PDA

View Full Version : Συμπλεκτης



tsoukas77
23/07/2005, 14:09
Καλησπερα,

εχω ενα πρωτογνωρο(για εμενα) προβλημα στην 748.
Ενω ο συμπλεκτης λειτουργει κανονικα,αποδιδει και δεν δειχνει την παραμικρη κοπωση,ακομη και μετα απο πολυ ωρα οδηγησης στην πολη,μολις την οδηγω σε ταχυτητες μεγαλυτερες των 170-180χλμ.ωρα,παυει να λειτουργει.Η μανετα κινειται τρελα.Μου το εχει κανει τρεις φορες,παντα μετα απο πεντε λεπτα γρηγορης οδηγησης αλλα χωρις να τον κουραζω(δεν μιλω για στροφες,αρα δεν ανεβοκατεβαζω ταχυτητα).Τις δυο πρωτες φορες,επανεκαμψε μονος του.Την τριτη φορα,ο μηχανικος μου ειπε οτι ειχε βρωμια μεσα στο κυκλωμα.Το καθαρισε,αλλαξε υγρα,αλλα σημερα παλι τα ιδια.
Δηλαδη,οδηγω μιση ωρα στην πολη κανονικα,βγαινω στην εθνικη,βαζω μια πεμπτη και πηγαινω μεχρι 210-220χλμ ωρα για 5-10 λεπτα,χωρις να χρησιμοποιησω συμπλεκτη.Μολις παω να πατησω την μανετα,δεν λειτουργει.
Κανονικα,το αντιθετο δεν θα επρεπε να συμβαινει;Να μαλακωνει στην πολη;

Ευχαριστω εκ των προτερων...

wrenchfzr
23/07/2005, 19:39
καλησπερα.ο συμπλεκτης λειτουργει υδραυλικα η με ντιζα;.αν ειναι υδραυλικος μηπως αναπτυσει αερα στο κυκλωμα οπως τα φρενα οταν υπερθερμανθουν.αλλα ο συμπλεκτης πως να υπερθερνανθει;,αν ομως συμβαινει αυτο τοτε πρεπει να παρατηρησεις οταν σταματας και κρυωνει το κυκλωμα μετα 5 λεπτα σταδιακα νιωθεις την< σκληραδα >της μανετας να επανερχεται;

Tropeas
23/07/2005, 19:54
Βρε συ αφού είναι υσραυλικός νομίζω στο ducatακι σου μαλλον πας για τρόμπα-μανέτα αν είναι απάνω ...

tsoukas77
23/07/2005, 20:48
Kαλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Οντως,υδραυλικος ειναι ο συμπλεκτης.
Αυτη την φορα δεν επανεκαμψε μονος του.Συνεχιζει να κινειται τρελα.Ισως,ειναι θεμα εξαερωσης τελικα.
Απλα,το περιεργο ειναι οτι σε 20-30 συνεχεις αλλαγες μεσα στην πολη,λειτουργει αψογα.Δημιουργειται το προβλημα,οταν δεν πατηθει η μανετα για κανενα δεκαλεπτο.Περιεργα πραγματα...

wrenchfzr
23/07/2005, 21:38
αλλαξε τα υγρα με μια καλη εξαερωση γιατι ειναι και η πιο φτηνη λυση.παντως το προβλημα ειναι οντως περιεργο

gmakris
23/07/2005, 22:08
Ευκαιρια ειναι να εξασκηθεις εκτος απο τα ανεβασματα και στα "καρφωτα" κατεβασματα :D
(θελει λιγο εξασκηση αλλα μεχρι να λυσεις το προβλημα σου θα σε βοηθησει.....)

Kατα την αποψη μου μαλλον σχετιζεται με θερμοκρασια - εαν χρειαζοταν εξαερωση θα στο εκανε και εντος πολης - μηπως το προβλημα βγαινει οταν εχεις περισσοτερες στροφες κινητηρα?

tsoukas77
24/07/2005, 11:44
μηπως το προβλημα βγαινει οταν εχεις περισσοτερες στροφες κινητηρα? [/B]

Αυτο ειναι γεγονος.Μεσα στην πολη,δεν ανεβαζω ποτε πολλες στροφες,να μην την επιβαρυνω επιπλεον.Αλλα οντως,το προβλημα βγαινει οταν στην εθνικη κινουμαι στις 9-11000 στροφες.
Επομενως;

Barchman
24/07/2005, 21:33
Όπως έγραψαν και τα άλλα παιδιά, κάνε πρώτα σωστή εξαέρωση με αλλαγή υγρών (πρόσεξε το DOT). Αν συνεχιστεί το πρόβλημα, επανέρχεσαι.

Είναι συνήθες φαινόμενο (στα φρένα) όταν χρειάζονται εξαέρωση, να λειτουργούν σχετικά σωστά όταν "τρομπάρουμε" συχνά (π.χ. ένα-δύο "τρομπαρίσματα" και μετά πίεση για φρενάρισμα).
ΙΣΩΣ, αυτό να σου συμβαίνει μέσα στην πόλη, όπου λειτουργείς (άρα "τρομπάρεις") συχνά το συμπλέκτη και έτσι λειτουργεί σωστά...

reinmeister
25/07/2005, 00:39
εμενα μου κανει περισσοτερο για τρομπα...αν δεν συνελθει ,κανε τον κοπο να την λυσεις και να αλλαξεις εμβολο και o-rings....

Tropeas
25/07/2005, 01:05
Κανε ότι ποιο εύκολο με την σειρά που είπαν τα παιδια....
μακάρι να μην είναι τρόμπα, μιας και νομίζω έχει καλής ποιότητας (brembo πρέπει να χει) αλλά πόσα km έχεις?

μήπως στάζει καθόλου λαδάκι απο τον πίσω κύλινδρο που είναι συνηθισμένο , και πάει και μπαίνει και σου πλανάρει? το λέω γιατί εχει συμβεί σε φίλο...

tsoukas77
25/07/2005, 17:01
Eυχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Τελικα,ειναι τα λαστιχακια στο εμβολο.Ειναι φθαρμενα και μπαινει αερας.Γι'αυτο δεν το κανει στην πολη.Το κανει στα πολλα χιλιομετρα,οπου η δυναμη του αερα,διαπερνα τα λαστιχακια.

Να'στε καλα...

reinmeister
25/07/2005, 19:50
ομορφα.....φθηνα καθαρισες....