PDA

View Full Version : Xr, δεύρο έξω από τον τάφο σου! (η ανακατασκευή του Xr που έφτασε μέχρι την Ινδία!)



furious
20/10/2010, 00:00
Καλά καταλάβατε! Αποφάσισα να ανακατασκευάσω το περίφημο εκείνο XR 250S! Η ανακατασκευή έχει ξεκινήσει εδώ κι ένα μήνα και δουλεύω πάνω του καθημερινά κι ολημερίς. Σιγά-σιγά ολοκληρώνεται. Σήμερα ξεκίνησα το μοντάρισμα του κινητήρα!

Για πολλές φωτογραφίες και τεχνικές λεπτομέρειες, ρίξτε μια ματιά στην ενότητα "Μοτοσικλέτα" της ιστοσελίδας μου (http://www.madnomad.co.cc)


215345

Ζεύκας
20/10/2010, 00:20
Γειά σου ρε Λιάκο με τα ωραία σου :beer:

mars696
20/10/2010, 00:30
Δωσε στο λαο!!!
Καλη συνεχεια!!!:beer: :beer: :beer:

sv9cvk
20/10/2010, 00:39
Σωστη κινηση !!!
Δωσε φωτο !!!:a8: :a014:

lspiros
20/10/2010, 06:02
δωσε φωτο και βαλε το thread στην ενοτητα (αναξατασκευες-restoring):beer:

Shaolin Monk
20/10/2010, 06:43
Καλη συνεχεια και δωσε φωτο... :beer: :beer: :beer:

filipp0s
20/10/2010, 06:52
Γεια σου ρε Ηλια! :beer: :beer: :beer: :beer:

Stergios69
20/10/2010, 07:35
Γουστάρω δικέ μου... :D :wave2:

GABBER
20/10/2010, 07:45
Ωχ...Για να το ανακατασκευάζει....Φαντάσου για που ετοιμάζεται:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Με το καλό!!!

Γη του Πυρός???? Ιαπωνία???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

virus
20/10/2010, 07:51
ωωωωπαα. ηρεεμησε λιγο. ασε λιγο το κατσαβιδι οταν γραφεις στο πληκτρολογιο. μην γραφεις με το κατσαβιδι στο χερι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
δωσε φωτο και βαλε το thread στην ενοτητα (ανα ξ ατασκευες-restoring):beer:


κι εσυ λιακο καλη η ιδεα σου. προχωρα σε παρακολουθουμε!!!!!!

jimmis5
20/10/2010, 08:09
Μπραβο Ηλια με το καλο να ταξιδεψει για νεους προορισμους.Περιμενουμε φωτο απο το restoring:beer: :beer: :wave2:

sapila racing
20/10/2010, 08:15
Ετσι πρέπει, αυτό το μηχανάκι αξίζει να γίνει σαν καινούριο!
Και θα είναι κι ετοιμο για νέες περιπέτειες. :beer:

byron
20/10/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ετσι πρέπει, αυτό το μηχανάκι αξίζει να γίνει σαν καινούριο!
Και θα είναι κι ετοιμο για νέες περιπέτειες. :beer:

Αν διαβάσει κάποιος την σελίδα του furius, λέει πως το κίνητρο για την ανακατασκευή είναι η απόκτηση εμπειρίας σε επισκευές που θα του φανεί χρήσιμη σε μελλοντικές εξορμήσεις. Κάτι σαν πειραματόζωο δλδ....:winka:


-> Ηλίας furius. Διάβαζα εχθές το βράδυ την σελίδα σου. Καλοφτιαγμένη και με πολύ χρήσιμες πληροφορίες :a013:.

DAN_DAN
20/10/2010, 09:14
Επίσης, στη σελίδα "Οικονομικά" ο Ηλίας γράφει:

Επίσης, αμέτρητοι φίλοι μοτοσικλετιστές της διαδικτυακής κοινότητας moto.gr και του συλλόγου Aprilia Bikers, μετά από μία συγκινητική κινητοποίηση, μου έστειλαν ανταλλακτικά στο Ουζμπεκιστάν και στο Κυργιζστάν, των οποίων το κόστος δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητο.

Άψογος!!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

byron
20/10/2010, 09:18
:beer: :beer: :beer:

devil's animal
20/10/2010, 09:28
καλα κουραγια Ηλια και καλη δυναμη!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

να το κανεις ετοιμοπολεμο πολυ γρηγορα το κατσικι σου!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

notakos600
20/10/2010, 12:17
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

harris_x
20/10/2010, 12:36
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

FRAGISCOS
20/10/2010, 13:26
Μπραβο ρε φιλε και συγχαρητηρια και για το ταξιδι και για την ανακατασκευη.

Συνεχισε!!!!!!:wave2: :wave2: :beer: :beer:

PanVas
20/10/2010, 13:39
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

airpanos
20/10/2010, 14:39
Εχω διαβασει για το ταξιδι σου σε γνωστο περιοδικο,οτι και να πω ειναι λιγο οι εικονες
που ειδα το περιγραφουν καλυτερα.Καλη δυναμη για την ανακατασκευη:beer: :beer:
και ευχομαι νεες περιπετειες!!

MikeG
20/10/2010, 14:45
Άντε να γίνει καινούριο, να ξεκινήσεις για ένα Africa Tour!



:beer: :beer: :beer:

Lioulios
20/10/2010, 15:23
:beer: :beer:

alexxxcbr
20/10/2010, 15:48
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

daz
20/10/2010, 18:42
Χαμός γινόταν εκεί μέσα!

Άντε και καλό μοντάρισμα τώρα.

Περιμένουμε την συνέχεια.

:beer: :beer: :beer:

tai
20/10/2010, 19:08
ωραιος λιακο:beer: :beer: :beer:

tsalapis
20/10/2010, 19:36
Φωτο


Φωτο


Φωτο:confused: :confused:

δεν μας λυπασε καθολου:hypnotize

Viking
20/10/2010, 19:37
Επειδή νόμιζα ότι είσαι ένας λεφτάς που ευχαριστιέται τη ζωή του περιπλανώμενος διάβασα το site σου για να δω τί/πώς/ΠΟΣΟ?

Έμεινα άφωνος όταν είδα ότι ξόδευες μόνο 354 ευρώ το μήνα!!!

Καλή συνέχεια φίλε μου και καλούς δρόμους :sun: :wave2:

Αμφίσημος
20/10/2010, 19:45
Καλή δύναμη!

danaos75
21/10/2010, 07:58
Μπράβο Ηλία, του αξίζει να ξαναγεννηθει....


:beer: :beer: :beer:

συνεχισε με μπολικες φωτο

NikolasTsunami
21/10/2010, 14:14
Αν πατησετε στο link στην αρχικη σελιδα και πατε στην κατηγορια Μοτοσικλέτα θα βρειτε την εν λογο ανακατασκευη! :beer:

furious
21/10/2010, 23:28
Πω πω, ένα σωρό απαντήσεις βλέπω! Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και τις ευχές!

Όπως λέει και ο Νικόλας στο παραπάνω post, για τις φωτογραφίες που θέλετε να δείτε, αρκεί να πάτε στην ιστοσελίδα μου:
http://www.madnomad.co.cc (http://www.madnomad.co.cc/)

και να πατήσετε στα αριστερά της ιστοσελίδας στην ενότητα "Μοτοσικλέτα". Έχω ανεβάσει πολλές φωτογραφίες εκεί. Μην τις ξανανεβάζω κι εδώ. Εκτός αν τις έχετε δει αυτές και θέλετε κι άλλες ;). Θα 'ρθουν κι άλλες, όσο προχωρά η δουλειά. Απλώς επειδή δουλεύω απ' το πρωί μέχρι αργά το βράδυ στο XR (την έχω καταβρεί λέμε!), δε μπορώ να ανεβάζω κάθε μέρα.

Σήμερα ήταν μια σημαντική μέρα: μοντάρισα τον κινητήρα! Τον χρόνισα χωρίς να με παιδέψει κι όλα φαίνονται να έχουν γίνει σωστά. Ανυπομονώ να τον περάσω πάνω και να τον ακούσω μετά από ένα χρόνο να κελαηδά σαν πουλάκι! Αυτό θα γίνει στην καλύτερη περίπτωση την επόμενη 'βδομάδα, γιατί για να περάσω περιποιημένα όλα αυτά που έβγαλα από το πλαίσιο (σχεδόν τα πάντα δηλαδή), χρειάζονται μέρες. Αχ και ν' ανέβω πάνω του, να το ξανακαβαλήσω, τι μνήμες θα μου ξυπνήσει...

furious
21/10/2010, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
Ωχ...Για να το ανακατασκευάζει....Φαντάσου για που ετοιμάζεται:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Με το καλό!!!

Γη του Πυρός???? Ιαπωνία???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αφρική και Μέση Ανατολή, αλλά όχι με τη συγκεκριμένη μοτοσικλέτα. Με κάτι παρόμοιο θα πάω, αλλά είπαμε: με μηχανάκι που δεν έχει μανιβέλα δεν ξαναταξιδεύω!

furious
21/10/2010, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Επειδή νόμιζα ότι είσαι ένας λεφτάς που ευχαριστιέται τη ζωή του περιπλανώμενος διάβασα το site σου για να δω τί/πώς/ΠΟΣΟ?

Έμεινα άφωνος όταν είδα ότι ξόδευες μόνο 354 ευρώ το μήνα!!!

Καλή συνέχεια φίλε μου και καλούς δρόμους :sun: :wave2:

Χαχα, όλοι το ίδιο νομίζουν! Έχει πλάκα, γιατί η πραγματικότητα είναι ακριβώς η αντίθετη. Η οικονομική μου κατάσταση είναι χειρότερη από αυτή του μέσου Έλληνα. Έγραψα αρκετά στην ιστοσελίδα μου, αλλά και πάλι είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς πόση οικονομία έκανα για να καταφέρω να ταξιδέψω με τα 354 ευρώ το μήνα που είχα να διαθέσω. Βέβαια, για 'μένα είναι τρόπος ζωής. Δε μ' ενοχλεί η αυστηρή οικονομία. Το θεωρώ και ιδεολογικά πιο σωστό, καθότι μ' αρέσει ο μινιμαλισμός.

Να 'σαι καλά και καλούς δρόμους να 'χεις κι εσύ!

sv9cvk
21/10/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
. Εκτός αν τις έχετε δει αυτές και θέλετε κι άλλες ;).
Θελουμε θελουμε!!


Θα 'ρθουν κι άλλες, όσο προχωρά η δουλειά. Απλώς επειδή δουλεύω απ' το πρωί μέχρι αργά το βράδυ στο XR (την έχω καταβρεί λέμε!), δε μπορώ να ανεβάζω κάθε μέρα.

Σε καταλαβαινω !!!!! το ζορι ειναι να ξεκινησεις μετα.....!!!

Σήμερα ήταν μια σημαντική μέρα: μοντάρισα τον κινητήρα! Τον χρόνισα χωρίς να με παιδέψει κι όλα φαίνονται να έχουν γίνει σωστά. Ανυπομονώ να τον περάσω πάνω και να τον ακούσω μετά από ένα χρόνο να κελαηδά σαν πουλάκι! Αυτό θα γίνει στην καλύτερη περίπτωση την επόμενη 'βδομάδα, γιατί για να περάσω περιποιημένα όλα αυτά που έβγαλα από το πλαίσιο (σχεδόν τα πάντα δηλαδή), χρειάζονται μέρες. Αχ και ν' ανέβω πάνω του, να το ξανακαβαλήσω, τι μνήμες θα μου ξυπνήσει...

Στο ευχομαι να πανε ολα καλα ...
Του αξιζει να το φτιαξεις !!!!!!

:beer: :beer:

route 66
22/10/2010, 22:03
Σε ζηλέυω μεγάλε,με την καλή έννοια.Ωραίος.Ταξιδάρα και όνειρο ζωής(της επόμενης)
Όσο γιά τα χρήματα και'γω πού πήγα Νεπάλ, Ινδία για ενάμιση χρόνο περίπου, με αεροπλάνο ομως γαμώτο, τα ίδια λεφτά έδινα.είναι cheap and best πού λένε και οι ντόπιοι.
Ευχόμαι να κάνεις και αλλα τέτοια ωραία ταξίδια,να τα διαβάζουμε να να θυμόμαστε και να χαιρόμαστε.
ελπίζω στο ιντια να μην εχασες το κονταικαναλ και το μαναλι


:wave2:

antsoar
22/10/2010, 22:20
Ηλία Respect :beer: :beer: :beer:


Με το καλό να το κάνεις κούκλα πάλι το μηχνάκι :beer:

pakosgemistos
22/10/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Χαχα, όλοι το ίδιο νομίζουν! Έχει πλάκα, γιατί η πραγματικότητα είναι ακριβώς η αντίθετη. Η οικονομική μου κατάσταση είναι χειρότερη από αυτή του μέσου Έλληνα. Έγραψα αρκετά στην ιστοσελίδα μου, αλλά και πάλι είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς πόση οικονομία έκανα για να καταφέρω να ταξιδέψω με τα 354 ευρώ το μήνα που είχα να διαθέσω. Βέβαια, για 'μένα είναι τρόπος ζωής. Δε μ' ενοχλεί η αυστηρή οικονομία. Το θεωρώ και ιδεολογικά πιο σωστό, καθότι μ' αρέσει ο μινιμαλισμός.

Να 'σαι καλά και καλούς δρόμους να 'χεις κι εσύ!
Και γω που νόμιζα οτι σε στήριζε το περιοδικό (οικονομικά και ανταλλακτικά)!
μόνος σου το τόλμησες ΌΛΟ ΑΥΤΟ που διάβαζα στο περιοδικό!

Χίλια μπράβο! τρέλανε μας και με το restoring τώρα!

furious
23/10/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
Και γω που νόμιζα οτι σε στήριζε το περιοδικό (οικονομικά και ανταλλακτικά)!
μόνος σου το τόλμησες ΌΛΟ ΑΥΤΟ που διάβαζα στο περιοδικό!

Χίλια μπράβο! τρέλανε μας και με το restoring τώρα!

Το περιοδικό με στήριξε όσο μπορούσε, αλλά όχι έτσι όπως το εννοείς. Εργαζόμουν γι' αυτούς και ανάλογα με τις σελίδες που έγραφα, πληρωνόμουν. Βέβαια, δεν ήταν ολόκληρος μισθός και τα χρήματα αυτά δεν αρκούσαν για να καλύψω όλα μου τα έξοδα, αλλά είπαμε: με πολύ αυστηρή οικονομία και με τα όσα είχα συγκεντρώσει ως σερβιτόρος, το κατάφερα τελικά. Η συνεργασία μου με το περιοδικό, όμως, μου έδωσε τη δυνατότητα αντί για τους 9 μήνες που υπολόγιζα, να ταξιδέψω τελικά 26,5 μήνες.

Είχαν κάνει μια φιλότιμη προσπάθεια να μου στείλουν και μερικά ανταλλακτικά από το περιοδικό, αλλά χάρη στα διαβολεμένα τελωνεία του Ιράν, το δέμα δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου :mad:. Τότε ήταν που με έσωσαν πολλά μέλη του moto.gr και των Aprilia Bikers, που προσφέρθηκαν με απίστευτο ζήλο να μου στείλουν όλα εκείνα τα ανταλλακτικά που μου ήταν απαραίτητα και ήταν αδύνατον να τα βρω στην Κεντρική Ασία. Μια και μου δόθηκε η ευκαιρία, τους ευχαριστώ θερμά και πάλι!

dead_kennedys
23/10/2010, 22:30
Mε αυτο το μηχανάκι πραγματικα ταξιδέψαμε ολοι!!!

furious
02/11/2010, 00:29
Πήρα μια μέρα ρεπό από την ανακατασκευή και κάθισα να γράψω τα νέα σχετικά με την ανακατασκευή και ν' ανεβάσω τις φωτογραφίες που μου ζητάτε. Στη γνωστή γωνιά βρίσκονται: στην ενότητα "Μοτοσικλέτα" της ιστοσελίδας μου:
http://www.madnomad.co.cc (http://www.madnomad.co.cc/)

Άντε και σε λίγο θα ξαναβγεί στους δρόμους το XR! Έχει πάρει πλέον μορφή, όπως βλέπετε και στη φωτογραφία. Τώρα κάνω κάτι τροποποιήσεις στα ηλεκτρικά του και αύριο ίσως το βάλω μπρος!


217407

tsalapis
02/11/2010, 06:05
Καλα προχωρας το εργαλειο!

Δωσε :p :p δωσε:) :)

lspiros
02/11/2010, 06:14
απολαυστικη η ανακατασκευη,το κολπο με την πολυουρεθανη πολυ με αρεσε μαστορα:beer:

τα ρουλεμαν στο λαιμο τα αλλαξες?:wave2:

notakos600
02/11/2010, 10:22
Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. :beer: :beer: :beer: :beer:

Να συμφωνήσω με το Σπύρο και να προσθέσω πως αφού έβγαλες τις μπουκάλες μπορούσες πανεύκολα να άλλαζες και τα ρουλεμάν του λαιμού.

Allst@rf
02/11/2010, 10:30
φιλαρακι ειχα διαβασει και γω το ταξιδιωτικο σου και πραγματικα πολλα ΜΠΡΑΒΟ για αυτο που κανεις
και με το συγκεκριμενο μηχανακι...

μακαρι να ξαναδιαβασουμε περιεπετειες δικες σου...:beer:

menos
02/11/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
http://www.madnomad.co.cc (http://www.madnomad.co.cc/)
Δεν μπορώ να μπώ με τίποτα λέμε.. :a11:

Pardalotzatziki
04/11/2010, 07:50
Γεια σου ρε Ηλια...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

sotpag
04/11/2010, 08:21
:beer: :beer: :beer: :beer:

John Steed
04/11/2010, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν μπορώ να μπώ με τίποτα λέμε.. :a11:



Δουλεύει το site πάντως, μόλις το τσέκαρα.... ;)

sv9cvk
04/11/2010, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Πήρα μια μέρα ρεπό από την ανακατασκευή και κάθισα να γράψω τα νέα σχετικά με την ανακατασκευή και ν' ανεβάσω τις φωτογραφίες που μου ζητάτε. Στη γνωστή γωνιά βρίσκονται: στην ενότητα "Μοτοσικλέτα" της ιστοσελίδας μου:
http://www.madnomad.co.cc (http://www.madnomad.co.cc/)

Άντε και σε λίγο θα ξαναβγεί στους δρόμους το XR! Έχει πάρει πλέον μορφή, όπως βλέπετε και στη φωτογραφία. Τώρα κάνω κάτι τροποποιήσεις στα ηλεκτρικά του και αύριο ίσως το βάλω μπρος!

Αντε σιγα σιγα ετοιμο για νεες εξορμησεις:beer:
Ωραιο!!! να το χαιρεσαι και να σου χαρισει ακομα περισσοτερες εμπειριες απο οτι σου εχει προσφερει :wave2:

blueangel
04/11/2010, 18:40
Δεν υπάρχουν λόγια Ηλία!!!Εύγε για τα πάντα και κυρίως για το μεράκι και τα όνειρα,που παίρνουν σάρκα και οστά και ταξιδεύουν!Και μαζί με σένα και μάς σε μέρη που ο καθένας μας ονειρεύεται κάποια στιγμή να μπορέσει να "κατακτήσει":beer: :beer: :beer: :beer: Νασαι πάντα καλά:a18: :a19: :a19: :a19:

furious
19/11/2010, 02:06
Σας ευχαριστώ όλους, παιδιά, για τις ευχές!

Η ανακατασκευή έχει τελειώσει εδώ και καιρό, αλλά μου τρώει το μυαλό ένα πρόβλημα με το καρμπιρατέρ, γι' αυτό δεν έγραψα τόσες μέρες.

Πήρε μπρος μια χαρά ο κινητήρας, όπως μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα μου (http://www.madnomad.co.cc). Στην ενότητα "Μοτοσικλέτα" έχω ολοκληρώσει την αναλυτική παρουσίαση της ανακατασκευής και ανέβασα και βιντεάκια από την πρώτη εκκίνηση του κινητήρα. Πετούσα απ' τη χαρά μου όταν άκουσα και πάλι αυτόν το γνώριμο ήχο του XR μου!

Όταν, όμως, πήγα να κάνω την πρώτη μου βόλτα μαζί του, η χαρά μου έφυγε, γιατί διαπίστωσα ότι μου κάνει ένα πρόβλημα που μου έκανε και προς το τέλος του ταξιδιού μου, από το Κυργιζστάν και μετά. Όταν είναι κρύο, στις χαμηλές στροφές εμφανίζει ένα κενό. Ανοίγω το γκάζι κι ο κινητήρας κοντεύει να σβήσει. Τραβάω στιγμιαία τσοκ εν κινήσει και εκτοξεύεται το μηχανάκι. Στις ψηλές στροφές δουλεύει κανονικά. Όταν ζεσταθεί καλά-καλά, δουλεύει σωστά και στις χαμηλές στροφές.

Όλα δείχνουν ατροφία, φτωχό μίγμα δηλαδή. Κατά πάσα πιθανότητα αυτή ήταν η σημαντικότερη αιτία που μου τρύπησε το πιστόνι. Έχω βγάλει κι έχω ανοίξει το καρμπιρατέρ 5 φορές. Το καθάρισα πρώτα μόνο με πεπιεσμένο αέρα, αλλά το πρόβλημα το εμφάνιζε πάλι. Ψέκασα τους αγωγούς με καθαριστικό καρμπιρατέρ κι ύστερα με πεπιεσμένο αέρα, αλλά πάλι τα ίδια. Άλλαξα το ζιγκλέρ από 135 σε 140, αλλά τίποτα. Το προζιγκλέρ, που είναι ο κυρίως ύποπτος, φαίνεται ξεβουλωμένο, όπως και όλα τα άλλα. Δοκίμασα, βέβαια, τη βίδα που ρυθμίζει το μίγμα σε κάθε θέση.

Προφανώς ήταν βουλωμένοι κάποιοι αγωγοί μέσα στο σώμα του καρμπιρατέρ. Έβγαλα, λοιπόν, τα πάντα από πάνω του και το έδωσα να το καθαρίσουν με υπέρηχους. Έγινε, όμως, ακόμη χειρότερα :( Τώρα δεν παίρνει καθόλου μπρος. Κάνει σα μπουκωμένο από υπερβολική δόση βενζίνης. Όταν ξανάνοιξα το καρμπιρατέρ βρήκα βενζίνη μέχρι και στη μεμβράνη της επιτάχυνσης. Όταν έβγαλα το μπουζί ήταν κατάμαυρο, παρόλο που είχε δουλέψει μόνο για 52 χλμ., ήταν βρεγμένο και μύριζε βενζίνη. Κατάφερα να το βάλω μπρος, αλλά δούλευε τελείως χάλια και μόνο με πολλά γκάζια.

Και στο μάστορά μου που το πήγα το καρμπιρατέρ, δεν είδε τίποτα ύποπτο. Αν έχει πάθει ζημιά μέσα στο σώμα του, δε φαίνεται και δεν επισκευάζεται με τίποτα προφανώς. Είναι και σπάνιο μοντέλο αυτό το XR και δε μπορώ να βρω ίδιο καρμπιρατέρ. Μάλλον θα προσπαθήσω να βρω κανένα καρμπιρατέρ από τα συνηθισμένα XR 250 που κυκλοφορούν στην Ελλάδα και θα το βάλω στο δικό μου για λίγο, να δω αν θα διορθωθεί το πρόβλημα.

furious
19/11/2010, 02:09
Ουπς, δεν ανεβαίνουν οι φωτογραφίες απ' ότι κατάλαβα.

Τα ρουλεμάν του λαιμού, που με ρωτήσατε, δεν τα άλλαξα. Το ξέρω ότι θα μπορούσα να τα αλλάξω εύκολα. Άλλωστε τα είχα αλλάξει και στην Αφρικάνα μου. Αυτά, όμως, στο XR τα παίδευα επί ώρα και δεν έβρισκα το παραμικρό κενό ή σκάλωμα. Σίγουρα τρώνε πολύ λιγότερο ζόρι από αυτά της Africa (λόγω βάρους) και για να μην έχουν πάθει το παραμικρό, προφανώς είναι βελονοειδή.

lspiros
19/11/2010, 06:02
εχω ενα καπμπ με μεμβρανη απο XLR 250 αν σου κανει με χαρα στο χαριζω.θα στο στειλω καθαρισμενο:wave2:

furious
25/11/2010, 01:40
Σήμερα έκανα ένα μεγάλο βήμα μπροστά! Δανείστηκα το καρμπιρατέρ ενός φίλου από ένα παρατημένο XR 250R που έχει, το έβαλα πρόχειρα στο δικό μου και άκουσα επιτέλους τον κινητήρα μου να δουλεύει έτσι όπως πρέπει! Πήρα μια χαρά... Ανακουφίστηκα που επιβεβαίωσα ότι δεν έκανα κανένα λάθος στο μοντάρισμα του κινητήρα και φταίει το καρμπιρατέρ. Αυτό πίστευα εξαρχής, αλλά τρελαινόμουν όταν άκουγα να μου λένε: "μήπως δεν το χρόνισες σωστά; βαλβίδες; εκκεντροφόρος; καδένα; μπουζί;". Τίποτα απ' όλα αυτά! Σωστά τα έκανα όλα!

Μ' αυτό το καρμπιρατέρ όχι μόνο πήρε μπρος, αλλά δεν έχει και κενά στις χαμηλές στροφές! Από την Ινδία έχω να τον ακούσω να δουλεύει έτσι τον κινητήρα μου! Το συμπέρασμα, λοιπόν, είναι πως η βλάβη βρίσκεται στο σώμα του καρμπιρατέρ. Δυστυχώς, το υποτιθέμενο καθάρισμα με τους υπέρηχους το αποτελείωσε. Πολύ πιθανόν να το έβαλαν μέσα σε διάλυμα το οποίο κατέστρεψε πλαστικά μέρη που ίσως να βρίσκονται στα βάθη του καρμπιρατέρ.

Τώρα πρέπει να βρω ένα καρμπιρατέρ που να προσαρμόζεται στη μοτοσικλέτα μου. Δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά ευελπιστώ πως θα ταιριάξω κάποιο αν κάνω μερικές πατέντες που έχω κατά νου. Μάλλον θα δοκιμάσω την ευγενική χορηγία του Σπύρου :beer:

ΗΟΡΝΕΤακιας
25/11/2010, 02:10
αυτο ειναι ρε παιδια που κατα το ταξιδι εσπασε και η ζαντα γυρω απο τον αξονα (εκτος απο ολες τις αλλες συμφορες που το βρηκαν) και ειχε φορτωμενες εκεινα τα μπαουλα δεξια αριστερα??? Το ειχα διαβασει στο μοτο(περιοδικο).Μπραααααααααααβοοοοοοοοοοοο...Αθανατο ειναι...

lspiros
25/11/2010, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Σήμερα έκανα ένα μεγάλο βήμα μπροστά! Δανείστηκα το καρμπιρατέρ ενός φίλου από ένα παρατημένο XR 250R που έχει, το έβαλα πρόχειρα στο δικό μου και άκουσα επιτέλους τον κινητήρα μου να δουλεύει έτσι όπως πρέπει! Πήρα μια χαρά... Ανακουφίστηκα που επιβεβαίωσα ότι δεν έκανα κανένα λάθος στο μοντάρισμα του κινητήρα και φταίει το καρμπιρατέρ. Αυτό πίστευα εξαρχής, αλλά τρελαινόμουν όταν άκουγα να μου λένε: "μήπως δεν το χρόνισες σωστά; βαλβίδες; εκκεντροφόρος; καδένα; μπουζί;". Τίποτα απ' όλα αυτά! Σωστά τα έκανα όλα!

Μ' αυτό το καρμπιρατέρ όχι μόνο πήρε μπρος, αλλά δεν έχει και κενά στις χαμηλές στροφές! Από την Ινδία έχω να τον ακούσω να δουλεύει έτσι τον κινητήρα μου! Το συμπέρασμα, λοιπόν, είναι πως η βλάβη βρίσκεται στο σώμα του καρμπιρατέρ. Δυστυχώς, το υποτιθέμενο καθάρισμα με τους υπέρηχους το αποτελείωσε. Πολύ πιθανόν να το έβαλαν μέσα σε διάλυμα το οποίο κατέστρεψε πλαστικά μέρη που ίσως να βρίσκονται στα βάθη του καρμπιρατέρ.

Τώρα πρέπει να βρω ένα καρμπιρατέρ που να προσαρμόζεται στη μοτοσικλέτα μου. Δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά ευελπιστώ πως θα ταιριάξω κάποιο αν κάνω μερικές πατέντες που έχω κατά νου. Μάλλον θα δοκιμάσω την ευγενική χορηγία του Σπύρου :beer:
τσεκαρω τη μεμβρανη απο το καρμπ και στο στελνω καρντασι.θα σε παρω τηλ:wave2:

jimmis5
25/11/2010, 08:56
Μπραβο Ηλια Μπραβο Σπυρο:beer: :beer: :beer: :wave2:

danaos75
25/11/2010, 10:24
Καταπληκτικη δουλεια μπραβο σε όσους συμμετειχαν

:beer: :beer:

LOUKILOUK
25/11/2010, 11:56
αυτά διαβάζεις και ξεχνάς όλα τα χάλια και γύρο σου και εδώ μέσα...
μπράβο παίδες... άντε και στους δρόμους του κόσμου τώρα...:beer: :wave2:

furious
21/12/2010, 10:47
Είναι γεγονός! Το XR μου αλητεύει και πάλι στους δρόμους! Πήρα στα χέρια μου το καρμπιρατέρ που μου προσέφερε ο Σπύρος από XLR 250, το πέρασα πάνω και το μηχανάκι όχι απλά πήρε κατευθείαν μπρος, αλλά δουλεύει και τέλεια! Εξαφανίστηκαν τα κενά που παρουσίαζε στις χαμηλές στροφές!

Δε χορταίνω να το καβαλάω λέμε! Ανυπομονώ να το στρώσω και μετά να πάρω τα βουνά έτσι όπως λατρεύω: πλαϊνές βαλίτσες, εφόδια, αντισκηνάκι και να χαθώ στα όρη και στα λαγκάδια της Ελλάδας για μέρες!

Σ' ευχαριστώ πολύ Σπύρο για το καρμπιρατέρ που μου επιτρέπει να χαρώ και πάλι το XR μου!


220031

Maggellanos
21/12/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious


Ανυπομονώ να το στρώσω και μετά να πάρω τα βουνά έτσι όπως λατρεύω: πλαϊνές βαλίτσες, εφόδια, αντισκηνάκι και να χαθώ στα όρη και στα λαγκάδια της Ελλάδας για μέρες!



Tα ειπες ολα....καλοταξιδο....



:beer: :beer: :beer:

spyro
21/12/2010, 11:23
έτοιμος να μας ταξιδέψεις για ακόμα μια φορά είσαι

:)


"μεγιές"


:beer:

furious
21/12/2010, 11:25
Να χαρίσω κι εγώ με τη σειρά μου ό,τι δε χρησιμοποίησα μετά την ανακατασκευή. Αν κανείς έχει XR 250S (μόνο για την έκδοση "S" κάνουν), ας ρίξει μια ματιά εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114576

lspiros
21/12/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Είναι γεγονός! Το XR μου αλητεύει και πάλι στους δρόμους! Πήρα στα χέρια μου το καρμπιρατέρ που μου προσέφερε ο Σπύρος από XLR 250, το πέρασα πάνω και το μηχανάκι όχι απλά πήρε κατευθείαν μπρος, αλλά δουλεύει και τέλεια! Εξαφανίστηκαν τα κενά που παρουσίαζε στις χαμηλές στροφές!

Δε χορταίνω να το καβαλάω λέμε! Ανυπομονώ να το στρώσω και μετά να πάρω τα βουνά έτσι όπως λατρεύω: πλαϊνές βαλίτσες, εφόδια, αντισκηνάκι και να χαθώ στα όρη και στα λαγκάδια της Ελλάδας για μέρες!

Σ' ευχαριστώ πολύ Σπύρο για το καρμπιρατέρ που μου επιτρέπει να χαρώ και πάλι το XR μου!

αν θελεις να με ευχαριστησεις,κανε αυτο που ξερεις καλα.καβαλα το XR και οργωσε ανεξερευνητους δρομους τροφοδοτωντας μας με υλικο για ονειρα:wave2: :beer:

ducpilot
21/12/2010, 13:54
Καλους μακρινους και κοντινους δρομους φιλε μου.:beer:

FRAGISCOS
21/12/2010, 14:47
Μπραβο σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλα ταξιδια furiοus:wave2: :wave2:

Παντα τετοια Σπυρο,νασαι καλα και να βοηθας...:wave2:

devil's animal
21/12/2010, 15:19
μπραβο ρε μαγκες και στους 2!!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

man iii
22/12/2010, 02:49
διδάσκετε ήθος και οι 2 ........τέλος.

faraway
22/12/2010, 03:59
Τι να πω , δε ξέρω .....

δε ξέρω αν πιο πολύ σε θαυμάζω ή σε ζηλεύω ....

αλλά σίγουρα ξέρω πως σε σέβομαι !!!:a19:

Να σαι καλά και καλούς δρόμους να έχεις πάντα !!!:beer:

lspiros
11/01/2011, 06:02
Ηλια ευχαριστω για το υπεροχο δωρο σου.ενα ημερολογιο με φωτογραφιες απο τα μερη που εχεις παει:beer: :wave2:


220608

Allst@rf
11/01/2011, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Ηλια ευχαριστω για το υπεροχο δωρο σου.ενα ημερολογιο με φωτογραφιες απο τα μερη που εχεις παει:beer: :wave2:


:bigcry: :bigcry:

:a023: :a023:

οπως καταλαβες μολις εσκασα απο την ζηλια μου...

takis-kk
11/01/2011, 11:48
Είσαι τρελός!
Αλλά ωραίος τρελός.

Απο παλιό λαικό άσμα που μου ήρθε αυθόρμητα στο νού.

Νά σαι καλά παλήκαρε.:beer:

furious
11/01/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:bigcry: :bigcry:

:a023: :a023:

οπως καταλαβες μολις εσκασα απο την ζηλια μου...

Δεν το κρατάω μόνο για 'μένα το ημερολόγιο ρε παιδιά. Όποιος το θέλει, δεν είναι ανάγκη να ζηλεύει τον καημένο το Σπύρο :p Αρκεί να μου στείλετε ένα μήνυμα και το στέλνω όπου θέλετε. 12 ευρώ κοστίζει και τα μεταφορικά για Αθήνα είναι 1,89.

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές! Το χαίρομαι το XR κάθε μέρα που περνάει. Έκανα 400 χλμ. μέσα στην πόλη και σιγά-σιγά πλησιάζει η πρώτη αλλαγή λαδιών.

Εύχομαι να έχουμε μια υπέροχη χρονιά με απολαυστικά χιλιόμετρα... και ας ξεχάσουμε και λίγο τη μιζέρια μας... Να αγωνιζόμαστε, βέβαια, αλλά με πάθος, όχι με αυτή τη βαρετή μιζέρια!

Shaolin Monk
11/01/2011, 15:25
Αν μπορεις, να μας πεις πως μπορει να παραλαβει ο καθενας μας το ημερολογιο αν το θελει. :wave2:

furious
12/01/2011, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Αν μπορεις, να μας πεις πως μπορει να παραλαβει ο καθενας μας το ημερολογιο αν το θελει. :wave2:

Σε βιβλιοπωλεία δεν υπάρχει, αλλά είναι απλούστατο: απλά γράψτε μου τη διεύθυνσή σας και θα σας έρθει εκεί σε 1-2 μέρες.