PDA

View Full Version : Γατιά πάνω στην σέλα της μηχανής



Σελίδες : [1] 2

idomeneas
21/10/2010, 11:22
Καλημέρες,
ότι λέει και ο τίτλος,
σας έχει συμβεί πως αντιδράτε?
Εγώ προσωπικά όταν βγαίνω έξω να πάρω το μοτόρι
και βλέπω πάνω στη σέλα τα κολόγατα του διπλανού βλαμένου
μου γυρίζουν τα μάτια...
Ακόμα και με την κουκούλα επάνω, πέντε μηχανάκια είναι στην αυλή,
αυτά τρυπώνουν από κάτω και αράζουν στη δικιά μου...
Δεν είναι μόνο η ζημιά που μου έχουν κάνει επανειλημένως με τα νύχια τους,
κυρίως συφιλιάζομαι με την ιδέα ότι εκεί που θα κάτσω
ήταν πριν η βρωμόγατα αραχτή και ρεμπεσκέλιαζε γεμίζοντας σταφυλόκοκο το σελάκι μου...
Ζώο δεν έχω πειράξει ποτές, αλλά επειδή κάθε μέρα τα διώχνω
κακήν κακώς και αυτά επιμένουν, κακές σκέψεις κάνει το μυαλό μου...
Ξέρω οι φιλόζωοι θα σκέφτεστε διάφορα καλά για μένα,
τι να κάνω ρε 'σεις, μηχανάκι είναι όχι το σπίτι του γατιού...
Κάνας αποτελεσματικός τρόπος να τα ξεφορτοθώ δια παντός υπάρχει?

Stergios69
21/10/2010, 11:27
Αμα σΕ δείξω την δικιά μου σέλα, μια από τα ίδια...
:evil: :D :wave2:

manhunter
21/10/2010, 11:30
Δλδ, τι ζημιά σου προκαλούν?
Και εμένα μέρα παρα μέρα, πάνω στην σέλα ξημεροβραδιάζονται, ζημιά πέρα απο πατούσες στην σέλα δεν έχω δει.
Και αν εσύ, περιμένεις οτι θα πάθεις σταφυλοκοκο, επειδη μια γάτα έκατσε στο μηχανάκι σου, κάτι δεν πάει καλά
Μην μου πείς, οτι γρατζουνάνε το μηχανάκι, γιατί δεν παίζει κάτι τέτοιο.


:wave2:

Elesun
21/10/2010, 11:30
Ρίξε πιπέρι στη σέλα. Δεν το μπορούν.
:wave2:

Toumpas
21/10/2010, 11:33
Έχει δοκιμάσει να σταματήσεις να σκουπίζεσαι μετά το hέσιμο για καμιά βδομάδα, να δείς τι παίζει?
(hιούμορ κάνω και σε κατανοώ με τις γάτες..)

bocaros
21/10/2010, 11:37
εκει που παρκαρεις τη μηχανη , ψεκασε γυρω γυρω υγρη αμμωνια.
τους ειναι τοσο εντονη η μυρωδια που δεν πλησιαζουν .
το ιδιο ισχυει και για τους φιλους που σκεπαζουν τα αμαξια τουσ και πανε οι σκυλοι και σκιζουν την κουξκουλα

idomeneas
21/10/2010, 11:38
στο προηγούμενο μηχανάκι μου είχανε σκίσει την σέλα...
να σου πω την αλήθεια δεν με πολυπείραξε γτ ήτανε παλιά
και έβαλα ένα ωραίο καλυματάκι...
Το ότι κάθονται πάνω πάντως με ενοχλεί υπερβολικά,
τα βλέπω και βουτάνε με μανία μέσα στον κάδο,
πόσα μικρόβια κουβαλάνε ένας Θεός ξέρει...
Καλώς ή κακώς εγώ δεν θέλω να κάθετε κανείς πάνω στο μοτόρι μου,
ζώο (και ειδικά γάτες) ή άνθρωπας μου γυρίζουνε τα μάτια...
Εκτός αυτού βαράει και ο συναγερμός μεσα στη νύχτα
και κάποια στιγμή θα το κλέβουνε και εγώ θα νομίζω πως είναι
οι κολόγατες...
Άσε που ξεσηκώνετε όλη η γειτονιά και δεν πάει όμορφα...
Πιπέρι? και θα κάθομαι πάνω στα πιπέρια? :lol:
ή θα κυκλοφορώ με ένα πανάκι συνεχώς σαν λουκριτία? :rotflmao:

idomeneas
21/10/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocaros
εκει που παρκαρεις τη μηχανη , ψεκασε γυρω γυρω υγρη αμμωνια.
τους ειναι τοσο εντονη η μυρωδια που δεν πλησιαζουν .
το ιδιο ισχυει και για τους φιλους που σκεπαζουν τα αμαξια τουσ και πανε οι σκυλοι και σκιζουν την κουξκουλα

ωραίος :beer:
και από που την πέρνουμε αυτή?

Εχετλαίος
21/10/2010, 11:43
Είχα δοκιμάσει τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Απλά τα καψερά θέλουν τη θέρμη της μηχανής και τη στέγη τση κουκούλας. Κατανοητό.
Άκου και τη λύση!
Βάζεις τη μηχανή στον πλαγιοστάτη. Με κιμωλία χαράζεις στο έδαφος το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο που θεωρητικά την περιζώνει. Δώσε και ένα αέρα 10 πόντους από κάθε μπάντα.
Στις διαστάσεις αυτές φτιάχνεις από κόντρα-πλακέ λεπτό (2mm) ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμο κουτί που σκεπάζει απόλυτα τη μηχανή. Ο σκελετός με πηχάκια ή γιαρμαδάκια και τα πετσώματα με το κόντρα-πλακέ. Στον μπροστά (ή πίσω, όπου σε βολεύει) κάτω οριζόντιο γιαρμά βιδώνεις τη μια μεριά ενός μεγάλου (ή 2 μικρότερων) μεντεσέ και βουαλά! Έχεις ένα μεγάλο ελαφρύ κουτί που σηκώνεται πανεύκολα και καλύπτει εξ' ολοκλήρου τη μηχανή! Στα πλαινά ανοίγεις με ένα δράπανο αρκετές τρύπες Φ10-Φ15 για αερισμό και μη συσώρευση υγρασίας.
Και τα κατσούλια θα πηγαίνουν και θα κάθονται πάνω στην κούτα (ξύλινη αίσθηση, θα γουστάρουνε) καιθα ζεσταίνονται από τις ζεστές αναθυμιάσεις που θα αναδίδονται από τις τρύπες, και το μηχανάκι θα είναι ατσαφούνιστο.
Προυπόθεση 20cm ελεύθερος χώρος περιμετρικά της θέσης που τώρα το αφήνεις, αυτό είναι όλο.

:wave2:

Elesun
21/10/2010, 11:44
Μέσα στη χαβούζα που ζούμε, τα μικρόβια της γάτας θα σε φάνε...:rolleyes:

Πάντως οι λύσεις του πιπεριού και της αμμωνίας είναι οι πλεον ανώδυνες για τα γατιά.
Δεν χρειάζεται να ρίξεις επανω στη σέλα απευθείας. Μπορείς να βαλεις σε ένα μπωλάκι ή κάπου αλλού.

bocaros
21/10/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
ωραίος :beer:
και από που την πέρνουμε αυτή?

ρωτα σε ενα φαρμακειο

idomeneas
21/10/2010, 11:48
Φίλε Εχετλαίο καλή η ιδέα σου αλλά δυστυχώς δεν γίνετε...
εκεί που την βάζω για να είναι καλυμένη από τα κακά μάτια
αν κάνω τέτοια κατασκευή δεν θα έχει χώρο να περνά ο κόσμος...

idomeneas
21/10/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από bocaros
ρωτα σε ενα φαρμακειο

danke :D

7gibernau
21/10/2010, 11:52
η λυση


215479

Toumpas
21/10/2010, 11:53
Εφόσον ανεβαίνουν τα αδέσποτα γατιά, ε και εσύ υιοθέτησε έναν αδέσποτο σκύλο, βάλτου χάλακι κάτω από το μηχανάκι και λουράκι από την ζάντα.

Και εάν ξανανέβουν τα γατσούνια, εμένα σφύρα μου!

Toumpas
21/10/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
η λυση

Μα τι κάνει ο ανόητος?!!?

Βάζει να οδηγήσει σκύλος και δεν φτάνει κάν τα ποδοστήρια??

Τι να πει κανείς!?!

:beer:

makis206
21/10/2010, 12:05
Ρίχνε ζαμπονάκια στο καπό του γείτονα :lol: :beer:

costas81
21/10/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρίχνε ζαμπονάκια στο καπό του γείτονα :lol: :beer:




τι μλκς!!!

:lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol:

sv9cvk
21/10/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρίχνε ζαμπονάκια στο καπό του γείτονα :lol: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BILLY FILTH
21/10/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas

Ακόμα και με την κουκούλα επάνω, πέντε μηχανάκια είναι στην αυλή,
αυτά τρυπώνουν από κάτω και αράζουν στη δικιά μου...

"Χταπόδια" για να μην μένει κενό μεταξύ μηχανής και κουκούλας.

Σε ανοιχτό χώρο όσο σπρέυ και να ρίξεις δύσκολα θα βρεις λύση.

Βάλε ένα ορθογώνιο κομμάτι ξύλου (με γυαλιστερή τουλάχιστον τη 1 επιφάνεια) πάνω στη μηχανή να καλύπτει σέλα και ρεζερβουάρ.

Συνήθως ο συναγερμός βαράει όταν πηδάνε (κόψτε τα υπονοούμενα) πάνω στη μηχανή, οπότε τα σπρέυ δεν κάνουν τπτ σε αυτή την περίπτωση.

Παθών :wave2:

spyro
21/10/2010, 12:21
Πρόπερσυ τέτοιο καιρό εμφανίστηκε στη πολυκατοικία ένα γατάκι ΗΜΕΡΩΝ. Περπάταγε σε στυλ «εδώ θα πέσει εκεί θα πέσει … όπα πιάστο» και έτσι. Τρίχωμα δεν είχε, φαινόταν ότι ανα πάσα στιγμή θα μας αποχαιρετούσε.

Χωρίς να μακρηγορώ μέσα σε ένα μήνα όλη η πολυκατοικία είχε δεθεί με το Γατί όσο δε φαντάζεστε. Πέρα από τα παιδιά της πολυκατοικίας ακόμα και εμείς οι μαντράχαλοι το φροντίζαμε.

Μετά από 3 μήνες είχε μεγαλώσει σε ένα από τα πιο όμορφα γατιά που έχω δει. Του είχαμε αγοράσει και σπιτάκι στην είσοδο.

Πέρα από το τρελό παιχνίδι που έκανε με το ερχόταν κάποιος από την πολυκατοικία είχαμε ξενοιάσει από όλα τα είδη των ερπετών που πιστέψτε με στο κέντρο της Αθήνας είναι πάρα πολλά.

Μετά από κανα εξάμηνο κατάλαβε ότι η σέλα των μηχανών είναι πιο αναπαυτική από το σπιτι της. Κάθε πρωι γεμάτη πατημασιές η σέλα. Δώστου νεύρα και τσαντίλα και φωνές εγώ. Ρε πια αγάπη για τα ζώα μου λες εσύ τώρα και βλακείες φώναζα στην γυναίκα μου. Εδώ μας λερώνει τη σέλα δε βλέπεις τις πατημασιές?

Ώσπου μετα από λίγες μέρες κάποιος π@υστης που έτρεχε με όσα μέσα στο μικρό μας το στενάκι το πάτησε.

Τέτοια στεναχώρια για το μαλακισμένο δε την περίμενα. Καμια φορά ακομα και τώρα μετα από τόσους μήνες νομίζω ότι την ώρα που μπαίνω στη πολυκατοικία θα εμφανιστεί για χάδια και παιχνίδια…

Αν το ξερά ότι θα πέρναγα τέτοια στεναχώρια θα του στρωνα και ένα χαλάκι στη σέλα για να είναι και πιο ζεστά ή θα του είχα πάρει μια μεταχειρισμένη από κανα παλιατζίδικο για να κάθετε να αράζει για πάρτη του…

costas81
21/10/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Αν το ξερά ότι θα πέρναγα τέτοια στεναχώρια θα του στρωνα και ένα χαλάκι στη σέλα για να είναι και πιο ζεστά ή θα του είχα πάρει μια μεταχειρισμένη από κανα παλιατζίδικο για να κάθετε να αράζει για πάρτη του…

:sad:

notakos600
21/10/2010, 12:23
Βάλε στη σέλα μια φωτογραφία αγριεμένου σκύλου....


215483

Cpt. Haddock
21/10/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
[...]

:sad: :sad: :sad:

idomeneas
21/10/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρίχνε ζαμπονάκια στο καπό του γείτονα :lol: :beer:

:lol: :lol: :lol:

PortisHead
21/10/2010, 12:33
Ντρεπομαι που θα το πω ,αλλα εγω ειχα κανει το αλλο.
Βεβαια , βολευε και η θεση και ηταν μονο ενα συγκεκριμενο γατι.
Ανεβαινε πανω στη σελλα και "ζυμωνε" με τα νυχια της.
Ειχα αλλαξει 2 καλλυματα.
Οποτε και γω απο τον τεταρτο...στοχευω με ενα ποτηρι νερο , και το αδειαζω πανω της.
Ημουν ομως και τυχερος και το νερο την πετυχε ακριβως απο τοσο υψος , και την εκανε μουσκεμα.
Συν το σοκ , απο την ψυχρολουσια , δεν την ξαναειδα ποτε

:rolleyes:

Elesun
21/10/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ντρεπομαι που θα το πω ,αλλα εγω ειχα κανει το αλλο.
Βεβαια , βολευε και η θεση και ηταν μονο ενα συγκεκριμενο γατι.
Ανεβαινε πανω στη σελλα και "ζυμωνε" με τα νυχια της.
Ειχα αλλαξει 2 καλλυματα.
Οποτε και γω απο τον τεταρτο...στοχευω με ενα ποτηρι νερο , και το αδειαζω πανω της.
Ημουν ομως και τυχερος και το νερο την πετυχε ακριβως απο τοσο υψος , και την εκανε μουσκεμα.
Συν το σοκ , απο την ψυχρολουσια , δεν την ξαναειδα ποτε

:rolleyes:

Να μεταφερθεί στο θρεντ με την κακοποίηση ζώων αμέσως!
:rotflmao:

Τώρα που ξέρουμε και τον ένοχο....

mats8282
21/10/2010, 12:43
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ...Μάζεψε ένα γατί ο από πάνω και στην αρχή το είχε στο σπίτι...

Έλα όμως που ο γάτος μεγάλωσε,άρχισε να πηδάει από τον 4ο στον 3ο και να νιαουρίζει στο μπαλκόνι στις 3 το πρωί...Έλα που ο γάτος μεγάλωσε και άλλο,οπότε τον κατέβασε στην πυλωτή ...'Ελα που μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ και εκτός από μπαλκόνια πηδάει και γάτες...Γκάστρωσε και μια,του πήρε και το γατόσπιτο για διατροφή,μεγάλωσαν και τα άλλα τα γατάκια και γίνεται της Πόπης..Ειδικά αν βρέχει ξέρω πως το πρωί θα είναι κώλος μια από τις 2 μηχανές....


Αρχικά δημιουργήθηκε από bocaros
εκει που παρκαρεις τη μηχανη , ψεκασε γυρω γυρω υγρη αμμωνια.

:evil:


215489

soter3gm
21/10/2010, 12:46
Δεν λες που δεν σου κάνει αυτό να έχει να γουστάρεις ??


http://www.youtube.com/watch?v=-4lm5Y_n7hw (http://)

mats8282
21/10/2010, 12:48
Δεν παίζει το λινκ..

Το χειρότερο πάντως που μου έκαναν είναι διάρροια/εμετό στη σέλα του CBF250...Μιλάμε ούτε άνθρωπος δεν βγάζει τόσο πράγμα...

antsoar
21/10/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


:(

dmf
21/10/2010, 13:27
Παθων κι εγω :D
Εμενα ανεβαιναν 2 γατια. Μια μεγαλη, και μια μικρη σχετικα σε ηλικια.
Τον περασμενο μηνα που εβρεχε αρκετα οποτε κατεβαινα κατω εβρισκα πατημασιες στη σελα και στο ντεποζιτο απο τις βρεγμενες πατουσες :D Δεν μπορουσα να κανω και τιποτα, απλα την καθαριζα καθε πρωι με βρεγμενο πανι. Μια μερα ομως νευριασα πολυ, γιατι εκει που εδιωχνα την μια, ερχοταν η αλλη και το αναποδο, οποτε γεμισα 2-3 σακουλακια sanitas με νερο και περιμενα. Την μικρη πετυχα μονο, αλλα την εκανα λουτσα. Απο τοτε (~ εδω και 15 μερες) δεν εχει ξαναρθει καμια τους. Ποιος ξερει μπορει να επιστρεψουν βεβαια, τα χρυσα μου :evil: :evil:

ioannios
21/10/2010, 13:48
πάρε ένα φελιζόλ και κάρφωσε πάνω ξυλάκια για σουβλάκι και βάζε το πάνω στη σέλα. :D
οι γάτες δεν είναι χαζές να ανέβουν πάνω... το κάνει η μάνα μου για να μη σκαλίζουν τις γλάστρες.

makis206
21/10/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
πάρε ένα φελιζόλ και κάρφωσε πάνω ξυλάκια για σουβλάκι και βάζε το πάνω στη σέλα. :D
οι γάτες δεν είναι χαζές να ανέβουν πάνω... το κάνει η μάνα μου για να μη σκαλίζουν τις γλάστρες.

Κι αν πέσει σε γάτα φακίρισσα, μαζόχα ή γκέι;:D

ioannios
21/10/2010, 13:55
:rotflmao:

και αυτή θα το απολαύσει και δεν θα λερώσει τη μηχανή

ggs
21/10/2010, 13:58
Α..ρε .. θα σας πάρει χαμπάρι ο γκανταλφ και θα φάτε ΠΟΛΥ ξύλο..:lol: :lol:

ioannios
21/10/2010, 14:02
δεν είπαμε να την καρφώσεις πάνω, απλά το βάζεις για να μην πηγαίνει. Τώρα αν ξυπνίσεις καμιά μέρα και βρείς καμία σουβλισμένη... Δε νομίζω πάντως.

maron
21/10/2010, 14:52
τσεκαρε αν ειναι αρσενικος...........
αν ειναι , να ευχεσαι να μην καθετε στο ντεποζιτο
αλλα στην σελλα.

devil's animal
21/10/2010, 14:55
εμενα μπαινουν και κατω απο την κουκουλα και την αραζουν εκει...

μπορουσα βεβαια να κανω αυτο με τα χταποδια, που ειπωθηκε παραπανω, και να μην αφηνα κενο χωρο για να τρυπωσει αλλα θα ηταν μεαλη διαδικασια το "λυσε-δεσε"...οποτε πανακι, καθαρισμα στην σελα και τελος.

μεχρι στιγμης δεν μου την εχουν γρατζουνισει..
:beer: :beer:

Αμφίσημος
21/10/2010, 15:13
Εγω πάλι τα αφήνω να αράζουν απροβλημάτιστα μιας και πέρα του οτι δεν δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα τα θεωρώ καλή ενέργεια...
7ψυχες είναι..στο μηχανάκι κάθονται.

notakos600
21/10/2010, 15:15
Γατάκι της γάτας μου ηλικία γύρω στο μήνα και κάτι, να έχει τρυπώσει από κάτω στη μηχανή του αμαξιού και να έχει φωλιάσει πάνω από τον αριστερό θόλο....
Πήγα κάπου 20 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα, σταματάω γυρίζοντας για βενζίνη, άκουγα νιουρίσματα και κοιτούσα γύρω-γύρω και τελικά στο ψιλικατζίδικο που σταμάτησα για τσιγάρα το είδα-ΕΥΤΥΧΩΣ- να πέφτει μπροστα από τη ρόδα και το γραπώνω αστραπιαία και το βάζω στο πορτ-παγκάζ και το ξαναγύρισα στη μάνα του.
Μιλάμε, τώρα που το θυμάμαι ανατριχιάζω.... :eyepop: :eyepop:

Daemon
21/10/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Βάλε στη σέλα μια φωτογραφία αγριεμένου σκύλου....

Scooby Doo :confused: :lol:

soter3gm
21/10/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Δεν παίζει το λινκ..

Το χειρότερο πάντως που μου έκαναν είναι διάρροια/εμετό στη σέλα του CBF250...Μιλάμε ούτε άνθρωπος δεν βγάζει τόσο πράγμα...

Τώρα δουλεύει χε χε

http://www.youtube.com/watch?v=-4lm5Y_n7hw&feature=player_embedded

Ayahuasca
21/10/2010, 15:47
Αν βαριέσαι να δένεις τα χταπόδια, βάλε ένα βαρύ αντικείμενο πάνω στη σέλα που θα πλακώνει την κουκούλα (όχι κάτι που θα πέσει κάτω και θα σπάσει τα πλακάκια.)

Ίσως μια σακούλα σούπερ μάρκετ με άμμο μέσα.

Εκτός και αν τους αρέσει η άμμος, και μετά κάθονται πάνω της και κάνουν και το number two τους.

:beer:

Hornet_08
21/10/2010, 16:06
Το ιδιο θεμα εχω κ εγω, οχι με 1 κ 2 γατιά αλλα περιπου 15 (μια γειτονας καθυ-στεριμενη μαζευει οτι βρισκει στον δρομο)
Πολλες φορες οταν ειναι ακομα ζεστη τα βλεπω που μαζευονται ολα γυρω της.
Βαζω ενα πανι που καλυπτει ολοκληρη την σελα, πανω του ας ξαπλωνουν δεν με πειραζει.


Το χειροτερο ειναι να σου γρατζουνισουν την σελα (το εχουν κανει ηδη μια φορα κ αλλαξα καλυμμα)

Ayahuasca
21/10/2010, 16:14
Βασικά δουλεύω ένα τρελό σύστημα με κανονάκια lazer, εδώ και χρόνια (στο μυαλό μου).

Πρόκειται που λέτε, για μια συστοιχία μικρών lazer, κομπλέ με (επίσης μικρό) ραντάρ, που θα ανιχνεύει κουνούπια στο σκοτάδι και θα τα εξαυλώνει πριν αρχίσουν να δουλεύουν πάνω μας οι προβοσκίδες τους.

Ίσως το παραπάνω σύστημα, σε μεγαλύτερη βερσιόν να δουλεύει και για γάτες. Απλώς πρέπει να μεγαλώσει το lazer, και το αντίστοιχο κόστος. :D

notakos600
21/10/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ayahuasca
Βασικά δουλεύω ένα τρελό σύστημα με κανονάκια lazer, εδώ και χρόνια (στο μυαλό μου).

Πρόκειται που λέτε, για μια συστοιχία μικρών lazer, κομπλέ με (επίσης μικρό) ραντάρ, που θα ανιχνεύει κουνούπια στο σκοτάδι και θα τα εξαυλώνει πριν αρχίσουν να δουλεύουν πάνω μας οι προβοσκίδες τους.

Ίσως το παραπάνω σύστημα, σε μεγαλύτερη βερσιόν να δουλεύει και για γάτες. Απλώς πρέπει να μεγαλώσει το lazer, και το αντίστοιχο κόστος. :D


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


215571

Zid
21/10/2010, 16:29
Mηπως η γάτα ειναι μετανάστης? :alien:

Operater
21/10/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Mηπως η γάτα ειναι μετανάστης? :alien:

μήπως έβαλε μετανάστης τη γάτα πάνω στη σέλα? :alien:

Akatanomastos
21/10/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ayahuasca
Βασικά δουλεύω ένα τρελό σύστημα με κανονάκια lazer, εδώ και χρόνια (στο μυαλό μου).

Πρόκειται που λέτε, για μια συστοιχία μικρών lazer, κομπλέ με (επίσης μικρό) ραντάρ, που θα ανιχνεύει κουνούπια στο σκοτάδι και θα τα εξαυλώνει πριν αρχίσουν να δουλεύουν πάνω μας οι προβοσκίδες τους.

Ίσως το παραπάνω σύστημα, σε μεγαλύτερη βερσιόν να δουλεύει και για γάτες. Απλώς πρέπει να μεγαλώσει το lazer, και το αντίστοιχο κόστος. :D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


φιλε ελπιζω να μην εξαυλωνει και τριχωτους περαστικους(ανθρωπους):bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


υ.γ. απο την αλλη, θα ειναι ενας καλος τροπος να ξερφορτωνομαστε μια γκομενα που δεν μπορουμε να της πουμε τις γνωστες παπάτζες: μωρο μου δεν σου αξιζω, εισαι για κατι καλητερο κλπ κλπ:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


υ.γ.2 α τωρα ειδα το "στο μυαλο μου"
λεω και γω, δεν μπορει να ειναι αληθεια:bawl: :lol: :bawl:

John Steed
21/10/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl: :bigcry: :rotflmao: :lol:




Εγώ τα αφήνω....

Αλλά η σέλα μου δεν κοστίζει πάνω από 10-20 ευρώ.....

guzzistas
21/10/2010, 17:37
Εγώ βάζω μια ψάθινη σκούπα πάνω στη σέλα (όταν δεν είναι σκεπασμένη με την κουκούλα).

Οι γάτες κάθονται αν είναι επίπεδο το σημείο, αλλιώς δεν.... :lol:


:wave2:

daz
21/10/2010, 19:28
Εγώ βγάζω τη σέλα και την παίρνω μαζί μου. :smokin:

idomeneas
21/10/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ βγάζω τη σέλα και την παίρνω μαζί μου. :smokin:

:lol: :lol: :lol:

0ldb0y
22/10/2010, 00:19
http://agrogen.gr/agrogen/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=42

Βρίσκεις σε μαγαζιά που πουλάνε φυτά, σπόρους, φυτοφάρμακα κτλ.

Είναι αβλαβές για τον άνθρωπο και τα ζώα.

Το έχω χρησιμοποιήσει, κάνει δουλειά, απλά θέλει να ψεκάζεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα γιατί εξατμίζεται.
Μάλιστα έχει και ευχάριστη μυρωδιά, σαν απορρυπαντικό!:winka:

SpeakeasyBlues
22/10/2010, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Πρόπερσυ τέτοιο καιρό εμφανίστηκε στη πολυκατοικία ένα γατάκι ΗΜΕΡΩΝ. Περπάταγε σε στυλ «εδώ θα πέσει εκεί θα πέσει … όπα πιάστο» και έτσι. Τρίχωμα δεν είχε, φαινόταν ότι ανα πάσα στιγμή θα μας αποχαιρετούσε.

Χωρίς να μακρηγορώ μέσα σε ένα μήνα όλη η πολυκατοικία είχε δεθεί με το Γατί όσο δε φαντάζεστε. Πέρα από τα παιδιά της πολυκατοικίας ακόμα και εμείς οι μαντράχαλοι το φροντίζαμε.

Μετά από 3 μήνες είχε μεγαλώσει σε ένα από τα πιο όμορφα γατιά που έχω δει. Του είχαμε αγοράσει και σπιτάκι στην είσοδο.

Πέρα από το τρελό παιχνίδι που έκανε με το ερχόταν κάποιος από την πολυκατοικία είχαμε ξενοιάσει από όλα τα είδη των ερπετών που πιστέψτε με στο κέντρο της Αθήνας είναι πάρα πολλά.

Μετά από κανα εξάμηνο κατάλαβε ότι η σέλα των μηχανών είναι πιο αναπαυτική από το σπιτι της. Κάθε πρωι γεμάτη πατημασιές η σέλα. Δώστου νεύρα και τσαντίλα και φωνές εγώ. Ρε πια αγάπη για τα ζώα μου λες εσύ τώρα και βλακείες φώναζα στην γυναίκα μου. Εδώ μας λερώνει τη σέλα δε βλέπεις τις πατημασιές?



Ώσπου μετα από λίγες μέρες κάποιος π@υστης που έτρεχε με όσα μέσα στο μικρό μας το στενάκι το πάτησε.

Τέτοια στεναχώρια για το μαλακισμένο δε την περίμενα. Καμια φορά ακομα και τώρα μετα από τόσους μήνες νομίζω ότι την ώρα που μπαίνω στη πολυκατοικία θα εμφανιστεί για χάδια και παιχνίδια…

Αν το ξερά ότι θα πέρναγα τέτοια στεναχώρια θα του στρωνα και ένα χαλάκι στη σέλα για να είναι και πιο ζεστά ή θα του είχα πάρει μια μεταχειρισμένη από κανα παλιατζίδικο για να κάθετε να αράζει για πάρτη του…

Υπεροχα αληθινο το κειμενο σου.


215729

trelf
22/10/2010, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Είχα δοκιμάσει τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Απλά τα καψερά θέλουν τη θέρμη της μηχανής και τη στέγη τση κουκούλας. Κατανοητό.
Άκου και τη λύση!
Βάζεις τη μηχανή στον πλαγιοστάτη. Με κιμωλία χαράζεις στο έδαφος το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο που θεωρητικά την περιζώνει. Δώσε και ένα αέρα 10 πόντους από κάθε μπάντα.
Στις διαστάσεις αυτές φτιάχνεις από κόντρα-πλακέ λεπτό (2mm) ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμο κουτί που σκεπάζει απόλυτα τη μηχανή. Ο σκελετός με πηχάκια ή γιαρμαδάκια και τα πετσώματα με το κόντρα-πλακέ. Στον μπροστά (ή πίσω, όπου σε βολεύει) κάτω οριζόντιο γιαρμά βιδώνεις τη μια μεριά ενός μεγάλου (ή 2 μικρότερων) μεντεσέ και βουαλά! Έχεις ένα μεγάλο ελαφρύ κουτί που σηκώνεται πανεύκολα και καλύπτει εξ' ολοκλήρου τη μηχανή! Στα πλαινά ανοίγεις με ένα δράπανο αρκετές τρύπες Φ10-Φ15 για αερισμό και μη συσώρευση υγρασίας.
Και τα κατσούλια θα πηγαίνουν και θα κάθονται πάνω στην κούτα (ξύλινη αίσθηση, θα γουστάρουνε) καιθα ζεσταίνονται από τις ζεστές αναθυμιάσεις που θα αναδίδονται από τις τρύπες, και το μηχανάκι θα είναι ατσαφούνιστο.
Προυπόθεση 20cm ελεύθερος χώρος περιμετρικά της θέσης που τώρα το αφήνεις, αυτό είναι όλο.

:wave2:

μετα θα τον πειραζει που καθονται επανω στη κουτα του!!! :beer: :D :D

Daemon
22/10/2010, 08:43
Μπορεις να φτιαξεις και κατι παρομοιο..

http://www.youtube.com/watch?v=X5Pe3yMlOoY

ego_o_idios
22/10/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Καλημέρες,
ότι λέει και ο τίτλος,
σας έχει συμβεί πως αντιδράτε?
Εγώ προσωπικά όταν βγαίνω έξω να πάρω το μοτόρι
και βλέπω πάνω στη σέλα τα κολόγατα του διπλανού βλαμένου
μου γυρίζουν τα μάτια...
Ακόμα και με την κουκούλα επάνω, πέντε μηχανάκια είναι στην αυλή,
αυτά τρυπώνουν από κάτω και αράζουν στη δικιά μου...
Δεν είναι μόνο η ζημιά που μου έχουν κάνει επανειλημένως με τα νύχια τους,
κυρίως συφιλιάζομαι με την ιδέα ότι εκεί που θα κάτσω
ήταν πριν η βρωμόγατα αραχτή και ρεμπεσκέλιαζε γεμίζοντας σταφυλόκοκο το σελάκι μου...
Ζώο δεν έχω πειράξει ποτές, αλλά επειδή κάθε μέρα τα διώχνω
κακήν κακώς και αυτά επιμένουν, κακές σκέψεις κάνει το μυαλό μου...
Ξέρω οι φιλόζωοι θα σκέφτεστε διάφορα καλά για μένα,
τι να κάνω ρε 'σεις, μηχανάκι είναι όχι το σπίτι του γατιού...
Κάνας αποτελεσματικός τρόπος να τα ξεφορτοθώ δια παντός υπάρχει?

veveos ke iparxi

jimmy10
22/10/2010, 09:12
μηπως να παρκαρεις την μηχανη αλλου????

DAYMAN
22/10/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Ρίξε πιπέρι στη σέλα. Δεν το μπορούν.
:wave2:

+1000

blackrose
22/10/2010, 16:00
ψαξε στο μπαουλο της γιαγιας σου και θα βρεις την λυση.ακουει στο ονομα κουρελου.

αναποσπαστο κομματι των μηχανοβιων,της εικοσαετιας 70-80,για ολες της χρησεις.



Υ.Γ Ασε τα ζωακια στην ησυχια τους,δεν περνανε και λιγα μαζι μας!

Υ.Γ Υπαρχουν και μονοχρωμες κουρελουδες στο μοναστηρακι,σε περιπτωση που σε ενοχλη η πολυχρωμια.
:bigcry:

:wave2:


215784

idomeneas
22/10/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Μπορεις να φτιαξεις και κατι παρομοιο..

http://www.youtube.com/watch?v=X5Pe3yMlOoY

:lol: :lol: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
μηπως να παρκαρεις την μηχανη αλλου????

που να την βάλω φιλαράκι...
σπίτι μου απέξω την έχω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
ψαξε στο μπαουλο της γιαγιας σου και θα βρεις την λυση.ακουει στο ονομα κουρελου.

αναποσπαστο κομματι των μηχανοβιων,της εικοσαετιας 70-80,για ολες της χρησεις.

Υ.Γ Ασε τα ζωακια στην ησυχια τους,δεν περνανε και λιγα μαζι μας!

Υ.Γ Υπαρχουν και μονοχρωμες κουρελουδες στο μοναστηρακι,σε περιπτωση που σε ενοχλη η πολυχρωμια.
:bigcry:

:wave2:

ρε συ μετά θα κατοικήσουν πάνω στην μηχανή...
δεν θα τις ξεφορτώνομαι με τπτ...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
22/10/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Α..ρε .. θα σας πάρει χαμπάρι ο γκανταλφ και θα φάτε ΠΟΛΥ ξύλο..:lol: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tthodor
22/10/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
ψαξε στο μπαουλο της γιαγιας σου και θα βρεις την λυση.ακουει στο ονομα κουρελου.

αναποσπαστο κομματι των μηχανοβιων,της εικοσαετιας 70-80,για ολες της χρησεις.



Υ.Γ Ασε τα ζωακια στην ησυχια τους,δεν περνανε και λιγα μαζι μας!

Υ.Γ Υπαρχουν και μονοχρωμες κουρελουδες στο μοναστηρακι,σε περιπτωση που σε ενοχλη η πολυχρωμια.
:bigcry:

:wave2:

Άσε η κουρελού δε παίζει με τίποτα. Το δοκίμασα, και μετά ανέβαιναν πέντε πέντε πάνω. Θα μου πεις και που το πρόβλημα, δε σου χαλάνε / λερώνουν την μηχανή. σε μια-δυο βδομάδες γίνεται τόσο χάλια η κουρελού που ούτε να την ακουμπήσεις δεν θα μπορείς. Την πήρα μετά την κουρελού την έκανα κρεβατάκι (μέσα σε κούτα), την έβαλα δίπλα στη μηχανή, λέω Τ.Π. άμα γουστάρουν κουρελού θα αφήσουν την σέλα μου ήσυχη. ...... Π@Π@ΡΙ@ μέντολες πάλι πάνω στην σέλα μου κοιμούνται. Τώρα στην καινουρια μηχανή βάζω κουκούλα, που εξωτερικά είναι σαν ναϋλον (όχι ζεστή και βολική δηλαδή) και πλέον δεν τους φαίνεται τοσο ελκυστική.

ODYESE
22/10/2010, 21:36
Τελικα ειμαστε πολυ οι παθοντες, και προβλημα δεν βρισκουμε !!!
Εχω ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΑΜΑΝ !!!!!!!!

gcrook
22/10/2010, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Καλημέρες,
ότι λέει και ο τίτλος,
σας έχει συμβεί πως αντιδράτε?
Εγώ προσωπικά όταν βγαίνω έξω να πάρω το μοτόρι
και βλέπω πάνω στη σέλα τα κολόγατα του διπλανού βλαμένου
μου γυρίζουν τα μάτια...
Ακόμα και με την κουκούλα επάνω, πέντε μηχανάκια είναι στην αυλή,
αυτά τρυπώνουν από κάτω και αράζουν στη δικιά μου...
Δεν είναι μόνο η ζημιά που μου έχουν κάνει επανειλημένως με τα νύχια τους,
κυρίως συφιλιάζομαι με την ιδέα ότι εκεί που θα κάτσω
ήταν πριν η βρωμόγατα αραχτή και ρεμπεσκέλιαζε γεμίζοντας σταφυλόκοκο το σελάκι μου...
Ζώο δεν έχω πειράξει ποτές, αλλά επειδή κάθε μέρα τα διώχνω
κακήν κακώς και αυτά επιμένουν, κακές σκέψεις κάνει το μυαλό μου...
Ξέρω οι φιλόζωοι θα σκέφτεστε διάφορα καλά για μένα,
τι να κάνω ρε 'σεις, μηχανάκι είναι όχι το σπίτι του γατιού...
Κάνας αποτελεσματικός τρόπος να τα ξεφορτοθώ δια παντός υπάρχει?

Νερατζι στη μαπα!
Προσεχε μονο μην περναει απο κει κοντα κανας gandalf....

gcrook
22/10/2010, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:sad: :sad: :sad:

Φερτε του ενα βιολι καποιος.:smokin:

TROOPER
23/10/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
Ρίξε πιπέρι στη σέλα. Δεν το μπορούν.
:wave2:

και αν αρχισει να ''φταρνιζεται'' ο κωλος ?:look:

Fireball400
23/10/2010, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και αν αρχισει να ''φταρνιζεται'' ο κωλος ?:look:


Ναι,και να περνάς μπροστά από τα μπλόκα με κολίδια :lol:


Για τις γάτες νερό.Και δεν παθαίνουν τίποτα και ησυχάζεις :)

wendigo
23/10/2010, 19:37
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, αλλά επείδή έχω πυλωτή δεν μπορώ να τους πετάξω νερό - και το πρόβλημα είναι ότι είναι μια γειτόνοσα θεότρελη που έχει 35-40 γάτες και γίνεται χαμός........

Μήπως να ρίξω καμιά μπαλωθιά στη γειτόνισα να ηρεμήσω;:a13: :a13: :a29: :a016: :a015:

Μια φορά είχα βρει τη μοτο γεμάτη αίματα κι ένα σπουργίτι μισοφαγομένο..................:mad: :mad: :mad: :yuck:

super_toto
23/10/2010, 20:01
Όπως έμαθα σε αυτό εδώ το φόρουμ παλαιότερα, ακουμπας ναφθαλίνη στη σέλα και τελείωνουν τα βάσανά σου.

idomeneas
23/10/2010, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από wendigo


Μήπως να ρίξω καμιά μπαλωθιά στη γειτόνισα να ηρεμήσω;:a13: :a13: :a29: :a016: :a015:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

K5_N
24/10/2010, 11:36
μπορεις να βαλεις το μχανακι μεσα στο σπιτι
αν δε γινετε και πρεπει οποσδηποτε να απαλαγεις απο τις γατες πρεπει να βρεις και τροπο να απαλαγεις και απο τα ποντικια .
εγω προσωπικα προτιμω τις γατες

blackrose
24/10/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
μπορεις να βαλεις το μχανακι μεσα στο σπιτι
αν δε γινετε και πρεπει οποσδηποτε να απαλαγεις απο τις γατες πρεπει να βρεις και τροπο να απαλαγεις και απο τα ποντικια .
εγω προσωπικα προτιμω τις γατες



+1000....................................:wave2:

blackrose
24/10/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
:lol: :lol: :lol:




που να την βάλω φιλαράκι...
σπίτι μου απέξω την έχω...



ρε συ μετά θα κατοικήσουν πάνω στην μηχανή...
δεν θα τις ξεφορτώνομαι με τπτ...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




δεν ξερω πως ειναι το σπιτι σου,αλλα αν εχεις μονοκατοικια γκρεμισε 1.50 ματροτοιχου και χωσε ενα τετοιο.


216027

chr1s_86
28/10/2010, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
μηπως να παρκαρεις την μηχανη αλλου????


Σιγά μη μετακομίσουμε κιόλας !


Δεν έχουν καμία δουλειά τα γατιά πάνω στα μηχανάκια, όποιος διαφωνεί να του φέρω να πλύνει 2 σέλες και μια κουκούλα, από μέσα! Κι άλλη μια κουκούλα 2 φορές...



υγ: νεράτζια ε; εδώ δεν τις πέτυχα με το φαράσι... :hypnotize

George_M.
28/10/2010, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
http://agrogen.gr/agrogen/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=42

Βρίσκεις σε μαγαζιά που πουλάνε φυτά, σπόρους, φυτοφάρμακα κτλ.

Είναι αβλαβές για τον άνθρωπο και τα ζώα.

Το έχω χρησιμοποιήσει, κάνει δουλειά, απλά θέλει να ψεκάζεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα γιατί εξατμίζεται.
Μάλιστα έχει και ευχάριστη μυρωδιά, σαν απορρυπαντικό!:winka:

ειχα το ιδιο προβλημα κ βρηκα λυση με κατι σαν αυτο που αναφερει ο φιλος.το πηρα απο pet shop αλλα εκανε την ιδια δουλεια.ψεκαζα 2-3 φορες την εβδομαδα -μεχρι να τελιωσει το υλικο-στα πλαινα κατω μερη της κουκουλας,εκει απο οπου τρυπωνουν τα γατονια.μετα απο την πρωτη φορα δεν ξαναπατησαν:wave2:

vicr108
28/10/2010, 10:18
Το φαρμακο των 3 βηματων το χεις ακουσει?:D

idomeneas
28/10/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Το φαρμακο των 3 βηματων το χεις ακουσει?:D

για πε, για πε... :D

idomeneas
28/10/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86


υγ: νεράτζια ε; εδώ δεν τις πέτυχα με το φαράσι... :hypnotize

:lol: :lol: :lol:

SVX
28/10/2010, 11:28
Τα γατοαπωθητικα περιεχουν αιθερια ελεα Citronella ... οποτε και αντικουνουπικο σπρευ/υγρο κανει δουλεια

vicr108
28/10/2010, 13:58
Laneit και . . . :a3:

Πλακα κανω αμα μπορεις ομως και τα πετυχεις τραβα τους μια κλωτσια στα μουτσουνια και θα δεις πως εξαφανιζονται.

Pardalotzatziki
28/10/2010, 14:38
Θυμα και γω των γατιων...

Παλιοτερα που την ειχα στο απεναντι πεζοδρομιο με κουκουλα μπηκε μια και κοιμηθηκε εκει...
Κατουρησε και εχεσε στον πισω τροχο...
Απο τριχες? Το κατι αλλο....οπως ηδη αναφερθηκε πλυσιμο μεσα εξω με χλωρινη και παλι η μυρωδια δεν φευγει....την πεταξα μετα απο λιγο και πηρα καινουρια
Γιατι αν εχει μυρωδια δεν ξεκολλανε με τιποτα και φερνουν και παρεα....
Και για οποιον νομιζει οτι δεν κανουν ζημια να ερθει να του δειξω τις υπεροχες γρατσουνιες στο φιουελ τανκ...

Λυση τοτε σπρεϋ απο κτηνιατρο (15Ε) και ψεκαζα καθε 3-4 μερες...η μυρωδια του ειναι απιστευτη...σου κοβει την ανασα...δεν ξαναπλησιασανε...

Τωρα που την εχω σε πυλωτη παρατηρησα οτι ανεβαινανε στην κουκουλα την οποια εβαζα ετσι απο κολλημα...
Παλι μπηκανε απο κατω οποτε σταματησα να την δενω και την σφηνωνα κατω απο τη σελα, στον τροχο, στο πηρουνι για να μην αφηνω τρυπες...
Παλι πηρα σπρεϋ και αρχισα να ψεκαζω παλι απ εξω...
Αλλα μαλλον κανανε πιπι και πηρε μυρωδια....αντε παλι πλυσιμο μεσα εξω...

Τελικα την εχω απο την ανοιξη χωρις κουκουλα και για λιγο καιρο εβαζα μονο μια ζελατινα την οποια ψεκαζα με το σπρεϋ και την αφηνα πανω σε σελα- τεποζιτο δεμενη με κατι παλια χταποδια..

Τελος...εφυγαν....εχω καιρο να ασχοληθω με γατες....

Αντε τωρα βρειτε μου ενα σπρεϋ να διωξω αυτους που κλεβουν βενζινη...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=112479




:wave2:

tifoso4ever
28/10/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vicr108
Laneit και . . . :a3:

Πλακα κανω αμα μπορεις ομως και τα πετυχεις τραβα τους μια κλωτσια στα μουτσουνια και θα δεις πως εξαφανιζονται.

Εσυ θα γουσταρες να σου τραβηξω μια αναποδη στη μαπα???

Εγω εχω πολλα μηχανακια στην πυλωτη , τα μισα σκεπασμενα και τα μισα οχι...Εχω καμμια 15αρια γατες και φυσικα περνανε και ολες οι γατες της γειτονιας καθημερινα. Καμμια φορα, καθονται πανω στις κουκουλες, αντε να ανεβει και καμμια στη σελα απο τα ασκεπαστα...(σπανια). Το μονο που κανουν ειναι να λερωσουν με λασπες, τιποτ' αλλο...Οι αρσενικοι αφηνουν μυρωδια για να οριοθετησουν το χωρο τους, ουτε χεζουν ουτε κατουρανε οι γατες εκει που καθονται...Μονο ανθρωπους εχω δει να το κανουν αυτο, κανενα ζωο...

Και για καποιους που ενοχλουνται απο την παρουσια τους, ΕΜΕΙΣ ειμαστε στο χωρο τους και οχι αυτες στο δικο μας...

Τελος παντων, δεν ειναι και το καλύτερο πραγμα να σου λερωνουν το μηχανακι, (ποσω μαλλον να στο γρατζουνανε...) οποτε σκεπαζετε τα με μια κουκουλα απο χοντρο υλικο και οχι τις φτηνιαρικες που σκιζονται ευκολα, κι ετσι θα γλυτωσετε και τις γρατζουνιες...
Για να μπαινουν απο κατω, ειτε η κουκουλα ειναι τεραστια, ειτε ειναι θεοστενη και τεντωνει, αφηνοντας χωρο απο κατω...Και στις δυο περιπτωσεις, πρεπει να ειναι η καταλληλη για τη μοτο σας, και εφοσον εφαπτεται σ'ολο το μηκος της, ειναι απο βαρυ υλικο οπως ειπα, ΔΕΝ μπορει να μπει απο κατω ουτε κουνουπι...

και μην ακουσω οτι χτυπησε κανεις γατα, γιατι θα τον γδαρω...:lol: Φιλικα οπως παντα...

:beer: :beer: :beer:

vicr108
28/10/2010, 17:18
Εαν εχεζα στο καθισμα που ειναι να καθισεις καθε πρωι για να πας στη δουλεια σου θα την ετρωγα ευχαριστως και δε θα μιλαγα και καθολου παντως.

ikarosk
28/10/2010, 17:57
Δεν έχω παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και δεν ξέρω τι λύσεις έχουν προταθεί.
Πιστεύω ότι για όσους βάζουν την μηχανή τους σε pilotis και δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου, η τοποθέτηση μίας παλιάς πολυθρόνας κοντά στη μοτοσυκλέτα, θα εκτιμηθεί αρκετά από το αιλουροειδές και, σίγουρα θα την προτιμήσει. Δοκιμάστηκε πρόσφατα με τριθέσιο καναπέ.
Δυστυχώς δεν τραβήχτηκαν φωτογραφίες.:wave2: :wave2: :wave2:

dmf
30/10/2010, 14:49
ρε εγω που νομισα οτι τις ειχα διωξει :yuck:

Σημερα που κατεβηκα κατω, βγαζω την κουκουλα και τί να δω; 8 τρυπες και διαφορες γρατζουνιες πανω στη σελα :cry:
Τα γ@μημενα ακουνιζουν τα νυχια τους πανω στη σελα μου :cry:
Ασε που η κουκουλα εχει γεμισει με ασπρες τριχες και μου κανει την μηχανη χαλια :evil:

Τί διαολο να κανω; Δεν θελω να τους κανω κακο, αλλα αν συνεχιστει δεν μου αφηνουν αλλη λυση :eek:

Aggelos_SV
30/10/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ρε εγω που νομισα οτι τις ειχα διωξει :yuck:

Σημερα που κατεβηκα κατω, βγαζω την κουκουλα και τί να δω; 8 τρυπες και διαφορες γρατζουνιες πανω στη σελα :cry:
Τα γ@μημενα ακουνιζουν τα νυχια τους πανω στη σελα μου :cry:
Ασε που η κουκουλα εχει γεμισει με ασπρες τριχες και μου κανει την μηχανη χαλια :evil:

Τί διαολο να κανω; Δεν θελω να τους κανω κακο, αλλα αν συνεχιστει δεν μου αφηνουν αλλη λυση :eek:

Χοντρό πανί (κάποιο παλιό μπλουζάκι/φούτερ ή οτιδήποτε άλλο ικανό να κρατήσει τα νύχια μακρυά από τη σέλα) καλά στερεωμένο στη σέλα και δέσιμο της κουκούλας κάτω από το μοτέρ με σχοινί/ιμάντα.

:)

dmf
30/10/2010, 15:05
να τα διωξω δηλαδη δεν παιζει με τιποτα ε;

Γιατι αν κανω αυτο που λες, θα θελω κανα 10λεπτο καθε μερα.
Κουκουλες, σχοινια, αλυσιδες, λουκετα :bigcry:

dmf
30/10/2010, 20:44
Λοιπον νομιζω πως βρηκα λυση. Οχι για να τα διωχνεις, αλλα για να μην μπορουν να ανεβουν στη σελα.

Η λυση ειναι ενα κομματι λεπτο λαστιχο (απ'αυτο που χρησιμοποιουν οι μοδιστρες).

Οταν βαζεις την κουκουλα, προσπαθεις να την χωσεις γυρω γυρω απο τη σελα (εκει που κουμπωνει). Περνας και το λαστιχο απο εκει, και δεν αφηνει περασμα για τη γατα. Μονο πανω απο την κουκουλα μπορει να κατσει πλεον.

Το ντεποζιτο αφηνεται εκτεθειμενο βεβαια, αλλα ενα ενα τη φορα.


216974

dmf
30/10/2010, 20:45
2


216975

dmf
30/10/2010, 20:45
3


216976

Metzgermeister
30/10/2010, 21:13
Εμενα πανε κ αραζουν κατι μικρα γατακια.Απο την μια τα λυπαμαι απο την αλλη νευριαζω γιατι μου γεμιζουν τριχες το καθισμα της μηχανης μου.Εχω ακουσει οτι εαν ψεξακασεις με καποιο αρωμα δεν πατανε

vicr108
31/10/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ βγάζω τη σέλα και την παίρνω μαζί μου. :smokin:


Ο ποιο γ@ματος εδω μεσα και στα @@ του :rotflmao:

Metzgermeister
31/10/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
3

το σχεδιο ειναι ολα τα εουρος!

vagtav
31/10/2010, 11:56
Εδώ βλέπετε την ανεπανόρθωτη ζημιά που μου έκανε η σκύλα μου στην λατρεμένη μου μηχανή....


217029

vagtav
31/10/2010, 11:59
Έτσι μου έρχεται να την πλακώσω στα κλωτσίδια, να της ρίξω φόλα, να την πλακώσω στα νεράτζια και να της βάλω φωτιά στον κώλο.
Ακούς εκεί να μην καταλαβαίνει ότι την έχω πληρώσει πανάκριβα...
Ζώα .... Τι να καταλάβουν από χρήματα. Πως να τα εκτιμήσουν.....


217030

Pardalotzatziki
31/10/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
3

Και εγω σου λεω οτι θα μπει στο φουσκωμα που δημιουργειται απο τους καθρεφτες...

Εκτος και αν τους εχεις βγαλει...

Γατες ειναι δεν ειναι ελεφαντες...δεν μπορεις να φανταστεις που θα μπουνε....

Η λυση ειναι σπρεϋ....ψεκαζεις την κουκουλα χαμηλα γυρω-γυρω...

:wave2:

dmf
31/10/2010, 15:30
πού το βρισκουμε αυτο το spray; Μια αναζητηση που εκανα στο νετ, οι περισσοτεροι λενε οτι δεν κανουν τιποτα τετοιου ειδους προϊοντα. :mad: