PDA

View Full Version : Περι ανρτησεων...



Drake21
21/10/2010, 12:49
Υπαρχει περιπτωση σε πισω αμορτισερ να ειναι σωστα ρυθμισμενη η προφορτιση(σωστο στατικο και δυναμικο sag)και παρολα αυτα εγω να την νοπιωθω σκληρη σαν τουβλο!!!
Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να θελω αλο ελατηριο η αφου ειναι τα sag σωστα ολα ειναι ok και ειναι ιδεα μου....αυτα.

Αφορα cbf 1000 με hyperpro αμορτισερ.

THEOD
21/10/2010, 12:56
Aν φοράει Hyperpro αμορτισέρ αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα φοράει και Hyperpro ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ (και όχι γραμμικό) ελατήριο. Σε αυτήν την περίπτωση η ρύθμιση μέσω τυποποιημένων τιμών sag πάει περίπατο...Trial και error θα ρυθμίσεις...

Επίσης δες μήπως ρυθμίζει απόσβεση συμπίεσης...Την αύξησή της την εισπράτεις σαν σκληρότητα και το αντίστροφο...

OldMan
21/10/2010, 15:37
Άσχετα αν το ελατήριο είναι γραμμικό ή προοδευτικό, με καμιά Παναγία δεν σκληραίνει (ούτε μαλακώνει) από την προφόρτιση....

(πρέπει να μετρήσω πόσες φορές το έχω πει...) :(

Αν τα sags είναι Ο.Κ. τότε και το ελατήριο είναι Ο.Κ. (για το βάρος σου + το βάρος της μηχανής) !!

Αλλαγή ελατηρίου θα χρειαζόταν αν δεν κατάφερνες να ρυθμίσεις ΚΑΙ τα 2 sags...

Τώρα, αν όντως είναι προοδευτικό το ελατήριο, πάρε μαζί τον αποπάνω κύριο και βγείτε στον δρόμο για ρυθμίσεις ...:winka:

sniper
21/10/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άσχετα αν το ελατήριο είναι γραμμικό ή προοδευτικό, με καμιά Παναγία δεν σκληραίνει (ούτε μαλακώνει) από την προφόρτιση....

(πρέπει να μετρήσω πόσες φορές το έχω πει...) :(

Αν τα sags είναι Ο.Κ. τότε και το ελατήριο είναι Ο.Κ. (για το βάρος σου + το βάρος της μηχανής) !!

Αλλαγή ελατηρίου θα χρειαζόταν αν δεν κατάφερνες να ρυθμίσεις ΚΑΙ τα 2 sags...

Τώρα, αν όντως είναι προοδευτικό το ελατήριο, πάρε μαζί τον αποπάνω κύριο και βγείτε στον δρόμο για ρυθμίσεις ...:winka:


Σε βαρέθηκα ρε μαλ@κα......

Drake21
21/10/2010, 18:51
μετραω στατικο sag 15mm με 12+/-5mm να δινει η hyperpro για το μηχανακι μου(λογικο αφου εχει 12 εκατοστα διαδρομη),αρα μεσα ειμαι με +3mm διαφορα απο το ιδανικο,και δυναμικο με εμενα πανω 34mm(το τελειο θα ηταν να ειναι 40mm αλλα δεν με χαλαει γιατι πιο πολυ δικαβαλο θα κυκλοφορει το μηχανακι)....

τα trial και error δεν γνωριζω τι ειναι...
υπαρχει περιπτωση να σκλυραινει αποτομα λογο προοδευτικοτητας μετα απο αυτα που μετραω???

συγνωμη αν οποιαδηποτε στιγμη χρησημοποιησα λαθος ορολογια,ελπιζω να με καταλαβατε παντως...

DrBig
21/10/2010, 19:00
απο ρυθμιση αποσβεσης πως πας?

THEOD
21/10/2010, 19:10
trial και error εννοώ να ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ... Επειδή πιθανότατα φοράς προοδευτικό ελατήριο (τσέκαρε αν όντως είναι έτσι...), τα τυποποιημένα νούμερα sag δεν είναι πανάκεια - ούτε καν ως αρχικά σημεία ρύθμισης. Δοκίμασε και με λιγότερη και με περισσότερη προφόρτιση και αξιολόγησε τις διαφορές οδηγώντας χωρίς να σε απασχολούν τα sag

Εμπειρικά θα σου πω ότι όσες φορές ένοιωθα σκληρή (και για να μην αρχίσει πάλι ο παλιόγερος εννοώ ΜΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΗ...) την ανάρτηση, αντίθετα από την κοινή πρακτική το μηχανάκι ήθελε ΑΥΞΗΣΗ προφόρτισης ώστε η ανάρτηση να δουλεύει περισσότερο στο αρχικό και πιο μαλακό κομμάτι της διαδρομής της...

Επίσης τσέκαρε αυτό που σου είπα για την απόσβεση συμπίεσης. Αν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης χαλάρωσέ την 4-5 κλικ και δες αν γλύκανε... Απλά σημείωνε κάπου τις αρχικές ρυθμίσεις ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορείς να γυρίσεις σε αυτές

Πάντως γενικά τα Hyperpro έχουν την φήμη του "σφικτού" όσο αφορά τα ελατήριά τους... :wave2:

Drake21
21/10/2010, 19:56
παιδια α αποσβεση ειναι μια χαρα,η hyperpro λεει 20 ανοιχτο +/-5 και εγω στο ταξιδι το εχω 13 στην πολη 18....

το ελατηριο ειναι προοδευτικο...επιπλεον προφορτιση δεν θελει με τιποτα...και το στατικο sag πρεπει να ισχυει γιατι αλλιως δεν θα το εδινε η hyperpro στο manual του αμορτισερ...καλα δεν λεω?

αν το αποφορτισω κι'αλλο καθεται πολυ το μηχανακι...πιο πολυ απο οτι καθοταν με το μαμα που το ενοιωθα πιο μαλακο...

ελπιζω να μην ειναι η ιδεα μου,γιατι απο οτι καταλαβαινω μαλλον θελω πιο μαλακο ελατηριο...

by the way theod εχουμε παει μαζι και βολτουλες με το FazerClub οταν ειχα ακομα cbf600...

ευχαριστω πολυ παντως...τι μαλακια εκανα που δεν πηρα ohlins...κλαψ!!!

daz
21/10/2010, 19:59
Ακόμα ταλαιπωρείσαι μωρέ με αυτό το αμορτισέρ? Θυμάμαι το θρεντάκι σου πριν μερικούς μήνες.

THEOD
21/10/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
παιδια α αποσβεση ειναι μια χαρα,η hyperpro λεει 20 ανοιχτο +/-5 και εγω στο ταξιδι το εχω 13 στην πολη 18....


Μιλάω για απόσβεση ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ...Δεν ξέρω εσύ ποιά εννοείς...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
επιπλεον προφορτιση δεν θελει με τιποτα...και το στατικο sag πρεπει να ισχυει γιατι αλλιως δεν θα το εδινε η hyperpro στο manual του αμορτισερ...καλα δεν λεω?

αν το αποφορτισω κι'αλλο καθεται πολυ το μηχανακι...πιο πολυ απο οτι καθοταν με το μαμα που το ενοιωθα πιο μαλακο...



Το δοκίμασες ή απλώς το συμπεραίνεις ...??? Δοκίμασε και που ξέρεις....Και στο λέω γιατί με βάση αυτά που γράφεις για το πόσο "κάθεται" το μηχανάκι ψυχανεμίζομαι ότι μάλλον κυκλοφορείς με ανεπαρκή προφόρτιση με αποτέλεσμα να καταναλώνεις με το φορτίο την μισή (και μαλακή) διαδρομή του ελατηρίου και μετά προσπαθείς να τα βγάλεις πέρα με την υπόλοιπη (και πάνσκληρη...). Στο κάτω-κάτω τσάμπα είναι μια δοκιμή... :wave2:

DrBig
21/10/2010, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Εμπειρικά θα σου πω ότι όσες φορές ένοιωθα σκληρή (και για να μην αρχίσει πάλι ο παλιόγερος εννοώ ΜΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΗ...) την ανάρτηση, αντίθετα από την κοινή πρακτική το μηχανάκι ήθελε ΑΥΞΗΣΗ προφόρτισης ώστε η ανάρτηση να δουλεύει περισσότερο στο αρχικό και πιο μαλακό κομμάτι της διαδρομής της...


Δεν κανει διαφορα αυτο που λες. Οσο η προφορτιση ειναι τετοια που να υπαρχει εστω και λιγο στατικο σαγκ, τοτε το ελατηριο στην ιδια περιοχη δουλευει. Το μονο που αλλαζει ειναι το υψος.

Drake21
21/10/2010, 20:23
μεγαλη μαλακια η hyperpro παιδια...μακρια!!!

αποσβεση επαναφορας,συμπισεσης δεν εχει...

και ναι,το εχω δοκιμασει πιο προφορτισμενο...ΑΚΙΝΗΤΟ ειναι...μεγαλη γκαντεμια με το κολοαμορτισερ!!!τελος παντων,θα το αφησω ως εχει και αν βρεθει κανενα 200αρι θα παω να βρω καποιο καινουριο πιο σωστο ελατηριο...μονο ετσι θα μου φυγει μαλλον η μαλακια που με δερνει

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
21/10/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
μεγαλη μαλακια η hyperpro παιδια...μακρια!!!

αποσβεση επαναφορας,συμπισεσης δεν εχει...

και ναι,το εχω δοκιμασει πιο προφορτισμενο...ΑΚΙΝΗΤΟ ειναι...μεγαλη γκαντεμια με το κολοαμορτισερ!!!τελος παντων,θα το αφησω ως εχει και αν βρεθει κανενα 200αρι θα παω να βρω καποιο καινουριο πιο σωστο ελατηριο...μονο ετσι θα μου φυγει μαλλον η μαλακια που με δερνει

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μια χαρα ειναι η Hyperpro! Απλα μαθε να την ρυθμιζεις. Η αποσβεση επαναφορας επηρεαζει και την αποσβεση συμπιεσης. Εξ'αλλου και να χαλαρωνες την αποσβεση συμπιεσης, αυτο δεν σημαινει πως θα μαλακωνε η αναρτηση.

reinmeister
21/10/2010, 20:33
αυτο με την ρυθμιση του sag,με τετοια λεπτομερεια,σε δρομισιο μηχανακι δεν την καταλαβα ποτε...

σε ολα τα street ενα στατικο της ταξης των 20-25 mm, παντα καλυπτε το θεμα ελατηριου...λεπτομερειες ηθελαν μονο οι αποσβεσεις...παντα μιλωντας για αναβατη που δεν θυμιζει ουτε τον βουδα,ουτε την κλωντια σιφερ...

μονο οταν ρυθμιζα αγωνιστικα επαιζα λεπτομερως και εκει...

Drake21
21/10/2010, 20:41
αυτο το μια χαρα ειναι η Hyperpro δεν ξερεις ολη την ιστορια...γι'αυτο το λες...μια χαρα χαλια ειναι!!!!οποιος θελει αλαζουμε κινητα να του πω το story γιατι θελει 2 μερες να γραφω....

και μαλλον θελω αλο ελατηριο...πηγα κατω και ξαναμετρησα...

για στατικο 15 με 12 ιδανικο μου δινει δυναμικο 33 με 40 ιδανικο...αρα δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο και μαλλον δεν γινεται να γινει με το παρον ελατηριο(κλαψ)...οσο για την λεπτομερεια...αφου το νιωθω και η μετρηση μου το επιβεβαιωνει μαλλον δεν ειναι λεπτομερεια!!!

σας ευχαριστω πολυ παντως ολους σας για το ενδιαφερον!!!

DrBig
21/10/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
αυτο το μια χαρα ειναι η Hyperpro δεν ξερεις ολη την ιστορια...γι'αυτο το λες...μια χαρα χαλια ειναι!!!!οποιος θελει αλαζουμε κινητα να του πω το story γιατι θελει 2 μερες να γραφω....

και μαλλον θελω αλο ελατηριο...πηγα κατω και ξαναμετρησα...

για στατικο 15 με 12 ιδανικο μου δινει δυναμικο 33 με 40 ιδανικο...αρα δεν ειναι σωστα ρυθμισμενο και μαλλον δεν γινεται να γινει με το παρον ελατηριο(κλαψ)...οσο για την λεπτομερεια...αφου το νιωθω και η μετρηση μου το επιβεβαιωνει μαλλον δεν ειναι λεπτομερεια!!!

σας ευχαριστω πολυ παντως ολους σας για το ενδιαφερον!!!


Δε ξερω τι εχεις τραβηξει με την εταιρια.
Παντως πριν μπεις σε αλλα εξοδα, χαλαρωσε την αποσβεση σου (αν δε το εχεις κανει ηδη).
Mου φαινεται παραξενο (αλλα οχι αδυνατο) ενα προοδευτικο ελατηριο να ειναι τοσο οφφ σε σκληροτητα. Αν θυμαμαι καλα εχει εμφανιστει και αλλο θρεντ με αναλογο προβλημα (ισως του μελους npat ?)

Για την ακριβεια, μειωσε τελειως την αποσβεση επαναφορας και πηγαινε μια βολτα γυρω στο τετραγωνο. Ετσι θα παρεις μια ιδεα για το ποσο σκληρο (η οχι) ειναι το ελατηριο, χωρις να μπερδευεσαι απο τις αποσβεσεις.

Drake21
21/10/2010, 21:03
δεν θελω να το παιξω ξερολας,απλα εχω την αισθηση οτι μετα τους πρωτους ποντους το ελατηριο σκληραινει παρα πολυ...για να καταλαβεις ζυγιζω 78 κιλα και δινει sag 33...με τον κουμπαρο μου που ειναι 124 το sag φτανει μολις στο 40!!!θα δοκιμασω και αυτο που μου ειπες!!!ευχαριστω...και οποπιαδηποτε αλλη γνωμη-βοηθεια δεκτη!!!και εννοειται οτι δεν θα αλαξω ελατηριο τωρα...δεν υπαρχει το κασερακι!!!:cool: :cool: :cool: και δεν εμπιστευομαι και πως κανενας θα με βοηθησει να βρω το σωστο ελατηριο!!!δεν νομιζω πως υπαρχει το σωστο database στην χωρα μας....πρεπει να ταλαιπωρηθω δηλαδη κι'αλο με δοκιμες αμφιβολου αποτελεσματος...

DrBig
21/10/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
δεν νομιζω πως υπαρχει το σωστο database στην χωρα μας....πρεπει να ταλαιπωρηθω δηλαδη κι'αλο με δοκιμες αμφιβολου αποτελεσματος...

ΑΥτο δεν ειναι τοσο δυσκολο....δεσε μια τσαντα στη πισω σελα και βαζε βαρος μεχρι να νοιωσεις οτι το ελατηριο ειναι οκ. Οποτε αυτοματα ξερεις για ποσα κιλα ειναι το ελατηριο που εχεις. Μετα μπαινεις στο σαιτ της εταιρειας, βρισκεις το ελατηριο σου και ξεροντας πλεον για ποσα κιλα ειναι συμφωνα με την δικη σου αισθηση, βρισκεις και πιο πρεπει να παρεις.

Drake21
21/10/2010, 21:13
σκεψου να εχεις πληρωσει ενα αμορτισερακι 600ευρακια ,μετα απο ταλαιπωρια 4μηνων ποσο γελοια ειναι ολα αυτα....

τελος παντων,θα δουμε!!!

THEOD
21/10/2010, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
σκεψου να εχεις πληρωσει ενα αμορτισερακι 600ευρακια ,μετα απο ταλαιπωρια 4μηνων ποσο γελοια ειναι ολα αυτα....

τελος παντων,θα δουμε!!!

Το ότι πιθανόν φοράς ένα εντελώς ακατάλληλης σκληρότητας ελατήριο (και δεν ξέρω αν η Hyperpro δίνει αυτό ως στάνταρ ή αν κατά την αγορά έπαιξε καμιά επιλογή εκ μέρους σου για αυξημένο φορτίο, συχνό δικάβαλλο κλπ) δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του αμορτισέρ ή γενικά με τα προιόντα της εταιρίας.

Οποιοδήποτε αμορτισέρ, όσο και θαυμάσιο και να ήταν, θα λειτουργούσε το ίδιο άσχημα με λάθος σκληρότητας ελατήριο... Για τσέκαρε μήπως στο ίδιο αμορτισέρ μπορείς να φορέσεις κάποιο κλασσικό-γραμμικό ελατήριο την σκληρότητα του οποιου θα την αποφασίσεις παίρνοντας ως αναφορά και σημείο εκκινησης την αντίστοιχη τιμή του μαμίσιου (που φαντάζομαι θα αναφέρεται στο σερβις μάνουαλ).

Και επιτέλους...ΞΕΚΟΛΛΑ από τα νούμερα των sag...Δεν είναι ευαγγέλιο... Απλά ενδεικτικά νούμερα για να αρχίσεις είναι που μάλιστα στην περίπτωσή σου λόγω προοδευτικού ελατηρίου έχουν μόνο ακαδημαική αξία... Προσωπικά σε 3 διαφορετικά μηχανάκια μου έχω πάρει την καλύτερη λειτουργία της ανάρτησης με 3 εντελώς διαφορετικά σετ-άπ όσο αφορά τα sag...

dankannn
21/10/2010, 21:59
Εγώ θέλω να σε ρωτήσω από περιέργεια , σε ένα άλλο post
που είχες κάνει δεν έλεγες ότι τα παιδια από το K-Shok σου έλυσαν το πρόβλημα ?
Αφού εξακολουθείς να έχει πηγες πάλι στα παιδία να ρωτήσεις ?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=108340&perpage=15&pagenumber=2

npat
21/10/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
παιδια α αποσβεση ειναι μια χαρα,η hyperpro λεει 20 ανοιχτο +/-5 και εγω στο ταξιδι το εχω 13 στην πολη 18....


Είσαι σίγουρος ότι το διαβάζεις σωστά? Αν έχουμε την ίδια ανάρτηση τότε νομίζω ότι η προτεινόμενη απόσβεση επαναφοράς (από την Hyperpro) είναι από 20 κλικ (από το τέρμα κλειστό) μέχρι 25κλικ. Εμένα πάντως (σου ξαναλέω, ΑΝ έχουμε το ίδιο αμορτισέρ) το 19 μου φαίνεται αρκετά "σκληρό"... Για το 18, και πόσο μάλλον το 13, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!

Μετά, αν προσέξεις, ο άξονας του αμορτισέρ έχει πάνω του ένα μικρό o-ring σπρώξτο τέρμα πάνω και κάνε μια βόλτα τριγύρω. Δες μετά τι ποσοστό της διαδρομής χρησιμοποιήθηκε (αν τερμάτισε δηλαδή η ανάρτηση).

Drake21
21/10/2010, 23:00
dankannn νομιζα οτι ηταν ολα OK!!!και να σου πω κατι,χωρις να θηξω κανεναν?τα παιδια στο k-shock μου ρυθμισαν το αμορτισερ και νομιζα οτι ειναι μια χαρα...στο ταξιδακι ευρωπη με καλους δρομους ολα οκ ηταν αλλα ελα τωρα που ηρθα ελλας απο τις λακουβες και τα σαμαρακια νομιζω πως θα μου φυγουν τα σφραγισματα!!!


THEOD,διαβασε το λινκ του dankannn να καταλαβεις τις παπαριες που εκανε η hyperpro που με την βοηθεια του αντιπροσωπου(εξηπηρετικοτατος)και των παιδιων απο το k-shock(κυριως του Αντωνη)προσπαθησα να λυσω και θα καταλαβεις!!!ειναι δυνατον να παραγγελνεις κατι να σου στελνουν κατι αλο και μετα η λυση που σου στελνουν για να διορθοσουν το λαθος τους να μην ταιριαζει καν...σοβαρη εταιρια,ετσι φτιαχνω και γω!!!μπορει να ειναι επιστημονες στα ελατηρια αλλα ως εκει,σε ολα τα αλλα λυπει τουλαχιστον η υποτιπωδης οργανωση...δεν νομιζω να ειπα εγω τι ελατηριο να μου βαλουν,βαρος αναβατη συνεπιβατη εδωσα για την προοδευρικοτητα...τα λαθη ειναι δικα τους!!

npat,σε παρακαλω πες μου το βαρος σου,το φορτομα και τι παραγγειλες σε ενα πμ και αν μπορεις να δεις τον κωδικο του ελατηριου(το λεει πανω στο manual αλλα φαινεται και στο ελατηριο)ετσι για να εχω μια ιδεα συγκρισης....εμενα αρχικα μου ειχαν στειλει το 1238 και το σκληρο τωρα ειναι το 3128...αν ειναι cbf1000 το δικο σου,αν ειναι 600 αλαζει το πραμα γιατι εσυ δεν εχεις μοχλικο...

Drake21
21/10/2010, 23:09
και το sag ειναι ευαγγελιο εκτος αν θες κατι διαφορετικο εξειδεικευμενο για καποιες αγωνιστικες συνθικες...το δυναμικο sag πρεπει να ειναι το 1/3 της διαδρομης του αμορτισερ για να μπορει αυτο να δουλεψει ιδανικα προς τα πανω και προς τα κατω...νομιζω τουλαχιστον,κατι αναλογο για τις ρυθμισεις των αναρτησεων μας εχουν πει και στα css...

npat
22/10/2010, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21

τι παραγγειλες ... και αν μπορεις να δεις τον κωδικο του ελατηριου (το λεει πανω στο manual αλλα φαινεται και στο ελατηριο) ετσι για να εχω μια ιδεα συγκρισης ... αν ειναι 600 αλαζει το πραμα γιατι εσυ δεν εχεις μοχλικο...

CBF600 έχω. Τον κωδικό του ελατηρίου δεν τον θυμάμαι (και αν δεν πλύνω το μηχανάκι δύσκολα θα τον διαβάσω από πάνω). Το μάνιουαλ έκανε φτερά στην μετακόμιση...

:wave2:

dankannn
22/10/2010, 08:54
Τάσο πέρα από τα sag έχεις βάλει πάλι μαμά τις ρυθμίσεις συμπίεσης επαναφοράς που έχει από το manual ? ( προφανώς αλλά το ρωταω)
Και πάντα μετράμε από τέρμα δεξιά ,βιδώνεις τέρμα δεξιά και μετά μετράμε κλικ γυρνώντας ριστερά.
Ακομα μπορεί ο Αντώνης να στο είχε πιο σκληρό λόγο του ταξιδίου σου αλλά εγώ θα σου έλεγα να τα ξανα ρωταγες τα παιδια.
Παντος αυτό που λες μου το έχει πει και άλλος με cbr600f που είχε hyper pro και ήταν κούτσουρο.
Γενικά παντός μου κάνει εντυπώσει να έχουν κάνει λάθος από έξω γιατί όταν το αγοράζεις άρχετε με γραμμικό ελατήριο από την μαμά του και δίνεις μια διάφορα και σου βάζουν προοδευτικό και τους λες και το βάρος οπότε είναι ότι βάλει παραγγελία ο αντιπρόσωπος.
Το θέμα να είναι λάθος το αμορτισες το έχεις τσεκάρει με τους κωδικούς ?
η να είναι προβληματικό?
Παντος sorry αλλά ο αντιπρόσωπος είναι λίγο γκαγκα ς σε μένα των ρωτησα και μου στέλνει προσφορά και το αμορτισέρ δεν είχε ότι μου έλεγε επάνω και παραλίγο να το βάλω παραγγελία και ευτυχώς που έστειλα μήνυμα και τον ξαναρώτησα.
Και σε φίλο με 1100 xx του είχαν δώσει λάθος ελατήρια και τον κατάλαβαν στο k-shock .

nktR
22/10/2010, 09:10
μισό, γιατί μάλλον έχεις μπερδευτεί.
Οι τιμές που δίνεις αγγίζουν την τελειότητα των ρυθμίσεων που θες.
0,7cm-1,7cm είναι το στατικό που θες να το ρυθμίσεις=οπότε είσαι μέσα στις τιμές
3cm-4cm είναι το δυναμικό σου=οπότε πάλι είσαι μέσα στις τιμές

Αμορτισέρ με απόσβεση συμπίεσης δεν χρειαζόταν να πάρεις και καλά έκανες (δεν ξέρω και εάν βγαίνει για το δικό σου μοντέλο, αλλά και να έβγαινε θα το πλήρωνες στην απαγορευτική 2πλάσια τιμή)

Ελατήριο μαλακότερο ΜΗΝ αλλάξεις γιατί θα ξεφύγεις τελείως από το στατικό σου sag (βάζοντας μαλακότερο ελατήριο το δυναμικό σου θα μεγαλώσει π.χ. έως 0,5 cm αλλά και το στατικό σου θα αυξηθεί +~0,5cm)

Όλα τα after αμορτισέρ δουλεύουν μια χαρά και πάρα μα πάρα πολύ καλά και μπορείς να τα εμπιστευτείς
(τόσο καιρό που οδηγούσες με του κατασκευαστή το αμορτισέρ που είναι για τον έουλα :p δεν σε πείραζε..?)

Αυτά και ελπίζω να σε βοήθησα να ξεκαθαρίσεις την σκέψη σου

Δούλεψέ το, πίστεψέ με και τα παιδιά που σου γράφουν το ίδιο, θα το αγαπήσεις :wave2:

Καλό Π,Σ,Κ :sun:

THEOD
22/10/2010, 09:42
Διαβάζοντας για πρώτη φορά και το προηγούμενο πόστ πριν μερικούς μήνες, απλώς μερικές σκόρπιες σκέψεις...

Πιθανόν να φοράς λάθος αμορτισέρ, ή ελατήριο, ή και τα δύο μαζί. Τσέκαρε τους κωδικούς τους.

Πιθανόν κατα την παραγγελία του ελατηρίου είτε εσύ είτε ο αντιπρόσωπος να δηλώσατε αυξημένο φορτίο ή πολύ συχνό δικάβαλλο οπότε αντί για το στάνταρ να ήρθε κάποιο "ενισχυμένο" ελατήριο. Μπορεί επίσης να τα έχετε κάνει μεν σωστά αλλά από λάθος (πάντα υπάρχει η πιθανότητα) να έχουν έρθει άλλα εξαρτήματα. Τσεκάρισμα (ξανά) στους κωδικούς.

Παραπάνω απόσβεση απ' ότι θα έπρεπε. Χαλάρωσέ την να δεις τι θα πάρεις...

Στο είπα και στην αρχή. Γενικά τα Hyperpro έχουν την φήμη του "σφικτού". Στους δρόμους τους μπορεί να μην είναι τόσο εμφανές αλλά στην Ελλάδα το νοιώθεις για τα καλά...

Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα παράγγειλε γραμμικό ελατήριο. Στις πίσω αναρτήσεις που λόγω μοχλικών υπάρχει ενσωματωμένη γεωμετρικά η προοδευτικότητα, τα προοδευτικά ελατήρια δεν δουλεύουν πάντα καλά (αν και οι γνώμες γύρω από αυτό διίστανται...). Στο σέρβις μανουαλ λογικά θα αναγράφονται τα στοιχεία του μαμίσιου (μήκος, σκληρότητα κλπ). Με βάση αυτά μπορείς να παραγγείλεις κάποιο αφτερμάρκετ διαφοροποιώντας μόνο την σκληρότητα στον βαθμό που επιθυμείς. (ένα 10-15% πιο σκληρό από το μαμίσιο θα ήταν μια καλή αρχική σκέψη). Μην κάνεις όμως τίποτα πριν βεβαιωθείς ότι το αμορτισέρ είναι πράγματι το κατάλληλο για το μηχανάκι σου...

Πήγαινε στο K-shock (αφού έτσι κι αλλιώς γνωρίζουν το θέμα) και συζητήστε το. Κάτι θα προτείνουν δεν μπορεί...


Καλή συνέχεια..

:wave2: :wave2:

Drake21
22/10/2010, 12:46
επικοινωνησα με τα παιδια στο k-shock να μου βρουν αν υπαρχει καποιο ελατηριο πιο μαλακο να κανω δουλειτσα...ξαναστειλα και mail στην hyperpro...μπας και βοηθησουν και αυτοι!!!

Φιλε Theod ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...
το αμορτισερ ειναι τσεκαρισμενα το σωστο,το ελατηριο ηταν λαθος απο την αρχη,ο ανριπροσωπος ειχε στειλει σωστη παραγγελια στην αρχη και ειχαν κανει λαθος στην τοποθετηση ελατηριου απο την hyperpro γι'αυτο και μου εστειλαν αλο ελατηριο δωρεαν,που ηταν ομως πολυ μακρυ!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: το ελατηριο μαλλον εχει καποιο θεμα!

φιλε nktR,αυτο ρωταγα απο την αρχη αυτου του post!!!αν ειναι δυνατον με σωστα sag να ειναι τουβλο το ελατηριο!και πιστεψε με το εχω δουλεψει το αμορτισερ,αν δεν μου φαινοταν τοσο τουβλο δεν θα το συγκρινα με το μαμα,το οποιο βασικα αλαξα γιατι ηθελα να ρυθμισω την επαναφορα!!!με το καινουριο αμορτισερ εχω κανε 5000χλμ σε αλπεις,2000χλμ σε Ελλαδα και 1css,γι'αυτο προβληματιζομαι που μου φαινεται ακομα τουβλο!!!το λαθος σου ειναι οτι...αν βαλω πιο μαλακο ελατηριο για να βρω το στατικο sag θα προφορτισω περισοτερο...το δυναμικο sag ομως επειδη το ελατηριο δεν θα εχει την ιδια συναμη στην συνεχεια λογικα θα ειναι μεγαλυτερο!!οταν εχεις στατικο σωστο και λιγο πιο πολυ και δυναμικο λιγο μικροτερο αυτη ειναι η λυση,πιο μαλακο ελατηριο...μακαρι ομως να ειναι τελικα OK ετσι και ολα να ειναι στο μυαλλο μου,δεν μου περισεβουν 150-200 ευρα,ουτε εχω πολυ ελευθερο χρονο για πειραματισμους...

φιλε dankannn,δεν ειπα οτι ο αντιπροσωπος κατεχει,απλα ειπα οτι ειναι εξυπυρετικοτατος!βοηθησε στο να βγει ακρη με το πρωτο ελατηριο,και οταν ειχα προβλημα με το δευτερο ειπε στα παιδια στο k-shock που καταλαβαιναν το προβλημα σαν τεχνικοι και πηραν το μερος μου "καντε οτι χρειαστει να ειναι ευχαριστημενος ο πελατης και τα εξοδα δικα μου",εννοωντας παντα τα ανταλακτικα!εξυπυρετικοτατος ειπα οχι ειδιμον!!!

θα δοκιμασω τωρα που θα φυγω ΠΣΚ Λαρισα στην πεθερα να δουλεψω με πιο αργη αποσβεση επαναφορας οπως μου λετε,αλλα αν ειναι ετσι κραταγα και το μαμα(που λεει ο λογος:) :) :)

ευχαριστω πολυ παντως,οποιαδηποτε περετερω βοηθεια παντα ευπροσδεκτη!!!

το καλο της ιστοριας ειναι οτι σε 4μηνες εχω μαθει πραγματα για τις αναρτησεις που δεν θα μαθενα σε 30 χρονια!!!:beer: :beer:

συγνωμη για την ορθογραφια αλλα γραφω βιαστικα και βαριεμαι να τσεκαρω!:blush: :blush: :blush:

Drake21
26/10/2010, 20:52
Δοκιμασα αυτο με την αποσβεση επαναφορας...γινεται αν την επιταχυνω σαν το μαμα καπως απλα με πιο σκληρο ελατηριο...
Απο την Hyperpro Μου ειπαν οτι ο υπευθυνος παραγωγης λυπει και πρεπει να επιστρεψει για να μου απαντησουν!!!μπακαλεισον κατασταση,τους ειπα ποτε να περιμενω απαντηση και ακομα περιμενω!
Γενικα εχω απογοητευτει αλλα επειδη ξεκινησα με το πισω αμορτισερ θελω να μου πει καποιος απο εδω αν εχει γνωμη....

Αξιζει τον κοπο να τα σκασω να παρω ohlins???ερχεται με πληρες ρυθμισεις στα 1050 ευρα πλεον με το νεο ΦΠΑ και εχει γραμικο ελατηριο στανταρ,δεν δηλωνεις κιλα κτλ...ψηνομαι πραγματικα να τα σκασω,αν ακουσω ειδικα οτι αξιζει τον κοπο παραπανω απο το hyperpro!!!

Το γραμικο ελατηριο που φοραει θα δουλεψει σωστα με τα μπροστα προοδευτικα η πρεπει να παρω και για μπροστα ohlins?

Ευχαριστω!!!

stefanos
27/10/2010, 14:24
Αν ψήνεσαι να σκάσεις 1050 δεν είναι άσχημη επιλογή το πλήρως ρυθμιζόμενο.
Αλλά νομίζω ότι υπάρχει υποχρέωση από το εργοστάσιο να σε καλύψει.

Drake21
28/10/2010, 02:38
αν εννοεις για το hyperpro αντε βγαλε ακρη με καποιο εργοστασιο στην αλλη ακρη της ευρωπης...

THEOD
28/10/2010, 08:12
Στην θέση σου εγώ πριν τα ξανασκάσω χοντρά για Ολινσ θα προσπαθούσα να λύσω το πρόβλημα του Hyperpro... Το πρόβλημά σου απ' ότι φαίνεται δεν είναι το αμορτισέρ - ένα σωστό ελατήριο είναι αυτό που χρειάζεσαι... :wave2:

nktR
28/10/2010, 08:56
δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τη γνωμη του Drake21 αφού θα κάνει αυτό που θέλει και όχι αυτό που πρέπει.
Δεν κατάλαβα όμως κάτι. Αφού έχεις ήδη αποφασίσει κάτι άλλο γιατί το ταλαιπωρείς το θέμα βάζοντας thread στο Τεχνικά Θέματα Tips & Tricks>Περι ανρτησεων.....?
Καλή συνέχεια και καλό ξεκαθάρισμα στις σκέψεις σου για να βρεις τη σωστή σειρά :wave2: