PDA

View Full Version : Rpg



EVI
21/10/2010, 19:13
Ασχολειτε κανεις σας με rpg???? καποτε -για τους γνωστες- επαιζα και το Live (vampire) στο fantasy στη Βικτωρια. Αλλα τωρα τα εχω παρατησει χρονια... ομως το σκευτομε να ξαναρχισω , παιζει κανεις απο εδω?????

sniper
21/10/2010, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
..... ομως το σκευτομε να ξαναρχισω .....

Ξανασκέψου το....


215665

EVI
21/10/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ξανασκέψου το....

θενκς βαριεμε να τα διορθωνω ολα με κοκκινες γραμμουλες τα αφηνω ξαναγινε μοντερειτορ να μου τα διορθωνεις εσυ :blush: :blush: :blush: και μην σπαμαρεις!!!!! :mad:

:blush:

Joyrider
21/10/2010, 19:28
Με pen and paper D&D ασχολούμαστε η παρέα. Από 2nd edition μέχρι σήμερα.

EVI
21/10/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Με pen and paper D&D ασχολούμαστε η παρέα. Από 2nd edition μέχρι σήμερα.

:beer: ξεκινα RAVENLOFT d20 system (D&D 3rd edition) τωρα σε ενα μαγαζι στον Πειραια.

Joyrider
21/10/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:beer: ξεκινα RAVENLOFT d20 system (D&D 3rd edition) τωρα σε ενα μαγαζι στον Πειραια.

Και εμείς τώρα αυτήν θα ξεκινήσουμε (expedition to castle ravenloft) σε 3.5 σε καμιά βδομάδα. Θεσ/νίκη βέβαια.:beer:

EVI
21/10/2010, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Και εμείς τώρα αυτήν θα ξεκινήσουμε (expedition to castle ravenloft) σε 3.5 σε καμιά βδομάδα. Θεσ/νίκη βέβαια.:beer:

σουπερ! δεν εχω ξαναπαιξει βεβαια αλλα με εχουν ψιλοβαλει στο κλιμα και μου ακουγετε πολυ ενδιαφερον! απλα πρεπει να μαζευτουμε και αλλοι! και ειπα να το βαλω εδω μπας και ενδιαφερετε κανεις! :beer:

Joyrider
21/10/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
σουπερ! δεν εχω ξαναπαιξει βεβαια αλλα με εχουν ψιλοβαλει στο κλιμα και μου ακουγετε πολυ ενδιαφερον! απλα πρεπει να μαζευτουμε και αλλοι! και ειπα να το βαλω εδω μπας και ενδιαφερετε κανεις! :beer:

Αυτό είναι το παν. Το κλίμα. Αν γίνεται καλό roleplaying και υπάρχει ατμόσφαιρα πωρώνεσαι.

AUFGEBRACHT
21/10/2010, 19:41
Αααααα, αυτά τα RPG...εγώ νόμιζα τα άλλα...


215674

mats8282
21/10/2010, 20:59
Baldur's Gate II

:smokin:

SpineshankD
22/10/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Baldur's Gate II

:smokin:

ετσι εμεις τονε παιζουμε τον rpg μονοι μας :smokin:

avlihos
22/10/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Αααααα, αυτά τα RPG...εγώ νόμιζα τα άλλα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mats8282
22/10/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
ετσι εμεις τονε παιζουμε τον rpg μονοι μας :smokin:

Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι έβλεπα αυτά που κάναμε με χαρτί στο ΚΨΜ να γίνονται στην οθόνη..Άψογο παιχνίδι


:D :D

Joyrider
22/10/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι έβλεπα αυτά που κάναμε με χαρτί στο ΚΨΜ να γίνονται στην οθόνη..Άψογο παιχνίδι


:D :D

Icewind Dale? :D

dmf
22/10/2010, 14:00
MMORPG σου κανει; :look:

mats8282
22/10/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Icewind Dale? :D

Καμία σύγκριση :rolleyes:

Joyrider
22/10/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Καμία σύγκριση :rolleyes:

Βρε δεν είπα να τα συγκρίνεις... Απλά αν έχεις δοκιμάσει. Το Ι με κανόνες 2nd και το ΙΙ me 3rd? Αν και εγώ τα βρίσκω το ίδιο αξιόλογα.

mats8282
22/10/2010, 14:25
Το ένα είχα δοκιμάσει...

Αλλά μετά το BGII και άντεξα 1 ώρα :rolleyes:

Joyrider
22/10/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Το ένα είχα δοκιμάσει...

Αλλά μετά το BGII και άντεξα 1 ώρα :rolleyes:

Αφού δεν έχεις παίξει και τα δυο, οκ...λογικό.

Να φανταστώ ούτε gothic, elder scrolls, neverwinter nights?

John Steed
22/10/2010, 15:57
elder scrolls: Oblivion (λίγο), neverwinter nights (λίγο σε φίλο), Baldur's Gate I (το τερμάτισα 3 φορές) + Tales of the sword coast, Baldur's Gate II + Expansion ( το τερμάτισα 3 φορές), Icewind Dale μέχρι τη μέση, μετά το βαρέθηκα αφόρητα, Diablo I (το τερμάτισα 4 φορές).

Zelda και Mario RPG στο SNES

Αυτά!

Το κακό είναι πως ο υπολογιστής που έχω τώρα δεν τραβάει, οπότε αν γνωρίζετε κανένα καλό RPG αλλά σχετικά παλιό, πείτε μου!


"Helm, Give Me Strength!!"

:beer: :beer:

Joyrider
22/10/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
elder scrolls: Oblivion (λίγο), neverwinter nights (λίγο σε φίλο), Baldur's Gate I (το τερμάτισα 3 φορές) + Tales of the sword coast, Baldur's Gate II + Expansion ( το τερμάτισα 3 φορές), Icewind Dale μέχρι τη μέση, μετά το βαρέθηκα αφόρητα, Diablo I (το τερμάτισα 4 φορές).

Zelda και Mario RPG στο SNES

Αυτά!

Το κακό είναι πως ο υπολογιστής που έχω τώρα δεν τραβάει, οπότε αν γνωρίζετε κανένα καλό RPG αλλά σχετικά παλιό, πείτε μου!


"Helm, Give Me Strength!!"

:beer: :beer:

Από elder scrolls δοκίμασε morrowind (το ΙΙΙ) ή τα παλιά gothic 1 και 2. Ίσως βέβαια δεν σε ενθουσιάσουν αφού έχεις παίξει νεότερα παιχνίδια, οπότε morrowind.!!

Το καλύτερο rpg για μένα παίζεται με φίλους σε pen 'n paper. :beer:

John Steed
22/10/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Από elder scrolls δοκίμασε morrowind (το ΙΙΙ) ή τα παλιά gothic 1 και 2. Ίσως βέβαια δεν σε ενθουσιάσουν αφού έχεις παίξει νεότερα παιχνίδια, οπότε morrowind.!!

Ευχαριστώ! Θα το ψάξω! :wave2: :wave2:


Το καλύτερο rpg για μένα παίζεται με φίλους σε pen 'n paper. :beer:

Έτσι είναι, αλλά όταν βρήκα τους κατάλληλους φίλους, δεν είχα πλέον χρόνο....



AD&D RULEZZZZ!!!!! :winka:

Joyrider
22/10/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ευχαριστώ! Θα το ψάξω! :wave2: :wave2:

Έτσι είναι, αλλά όταν βρήκα τους κατάλληλους φίλους, δεν είχα πλέον χρόνο....

AD&D RULEZZZZ!!!!! :winka:

:beer:

Iron eddie
24/10/2010, 09:10
apo seires se konsola den yparxei allo apo to final fantasy( ax auth h Aeris)
twra sto pc dragon origins, neverwinter knights kai gusika diablo.... apo online exw asxolh8ei kai me lineage kai wow.... entelws xamenos xronos... kalutera na arxiza to pleximo

stmad
24/10/2010, 09:51
Τρελή πώρωση... θυμάμαι που έφτιαχνα χάρτες με το χέρι όταν έπαιζα τη σειρά Eye of the Beholder ... μιλάμε για πολλές ώρες κάψιμο ... :a29:

Gandalf dr685sm
24/10/2010, 11:20
Μόνο FPS.. η αίσθηση των υπολοίπων για μένα τουλάχιστον είναι βαρετή.

Gandalf

Arxagelos
24/10/2010, 12:00
rpg ε? κοίτα ο όρος rpg έχει πολλές ερμηνείες.
Η κύρια ερμηνεία αν ένα παιχνίδι θεωρείται rpg είναι όταν οι επιλογές που κάνει ο παίχτης επηρεάζουν την συνέχεια του παιχνιδιού, δηλαδή δεν έχει μια γραμμική ιστορία που ότι και να κάνεις θα έχει το ίδιο τέλος.
role playing games θεωρούνται και τα Mafia-mass effect, starwars old repablic grand theft auto κτλ κτλ.
Προσωπικά μου αρέσουν τα fantasy role playing με μάγους δράκους orcs κτλ κτλ.
ρίξε μια ματιά εδώ θα τα βρεις όλα και παλια και καινούργια.



http://www.gamespot.com/games.html?type=games&category=Role-Playing&platform=5&mode=all&sort=score&dlx_type=all&sortdir=asc&official=all

Xrider
24/10/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Αααααα, αυτά τα RPG...εγώ νόμιζα τα άλλα...
:rotflmao: :rotflmao:
και εγω το ιδιο!!

Joyrider
24/10/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
rpg ε? κοίτα ο όρος rpg έχει πολλές ερμηνείες.
Η κύρια ερμηνεία αν ένα παιχνίδι θεωρείται rpg είναι όταν οι επιλογές που κάνει ο παίχτης επηρεάζουν την συνέχεια του παιχνιδιού, δηλαδή δεν έχει μια γραμμική ιστορία που ότι και να κάνεις θα έχει το ίδιο τέλος.
role playing games θεωρούνται και τα Mafia-mass effect, starwars old repablic grand theft auto κτλ κτλ.


Νομίζω πως αν βάζεις στο ίδιο καζάνι το kotor και το gta δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι rpg.Και γενικά η ερμηνεία που δίνεις δεν είναι η πραγματική.

Φιλικά :beer:

Παίξε D&D και θα καταλάβεις το original rpg, από όπου προήλθαν όλα τα άλλα.

Arxagelos
24/10/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Νομίζω πως αν βάζεις στο ίδιο καζάνι το kotor και το gta δεν έχεις ιδέα τι πραγματικά είναι rpg.Και γενικά η ερμηνεία που δίνεις δεν είναι η πραγματική.

Φιλικά :beer:

Παίξε D&D και θα καταλάβεις το original rpg, από όπου προήλθαν όλα τα άλλα.

Εγώ δεν σύγκρινα τίποτα, η διεθνής κοινότητα τα βάζει στο ίδιο καζάνι και τα χαρακτηρίζει παιχνίδια ρόλων, εγώ έδωσα την κύρια ερμηνεία του όρου γιατί έχει πολλές παραλλαγές, fantasy rpg-action rpg-hack&slash rpg κτλ κτλ, αυτή είναι η πραγματικότιτα σου αρέσει δεν σου αρέσει, αν δεν σου αρέσει κατανοητό αλλά δεν πάει να πει οτι έχεις και δίκιο.


εδώ ο βασικός όρος
Απο wiki...
"Παιχνίδι ρόλων (Role-Playing Game στα Αγγλικά ή αλλιώς RPG, η παγκοσμίως διαδεδομένη βραχυγραφία του όρου) είναι ένα παιχνίδι στο οποίο οι συμμετέχοντες αναλαμβάνουν το ρόλο φανταστικών χαρακτήρων και μέσω συνεργασίας δημιουργούν ή παρακολουθούν ιστορίες. Οι συμμετέχοντες καθορίζουν τις ενέργειες των χαρακτήρων τους εν μέρει βασισμένοι στον σχεδιασμό του χαρακτήρα τους, και οι ενέργειες πετυχαίνουν ή αποτυχαίνουν σύμφωνα με ένα, συνήθως πολύπλοκο, σύστημα κανόνων και οδηγιών. Στο πλαίσιο των κανόνων,,οι παίκτες μπορούν να αυτοσχεδιάσουν ελεύθερα˙ οι επιλογές τους καθορίζουν την κατεύθυνση και την έκβαση των παιχνιδιών"

φιλικά πάντα υπάρχει βελτίωση στις ήδη υπάρχων γνώσεις όλων μας. έχε ανοιχτό μυαλό πάντα.

:beer:

Joyrider
24/10/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
Εγώ δεν σύγκρινα τίποτα, η διεθνής κοινότητα τα βάζει στο ίδιο καζάνι και τα χαρακτηρίζει παιχνίδια ρόλων, εγώ έδωσα την κύρια ερμηνεία του όρου γιατί έχει πολλές παραλλαγές, fantasy rpg-action rpg-hack&slash rpg κτλ κτλ, αυτή είναι η πραγματικότιτα σου αρέσει δεν σου αρέσει, αν δεν σου αρέσει κατανοητό αλλά δεν πάει να πει οτι έχεις και δίκιο.

Τα μπασταρδέματα του rpg ήρθαν μετά και επειδή δεν έφτιαχναν ένα πραγματικά rpg παιχνίδι αλλά ένα action με στοιχεία rpg ή τα άλλα που αναφέρεις με κάποια στοιχεία rpg αυτό δεν τα κάνει τέτοια.

Όσο για την διεθνή κοινότητα που λες, στο Link που έδωσες παραπάνω δεν υπάρχει πχ to gta που ονομάζεις rpg...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
εδώ ο βασικός όρος
Απο wiki...
"Παιχνίδι ρόλων (Role-Playing Game στα Αγγλικά ή αλλιώς RPG, η παγκοσμίως διαδεδομένη βραχυγραφία του όρου) είναι ένα παιχνίδι στο οποίο οι συμμετέχοντες αναλαμβάνουν το ρόλο φανταστικών χαρακτήρων και μέσω συνεργασίας δημιουργούν ή παρακολουθούν ιστορίες. Οι συμμετέχοντες καθορίζουν τις ενέργειες των χαρακτήρων τους εν μέρει βασισμένοι στον σχεδιασμό του χαρακτήρα τους, και οι ενέργειες πετυχαίνουν ή αποτυχαίνουν σύμφωνα με ένα, συνήθως πολύπλοκο, σύστημα κανόνων και οδηγιών. Στο πλαίσιο των κανόνων,[B],οι παίκτες μπορούν να αυτοσχεδιάσουν ελεύθερα˙ οι επιλογές τους καθορίζουν την κατεύθυνση και την έκβαση των παιχνιδιών"

Από τον ορισμό αυτό αν πάρεις ένα στοιχείο μόνο δεν σημαίνει ότι έφτιαξες rpg. Πρέπει να υπάρχει η στατιστική δημιουργία των ιδιοτήτων-ικανοτήτων του χαρακτήρα, η ανάπτυξη αυτών με σύστημα exp-level κ.α. πράγμα που δεν υπάρχει πχ στο gta παρά τον αχανή κόσμο του..

Επίσης αν πάρουμε το final fantasy που έχει τα στοιχεία που περιέγραψα, απουσιάζει ο αχανής-ελεύθερος κόσμος του rpg αλλά και το σύστημα μάχης είναι στημένο και περιορισμένο άρα και πάλι λείπουν όλα τα στοιχεία.

Επειδή σε ένα παιχνίδι τέννις:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
B],οι παίκτες μπορούν να αυτοσχεδιάσουν ελεύθερα και οι επιλογές τους καθορίζουν την κατεύθυνση και την έκβαση των παιχνιδιών"
δεν σημαίνει ότι είναι rpg.

Αυτά:wave2:

Arxagelos
24/10/2010, 15:52
αυτό λέω και γω, οτι χρειάζονται πολλά στοιχεία μαζί για να είναι καποιο παιχνιδι καθαρόαιμο rpg, αλλά εσύ διαφωνείς μόνο και μόνο για να διαφωνήσεις.
απο τα παιχνίδια που ανέφερα εσύ κόλλησες με το gta μονο και μόνο για να αντιπαρατεθείς, για τα υπόλοιπα που υπάρχουν μέσα στο link δεν λες τίποτα, ακόμα και το kings bounty που είναι turn base strategy με στοιχεία rpg χαρακτηρίζεται rpg.
Ακόμα και το oblivion χαρακτηρίζεται rpg!!! που δεν είναι, είναι καθαρό action με στοιχεία rpg, ούτε ζάρια παίζουν απο πίσω όπως στο morrowind ούτε μπορείς να κανεις ότι θες στο παιχνίδι όπως το morrowind.
Και κάνεις και το μεγαλύτερο λάθος, :nono: ο βασικότερος κανόνας για τα παιχνίδια ρόλων είναι οι αποφάσεις του χαρακτήρα σου να έχουν αλληλεπίδραση στον κόσμο!!!!

Joyrider
24/10/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
αυτό λέω και γω, οτι χρειάζονται πολλά στοιχεία μαζί για να είναι καποιο παιχνιδι καθαρόαιμο rpg, αλλά εσύ διαφωνείς μόνο και μόνο για να διαφωνήσεις.
απο τα παιχνίδια που ανέφερα εσύ κόλλησες με το gta μονο και μόνο για να αντιπαρατεθείς, για τα υπόλοιπα που υπάρχουν μέσα στο link δεν λες τίποτα, ακόμα και το kings bounty που είναι turn base strategy με στοιχεία rpg χαρακτηρίζεται rpg.
Ακόμα και το oblivion χαρακτηρίζεται rpg!!! που δεν είναι, είναι καθαρό action με στοιχεία rpg, ούτε ζάρια παίζουν απο πίσω όπως στο morrowind ούτε μπορείς να κανεις ότι θες στο παιχνίδι όπως το morrowind.
Και κάνεις και το μεγαλύτερο λάθος, :nono: ο βασικότερος κανόνας για τα παιχνίδια ρόλων είναι οι αποφάσεις του χαρακτήρα σου να έχουν αλληλεπίδραση στον κόσμο!!!!

Διαφωνώ μόνο και μόνο επειδή είσαι λάθος.Και φυσικά θα κολλήσω στο gta γιατί είναι αστείο να το βάζεις στην ίδια κατηγορία με το kotor, μην τα ξαναλέω. Αλλά ανέφερα και δικό μου παράδειγμα..

Τέσπα από την στιγμή που δεν έχεις επαφή με D&D δεν έχω λόγο να σου δώσω να καταλάβεις τι εστί rpg. Τα pc games είναι μούφαrpg τα περισσότερα κάτι αναπόφευκτο βέβαια.

Πάρε μια γεύση:

http://www.fantasy-shop.gr/node/3792

ΥΓ. Το thread ξεκίνησε με άλλο σκοπό και κατέληξε στα ηλεκτρονικά:rolleyes:

Arxagelos
24/10/2010, 16:49
τα crpg είναι μούφα όπως είπες, baldurs gate, icewindale, planetscape torrment ασχέτως αμα έχουν όλα τα χαρακτηριστικά, d&d κανόνες, ζάρια, αλληλεπίδραση στον κόσμο με τις επιλογές του παίχτη είναι για σένα μούφα. οκ R.I.P. :wave2:
απ ότι βλέπω και συ δεν έχεις σχεση καμία με crpg γι αυτό τέλος η κουβέντα.
:beer:

Joyrider
24/10/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
τα crpg είναι μούφα όπως είπες, baldurs gate, icewindale, planetscape torrment ασχέτως αμα έχουν όλα τα χαρακτηριστικά, d&d κανόνες, ζάρια, αλληλεπίδραση στον κόσμο με τις επιλογές του παίχτη είναι για σένα μούφα. οκ R.I.P. :wave2:
απ ότι βλέπω και συ δεν έχεις σχεση καμία με crpg γι αυτό τέλος η κουβέντα.
:beer:

Χαχαχαχα :rotflmao: όλα ωραία όπως τα λες αλλά ξέχασες το σημαντικότερο στοιχείο για σένα όπως είπες πριν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
B],οι παίκτες μπορούν να αυτοσχεδιάσουν ελεύθερα και οι επιλογές τους καθορίζουν την κατεύθυνση και την έκβαση των παιχνιδιών"

Η αλληλεπίδραση και η ελευθερία στα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι προκαθορισμένη όπως και οι διάλογοι περιορισμένοι και κατευθυνόμενοι. Εκεί πάει ο χαρακτηρισμός μούφα. Αλλά πως να καταλάβεις αφου δεν έχεις δοκιμάσει το original λέμε :cry: :rotflmao: :bigcry:

Arxagelos
24/10/2010, 17:28
ή είσαι πολύ μλκς ή τον παίζεις...:lol:

ps: τον μλκ όχι τον άλλον. :lol:

Joyrider
24/10/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
ή είσαι πολύ μλκς ή τον παίζεις...:lol:

ps: τον μλκ όχι τον άλλον. :lol:

Έτσι μπράβο, επιτέλους μια τεκμηριωμένη απάντηση :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:, όχι σαν τις βλακείες που λες τόση ώρα..:cry:

Arxagelos
24/10/2010, 17:38
συνεχίζεις μια αντιπαράθεση και προσπαθείς να μου αποδείξεις τι? οτι τα p&p rpg είναι καλύτερα απο τα crpg, ειπα εγώ πουθενα ρε μλκ οτι δεν είναι? ή σύγκρινα τα 2 είδη?
Πας καλα? γράφεις μόνο για να γράφεις και έχει το κόμπλεξ του πληκτρολογίου μεγάλε.

Joyrider
24/10/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
συνεχίζεις μια αντιπαράθεση και προσπαθείς να μου αποδείξεις τι? οτι τα p&p rpg είναι καλύτερα απο τα crpg, ειπα εγώ πουθενα ρε μλκ οτι δεν είναι? ή σύγκρινα τα 2 είδη?
Πας καλα? γράφεις μόνο για να γράφεις και έχει το κόμπλεξ του πληκτρολογίου μεγάλε.

Χαχαχα γιατί νευριάζεις ρε? Καταρχήν εσύ επιτέθηκες φραστικά πρώτος αλλά και ειρωνεύτηκες.

Τώρα ποιος βγάζει κόμπλεξ εσύ ξέρεις καλύτερα.

Το τι είναι καλύτερο δεν ξέρω, ότι του αρέσει του καθένα να ασχολείται και αυτό δεν μπορώ να το πω εγώ, ο καθένας τα γούστα του.

Αποκεί και πέρα ήθελα να σου εξηγήσω τι είναι πραγματικά το rpg από την απαρχή του. Το ότι ενοχλήθηκες δεν ξέρω που οφείλεται.:wave2:

John Steed
24/10/2010, 20:40
Μπορούμε να καταλήξουμε ότι ένα πραγματικό RPG βασίζεται στους κανόνες D&D ή AD&D ή παρόμοιων, είτε για ηλεκτρονικό, είτε p&p για να τελειώνουμε?

Δεν μου αρέσει η τροπή της κουβέντας, είμαι σίγουρος ούτε της EVI....:winka:

Naxame
24/10/2010, 23:34
Πάντως και εγώ τα άλλα RPG κατάλαβα, αλλά όσοι ασχολείστε με τα "κανονικά" πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δείτε αυτό


http://www.imdb.com/title/tt0447166/


κυκλοφορεί στα γνωστά άγνωστα στέκια

Volo
25/10/2010, 14:02
Εγώ είμαι πορωμένος με Computer games γενικώς :smokin: Με τα Rpg's ακόμα πιο πολύ.
Δεν έχω παίξει ποτέ Pen & Paper και αν οργανωθεί κάτι θα ήθελα να δω. Έχω διαβάσει λίγο τους κανόνες αλλά πιο
πολύ μου αρέσει να ξεφυλλίζω τα Monster Manuals. Στον Η/Υ αυτό το καιρό παίζω Dragon Age αλλά δεν με έχει ξετρελάνει :( Δεν έπαθα την ήττα που είχα πάθει με Might & Magic 6 και Baldur's Gate δηλαδή που δεν έβγαινα από το σπίτι. Από τα πιο πρόσφατα που είδα και μου άρεσαν ήταν το Drakensang και Witcher.

Δείτε και αυτό που μάλλον είναι πολλά υποσχόμενο για καλό και διαφορετικό ΜΜΟ από τα κλασικα όπου φαρμάρεις και κάνεις τα ίδια και τα ίδια.
http://www.playneverwinter.com/
http://mmo.rpgwatch.com/show/article?articleid=164&ref=0&id=449

Αλλά και αυτό που το περιμένω σαν τρελός :ninja:
http://www.darkdaysarecoming.com/

Joyrider
25/10/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Εγώ είμαι πορωμένος με Computer games γενικώς :smokin: Με τα Rpg's ακόμα πιο πολύ.
Δεν έχω παίξει ποτέ Pen & Paper και αν οργανωθεί κάτι θα ήθελα να δω. Έχω διαβάσει λίγο τους κανόνες αλλά πιο
πολύ μου αρέσει να ξεφυλλίζω τα Monster Manuals. Στον Η/Υ αυτό το καιρό παίζω Dragon Age αλλά δεν με έχει ξετρελάνει :( Δεν έπαθα την ήττα που είχα πάθει με Might & Magic 6 και Baldur's Gate δηλαδή που δεν έβγαινα από το σπίτι. Από τα πιο πρόσφατα που είδα και μου άρεσαν ήταν το Drakensang και Wither.

Δείτε και αυτό που μάλλον είναι πολλά υποσχόμενο για καλό και διαφορετικό ΜΜΟ από τα κλασικα όπου φαρμάρεις και κάνεις τα ίδια και τα ίδια.
http://www.playneverwinter.com/
http://mmo.rpgwatch.com/show/article?articleid=164&ref=0&id=449

Αλλά και αυτό που το περιμένω σαν τρελός :ninja:
http://www.darkdaysarecoming.com/

Ωραίος :beer: . Αν ήσουν θεσνίκη μάλλον θα μπορούσες να έρθεις να παρακολουθήσεις κανένα session αν και το party μας είναι ήδη μεγάλο. Έχεις δοκιμάσει D&D online? Ουσιαστικά δεν υπάρχει farming αλλά ανεβαίνεις lvls μόνο με solo ή party quests. Είναι και δωρεάν.

Volo
25/10/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ωραίος :beer: . Αν ήσουν θεσνίκη μάλλον θα μπορούσες να έρθεις να παρακολουθήσεις κανένα session αν και το party μας είναι ήδη μεγάλο. Έχεις δοκιμάσει D&D online? Ουσιαστικά δεν υπάρχει farming αλλά ανεβαίνεις lvls μόνο με solo ή party quests. Είναι και δωρεάν.

To D&D δεν το δοκίμασα παραδόξως:sick: Είναι και ο χρόνος λίγος ρε γαμώτο :( Θα προσπαθήσω σίγουρα να το δω.
Πάντως τα Dungeons&Dragons και ο κόσμος των Forgotten Realms έχουν μαγέψει πάρα πολύ κόσμο. Το setting είναι απίστευτο και έχουν κυκλοφορήσει κιόλας πάρα πολλά βιβλία. Ειδικά οι πιο παλιοί (δεκαετία 70-80) και όσοι έχουν παίξει Pen&Paper θα έχουν να πουν πιο πολλά. Ευχαριστώ για την πρόσκληση και όταν θα ανέβω στα μέρη σου θα σου στείλω πμ :)

Γενικότερα οτιδήποτε έχει σχέση με φανταστικούς χαρακτήρες με ειδικές ικανότητες που εγώ αναλόγος θα σκαλίσω για να τον διαμορφώσω στα γούστα μου με ξετρελαίνει :beer: Αμα μου κοτσάρεις ένα ωραίο σενάριο και μπόλικη εξευρεύνηση μου πήρες την καρδιά! Κυρίως για H/Y μιλάω χωρίς να συγκρίνω μεταξύ τους τις κατηγορίες ούτε σνομπάρω κάτι. Απλά αυτή έμαθα και μου αρέσει :).

Gandalf από FPS σου άρεσε τo Bioshock το έχεις δει? Δεν είναι τόσο του στυλ "Μπαίνω μέσα και τα κάνω όλα γυαλιά καρφιά" (όχι ότι δεν είναι καλό αυτό ) αλλά έχει πιο προσεκτική προσέγγιση. Και αν δεν σου σηκωθεί η τρίχα στον πρώτο Big Daddy που θα συναντήσεις (ακούσεις) να μην με λένε Volo:beer

+1000 στο Thread :)

Joyrider
25/10/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
έχουν μαγέψει πάρα πολύ κόσμο

Αυτό είναι που μετράει, η ατμόσφαιρα...:beer: Εμείς συνήθως συνδιάζουμε μπύρα, ναργιλέ και ένα παιδί με κιθάρα που παίζει την μουσική που αρμόζει σε κάθε περίπτωση...

Volo
25/10/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αυτό είναι που μετράει, η ατμόσφαιρα...:beer: Εμείς συνήθως συνδιάζουμε μπύρα, ναργιλέ και ένα παιδί με κιθάρα που παίζει την μουσική που αρμόζει σε κάθε περίπτωση...

Έλα ρε τρελέ έχετε και βάρδο :beer: Ωραίος ! Σίγουρα δεν πρέπει να το χάσω.

Joyrider
25/10/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Έλα ρε τρελέ έχετε και βάρδο :beer: Ωραίος ! Σίγουρα δεν πρέπει να το χάσω.

Χεχε σπάνια υπάρχει βάρδος αλλά η κιθάρα βοηθάει στην ατμόσφαιρα της κάθε στιγμής και έτσι την έχουμε.
Βγαίνουν και κάτι τρελοί αυτοσχεδιασμοί στο roleplaying και εκεί είναι που γουστάρεις..

Dennis-
25/10/2010, 18:11
Ενα πολυ καλο που παιζει τελευταια ειναι το dragons age..

τραιλερ = http://www.youtube.com/watch?v=hNWppHev3ZA


review = http://www.gamespot.com/pc/rpg/dragonage/index.html?tag=result%3Btitle%3B0

ενα που το ειχα λιωσει ηταν το neverwinter nights Πολυ καλο

Αλλα πλεον παιζει πιο πολυ online mmorpg :wave2: