PDA

View Full Version : Συμβασιουχος???



kokos08
23/10/2010, 21:59
Συμβασιουχος δεν ειναι αυτος που δουλευει καπου με συμβαση καποιας συγκεκριμενης χρονικης διαρκειας ή κανω λαθος???

Η απαιτηση να γινει μονιμος καποιος εφοσον ειναι προσυμφωνημενη η διαρκεια που θα δουλεψεις απο που προκυπτει????



p.s. Ελεος με το τραγουδι αυτος ο Λαζοπουλος, την Μπεζεντακου την ακουω πιο ευχαριστα!!!!

guzzistas
23/10/2010, 22:18
Καλά τα λες.... συνέχισε

:beer:

ioannios
23/10/2010, 22:20
συμφωνώ σε όλα...

aisxos
23/10/2010, 22:24
προκύπτει από το παρέθλον με τα ρουσφέτια που μονιμοποιούσαν κάθε ξέμπαρκο από το stage.. εεεε θέλουν και αυτοί..περιττό να πω έλεος!!!
πάνε και στα δικαστήρια...
χθες άκουσα ένα επιχείρημα του..."Σε εμάς έπρεπε να κόψουν τον διορισμό??όλα εμείς??"
Ειλικρίνα αισθάνομαι χαζός που κάθομαι και σπουδάζω με τόοοοσα έξοδα και προσπαθώ να βρω μια δουλεία για τα βγάλω πέρα,και κάποιος που δεν προσπαθεί στην ζωή του,με ένα stage το όποιο το απέκτησε με κάρτα ανεργίας (γιατι μου ζήτησε δουλεία γραφείου) να απαιτεί να εξασφαλιστεί στο δημόσιο..πραγματικά ζούμε ένα χάος με πρωταγωνιστές τους ίδιους μας του εαυτούς!!


Όταν θα πάω για πρακτική,και θα υπογράψω για 6μηνη δουλεία..στο τελός της συμβασής μου θα απαιτήσω μονιμοποίηση και εαν όχι σκέφτομαι να τον πάω στα δικαστήρια..:bigcry: :bigcry: :bigcry:

mikros boudas
23/10/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Συμβασιουχος δεν ειναι αυτος που δουλευει καπου με συμβαση καποιας συγκεκριμενης χρονικης διαρκειας ή κανω λαθος???

Η απαιτηση να γινει μονιμος καποιος εφοσον ειναι προσυμφωνημενη η διαρκεια που θα δουλεψεις απο που προκυπτει????



p.s. Ελεος με το τραγουδι αυτος ο Λαζοπουλος, την Μπεζεντακου την ακουω πιο ευχαριστα!!!! υπαρχουν και συμβασιουχοι αοριστου χρονου.
πολλου συμβασιουχοι καλυπταν/καλυπτουν επι σειραν ετων, θεσεις που θα επρεπε να καλυπτουν μονιμοι υπαλληλοι.δεν ζητουν μονιμοποιηση συμβασιουχοι των 6 μηνων.
μην τον βλεπεις αμα σε ενοχλει,εγω αυτο κανω

ioannios
23/10/2010, 22:31
ο λαζόπουλος σαν ηθοποιός είναι πολύ καλός και με χιούμορ αλλά δεν μου αρέσει όταν τα μπλέκει με την πολιτικολογία. σε πολλά έχει δίκιο παντως

maintenance
23/10/2010, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Συμβασιουχος δεν ειναι αυτος που δουλευει καπου με συμβαση καποιας συγκεκριμενης χρονικης διαρκειας ή κανω λαθος???

Η απαιτηση να γινει μονιμος καποιος εφοσον ειναι προσυμφωνημενη η διαρκεια που θα δουλεψεις απο που προκυπτει????

απο νομοσχεδιο που το "παραυθρακι" λεει οτι γινεσαι μονιμος, αν και εφοσον καλυπτει η θεση, κενη και διαρκη αναγκη.

Τωρα πως το προσδιοριζουν αυτο? αναλογα σε ποιο κομμα ανηκεις και αν αυτο ειναι στην εξουσια.

ετσι απλα.:)

kokos08
23/10/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
υπαρχουν και συμβασιουχοι αοριστου χρονου.
πολλου συμβασιουχοι καλυπταν/καλυπτουν επι σειραν ετων, θεσεις που θα επρεπε να καλυπτουν μονιμοι υπαλληλοι.δεν ζητουν μονιμοποιηση συμβασιουχοι των 6 μηνων.
μην τον βλεπεις αμα σε ενοχλει,εγω αυτο κανω

Ειμαστε μεγαλο μπουρδελο μαλλον...

Δεν θα τον εβλεπα μωρε τον Λαζοπουλο αλλα ηθελα με κατι να νευριασω για να εχω αφορμη να βγω να πιω! Βαρεθηκα να πινω για γυναικες! Πρεπει να ανοιξουμε νεους οριζοντες...

EVI
23/10/2010, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Ειμαστε μεγαλο μπουρδελο μαλλον...

Δεν θα τον εβλεπα μωρε τον Λαζοπουλο αλλα ηθελα με κατι να νευριασω για να εχω αφορμη να βγω να πιω! Βαρεθηκα να πινω για γυναικες! Πρεπει να ανοιξουμε νεους οριζοντες...


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

Gandalf dr685sm
24/10/2010, 08:29
Κανένα συμβασιούχο δεν κρατάνε πλέον.. και καλά θα κάνουν να το αντιληφθούν όλοι αυτό. Εδώ κοιτάνε τρόπο να "στείλουν" κόσμο που είναι και μόνιμος πλέον... οχι να πάρουν και άλλους.

Και όσο εμμένουν σε αυτή την ηλίθια νοοτροπία τόσο θα παραμένουν άνεργοι.

sergiosm
24/10/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
υπαρχουν και συμβασιουχοι αοριστου χρονου.
πολλου συμβασιουχοι καλυπταν/καλυπτουν επι σειραν ετων, θεσεις που θα επρεπε να καλυπτουν μονιμοι υπαλληλοι.δεν ζητουν μονιμοποιηση συμβασιουχοι των 6 μηνων.
μην τον βλεπεις αμα σε ενοχλει,εγω αυτο κανω


ο αορίστου χρόνου δουλεύει μέχρι να απολυθεί (για κάποιο νόμιμο λόγο) ή να παραιτηθεί ΔΕΝ είναι δημόσιος υπάλληλος με την έννοια το μονίμου.

Γιατί όμως πρέπει να γίνει;
Για να κάνει ό,τι θέλει και να έχει το κεφαλάκι του ήσυχο ότι δεν πρόκειται να απολυθεί ποτέ

BLACKGAS
24/10/2010, 09:39
Όσο υπάρχουν 1.000.000 δημόσιες και δημοτικές άχρηστες εταιρείες, οι οποίες απλά πληρώνουν υπαλλήλους, τότε για να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους θα υπάρχουν συμβασιούχοι. Όταν κάθε Υπουργείο έχει 100 δνσεις και κάθε δνση 1000 τμήματα απλά και μόνο για να υπάρχουν, τότε θα χρειάζονται συμβασιούχοι για να τα στελεχώνουν. Δυστηχώς η μόνη λύση είναι η αναβίωση της πλατείας Κλαυθμώνος.
Όσο για το Λαζόπουλο απλά δεν χρειάεται να ασχολούμαστε γιατί του δίνουμε αξία!

:(

mikros boudas
24/10/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ο αορίστου χρόνου δουλεύει μέχρι να απολυθεί (για κάποιο νόμιμο λόγο) ή να παραιτηθεί ΔΕΝ είναι δημόσιος υπάλληλος με την έννοια το μονίμου.

Γιατί όμως πρέπει να γίνει;
Για να κάνει ό,τι θέλει και να έχει το κεφαλάκι του ήσυχο ότι δεν πρόκειται να απολυθεί ποτέ μαζι σου:beer: :beer:

imitrelos
24/10/2010, 10:48
Είναι ένα θέμα πολύ δύσκολο από τήν 1 καταλαβαινεις ότι είναι άσχημο να χάνουν κάπιοι τήν δουλειά τους, απο τήν άλλη το ξέρανε παρόλο που δεν τους το είπε το βίσμα :evil: αυτοι που φωνάζουν πρίν 12 μηνες όταν τους ανανεωνωταν η σύμβαση ξέρανε ότι δέν θα ξαναανεωθει και αυτό το πάγιες και διαρκείς ανάγκες ας το κόψουν εκτός άν μας πουν τι δουλειά κάνανε ο καθένας .......είμαστε η μοναδικοι στόν κόσμο που χρειαζόμαστε 3 γραμμάτεις για 1 αναφορά :rotflmao: )

τήν παρασκευή έμαθα στήν εφορία ότι το ωράριο για αυτους είναι 9-12, δευτέρα - πέμπτη (ε ναι μήν χαλάσουν το 3ημερο ) το πώς κράτησα τα νευρά μου το πρωινο να περνάει να θέλω 1 σφραγιδα απο τήν εφορια για να καταθέσω τα χαρτιά μου για μια δουλεια και να είναι η τελευταια μέρα που μπορουσα και να έχω τήν κλώσσα να βάφη τα νύχια και να με ειρωνεύεται ότι είμαι χαζός αφου δέν βλέπω ότι παρασκευή και δέν εξυπηρετούν και τους απασχολώ απο τήν δουλεια τους (παρεπιπτόντως 8 υπάλληλη στο γραφειο και δέν δουλευε κανένας και μετά σου λένε βλακίες για φοροδιαφυγη και έσοδα :rotflmao: )

mikros boudas
24/10/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Είναι ένα θέμα πολύ δύσκολο από τήν 1 καταλαβαινεις ότι είναι άσχημο να χάνουν κάπιοι τήν δουλειά τους, απο τήν άλλη το ξέρανε παρόλο που δεν τους το είπε το βίσμα :evil: αυτοι που φωνάζουν πρίν 12 μηνες όταν τους ανανεωνωταν η σύμβαση ξέρανε ότι δέν θα ξαναανεωθει και αυτό το πάγιες και διαρκείς ανάγκες ας το κόψουν εκτός άν μας πουν τι δουλειά κάνανε ο καθένας .......είμαστε η μοναδικοι στόν κόσμο που χρειαζόμαστε 3 γραμμάτεις για 1 αναφορά :rotflmao: )

τήν παρασκευή έμαθα στήν εφορία ότι το ωράριο για αυτους είναι 9-12, δευτέρα - πέμπτη (ε ναι μήν χαλάσουν το 3ημερο ) το πώς κράτησα τα νευρά μου το πρωινο να περνάει να θέλω 1 σφραγιδα απο τήν εφορια για να καταθέσω τα χαρτιά μου για μια δουλεια και να είναι η τελευταια μέρα που μπορουσα και να έχω τήν κλώσσα να βάφη τα νύχια και να με ειρωνεύεται ότι είμαι χαζός αφου δέν βλέπω ότι παρασκευή και δέν εξυπηρετούν και τους απασχολώ απο τήν δουλεια τους (παρεπιπτόντως 8 υπάλληλη στο γραφειο και δέν δουλευε κανένας και μετά σου λένε βλακίες για φοροδιαφυγη και έσοδα :rotflmao: ) αν σου μιλησε ετσι,επρεπε να πας στον διευθυντη επιτοπου και αν απαιτησεις την τιμωρηση της:wave2:

imitrelos
24/10/2010, 11:49
Μωρε πολλά ήθελε αλλά εκείνη τι στιγμή έφυγά πήγα πίσω στόν οαεδ και για καλή μου τύχη η υπάλληλος που είχε το φάκελο τής επιχείρησης θα με αφύση να πάω το χαρτί τήν δευτέρα (έληγε τήν παρασκευή κανονικά )

power hornet
24/10/2010, 11:53
εγω πιστευω οτι συμβασιουχος ειναι πλεον ο ποιο αδικημενος.
υπαρχουν συμβασιουχοι που ειναι οι λεγομενοι τετραωρητες,μετα πανε και σε αλλη δουλεια για να βγαλουν ενα μεροκαματο.
οπως υπαρχουν παραδειγμα εκπαιδευτικοι που εχουν φαει τα χρονια στα θρανια και στο διαβασμα και ειναι οχι μονιμοι,αλλα δουλευουν με τις ωρες,ωστε να αρχισουν να μαζευουν ωρες μπας και γινουν μονιμοι καποια στιγμη.
δικαιωμα ειναι του καθε εργαζομενου να παλευει για οτι καλυτερο στην δουλεια του και στην ζωη του.

konsttanttinos
24/10/2010, 11:57
Οι συμβασιουχοι-stagers (σταζ' που λεει και η τρεμη), ειναι εργαζομενοι ορισμενου χρονου, με αποδοχες δημοσιου, αοριστου με αποδοχες αδιευκρινιστες:lol: , ή κατι αναμεσα.

Εγω τοσα χρονια δεν εχω δει stager που να μην ειναι τσιμπουκι του ψηφοδελτιου του, και οπωσδηποτε ξερει απο την αρχη οτι δεν προκειται να μονιμοποιηθει, γιατι το πλαισιο προσαρμογης του στον ΔΤ ειναι νομικα ομιχλωδες, και η προσληψη του εγινε με δοντι.

Ομως, οπως ξερουμε ''δωσε θαρρος στον χωριατη να σ'ανεβει στο κρεββατι''.
Οργισμενοι οι σταζερς απαιτουν μονιμοποιηση ή ανανεωση της συμβασης ''γιατι ετσι μας αρεσει'', βγαινοντας στα παραθυρα και καταγγελοντας οτι ζουνε με 550 ευρωπουλα εδω και 5 χρονια κανοντας υπομονη.
Στα τυροπιταδικα ξεκινας με 700 τον μηνα, σαν σερβιτορος δεν πεφτεις κατω απο 40 μεροκαμματο, στις οικοδομες 50 ακατεβατα συν το πολυτιμο οικοδομικο ενσημο, και παει λεγοντας.
Αλλα εκει ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΤΕΜΠΕΛΗ, ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ.

Η δικια μας τρυπα ανοιξε, με σπουδες-δουλεια-οικογενεια και πανω απ'ολα αξιοπρεπεια, και οχι πελατης του καθε μαυρογιαλουρου, μεχρι να αγγιξουμε το ονειρο-δημοσιο:lol:
Ας ανοιξει και δικια σας....και μην ξεχνατε το venotuton για τις αιμορροιδες.
Φιλακια:smokin:

power hornet
24/10/2010, 12:12
μαλλον ορισμενοι δεν ξερουν την τυφλα τους.
λοιπον τα stage ο μισθος τους ειναι γυρω στα 500ευρω και χωρις ιατρικη περιλθαμψη.
οσο αφορα αλλους συμβασιουχους π.χ αοριστου η 2 χρονια συμβαση περνουν καπου στα 800ευρω,με ιατρικη περιλθαψη.
ορισμενοι ας μην βγαζουν το κομπλεξ τους και την ζηλια τους επειδη δουλευουν στο ιδιωτικο τομεα.
γιατι υπαρχουν και εκει κοπροσκυλα οπως και στο δημοσιο παντου υπαρχουν,σε ολλους τους τομεις δουλειας.
αλλοι δουλευουν περισοτερο και αλλοι τα ξυνουν.

sergiosm
24/10/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εγω πιστευω οτι συμβασιουχος ειναι πλεον ο ποιο αδικημενος.
υπαρχουν συμβασιουχοι που ειναι οι λεγομενοι τετραωρητες,μετα πανε και σε αλλη δουλεια για να βγαλουν ενα μεροκαματο.
οπως υπαρχουν παραδειγμα εκπαιδευτικοι που εχουν φαει τα χρονια στα θρανια και στο διαβασμα και ειναι οχι μονιμοι,αλλα δουλευουν με τις ωρες,ωστε να αρχισουν να μαζευουν ωρες μπας και γινουν μονιμοι καποια στιγμη.
δικαιωμα ειναι του καθε εργαζομενου να παλευει για οτι καλυτερο στην δουλεια του και στην ζωη του.


Οι εκπαιδευτικοί είναι τελείως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ιστορία.

Vagelis Gar
24/10/2010, 12:17
Επειδή έχουμε μάθει στο "τσουβάλιασμα" σαν λαός υπάρχουν :

- Stage
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (που τοποθετήθηκαν από κάποιο "βίσμα", και ανανεώνουν παράνομα τις συμβάσεις τους)
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (μέσω προγραμμάτων ΟΑΕΔ, τα λεγόμενα 4άωρα)
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (μέσω ΑΣΕΠ, χρηματοδοτούμενα από ΕΕ με συνεχόμενες συμβάσεις)
- Συμβασιούχοι αορίστου χρόνου (προεδρικό διάταγμα Παυλόπουλου)

Δεν γίνεται ΌΛΟΙ αυτοί να είναι βίσματα και να εξαπολύουμε μύδρους εναντίον τους.
Υπάρχουν και εργαζόμενοι σε αυτές τις κατηγορίες που δεν μπήκαν με κάποιο βίσμα, που είναι με συνεχόμενες συμβάσεις 8 και 10 χρόνια και που παραμένουν απλήρωτοι για μήνες.

power hornet
24/10/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Οι εκπαιδευτικοί είναι τελείως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ιστορία. για εξηγησε το καλυτερα.
εδω το ποστ ειναι γενικο για τους συμβασιουχους.
υπαρχουν και συμβασιουχοι εκπαιδευτικοι,το αναφερα σαν παραδειγμα.

power hornet
24/10/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Επειδή έχουμε μάθει στο "τσουβάλιασμα" σαν λαός υπάρχουν :

- Stage
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (που τοποθετήθηκαν από κάποιο "βίσμα", και ανανεώνουν παράνομα τις συμβάσεις τους)
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (μέσω προγραμμάτων ΟΑΕΔ, τα λεγόμενα 4άωρα)
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (μέσω ΑΣΕΠ, χρηματοδοτούμενα από ΕΕ με συνεχόμενες συμβάσεις)
- Συμβασιούχοι αορίστου χρόνου (προεδρικό διάταγμα Παυλόπουλου)

Δεν γίνεται ΌΛΟΙ αυτοί να είναι βίσματα και να εξαπολύουμε μύδρους εναντίον τους.
Υπάρχουν και εργαζόμενοι σε αυτές τις κατηγορίες που δεν μπήκαν με κάποιο βίσμα, που είναι με συνεχόμενες συμβάσεις 8 και 10 χρόνια και που παραμένουν απλήρωτοι για μήνες. +1000 ετσι μπραβο,γιατι το εχουμε σαν λαος να τα τσουβαλιαζουμε ολλα μαζι.

sergiosm
24/10/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
για εξηγησε το καλυτερα.
εδω το ποστ ειναι γενικο για τους συμβασιουχους.
υπαρχουν και συμβασιουχοι εκπαιδευτικοι,το αναφερα σαν παραδειγμα.

Θέλω να πω ότι δεν είναι δυνατό να συγκρίνουμε τον stagers με τους εκπαιδευτικούς και γενικά δεν είναι δυνατόν (όπως σωστά λέει και ο roufianos) να τσουβαλιάζουμε όλους τους συμβασιούχους.

Οι stagers π.χ. πήγαν στο δημόσιο για να κάνουν ΠΡΑΚΤΙΚΗ, όπως γίνεται και στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Δεν πήγαν ούτε για να καλύψουν διαρκείς ανάγκες ούτε τίποτα. Ξέραν από την αρχή ότι έπρεπε στο τέλος να ΦΥΓΟΥΝ.
Τώρω μερικοί κατάφεραν να παραμείνουν και (με το κόλπο αυτό) να έχουν σήμερα απαιτήσεις.
Δηλαδή πήγαν να "στήσουν" τη δουλειά. Απλά πράγματα.
Και όχι μόνο πήγαν να την "στήσουν" αλλά μένοντας αυτοί στερούσαν και τη θέση αυτή από κάποιον άλλο.

Ασφαλώς αυτό ΔΕΝ ισχύει για όλους του stagers. Ισχύει όμως για όσους από αυτούς φωνάζουν σήμερα.


Από την άλλη μεριά, ο εκπαιδευτικός που δουλεύει με σύμβαση (ωρομίσθιος) ΔΕΝ έχει την επιλογή να κάνει κάτι άλλο.
Το κάνει για να του δώσει μερικά μόρια και να τον ΒΟΗΘΗΣΕΙ μετά στον διορισμό.
Και κυρίως δεν "στήνει" τίποτα.

Το ότι υπάρχουν περιπτώσεις συμβασιούχων με συνεχείς ανανεώσεις είναι γεγονός.
Το ότι το ίδιο το κράτος έθρεψε αυτό το φαινόμενο είναι επίσης γεγονός.

Όμως δεν φταίει πάντα το κράτος, ούτε πάντα ο διαμαρτυρόμενος έχει δίκιο.

:wave2:

power hornet
24/10/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Θέλω να πω ότι δεν είναι δυνατό να συγκρίνουμε τον stagers με τους εκπαιδευτικούς και γενικά δεν είναι δυνατόν (όπως σωστά λέει και ο roufianos) να τσουβαλιάζουμε όλους τους συμβασιούχους.

Οι stagers π.χ. πήγαν στο δημόσιο για να κάνουν ΠΡΑΚΤΙΚΗ, όπως γίνεται και στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Δεν πήγαν ούτε για να καλύψουν διαρκείς ανάγκες ούτε τίποτα. Ξέραν από την αρχή ότι έπρεπε στο τέλος να ΦΥΓΟΥΝ.
Τώρω μερικοί κατάφεραν να παραμείνουν και (με το κόλπο αυτό) να έχουν σήμερα απαιτήσεις.
Δηλαδή πήγαν να "στήσουν" τη δουλειά. Απλά πράγματα.
Και όχι μόνο πήγαν να την "στήσουν" αλλά μένοντας αυτοί στερούσαν και τη θέση αυτή από κάποιον άλλο.

Ασφαλώς αυτό ΔΕΝ ισχύει για όλους του stagers. Ισχύει όμως για όσους από αυτούς φωνάζουν σήμερα.


Από την άλλη μεριά, ο εκπαιδευτικός που δουλεύει με σύμβαση (ωρομίσθιος) ΔΕΝ έχει την επιλογή να κάνει κάτι άλλο.
Το κάνει για να του δώσει μερικά μόρια και να τον ΒΟΗΘΗΣΕΙ μετά στον διορισμό.
Και κυρίως δεν "στήνει" τίποτα.

Το ότι υπάρχουν περιπτώσεις συμβασιούχων με συνεχείς ανανεώσεις είναι γεγονός.
Το ότι το ίδιο το κράτος έθρεψε αυτό το φαινόμενο είναι επίσης γεγονός.

Όμως δεν φταίει πάντα το κράτος, ούτε πάντα ο διαμαρτυρόμενος έχει δίκιο.

:wave2: πολυ σωστος και αντικειμενικος.διαβασμενος εισαι.
εψαχνα να βρω την λεξη ωρομισθιος,δεν το θυμομουν.:wave2:

konsttanttinos
24/10/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos


Δεν γίνεται ΌΛΟΙ αυτοί να είναι βίσματα και να εξαπολύουμε μύδρους εναντίον τους.
Υπάρχουν και εργαζόμενοι σε αυτές τις κατηγορίες που δεν μπήκαν με κάποιο βίσμα, που είναι με συνεχόμενες συμβάσεις 8 και 10 χρόνια και που παραμένουν απλήρωτοι για μήνες.


Ασφαλως και δεν γινεται ολοι....αλλα οι περισοτεροι...''..υπαρχουν ΚΑΙ εργαζομενοι..'' ειπες, που στον γραπτο λογο φανερωνει μειοψηφια.


Και ποιος ο λογος να δουλευεις σαν συμβασιουχος και να μην αμοιβεσαι?
Δεν ειναι καλυτερα να στραφεις στον ιδιωτικο τομεα?
Μηπως επειδη εισαι αρκετα τεμπελης και εμαθες στο αραλικι του γραφειου, εε?

power hornet
24/10/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Ασφαλως και δεν γινεται ολοι....αλλα οι περισοτεροι...''..υπαρχουν ΚΑΙ εργαζομενοι..'' ειπες, που στον γραπτο λογο φανερωνει μειοψηφια.


Και ποιος ο λογος να δουλευεις σαν συμβασιουχος και να μην αμοιβεσαι?
Δεν ειναι καλυτερα να στραφεις στον ιδιωτικο τομεα?
Μηπως επειδη εισαι αρκετα τεμπελης και εμαθες στο αραλικι του γραφειου, εε? γιατι στον ιδιωτικο τομεα σε εταιριες δεν δουλευεις σε γραφεια?ορισμενοι νομιζετε οτι δημοσιος τομεας ειναι σε ενα γραφειο,δεν ειναι ετσι.
πηγαινε να δουλεψεις εργατης καθαριοτητας πισω απο ενα αποριματοφορο να δεις την γλυκα,να αναπνεεις ολλα τα μικροβια.
ξερεις βαση στατιστικων οτι αυτοι οι ανθρωποι πεθαινουν απο καρκινο,γιατι ο οργανισμος τους δεν αντεχει,απο τα μικροβια.

konsttanttinos
24/10/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
μαλλον ορισμενοι δεν ξερουν την τυφλα τους.
λοιπον τα stage ο μισθος τους ειναι γυρω στα 500ευρω και χωρις ιατρικη περιλθαμψη.

γιατι υπαρχουν και εκει κοπροσκυλα οπως και στο δημοσιο παντου υπαρχουν,σε ολλους τους τομεις δουλειας.
αλλοι δουλευουν περισοτερο και αλλοι τα ξυνουν.

Λοιπον, επειδη φαινεσαι αρκετα ψαγμενος, φανερωσε μας τωρα ποιος τεμπελης πτυχιουχος ΑΝΕΧΕΤΑΙ να ζει με 500 ευρω χωρις ενσημο?
Οταν λες ''σε ολους τους τομεις δουλειας'', να αναφερεσαι μονο στον ΔΤ, γιατι στον ΙΤ δεν παιζει αυτο, και πριν βγαλεις συμπερασματα περι ζηλιας κλπ ειμαι ΔΥ, αλλα ξερω καλα τι θα πει δουλεια εκτος δημοσιου.

Vagelis Gar
24/10/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Ασφαλως και δεν γινεται ολοι....αλλα οι περισοτεροι...''..υπαρχουν ΚΑΙ εργαζομενοι..'' ειπες, που στον γραπτο λογο φανερωνει μειοψηφια.


Και ποιος ο λογος να δουλευεις σαν συμβασιουχος και να μην αμοιβεσαι?
Δεν ειναι καλυτερα να στραφεις στον ιδιωτικο τομεα?
Μηπως επειδη εισαι αρκετα τεμπελης και εμαθες στο αραλικι του γραφειου, εε?

Βγάζοντας χολή για μιά μερίδα εργαζομένων και απ΄την επίθεσή σου στο πρόσωπό μου καταλαβαίνω πολλά φίλε μου.

Και όσον αφορά προσωπικά, δεν εργάζομαι σε κανένα γραφείο, είμαι κάθε μέρα 7.30 ώρες στο δρόμο μεταφέροντας παιδιά με ειδικές ανάγκες και ηλικιωμένους σε κέντρα αποθεραπείας και νοσοκομεία, έχω μπει μέσω ΑΣΕΠ το 2002, είμαι απλήρωτος 6 μήνες και τον χαρακτηρισμό "τεμπέλης" στον επιστρέφω με δόξα και τιμή.

konsttanttinos
24/10/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
γιατι στον ιδιωτικο τομεα σε εταιριες δεν δουλευεις σε γραφεια?ορισμενοι νομιζετε οτι δημοσιος τομεας ειναι σε ενα γραφειο,δεν ειναι ετσι.
πηγαινε να δουλεψεις εργατης καθαριοτητας πισω απο ενα αποριματοφορο να δεις την γλυκα,να αναπνεεις ολλα τα μικροβια.
ξερεις βαση στατιστικων οτι αυτοι οι ανθρωποι πεθαινουν απο καρκινο,γιατι ο οργανισμος τους δεν αντεχει,απο τα μικροβια.


Τους πληθυντικους αγενειας ασ'τους κατα μερος.Δεν περιμενα απαντηση απο'σενα αλλα ας ειναι.

Σιγα μην παω να δουλεψω σε σκουπιδιαρα με τοσα πτυχια.
Σε ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΕΙΣ να δουλεψεις σαν εργατης καθαριοτητας??????
Δεν ΗΞΕΡΕΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ τους κινδυνους?

Με υποχρεωσε κανεις να δουλεψω στο ΕΚΑΒ?
Ηξερα απο πριν οτι θα μαζευω χερια, ποδια, εγκεφαλικα και ο,τι αλλο.

Που'σαι, power hornet, μαζεψου γιατι εκτιθεσαι με αυτα που γραφεις.

devil's animal
24/10/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Συμβασιουχος δεν ειναι αυτος που δουλευει καπου με συμβαση καποιας συγκεκριμενης χρονικης διαρκειας ή κανω λαθος???

Η απαιτηση να γινει μονιμος καποιος εφοσον ειναι προσυμφωνημενη η διαρκεια που θα δουλεψεις απο που προκυπτει????



p.s. Ελεος με το τραγουδι αυτος ο Λαζοπουλος, την Μπεζεντακου την ακουω πιο ευχαριστα!!!!


+100000

οταν ημουν στο πανεπιστημιο μπηκα και εγω συμβασιουχος με 10μηνη συμβαση για να βγαζω ενα μεροκαματο...

επαιρνα 300? χωρις ασφαλιση και δουλευα 7ωρο...π@παρια δλδ...

ολο το παιχνιδι γινεται ως εξης...
βγαζεις καρτα ανεργιας και αν συμπληρωσεις καποιους μηνες, κανεις αιτηση και σε παιρνουν...
αν εχεις βυσμα ακομα καλυτερα...μπαινεις και εκει που θελεις...:rolleyes:

πας λοιπον εκει που σε τοποθετουν (εμενα με εβαλαν στον ΟΑΕΔ), και βγαζεις ΟΛΗ την δουλεια των μονιμων. ΟΛΗ ομως και το εννοω...κανεις τα ΠΑΝΤΑ! και οι μονιμοι απλα ξυνονται.

εγω συγκεκριμενα εβγαζα καρτες ανεργιας...
εκατσα το πρωτο 10μηνο, μας ανανεωσαν και το 2ο εξαμηνο και μολις ειδα τι παιζει, τα φορτωσα στον κοκορα...πιτσιρικας ημουν, δεν ειχα παει και διακοπες και μολις ηρθε το καλοκαιρι τους χαιρετησα κανονικα και πηγα Ιο....:lol: :lol:

η πλακα ειναι οτι εκει (στις διακοπες) γνωρισα τον τυπο που με εβαλε σε μια πολυ καλη δουλεια (ιδιωτικος τομεας βεβαια) αλλα με πολλες προοπτικες, καλες αποδοχες και καλο περιβαλλον...:cool:

το τραγικο της υποθεση ειναι οτι εβλεπες μεγαλοκοπελες και ανθρωπους 30 χρονων να ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ σ'αυτο και να εχουν σκοπο την μονιμοποιηση...εκαναν υπομονη μεχρι και 2-3-4 χρονια με 300? ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ, με το σκεπτικο οτι "μπορει και να.."

εγω τουλαχιστον ημουν πιτσιρικας και το εκανα για το χαρτζηλικι μου,αφου σπουδαζα...

το μονο καλο που βγηκε απ'ολη την υποθεση ηταν οτι ειχες επαφη με ανθρωπους καθημερινα που σου ελεγαν τον πονο τους και οι περισσοτεροι ηταν απολυμενοι...ανθρωποι 50 και 55 χρονων να τους διωχνουν γιατι απλα γερασαν και δεν αποδιδουν... :yuck:
εκτος απο αυτους που σε εβλεπαν πισω απο την καρεκλα του "δημοσιου" 21 χρονων παλικαρακι και νομιζαν οτι ησουν μονιμος και αυτοι απολυμενοι και σε κοιταγαν με μισο ματι...που να ηξεραν...:rolleyes:


μπ0υρδελο η κατασταση...
:evil: :evil:

power hornet
24/10/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Τους πληθυντικους αγενειας ασ'τους κατα μερος.Δεν περιμενα απαντηση απο'σενα αλλα ας ειναι.

Σιγα μην παω να δουλεψω σε σκουπιδιαρα με τοσα πτυχια.
Σε ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΕΙΣ να δουλεψεις σαν εργατης καθαριοτητας??????
Δεν ΗΞΕΡΕΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ τους κινδυνους?

Με υποχρεωσε κανεις να δουλεψω στο ΕΚΑΒ?
Ηξερα απο πριν οτι θα μαζευω χερια, ποδια, εγκεφαλικα και ο,τι αλλο.

Που'σαι, power hornet, μαζεψου γιατι εκτιθεσαι με αυτα που γραφεις. εγω καθολου δεν εκτιθομε.
δεν μπορει ολλος ο κοσμος να ειναι πτυχιουχος οπως εσυ.
αλλα βλεπω την μορφωση που εχεις και τα πτυχια σου,τι χολη βγαζεις για ορισμενους συναθρωπους.
ειπες οτι εισαι δ.υ εγω δεν το ποιστευω οτι εισαι.μαλλον στον ι.τ δουλευεις,αλλιως δεν θα εβγαζες το κομπλεξ που εχεις.
εδω κανουμε μια γενικη συζητηση μην το πας προσωπικα.

konsttanttinos
24/10/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Βγάζοντας χολή για μιά μερίδα εργαζομένων και απ΄την επίθεσή σου στο πρόσωπό μου καταλαβαίνω πολλά φίλε μου.



spam on

Δεν ηξερα καν σε τι δουλευεις, δεν απαντησα καν εχοντας στο μυαλο μου εσενα, απλα ρωτησα χωρις ιχνος χολης και ειρωνειας....και επειδη ο γραπτος λογος ειναι ευκολα παρεξηγησιμος ξαναγραφω οτι δεν εχω τιποτα εναντιον σου ή αλλων.
Απλα γραφω ωμα και οποιος μπορει διαβαζει.
Ομως εκανες λαθη γραφοντας επιθετικα, και περιμενεις να απαντησω.
Λοιπον, σου κανω την χαρη, γραφοντας οτι ασφαλως και εχω γραμμενη στα παλαιοτερα των υποδηματων μου την γνωμη ενος αγνωστου (και αν καταλαβε πολλα) για'μενα.
Επισης, ο χαρακτηρισμος τεμπελης στο προσωπο μου ειναι τουλαχιστον γελοιος, γιατι ειμαι 30 χρονων, ειμαι ηδη 10 χρονια αφαλισμενος, με 9 χρονια σπουδες (and keep going), ανηκω στον υγειονομικο κλαδο του δημοσιου και αν εχεις καμμια ομορφη κοπελα σου στελνω και φωτογραφιες:lol:

spam off

konsttanttinos
24/10/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet

ειπες οτι εισαι δ.υ εγω δεν το ποιστευω οτι εισαι.μαλλον στον ι.τ δουλευεις,αλλιως δεν θα εβγαζες το κομπλεξ που εχεις.
εδω κανουμε μια γενικη συζητηση μην το πας προσωπικα.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Eλπιζω να μην με χρειαστεις, γιατι τοτε δεν θα χρειαστει να στο αποδειξω.

Vagelis Gar
24/10/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
spam on

Δεν ηξερα καν σε τι δουλευεις, δεν απαντησα καν εχοντας στο μυαλο μου εσενα, απλα ρωτησα χωρις ιχνος χολης και ειρωνειας....και επειδη ο γραπτος λογος ειναι ευκολα παρεξηγησιμος ξαναγραφω οτι δεν εχω τιποτα εναντιον σου ή αλλων.
Απλα γραφω ωμα και οποιος μπορει διαβαζει.
Ομως εκανες λαθη γραφοντας επιθετικα, και περιμενεις να απαντησω.
Λοιπον, σου κανω την χαρη, γραφοντας οτι ασφαλως και εχω γραμμενη στα παλαιοτερα των υποδηματων μου την γνωμη ενος αγνωστου (και αν καταλαβε πολλα) για'μενα.
Επισης, ο χαρακτηρισμος τεμπελης στο προσωπο μου ειναι τουλαχιστον γελοιος, γιατι ειμαι 30 χρονων, ειμαι ηδη 10 χρονια αφαλισμενος, με 9 χρονια σπουδες (and keep going), ανηκω στον υγειονομικο κλαδο του δημοσιου και αν εχεις καμμια ομορφη κοπελα σου στελνω και φωτογραφιες:lol:

spam off


Wow i'm impressed
Καλό μεσημέρι και τσάκω και 2-3 κερασμένες :beer: :beer: :beer:

konsttanttinos
24/10/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Wow i'm impressed
Καλό μεσημέρι και τσάκω και 2-3 κερασμένες :beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Χαρηκα που με μερικα post αναψα λιγακι τα αιματα, γιατι κωλοβαραμε , και εξω εχει μερα για βολτα.

TheFace
24/10/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
γιατι υπαρχουν και εκει κοπροσκυλα οπως και στο δημοσιο παντου υπαρχουν,σε ολλους τους τομεις δουλειας.
αλλοι δουλευουν περισοτερο και αλλοι τα ξυνουν.

ΟΧΙ φιλε μου... δεχομαι οτι στο δημοσιο υπαρχουν και καποιοι (ελαχιστοι σε ποσοστο επι του συνολου) που δουλευουν, αλλα το να λες οτι στον ιτ υπαρχουν εργαζομενοι που τα ξυνουν ειναι απο ατοπο εως γελοιο! :wave2:

the who
24/10/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
ΟΧΙ φιλε μου... δεχομαι οτι στο δημοσιο υπαρχουν και καποιοι (ελαχιστοι σε ποσοστο επι του συνολου) που δουλευουν, αλλα το να λες οτι στον ιτ υπαρχουν εργαζομενοι που τα ξυνουν ειναι απο ατοπο εως γελοιο! :wave2:

Καλα εσενα να σε παω μια βολτα στην παραλαβη των καρφουρ να δεις ξυσιμο μεχρι ματωμα λεμε.Και υφος 40 καρδιναλιων και βαλε.

kokos08
24/10/2010, 19:29
Δηλαδη το δημοσιο ειναι η γκομενα που σε κερατωνει κι εσυ θελεις οπωσδηποτε να την παντρευτεις????

... Μακρια απο εμας!!!:hypnotize

TheFace
24/10/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Καλα εσενα να σε παω μια βολτα στην παραλαβη των καρφουρ να δεις ξυσιμο μεχρι ματωμα λεμε.Και υφος 40 καρδιναλιων και βαλε.

Hard to believe, αλλα ισως να ειναι η εξαιρεση στον κανονα!

Ακομα κι ετσι ομως αν καποιος κανει παραπονα στους προισταμενους/αφεντικα για την συμπεριφορα τους, τι θα γινει αραγε? :rolleyes:

THEOD
24/10/2010, 20:36
Πάντως άσχετα με το πως μπήκαν και άσχετα με το πως προσπαθούν να στήσουν την δουλειά, ένα πράγμα είναι γεγονός για τους συμβασιούχους και πρέπει να τους το αναγνωρίσουμε. Είναι ίσως οι μόνοι δ.υ. που πραγματικά δουλεύουν και ταυτόχρονα πληρώνονται το μισό από τους ίδιας ειδικότητας μονίμους και αορίστου που απλώς τα ξύνουν και έχουν βρεί στο πρόσωπο των συμβασιούχων μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνουν πάσα ακόμα και την λίγη δουλειά που έβγαζαν πριν...

ermiss
24/10/2010, 22:12
AΣΕΠ παιδιά, ΑΣΕΠ.

Ας δώσουν μόρια λόγο προϋπηρεσίας αλλά να γράψουν εξετάσεις όπως όλοι...

Αν θέλουν μονιμότητα, επί ίσοις όροις για όλους.

Ακόμα και οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου να περνάνε μέσω ΑΣΕΠ, χωρίς εξετάσεις αλλά με μόρια.



Τώρα για τους εκπαιδευτικούς, όντως είναι διαφορετική και πονεμένη ιστορία, δεν παύουν όμως να έχουν την δυνατότητα εξετάσεων και να αποφύγουν τις ετήσιες συμβάσεις ως ωρομίσθιοι. Αυτοί ΔΕΝ πρέπει να χάσουν όσα μόρια κέρδισαν τόσα χρόνια, να προτιμηθούν μιας και έχουν διδακτική εμπειρία. Αλλά αυτό το σύστημα πρέπει να κλειδώσει κάποια στιγμή...



υγ. Στους stagiers να αναγνωριστούν ενιαία σε όλους 18 μήνες, ακόμα και αν είναι 3-4 χρόνια με ανανεωμένες συμβάσεις, το επέλεξαν και είχαν τους "γνωστούς" για να τους τις ανανεώνουν κάθε χρόνο...

BLACKGAS
24/10/2010, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
AΣΕΠ παιδιά, ΑΣΕΠ.

Ας δώσουν μόρια λόγο προϋπηρεσίας αλλά να γράψουν εξετάσεις όπως όλοι...

Αν θέλουν μονιμότητα, επί ίσοις όροις για όλους.



Δηλαδή ο ΑΣΕΠ = αξιοκρατία:lol: :lol: :lol: :sick:

imitrelos
24/10/2010, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
AΣΕΠ παιδιά, ΑΣΕΠ.

Ας δώσουν μόρια λόγο προϋπηρεσίας αλλά να γράψουν εξετάσεις όπως όλοι...

Αν θέλουν μονιμότητα, επί ίσοις όροις για όλους.

Ακόμα και οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου να περνάνε μέσω ΑΣΕΠ, χωρίς εξετάσεις αλλά με μόρια.



Τώρα για τους εκπαιδευτικούς, όντως είναι διαφορετική και πονεμένη ιστορία, δεν παύουν όμως να έχουν την δυνατότητα εξετάσεων και να αποφύγουν τις ετήσιες συμβάσεις ως ωρομίσθιοι. Αυτοί ΔΕΝ πρέπει να χάσουν όσα μόρια κέρδισαν τόσα χρόνια, να προτιμηθούν μιας και έχουν διδακτική εμπειρία. Αλλά αυτό το σύστημα πρέπει να κλειδώσει κάποια στιγμή...



υγ. Στους stagiers να αναγνωριστούν ενιαία σε όλους 18 μήνες, ακόμα και αν είναι 3-4 χρόνια με ανανεωμένες συμβάσεις, το επέλεξαν και είχαν τους "γνωστούς" για να τους τις ανανεώνουν κάθε χρόνο...

+650 :beer:

Το άν κάπιοι είχαν γνωστό και οι 18 μήνες έγιναν μερικά χρόνια γιατί να τους λυπηθό ? επειδή τόσα χρόνια γέλαγαν που τα κορόιδα στόν ιδιοτικό τους σκήζαν καθημερινά και αυτους όχι ???
Ναι να υπάρχει μοριοδότηση αλλά το να βγάζει απόφοιτος λυκείου με 6-7 χρόνια προηπηρεσία περισσότερα μόρια απο κάπιον που έχει τελιώση κάπια σχολή και έχει και μεταπτυχιακό είναι δούλεμα πώς να το κάνουμε , ναι υπάρχουν δημόσιοι που τιμούν τήν θέση τους αλλά υπάρχουν και πολλοι που είναι 5 βούγια 2 μοσχάρια
:rotflmao: :rotflmao:

Δές ένα παράδειγμα σε υπηρεσία που δούλευε η μητέρα μου τώρα πήραν και αναπληρωτή οδηγό .....μόνο που αυτός είναι κουφός :rotflmao:

Παιδιά δέν κάνω πλάκα

bonnie
25/10/2010, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Επειδή έχουμε μάθει στο "τσουβάλιασμα" σαν λαός υπάρχουν :

- Stage
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (που τοποθετήθηκαν από κάποιο "βίσμα", και ανανεώνουν παράνομα τις συμβάσεις τους)
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (μέσω προγραμμάτων ΟΑΕΔ, τα λεγόμενα 4άωρα)
- Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (μέσω ΑΣΕΠ, χρηματοδοτούμενα από ΕΕ με συνεχόμενες συμβάσεις)
- Συμβασιούχοι αορίστου χρόνου (προεδρικό διάταγμα Παυλόπουλου)

Δεν γίνεται ΌΛΟΙ αυτοί να είναι βίσματα και να εξαπολύουμε μύδρους εναντίον τους.
Υπάρχουν και εργαζόμενοι σε αυτές τις κατηγορίες που δεν μπήκαν με κάποιο βίσμα, που είναι με συνεχόμενες συμβάσεις 8 και 10 χρόνια και που παραμένουν απλήρωτοι για μήνες.


οπως τα λες ακριβως!!

δουλευω με συμβασεις στο υπουργειο πολιτισμου εδω κ 9 χρονια... επαρχια ολες σχεδον, γιατι ποτε δεν ειχα το μεσον για δουλεια στην αθηνα. τις περισσοτερες φορες πληρωναμε εμεις την διαμονη μας, απο τον καταπληκτικο μισθο των 700-800 ευρω. περσι, πηρα 680 γιατι δεν αναγνωριζαν την προυπηρεσια μου, απο τον ενα φορεα του ιδιου υπουργειου στον αλλον.
δεν θυμαμαι να εχω τεμπελιασει ποτε. 6.30 το πρωι πιαναμε δουλεια στο λιοπυρι κ αν αργουσαμε κιολας, μας κοβαν το μισο μεροκαματο.
συν οτι πολλες φορες εμενα κ απληρωτη για 4-6 μηνες.

τα τελευταια 4-5 χρονια, μετα το διαταγμα του παυλοπουλου οι συμβασεις εχουν ελαχιστοποιηθει - μηδενιστει.
και βασικο! τοτε, ψηφιστηκε, ψιλο υπουλα ειναι η αληθεια, το 24μηνο. δηλαδη οταν συμπληρωσεις 24 μηνες εργασια με συμβαση σε εναν φορεα, ειτε συνεχομενη, ειτε διακεκομενη, απολυεσαι, εστω κ στο μεσο της συμβασης που μπορει να εχεις, κ δεν σου επιτρεπεται να ξαναβρεις δουλεια στον φορεα που ησουν.
αν δηλαδη εγω συμπληρωσω 24 μηνες στο πολιτισμου, με διωχνουν, κ ψαχνω δουλεια ασχετη πλεον με το αντικειμενο μου!:eek:

καταπληκτικο! συμβασιουχος φορ εβερ!!

αυτη τη στιγμη δουλευω με εργολαβο, ιδιωτικα, με 2μηνη συμβαση.. του ειπα να μου βαλει κ ενσημα αυτη τη φορα, μπας κ ανανεωσω το Ικα! :smokin:

δεν ειμαι 20 χρονων να ψαχνω επαγγελματικο προσανατολισμο πλεον... αλλα αν ξαναγινομουν 20, σιγουρα θα γινομουν υδραυλικος-ηλεκτρολογος-οτιδηποτε αλλο, γαμω τις τεχνες μου μεσα!! :bigcry: :bigcry:

Zid
25/10/2010, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
οπως τα λες ακριβως!!

δουλευω με συμβασεις στο υπουργειο πολιτισμου εδω κ 9 χρονια... επαρχια ολες σχεδον, γιατι ποτε δεν ειχα το μεσον για δουλεια στην αθηνα. τις περισσοτερες φορες πληρωναμε εμεις την διαμονη μας, απο τον καταπληκτικο μισθο των 700-800 ευρω. περσι, πηρα 680 γιατι δεν αναγνωριζαν την προυπηρεσια μου, απο τον ενα φορεα του ιδιου υπουργειου στον αλλον.
δεν θυμαμαι να εχω τεμπελιασει ποτε. 6.30 το πρωι πιαναμε δουλεια στο λιοπυρι κ αν αργουσαμε κιολας, μας κοβαν το μισο μεροκαματο.
συν οτι πολλες φορες εμενα κ απληρωτη για 4-6 μηνες.

τα τελευταια 4-5 χρονια, μετα το διαταγμα του παυλοπουλου οι συμβασεις εχουν ελαχιστοποιηθει - μηδενιστει.
και βασικο! τοτε, ψηφιστηκε, ψιλο υπουλα ειναι η αληθεια, το 24μηνο. δηλαδη οταν συμπληρωσεις 24 μηνες εργασια με συμβαση σε εναν φορεα, ειτε συνεχομενη, ειτε διακεκομενη, απολυεσαι, εστω κ στο μεσο της συμβασης που μπορει να εχεις, κ δεν σου επιτρεπεται να ξαναβρεις δουλεια στον φορεα που ησουν.
αν δηλαδη εγω συμπληρωσω 24 μηνες στο πολιτισμου, με διωχνουν, κ ψαχνω δουλεια ασχετη πλεον με το αντικειμενο μου!:eek:

καταπληκτικο! συμβασιουχος φορ εβερ!!

αυτη τη στιγμη δουλευω με εργολαβο, ιδιωτικα, με 2μηνη συμβαση.. του ειπα να μου βαλει κ ενσημα αυτη τη φορα, μπας κ ανανεωσω το Ικα! :smokin:

δεν ειμαι 20 χρονων να ψαχνω επαγγελματικο προσανατολισμο πλεον... αλλα αν ξαναγινομουν 20, σιγουρα θα γινομουν υδραυλικος-ηλεκτρολογος-οτιδηποτε αλλο, γαμω τις τεχνες μου μεσα!! :bigcry: :bigcry:

Δυστυχώς ο καθένας κάνει τις επιλογές του... εσύ αποφάσισες να κάνεις δουλειά συμβασιούχου οπως ακριβώς κάνει αντίστοιχα ενα άλλος εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα κάποια άλλη δουλειά... οπου μπορεί να τον απολύσουν ανα πάσα στιγμή ανάλογα τη σύμβαση που εχει μερικου η αόριστου χρόνου... η ακόμα χειρότερα να κλείσει η επιχειρηση του κτλ κτλ...

Δεν υπαρχει πλέον επι της ουσιας διαφορά ιδιωτικόυ με δημοσιου συμβασιούχου εργαζόμενου .... απλά ορισμένοι εκμεταλεύτηκαν καταστάσεις προηγούμενα ετη και μονιμοποιήθηκαν με μη αξιοκρατικά μέσα... και άλλοι που ίσως άξιζαν έμειναν απ έξω... γιατι δεν είχα το βήσμα οπως ειπες.. :(

kostas_1100gs
25/10/2010, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
AΣΕΠ παιδιά, ΑΣΕΠ.

Ας δώσουν μόρια λόγο προϋπηρεσίας αλλά να γράψουν εξετάσεις όπως όλοι...

Αν θέλουν μονιμότητα, επί ίσοις όροις για όλους.

Ακόμα και οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου να περνάνε μέσω ΑΣΕΠ, χωρίς εξετάσεις αλλά με μόρια.

υγ. Στους stagiers να αναγνωριστούν ενιαία σε όλους 18 μήνες, ακόμα και αν είναι 3-4 χρόνια με ανανεωμένες συμβάσεις, το επέλεξαν και είχαν τους "γνωστούς" για να τους τις ανανεώνουν κάθε χρόνο...

Ο φίλος εδώ τα λέει καλά. Το θέμα το ξέρω πολύ πολύ καλά.
Δεν είναι όλoι συμβασιούχοι, πολλοί αυτο-ονομάζονται έτσι.
---Παράδειγμα τα stage, είναι εργασιακή εμπειρία. Κάτι σαν πρακτική ας πούμε, αλλά δεν έχεις ειδικότητα (τοοο κουφό). Ήταν όλοι, μα όλοι πολιτικά βύσματα. Δεν έχουν μισθό και ένσημο συντάξιμο. Και καλώς, Πολλοί εδώ έχουν κάνει πρακτική (και εγώ) και δεν έχει κανένας ένσημο. Τα χρήματα ήταν σε τέτοια πράγματα 280ε με 4ωρη εργασία. Επειδή ήταν όλα βύσματα και φάνηκαν λίγα τα χρήματα τα έκαναν 480ε. Μην τα βλέπετε σαν λίγα χρήματα, πολλά είναι, γιατί ένας με ολόκληρο ωράριο Δ.Ε. ξεκινά με 630ε. Δεν τους ένοιaζε όμως το χρήμα, ΑΛΛΑ Η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. Kαι αυτοαποκαλούνται συμβασιούχοι. Δεν υπάρχει σύμβαση
---Συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου, συνήθως είναι 6μηνα (9 έχω κάνει) που τελειώνεις και δεν έχεις δικαιώματα άλλα, γιατί μερικοί λένε ότι αποκτάς δικαιώματα. Δικαίωμα αποκτάς όταν στο δώσουν, Βλέπε τροπολογία Σαμαρά στο ΥΠΟΤ. Πάγια και διαρκεί θέση το λέει ο οργανισμός που εργάζεσε αν καλύπτεις και όχι ο εργαζόμενος. Εδω έχουμε φτάσει να λεει ο εργαζόμενος και το συνδικαλιστικό του σωματείο ότι καλύπτει πάγια θέση.
---Αορίστου χρόνου είναι μόνιμοι στην ουσία, ή αν τελειώσει το έργο που εργάζονται, εκεί πάιζει η μετάταξη ή λήξη σύμβασης (η 2η ισχύει για υψιλόμισθους και συμβάσεις έργου).
---Συμβάσεις γίνοντας μέσω ΑΣΕΠ τουλάχιστον στο οργανισμό μου, αλλά στις 7/1/ 2007 ο παυλόπουλος άλλαξε τα πράγματα και έδωσε το δικαίωμα στον Γ.Γραμ. κάθε υπουργείου, για λόγους αναγακιότητας όπως είπε, να γίνετε ΕΠΙΛΟΓΗ δηλ. κομματική επιλογή. Κάτι που το βλέπαμε στις εποχές του `80 και του `90.
---Ο παυλόπουλος ακόμα με το Π.Δ. 164 έδωσε το δικαίωμα (για να πάει τότε στις εκλογές) σε πολλούς υπαλλήλους να γίνουν αορίστου χρόνου. ΕΓΚΛΗΜΑ. Γιατί το Π.Δ. είχε φωτογραφίσει κόσμο και άτομα με 24 μήνες εργασίας έγιναν αορίστου χρόνου και άλλοι με 5 χρόνια εργασίας, δεν έγιναν.
---Το 2007 μετεκλογικά άλλαξε ο νόμος. Και πάγια κ διαρκή θέση να καλύπτεις, σύμβαση ορισμένου χρόνου δεν γίνεται αορίστου. Αφού το Π.Δ. φωτογράφισε καποιους, και καταλαβαινετε ποιους, οι άλλοι... έχασαν :).
---Το 24μηνο που είπε η κοπελιά, ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΔΙΚΙΑ (α ρε Παυλόπουλε τι έκανες). Δηλ. ένας αρχαιολόγος, σπουδάζει 4 με 5 χρόνια, για να δουλέψει 2!!!! Αλλά έτσι προσπερνούσε τον ΑΣΕΠ.
-----------ΑΣΕΠ παιδιά, για να έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες, για να σταματήσουν τα πελατιακά θέματα, για να παίρνονται καταρτισμένοι στο αντικείμενο και όχι ότι να ναι, και για να πιάσουμ όλοι κανένα βιβλίο, μπας και αλλάξει λίγο η φιλοσοφία μας, και δεν κουράζουμε τον πολίτη.

Πρόσφατα είδαμε επισόδεια στην Ακρόπολη. Το θέμα δεν ήταν οι πληρωμές, γιατί αυτοί που φώναζαν ήταν πληρωμένοι. Το θέμα είναι ....και άαααααλλληηη μια τροπολογία, που να ανανεωθεί η ....βυσματική τροπολογία που έχουν και τελειώνει στις 31?Οκτ/2010!!! Μεγάαααλο θέμα κ αυτό.

υστ. Όποιος θέλει μπορεί να ρωτησει πράγματα[B]

ermiss
25/10/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Δηλαδή ο ΑΣΕΠ = αξιοκρατία:lol: :lol: :lol: :sick:

Ναι, αν έχεις αντίθετη άποψη να την ακούσουμε...

TROOPER
25/10/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Συμβασιουχος δεν ειναι αυτος που δουλευει καπου με συμβαση καποιας συγκεκριμενης χρονικης διαρκειας ή κανω λαθος???

Η απαιτηση να γινει μονιμος καποιος εφοσον ειναι προσυμφωνημενη η διαρκεια που θα δουλεψεις απο που προκυπτει????


οχι δεν κανεις λαθος.

η απαιτηση προκυπτει απο το δουλεμα στα μουτρα χρονων και απο αυτα που ταζανε αυτοι που τρωγανε χροοοονια και θα συνεχισουν να τρωνε.

Vagelis Gar
25/10/2010, 09:32
Ήμουν ένας από εκείνους που πίστευαν στη μή αξιοκρατία του ΑΣΕΠ ώσπου πριν 8 χρόνια (όταν ξεκίνησα να εργάζομαι ως συμβασιούχος στη θέση που είμαι ακόμη και σήμερα) η απόφαση του ΑΣΕΠ (μετά από ένσταση) με δικαίωσε και σαν πρώτος επιλαχών πήρα τη θέση.

Κατ' εμέ ο ΑΣΕΠ είναι αξιοκρατικός γιατί καταθέτοντας όλοι, αυτά που ζητάει μία προκύρηξη είναι από πολύ δύσκολο μέχρι αδύνατο να μην δικαιωθεί αυτός που πληρεί τις πρϋποθέσεις (είτε απευθείας είτε μετά από ένσταση είτε μέσω της δικαστικής οδού).

Συμφωνώ απόλυτα να γίνονται πλέον ΟΛΕΣ οι προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ και αυτό να γίνει και νόμος της Ελλάδας. Δεν έχουμε σαν κράτος άλλον πιό αξιοκρατικό μηχανισμό και καλό θα ήταν ο κάθε πολιτικάντης να μην βάλει χέρι σε αυτή την υπηρεσία όπου ο πολίτης νιώθει πως υπάρχει το αίσθημα δικαίου.

Και καταλήγοντας, όσον αφορά τις διάφορες αγνώστου προελεύσεως προκυρήξεις που κατά καιρούς εμφανίζονται εν μια νυκτί, είναι απόλυτα λογικό να υπάρχει οργή και αγανάκτηση που άτομα απλά με την κατάθεση της φωτοτυπίας της ταυτότητάς τους την Κυριακή το βράδυ ξύπνησαν τη Δευτέρα και ήταν διορισμένοι και μάλιστα μόνιμοι (βλ ΑΓΡΩΓΗ).

Και για να μην παρεξηγηθώ το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΚΚΕ ΛΑΟΣ ΣΥΡΙΖΑ αλλά με την νοοτροπία των περισσοτέρων Ελλήνων που βλέπαν το δημόσιο σαν σανίδα σωτηρίας.

the who
25/10/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Ήμουν ένας από εκείνους που πίστευαν στη μή αξιοκρατία του ΑΣΕΠ ώσπου πριν 8 χρόνια (όταν ξεκίνησα να εργάζομαι ως συμβασιούχος στη θέση που είμαι ακόμη και σήμερα) η απόφαση του ΑΣΕΠ (μετά από ένσταση) με δικαίωσε και σαν πρώτος επιλαχών πήρα τη θέση.

Κατ' εμέ ο ΑΣΕΠ είναι αξιοκρατικός γιατί καταθέτοντας όλοι, αυτά που ζητάει μία προκύρηξη είναι από πολύ δύσκολο μέχρι αδύνατο να μην δικαιωθεί αυτός που πληρεί τις πρϋποθέσεις (είτε απευθείας είτε μετά από ένσταση είτε μέσω της δικαστικής οδού).

Συμφωνώ απόλυτα να γίνονται πλέον ΟΛΕΣ οι προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ και αυτό να γίνει και νόμος της Ελλάδας. Δεν έχουμε σαν κράτος άλλον πιό αξιοκρατικό μηχανισμό και καλό θα ήταν ο κάθε πολιτικάντης να μην βάλει χέρι σε αυτή την υπηρεσία όπου ο πολίτης νιώθει πως υπάρχει το αίσθημα δικαίου.

Και καταλήγοντας, όσον αφορά τις διάφορες αγνώστου προελεύσεως προκυρήξεις που κατά καιρούς εμφανίζονται εν μια νυκτί, είναι απόλυτα λογικό να υπάρχει οργή και αγανάκτηση που άτομα απλά με την κατάθεση της φωτοτυπίας της ταυτότητάς τους την Κυριακή το βράδυ ξύπνησαν τη Δευτέρα και ήταν διορισμένοι και μάλιστα μόνιμοι (βλ ΑΓΡΩΓΗ).

Και για να μην παρεξηγηθώ το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΚΚΕ ΛΑΟΣ ΣΥΡΙΖΑ αλλά με την νοοτροπία των περισσοτέρων Ελλήνων που βλέπαν το δημόσιο σαν σανίδα σωτηρίας.

Τοχω ξαναπει.Οταν εγινε ο τελευταιος διαγωνισμος στην ΕΡΤ δεν καυεθεσα χαρτια γιατι ζηταγανε παπαδες.Πτυχιο Η/Υ,Καιμπριτζ και παει λεγοντας.Οταν μετα απο χρονια μπηκα σαν συμβασιουχος εμαθα(απο εγκυροτατη πηγη)οτι καποιοι που ειχαν μπει με ΑΣΕΠ δεν κατειχαν οσα πτυχια ειχαν δηλωσει.Κατεθεταν μια δηλωση Ν.105 και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ελεγξε ποτε.Οταν πηγε να γινει ενας ελεγχος το θεμα κουκουλωθηκε.

bonnie
25/10/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs

-
Πρόσφατα είδαμε επισόδεια στην Ακρόπολη. Το θέμα δεν ήταν οι πληρωμές, γιατί αυτοί που φώναζαν ήταν πληρωμένοι. Το θέμα είναι ....και άαααααλλληηη μια τροπολογία, που να ανανεωθεί η ....βυσματική τροπολογία που έχουν και τελειώνει στις 31?Οκτ/2010!!! Μεγάαααλο θέμα κ αυτό.



τα παιδια που ειχαν κανει ασφαλιστικα μετρα κ περιμεναν το δικαστηριο για να δικαιωθουν ή οχι για την μονιμοποιηση τους, κατι το οποιο οι περισσοτεροι δικαιουνταν συμφωνα με την περιοδο προυπηρεσιας τους, με την καινουρια τροπολογια Σαμαρα, τους απειλουσε, κανονικοτατα, να υπογραψουν κ να παραιτηθουν απο τα δικαιωματα τους, υποσχοντας αλλη μια διετια εργασιας, ασχετο αν δεν θα πληρωνονταν ποτε εγκαιρα! επειτα απο αυτη την διετια, απολυονταν κανονικα, ασχετως προυπηρεσιας, νομικων θεσμων κ δικαιωματων.
δηλαδη, διεκδικεις αυτα που δικαιουσαι, τρεχεις νομικα, πληρωνεις δικηγορους, τραβας μια ψυχολογικη -κ οικονομικη- ταλαιπωρια που δεν εχει ορια, κ επειτα σε διωχνουν, απειλωντας σε οτι αν δεν υπογραψεις, χανεται ολη η προυπηρεσια σου και ολα αυτα που εχεις δουλεψει τοσα χρονια.

αυτο μαζι με το 24μηνο, ειναι η μεγαλυτερη φασιστικη επιβολη στους εργαζομενους απο ολους αυτους που θελουν να πανε την ελλαδα μπροστα.

πεστε στα παιδια σας να μην ασχοληθουν με σπουδες στην ελλαδα... εξωτερικο κ παλι εξωτερικο! κ για σπουδες κ για προκοπη!!

the who
25/10/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Hard to believe, αλλα ισως να ειναι η εξαιρεση στον κανονα!

Ακομα κι ετσι ομως αν καποιος κανει παραπονα στους προισταμενους/αφεντικα για την συμπεριφορα τους, τι θα γινει αραγε? :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?Θα μπεις στη μαυρη λιστα και θα τρως κανα τριωρο για να ξεφορτωσεις.Τι να κλασει το δημοσιο μπροστα στο βυσμα του καρφουρ?

geotriada
25/10/2010, 16:20
μια απορια,,,,,

ακουσα τους συμβασιουχους στην Ακροπολη να λενε οτι ειναι απληρωτοι εως και 2(δυο)
χρονια,,,,

και ερωτω, ΠΩΣ ΖΟΥΝΕ????

γιατι εγω εαν μεινω απληρωτος 3μηνες θα παω φυλακη.

μηπως ολοι αυτοι ειναι με καποιο τροπο "βολεμενοι" , μενουν με τους γονεις τους, μοιραζοντε
τις συνταξεις τους , δουλευουν τα ταιρια τους και τους βγαζουν εξω, ,,,τι να πω ρπσμ.:smokin:

Boxer
25/10/2010, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μια απορια,,,,,

ακουσα τους συμβασιουχους στην Ακροπολη να λενε οτι ειναι απληρωτοι εως και 2(δυο)
χρονια,,,,

και ερωτω, ΠΩΣ ΖΟΥΝΕ????

γιατι εγω εαν μεινω απληρωτος 3μηνες θα παω φυλακη.

μηπως ολοι αυτοι ειναι με καποιο τροπο "βολεμενοι" , μενουν με τους γονεις τους, μοιραζοντε
τις συνταξεις τους , δουλευουν τα ταιρια τους και τους βγαζουν εξω, ,,,τι να πω ρπσμ.:smokin:

απο οτι ακουσα , χωρις να ειμαι σιγουρος , πηγαινανε το πρωι να πιασουνε δουλεια , τους αρνιοντουσαν και φευγανε , και αυτο γινονταν 2 χρονια.....καπως ετσι .... σου λεει , εγω ερχομουν , ησουν υποχρεωμενος να με απασχολησεις και υπαιτιοτητα σου δεν , αρα κατοχυρωνω δικαιωμα....η καπως ετσι τελος παντων....

Vagelis Gar
25/10/2010, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μια απορια,,,,,

ακουσα τους συμβασιουχους στην Ακροπολη να λενε οτι ειναι απληρωτοι εως και 2(δυο)
χρονια,,,,

και ερωτω, ΠΩΣ ΖΟΥΝΕ????

γιατι εγω εαν μεινω απληρωτος 3μηνες θα παω φυλακη.

μηπως ολοι αυτοι ειναι με καποιο τροπο "βολεμενοι" , μενουν με τους γονεις τους, μοιραζοντε
τις συνταξεις τους , δουλευουν τα ταιρια τους και τους βγαζουν εξω, ,,,τι να πω ρπσμ.:smokin:

Όταν λένε πως είναι απλήρωτοι για 2 χρόνια δεν εννοούν πως δεν πληρωνονται επί 2 σερί χρόνια αλλά πως τους οφείλονται μισθοί 2 χρόνων.

power hornet
25/10/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μια απορια,,,,,

ακουσα τους συμβασιουχους στην Ακροπολη να λενε οτι ειναι απληρωτοι εως και 2(δυο)
χρονια,,,,

και ερωτω, ΠΩΣ ΖΟΥΝΕ????

γιατι εγω εαν μεινω απληρωτος 3μηνες θα παω φυλακη.

μηπως ολοι αυτοι ειναι με καποιο τροπο "βολεμενοι" , μενουν με τους γονεις τους, μοιραζοντε
τις συνταξεις τους , δουλευουν τα ταιρια τους και τους βγαζουν εξω, ,,,τι να πω ρπσμ.:smokin: μπορει να κανανε και δευτερη δουλεια,για να μπορεσουν να επιβιωσουν.

intruder
25/10/2010, 20:22
δηλαδη οι ιδ. υπαλληλοι που τους κλεβουν τα ενσημα κ τους αφηνουν απληρωτους τι πρεπει να κανουν?ποιος θα τους δικαιωσει?φευγουν οι περισσοτεροι κ ψαχνουν αλλου,αυτοι γιατι καθονται 2 χρονια?μπας κ τους κανουν μονιμους?κατεβηκα μια φορα στην Αθηνα κ πηγα να δω το καινουριο μουσειο κ ηταν κλειστο γιατι λεει ηταν κυριακη κ ειναι αργια.ρε παν καλα?κ ποτε θα το δω εγω το μουσειο καθημερινες που δουλευω κ ειμαι 500 χλμ μακρια?αν πηγαινα να δω κ την ακροπολη τοτε που την εκαναν καταληψη τι χρωσταω να κανω τοσο δρομο κ εξοδα επειδη την εκαναν καταληψη?να κανουν καταληψη στο υπουργειο απεξω οχι να μην εχει την δυνατοτητα ο καθενας να δει απο κοντα ενα μνυμειο παγκοσμιας κληρονομιας

kostas_1100gs
26/10/2010, 11:40
*Τα παιδιά αυτά ζούσαν, με 2η δουλειά. Δεν νομίζω να χρειάζετε κρητική αυτό. Το αν μένει με τον πατέρα του, δεν είναι κακό, ούτε διαπλοκή. Σίγουρα θα μένουν και με γονείς.
*Boxer οχι δεν ισχύει αυτό. Αυτό έγινε μόνο σε κάποιες αμισθοί εργασίες. Είναι κάτι άλλο.

Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
τα παιδια που ειχαν κανει ασφαλιστικα μετρα κ περιμεναν το δικαστηριο για να δικαιωθουν ή οχι για την μονιμοποιηση τους, κατι το οποιο οι περισσοτεροι δικαιουνταν συμφωνα με την περιοδο προυπηρεσιας τους, με την καινουρια τροπολογια Σαμαρα, τους απειλουσε, κανονικοτατα, να υπογραψουν κ να παραιτηθουν απο τα δικαιωματα τους, υποσχοντας αλλη μια διετια εργασιας, ασχετο αν δεν θα πληρωνονταν ποτε εγκαιρα! επειτα απο αυτη την διετια, απολυονταν κανονικα, ασχετως προυπηρεσιας, νομικων θεσμων κ δικαιωματων.
δηλαδη, διεκδικεις αυτα που δικαιουσαι, τρεχεις νομικα, πληρωνεις δικηγορους, τραβας μια ψυχολογικη -κ οικονομικη- ταλαιπωρια που δεν εχει ορια, κ επειτα σε διωχνουν, απειλωντας σε οτι αν δεν υπογραψεις, χανεται ολη η προυπηρεσια σου και ολα αυτα που εχεις δουλεψει τοσα χρονια.

αυτο μαζι με το 24μηνο, ειναι η μεγαλυτερη φασιστικη επιβολη στους εργαζομενους απο ολους αυτους που θελουν να πανε την ελλαδα μπροστα.

πεστε στα παιδια σας να μην ασχοληθουν με σπουδες στην ελλαδα... εξωτερικο κ παλι εξωτερικο! κ για σπουδες κ για προκοπη!!

---Bonne όλοι αυτοί, είναι παιδιά με ασφαλιστικά μέτρα, στα οποία έχουν κερδίσει προσωρινή απόφαση, θετικά προσωρινά δηλ. Κατά 99,99% την αγωγή θα την χάσουν. Η τροπολογία Σαμαρά φαίνεται να απειλούσε, αλλά δεν ήταν έτσι. Θα έκαναν 2 χρόνια ακόμα, με όλα τα καλά που σημαίνει αυτό δηλ. χρήμα, προυπηρεσία απέναντι στους άλλους, και θα έκαναν και άλλη ανανέωση, και έπειτα με ένα καινούργιο Προεδρικό διάταγμα στυλ 164 του Παυλόπουλου, θα γίνονταν μόνιμοι υπάλληλοι, ενώ τα παιδιά που δεν μπήκαν στην τροπολογία, θα έβγαιναν έξω, νόμιμα πλέον. Και αν δεις ονόματα, είναι όλοι κολητοί ...πατέρων. Έτσι δεν έγινε και με το Π.Δ. 164? Άνθρωποι 5 χρόνια στην δουλειά, που τκατά τα λεγόμενα σου έχουν δικαίωμα, γιατί εγω διαφωνώ και σε αυτό, έμειναν έξω και άλλοι με 24 μήνες , έιναι στην δουλειά. Αλλά τους ΄χαλασε τα σχέδια ο κόσμος, που έβγαλε προθυπουργο τον Παπανδρέου ο οποίος έιπε ΣΤΟΠ σε αυτήν την πελατιακή σχέση, και θέλω ΑΣΕΠ. Και βέβαια μοριοδοτούνται για την προυπηρεσία οι γλύφτες βγαίνοντας μπροστά από εσένα που είσουν τίμια.
---Για δες και τα παιδιά που δεν μπήκαν στην τροπολογία. Αυτά είναι 23 μήνες απλήρωτα, αν δεν έκανε νόμο για αυτά τώρα στην Βουλή δεν θα πληρώνονταν ΠΟΤΕ (γιατί ο Κ. Λιάππης δεν τα έβαλε σε κανέναν προυπολογισμό) και δεν θα έμεναν ποτέ στην δουλειά. Και όταν αυτά τα παιδά φώναξαν και είπαν εμείς γιατί να μην πληρωθούμε, οι Κ που φωνάζουν σήμερα, τους κοίταζαν από την κομματική θέση σαν λαθρομετανάστες. Τόσο καλά.
---Να σου πω και κάτι ακόμα. Γιατί αυτά τα παιδιά να μην <<επενδύσουν>> στον εαυτό τους, να τελειώσουν την σχολή φυλάκων, να πάρουν μια και δύο ξένες γλώσσες έστω και το χαμηλό επίπεδο, έτσι ώστε σε προκύρηξη μονίμων να είναι 100% στην δουλειά. Και δεν θα ήταν άδικα, αλλά θα ήταν καταρτισμένοι και οι καταλληλότεροι... Γιατί έχουν μάθει στο πελατιακό σύστημα και δεν θέλουν α αφιερώσουν ούτε 1 ώρα, για να γίνουν καλύτεροι εργαζόμενοι απέναντι στον πολίτη και τον επισκέπτη.
---Το 24μηνο, είναι η μεγαλύτερη αδικία που γίνεται σήμερα. Είπα και παραπάνω ότι εναν αρχαιολόγος ή ένας συντηρητης, σπουδάζει 4 χρόνια το λιγότερο, για να δουλέψει 2. Δεν είναι μόνο φασιστικό, αλλά ναζιστικό. Και το κακό είναι ότι είναι κ δύσκολο να αλλάξει. Όλοι θα γιρίσουν και θα ζητησουν αναδρομικά δεδουλευμένα, γιατί μπορούσαν να πάνε για δουλειά, μέσω ΑΣΕΠ, αλλά τους σταμάτησε αυτός ο νόμος. Ο Παυλόπουλος εκεί κατέστρεψε τον κόσμο, έυκολα, χωρίς να ανοίξει μύτη, γιατί έλεγχε το Σωματείο. Φυσικά με ταξίματα στο Δ.Σ. Αλλά τώρα το βλέπουμε όλοι αυτό και οι ίδιοι πρωτοι πρώτοι. ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΤΟ 24ΜΗΝΟ.
ΑΣΕΠ για να είναι όλοι ίσοι, για να σταματήσουν τα πελατιακά συστήματα, για να είναι οι καλύτεροι και καταρτισμένοι στην εργασία, για να μην ανθούν τα λαμόγια, για να μην κρινουν οι βουλευτές και οι δυνδικαλιστικοί πατέρες, σαν θεοί, ποιος έχει <<ανάγκη>> (έτσι το ρίχνουν) για εργασία. Τους πληρώνουν μήπως από την τσέπη τους???

kokos08
26/10/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μια απορια,,,,,

ακουσα τους συμβασιουχους στην Ακροπολη να λενε οτι ειναι απληρωτοι εως και 2(δυο)
χρονια,,,,

και ερωτω, ΠΩΣ ΖΟΥΝΕ????

γιατι εγω εαν μεινω απληρωτος 3μηνες θα παω φυλακη.

μηπως ολοι αυτοι ειναι με καποιο τροπο "βολεμενοι" , μενουν με τους γονεις τους, μοιραζοντε
τις συνταξεις τους , δουλευουν τα ταιρια τους και τους βγαζουν εξω, ,,,τι να πω ρπσμ.:smokin:

Εσενα περιμενα...Πεφτεις πολυ μεσα!
Δουλεψα πριν αρκετα χρονια εποχιακος στην πυροσβεστικη,τελειωσε η συμβαση μου,ειπα ευχαριστω,γεια σας τωρα,δεν ψαχτηκα να το συνεχισω γιατι φαινοταν που θα παει το πραγμα και ολοι το ξερανε,ας κανουν την παπια,το εκανα σαν extra και ολα οκ.

Εκει λοιπον γνωρισα αυτους που φωναζουν για μονιμοτητα... Για να μην πω ολοι αλλα οι περισσοτεροι ηταν τεμπελιδες μεχρι αηδιας,δουλευαν 5 μηνες περιπου που ηταν η συμβαση το καλοκαιρι και μετα ζουσαν με το ταμειο ανεργειας ολο τον υπολοιπο καιρο χωρις να νοιαζει κανεναν να βρει μια δουλεια! Γνωρισα ανθρωπους 11 χρονια,12,13 χρονια εποχιακους που τοοοσα χρονια δεν βρηκαν μια δουλεια οι καημενοι και ελπιζουν στην μονιμοτητα,ε βεβαια,που να βρεις δουλεια μεσα σε 10 χρονια,πολυ δυσκολο,ειδικα την δεκαετια του 90. Ουστ!!!

Το αποτελεσμα ειναι οτι συναντω ακομα μερικους απο αυτους που εχουν φτασει τα 20 χρονια πλεον υπηρεσιας και ακομα φωναζουν για μονιμοτητα αλλα ολη μερα ειναι στις καφετεριες!

Εγω που τα ειδα απο μεσα τα πραγματα,ενα εχω να πω! Κλωτσιες θελουν οι βρωμοτεμπελιδες που μιλανε κιολας!