PDA

View Full Version : εμπρός δισκόφρενα για Cb400



IKE
23/07/2005, 22:14
Μέσα στην εβδομάδα θα αλλάξω δισκόφρενα εμπρός.

Το αριστερό είναι οκ αλλα το δεξί έχει στραβώσει και μου σπάει τα νευρα εδώ και μήνες.

Εχει βάλει κάποιος κάποια aftermarket για να μου προτείνει?

Οι γνωστές μάρκες (brembo πχ) κάνουν κάπου 250-300 ευρώ το κομμάτι οπότε θα ήθελα κάτι φθηνότερο.

SF
24/07/2005, 23:35
O sloumos νομίζω έψαχνε για εμπρός δισκόπλακες πριν λίγο καιρό. Αν θυμάμαι καλά, μου είπε πεί κάτι παρανοϊκές τιμές... Ενόχλησέ τον με ένα ΠΜ...

sloumos
25/07/2005, 09:47
καλημερα τελικα βρηκα δισκους ειναι μαρκας x-gear ειναι διαφορετικοι απο τους γνησιους σε εμφανιση και τους αλλαξα και τους 2 τελικα.
Η τιμη τους δεν ξεπερνουσαν πριν κανα 6μηνο τα 250 Euro τοποθετημενοι ενω για τους γνησιους μου ζητουσαν κρατηθειτε 1000 Euro και για τους 2 με παραγγελια απο japan με αγνωστο χρονο για το ποτε θα ερθουν.
Μπορω να κανω ενα τηλεφωνο να σου πω ποσο περιπου εχουν παει (αν σε ενδιαφερει)αν και δεν νομιζω να υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη που σου γραφω.
Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος τους 6 μηνες που τους εχω πανω στο μηχανακη και σε συνδυασμο με σωληνακια υψηλης ειναι SSSSuper.
Σταυρος

n1k3man
25/07/2005, 09:54
sloumo τα σωληνακια υψηλης ποσο πηγαν και που τα εβαλες?

για δισκοπλακες επρεπε να εριχνες και μια ματια απο αλεξοπουλο που εχει φτηνες..

sevax
25/07/2005, 09:57
:wave2: :wave2:
Για λεγε για λεγε να μαθαίνουμε και εμείς.

sloumos
25/07/2005, 10:19
Σωληνακια υψηλης τα έβαλα στον Παπασταύρου-Μανωλα ειναι κάτω ακριβώς απο την daenese στην καλλιροης δεν θυμαμε νουμερο
Δεν νομιζω να πήγαν παραπανω απο 130Εuro αλλα ειναι διπλα.(και για τις 2 δισκοπλακες μπροστα).
Σταυρος

idi
25/07/2005, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
κγια τους γνησιους μου ζητουσαν κρατηθειτε 1000 Euro και για τους 2 με παραγγελια απο japan με αγνωστο χρονο για το ποτε θα ερθουν

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
25/07/2005, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι γελάς εσύ ρε μπόμπο;

Ξέρεις πόσο θα έκανε ένα ανταλλακτικό για το Ζ αν το έφερνες παραγγελία από Ιαπωνία (έστω και μόνος σου)....

Τα SF δεν κυκλοφόρησαν εκτός Ιαπωνίας παρά μόνο ίσως στην Ελλάδα... και άρα τα γνήσια ανταλλακτικά τους... τσούζουν.....

Αλλά ακόμα κυκλοφορούν στον δρόμο.... και όχι μόνο κυκλοφορούν αλλά γ@μ@νε κιόλας

:smokin:

dimitris74
25/07/2005, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Τα SF δεν κυκλοφόρησαν εκτός Ιαπωνίας παρά μόνο ίσως στην Ελλάδα... και άρα τα γνήσια ανταλλακτικά τους... τσούζουν.....
:smokin:

τα SF δεν κυκλοφορησαν ποτε ελλάδα ως καινούρια παρα μόνο σαν μεταχειρισμένα απο japan.

sloumos
25/07/2005, 11:01
και ολα αυτα φιλε idi γιατι το 400 δεν εχει εισαχθει ποτε επισημα απο τον Σαρακακη.
Δοκιμασα και την λυση μεταχειρισμενου αλλα αυτοι που πουλουσαν ηταν πολυ χειροτεροι απο αυτον που ειχα επανω!!
Γενικα επειδη ειμαι λιγο ψειρας σε οτι εχει να κανει με ασφαλεια προτιμησα να βαλω aftermarket και καινουργιους και να ειμαι σιγουρος για την ασφαλεια την δικια μου και του συνεπιβάτη παρα να κρατησω τον γνησιο και να εχω λιγο τρεμουλο σε καθε φρεναρισμα στο τιμονη.
Σταυρος.

idi
25/07/2005, 11:13
ρε παιδια γελαω γιατι ο κολλητος μου πηρε CB400 (μετα απο ΚΑΙ δικη μου παρότρυνση) και αναρωτιόταν ποσο να κανουν τα δισκοφρενα ...

ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΩΡΑ? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
25/07/2005, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Αλλά ακόμα κυκλοφορούν στον δρόμο.... και όχι μόνο κυκλοφορούν αλλά γ@μ@νε κιόλας
:smokin:


Και στην πίστα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8554&perpage=10&pagenumber=10) επίσης :cool:

sloumos
25/07/2005, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Και στην πίστα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8554&perpage=10&pagenumber=10) επίσης :cool:

πεστα ρε κωστα και αν το δικο σου ηταν απο 97 και πανω και ειχες την δικια μου εξατμιση δεν θα αφηνε και την μιση εξατμιση κατω.

IKE
25/07/2005, 12:29
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τελικά για x-gear είχα καταλήξει στα 130 η μία αλλα δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτες.

Σήμερα μίλησα με το μηχανικό που τη πήγα για σέρβις και μου βρήκε μια μεταχειρισμένη με 80 ευρώ, τη τεταρτη θα πάω να τη βάλω αν πάνε όλα καλα.

Δε το έχω δει το δισκόφρενο αλλα λογικά θα είναι ΟΚ, δε νομίζω να με κοροιδέψει.

Φτηνά τη γλύτωσα :beer:

(αν και αμα δεν το δώ σε τι κατάσταση είναι ακόμα δεν έχω ξενοιάσει :alien: )

sloumos
25/07/2005, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τελικά για x-gear είχα καταλήξει στα 130 η μία αλλα δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτες.

Σήμερα μίλησα με το μηχανικό που τη πήγα για σέρβις και μου βρήκε μια μεταχειρισμένη με 80 ευρώ, τη τεταρτη θα πάω να τη βάλω αν πάνε όλα καλα.

Δε το έχω δει το δισκόφρενο αλλα λογικά θα είναι ΟΚ, δε νομίζω να με κοροιδέψει.

Φτηνά τη γλύτωσα :beer:

(αν και αμα δεν το δώ σε τι κατάσταση είναι ακόμα δεν έχω ξενοιάσει :alien: )

τα 80 ειναι για original μεταχειρισμένη ??
Αν ναι ειναι καλη τιμη αλλα με το ματι δεν θα καταλαβεις και τιποτα .
θα πρεπει να μπει πανω στην ροδα και να μετρηθει.
Ακομα και λιγο να εχει παρει να ξερεις οτι δεν ερχεται με τιποτα.
Εγω δοκιμασα 3-4 και ολες καποιο κουσουρι ειχαν.
Νομιζω οτι η original εχει παχος 5mm
ενω η x-gear 4mm κοιταξε το αυτο γιατι θα θες και διαφορετικους αποστατες για να ερθει στα ισια με τις δαγκανες.
Σταυρος

:beer:

IKE
25/07/2005, 16:12
Υποτίθεται τα 80 είναι για original μεταχειρισμένο, αν δούμε πως έχει πρόβλημα δε θα τη πάρω ακόμα και αν πληρώσω το βάλε-βγάλε (λέμε τώρα γιατι υποτίθεται είναι οκ).

Αν δεν είναι οκ θα πάω να βάλω x-gear μάλλον, οι αποστάτες τι ακριβώς είναι, χρειάζεται πατέντα ή είναι κάτι εύκολο?

Και πάλι ευχαριστώ!

sevax
26/07/2005, 09:34
Που μπορείς να βρείς τις x-gear ρε παλουκαρια ??????

n1k3man
26/07/2005, 09:35
www.alexopoulos.gr και πηγαινε στο επικοινωνια για τηλ και διευθ.

sloumos
26/07/2005, 09:48
λιγο θολη ειναι απο κινητο αλλα διαφορετικη απο την original.


20389