PDA

View Full Version : Κιτ υγραεριου για αυτοκινητο



libali10
19/10/2010, 16:27
Ενδιαφερομαι για εγκατασταση υγραεριου,
ξερει κανεις καμια διευθηνσουλα να κοιταξω για υγραεριο μπουκαλα-πνευμονας δηλαδη κοπλε το κιτακι ολο..

οχι μαγαζια εδω στην Ελλαδα γιατι σκιζουν κωλους.

p@nos
19/10/2010, 17:07
καπου υπαρχει ενα θρεντ, για υγραεριο σε αμαξια...πολλοι πηγαιναν βουλγαρια οπου βαζουν χρονια υγραεριο και ειναι αρκετα εμπειροι στο θεμα...κανε ενα search


:wave2:

maintenance
19/10/2010, 17:11
εβαλε ο διπλανος μου, μου ειπε πηγε 1200 ευρα αλλα βοηθησε και εκεινος. Η φιαλη στης ρεζερβας την θεση και ειναι κομπλε.
Τελος του μηνα θα βαλουμε στα 2 βαν της δουλειας. Αν θες ρωταω και σου λεω.:)

libali10
19/10/2010, 17:14
ψαχνω κατι ποιο οικονομικο απο 1200 ευρο
Στην σερβια το βαζουνε για 600-700 ευρο παρεα με την τοποθετηση.
Ενοειτε οτι θα το τοποθετησω εγω διοτι ειναι ποιο ευκολο απο νιτρα :lol:
Παω να το ψαξω το θρεντ.
Φιλε μου αν μπορεις πες μου σε ποια κατηγορια θεματων να ψαξω η στειλε μου την συζητηση.
ευχαριστω.

maintenance
19/10/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ψαχνω κατι ποιο οικονομικο απο 1200 ευρο
Στην σερβια το βαζουνε για 600-700 ευρο.
Ενοειτε οτι θα το τοποθετησω εγω διοτι ειναι ποιο ευκολο απο νιτρα :lol:
Παω να το ψαξω το θρεντ.

σε αυτη την τιμη εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει να παιζουν, μπορει να παιζει αλλα εγω δεν ξερω.

:(

p@nos
19/10/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10

Φιλε μου αν μπορεις πες μου σε ποια κατηγορια θεματων να ψαξω η στειλε μου την συζητηση.
ευχαριστω.


στις γενικες ηταν και νομιζω πριν κανα μηνα...σε ενα θεμα για τη βενζινη και ποσο εχει ακριβηνει...

αλλα δε θυμαμαι τιτλο καθολου

Εχετλαίος
19/10/2010, 19:42
http://www.ygraeriokinisi.gr/
:wave2:

libali10
20/10/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
http://www.ygraeriokinisi.gr/
:wave2:

Kalhmera,
δεν μου την εμφανιζει γαμοτο
και ουτε βρισκω το θρεντ...μπορει κανεις να το στειλει?

SVX
20/10/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ψαχνω κατι ποιο οικονομικο απο 1200 ευρο
Στην σερβια το βαζουνε για 600-700 ευρο παρεα με την τοποθετηση.


Κι αλλα 600-700 για να το περασεις ΚΤΕΟ στην Ελλαδα...

Cpt. Haddock
20/10/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ψαχνω κατι ποιο οικονομικο απο 1200 ευρο
Στην σερβια το βαζουνε για 600-700 ευρο παρεα με την τοποθετηση.
Ενοειτε οτι θα το τοποθετησω εγω διοτι ειναι ποιο ευκολο απο νιτρα :lol:
Παω να το ψαξω το θρεντ.
Φιλε μου αν μπορεις πες μου σε ποια κατηγορια θεματων να ψαξω η στειλε μου την συζητηση.
ευχαριστω.

1. Υπαρχει φορουμ για αυτοκινητα να σου λυσουν τις απορίες
2. Υπαρχει site σχετικο
3. Αν βαλεις με 600-700 στη σερβια (και 200-300 πηγαιν-ελα) κινδυνευεις με μπαμ
4. Αν το βαλεις μονος σου το αποζητας το μπαμ (εκτος εαν εισαι γνωστης οποτε πασο)
5. Υπαρχει τεραστια λιστα αναμονης (ειδικα για "εργοστασιακα" κιτ)

Καλη τυχη :wave2:

PortisHead
20/10/2010, 08:44
Ωραια ιδεα...αλλα....ποσα πρατηρια εχουν υγραεριο αυτη τη στιγμη ?
:(

libali10
20/10/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
1. Υπαρχει φορουμ για αυτοκινητα να σου λυσουν τις απορίες
2. Υπαρχει site σχετικο
3. Αν βαλεις με 600-700 στη σερβια (και 200-300 πηγαιν-ελα) κινδυνευεις με μπαμ
4. Αν το βαλεις μονος σου το αποζητας το μπαμ (εκτος εαν εισαι γνωστης οποτε πασο)
5. Υπαρχει τεραστια λιστα αναμονης (ειδικα για "εργοστασιακα" κιτ)

Καλη τυχη :wave2:

ΛΟΙΠΟΝ,
Σερβια παω συχνα.
Αναμονη για να βγαλει το καταστηαμα 700% κερδος καθονται τα κοροιδα.
Η Σερβοι τοποθετουν πανω απο 15 χρονια υγραεριο.Οπως και οι Βουλγαροι.
Ποιο ειναι το σχετικο site βρε φιλε?Αυτο ρωραω

ΛΟΙΠΟΝ
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΡΑΦΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.:wave2:

Πρατηρια ελαχιστα ως κανενα (εδω που μενω εγω).
Στην περιοχη μου εχουν φτιαξει ενα πρατηριο που θα εχει υγραεριο και για αυτο θελω να εγκαταστησω.

Cpt. Haddock
20/10/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ωραια ιδεα...αλλα....ποσα πρατηρια εχουν υγραεριο αυτη τη στιγμη ?
:(


Τα πρατήρια υγραερίου σε όλη την Ελλάδα είναι 40, αλλά υπάρχει τάση να ανοίξουν όλο και περισσότερα».

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=35777147

PortisHead
20/10/2010, 09:47
Ακυρο...

...Οι τιμές του υγραερίου ακολουθούν τις διακυμάνσεις του αργού πετρελαίου, αλλά λόγω του χαμηλού ειδικού φόρου κατανάλωσης η τελική τιμή είναι χαμηλή και φυσικά χαμηλότερη από αυτή της αμόλυβδης βενζίνης....

:lol: οποτε ειναι θεμα χρονου να αυξηθει κιαυτο.
Χαμενα λεφτα λοιπον , γιατι μεχρι να γινει η αποσβεση των 1200 , φανταζομαι να εχει εξισωθει ητιμη υγραεριου - βενζινης.

yannis24
20/10/2010, 12:22
Να σας πω λιγο και εγω λοιπον μιας και εχω στο Jeep 3 χρονια τωρα υγραεριο και εχω κανει και τα πρωτα 100.000 παρεα του ....

Στην Βουλγαρια και στην Σερβια και οπουδηποτε αλλου στα Βαλκανια θα το βαλεις το υγραεριο με περιπου €700...εξαρταται οπως καταλαβενεις τον κινητηρα (αλλο ο ν6 και αλλο ο ν8) και παει λεγοντας....
Οταν βαζει σε ενα αυτοκινητο υγραεριο ο εγκαταστατης σου φτιαχνει τα χαρτια μετα την εγκατασταση με τα οποια πας, περνας δημοσιο ΚΤΕΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ( μονο την πρωτη φορα), σου δινουν απο εκει κατι αλλα χαρτια, και πας στο υπουργειο συγκοινωνιων και αλλαζεις και τη ναδεια αυτοκινητου πανω στην οποια τωρα πια γραφει Υγραεριο-βενζινη.....

ΑΜΑ πας στο εξωτερικο και το βαλεις, τοτε τα χαρτια που σου δινουν εκει ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΑΣΗ στην Ελλαδα.....οποτε πρεπει μετα να πας να βρεις εδω εναν εγκαταστατη και ΑΜΑ θελει και με το καταλληλο δωρακι ( €500 περιπου) να σου δωσει την πιστοποιηση οτι αυτος στο εβαλε το ολο συστημα και να πας να το περασεις....οποτε σου ερχεται μια η αλλη με το να το βαλεις εδω....παντως οι εγκαταστατες ΔΕΝ δινουν την πιστοποιηση αμα το εχεις βαελι στο εξωτερικο....μονο αν ειναι κανενας φιλος σου ή πολυ γνωστος......
αμα το πας ετσι , παιρνεις το ρισκο να το κυκλοφορεις χωρις να το εχεις περασει ΚΤΕΟ ΥΓΡΑΕΡΡΙΟΥ και να υποστεις τις οποιαδηποτε συνεπειες σε καποιον ελεγχο.....και να μην μπορεις βεβαια να περασεις ΚΤΕΟ κανονικα μετα, εκτος αν πληρωσεις ....κλασικα.....

κατ΄εμε.....πηγαινε σε εναν εγκαταστατη και βαλε το εδω.....θα εχεις και οποιοα βοηθεια χρειαστεις και τυχων σερβις στο ολο συστημα...ειναι σημαντικο....
εγω μετα απο 100.000 περιπου με το υγραεριο εχω κανει τα εξης :
καθε 15.000 περιπου αλαλζω ενα φιλτρακι το οποιο κανει €15 και αλλαζει επιτοπου ( ο εγκαταστατης το αλλαζει)...
ενα γενικο σερβις στο ολο συστημα στα 90.000κμ.....


το προβλημα ειναι οτι ολοι οι εγκαταστατες τωρα εχουν ΠΑΡΑ πολυ δουλεια και ου κλεινουν ραντεβου για Μαρτιο !!....οποτε υπομονη .......

Να ξερεις παντως οτι για αν αποσβεσεις την αξια της εγκαταστασης σου και να πεις οτι εχει κερδος, θα πρεπει να κανει τουλαχιστον 15.000-20.000 τον χρονο με το αμαξι ( εξαρταται και απο την καταναλωση του αυτοκινητου βεβαια !!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : το αμαξι με το υγραεριο καταναλωνει οσο καταναλωνε και με την βενζινη και περιπου 1-2 λιτρα παραπανω καυσιμο......ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ που εχεις εσυ ειναι απο την διαφορα της τιμης του λιτρου του υγραεριου ( σημερα εβαλα με €0.649) με την τιμη της αμολυβδης....
δηλαδη : αμα καις περιπου 15λιτρα καυσιμο ανα 100 κμ (οσο εχει το τζιπ μου εμενα), τοτε περιπου εχεις κερδος :
15 λιτρα βενζινη * €1.5 ευρω το λιτρο = €22.5 τα 100 χιλιομετρα στοιχιζουν
17 λιτρα υγραεριο (ειπαμε καις λιγο παραπανω) * €0.70 το λιτρο ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ = €11.9 τα 100 χιλιομετρα

κινησε δηλαδη με σχεδον 50% οικονομια !!

το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλςο αιρθμος πρατηριων σε ολη την Ελλαδα....οποτε βασικος κανονας ειναι οποτε περνας εξω απο πρατηριο με υγραεριο τοτε βαζεις !!

Ελπιζω να βοηθησα !!
:wave2:

libali10
20/10/2010, 14:53
Eισαστε περα για περα κατανοητοι αλλα ακομα καμια διευθηνση (site) για κιτ υγραεριου δεν βλεπω.

Aντε καντε γρηγορα γιατι βλεπω το υγραεριο να το φτανουν μια η αλλη με την βενζηνη και μετα θα κλαιμε ολοι παρεα.

Cpt. Haddock
20/10/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Eισαστε περα για περα κατανοητοι αλλα ακομα καμια διευθηνση (site) για κιτ υγραεριου δεν βλεπω.

Συγγνώμη ρε φιλε...

Δεν είχαμε χρονο να το ψαξουμε στο γκουγκλ ουτε να μπουμε σε φορουμ αυτοκινητων να ρωτησουμε.

Μπορεις να το κανεις εσυ ομως :winka: :wave2:

libali10
20/10/2010, 16:05
Αυτα ειναι τα αυτονοητα και εχουν γινει αλλα δεν εχω βρει ακρη.
Μιλαω για αυτους που εχουν ασχοληθει.

Αλλα εσυ με τις εξυπναδες σου αν μπορεις κανε καμια αλλη δουλεια απο το να μας τα ζαλιζεις.
Τοσα θεματα υπαρχουν εδω μεσα.
Εμενα βρηκες?


Δηλαδη θες να σε παρακαλεσω.
Ρε τι ζορι τραβανε μερικοι.....

libali10
20/10/2010, 19:31
Tροπος για να τοποθετεις σε ξενη χωρα (Βουλγαρια ΠΓΔΜ,Σερβια) υγραεριο σε αυτικινητο.
Ο τυπος παρακατω εξηγει αναλυτικα.Το κοστος ειναι αναλογα με το αυτοκινητο γυρο στα 500ε
και τα υλικα (Ιταλικα) ειναι ακριβως τα ιδια που χρισημοποιουν εδω στην Ελλαδα.

Γειά σας και απο εμένα. εγώ έχω 2 βδομάδες τώρα που ξεκίνησα σεμινάριο για ελεκτής Ι.ΚΤΕΟ και είχα την ίδια απορία και η απάντηση είναι η εξής: το πρόβλημα δεν είναι η Βουλγαρία αλλά όλες οι χώρες. Δηλαδή η μελέτη που θα δώσεις στο Μηχανολογικό πρέπει να είναι απο Έλληνα Μηχανολόγο για να μπορει να γίνει και ο έλεγχος της μελέτης οπου αλλού γίνει αυτή (είτε Βουλγαρία , είτε Αγγλία , είτε Γερμανία κ.τ.λ) δεν ισχύει γιατί είναι σε ξένη γλώσσα.( για τον ίδιο λόγο δεν μπορεί κανείς να σου κανει έλεγχο ΚΤΕΟ στο εξωτερικό, γιατί το χαρτί που θα παρουσιάσεις δεν είναι στην μητρική γλώσσα της εκάστοτε χώρας). Αν τώρα θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση στην Bουλγαρία βρες και κάποιον Έλληνα Μηχανικό να σου κάνει και μια μελετη για να την παρουσιάσεις. Με την μελέτη και μια βεβαίωση απο τον Μηχανικό αλλάζεις την άδεια του αυτοκινήτου (να γράφει και τα 2 καυσιμά ) και μετά θα περάσεις τον έλεγχο ΚΤΕΟ απο ένα δημόσιο, αυτό μόνο για την πρώτη φορά- μαζί με την βεβαίωση . Τις υπόλοιπές μπορείς να πας και σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ αλλά θα πρεπεί να έχεις μαζι σου μια καινούργια βεβαιωση -η οποία ισχύει μόνο για μια βδομαδα- απο τον Μηχανικό που έκανε την εγκατάσταη οτι έκανε τον απαραίτητο έλεγχο και λειτουργεί σωστά- δηλαδή κάθε φορά που θα περνάς ΚΤΕΟ πρέπει να έχεις αυτήν την βεβαίωση.
Ελπίζω να βοήθησα.

Tigas
20/10/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Tροπος για να τοποθετεις σε ξενη χωρα (Βουλγαρια ΠΓΔΜ,Σερβια) υγραεριο σε αυτικινητο.
Ο τυπος παρακατω εξηγει αναλυτικα.Το κοστος ειναι αναλογα με το αυτοκινητο γυρο στα 500ε
και τα υλικα (Ιταλικα) ειναι ακριβως τα ιδια που χρισημοποιουν εδω στην Ελλαδα.

Γειά σας και απο εμένα. εγώ έχω 2 βδομάδες τώρα που ξεκίνησα σεμινάριο για ελεκτής Ι.ΚΤΕΟ και είχα την ίδια απορία και η απάντηση είναι η εξής: το πρόβλημα δεν είναι η Βουλγαρία αλλά όλες οι χώρες. Δηλαδή η μελέτη που θα δώσεις στο Μηχανολογικό πρέπει να είναι απο Έλληνα Μηχανολόγο για να μπορει να γίνει και ο έλεγχος της μελέτης οπου αλλού γίνει αυτή (είτε Βουλγαρία , είτε Αγγλία , είτε Γερμανία κ.τ.λ) δεν ισχύει γιατί είναι σε ξένη γλώσσα.( για τον ίδιο λόγο δεν μπορεί κανείς να σου κανει έλεγχο ΚΤΕΟ στο εξωτερικό, γιατί το χαρτί που θα παρουσιάσεις δεν είναι στην μητρική γλώσσα της εκάστοτε χώρας). Αν τώρα θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση στην Bουλγαρία βρες και κάποιον Έλληνα Μηχανικό να σου κάνει και μια μελετη για να την παρουσιάσεις. Με την μελέτη και μια βεβαίωση απο τον Μηχανικό αλλάζεις την άδεια του αυτοκινήτου (να γράφει και τα 2 καυσιμά ) και μετά θα περάσεις τον έλεγχο ΚΤΕΟ απο ένα δημόσιο, αυτό μόνο για την πρώτη φορά- μαζί με την βεβαίωση . Τις υπόλοιπές μπορείς να πας και σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ αλλά θα πρεπεί να έχεις μαζι σου μια καινούργια βεβαιωση -η οποία ισχύει μόνο για μια βδομαδα- απο τον Μηχανικό που έκανε την εγκατάσταη οτι έκανε τον απαραίτητο έλεγχο και λειτουργεί σωστά- δηλαδή κάθε φορά που θα περνάς ΚΤΕΟ πρέπει να έχεις αυτήν την βεβαίωση.
Ελπίζω να βοήθησα.

σύμφωνα με το link του captain
http://www.imerisia.gr/article.asp?...;pubid=35777147
θέλεις μηχανικό πιστοποιημένο με αυτή την ειδικότητα από ελλάδα, ο οποίος θα σου δώσει την γραπτή έγκριση του ότι το όλο σύστημα είναι ασφαλές και με αυτό θα καταθέσεις ότι δικαιολογιτικό χρειάζεται για για να ανγράφει στην άδεια σου ότι φέρει και υγραεριοκίνηση.

Το όλο σύστημα μου μοιάζει λογικό, όπως και στις τοποθετήσεις κοτσαδόρου περίπου η διαδικασία.

Χωρίς να το έχω ψάξει αλλά έχω την εντύπωση ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα μετά στο υπουργείο μεταφορών.

Θα το ψάξω και θα ενημερώσω πάντως:wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
20/10/2010, 20:23
χοντρικα δηλαδη το κανεις αποσβεση σε 40000 χιλιομετρα

ε δεν νομιζω οτι συμφερει ποια τοσο πολυ

εκτος αν προκειται να παντρευτειτε το αυτοκινητο.

libali10
20/10/2010, 20:31
Ποια 40,000? στα 40,000 με 0,15 λεπτα το χιλ ειναι 6000ε.
Εγω 25000-30000 τα κανω σε ενα χρονο.

Το θεμα ειναι ποιος θα δωσει την μελετη εγκαταστασης για κατι τετοιο και ποσα θα ζητηση.


http://www.teiser.gr/diasyndesi/file...9D.1575_85.pdf

SVX
20/10/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10


Το θεμα ειναι ποιος θα δωσει την μελετη εγκαταστασης για κατι τετοιο και ποσα θα ζητηση.

στο ξαναειπα....τα λεφτα που θα "γλυτωσεις" στη Βουλγαρια ...θα τα δωσεις σ'αυτον... :wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
20/10/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Ποια 40,000? στα 40,000 με 0,15 λεπτα το χιλ ειναι 6000ε.
Εγω 25000-30000 τα κανω σε ενα χρονο.

Το θεμα ειναι ποιος θα δωσει την μελετη εγκαταστασης για κατι τετοιο και ποσα θα ζητηση.
μα γυρω στα 40.000 ειναι

αν στα 40000 κανεις 50 γεμισματα περιπου
κερδιζεις ενα 2000ε

libali10
20/10/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
στο ξαναειπα....τα λεφτα που θα "γλυτωσεις" στη Βουλγαρια ...θα τα δωσεις σ'αυτον... :wave2:

ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ....εγω τον εχω ηδη στο σπιτι...τι τον σπουδασα τοσο καιρο.

Φιλε 40.000 χλμ ειναι 6000 ευρο.

Με της σημερινες τιμες πωλησης υγραεριου γλητωνεις περιπου τα μισα.Μην τα βαζεις με τα γεμισματα και μπερδευεσε.



***Aδεια εξασκήσεως επαγγέλματος μπορούν να βγάλουν οι διπλ. μηχανικοί και μηχανικοί Τ.Ε. χωρίς προϋπηρεσία και εξετάσεις.

Όσον αφορά την διαδικασία ώστε να είσαι νόμιμος με την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο είναι η εξής:


Ο τεχνίτης συστημάτων υγραερίου τοποθετεί τον ειδικό εξοπλισμό στο αυτοκίνητο.
Ο ίδιος υπογράφει υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 προς το ΚΤΕΟ, αναφέροντας ότι η διαδικασία πληροί τα προβλεπόμενα από τον νόμο.
Η διαδικασία επιβεβαιώνεται ως προς τη νομιμότητά της από το ΚΤΕΟ μέσω διενέργειας τεχνικού ελέγχου.
Η Διεύθυνση Μεταφορών της Νομαρχίας συμπληρώνει στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος τη χρήση και του υγραερίου ως καυσίμου.

Tελος προσφατα εχουν καθοριστει και νέα προσθετα προσόντα, για τον τεχνίτη υγραερίοκίνησης.

yannis24
21/10/2010, 08:31
ρε παιδια ειναι απλα τα πραγματα !!
αποσβεση κανεις αναλογα με την καταναλωση που εχει το αυτοκινητο σου !!
πολυ απλα !!

ξαναβαζω το δικο μου παραδειγμα και ο καθενας ας βαλει τα δικα του νουμερα.....

αυτοκινητο : Grand Cherokee ( http://www.ygraeriostinkinisi.gr/?page_id=204 , ειμαι το 3ο σετ φωτογραφιων )

Μεση καταναλωση : 15 λιτρα καυσιμο ανα 100 κμ
κοστος εγκαταστασης κιτ υγραεριου €1800

εχουμε λοιπον και λεμε λοιπον :

με μεση καταναλωση 15λιτρα ανα 100 κμ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ πληρωνω €22.5/100κμ ( τιμη αμολυβδης €1.5 το λιτρο )

με μεση καταναλωση 15λιτρα ανα 100 κμ ΜΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ πληρωνω €10.5/100κμ ( τιμη υγρεριου €0,7 το λιτρο )

Διαφορα ανα 100 κμ λοιπον : €22.5 - €10.5 = €12 στα 100 κμ.....

οποτε : στα 1000κμ το κερδος μου ειναι €120...
στα 10.000κμ το κερδος μου ειναι €1200 ....
Δηλαδη ΕΓΩ περιπου στα 15.000 εχω κανει αποσβεση την επενδυση μου, και απο εκει και περα ξεκιναω να εχω κερδος ............

και παει λεγοντας .....

Το παραπανω παραδειγμα ΙΣΧΥΕΙ για εμενα με την δικη μου καταναλωση......

αμα ειναι αυτοκινητο καιει 8 λιτρα ανα 100 κμ οπως καταλαβαινετε, θα χρειαστει ΠΑΡΑΠΑΝΩ χρονο να κανει αποσβεση την επενδυση.....

απλα μαθηματικα ειναι .....

τωρα.....ψαξτε, πηγαινετε σε εναν εγκαταστατη ( ενδεικτικα ανφερω μερικους που ξερω εγω απο φιλους μου : Μπριρμπος, Logothetis gas, αλεξανδρος Ντουγκας - ygraeriostinkinisi.gr , κτλ ), παρτε τιμες.......
κλειστε ραντεβου γιατι θα σας πουνε μετα απο 3-4 μηνες.....
και μετα ψαξτε οτι αλλο θελετε.....


τι καθεστε και κοιτατε ποιος θα σας υπογραψε την πιστοποιηση και τα σχετικα.....ο εγκαταστατης θα τα αναλαβει ολα.....

τι περιμενετε δηλαδη? να πατε σε καποιον να σας κανει εγκατασταση το συστημα και να σας το υπογραψει ο αδελφος σας? ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ....
οπως ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και σε καμια περιπτωση να το βαλετε στην Βουλγαρια και να σας το δεχτουνε εδω ΑΝ δεν εχετε τα χαρτια απο τον Ελληνα εγκαταστατη και την πιστοποιηση του .....

και οπως σας ειπα και παραπανω....το ολο συστημα του υγραεριου ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΔΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΑΜΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..........

libali10
21/10/2010, 15:03
Φιλε μου κανουμε πολυ ποιο δυσκολες εγκαταστασεις και με πολυ πιο ασφαλη αποτελεσματα.
Εγω δεν εμπιστευομαι κανεναν περισσοτερο απο τον εαυτο μου να βαλη χερι στο μοτερ μου.
Εκτος οτι ειμαι κατα του αισχοκερδιας μεροκαματα ανω των 700 ευρο και αναμονη 3-4 μηνες.
Εχουμε σπουδασει εχουμε την τεχνογνωσια για πολλη πιο πολυπλοκες κατασκευες.
Τον κιτ κοστιζει 400 ευρω το ανωτερο σε ενα ατμοσφαιρικο διλιτρο μοτερ.

Εγω δεν τους τα δινω τα χρηματα διοτι δεν γουσταρω νταβατσιλικι.

Και ενα πιο σημαντικο
Μην λες μ@λακιες αν δεν ξερεις με ποιους μιλας...καταλαβες?(αυτο εχει να κανει για τα σχολιακια σου περι.." αδερφους").
Ο αδερφος μου ειναι τεχνίτης συστημάτων υγραερίου ΤΕΕ αλλα δεν κανει αυτοι την δουλεια.

Για πες μου τωρα ξερεις κανεναν που να μην γδερνει ζωντανους?

VANDA
21/10/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10

Μην λες μ@λακιες αν δεν ξερεις με ποιους μιλας...καταλαβες?(αυτο εχει να κανει για τα σχολιακια σου περι.." αδερφους").
Ο αδερφος μου ειναι τεχνίτης συστημάτων υγραερίου ΤΕΕ αλλα δεν κανει αυτοι την δουλεια.




Μήπως να χαλάρωνες λιγάκι;

sniper
21/10/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μήπως να χαλάρωνες λιγάκι;


Ένα ρίγος διαπέρασε την σπονδυλική μας στήλη....

:smokin:

libali10
21/10/2010, 15:19
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ...πλακωσανε οι καρχαριες π.χ. VANDA
Μονο για υγραεριο δεν θα μαθουμε.


ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

sniper
21/10/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ...πλακωσανε οι καρχαριες π.χ. VANDA
Μονο για υγραεριο δεν θα μαθουμε.


ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

1. Μπαίνεις στο moto.gr και ρωτάς για υγραέριο
2. και το θες γι αυτοκίνητιο
3. Είσαι κι απαιτητικός
4. και τελικά εριστικός.....


Δεν πας παρακάτω γιατί μάλλον κι εσύ δεν ξέρεις με ποιούς ή σε ποιους μιλάς.

manhunter
21/10/2010, 15:31
Γεια σου φίλε Βάντα καρχαρία.

:lol: :lol: :lol: :lol:




@libali : Tι άλλο θα ήθελες να μάθεις δλδ ? Το γενεαλογικό δέντρο κάθε μηχανικού?

kalgeorge
21/10/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Μπαίνεις στο moto.gr και ρωτάς για υγραέριο
2. και το θες γι αυτοκίνητιο
.


nai re niko...eides merikoi??
oti asxeto
:lol: :lol: :lol:
:wave2:

sniper
21/10/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
nai re niko...eides merikoi??
oti asxeto
:lol: :lol: :lol:
:wave2:

A re pane paikse mpala :lol:


Το γκαρχαρίας τώρα γιατί το είπε για τον βαντα; Δαγκάνει; :confused:

libali10
21/10/2010, 15:45
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B]1. Μπαίνεις στο moto.gr και ρωτάς για υγραέριο
2. και το θες γι αυτοκίνητιο
3. Είσαι κι απαιτητικός
4. και τελικά εριστικός.....

Διακρινω κλικα η κανω λαθος...σαν να μου Την πεσατε πολλοι δεν νομιζετε?
ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ?

Το απαιτητικος που το ειδες?
καλα αστο το εριστικος...

αν θες δεν συμετεχεις στο θεμα εκτος και δεν εχεις να κανεις κατι καλυτερο.
Το αν συζηταω για αυτοκινητο (μαλλον θα απαγορευετε) μπορει καποιος αρμοδιος (διαχειριστής) να κανει μια συσταση...οποτε στοπ απο τη πλευρα μου.
Μην το προχωρας επι προσωπικου αλλο.

PortisHead
21/10/2010, 15:49
πανταχου παρουσα......
:)


215523

VANDA
21/10/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
καλα αστο το εριστικος....


Για το "εριστικός" σου γίνεται η σύσταση.

libali10
21/10/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για το "εριστικός" σου γίνεται η σύσταση.

ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ?

filipp0s
21/10/2010, 15:55
φα'τον (http://michaellandia.com/resources/shark_animated.gif) :D

VANDA
21/10/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ?


Σου έχω παραθέσει τα λόγια σου λίγο παραπάνω. Σου απαντάει ο άνθρωπος βάσει της εμπειρίας του και του τη λες;
Τέλος πάντων, έχεις να κρατήσεις τίποτα από το θρεντ ή δεν σε καλύπτουν οι γνώσεις αυτών που ασχολήθηκαν μαζί σου;

Akatanomastos
21/10/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10

Μονο για υγραεριο δεν θα μαθουμε.


περασε γραμμη υγραεριου η ΔΕΗ στην γειτονια σου?:confused:

εδω ακομα να το φερουνε..:mad:

ADVENTURAZ
21/10/2010, 16:15
Προς libali10:

Φιλε μου επειδη εχω μαγαζι με ανταλλακτικα,φιλτρα,λυπαντικα αυτοκινητων,μοτο κλπ. κανω εισαγωγη ολοκληρο το κιτ υγραεριου απο Βουλγαρια,που οπως ειπαν και ποιο πανω τα παιδια,εχουν αρκετη εμπειρια πανω στο αντικειμενο.
Αν ενδιαφερεσαι στειλε ενα π.μ. για λεπτομερειες και πληροφοριες.


Υ.Γ. Ρε σεις οι απο πανω...μην μου διωχνετε τους πελατες:lol: :lol: :beer: :beer:

libali10
21/10/2010, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Σου έχω παραθέσει τα λόγια σου λίγο παραπάνω. Σου απαντάει ο άνθρωπος βάσει της εμπειρίας του και του τη λες;
Τέλος πάντων, έχεις να κρατήσεις τίποτα από το θρεντ ή δεν σε καλύπτουν οι γνώσεις αυτών που ασχολήθηκαν μαζί σου;

Αν και διαφωνω για το εριστικος,
πριν στο θρεντ παραθετω καποια πραγματα(δεν ξερω αν μπηκες στο κοπο να τα διαβασεις) που στην συνεχεια δεν βλεπω να γραφτηκε κατι καινουργιο ωστε ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΝΩΣΕΙΣ.(οπως γραφεις ποιο πανω)

ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ
ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΤΙ περισσοτερο ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΕΓΩ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ προς το παρον ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. α

Και κατι αλλο,
πες οτι εχω ΕΧΕΙΣ δικιο και εσυ προσπαθεις να κρατησεις σε ενα επιπεδο την συζητηση εδω μεσα.Κατανοητο.
Τα ατομα που σιγονταρουν "φατον",μιλανε ειρωνικα,διαχηριστες ειναι και αυτοι η πρεπει να ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ?

THEOD
21/10/2010, 19:54
Φίλε libali10 ΨΑΞΤΟ όσο περισσότερο μπορείς....
Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα είναι ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ και ΝΤΑΒΑΝΤΖΙΛΙΚΙ...
Βρήκαν οι συνεργειάδες ευκαιρία τώρα που πολλοί τρέχουν στα τυφλά να βάλουν υγραέριο και κερδοσκοπούν ασύστολα...Δεν είναι δυνατόν η εγκατάσταση υγραερίου σε ένα αυτοκίνητο να κοστίζει τα 2πλά απ' ότι σε όλη την Ευρώπη ενώ χρησιμοποιούνται ακριβώς τα ίδια υλικά...
Άμα βρείς λογική και νόμιμη άκρη ενημέρωσε και εμάς γιατί πολλοί ψάχνονται (μεταξύ τους και εγώ) αλλά δεν το προχωράνε γιατί αρνούνται να πληρώσουν γαμισιάτικα... :wave2:

Cpt. Haddock
21/10/2010, 19:55
Η κλικα δε χαλαρώνει ποτέ λεμε :smokin:

filipp0s
21/10/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Α..
Τα ατομα που σιγονταρουν "φατον",μιλανε ειρωνικα,διαχηριστες ειναι και αυτοι η πρεπει να ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ?

εσυ πρωτος μιλησες για καρχαριες, να μην κανουμε λιγο χαβαλε? :D

ermiss
21/10/2010, 20:11
Λοιπόν, έχουμε ανέβει πολύ σαν φόρουμ

Κάθε μέρα θα βρεθεί και κάποιος που θα ψάχνεται για δούλεμα...

Ευχαριστούμε φίλος, μας έφτιαξες την διάθεση,


Βέβαια δεν συγκρίνεσαι ούτε με τον "με καιρνάναι τσάγοια και χιλώπιτες συμφορουμίτισσες", ούτε με τον "δεν χρειάζεσαι δίπλωμα,κράνος, εξοπλισμός αρκεί μια εικονίτσα, μια προσευχή και ένα διαβασμένο κομποσκοίνι" :rotflmao:

SVX
21/10/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10

Μονο για υγραεριο δεν θα μαθουμε.


ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

Δεν μπορω να καταλαβω αφου επιμενεις οτι το κατεχεις γιατι ζητας την γνωμη ατομων χαμηλοτερου επιπεδου.... Λες να ξερουν καλυτερα απο αυτον που εχει σπουδασει?
(σα να ρωτας το βενζινα για υδρογονανθρακες και διυλιση) :look:


215677

ADVENTURAZ
21/10/2010, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε libali10 ΨΑΞΤΟ όσο περισσότερο μπορείς....
Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα είναι ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ και ΝΤΑΒΑΝΤΖΙΛΙΚΙ...
Βρήκαν οι συνεργειάδες ευκαιρία τώρα που πολλοί τρέχουν στα τυφλά να βάλουν υγραέριο και κερδοσκοπούν ασύστολα...Δεν είναι δυνατόν η εγκατάσταση υγραερίου σε ένα αυτοκίνητο να κοστίζει τα 2πλά απ' ότι σε όλη την Ευρώπη ενώ χρησιμοποιούνται ακριβώς τα ίδια υλικά...
Άμα βρείς λογική και νόμιμη άκρη ενημέρωσε και εμάς γιατί πολλοί ψάχνονται (μεταξύ τους και εγώ) αλλά δεν το προχωράνε γιατί αρνούνται να πληρώσουν γαμισιάτικα... :wave2:


Εν μερει εχεις δικιο αλλα δεν ειναι ολοι νταβαδες(συνεργαζομαι με συνεργεια)Δεν γνωριζουν ολοι απο τοποθετηση(ουτε κι εγω,απλως τα πουλαω) γιατι χρειαζεται περαιτερω γνωση (και την οποια πληρωνεις αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο)
Οσο για τα υλικα που λες,θα σου πω οτι δεν ειναι ακριβως ιδια π.χ υπαρχει το κιτ made in Russia το οποιο ειναι κατωτερης ποιοτητας, υπαρχει και το ιταλικο με πιστοποιητικο καλης λειτουργιας και iso που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι και η διαφορα τους ειναι περιπου 150-200Ε:)

yannis24
22/10/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Φιλε μου κανουμε πολυ ποιο δυσκολες εγκαταστασεις και με πολυ πιο ασφαλη αποτελεσματα.
Εγω δεν εμπιστευομαι κανεναν περισσοτερο απο τον εαυτο μου να βαλη χερι στο μοτερ μου.
Εκτος οτι ειμαι κατα του αισχοκερδιας μεροκαματα ανω των 700 ευρο και αναμονη 3-4 μηνες.
Εχουμε σπουδασει εχουμε την τεχνογνωσια για πολλη πιο πολυπλοκες κατασκευες.
Τον κιτ κοστιζει 400 ευρω το ανωτερο σε ενα ατμοσφαιρικο διλιτρο μοτερ.

Εγω δεν τους τα δινω τα χρηματα διοτι δεν γουσταρω νταβατσιλικι.

Και ενα πιο σημαντικο
Μην λες μ@λακιες αν δεν ξερεις με ποιους μιλας...καταλαβες?(αυτο εχει να κανει για τα σχολιακια σου περι.." αδερφους").
Ο αδερφος μου ειναι τεχνίτης συστημάτων υγραερίου ΤΕΕ αλλα δεν κανει αυτοι την δουλεια.

Για πες μου τωρα ξερεις κανεναν που να μην γδερνει ζωντανους?

αν αυτο που εγραψες αναφερετε σε εμενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΕ για την ωρα που εκατσα να ασχοληθω και να σου γραψω αυτα που σου εγραψα οπως και το να σου απαντησω στο ΠΜ σου...
και εγω Ηλεκτρολογος Μηχανικος ΕΜΠ και εχω δουλεψει σε μεγαλα εργα με πολυ πολυπλοκες εγκαταστασεις ( Μετρο, Τραμ κτλ) αλλα μια απλη εγκατασταση υγραεριο δεν ηξερα να την κανω...
Και ενα πιο σημαντικο
Μην λες μ@λακιες αν δεν ξερεις με ποιους μιλας...καταλαβες?.....οπως λες και εσυ παραπανω....

απλα ξερεις πια ειναι η διαφορα....

Οταν πριν 3-4 χρονια συζηταγαμε για υγραεριο στην αυτοκινηση και γινοντουσαν τοτε κινησεις απο μερικους να το περασουνε σαν υβριδικη τεχνολογια για να γλιτωσουμε τα τελη κυκλοφοριας ( γιατι οπως και να το κανεις το υγραεριο αξιζει σε μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα !) οι περισσοτεροι απο ΕΣΑΣ μας κοιταγανε σαν UFO και μας λεγανε οτι πεταμε τα λεφτα μας, θα χαλασουμε τα μοτερ μας, θα κανουμε μπαμ-μπουμ και διαφορες αλλες μ@λ@κιες....
Η βενζινη βεβαια τοτε ειχε €0.7 το λιτρο και δεν ενοιαζε πολλους.....ειδικα με την τιμη του υγραεριο στα €0.40.....Ειχε πηξει ο κοσμος στους Large τυπους που πληρωνανε βενζινες και βενζινες.....και "ελα ρε Γιαννη...να τρυπησω εγω το μοτερ του Grand Cherokee μου να βαλω υγραεριο...τι το πηρα τοτε ? ".......


Τωρα βεβαια που σας το πλασαραν ΟΛΑ τα καναλια σαν το φτηνο τροπο μετακινησης, και το εχουν πολυδιαφημισει, τωρα που σφιξανε τα ζωναρια και μαζι και οι κολοι, ΟΛΟΙ τρεχουν να βαλουν υγραεριο...καλα κανουν λοιπον και σας χτυπανε στις τιμες ή σας κλεινουν ραντεβου μετα απο 4 μηνες......8 -10 εγκαταστατες εχει ολη η Ελλαδα, που να προλαβουν οι ανθρωποι να εγκαταστησουν σε ολα τα αμαξια υγραεριο....πρωτος κανονας της αγορας...οπου υπαρχει ζητηση υπαρχει και ανοδος της τιμης των προσφερομενων υπηρεσιων.....και ξερεις κατι....ΤΩΡΑ πια δεν αξιζει να βαλεις υγραεριο.....γιατι οπως ακουγεται σε λιγο θα φτασει και αυτο στα €1 + ....οποτε........

Για να γυρισω λοιπον παλι και σε εσενα την κουβεντα..
Αφου λοιπον ξερεις να το εγκαταστησεις οπως λες, πηγαινε παρε ενα κιτ με €400-€500 και βαλε το.....και ξεχνα τα ΚΤΕΟ και τα σχετικα.....Αμα σε σταματησει η Αστυνομια καμια φορα, πες οτι το εβαλες χθες και οτι σου κλεισανε ραντεβου σε ενα μηνα να περασεις ΚΤΕΟ και κουτσα-στραβα θα την γλιτωσεις.....τι καθεσαι και ασχολησε......κανονισε μηπως βρεις και καμια ακρη να υπογραψει καποιος που μπορει, ή ψαξε το με τον αδελφο σου και ξεμπερδευεις.....
τι περιμενεις δηλαδη να σου απαντησουμε αλλο εδω μεσα?
ζητας ονοματα εγκαταστατων, σου ειπα, σου εστειλα και με ΠΜ τηλεφωνα, και στον αντιποδα
μας την πεφτεις κιολας !!!

libali10
22/10/2010, 09:23
ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΥΠΑΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΠΟΙΟ ΘΡΕΝΤ.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ.

ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΨΑΧΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ?????????ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΤ.

ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ SITE ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΙΤ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ.

Το προβλημα δημιουργηθηκε ΜΑΖΙ ΣΟΥ απο την ασκοπη,και αστοχη αναφορα στον αδερφο μου.

"τι περιμενετε δηλαδη? να πατε σε καποιον να σας κανει εγκατασταση το συστημα και να σας το υπογραψει ο αδελφος σας"
γιατι το εγραψες αυτο?

ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ..ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ...ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ???(ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΟ ΕΞΗΓΩ ΚΙΟΛΑΣ)
ΤΙ ΣΥΝΙΣΤΑΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ 1800 Ε ΟΠΩΣ ΕΣΥ...ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ,ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΗΚΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΑΡΠΑΧΤΗ.Πιστευω οτι η αρπαχτη ειναι η αξιοποινη πραξη εδω.



ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ....Μην λες μ@λακιες αν δεν ξερεις με ποιους μιλας...ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.

ΑΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΚΙΤ ΕΔΩ ΟΧΙ ΣΕ ΠΜ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.

Cpt. Haddock
22/10/2010, 09:40
Με τόσα νευρα που έχεις φιλε, μη βαλεις υγραέριο :wave2:

VANDA
22/10/2010, 09:54
Πώς γίνεται να είναι πιο εύκολο να παιδεύεσαι μέσα στο moto.gr εδώ και τρεις μέρες, από το να γράψεις "LPG car kit" στο google... :confused:

yannis24
22/10/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΥΠΑΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΠΟΙΟ ΘΡΕΝΤ.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ.

ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΨΑΧΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ?????????ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΟΣΤ.

ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ SITE ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΙΤ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ.

Το προβλημα δημιουργηθηκε ΜΑΖΙ ΣΟΥ απο την ασκοπη,και αστοχη αναφορα στον αδερφο μου.

"τι περιμενετε δηλαδη? να πατε σε καποιον να σας κανει εγκατασταση το συστημα και να σας το υπογραψει ο αδελφος σας"
γιατι το εγραψες αυτο?

ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ..ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ...ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ???(ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΟ ΕΞΗΓΩ ΚΙΟΛΑΣ)
ΤΙ ΣΥΝΙΣΤΑΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ 1800 Ε ΟΠΩΣ ΕΣΥ...ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ,ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΗΚΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΑΡΠΑΧΤΗ.Πιστευω οτι η αρπαχτη ειναι η αξιοποινη πραξη εδω.



ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ....Μην λες μ@λακιες αν δεν ξερεις με ποιους μιλας...ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.

ΑΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΚΙΤ ΕΔΩ ΟΧΙ ΣΕ ΠΜ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.

:wave2: :wave2:

Tpap
22/10/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ...πλακωσανε οι καρχαριες π.χ. VANDA
Μονο για υγραεριο δεν θα μαθουμε.


ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!


Τώρα κατάλαβα, ρε φίλε... ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το γκαρχαρίας τώρα γιατί το είπε για τον βαντα; Δαγκάνει; :confused:

:rotflmao: :bigcry: μλκ σλίπερ...:rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
φωτό από Σβξ να προσπαθεί να βάλει φωτιά στην κλ@νιά...


ΡΕ ΜΗΤΣΟ, ΗΜΑΡΤΟΝ...!!!!!

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Stabak
22/10/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24

Οταν πριν 3-4 χρονια συζηταγαμε για υγραεριο στην αυτοκινηση και γινοντουσαν τοτε κινησεις απο μερικους να το περασουνε σαν υβριδικη τεχνολογια για να γλιτωσουμε τα τελη κυκλοφοριας ( γιατι οπως και να το κανεις το υγραεριο αξιζει σε μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα !) οι περισσοτεροι απο ΕΣΑΣ μας κοιταγανε σαν UFO και μας λεγανε οτι πεταμε τα λεφτα μας, θα χαλασουμε τα μοτερ μας, θα κανουμε μπαμ-μπουμ και διαφορες αλλες μ@λ@κιες....


Μηπως θες να σου παρουμε και καμια φιφα ρε φιλε...; Το ΕΣΑΣ τι το κολλας με τις ιστοριουλες σου; Μπας και μας εκανες και καμια χάρη; Υπαρχουν στρατοπεδα δηλαδη ; εμεις και σεις;

Πως κανετε ετσι μερικοι για τα σκηπτρα της ξερολιάς...

Αν μη τι άλλο ο έχων την γνώση δεν εχει και τα κλειδια του παραδείσου... στο χέρι του ειναι και στην καλή του διαθεση/πιστη απλά να την μεταδώσει, τιποτε αλλο.... γιατι αλλιως παει το μυαλο μας στο πονηρο... και μεις ξερολες του θεου ειμαστε....

ΥΓ : Εχει δικιο ο libali να τσαντιζεται οταν του βγαζεις τον αδελφό του αχρηστο...

yannis24
22/10/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Μηπως θες να σου παρουμε και καμια φιφα ρε φιλε...;

....συ ειπας.......



Το ΕΣΑΣ τι το κολλας με τις ιστοριουλες σου; Μπας και μας εκανες και καμια χάρη; Υπαρχουν στρατοπεδα δηλαδη ; εμεις και σεις;

καλα δεν το ξερεις οτι υπαρχουν παντου στρατοπεδα?
οι ολυμπιακοι με τους Παναθηναικους...
Οι καλοι μοτοσυκλετιστες με τους κακους κουτακιδες ....
Οι καλοι μοτοσυκλετιστες με τους κακους μοτοσυκλετιστες...
οι μοτοσυκλετιστες και οι Ταριφες....
Οι ΙΧδες και οι Τζιπ-αδες.....
Οι Βορειοι και οι Νοτιοι......
οι ξερολες με τους .....ξερολες.....
Οι φιλοι του Stabak......με τους φιλους του Yannis24 ( δεν εχει πολλους φιλους εδω βεβαια, αλλα δεν πειραζει......).....
...και παει λεγοντας .....





Πως κανετε ετσι μερικοι για τα σκηπτρα της ξερολιάς...

Αν μη τι άλλο ο έχων την γνώση δεν εχει και τα κλειδια του παραδείσου... στο χέρι του ειναι και στην καλή του διαθεση/πιστη απλά να την μεταδώσει, τιποτε αλλο.... γιατι αλλιως παει το μυαλο μας στο πονηρο... και μεις ξερολες του θεου ειμαστε....


οπως ακριβως τα λες λοιπον.....καθησα και εγραψα κατεβατα με περιγραφες και ιστοριες επειδη την γνωση μπορει να μην την εχω, αλλα τουλαχιστον εχω την εμπειρια της χρησης αρκετο καιρο....αντ΄αυτου η απαντηση που πηρα ηταν του στυλ :

"Μην λες μ@λακιες αν δεν ξερεις με ποιους μιλας..."

επειδη εγραψα παραπανω :
" τι περιμενετε δηλαδη? να πατε σε καποιον να σας κανει εγκατασταση το συστημα και να σας το υπογραψει ο αδελφος σας? ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...."





ΥΓ : Εχει δικιο ο libali να τσαντιζεται οταν του βγαζεις τον αδελφό του αχρηστο...

τωρα εσυ αν με τα γραφομενα μου καταλαβενεις οτι βγαζω τον αδελφο του Libali αχρηστο......

:eyepop: :eyepop:
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Stabak
22/10/2010, 12:54
βρε εγω καταλαβα οτι τα σεντονια σου ειχαν επιμορφωτικο χαρακτηρα... και καλα εκανες που μας ενημερωσες/νεις ... αλλα μην περναμε στο αλλο ακρο της ιδιοποιησης της γνωσης οσο και πρωτοπορειακή και αν ειναι, αυτο σου εξηγω... κανε εσυ το καλο και ριξε το στο γυαλο....

κανεις μας δεν ειναι ο πρώτος ουτε ο τελευταιος που ψαχτηκε με κάτι, μην χαρακτηριζεις ομως γιατι θα χαρακτηριστεις.... απαραβατος κανονας :lol: :lol::wave2:

libali10
22/10/2010, 16:00
ΣΥΜΦΩΝΩ Stabak ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΝΗ24 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ.
ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.Και αν επιτρεπετε να συνεχισουμε και να πουμε τα νεοτερα.

Ευχαριστω ολους παιδια που ριξατε τους τονους (για οσους τους ριξανε τελος παντων)..αλλωστε εγω δεν ειναι το πρωτο μου ποστ που κανω χωρις να διμιουργω απολυτως καμια κοντρα σε προσωπικο επιπεδο.
Εδω μεσα εχω βοηθησει πολλους οπως με εχουν βοηθησει ακομα περισσοτεροι.

Σε διαφορετικη περιπτωση αν διμιουργησω προβλημα φευγω εγω πρωτος και δεν ειναι αναγκη να με "φαει" κανεις.

Τωρα στο θεμα μας αν θελετε να συνεχισουμε.

Ρωτησα φιλο μου Σερβο και η αγορα αξιοπιστου κιτ υγραεριου Made Italy κοστιζει 300ευρο.
Θα μου στειλει λεπτομεριες μεσω εμαιλ και οποιος θελει μπορω να του το στειλω.
Το αυτοκινητο μου ειναι 1,6 Vitara.

Ποσα χρηματα θελει καποιος για ενα-δυο εργασιμες μερες να τα τοποθετηση νομιμα με ολα τα παραστατικα?
1000-1500?
Δεν ειναι λογικα τετοια νουμερα.

bros400pgm
22/10/2010, 16:23
300ευρω μου ακουγεται λιγο.

Μπορεις σε παρακαλω να μου κανεις μια λιστα με τι πραγματα χρειαζεται ξεκινωντας απο την δεξαμενη και φτανοντας στα μπεκ.

Με μια προχειρη σκεψη, θες:

ρεζερβουαρ
βαλβιδα-ρυθμιστη για την πιεση
σωληνακια για να φτασει το αεριο στο μοτερ
μπεκ αεριου
Εγκεφαλο που να ενεργοποιει τα μπεκ (ρυθμισμενο για το δικο σου αμαξι) και να εχει την δυνατοτητα να γυριζει σε βενζινη μονο του, ανα τακτα χρονικα διαστηματα
Διαφορα παπαρακια ασφαλειας (σε περιπτωση υπερβολικης ροης, αυξησης της πιεσης, τουμπαρισμα)

libali10
22/10/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bros400pgm
300ευρω μου ακουγεται λιγο.

Μπορεις σε παρακαλω να μου κανεις μια λιστα με τι πραγματα χρειαζεται ξεκινωντας απο την δεξαμενη και φτανοντας στα μπεκ.

Με μια προχειρη σκεψη, θες:

ρεζερβουαρ
βαλβιδα-ρυθμιστη για την πιεση
σωληνακια για να φτασει το αεριο στο μοτερ
μπεκ αεριου
Εγκεφαλο που να ενεργοποιει τα μπεκ (ρυθμισμενο για το δικο σου αμαξι) και να εχει την δυνατοτητα να γυριζει σε βενζινη μονο του, ανα τακτα χρονικα διαστηματα
Διαφορα παπαρακια ασφαλειας (σε περιπτωση υπερβολικης ροης, αυξησης της πιεσης, τουμπαρισμα)

Yπομονη φιλε μου και εγω κραταω μια επιφυλαξη για την τιμη αν και ειμαι σχεδον σιγουρος (για το λογο αυτο συζηταμε) προσεχως θα εχω Manual και τιμοκαταλογο της εταιρεια και θα σου πω.
Παντως ο Σερβος εχει ενα Santafe 2,4λ και το εχει τοποθετηση με 600ε. Βεβαια εκει ο βασικος μισθος ειναι 300ευρο.

bros400pgm
22/10/2010, 16:51
Δεν βιαζομαι. Ετσι κι αλλιως, στο rav δεν προκειται να του βαλω υγρεαριο, εκτος και βγει η ΤΟΥΟΤΑ και με διαβεβαιωσει ΕΓΓΡΑΦΩΣ οτι το μοτερ δεν θα παθει κατι εξαιτιας της ξηρης καυσης:smokin:

Ασε που δεν το κουναω και καθολου :D

ermiss
22/10/2010, 18:03
Δεν παίζουν τέτοιες τιμές στα Ιταλικά κιτ. Νομίζω 500+ αν θυμάμαι καλά.

Αν βρεις ακούσεις για τιμές κάτω απο 500 δεν παίζει για λιανική. Οι Ιταλοί παρέχουν όλο τον εξοπλισμό για να στήσεις μαγαζί εγκαταστάσεων και διανομή και μετά για κάποιο χρονικό διάστημα σου παρέχουν βάση συμφωνίας τα αναλώσιμα (ΚΙΤ) σε προνομιακή τιμή...

Το είχαν ψάξει πριν 3-4 μήνες για επαρχία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει αν ανέβει η τιμή του αερίου κοντά στο ευρώ...

ADVENTURAZ
22/10/2010, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν παίζουν τέτοιες τιμές στα Ιταλικά κιτ. Νομίζω 500+ αν θυμάμαι καλά.

Αν βρεις ακούσεις για τιμές κάτω απο 500 δεν παίζει για λιανική. Οι Ιταλοί παρέχουν όλο τον εξοπλισμό για να στήσεις μαγαζί εγκαταστάσεων και διανομή και μετά για κάποιο χρονικό διάστημα σου παρέχουν βάση συμφωνίας τα αναλώσιμα (ΚΙΤ) σε προνομιακή τιμή...


Ακριβως φιλε μου.Εχεις απολυτο δικιο σε ολα.Τωρα αν ο φιλος libali10 εχει καποια καλη ακρη και ισχυει αυτη η τιμη που του ειπαν,ας στειλει ενα πμ γιατι εγω παιρνω χονδρικη ολο το κιτ+το ντεποζιτο (η τιμη παιζει αναλογα τα λιτρα) και δεν ειναι 300ε(καλα θα ηταν):beer:

libali10
22/10/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ADVENTURAZ
Ακριβως φιλε μου.Εχεις απολυτο δικιο σε ολα.Τωρα αν ο φιλος libali10 εχει καποια καλη ακρη και ισχυει αυτη η τιμη που του ειπαν,ας στειλει ενα πμ γιατι εγω παιρνω χονδρικη ολο το κιτ+το ντεποζιτο (η τιμη παιζει αναλογα τα λιτρα) και δεν ειναι 300ε(καλα θα ηταν):beer:

Ok επειδη συνεργαζομαι με το φιλο αποτην Σερβια σε με αλλα προιοντα μολις
το επιβεβαιωσω οτι προκειτε για το Ιταλικο κιτ θα σας ενημερωσω οπως και να εχει το πραγμα.

daz
22/10/2010, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
μην χαρακτηριζεις ομως γιατι θα χαρακτηριστεις.... απαραβατος κανονας :lol: :lol::wave2:

Δλδ μόνο εγώ δεν μπόρεσα να βρω πουθενά τον χαρακτηρισμό? :rolleyes:

Παρακαλώ αγνοήστε με, απλά σκέφτομαι δυνατά.

libali10
01/11/2010, 10:50
ΟΡΙΣΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.


http://www.lovatogas.co.rs/

ΕΓΩ ΗΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ.