PDA

View Full Version : CB 400 SF vs Bandit 400 V



universalgr1
19/10/2010, 12:57
Me 2 logakia re paides na kanoume mia sygkrish???

Egw kserw pws kai einai kalytero kai omorfotero to SF.. alla eimai se skepseis giati akouw polla.
Einai klassika motoria kai tha parw 1 apo ta 2 entos twn epomenwn hmerwn.

Mh mou systhsete kati megalytero h pio kainourgio.. Den thelw symvoulo agoras. kserw poly kala tous logous pou exw stoxeusei se auta ta 2 montela.
Apla mia sygkrisoulaaaa please..

Pleoonekthmata ,meionekthmata ki o,ti allo exete euxaristhsh gia opoiodhpote apo ta 2 montela.. h kai gia ta 2!!!

Euxaristw!!!

Μικe777
19/10/2010, 13:11
παρε φιλαρακο οτι θες μονο μη παρεις bandit 400v:nono:
πολυ προβληματικο μηχανακι...το ειχα και μου ειχε βγαλει τα αντερα
καθε τρεις και λιγο συνεργειο...μακραν καλυτερο το cbδακι αν και τα 2 ειναι λιγο παλια
και δυσκολο να βρεις σε καλη κατασταση....Παιζει ομως το bandit:nono:

PortisHead
19/10/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
παρε φιλαρακο οτι θες μονο μη παρεις bandit 400v:nono:
πολυ προβληματικο μηχανακι...το ειχα και μου ειχε βγαλει τα αντερα
καθε τρεις και λιγο συνεργειο...μακραν καλυτερο το cbδακι αν και τα 2 ειναι λιγο παλια
και δυσκολο να βρεις σε καλη κατασταση....Παιζει ομως το bandit:nono:

Συμφωνω.
Το 400αρι το bandit ειναι μπελας μεγαλος.
Βουρ για το Honda πας.
:wave2:

universalgr1
19/10/2010, 13:47
kala.. gia kalh katastash ennoeitai pws den elpizw..
apla.. as poume gia pio ypoferth.. h an thes ligotero provlhmatiko mhxanaki..

apla na phgainei kai exei mia alfa aksiopistia..

best value for money pou lene...

Gia paradeigma.. an eixes ksemeinei xwris motori.. (gia kouvadaki dn to syzhtaw oute gia asteio!!!!)
kai eixes mono 1000- 1500 eurwpoula na diatheseis auth th stigmh.. einai mou fainetai oi mones periptwseis pou mporeis na koitakseis...

ki egw pantws sto Honda kleinw.. exw akousei ki egw gia ta bandit ena swro.. apla einai 2 filarakia pou mou xoun vgalei ta antera gia to Bandit.. gi auto kai pairnw kai merikes alles gnwmes..

Sas euxaristw pantws..

banditv400limit
20/10/2010, 08:41
φιλε μ νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλος για να σου απαντησω.ειχα bandit v για περιπου 8 χρονια.το ειχα λατρεψει κ ας μου ειχε βγαλει τον αδοξαστο.το πιο δυνατο απο χαμηλα ως τον κοφτη.απλα πρεπει να κανεις καποια πραγματακια αν θες απροβληματιστη λειτουργια...

banditv400limit
20/10/2010, 08:44
το κακο ειναι οτι μιλαμε για παλια μηχανακια κ ολα ειναι μπουρδελα.το χοντα βεβαια απροβληματιστο αλλα τι να το κανεις αμα σερνεται:lol:

devil's animal
20/10/2010, 09:31
καλυτερο και απ'τα 2 ειναι το cb1.
πρωτοξαδερφος του SF, αλλα πολυ πιο μικροκαμωμενο, πολυ πιο γρηγορο και πολυ πιο στριφτερο. παιζει περιπου και στα ιδια λεφτα...


my two cents.
:beer: :beer: :beer:

universalgr1
20/10/2010, 09:59
Ενα φιλαρακι λεει οτι καλυτερα τα Hondaκια και πιο αξιοπιστα.. και το BROSακι και CB-1..
Αλλα ο ληστης ειναι αλλη μηχανη..

Οπως λεει κι ο φιλος banditv400limit[U] σε εχει στην καψουρα.. σε ταλαιπωρει μεν αλλα ειναι αλλο πραγμα..

Το θεμα ειναι πως υπαχει ενα Bandit V που δινει ενα παλικαρι.. και ειναι αψογο. Σαν εργοστασιακο!
Το θεματακι με τα carbs ρυθμισμενα,τα ηλεκτρικα του κομπλε, ατρακαριστο,το μοτερ γυαλι..
Το χει κανει και κατι lifting.. φαναρι,καρινα κλπ κλπ

Αλλα με εχουν τρελανει.. Παρε Honda ο ενας, παρε το ληστη ο αλλος..

Μου φαινεται δεν θα παρω τπτ.. Θα συμφωνησω μαλλον με τη λογικη οτι ειναι παλια και μπελαλιδικα
και θα κανω υπομονη για κατι καλυτερο πιο μελλοντικα..

Βεβαια να δω τι θα κανω χωρις μοτορι.. (το παπι θα την πληρωσει... :lol:

(το να αναφερω πως ειχα tzoutzouki GSR πριν απο 3 χρονια κ το πουλησα προπερσι να υποθεσω θα γινει αιτια ακαταπαυστου μπινελικωματος... και θα χετε και δικιο.. :D

banditv400limit
20/10/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καλυτερο και απ'τα 2 ειναι το cb1.
πρωτοξαδερφος του SF, αλλα πολυ πιο μικροκαμωμενο, πολυ πιο γρηγορο και πολυ πιο στριφτερο. παιζει περιπου και στα ιδια λεφτα...


my two cents.
:beer: :beer: :beer:

banditv400limit
20/10/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καλυτερο και απ'τα 2 ειναι το cb1.
πρωτοξαδερφος του SF, αλλα πολυ πιο μικροκαμωμενο, πολυ πιο γρηγορο και πολυ πιο στριφτερο. παιζει περιπου και στα ιδια λεφτα...


my two cents.
:beer: :beer: :beer: το ειχα για πλακα το cb1.παντου ετρωγε ξυλο κ πολυ.οσο για τις στροφες ηταν τα ιδια αλλα οταν ισιωναμε... :rotflmao:

banditv400limit
20/10/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Ενα φιλαρακι λεει οτι καλυτερα τα Hondaκια και πιο αξιοπιστα.. και το BROSακι και CB-1..
Αλλα ο ληστης ειναι αλλη μηχανη..

Οπως λεει κι ο φιλος banditv400limit[U] σε εχει στην καψουρα.. σε ταλαιπωρει μεν αλλα ειναι αλλο πραγμα..

Το θεμα ειναι πως υπαχει ενα Bandit V που δινει ενα παλικαρι.. και ειναι αψογο. Σαν εργοστασιακο!
Το θεματακι με τα carbs ρυθμισμενα,τα ηλεκτρικα του κομπλε, ατρακαριστο,το μοτερ γυαλι..
Το χει κανει και κατι lifting.. φαναρι,καρινα κλπ κλπ

Αλλα με εχουν τρελανει.. Παρε Honda ο ενας, παρε το ληστη ο αλλος..

Μου φαινεται δεν θα παρω τπτ.. Θα συμφωνησω μαλλον με τη λογικη οτι ειναι παλια και μπελαλιδικα
και θα κανω υπομονη για κατι καλυτερο πιο μελλοντικα..

Βεβαια να δω τι θα κανω χωρις μοτορι.. (το παπι θα την πληρωσει... :lol:

(το να αναφερω πως ειχα tzoutzouki GSR πριν απο 3 χρονια κ το πουλησα προπερσι να υποθεσω θα γινει αιτια ακαταπαυστου μπινελικωματος... και θα χετε και δικιο.. :D συγνωμη ρε φιλαρακι αλλα το να εχεις ενα συγχρονο μηχανακι 600 κυβικα κ ξαφνικα να κανεις ενα αλμα προς τα πισω αγοραζοντας κατι που πρωτοβγηκε το 91 ακουγεται καπως.κανε υπομονη κ παρε κατι συγχρονο

intruder
20/10/2010, 14:17
bandit v-αλητεια λεμε

universalgr1
20/10/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
συγνωμη ρε φιλαρακι αλλα το να εχεις ενα συγχρονο μηχανακι 600 κυβικα κ ξαφνικα να κανεις ενα αλμα προς τα πισω αγοραζοντας κατι που πρωτοβγηκε το 91 ακουγεται καπως.κανε υπομονη κ παρε κατι συγχρονο

ΤΟ γνωριζω αυτο φιλε περισσοτερο απο τον καθενα.. απλα καποιες καταστασεις με αφησαν χωρις μηχανη και χωρις φραγκα..

Οποτε οι λυσεις ειναι ή παλια μηχανη ή καθολου μηχανη.. (τουλαχιστον για αρκετο καιρο..)

devil's animal
20/10/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
το ειχα για πλακα το cb1.παντου ετρωγε ξυλο κ πολυ.οσο για τις στροφες ηταν τα ιδια αλλα οταν ισιωναμε... :rotflmao:


εγω εκανα την συγκριση cb1 με sf. τα "πιο στριφτερο, πιο γρηγορο..κλπ" τα ελεγα αναφερομενος στο sf. με bandit δεν εχω ανοιξει για να σου πω...

αλλα εδω (http://www.bikez.com/motorcycles/honda_cb-1_1991.php) το βγαζουν ιδια αλογα αλλα με λιγο καλυτερη τελικη το cb1 και πιο ελαφρυ απο το bandit (http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_bandit_400_1992.php)

:wave2:

reinmeister
20/10/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
το ειχα για πλακα το cb1.παντου ετρωγε ξυλο κ πολυ.οσο για τις στροφες ηταν τα ιδια αλλα οταν ισιωναμε... :rotflmao:

με ενα τελικο και 20 ευρω σε ανταλλακτικα,πανε μαζι...:D

banditv400limit
21/10/2010, 00:39
οταν ημασταν νεοι κ καναμε κοντρες:D τα ειχαμε μετρησει οα αυτα παντου.παντα ο ληστης ο κοκκινοκαπακος ηταν μπροστα:D

reinmeister
21/10/2010, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
οταν ημασταν νεοι κ καναμε κοντρες:D τα ειχαμε μετρησει οα αυτα παντου.παντα ο ληστης ο κοκκινοκαπακος ηταν μπροστα:D

δεν ξερατε να φτιαξετε τα χοντα,γι αυτο...:p

το γρηγοροτερο bandit ever ηταν το απλο...το το "κοκκινο" εκτος απο το οτι σκορπαγε δεν πηγαινε και σαλιο...:lol:

επισης το gsxr 400 με το usd ηταν το γρηγοροτερο 400...:D

banditv400limit
21/10/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν ξερατε να φτιαξετε τα χοντα,γι αυτο...:p

το γρηγοροτερο bandit ever ηταν το απλο...το το "κοκκινο" εκτος απο το οτι σκορπαγε δεν πηγαινε και σαλιο...:lol:

επισης το gsxr 400 με το usd ηταν το γρηγοροτερο 400...:D και το απλο ειχε πιει το τσαγακι του :cool: οσο για το gixxer μετα τα 150 περναγε καθαρα λογω αεροδυναμικης.οσο για το αν σκορπαγε βαραινει πολυ κ το θεμα τους μαστορες που πολυ λεγανε κ λιγοι ξερανε...ευτυχως μετα απο ταλαιπωρια βρηκα εναν κ ο ληστης δεν ξανακανε τσικ:rolleyes:

kostas777
21/10/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
το ειχα για πλακα το cb1.παντου ετρωγε ξυλο κ πολυ.οσο για τις στροφες ηταν τα ιδια αλλα οταν ισιωναμε... :rotflmao:

δεν παίζει κάτι τέτοιο, μάλλον ήταν κουλάδι ο cb-1ης και έκανε αλλαγές στις 8 :)

είμασταν παρέα με τρία cb-1. το ένα από αυτά έμενε «χιλιόμετρα» πίσω.. φυσικά δεν έφταιγε το μηχανάκι ;)

banditv400limit
21/10/2010, 23:53
δεν ηταν κουλος αυτο να λεγεται.απλα ηταν.........................πισω μου:rotflmao:

Μικe777
22/10/2010, 11:55
το κοκινοκαπο ηταν αρκετα γρηγορο!!!!
αμα δεν εμενε το χειμωνα:rotflmao:

banditv400limit
22/10/2010, 13:32
ηταν σκεπασμενο σε κλειστο χωρο...με σομπιτσα:sun:

kostas777
22/10/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
δεν ηταν κουλος αυτο να λεγεται.απλα ηταν.........................πισω μου:rotflmao:

ναι, μα αυτό που λες είναι η απόδειξη της κουλοσύνης του :P

banditv400limit
22/10/2010, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
ναι, μα αυτό που λες είναι η απόδειξη της κουλοσύνης του :P απλα ηταν αποδειξη της αδυναμιας του μηχανακιου του θα ελεγα :D

kostas777
23/10/2010, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
απλα ηταν αποδειξη της αδυναμιας του μηχανακιου του θα ελεγα :D

το μηχανάκι βγάζει περισσότερα άλογα από το bandit, τώρα αν του είχαν ψοφήσει αυτού τα μισά, άλλο θέμα. το δικό μου πάντως είναι αλαφρωμένο, δεν έχει διπλό σταντ, και έχει ολόκληρη εξάτμιση τιτανίου με αλουμινένιο τελικό χειροποίητο. βάλε κανα νίτρο και μπορεί να το πιάσεις. :p

banditv400limit
23/10/2010, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
το μηχανάκι βγάζει περισσότερα άλογα από το bandit, τώρα αν του είχαν ψοφήσει αυτού τα μισά, άλλο θέμα. το δικό μου πάντως είναι αλαφρωμένο, δεν έχει διπλό σταντ, και έχει ολόκληρη εξάτμιση τιτανίου με αλουμινένιο τελικό χειροποίητο. βάλε κανα νίτρο και μπορεί να το πιάσεις. :p μπα θα το τσαγιαζα κ ετσι :cool:

webassasin
29/10/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditv400limit
το ειχα για πλακα το cb1.παντου ετρωγε ξυλο κ πολυ.οσο για τις στροφες ηταν τα ιδια αλλα οταν ισιωναμε... :rotflmao:
δε σε κοβω,μαλλον σε κουλο επεσες και εριξες ξυλο οπως λες.

banditv400limit
29/10/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
δε σε κοβω,μαλλον σε κουλο επεσες και εριξες ξυλο οπως λες. οχι φιλαρακι δεν ηταν καθολου κουλος οπως προειπα μην τα ξανα λεμε :p σε ανοιγματα παντα ητν πισω οτι ταχυτητα κ αν ειχαμε:nono:

webassasin
29/10/2010, 21:17
Λογικο να υποστηριξεις το μηχανακι σου.
Δεν θα αλλαξει η γνωμη σου σιγουρα,οτι κ αν σου πω.
Και εγω απο οτι εχω δει το δικο μου ειναι μπροστα,οποτε δε θα βγαλουμε ακρη..

banditv400limit
29/10/2010, 23:09
δεν υποστηριζω απλα σου περιγραφω.ισως αυτος που τα πηγατε να ηταν κουλομαρια:o ισως ηταν κ το απλο bandit γιατι ειχε διαφορα απο τι v:)

webassasin
29/10/2010, 23:28
θες να τα παμε για να μας λυθει η απορια? :-P