχη τους .το ρεζουμε προσοχη,πολυ γενικη ενοια θα μου πειτε.δεν ξερω μπορει και ναι μπορει και οχι