PDA

View Full Version : KTM 690 sm Αγορά καινούργιου.



NXCBR
23/10/2010, 19:12
Χαιρετώ την παρέα και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Ενδιαφέρομαι για το ktm 690 sm και θα ήθελα την γνώμη σας .

Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος θα σας πω ότι είμαι ήδη κάτοχος ενός cbr600rr '04 και έχω σκοπό να την κρατήσω με την προϋπόθεση να παραδώσω τις πινακίδες και να την έχω μόνο για πίστα.

Όσον αφορά το ktm αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι παιχνιδιάρικο μέσα στην πόλη και συγχρόνως εάν μπορεί να κάνει και κανένα καλοκαιρινό κοντινό ταξιδάκι.

Τέλος θα ήθελα να μάθω από τους ήδη κατόχους της εν' λόγο μηχανής για θέματα αξιοπιστίας , για τυχών βλάβες που μπορεί να βγάζει και γενικότερα τη θα έπρεπε να προσέξω κατά την αγορά της και συμβίωση μαζί της.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :beer:

Νίκος

reinmeister
23/10/2010, 19:28
καλο ειναι παρτο...μην κανεις μονο την μαλακια και παραδωσεις πινακιδες απο το χοντα...:lol:

NXCBR
23/10/2010, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καλο ειναι παρτο...μην κανεις μονο την μαλακια και παραδωσεις πινακιδες απο το χοντα...:lol:

Τι εννοείς αδερφέ ;

Bowleno
23/10/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από NXCBR
Τι εννοείς αδερφέ ;

εννοΑει να εχεις το χοντα για να κυκλοφορεις οταν θα πηγαίνεις το άλλο Κάθε Τρίτη Μάστορα:D

NXCBR
23/10/2010, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
εννοΑει να εχεις το χοντα για να κυκλοφορεις οταν θα πηγαίνεις το άλλο Κάθε Τρίτη Μάστορα:D

Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι ότι εννοούσε , αλλά είναι τόσο ζημιάρικα τα ktm ακόμη και τώρα που λένε ότι έχουν βελτιωθεί ; Ή απλά είναι ζαριά ;

Μην παρεξηγηθώ , δεν έχω εμπειρία από την συγκεκριμένη εταιρεία.

Μια λεπτομέρεια βέβαια είναι ότι ασχολούμαι αρκετά με τα service των μηχανών μου ,καθαρά και μόνο ως ερασιτέχνης , αλλά είναι το χόμπι μου .

reinmeister
23/10/2010, 20:59
καλο ειναι το μηχανακι φιλε...και μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει κατι σε μοτερ...απλως ,αν εχεις μαθει σε γιαπωνεζικο,θα σε ενοχλησουν τα ψιλολογια που στα ktm ειναι καθημερινοτητα,οπως χαλαρωμα-κλωτσημα σε βιδες,υγρασιες στα οργανα,θεματακια με τρομπες κλπ...

ktman710
23/10/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καλο ειναι το μηχανακι φιλε...και μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει κατι σε μοτερ...απλως ,αν εχεις μαθει σε γιαπωνεζικο,θα σε ενοχλησουν τα ψιλολογια που στα ktm ειναι καθημερινοτητα,οπως χαλαρωμα-κλωτσημα σε βιδες,υγρασιες στα οργανα,θεματακια με τρομπες κλπ...

τα οποια περιφερειακα δεν ειναι κατασκευασμενα απο ΚΤΜ αλλα τα ακουει αυτη πολλες φορες για αλλους :lol:

reinmeister
23/10/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
τα οποια περιφερειακα δεν ειναι κατασκευασμενα απο ΚΤΜ αλλα τα ακουει αυτη πολλες φορες για αλλους :lol:

ετσι...ας μην ειχατε μικουνι τρομπες λαδιου και κοκουσαν ηλεκτρικα να βλεπαμε ποσο λιγοτερο θα αντεχαν τα ρημαδια σας...:a22:

NXCBR
23/10/2010, 21:48
Παρ' όλο που ακούω πολλά περί βλαβών και λοιπών προβλημάτων , αυτά τα ktm έχουν κάτι που σε τραβάει .

Θες ο σχεδιασμός θες το παιχνίδι που μπορούν να σου δώσουν με το στήσιμο και τα περιφερειακά τους ;

Το θέμα είναι ότι σε βάζουν στο τρυπάκι της ακολασίας , τα διαόλια .

Οι απανταχού πολέμιοι των Ευρωπαϊκών μοτοσυκλετών , τι θα μου προτείνατε να πάρω σε κάτι εξ΄ Ιαπωνίας το οποίο να πληρεί τις προϋποθέσεις του ktm 690 ;

maintenance
23/10/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από NXCBR
Παρ' όλο που ακούω πολλά περί βλαβών και λοιπών προβλημάτων , αυτά τα ktm έχουν κάτι που σε τραβάει .

Θες ο σχεδιασμός θες το παιχνίδι που μπορούν να σου δώσουν με το στήσιμο και τα περιφερειακά τους ;

Το θέμα είναι ότι σε βάζουν στο τρυπάκι της ακολασίας , τα διαόλια .

Οι απανταχού πολέμιοι των Ευρωπαϊκών μοτοσυκλετών , τι θα μου προτείνατε να πάρω σε κάτι εξ΄ Ιαπωνίας το οποίο να πληρεί τις προϋποθέσεις του ktm 690 ;


και για το παλιο 640 δεν εχει να προταθει κατι κατ εμε απο Japan, ποσο περισσοτερο για το 690:)

NXCBR
23/10/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
και για το παλιο 640 δεν εχει να προταθει κατι κατ εμε απο Japan, ποσο περισσοτερο για το 690:)
Η δική σου γνώμη ανάμεσα στα τρία 690 πια θα ήταν ;

maintenance
23/10/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από NXCBR
Η δική σου γνώμη ανάμεσα στα τρία 690 πια θα ήταν ;
απεχω αρκετο καιρο απο τα ΚΤΜ, οποτε η αποψη μου θα ηταν εγλυκλοπαιδικη.

Υπαρχουν αλανια εδω με απαντησεις "σημερινες":)

NXCBR
24/10/2010, 16:33
Για ελάτε απανταχού κατεμάδες ,και μή ,πείτε και εσείς την γνώμη σας για να πάρουμε το σωστό εργαλείο για παιχνίδι και όχι μόνο.

Δεν θέλω μόνο την γνώμη αυτόν που γνωρίζουν την συγκεκριμένη μηχανή , θέλω και όσους την βλέπουν με τρίτο μάτι.

Black Mamba
24/10/2010, 17:06
Aν εννοεις μεταξυ των 3ων enduro, SMC και SM εξαρταται ποσα διαθετεις
και που θα κανεις τα περισοτερα χιλιομετρα...
Το Enduro τα κανει ολα καλα και καλυτερα χωμα αλλα η σελα θελει υπομονη...
Το SMC ειναι πιο σκληροπυρηνικο απο το SM και πιο ελαφρυ αλλα παλι με σελα σανιδα...
και το SM ειναι η χρυση τομη (ειναι και το φθηνοτερο).
Βεβαια δεν σου εχω κανει κουβεντα για τον Δουκα που ειναι οτι καλυτερο
για περνας ευχαριστα την ωρα σου( και ειναι το ακριβοτερο ολων).
Για αξιοπιστια δεν μπορω να σου πω ακομη γιατι ειναι λιγα τα χιλιομετρα
που εχω κανει στο SM.
Εγω βασικα αν τα ειχα και μου περισευανε με κλειστα ματια τον Δουκα τον R.

NXCBR
24/10/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Aν εννοεις μεταξυ των 3ων enduro, SMC και SM εξαρταται ποσα διαθετεις
και που θα κανεις τα περισοτερα χιλιομετρα...
Το Enduro τα κανει ολα καλα και καλυτερα χωμα αλλα η σελα θελει υπομονη...
Το SMC ειναι πιο σκληροπυρηνικο απο το SM και πιο ελαφρυ αλλα παλι με σελα σανιδα...
και το SM ειναι η χρυση τομη (ειναι και το φθηνοτερο).
Βεβαια δεν σου εχω κανει κουβεντα για τον Δουκα που ειναι οτι καλυτερο
για περνας ευχαριστα την ωρα σου( και ειναι το ακριβοτερο ολων).
Για αξιοπιστια δεν μπορω να σου πω ακομη γιατι ειναι λιγα τα χιλιομετρα
που εχω κανει στο SM.
Εγω βασικα αν τα ειχα και μου περισευανε με κλειστα ματια τον Δουκα τον R.

Ο Δούκας φορτώνεται με κάποιο τρόπο ;

Πχ μπαγκαζιέρα για κανένα ταξιδάκι ή πλαϊνές ;

Ξέρω ζητάω πολλά , αλλά θα ήθελα να μάθω εάν γίνεται να βολευτούμε και για κάτι παραπάνω από το παχνίδι .

Black Mamba
24/10/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από NXCBR
Ο Δούκας φορτώνεται με κάποιο τρόπο ;

Πχ μπαγκαζιέρα για κανένα ταξιδάκι ή πλαϊνές ;

Ξέρω ζητάω πολλά , αλλά θα ήθελα να μάθω εάν γίνεται να βολευτούμε και για κάτι παραπάνω από το παχνίδι .

Ααααααα...:eek: :eek: :eek:
Μην μου το χαλας με μπαγκαζιερες!:bigcry:
Παθαινω αναφυλαξια με δαυτες πανω σε Δουκες.
Κανα σαμαρακι αγορασε και εισαι ΟΚ.
:D

NXCBR
24/10/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Ααααααα...:eek: :eek: :eek:
Μην μου το χαλας με μπαγκαζιερες!:bigcry:
Παθαινω αναφυλαξια με δαυτες πανω σε Δουκες.
Κανα σαμαρακι αγορασε και εισαι ΟΚ.
:D

Κάποτε ήμουν κι εγώ σκληροπυρηνικός σε τέτοια θέματα , αλλά τώρα θα πρέπει φορώ την γραβάτα το πρωΐ και τα cevlar με το σχόλασμα από την δουλειά.

Τι να κάνουμε πρέπει να βγάλουμε λεφτά για να μπορέσουμε να κάνουμε τα καγκουριλίκια μας.

Πάντως εάν υπάρχει η λύση με τα σαμάρια τότε δεν υπάρχει πρόβλημα , αν και αυτά θα μπαίνουν μόνο από το σπίτι στην δουλειά και τούμπαλιν , όλες τις άλλες ώρες δεν θα υπάρχει ούτε πινακίδα.
Εκτός βέβαια και από κανένα καλοκαιρινό ταξιδάκι .

Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις σε τη φάση βρίσκομαι !!

Black Mamba
24/10/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από NXCBR
Κάποτε ήμουν κι εγώ σκληροπυρηνικός σε τέτοια θέματα , αλλά τώρα θα πρέπει φορώ την γραβάτα το πρωΐ και τα cevlar με το σχόλασμα από την δουλειά.

Τι να κάνουμε πρέπει να βγάλουμε λεφτά για να μπορέσουμε να κάνουμε τα καγκουριλίκια μας.

Πάντως εάν υπάρχει η λύση με τα σαμάρια τότε δεν υπάρχει πρόβλημα , αν και αυτά θα μπαίνουν μόνο από το σπίτι στην δουλειά και τούμπαλιν , όλες τις άλλες ώρες δεν θα υπάρχει ούτε πινακίδα.
Εκτός βέβαια και από κανένα καλοκαιρινό ταξιδάκι .

Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις σε τη φάση βρίσκομαι !!

Σε καταλαβαινω φιλε, απολυτα:smokin:
Θα σου προτεινα ενα ωραιοτατο tank bag που ειναι πιο
διακριτικο αλλα χωραει λιγοτερα βεβαιως, βεβαιως...:rolleyes:

Allst@rf
24/10/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Σε καταλαβαινω φιλε, απολυτα:smokin:
Θα σου προτεινα ενα ωραιοτατο tank bag που ειναι πιο
διακριτικο αλλα χωραει λιγοτερα βεβαιως, βεβαιως...:rolleyes:


:beer: :beer:


α,και τσαντα πλατης ΚΤΜ...:D

paranoid
25/10/2010, 10:27
Χτύπα το το πιστόλι...Θα ξανανιώσεις:beer: :wave2:
Είναι φοβερή εμπειρία οδήγησης. Δεν νομίζω ότι παίζει Ιαπωνικό σε τέτοια φάση, θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμό σε κάτι. Απο ζημιές ούτε το δικό μου μου έχει βγάλει κάτι ούτε έχω ακούσει κάτι σημαντικό.
Απο tank-bak, μπαγκαζιέρες κλπ τα πάντα παίρνει. πές μου να σου πώ πού, πόσο κλπ. Αν και σε καταλαβάινω γιατί και εγώ έχω ένα κωδικα ενδυμασίας στη δουλειά, η μπαγκαζιέρα είναι ψιλοχάλια.:yuck: . Άσε που σου χαλάει το στήσιμο της μηχανής.

Shaolin Monk
25/10/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:beer: :beer:


α,και τσαντα πλατης ΚΤΜ...:D


Και πιπιλα ΚΤΜ.... :lol: :lol: :lol:

Allst@rf
25/10/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Και πιπιλα ΚΤΜ.... :lol: :lol: :lol:

εισαι φαιδρος...


:mad: :mad:


216283

Black Mamba
25/10/2010, 12:12
...θα παει μακρια η βαλιτσα , το ξερω....


216285

Allst@rf
25/10/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
...θα παει μακρια η βαλιτσα , το ξερω....


μου εκλεψες το επομενο μου αβαταρ...:bawl: :bawl:

NXCBR
25/10/2010, 13:06
Κάτι σε προφυλακτικό υπάρχει ;

Black Mamba
25/10/2010, 13:22
...μηπως κατι σε ρομπα (οχι ξεκουμπωτη)?


216291

NXCBR
25/10/2010, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Χτύπα το το πιστόλι...Θα ξανανιώσεις:beer: :wave2:
Είναι φοβερή εμπειρία οδήγησης. Δεν νομίζω ότι παίζει Ιαπωνικό σε τέτοια φάση, θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμό σε κάτι. Απο ζημιές ούτε το δικό μου μου έχει βγάλει κάτι ούτε έχω ακούσει κάτι σημαντικό.
Απο tank-bak, μπαγκαζιέρες κλπ τα πάντα παίρνει. πές μου να σου πώ πού, πόσο κλπ. Αν και σε καταλαβάινω γιατί και εγώ έχω ένα κωδικα ενδυμασίας στη δουλειά, η μπαγκαζιέρα είναι ψιλοχάλια.:yuck: . Άσε που σου χαλάει το στήσιμο της μηχανής.

Σε ευχαριστώ , μπορείς να μου γράψεις κάποιο link ή να μου δώσεις κάποιο μαγαζί για να ρωτήσω ;

Εκτός από τα εξουσιοδοτημένα ktm , ξέρετε κάποιο άλλο που να φέρνει ;
Και κάτι σημαντικό , κατα την παραλαβή της μοτό , υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή να δω ;
Ρωτάω γιατί ενώ έχω αλλάξει αρκετές μοτό ,δεν ξανα είχα ευρωπαϊκό και ίσως να υπάρχει κάτι που δεν έχει περάσει από το μυαλό μου.

paranoid
27/10/2010, 12:58
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την πάς σε ένα εξειδικευμένο (όχι απαραίτητα εξουσιοδοτημένο) συνεργείο για έλεγχο ώστε να είσαι ήσυχος. Αν ξέρεις και κάποιον προσωπικά ακόμα καλύτερα.
Στο δούκα, βγάζεις τις χειρολαβές πίσω και βάζεις αυτό:
http://www.ktmcyclehutt.com/ktm-parts/ktm-parts.php?sku=75012027150&title=KTM-Bracket-For-Topcase&year=&ktm-model=&category=Bags-Mounts&fit=Rear-Bag-Top-Case&fitment=ktmsupermoto
Τιμή περίπου 100€
Μετά βάζεις είτε αυτό:
http://www.ktmcyclehutt.com/ktm-parts/ktm-parts.php?sku=60012078000&title=KTM-Rear-Bag&year=&ktm-model=&category=Bags-Mounts&fit=Rear-Bag-Top-Case&fitment=ktmsupermoto
το οποίο είναι πολύ εμφανίσημο αλλά έχει μικρή χωρητικότητα και είναι λίγο τσιμπημένο -->135€
είτε την βαλίτσα 37lt, ή την 46lt
http://www.ktmcyclehutt.com/ktm-parts/ktm-parts.php?sku=60012027200SS&title=KTM-Top-Case&year=&ktm-model=&category=Bags-Mounts&fit=Rear-Bag-Top-Case&fitment=ktmsupermoto
η 46lt παρα είναι μεγάλη για 690, η 37lt κάνει περίπου 140€
Επίσης Tankbag
http://www.ktmtwins.com/690supermoto/75012019000.html
το οποίο όμως μέσα στην πόλη ενοχλεί λίγο στο μανουβράρισμα γιατί βρίσκει στο τιμόνι, τιμή περίπου 130€.
Γενικά θα δείς ότι το μηχανάκι δεν αισθάνετε "άνετα" με παραπανίσια πράγματα πάνω του.

And last but not least, για μεσημέρι Κυριακής στην εξοχή.!!:D
http://ktmcyclehutt.com/ktm-parts/ktm-parts.php?sku=3PW107100&title=KTM-Barbecue-Grill&year=&ktm-model=&category=Gifts&fitment=Youth
:rotflmao: :rotflmao: :lol:
Τιμή --> το κόστος για τα παϊδάκια!!

Γενικά στα powerparts δεν έχει διαφορές στην τιμή ακόμα και να τα πάρεις απο το εξωτερικό. Πάς στην ΚΤΜ στη Βουλιαγμένης που έχει και στόκ και το βλέπεις live και διαλέγεις τί θές.
:wave2:

Allst@rf
27/10/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid


And last but not least, για μεσημέρι Κυριακής στην εξοχή.!!:D
http://ktmcyclehutt.com/ktm-parts/ktm-parts.php?sku=3PW107100&title=KTM-Barbecue-Grill&year=&ktm-model=&category=Gifts&fitment=Youth
:rotflmao: :rotflmao: :lol:
Τιμή --> το κόστος για τα παιδάκια!!

:

και το κρεας στο σχημα του LC8...

macdeath_s
27/10/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
...θα παει μακρια η βαλιτσα , το ξερω....

xaxa ELEOS±!!!