PDA

View Full Version : DUCATI MonSteR 600



universalgr1
21/10/2010, 12:37
Παιδες καλημερα!

Μια γρηγορη ερωτηση..

Βρηκα μια DUCATI monster 600 του 1995
το παιδι τη δινει 1400 ευρωπουλα

ΕΙναι λιγα? Μηπως προκειται για τσακισμενη μηχανη??
αυτος φυσικα δηλωνει 22000 χλμ. αλλα αυτο απλα δεν παιζει..

Και τελος.. περα απο ολα αυτα..
Αξιζει μια τετοια αγορα? ή πεταμενα τα 1400??

Δεδομενο νο.1: Την γουσταρω χρονια αυτη τη μηχανη.. μιλαμε για καψουρα!!!!
Δεδομενο νο.2: Εχω οδηγησει Hondakia απο cb400 kai brosakia και ειχα Suzuki GSR 600.
Δεδομενο νο.3: Τα χρηματα αυτη τη στιγμη ειναι λιγοστα.. οποτε μη μου προτεινετε
το monster 620..
Δεδομενο νο.4: Μηχανικο με συνεργειο αποκλειστικα για DUCATI εχω σχεδον απεναντι απο το σπιτι. (χωρις αυτο να σημαινει οτι θελω και να πηγαινω καθε μερα..)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!



:wave2:

p@nos
21/10/2010, 13:12
η τιμη ειναι μια χαρα, αν η κατασταση της μοτο ειναι καλη...

τα χιλιομετρα ειναι πολυ πιθανο να εινια πραγματικα...δεν εχουν ολοι τις μοτο τους για παπι καθε μερα...ειδικα αν μιλαμε για ντουκατι...τα μοτερ ειναι σκυλια και δεν εχουν προβλημα οχι με 20, ουτε με 120,000χλμ...

αφου εχεις μηχανικο πηγαινε να το τσεκαρει και αν σου δωσει το οκ παρτο...περα απο ενα βασικο σερβις δε προκειται να χρειαστει ςκατι αλλο(λαδια υγρα ιμαντες καρμπ καθαρισμα/σεταρισμα και λογω ακινησιας πολυ πιθανα τσιμουχες μπροστινου)

SVX
21/10/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Παιδες καλημερα!

Μια γρηγορη ερωτηση..

Βρηκα μια DUCATI monster 600 του 1995




:wave2:



ειναι το "CITY" ?


τα λεφτα μια χαρα ειναι...τσεκαρε τι θελει απο Service ...(ιμαντες , ρουλεμαν, λαστιχα κλπ) και υπολογισε κι αυτα

universalgr1
21/10/2010, 13:30
οκ παιδες! Αυτο ηθελα να ακουσω!
Σας ευχαριστω πολυ!

Δεν ξερω αν ειναι το CITY.. δεν το εχω δει καν.
Θα κλεισω ενα ραντεβου να το δω πρωτα εγω.. και μετα ο μηχανικος μου.

Απλα σημερα ακουσα γι αυτο και ηθελα μια γρηγορη γνωμη αν αξιζουν αυτα τα λεφτα να ασχοληθω με Monsteraki του '95.. ή μαλλον αν θα αξιζει monsteraki με τοσα λιγα..

thanx.
Καλες βολτες και παντα ορθιοι!!



:wave2:

SVX
21/10/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
οκ παιδες! Αυτο ηθελα να ακουσω!
Σας ευχαριστω πολυ!



thanx.
Καλες βολτες και παντα ορθιοι!!



:wave2:


αυτο ηταν ε? τωρα πας να κανεις Register στο ducatisti.gr ... ? :rolleyes:

universalgr1
21/10/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αυτο ηταν ε? τωρα πας να κανεις Register στο ducatisti.gr ... ? :rolleyes:


:rotflmao:

Εννοειται!!! Τοσα χρονια το περιμενα!! Τελος στην αναμονη!!!!

Περα απ'την πλακα παντως, το Monster to θελω απο τοτε που πηρα το διπλωμα μηχανης..
Τωρα γιατι δεν το πηρα... ειναι μια αλλη μεγαααααλη ιστορια!!!

Απλα απο επισης καποιες αλλες συγκυριες εχω μεινει χωρις μοτορι εδω και πολλους μηνες (το παπι την εχει πληρωσει την νυφη!!) και με λιγα φραγκα που εχω στην ακρη μου φανηκε ιδανικη ευκαιρια και να παρω μηχανη και να ειναι και το Monsteraki εστω κι αν ειναι παππους το καημενο πια..

Δεν το παιζω ουτε ειδημων.. ουτε ducatisti...
Απλα δεν βρισκω λογο να το ψειριζω και πολυ..
:winka:

Τα σεβη μου!

universalgr1
22/10/2010, 08:24
Με γκαντεμιασες αφιλοτιμε SVX!!! :rotflmao:

To εδωσε το Monsteraki το παλικαρι... :bigcry:

Οριστε τωρα.. νεες ερωτησεις.....

Εχεις 1500 ευρωπουλακια, καθολου μηχανη και εχεις 2 επιλογες..

Ενα superfour αριστο..
κι ενα Monster χτυπημενο με 1000 ευρω...

Υποθετουμε παντα πως το χτυπημα-πεσιμο-τρακαρισμα ειναι επιφανειακο και δεν εχει παρει πλαισιο απλα το θελει το μαζεμα του...

Προτασεις???????
:wave2:

Sapadak
22/10/2010, 08:32
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/889234/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/992713/

universalgr1
22/10/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/889234/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/992713/

Σ'ευχαριστω φιλε μου!!

Τα εχω τσεκαρει αυτα..
Το δευτερο εχει φυγει μερες τωρα..
Το πρωτο δεν με αρεσει και πολυ γιατι ειναι εκδοση CITY -μονοσελο και φυσικα ασημι..

Thanks παντως..

Η ερωτησουλα που εθεσα παραμενει..

:D

Δήμιος
22/10/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Με γκαντεμιασες αφιλοτιμε SVX!!! :rotflmao:

To εδωσε το Monsteraki το παλικαρι... :bigcry:

Οριστε τωρα.. νεες ερωτησεις.....

Εχεις 1500 ευρωπουλακια, καθολου μηχανη και εχεις 2 επιλογες..

Ενα superfour αριστο..
κι ενα Monster χτυπημενο με 1000 ευρω...

Υποθετουμε παντα πως το χτυπημα-πεσιμο-τρακαρισμα ειναι επιφανειακο και δεν εχει παρει πλαισιο απλα το θελει το μαζεμα του...

Προτασεις???????
:wave2:

Ε και συ τι περίμενες, 1400 ευρώ το έδινε και να μείνει? Σε αυτές τις περιπτώσεις πας άμεσα με κάποιον που ξέρει 5 πράματα και αν είναι οκ και περπατάει δεν το σκέφτεσαι και πολύ...μηχανάκι με 1400 ευρά θα πάρεις, όχι παραλιακό οικόπεδο
Τώρα το άλλο που λες, αν δεν πάς να το δείς ότι και να λέμε είναι παρακινδυνευμένο. Αν το μοτο είναι σε τεύχη ή στραβό σασί γιατί να μπλέξεις? Αν είναι χτυπημένο στα περιφερειακά το παίρνεις ενα 800αρι και μετά βουρ στο ebay για ανταλλακτικά, σιγά σιγά, είναι και χειμώνας και ενδείκνυται για τέτοιες δουλειές, με υπομονή, μπορεί να σου βγεί πολύ φτηνά.

universalgr1
22/10/2010, 09:31
Σ'ευχαριστω φιλε μου!!!

Κατι τετοιο σκεφτομουν κι εγω..
:wave2:

Xrider
24/10/2010, 12:08
ΟΧΙ!!!
Αστο!
του '95 εχουν τον παλιο κινητηρα εχει και διαφορα εμφανισιακα...απο το '98 και μετα κοιτα.
Κοιτα το μπλοκ κινητηρα ετουτου μοντ '95
http://www.two-four-italia.co.uk/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/.pond/m600black.jpg.w300h225.jpg

και κοιτα αυτου μοντ'98

http://motoprofi.com/bikephoto/4393/ducati_monster_600_2001_2.jpg

universalgr1
25/10/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
ΟΧΙ!!!
Αστο!
του '95 εχουν τον παλιο κινητηρα εχει και διαφορα εμφανισιακα...απο το '98 και μετα κοιτα.
Κοιτα το μπλοκ κινητηρα ετουτου μοντ '95
http://www.two-four-italia.co.uk/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/.pond/m600black.jpg.w300h225.jpg

και κοιτα αυτου μοντ'98

http://motoprofi.com/bikephoto/4393/ducati_monster_600_2001_2.jpg

Eχουν ουσιαστικες διαφορες οι κινητηρες φιλε μου?
Πες μου αν θες τι εννοεις.. γιατι το οτι εχει παλιοτερο κινητηρα απλα.. δεν με ενοχλει.
αν ομως εννοεις οτι ο παλιοτερος ειναι προβληματικος,αναξιοπιστος κλπ κλπ ειναι θεμα οντως..

Μην ξεχναμε οτι σε τετοιες τιμες κανεις δεν μπορει να εχει απαιτησεις για αριστη μηχανη..
Τhanx παντως..

Xrider
25/10/2010, 11:10
Ο παλιος ειναι οτι ειχε μεινει απο την παραγωγη και τον φορεσαν επανω...εχει αλλες επιδοσεις και ειναι απο αυτους που εκαιγαν λαδια.
Παντως 1400 ευρω ειναι λιγα.
Αν σκεφτεις οτι τεποτιζο ,δαγκανες φρενων,φρενα,εξατμισεις,ζαντες,πηρουνι,σελα,οργανα κλπ αν τα πουλησεις ξεχωριστα βγαζεις πανω απο 1400ευρω

universalgr1
25/10/2010, 11:40
Aυτο εννοειται. Απλα αν μπορουσε ο πωλητης θα τα ειχε δωσει για ανταλλακτικα.
Αφου δεν το εκανε..

Τωρα μπορει να επωφεληθει και ο αγοραστης.. Αν δεν τσουλαει το τερατακι δεν ειναι ασχημη ιδεα να το κανεις παζλ.. Εφοσον εχεις καποιον να τα δωσεις..

Οπως και να χει.. το μοτορι δωθηκε αλλου.. οποτε αδικα το συζηταμε..

Το αλλο παντως που συζηταμε.. το τρακαρισμενο ειναι μοντελο '98 (ετσι λεει ο πωλητης)
Μιλησα μαζι του και με εχει στην αναμονη γιατι το εχει δει αλλος ενας κι εχει προτεραιοτητα...

Θα δουμε τι παιζει και με αυτο..
Αυτο ειναι μεγαλυτερη ευκαιρια.. Γιατι το δινει 1000 ευρω.. (χτυπημενο μεν..) αλλα οπως λενε και τα αδερφια απο πανω.. αν ειναι περιφερειακα οι ζημιες μπορει με υπομονη,χρονο και πολλη πολλη αγαπη να γινει κουκλα και χωρις μεγαλο κοστος..

Τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους!!!

:beer:

xenos
27/01/2011, 17:39
Σετική ερώτηση: για monster 600 μοντ. 2000 με ~60κ χλμ και φρέσκα λάστιχα και ψυγείο λαδιού, τι τιμή σαν φαίνεται νορμάλ? Επίσης από συντήρηση τι θέλει? Κόστος? Κανένα "κρυφό" κόστος? :)

universalgr1
29/01/2011, 11:02
Θεωρω 2000 ευρωπουλα ειναι αρκετα καλα.
Μερχρι 2500 ευρω max. αναλογα βεβαια την κατασταση του..

Κι αυτο για τα νεα λαστιχα.. Τωρα αδερφε.. Κρυφα κοστη δεν ξερω τι εννοεις, αλλα απο συντηρηση να ξερεις τα ducatiΑ εχουν τσιμπημενα service και ανταλλακτικα..

Γι αυτο πας με φιλαρακι ή τουλαχιστον εμπιστο μηχανικο να το δεις.. για να μην κανεις το συνεργειο δευτερο σπιτι σου..

Για περισσοτερα και μερικες πιο εμπειρες γνωμες υπαρχει παντα και το ducatisti.gr..

Χαιρετισμους..

Xrider
01/02/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η τιμη ειναι μια χαρα, αν η κατασταση της μοτο ειναι καλη...

τα χιλιομετρα ειναι πολυ πιθανο να εινια πραγματικα...δεν εχουν ολοι τις μοτο τους για παπι καθε μερα...ειδικα αν μιλαμε για ντουκατι...τα μοτερ ειναι σκυλια και δεν εχουν προβλημα οχι με 20, ουτε με 120,000χλμ...

αφου εχεις μηχανικο πηγαινε να το τσεκαρει και αν σου δωσει το οκ παρτο...περα απο ενα βασικο σερβις δε προκειται να χρειαστει ςκατι αλλο(λαδια υγρα ιμαντες καρμπ καθαρισμα/σεταρισμα και λογω ακινησιας πολυ πιθανα τσιμουχες μπροστινου)
+1