PDA

View Full Version : Όταν λέμε ότι στην Κρήτη πεθαίνουμε χωρίς λόγο...



Εχετλαίος
19/10/2010, 12:47
και ουδείς ακούει και πράττει, γινόμαστε γραφικοί.

από εφημ. Χανιώτικα νέα
ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Αίμα στην άσφαλτο
19-10-2010

ΡΕΘΥΜΝΟ
Ρεπορτάζ: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΛΛΕΡΓΗ
Πέντε νεκροί, τρεις ενήλικοι και δύο μικρά παιδιά, είναι ο τραγικός απολογισμός του πολύνεκρου τροχαίου δυστυχήματος, το οποίο σημειώθηκε αργά τη νύχτα της Κυριακής, στην εθνική οδό Ρεθύμνου - Ηρακλείου, στο ύψος των Σισσών.
Η σύγκρουση του Ι.Χ.Ε. αυτοκινήτου, που οδηγούσε ένας 34χρονος από την Κατερίνη, που διέμενε στο Ρέθυμνο και στο οποίο επέβαινε μία οικογένεια Ρώσων, με το αντιθέτως κινούμενο βυτιοφόρο ήταν σφοδρή. Το Ι.Χ. μετατράπηκε σε άμορφη μάζα σιδερικών και μέσα σε αυτό εγκλωβίστηκαν οι πέντε άνθρωποι που βρήκαν τραγικό τέλος. Ο 36χρονος οδηγός του βυτιοφόρου δεν τραυματίστηκε και συνελήφθη για ανθρωποκτονία εξ αμελείας.
Το δυστύχημα σημειώθηκε στις 11.10 το βράδυ στο 99ο χιλιόμετρο της νέας εθνικής οδού Ρεθύμνου – Ηράκλειου, στο ύψος των Σισσών. Το λευκό αυτοκίνητο οδηγούσε ο 34χρονος κάτοικος Ρεθύμνου, που καταγόταν από την Κατερίνη. Σε αυτό επέβαιναν μία 57χρονη Ρωσίδα, η 35χρονη κόρη της και τα δύο ανήλικα παιδιά της 35χρονης, ένα 10χρονο κορίτσι και ένα 4χρονο αγόρι.
Ο οδηγός είχε κατεύθυνση από το Ηράκλειο προς το Ρέθυμνο, όταν για άγνωστους λόγους έχασε τον έλεγχο του οχήματός του, μπήκε στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας και συγκρούστηκε πλαγιομετωπικά με το βυτιοφόρο που οδηγούσε ένας 36χρονος Αθηναίος.
Το λευκό Ι.Χ. μετατράπηκε αυτόματα σε μάζα σιδερικών και τα πέντε άτομα εγκλωβίστηκαν σε αυτό. Στο σημείο σε λίγη ώρα έφτασαν η Τροχαία Ρεθύμνου καθώς και η Πυροσβεστική Υπηρεσία, όμως οι πυροσβέστες απεγκλώβισαν τους πέντε ανθρώπους που ήταν ήδη νεκροί.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στη διάθεσή του το Τμήμα Τροχαίας, η οικογένεια των Ρώσων βρισκόταν στο Ρέθυμνο για διακοπές και μάλιστα διέμενε σε μία σουίτα γνωστού ξενοδοχείου. Ο 34χρονος οδηγός του Ι.Χ. εργαζόταν σ’ ένα κατάστημα με δερμάτινα είδη και γούνες. Επειδή όμως, το κατάστημα αυτό είχε κλείσει, ο ίδιος προθυμοποιήθηκε να μεταφέρει την τετραμελή οικογένεια των Ρώσων στη Χερσόνησο για κάνει τις αγορές της.
Ο δρόμος για πολλή ώρα μετά τη σύγκρουση παρέμεινε κλειστός, μέχρι να ολοκληρωθεί η επιχείρηση του απεγκλωβισμού των νεκρών, ενώ για πολλές ώρες χθες το βυτιοφόρο παρέμενε στο σημείο, προκειμένου να μεταφερθεί σε ασφαλές σημείο, επειδή ήταν γεμάτο με καύσιμα.
Ο διοικητής της Τροχαίας Ρεθύμνου, Μανώλης Μοσχονάς, για μία ακόμη φορά έκανε έκκληση προς τους οδηγούς να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, να τηρούν τα μέτρα ασφαλείας και να μην αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες. Επίσης, να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, όταν οι καιρικές συνθήκες είναι άσχημες, όπως το βράδυ της Κυριακής, που είχε βρέξει και το οδόστρωμα ήταν ολισθηρό.

:sad:

Εχετλαίος
19/10/2010, 12:49
από Χανιώτικα Νέα (συνέχεια)
ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ 120 νεκροί ετησίως σε τροχαία 19-10-2010

Πάνω από 120 άτομα τον χρόνο χάνουν τη ζωή τους σε τροχαία ατυχήματα στην Κρήτη, επισημαίνει με επιστολή τους προς τους υποψηφίους για τις εκλογές της Τοπικής Αυτοδιοίκησης ο Σύλλογος Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων ζητώντας την ανάληψη πρωτοβουλιών και δράσεων για την αντιμετώπιση του προβλήματος.
Αναλυτικά στην επιστολή του Συλλόγου, που υπογράφουν ο πρόεδρος Γεώργιος Αρχοντάκης, ο γραμματέας Ευτύχης Μαυρογένης και ο αντιπρόεδρος Εμμανουήλ Χουρδάκης, αναφέρεται:
«Αξιότιμοι κύριοι,
το γεγονός της εμπλοκής σας στις επερχόμενες εκλογές, αποδεικνύει ότι είστε κατά τεκμήριο άτομα με αυξημένο δείκτη κοινωνικής ευαισθησίας.
Αυτό μας δίνει το δικαίωμα να απευθυνθούμε σε εσάς και να επισημάνουμε ορισμένα στοιχεία τα οποία αφορούν τα τροχαία δυστυχήματα τα οποία αποτελούν την σύγχρονη μάστιγα της εποχής μας.
Σας ενημερώνουμε λοιπόν για τα ακόλουθα στοιχεία τα οποία είναι η βάση της παρούσας ενημέρωσης.
Στα Χανιά το 2009 έχασαν την ζωή τους 18 συμπολίτες μας. Το 2008 έχασαν την ζωή τους 26. Στην Κρήτη πάνω από 120 άτομα κάθε χρόνο γίνονται βορρά στην μολώχ της ασφάλτου. Στην Ελλάδα κάθε χρόνο χάνονται 1.500 περίπου συμπολίτες μας. Μια ολόκληρη κωμόπολη.
Η παραπάνω κατάσταση δείχνει το μέγεθος της τραγικότητας του προβλήματος. Η πολιτεία αδυνατεί να δώσει άμεσες και ριζικές λύσεις.
Εσείς ως πολίτες ευαισθητοποιημένοι με τα κοινά επιβάλλεται να προχωρήσετε σε συγκεκριμένες πρωτοβουλίες και να εντάξετε στο πρόγραμμά σας συγκεκριμένες θέσεις, στοχεύσεις και πρωτοβουλίες για τον περιορισμό των τροχαίων δυστυχημάτων.
Θα είναι σπουδαίο αν σε όλα τα προγράμματα των συνδυασμών, σε όλες τις σκέψεις των υποψηφίων να υπάρξει έστω και μια παράγραφος για το πώς σκέπτεστε να ευαισθητοποιήσετε τους πολίτες, τους δημότες, την αρχή την οποία θα υπηρετείτε ως αυριανοί άρχοντες σε μια προσπάθεια περιορισμού του εν λόγω προβλήματος.
Θα σας είμαστε ευγνώμονες τόσον εμείς ως κίνηση πολιτών, όσο και οι συγγενείς των εκατοντάδων θυμάτων που βιώνουν το πρόβλημά τους σε βαθύ πένθος μέσα σε ένα απέραντο "γιατί", της απώλειας των προσφιλών τους προσώπων.
Το μέτρο της ευαισθησίας όλων κρίνεται όχι μόνο από λόγια αλλά και από συγκεκριμένες πρωτοβουλίες, για τις οποίες σας καλούμε να λάβετε μέσα στο πλαίσιο της μελλοντικής σας υπεύθυνης διαχείρισης των δημοσίων πραγμάτων.
Με την πεποίθηση ότι οι συγκεκριμένες στοχεύσεις είναι το μέσο για να περιοριστούν ο πόνος, η οδύνη και η ξαφνική απώλεια δικών μας, απευθυνόμαστε σε εσάς και ευελπιστούμε ότι θα ανταποκριθείτε άμεσα στο κάλεσμά μας».

nio1981
19/10/2010, 12:50
nai re...to akousa xthes...ti na peis.....:( :( :(

Εχετλαίος
19/10/2010, 12:50
από Χανιώτικα Νέα
ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΧΑΝΙΩΤΕΣ
Ενας στους δύο πίνει και οδηγεί!
19-10-2010

Ανησυχητικά είναι τα μηνύματα έρευνας που πραγματοποιήθηκε και στα Χανιά, με αφορμή την εκδήλωση 'Ευρωπαϊκή Νύχτα Χωρίς Ατυχήματα', καθώς ένας στους δύο Χανιώτες οδηγούς βρέθηκαν να έχουν καταναλώσει ποσότητα αλκοόλ μεγαλύτερη από τα επιτρεπτά όρια.
Τα στοιχεία προκύπτουν από τους εθελοντικούς ελέγχους που πραγματοποίησε στο νυχτερινό κέντρο 'Senso' το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας 'Πάνος Μυλωνάς' στο πλαίσιο της πανευρωπαϊκής δράσης 'Ευρωπαϊκή Νύχτα Χωρίς Ατυχήματα'. Εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε πόλεις 27 ευρωπαϊκών χωρών, ανάμεσά τους και τα Χανιά.
ΜΑΣΤΙΓΑ
Σκοπός της δράσης ήταν να επισημάνει το γεγονός ότι η κατανάλωση του αλκοόλ και η υπερβολική ταχύτητα αποτελούν τις βασικότερες αιτίες πρόκλησης τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα μας, όπως και στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Ειδικότερα μετά τη νυχτερινή διασκέδαση του Σαββάτου παρατηρείται τριπλασιασμός του αριθμού των θανατηφόρων τροχαίων ατυχημάτων.
Σύμφωνα με τα στατιστικά της Τροχαίας για το έτος 2009, από το σύνολο των θανατηφόρων ατυχημάτων (1.314), το 20,17% προκλήθηκε από μέθη (265 συμβάντα).
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, περίπου 150 εθελοντές σε 23 νυχτερινά κέντρα της Ελλάδας ήταν παρόντες το βράδυ της 16ης Οκτωβρίου, για να παροτρύνουν τους νέους να μην καταναλώσουν αλκοόλ στην περίπτωση που αποτελούσαν τον «οδηγό της παρέας τους». Οι εθελοντές εκπαιδεύτηκαν από τη Διεύθυνση Τροχαίας της ΕΛ.ΑΣ. στη χρήση των αλκοολομέτρων, τα οποία διατέθηκαν για τις ανάγκες της διοργάνωσης μετά από αίτημα του Ινστιτούτου.

Θλιβερή πρωτιά για τα Χανιά
Οι οδηγοί που συμμετείχαν εθελοντικά στην εκδήλωση, υποσχέθηκαν να μην καταναλώσουν αλκοόλ και φόρεσαν ένα αναγνωριστικό βραχιολάκι στον καρπό τους κατά την είσοδό τους στο κέντρο, έτσι ώστε να μπορέσουν να «δεσμευτούν» και να κάνουν ένα φιλικό αλκοτέστ κατά την έξοδό τους.
Πανελλαδικά, το 44% των συμμετεχόντων προέβησαν σε φιλικό αλκοτέστ (ποσοστό μεγαλύτερο από πέρυσι [40%] στην αντίστοιχη ενέργεια του Ινστιτούτου) εκ των οποίων το 1/4 στο σύνολο των αποτελεσμάτων ήταν πάνω από το όριο που ορίζει ο ΚΟΚ (≥0,25 χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα και άνω και ≥0,10 χιλιοστά για τους οδηγούς επαγγελματικών οχημάτων, μοτοσυκλετιστές και νέους οδηγούς που είναι κάτοχοι αδείας οδήγησης επί χρονικό διάστημα μικρότερο των 2 ετών). Συνολικά 782 άντρες και 318 γυναίκες έκαναν αλκοτέστ εκείνη τη βραδιά εκ των οποίων 191 άντρες και 41 γυναίκες αντίστοιχα ήταν πάνω από το όριο.
Από την έρευνα προέκυψε μια θλιβερή πρωτιά για την πόλη των Χανίων, καθώς ένας στους δύο νέους, βρέθηκε πάνω από το όριο. Σε Ρόδο, Πάτρα, Τήνο και Δράμα, 1 στους 3 νέους, που αποτελούσαν τον οδηγό της παρέας τους, βρέθηκαν πάνω από το όριο κατά τη μέτρηση αλκοόλ στην έξοδό τους από το κέντρο, ακολουθεί η Ξάνθη με αναλογία 1 στους 4, στη συνέχεια η Χίος, η Λάρισα και η Φλώρινα με αναλογία 1 στους 5, μετά η Αττική, η Χαλκίδα και ο Βόλος με αναλογία 1 στους 6, ακολουθεί η Θεσσαλονίκη με αναλογία 1 στους 7 και τέλος οι Σέρρες (που παρουσίασαν και τα καλύτερα αποτελέσματα) με αναλογία από 1 στους 12 νέους για το έτος 2010.
Σύμφωνα με τα παραπάνω τα αποτελέσματα προέκυψαν πιο αισιόδοξα στις μεγαλουπόλεις από ό,τι στις μικρότερες πόλεις. Επιπλέον αρκετοί ήταν οι ευσυνείδητοι νέοι της Αττικής που ήρθαν με τα ΜΜΜ, με σκοπό την κατανάλωση αλκοόλ και την επιστροφή τους στο σπίτι με ασφάλεια.
Η εν λόγω ενέργεια πραγματοποιήθηκε από το Ινστιτούτο με τη συμβολή της Τροχαίας με την υποστήριξη της Ένωσης Επιχειρήσεων Αλκοολούχων Ποτών, του Συνδέσμου Ελληνικών Αποσταγμάτων και Οινοπνευματωδών Ποτών και της AXA - Ασφαλιστικής, ενώ καθοριστική για την επιτυχία της διοργάνωσης ήταν και η βοήθεια και ο ζήλος των εθελοντών και συντονιστών του Ινστιτούτου σε τοπικό επίπεδο.
Για την επιτυχή διεξαγωγή της ενέργειας συνεργάστηκαν επίσης με προθυμία αρκετοί φορείς, όπως: Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Πανεπιστήμιο Πατρών, Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Αχαΐας, Σώμα Ελλήνων Προσκόπων, Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Χαλκίδας και Χανίων, Τροχαία Δράμας, Δ/νση Α’ Βάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Σερρών, Δήμος Γαλατσίου, Δήμος Εξωμβούργου Τήνου, Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, Ε.Υ.ΘΥ.Τ.Α. Ρόδου, Ε.ΚΑΤ.Ο Φλώρινας, Σύλλογος Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων Χανίων και Τοπική Λέσχη Αυτοκινήτου Βόλου όπου πραγματοποιήθηκε για 1η φορά

Akatanomastos
19/10/2010, 12:51
για ονομα του θεου..


γιαυτο δεν μπαινουμε ποτε σε αμαξι που οδηγαει αγνωστος..


κριμα για ολοκληρη οικογενεια και τα παιδακια να φυγουν τοσο αδικα..

johnnyestia
19/10/2010, 13:03
Κρήτη κατεβαίνω 2-3 φορές τον χρόνο μιας και κατάγομαι από εκεί.

ΠΟΤΕ δεν έχω κατέβει με την μοτοσυκλέτα.

Όταν μετακινούμαι με αυτοκίνητο εκεί φοβάμαι περισσότερο από την μετακίνηση με μοτοσυκλέτα στην Αθήνα γιατί:

-Οι δρόμοι είναι χάλια σε οδόστρωμα και χάραξη.
-Οι οδηγοί σε μεγάλο ποσοστό δεν έχουν αναμενόμενη συμπεριφορά είτε λόγω ποτού, είτε λόγω μη γνώσης των δρόμων (πολλοί τουρίστες), είτε λόγω ανύπαρκτης οδηγικής παιδείας (μεγάλο ποσοστό ντόπιων)
-Στους δρόμους μπορείς να συναντήσεις κάθε λογής αναπάντεχο εμπόδιο. Ζώα, καφάσια, τρακτέρ χωρίς φώτα το βράδυ και άλλα τέτοια όμορφα.

OldMan
19/10/2010, 13:04
Ρε συ Στέλιο, πραγματικά είστε άπαιχτοι στην οδηγική συμπεριφορά...

Και δεν φταίει μόνο ή ρακή ή οι φούντες, αλλά έχετε κάτι το "ρομαντικά ανυπότακτο" στο να ακολουθήσετε κάποιους κανόνες ...

(γ@μώ την τσεφαλή σας μέσα ...) :smokin:

Εχετλαίος
19/10/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(γ@μώ την ... τσεφαλή σας μέσα)

άδεια
:sad:

vassilis88
19/10/2010, 13:58
πρωτη φορα ημουν αυτο το καλοκαιρι με το μεγαλο μου μηχανακι κατω

δλδ βγηκα κ εκτος ηρακλειου πολλες φορες

οσο ημουν κατω (ιουλιο-αυγουστο) ακουγαμε για θανατηφορα καθε βδομαδα σχεδον

επισης επεσε ενας φιλος μου απο τυπο που περασε κοκκινο κ εγω κοντεψα 5 φορες να τρακαρω καλα

ειδικα τις δυο πιο σοβαρες μετα δν ενιωθα τα ποδια μου απ το φοβο κ το ξαφνικο της υποθεσης

η μια ηταν αναστροφη σε εθνικη που γλιτωσα στο χιλιοστο κυριολεκτικα κ η αλλη ξαφνικη προσπεραση οταν ειμαι ηδη εγω αριστερη λωριδα (χωρις να πηγαινω με 200αρες .. πηγαινα ελαχιστα πιο γρηγορα απ αυτον μπορουσε να με δει ευκολα)

οι αλλες 3 ηταν παρομοιες .. αποτομες αλλαγες κατευθυνσης του αυτοκινητου στην πολη πχ θα στριψω κ ας εισαι διπλα μου, με αποτελεσμα να εχανα μπροστινο απο το ξαφνικο φρεναρισμα αλλα ευτυχως επανηλθε κ τις 3 κ δν επεσα ..

sotos 8
19/10/2010, 14:16
παιδες για το περιστατικο με ενημερωσε φιλος μεγαριτης με καταγωγη απ' της Σισσες ,το συγκεκριμενο σημειο που εγεινε το ατυχημα δεινει τουλαχιστον ενα πολυνεκρο το χρονο εσε για τα μικροτερα δυστηχηματα που εχουν γεινει ρουτινα , το μπαμ απ' την συγρουση ακουστηκε μεχρι το χωριο και μιλαμε για μπαμ δυνατο αφου πεταχτηκαν οι κατοικοι που βεβαια καταλαβαν αμεσως για το τι προκειτε μιας και ειναι συνηθησμενοι.

Gandalf dr685sm
19/10/2010, 14:20
Κρήτη έχω κατέβει δύο φορές... την μία λόγω δουλειάς στο Ηράκλειο αυθημερόν χωρίς μεταφορικό μέσο (προ πεζοδρόμησης στον δρόμο που πάει για τα "Λιοντάρια" στο Ηράκλειο) όπου φυσικά δεν μπόρεσα να δώ και πολλά πέρα απο το οτι οι δρόμοι ήταν κάτι απο καθρέφτης μέσα στην πόλη.

Την δεύτερη είχα κατέβει οργανωμένα με Ι.Χ. και είχα μείνει στην Χερσόνησο μαζί με ενα αντίστοιχο club (το διάστημα που δεν είχα μοτό, είχα αλλαξοπιστήσει προσωρινά...χαχαχαχα)...

Το τι είδαν τα μάτια μου σε 1-2 εκδρομές που πήγα δεν περιγράφεται. Έτσι μετά τις ηρωϊκές προσπάθειες οδήγησης εκεί τις πρώτες 2 μέρες, τις υπόλοιπες 8 την άραξα στο (πάρα πολύ καλό) ξενοδοχείο και πήγαινε περπατώντας σε μπαράκια κτλ... όπου ακόμα και εκεί διέτρεχες κίνδυνο απο τους βλαμμένους (επι το πλείστον Βρεττανούς) με τα quad να πηγαίνουν τάπα ανάμεσα απο πεζούς.

Καλό και όμορφο νησί , με φοβερές ομορφιές... αλλά φιλαράκια... αν είχα death wish σίγουρα θα οδηγούσα μηχανή εκεί.:sick:

Gandalf

PortisHead
19/10/2010, 14:38
Αρα , οπως λενε και τα παιδια Στελιο μου , δεν πεθαινουν χωρις λόγο και αδικα κανεις , αποτι φαινεται.
:(

Εχετλαίος
19/10/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αρα , οπως λενε και τα παιδια Στελιο μου , δεν πεθαινουν χωρις λόγο και αδικα κανεις , αποτι φαινεται.
:(

Ανούσια και ανόητα εννοώ Γιώργο...
:sad:

Albatros
19/10/2010, 16:33
5 στις Σείσες και ταυτόχρονα ένας 32χρονος μοτοσυκλετιστής στην Ιεράπετρα (ξεκράνωτος),
μιλάμε για θυσίες στην άσφαλτο καρμανιόλα του ΒΟΑΚ...
:(

fotisdragon
19/10/2010, 18:30
Ο οδηγός του βυτιοφόρου γιατί συνελήφθη; Επειδή ήταν Κυριακή και είχε το βυτίο στο δρόμο;

Ζεύκας
19/10/2010, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Ο οδηγός του βυτιοφόρου γιατί συνελήφθη; Επειδή ήταν Κυριακή και είχε το βυτίο στο δρόμο;

άμα παίζει φόνος στη μέση έτσι γίνεται.

αλλά αφού δεν έφταιγε αυτός,θα αποφυλακιστεί, θα πάει στο δικαστήριο και θα αθωωθεί

ReligionGlory
20/10/2010, 15:22
Τα οχήματα χρησιμοποιούνται για το κυνήγι της ηδονής (κίνηση, επιτάχυνση, ταχύτητα κ.λπ.), άρα όλοι οι οδηγοί είναι ένοχοι.

Ένα καλό μέτρο θα ήταν η περιστασιακή σύλληψη των οδηγών: π.χ. όπως τώρα γίνονται μπλόκα για έλεγχο σε διπλώματα, ασφάλειες κ.λπ., να γίνονται μπλόκα για προληπτική σύλληψη, με κατηγορία την οδήγηση οχήματος.

road spirit
20/10/2010, 15:33
ευλόγησον

PortisHead
20/10/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ReligionGlory
Τα οχήματα χρησιμοποιούνται για το κυνήγι της ηδονής....

Καλα ο Cpt. δεν το ειδε ?
Δεν θα σχολιασει επ'αυτου ?


:lol: :lol: :lol:

road spirit
20/10/2010, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ReligionGlory
Τα οχήματα χρησιμοποιούνται για το κυνήγι της ηδονής (κίνηση, επιτάχυνση, ταχύτητα κ.λπ.), άρα όλοι οι οδηγοί είναι ένοχοι.

Ένα καλό μέτρο θα ήταν η περιστασιακή σύλληψη των οδηγών: π.χ. όπως τώρα γίνονται μπλόκα για έλεγχο σε διπλώματα, ασφάλειες κ.λπ., να γίνονται μπλόκα για προληπτική σύλληψη, με κατηγορία την οδήγηση οχήματος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ευλόγησον


ααα και ξέχασα να σΕ πω ότι γράφεις σε ενότητα που ο moderator έχει πινακίδα με τον αριθμό του θηρίου ...

:smokin:

sapila racing
20/10/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ευλόγησον

:rotflmao: :lol:

harris_x
20/10/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ααα και ξέχασα να σΕ πω ότι γράφεις σε ενότητα που ο moderator έχει πινακίδα με τον αριθμό του θηρίου ...

:smokin:


215414

kostas777
22/10/2010, 21:26
δείτε εδώ όλη τη διαδρομή (από εμένα)

ουδέν σχόλιον

http://www.youtube.com/watch?v=5xlXBcHnj-s

Εχετλαίος
22/10/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
δείτε εδώ όλη τη διαδρομή (από εμένα)

ουδέν σχόλιον

http://www.youtube.com/watch?v=5xlXBcHnj-s

13:08 ... στροφή εθνικού δρόμου!
:yuck: :yuck: :yuck:

Cpt. Haddock
23/10/2010, 08:12
Μαγκες καλα όλα αυτα που λέτε για το δρομο, αλλα ο δρομος αυτος ειναι και δεν αλλαζει με ευχολόγια ουτε απο τη μια μερα στην αλλη.

Την οδήγησή σας δε βλέπω να την προσαρμόζετε αναλογα. Ο τυπος με το ασπρο punto (?) στο 03:00 που περναει 3-4 αμαξια σε στροφη εαν τρακαρει θα πει οτι φταιει ο δρομος.

Γιατι ειναι η ευκολη λυση και χτυπαει όμορφα σε τιτλους "αλλος ενας νεκρος στο δρομο καρμανιολα - τι κανουν οι αρμοδιοι" κλπ κλπ

Εμενα παντως απο το βιντεο ο δρομος μια χαρα μου φανηκε. Αντιστοιχα νησια και μερη της μεσογείου τέτοιους δρομους έχουν. Αφηστε που έτσι - στην καλυτερη - ειναι όλη η δυτικη Ελλαδα απο Καλαματα ως την Κακαβια. Δεν έχει τόσους νεκρους όμως.

Μυαλα αλλαξτε γιατι δε βλεπω να προλαβαινετε την ανεξαρτησία :wave2:

spiridaus
23/10/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μαγκες καλα όλα αυτα που λέτε για το δρομο, αλλα ο δρομος αυτος ειναι και δεν αλλαζει με ευχολόγια ουτε απο τη μια μερα στην αλλη.

Την οδήγησή σας δε βλέπω να την προσαρμόζετε αναλογα. Ο τυπος με το ασπρο punto (?) στο 03:00 που περναει 3-4 αμαξια σε στροφη εαν τρακαρει θα πει οτι φταιει ο δρομος.

Γιατι ειναι η ευκολη λυση και χτυπαει όμορφα σε τιτλους "αλλος ενας νεκρος στο δρομο καρμανιολα - τι κανουν οι αρμοδιοι" κλπ κλπ

Εμενα παντως απο το βιντεο ο δρομος μια χαρα μου φανηκε. Αντιστοιχα νησια και μερη της μεσογείου τέτοιους δρομους έχουν. Αφηστε που έτσι - στην καλυτερη - ειναι όλη η δυτικη Ελλαδα απο Καλαματα ως την Κακαβια. Δεν έχει τόσους νεκρους όμως.

Μυαλα αλλαξτε γιατι δε βλεπω να προλαβαινετε την ανεξαρτησία :wave2:

+660 ( το πρώτο μου + , γγεεειι :beer: )

Σοβαρά τώρα έχω βαρεθεί να ακούω για τον χάλια / σκοτώστρα ΒΟΑΚ. Πάντα φταίνε οι άλλοι κ ποτέ εμείς κ στη συγκεκριμένη περίπτωση τα ρίχνουμε όλα στη άσφαλτο. Τόσες φορές τον έχω κάνει δεν έχω δεί ποτέ να καταλήγει σε γκρεμό .
Σιγουρα ο ΒΟΑΚ δεν ευνοεί τις μεγάλες ταχύτητες , αλλά αντι να προσαρμοστούμε στον δρόμο που έχουμε κ να οδηγούμε ανάλογα , οδηγούμε σα να είμαστε στον υπεραυτοκινητόδρομο (που θεωρούμε ότι θα έπρεπε να έχουμε δικαιωματικά- γιατί άραγε; ) και σε κάθε στραβή μας φταίει αυτός.
Για εμένα φτάινε 99% οι χρήστες του δρόμου.

Εχετλαίος
23/10/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μυαλα αλλαξτε

Nαι, καλά!
Πως!
Aλλά (σοβαρά τώρα) και πως να αλλάξουμε; Πως; Με ποιό τρόπο;
Εχεις ιδέα τι παλεύουμε κάθε μέρα; Ποιούς παλεύουμε κάθε μέρα;
Κομματικά διέσπασαν την Κρήτη σε άπειρα μικρά κρατίδια και όλα
"ακουλουθούν κατά πόδας"...
Καμία συνοχή, καμιά επικοινωνία, καμία ιδέα, καμία νοοτροπία πλέον του "καπετάνιου"
και να πα να γ. όλοι και όλα.
Οι παπούδες μας σίγουρα θα ντρέπονταν για εμάς...

:sad:

EVI
23/10/2010, 16:57
:sad: και εγω εφαγα τα μουτρα μου φετος με το παπι στο Ηρακλειο και ακομα δεν ξερω πως εφυγε το μηχανακι ετσι. (κακιστος δρομος)

στο ασθενοφορο ο ενας τραυματιοφορεας αφου με ρωτησε απο που ειμαι του ειπα οτι δεν ειμαι απο κρητη και η απαντηση επεσε κεραυνος <<α για αυτο φοραγες κρανος>>

idomeneas
23/10/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Nαι, καλά!
Πως!
Aλλά (σοβαρά τώρα) και πως να αλλάξουμε; Πως; Με ποιό τρόπο;
Εχεις ιδέα τι παλεύουμε κάθε μέρα; Ποιούς παλεύουμε κάθε μέρα;
Κομματικά διέσπασαν την Κρήτη σε άπειρα μικρά κρατίδια και όλα
"ακουλουθούν κατά πόδας"...
Καμία συνοχή, καμιά επικοινωνία, καμία ιδέα, καμία νοοτροπία πλέον του "καπετάνιου"
και να πα να γ. όλοι και όλα.
Οι παπούδες μας σίγουρα θα ντρέπονταν για εμάς...

:sad:

Βρε καπετάνιο, έξυπνο κοπέλι είσαι,
μια απ' τα ίδια είναι όλη η Ελλάδα...
Ο κολώδρομος βέβαια είναι χάλια,
δυστυχώς αυτόν έχουμε, σε αυτόν ξεκ@υλώνουμε...
τι να κάνεις που μας τρώνε τα λεφτά
και εμείς τρώμε άχυρα...
Μια πίστα δεν μας έχουνε κάνει...
Έπρεπε οι Λέσχες να την έχουνε στημένη στην
πρώην αμερικάνικη βάση έως να γίνει πίστα...
Τώρα από ότι ακούω θα την φάνε τα λαμόγια (κέντρα και έτσι)
Αλλά που οι πρόεδροι είναι μόνο για να τους φωνάζουνε προέδρους...
Αυτά μας αξίζουνε αυτά έχουμε... δυστυχώς...:sad: