PDA

View Full Version : Βοήθεια με γρανάζι



soksok
21/10/2010, 05:07
Παιδιά, σκέφτομαι να βάλω μπροστά ένα νούμερο μικρότερο γρανάζι (16) αλλά χρειάζομαι γνώμες(Πίσω έχω 42). Δεν βγαίνω εθνική ούτε και μεγάλους δρόμους γενικότερα ώστε να πιάσω μεγάλες ταχύτητες. Για μέσα στην πόλη και την κίνηση βασικά, πιστέυετε ότι θα βοηθήσει το γραναζάκι;
Μπορεί να επηρεάσει τον κινητήρα επειδή λογικά θα δουλεύει πιο ψηλά, ή είναι καλύτερα αφού μιλάμε για ΚΤΜ.:D Α, για Duke 640 μιλάω.

Θα είναι καλύτερα ώστε να μην κάνει αυτό το μικρό σκορτσάρισμα λίγο κάτω από τις 3.000 στροφές; Γιατί στην κίνηση δεν ξέρω αν πρέπει να πηγαίνω με 2α και 3.000 ή λιγότερες ή με 1η και 4.500 πχ. Δεν μπορώ με την πρώτη να το ακούω έτσι και να πηγαίνω...

Αν μπορείται πείτε μου γνώμες και εμπειρίες!
:a013:

OldMan
21/10/2010, 11:11
Εύλογα ερωτήματα, αλλά... :(

Αν με το μικρότερο γρανάζι μπροστά δεν χρειαστεί αλλαγή αλυσίδας, δοκίμασέ το και βλέπεις ...


Υ.Γ.
Οι θεωρητικοί υπολογισμοί δεν είναι απαραίτητο να αντποκρίνονται και στην πράξη...
(κάποτε "μάκρυνα" το δικό μου για να έχω λιγότερη κατανάλωση σε μια - αρκετά μεγάλη - βόλτα, αλλά δεν έλαβα υπόψη ότι οι μπροστινοί μου ήταν κουλάδια :winka: , οπότε ήμουν αναγκασμένος να πηγαίνω με 1 κάτω και να καίω πολύ περισσότερο από πριν ..) :wave2:

KaTaNaS
21/10/2010, 13:04
afoy ειναι SM αστο ως εχει...

θα τρως πολυ περισσοτερο λαστιχο και θα βαρεθεις να αλλαζεις ταχυτητες... το προβλημα αναμεσα στα αυτοκινητα λυνεται με λιγο συμπλεξαρισμα, ουτε να σκορτσαρει ουτε να εισαι με 1η.

:wave2:

soksok
21/10/2010, 14:53
Το σκέφτηκα και εγώ το συμπλεκτάρισμα αλλά λέω μήπως φθαρούν δισκάκια (?) κλπ και δεν κάνει...

Θα το σκεφτό λίγο ακόμα και θα αποφασίσω. Ίσως βάλω ένα για λίγο να δοκιμάσω.

@Oldman Και εγώ το σκέφτηκα για την αλυσίδα αλλά πιστεύω ότι είναι τόσο μικρή η διαφορά που και με τους ρεγουλατόρους θα γίνει δουλειά.

Ευχαριστώ για τις γνώμες!:a013:

OldMan
21/10/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
ΤΚαι εγώ το σκέφτηκα για την αλυσίδα αλλά πιστεύω ότι είναι τόσο μικρή η διαφορά που και με τους ρεγουλατόρους θα γίνει δουλειά.
Λογικά ναι, εκτός αν έισαι στο όριο από τέντωμα...

Δεν ξέρω αν ο Δούκας έχει τους διπλούς ρεγουλατόρους (μακρύ/κοντό)

camen
22/10/2010, 11:11
16-42 ειχα στο 640... Κ ηταν πολυ καλο και μεσα στην πολη και σε ταξιδια...:winka:

Τωρα τι εχεις μπροστινο?
ΕDIT:Ακυρο ειδα οτι φορας 17αρι. Ναι βαλτο το 16αρι. Θα παρει μια μικρη σπιρταδα μεσα στην πολη και σε ταξιδι δεν θα χασεις και τιποτα το ιδιαιτερο. Θα ταξιδευεις ανετα με 130-140...:winka:

soksok
23/10/2010, 03:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
16-42 ειχα στο 640... Κ ηταν πολυ καλο και μεσα στην πολη και σε ταξιδια...:winka:

Τωρα τι εχεις μπροστινο?
ΕDIT:Ακυρο ειδα οτι φορας 17αρι. Ναι βαλτο το 16αρι. Θα παρει μια μικρη σπιρταδα μεσα στην πολη και σε ταξιδι δεν θα χασεις και τιποτα το ιδιαιτερο. Θα ταξιδευεις ανετα με 130-140...:winka:

Προς τα εκεί βαδίζω:winka:
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

:wave2: