PDA

View Full Version : Σκοπεύσατε... ΠΥΡ



VALES
23/10/2010, 07:06
Από γειτονικό φόρουμ ...

''Καλημέρα στους υπεύθυνους του καλύτερου περιοδικού μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα.
Έχω μεταφράσει το καλύτερο βιβλίο του Keith Code, και του έχω δώσει τη κόπια ο ίδιος πριν κάποια χρόνια.
Όταν ήρθε στην Ελλάδα με είχε προσκαλέσει, αλλά οι επιχειρήσεις μου είναι πιο σημαντικές από τη προσωπική μας γνωριμία.

Σε όσους είναι άσχετους με το θέμα ασφαλής οδήγηση μοτοσυκλέτας, τα πράγματα είναι απλά.
Πηγαίνετε σε ένα CSS, και θα σας μάθουν να στρίβετε με ασφάλεια. Τόσο απλά.

Το πρόβλημα παραμένει, και ο μέσος μαλάκας απαίδευτος Έλληνας, παίρνει ένα χιλιάρι GSX-R και το στύβει στις ευθείες. Στη πρώτη στροφή ή σκοτώνεται, ή μαθαίνει από τη ράδιο αρβύλα -βλέπε ελληνικά φόρα τύπου moto.gr και bikenet-, όλα τα λάθος πράγματα αγνοώντας τη μέθοδο που διδάσκει εδώ και δεκαετίες ο Keith Code.

Δοκιμασμένη, σίγουρη, που θα σε οδηγήσει κάποια στιγμή να είσαι ασφαλής, και να "διαβάζεις" άγνωστες στροφές με αποτέλεσμα λιγότερους θανάτους από τροχαία.


Το πρόβλημα παραμένει και βασικός υπεύθυνος για τις καθυστερήσεις στις ελληνικές εκδόσεις είναι ο κύριος Θανάσης Χούντρας, και το επιτελείο του.''

VALES
23/10/2010, 07:11
Και η απάντηση του περιοδικού...

''Ο Keith Code δεν έχει έρθει ποτέ στην Ελλάδα. Θα ερχόταν τον προηγούμενο Αύγουστο με σκοπό να ξεσκονίσουμε επί τρεις ημέρες τη μετάφραση που είναι ήδη έτοιμη από τότε. Δεν ήρθε όμως και μέχρι να γίνει αυτός ο λέξη προς λέξη έλεγχος το βιβλίο δεν μπορεί να βγει.

Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείτε να πείτε, από τη στιγμή που το CSS λειτουργεί στην Ελλάδα τα τελευταία 8 χρόνια. Και η συμμετοχή σε αυτό υπερισχύει της ανάγνωσης του βιβλίου. Είναι η διαφορά του να βλέπεις τη θάλασσα σε φωτογραφία και του να κάνεις μπάνιο σε αυτή.

Ωστόσο, όσο σημαντικό είναι να έχει διαβάσει κάποιος το Twist II πριν έρθει στα σχολεία, άλλο τόσο σημαντικό είναι να ανατρέξει σε αυτό και μετά. Γι' αυτό και προσπαθούμε καιρό τώρα να κάνουμε αυτό το 3ήμερο τελικής επεξεργασίας. Παρότι μας χωρίζει ένας ωκεανός, ευελπιστούμε να το καταφέρουμε τελικά...''



Πυρ λοιπόν... :beer:

Gallos
23/10/2010, 07:23
πες του καβλιαρη που έγραψε την επιστολή, να στειλει και καμία στο υπουργείο μεταφορών που οι εξεταζόμενοι οδηγοί δίνουν εξετάσεις χωρίς κράνος!!! Δεν σκοτώνονται μόνο όσοι έχουν gsxr...

SVX
23/10/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
-βλέπε ελληνικά φόρα τύπου moto.gr και bikenet-, όλα τα λάθος πράγματα αγνοώντας τη μέθοδο που διδάσκει εδώ και δεκαετίες ο Keith Code.

Δοκιμασμένη, σίγουρη, που θα σε οδηγήσει κάποια στιγμή να είσαι ασφαλής, και να "διαβάζεις" άγνωστες στροφές με αποτέλεσμα λιγότερους θανάτους από τροχαία.


Το πρόβλημα παραμένει και βασικός υπεύθυνος για τις καθυστερήσεις στις ελληνικές εκδόσεις είναι ο κύριος Θανάσης Χούντρας, και το επιτελείο του.''

Θα ειναι κανα τσουτσεκι 20χρονο(που δεν γουσταρε τις απαντησεις τωνφορουμ) και πηρε Gixxer και
νόμισκε οτι το Twist of The Wrist II [The Phantom Menace] ειναι ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ...


Και μονο που μας βαζει πρωτους Πριν τα υπολεπα φορα ...ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΛΕΜΕ!!!





RESPECT στην ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ..... :smokin: :cry:

Gandalf dr685sm
23/10/2010, 08:21
Αν περιμένει να μάθει να στρίβει απο βιβλία ή απο forum φυσικά και είναι διπλά ηλίθιος... εδώ απλά θα διαβάσει μερικές γνώμες. Αν πραγματικά κάποιος θέλει να μάθει τα όρια της μηχανής του σαφώς και θα πάει στο CSS.

Στα forum ίσως το μόνο που θα βοηθήσει είναι να έχεις στο μυαλό σου μερικά πράγματα ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ. Κάτι που κανένα CSS δεν θα στο μάθει, δυστυχώς!!

Απο εκεί και πέρα όσον αφορά το κείμενο της επιστολής γενικότερα... ο καθείς έχει και ενα προβληματισμό... αν καθόμασταν να λυνουμε του καθενός τα προβλήματα θα κονομούσαμε τρελά χρήματα ώς ψυχολόγοι...

πσττ... mods + admins... μήπως να το σκεφτόμασταν λίγο το τελευταίο;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
23/10/2010, 17:18
μονο για γελια ο συντακτης της επιστολης.αφου κατηγορει το μοτο στο οποιο εχει μαλιασει η γλωσσα μας να λεμε οτι τα css ειναι τοσο αξιολογα,οσο για το μπαικνετ το εχει ο CD (α.κ.α κωστας δαλλας) ο οποιος ειναι εκπεδευτης του καλιφορνια.οποτε μονο αστειο ειναι η επιστολη.

chr1s_86
23/10/2010, 17:49
Δηλαδή ο συντάκτης της επιστολής πιστεύει ότι για την κατάντια των δρόμων/οδηγών/ατυχημάτων φταίει το ότι δεν κυκλοφορεί το Τwist of the wrist στα ελληνικά;;;


:dizzy:

imitrelos
23/10/2010, 18:07
Yπάρχει δικός μου δάκτυλος καλά τα λέει .....όχι δέν θα επιμορφωθη ο έλλην μοτοσυκλετιστής .....μεχρι να βγάλω το twist of koulamara :rotflmao:

πολύ καλό βιβλίο αλλά εγώ π.χ που το έχω διαβάσει αλλά δέν έχω πάει css πιστεύω ότι θέλω δουλειά ακόμα :winka:

Ερώτηση γιατί πρέπει να υπάχει κάπιος που φτάει ?? Για μιά αγορά σάν τήν ελληνική ( γιατί εκτός απο μικρή αγορά σε σχέση με τήν μοτοσυκλέτα έχουμε και μικρή αγορά στα βιβλία ...ο έλληνας δέν διαβάζει :yuck: )
Γιατί να επισπεύσουν να βγεί ένα βιβλίο εμπορική αποτυχία ??? , και να μήν ακουσω το γιατί αποτυχία γιατί με 10-20.000 πωλήσεις (για ελλάδα πιστεύω εξωπραγματικό νουμερο ) πάλι δέν θα βγάζει τα έξοδα ή θα είναι πανάκριβο ή θα έχει πέσει η ποιότητα

DAYMAN
23/10/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αν περιμένει να μάθει να στρίβει απο βιβλία ή απο forum φυσικά και είναι διπλά ηλίθιος... εδώ απλά θα διαβάσει μερικές γνώμες. Αν πραγματικά κάποιος θέλει να μάθει τα όρια της μηχανής του σαφώς και θα πάει στο CSS.

Στα forum ίσως το μόνο που θα βοηθήσει είναι να έχεις στο μυαλό σου μερικά πράγματα ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ. Κάτι που κανένα CSS δεν θα στο μάθει, δυστυχώς!!

Απο εκεί και πέρα όσον αφορά το κείμενο της επιστολής γενικότερα... ο καθείς έχει και ενα προβληματισμό... αν καθόμασταν να λυνουμε του καθενός τα προβλήματα θα κονομούσαμε τρελά χρήματα ώς ψυχολόγοι...

πσττ... mods + admins... μήπως να το σκεφτόμασταν λίγο το τελευταίο;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
+1000 :beer:

TROOPER
23/10/2010, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.....

Στα forum ίσως το μόνο που θα βοηθήσει είναι να έχεις στο μυαλό σου μερικά πράγματα ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ. Κάτι που κανένα CSS δεν θα στο μάθει, δυστυχώς!!

...

μαγε σε οτι εσβησα συμφωνω.

σε αυτο που αφησα (στη τελευταια προταση σου δλδ που ειναι και το συμπερασμα σου) εισαι λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο παραπανω απο 526 τρισεκατομυρια 892 δισεκατομυρια 703 εκατομυρια 928 χιλιαδες 684 και 7 % λαθος εκτος αν εννοουσες κατι αλλο.

:wave2:

ggs
23/10/2010, 20:54
Λοιπόν , θα σας πω την αμαρτία μου και ο…. Νίτσε (ο συχωρεμένος )ας με συγχωρέσει…

Υπάρχει ένα μεγάλο μέρος μοτοσικλετιστών που θεώρει ότι το CSS απευθύνεται ΜΟΝΟ σε οδηγούς SS ή ,τέλος πάντων , «street» μηχανών και γρήγορων.
Υπάρχει μια πεποίθηση ότι πάνε οι «κ@υλογκαζακηδες» , αυτοί που θέλουν να κατεβάσουν χρόνο στα μέγαρα , οι wannabe ροσσι κ.λ.π.
Γενικά , ότι έχει να κάνει με την ΤΑΧΥΤΗΤΑ & ΠΙΣΤΑ…
Ακόμα , υπάρχει η αντίληψη ότι ο εξοπλισμός του αναβατή πρέπει να είναι ΠΟΛΥ εξειδικευμένος ,για αυτό ακριβώς τον λόγο…(δερμάτινη φόρμα κ.λ.π.)
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολλοί οδηγοί μηχανών που δεν είναι «στριτ»& γρήγορες να διστάζουν ή να μην θεωρούν το CSS ιδανικό σχολείο…

Προφανώς , πολλά απ αυτά που λέω είναι ΛΑΘΟΣ…
Όμως , η νοοτροπία αυτή ίσως αποτρέπει αρκετούς οδηγούς να συμμετάσχουν …

G M
23/10/2010, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αν περιμένει να μάθει να στρίβει απο βιβλία ή απο forum φυσικά και είναι διπλά ηλίθιος... εδώ απλά θα διαβάσει μερικές γνώμες. Αν πραγματικά κάποιος θέλει να μάθει τα όρια της μηχανής του σαφώς και θα πάει στο CSS.


Θα προτεινα να αναθεωρησεις την αποψη σου σε οτι αφορα τα βιβλια. Πολλοι μαθαινουν απο αυτα και εχουν εξελιχθει σε πολυ καλους οδηγους....(εννοειται οτι συνδυαζεται με πρακτικη εξασκηση εντος πιστας).

Σε οτι αφορα το CSS και τα σχετικα σχολεια θεωρω οτι ειναι ενας ευκολος τροπος γρηγορης εκμαθησης μεχρι ομως ενα σημειο....

Loudovikos
23/10/2010, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Θα προτεινα να αναθεωρησεις την αποψη σου σε οτι αφορα τα βιβλια. Πολλοι μαθαινουν απο αυτα και εχουν εξελιχθει σε πολυ καλους οδηγους....(εννοειται οτι συνδυαζεται με πρακτικη εξασκηση εντος πιστας).

Σε οτι αφορα το CSS και τα σχετικα σχολεια θεωρω οτι ειναι ενας ευκολος τροπος γρηγορης εκμαθησης μεχρι ομως ενα σημειο....


Βεβαια υπάρχει πάντα και το sbs!! :winka:

Gandalf dr685sm
24/10/2010, 08:23
Για να μην παρεξηγούμαι...

Όταν λέω απο βιβλία και forum... εννοώ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.

Trooper... όταν μιλάω για οδήγηση στην πόλη, δεν μιλάω για το πως να ελέγχεις τη μηχανή, αλλά στο πως να προβλέψεις την μαλακία του άλλου.

Allst@rf
24/10/2010, 09:15
εγω πιστευω οτι αν διαβασεις τα Wrist και οτιδηποτε αλλο σχετικο με ασφαλη και γρηγοργ οδηγηση της μοτοσυκλετας και πας και αρκετα στη πιστα να εφαρμοσεις αυτα που διαβασες θα βελτιωθεις...

μεμια διαφορα ομως απο αυτων που εχει κανει το σχολειο...


παντα θα εχεις μια ενδομυχη απορια αν αυτα που διαβασες και αυτα που εφαρμοζεις ειναι σωστα...

gixxerpap
24/10/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για να μην παρεξηγούμαι...

Όταν λέω απο βιβλία και forum... εννοώ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.

Trooper... όταν μιλάω για οδήγηση στην πόλη, δεν μιλάω για το πως να ελέγχεις τη μηχανή, αλλά στο πως να προβλέψεις την μαλακία του άλλου.

ακόμα και σε αυτό, είσαι λίιιιιγο λάθος ...

gixxerpap
24/10/2010, 11:20
όσοι δεν έχουν παρακολουθήσει έστω και ένα σχολείο, ας μην κάνουν σχόλια ...

βάλτε μια φόρμα, δώστε επιτέλους αυτα τα γαμημένα 300 ευρώ, και αν δε σας αρέσει, μην παρακολουθήσετε τα υπόλοιπα!!!

έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας!

δεν έχει σημασία τι μηχανή οδηγείτε, πόσα χλμ έχετε κάνει και που, δεν έχει σημασία η εμπειρία που νομίζετε ότι μπορεί να έχετε, δεν έχει σημασία το φύλο σας, πάρτε το απόφαση και παρακολουθείστε επιτέλους ένα σχολείο!

θεωρήστε το ως απαραίτητο έξοδο, όπως το κράνος τα γάντια ή οι μπότες! προγραμματίστε το όπως θα προγραμματίζατε το service για την καλή σας!

υπάρχουν παραδείγματα ανθρώπων που το πρωί πριν το μάθημα έφταναν ιδρωμένοι στην πίστα απο την αγωνία τους που αναγκάστηκαν να ταξιδέψουν μόνοι τους στην εθνική για μισή ώρα και το απόγευμα χοροπηδούσαν απο τη χαρά τους

υπάρχουν παραδείγματα ανθρώπων που έχουν συμμετάσχει με harley και πάλι βελτιώθηκαν!

υπάρχουν παραδείγματα 15χρονων που γυρνάνε άνετα κάτω απο το 1:10''

προσωπικά θα πρότεινα να μη διαβάσετε κανένα βιβλίο πρίν το σχολείο, υπάρχει περίπτωση να σας φανεί λίγο βουνό ... οι εκπαιδευτές είναι αρκούντως καταρτισμένοι ώστε να σας λύσουν όλες τις απορίες, θεωρητικά & πρακτικά. Αφού ολοκληρώσετε τον πρώτο κύκλο μαθημάτων, το βιβλίο όντως θα αρχίσει να είναι χρήσιμο.





υ.γ. και για να μη ξεχνιόμαστε ..... bladerunner, στο δεύτερο σχολείο, -όταν αξιωθώ-, θα τρέχεις και δε θα με πιάνεις!:look: :blush: :a9: :a17: :a22:

:rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
24/10/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ακόμα και σε αυτό, είσαι λίιιιιγο λάθος ...

+1

Xrider
24/10/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Από γειτονικό φόρουμ ...

'
Το πρόβλημα παραμένει, και ο μέσος μαλάκας απαίδευτος Έλληνας, παίρνει ένα χιλιάρι GSX-R και το στύβει στις ευθείες. Στη πρώτη στροφή ή σκοτώνεται, ή μαθαίνει από τη ράδιο αρβύλα -βλέπε ελληνικά φόρα τύπου moto.gr και bikenet-, όλα τα λάθος πράγματα αγνοώντας τη μέθοδο που διδάσκει εδώ και δεκαετίες ο Keith Code.



Εχει να κανει με το τελος του Lost :confused:
δλδ. σε αυτο το φορουμ γραφουν ζωντανοι (προσωρινα) με σκοτωμενους που απλα δεν ξερουν οτι τους εφυγε σε στροφη η μηχανη?
:confused:

Υ.Γ
Τελικα στο Λοστ καταλαβε κανεις τι εγινε στο τελος?
Πεθαναν η εζησαν?

VALES
24/10/2010, 15:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
[B]Εχει να κανει με το τελος του Lost :confused:
δλδ. σε αυτο το φορουμ γραφουν ζωντανοι (προσωρινα) με σκοτωμενους που απλα δεν ξερουν οτι τους εφυγε σε στροφη η μηχανη?
:confused:







Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω... να ΄ρθεις την Πρωτοχρονιά να μου σπάσεις το ρόδι.


Πάντως εγώ από όλα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα (στο θέμα ασφάλειας και τεχνική οδήγησης) θεωρώ πως το 90-95% είναι γραμμένα με πολύ προσοχή και από ανθρώπους που το κατέχουν.
Τώρα γιατί ''κράζει'' ο τύπος... :confused:

Gandalf dr685sm
24/10/2010, 18:25
πείτε ρε παιδιά... εντάξει είμαι λάθος... πείτε όμως και το γιατί για να μαθαίνουμε αν μη τι άλλο.

Allst@rf
24/10/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap




υ.γ. και για να μη ξεχνιόμαστε ..... bladerunner, στο δεύτερο σχολείο, -όταν αξιωθώ-, θα τρέχεις και δε θα με πιάνεις!:look: :blush: :a9: :a17: :a22:

:rotflmao: :rotflmao:


απο το δευτερο κιολας???


θα εισαι οπτικος τυπος φαινεται...:wave2:

G M
25/10/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Loudovikos
Βεβαια υπάρχει πάντα και το sbs!! :winka:

που το θυμηθηκες....και αυτο ενα ειδος σχολειου πρακτικης SS ηταν αλλα ειχε χαζους μαθητες....:lol: :beer:

TROOPER
25/10/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
πείτε ρε παιδιά... εντάξει είμαι λάθος... πείτε όμως και το γιατί για να μαθαίνουμε αν μη τι άλλο.

γιατι σου μαθαινει να προλαμβανεις και τις μαλακιες των αλλων.

so simple.

Gandalf dr685sm
25/10/2010, 09:24
Γιώργο... απο όσο θυμάμαι τουλάχιστον στα TD και στα CSS, σου μαθαίνουν τα όρια της μηχανής σου (κυρίως όμως τα δικά σου σε σχέση με αυτά) και πως να κινείσαι σε σχέση με τις μηχανές που είναι μέσα στην πίστα. Δεν νομίζω ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι να έλεγαν τίποτα σε σχέση με το πως κινείσαι ανάμεσα απο Ι.Χ. και σε σχέση με αυτά. Τουλάχιστον πάντα απο όσο θυμάμαι απο τότε... αλλά μιας και κωλόγερος... αν θυμάσαι κάτι διαφορετικό, ευπρόσδεκτο.

kalgeorge
25/10/2010, 09:29
.

TROOPER
25/10/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Γιώργο... απο όσο θυμάμαι τουλάχιστον στα TD και στα CSS, σου μαθαίνουν τα όρια της μηχανής σου (κυρίως όμως τα δικά σου σε σχέση με αυτά) και πως να κινείσαι σε σχέση με τις μηχανές που είναι μέσα στην πίστα. Δεν νομίζω ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι να έλεγαν τίποτα σε σχέση με το πως κινείσαι ανάμεσα απο Ι.Χ. και σε σχέση με αυτά. Τουλάχιστον πάντα απο όσο θυμάμαι απο τότε... αλλά μιας και κωλόγερος... αν θυμάσαι κάτι διαφορετικό, ευπρόσδεκτο.

οχι δε σου λενε στα css αυτα που σου λενε στο σεμιναριο πολης αλλα οταν σου λεει ''μπες βαθια στη στροφη για να εχεις οσο γινεται πιο καθαρο οπτικο πεδιο'' για παραδειγμα,δεν σε βοηθαει μονο στα σημαδια της στροφης.σε βοηθαει να δεις και τον μαλακα που πεταγεται καθετα,που κανει προσπεραση στο αντιθετο κλπ.(εχω και αλλα παραδειγματα):winka:

Gandalf dr685sm
25/10/2010, 09:37
χμμμ... αν μου επιτρέπεις να σχολιάσω όμως, το σημείο που προχωράει μέσα στην στροφή (κορυφή στροφής για την ακρίβεια) καθώς και το "γυροσκοπικό" (που βοηθάει στον έλεγχο της μηχανής στην στροφή) , έχει σαφώς εφαρμογή όπως λες... αλλά οχι τόσο μέσα στην πόλη , όσο σε δρόμους πέριξ αυτής όταν ας πούμε πάμε μια εκδρομή.

Παρόλα αυτά έχεις δίκιο... έχει εφαρμογή στους καθημερινούς δρόμους. I stand corrected...

:D :a024:

TROOPER
25/10/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
χμμμ... αν μου επιτρέπεις να σχολιάσω όμως, το σημείο που προχωράει μέσα στην στροφή (κορυφή στροφής για την ακρίβεια) καθώς και το "γυροσκοπικό" (που βοηθάει στον έλεγχο της μηχανής στην στροφή) , έχει σαφώς εφαρμογή όπως λες... αλλά οχι τόσο μέσα στην πόλη , όσο σε δρόμους πέριξ αυτής όταν ας πούμε πάμε μια εκδρομή.

Παρόλα αυτά έχεις δίκιο... έχει εφαρμογή στους καθημερινούς δρόμους. I stand corrected...

:D :a024:

:a10:

υ.γ.εμενα με εχει σωσει ομως κανα 2 φορες στον ιπποδρομο κατω απο τη γεφυρα απο και προς συγγρου-παραλιακη.:winka:

Allst@rf
25/10/2010, 09:49
οπως μας ειπε και ο Χουντρας πολυ ωραια ,το ολο θεμα με τα CSS ειναι τη να κανεις ,για να μην εισαι εμποδιο στην ορθη κινηση της μοτοσυκλετας σου...

τα περισσοτερα προβληματα στην οδηγηση της μοτοσυκλετας τα δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι...το ωραιο ειναι οτι ολοι εχουμε της ικανοτητες να τα εμποδισουμε να συμβουν...

τα ματια μας ,τα χερια μας ,τα ποδια μας και το μυαλο μας ειναι τα οπλα που ΗΔΗ εχουμε και μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ωστε να μην ξαναπεσουμε ΠΟΤΕ...


αλλωστε την πρωτη φορα που καποιος παει σε αυτα τα σχολεια το πρωτο πραγμα που του λενε ειναι...

"οταν φυγετε απο εδω στο τελος της μερας δεν θα ξαναπεσετε ΠΟΤΕ"...

reinmeister
25/10/2010, 09:54
τα σχολεια ειναι καλα μονο για κουλους και αγραμματους...οποιος νιωθει και εχει ασχοληθει λιγο διαβαζοντας,βασικα φυσικη, ειναι κομπλε...

αντι να πατε να σκασετε 1000 για τα λεβελς,θελετε να μου δωσετε εμενα 300 να σας τα μαθω ολα με την μια?:lol: :lol: :lol:

Toumpas
25/10/2010, 09:54
Εάν ακόμη έχεις απορίες πως να μπαίνεις στην στροφή

Εάν ακόμη δεν μπορείς να επιλέξεις γραμμή ή δεν μπορείς αλλάξεις γραμμή όσο είσαι μέσα στην στροφή

Εάν συνεχίζεις να σε ταλαιπωρούν τα αντανακλαστικά σου με συνέπεια να φεύγεις ευθεία στις στροφές.

Εάν δεν έχεις μάθει να χρησιμοποιείς το γκάζι και το φρένο για να επεμβαίνεις δυναμικά στις αναρτήσεις και γεωμετρία της μηχανής.

Εάν σου λοίπει το θάρρος στην οδήγηση και αισθάνεσαι να ιδρώνεις 200 μέτρα πριν την στροφή, να είσαι σφιχτός και άκαμπτος με 100χλμ/ώρα στην μεσαία λωρίδα της Ε.Ο.


... και κάτι ακόμη ψηλά


Είναι απαραίτητο να κάνεις τουλάχιστον ένα σχολείο για να γλιτώσεις τον εαυτό σου και τους άλλους από τα χειρότερα.

Toumpas
25/10/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τα σχολεια ειναι καλα μονο για κουλους και αγραμματους...οποιος νιωθει και εχει ασχοληθει λιγο διαβαζοντας,βασικα φυσικη, ειναι κομπλε...

αντι να πατε να σκασετε 1000 για τα λεβελς,θελετε να μου δωσετε εμενα 300 να σας τα μαθω ολα με την μια?:lol: :lol: :lol:

Και άλλα 300 σε μένα να σας δείξω πως να πέφτεις με στύλ και ασφάλεια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Allst@rf
25/10/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Και άλλα 300 σε μένα να σας δείξω πως να πέφτεις με στύλ και ασφάλεια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αυτο το εχουμε ολοι εμφυτο δεν χρειαζεται σχολειο...:bigcry: :bigcry:

chr1s_86
28/10/2010, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
αλλωστε την πρωτη φορα που καποιος παει σε αυτα τα σχολεια το πρωτο πραγμα που του λενε ειναι...

"οταν φυγετε απο εδω στο τελος της μερας δεν θα ξαναπεσετε ΠΟΤΕ"...



Δεν έχω πάει σε CSS, έχω διαβάσει μόνο τη θεωρία αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο να λένε κάτι τέτοιο.... :confused:


Εκτός κι αν εννοούν "δεν θα πέσετε από ΔΙΚΟ σας λάθος....."

Αλλά και πάλι δεν μου κολλάει....:confused:

Allst@rf
28/10/2010, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Δεν έχω πάει σε CSS, έχω διαβάσει μόνο τη θεωρία αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο να λένε κάτι τέτοιο.... :confused:


Εκτός κι αν εννοούν "δεν θα πέσετε από ΔΙΚΟ σας λάθος....."

Αλλά και πάλι δεν μου κολλάει....:confused:


που σημαινει οτι?

το εβγαλα απο το μυαλο μου?

το ειπα με δικα μου λογια και δεν βγαινει νοημα?


ενας τροπος υπαρχει να το ανακαλυψεις φιλε...

TROOPER
28/10/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Δεν έχω πάει σε CSS, έχω διαβάσει μόνο τη θεωρία αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο να λένε κάτι τέτοιο.... :confused:


Εκτός κι αν εννοούν "δεν θα πέσετε από ΔΙΚΟ σας λάθος....."

Αλλά και πάλι δεν μου κολλάει....:confused:

ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΤΗΝ ΛΕΝΕ.

ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΕΔΩ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΩς ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ.ΑΝ ΠΕΣΕΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΘΑΤΕ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΑΤΕ ΛΑΘΟΣ.

σορυ για τα κεφαλαια.βαριεμαι να σβηνω :lol:

Nostradamus
28/10/2010, 16:06
Μεχρι και το Level 2 νομιζω οτι μαθαινεις ουσιαστικα πραγματα για παντως ειδους μοτοσυκλετες.. Σε γενικες γραμμες level 1 ειναι βασικη διαπιστωση για το πως μια μοτοσυκλετα κινειται και κατευθυνεται, και level 2 (παλι γενικα μιλωντας) το πως και τι πρεπει να "ψαχνει" ενας αναβατης..τι και πως να κοιταει.. Αλλαζει δηλαδη σε μεγαλο βαθμο (προσωπικη αποψη) και "ξεκλειδωνει" το σωμα και το μυαλο του αναβατη με θεαματικα αποτελεσματα στους περισσοτερους που τα περασανε..
Οποτε μεχρι εκει καλυπτει τις αναγκες κάθε αναβατη ανεξαρτητως ειδους μοτοσυκλετας.. Απο 3ο και μετα απλα γινεται ποιο εξιδεικευμενο και δεν αφορα τους παντες..

TROOPER
28/10/2010, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
..
Οποτε μεχρι εκει καλυπτει τις αναγκες κάθε αναβατη ανεξαρτητως ειδους μοτοσυκλετας.. Απο 3ο και μετα απλα γινεται ποιο εξιδεικευμενο και δεν αφορα τους παντες.. \

το γεγονος οτι ειναι πιο funny το 3 δε σημαινει οτι δεν αφορα τους παντες.το να μαθεις τι θα κανεις αν ξαφνικα κλεισει μια στροφη και σου ανοιξει τη γραμμη νομιζω οτι ολους τους αφορα για παραδειγμα :winka:

Toumpas
29/10/2010, 00:26
εαν κλεισει η στρoφη και εισαι ηδη πλαγιασμενoς , o απo πισω σoυ θα φαει πoλυ σκατo απo αυτα πoυ θα σoυ εχoυν φυγει

TROOPER
29/10/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
εαν κλεισει η στρoφη και εισαι ηδη πλαγιασμενoς , o απo πισω σoυ θα φαει πoλυ σκατo απo αυτα πoυ θα σoυ εχoυν φυγει

και ομως παιζει ασσος στο μανικι !!!:winka:

golis
29/10/2010, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και ομως παιζει ασσος στο μανικι !!!:winka:

:D



216825

TROOPER
29/10/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
:D

:a6:

Allst@rf
29/10/2010, 09:44
;)


ευχαριστουμε panagiotis για τις καταπληκτικες φωτογραφιες σου!!!


216840

sniper
29/10/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
;)


ευχαριστουμε panagiotis για τις καταπληκτικες φωτογραφιες σου!!!

Δεν θυμάμαι να έδωσα άδεια να βάλεις φωτό μου :lol: :lol:

Allst@rf
29/10/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν θυμάμαι να έδωσα άδεια να βάλεις φωτό μου :lol: :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=-FucbvoFFy0