PDA

View Full Version : new york,εχει παει κανεις?



nio1981
24/10/2010, 12:25
το ταξιδι ειναι κανονισμενο για τα χριστουγεννα....εχω ακουσει για τιμες πολυ χαμηλες σε ρουχα κλπ.
ρουχα για την μηχανη (extra γιατι τα εχουμε ολα) και κανενα κρανος για δευτερο θα βρουμε?εχει κανεις αποψη?

:wave2: :wave2:

byron
24/10/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
και κανενα κρανος για δευτερο θα βρουμε?εχει κανεις αποψη?

:wave2: :wave2:


Κοίτα μη σου βγεί ο κούκος αϊδόνι με το τελωνείο όταν φθάσεις. :wave2:

SVX
24/10/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
το ταξιδι ειναι κανονισμενο για τα χριστουγεννα....εχω ακουσει για τιμες πολυ χαμηλες σε ρουχα κλπ.
ρουχα για την μηχανη (extra γιατι τα εχουμε ολα) και κανενα κρανος για δευτερο θα βρουμε?εχει κανεις αποψη?




μαγαζια με εξοπλισμο δεν θα βρεις ευκολα.... κι οταν βρεις θα ειναι πολυ "Harlεαδικου" τυπου


Επειτα...και σουπερ τυχερος να εισαι στην περιπτωση που δε σε ρωτησουν στην επιστροφη...
ο εξοπλισμος πιανει τοσο χωρο που θα πληρωσεις το προστιμο για εξτρα αποσκευες....

nio1981
24/10/2010, 13:06
ειναι και αυτο ενα θεμα...το ιδιο δεν ισχυει ομως και για τα απλα ρουχα που θελουμε να αγορασουμε?(θελουμε...τελος παντων με το κοριτσι θα ειμαι,μαγαζια πολλα εχει....καταλαβαινεις...:blush: ).πως τα χρεωνουν στο τελωνιο?

vaska
24/10/2010, 13:10
Μ' έχεις αφήσει άφωνο. Με το V-strom θα πας?????

Τότε δεν υπάρχει πρόβλημα δεν θα σε σταματήσουν στο τελωνείο, δεν θα προλάβουν καν να σε δουν ρε μπαγάσα.

:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

nio1981
24/10/2010, 13:14
εσενα αμα εισαι καλο παιδι θα σου φερω αναπτηρα....τυχερε!!!!

SVX
24/10/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
ειναι και αυτο ενα θεμα...το ιδιο δεν ισχυει ομως και για τα απλα ρουχα που θελουμε να αγορασουμε?(θελουμε...τελος παντων με το κοριτσι θα ειμαι,μαγαζια πολλα εχει....καταλαβαινεις...:blush: ).πως τα χρεωνουν στο τελωνιο?


θα παρεις βαλιτσα η οποια θα εχει χωρο για να τα βαλεις...δικαιουστε 1 βαλιτσα ανα ατομο/εισητηριο και 1 χειραποσκευη (τσαντα,τσαντα πλατης κλπ) .

Παλια ηταν 2 βαλιτσες και μια χειραποσκευη αλλα τωρα το αλλαξανε

τελοσπαντων...


Οτι παρετε δεν χρειαζεται να το φορατε για να μην το δηλωσετε :wacko:

απλα μην εχετε τα ρουχα μεσα στις σακουλες , με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ή ετικεττες-ταμπελακια....

Να μην φαινονται δηλ. σαν αγορες -ψωνια αλλα σαν τα κανονικα σας ρουχα... :wave2:

nio1981
24/10/2010, 13:20
svx για κρανος σκεφτομουν αν εβρισκα...οσο για τα harley που λες εχεις δικιο...και στο νετ που ψαχνω δεν βρισκω κατι αλλο...δεν μπορει ομως ρε συ...μονο harley οδηγουν εκει???υποτιθεται οτι παω στο κεντρο του κοσμου(μην χεσω)...για το τελωνιο δεν φοβαμαι.οτι ρουχα και αν παρεις αν βγαλεις καρτελακια κλπ και δεν ξεπερνας το οριο στα κιλα δεν σου κανουν τπτ...ακομα και το κρανος αν βρω και το κανω συσκευασια δωρου παλι δεν μου λενε τιποτα.

vaska
24/10/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
εσενα αμα εισαι καλο παιδι θα σου φερω αναπτηρα....τυχερε!!!!


Μην κάνεις το λάθος και μου πεις ημερομηνίες γιατί θα πάρω τηλ για τρομοκρατική επίθεση και μετά θα γυρίσετε Ελλάδα μόνο όταν ασπρίσουν τα μαλλιά σας.

:yuck: :yuck:

nio1981
24/10/2010, 13:21
με προλαβες....γληγολε....

nio1981
24/10/2010, 13:24
εσυ βασιλη πρωτα θα μου μαθεις το quote.....μην παω αμερικη και με πουνε βλαχο...αχαχαχχαχαχαχ


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

SVX
24/10/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
svx για κρανος σκεφτομουν αν εβρισκα...οσο για τα harley που λες εχεις δικιο...και στο νετ που ψαχνω δεν βρισκω κατι αλλο...δεν μπορει ομως ρε συ...μονο harley οδηγουν εκει???


εκει που ειναι πιο "μηχανοβιοι" ειναι απο Κ.Αμερικη ( Αριζονα κλπ ) μεχρι MIAMI που εχει καλοκαιρι ολο τον χρονο.Εκει ειναι τα περισσοτερα μοτο-μαγαζα.... στις υπολοιπες περιοχες οι μηχανες βγαινουν 3-4 μηνες τον χρονο....



ΚΑΙ ναι η Harley και τα Custom εχουν μεγαλη επιτυχια...αν σκεφτεις τα ισιαδια και τους δρομους τους :beer:

nio1981
24/10/2010, 13:32
καταλαβα.....στα τομι θα τα φαμε τα λεφτα μας.......:p

SVX
24/10/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
καταλαβα.....στα τομι θα τα φαμε τα λεφτα μας.......:p


:cool: Θα πατε ΕΔΩ (http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=7)


1μιση ωρα απο Ν.Υορκη (απο Queens ειχα ξεκινησει εγω) και ειναι ενα "χωριο" που η καθε εταιρεια εχει δικο της σπιτακι.....


εχω αγορασει απο κει Nautica fleece με $17 , Diesel Ρολο'ι' με $55.....

Απλα φροντισε να μην περνας με την γυναικα μπροστα απο βιτρινες με κοσμηματα.... :ninja:


αν δεν εχετε μεσο , νομιζω βγαζουν και ΠουΛμαΝ... :wave2:

nio1981
24/10/2010, 13:45
καταλαβα...παει η μια μερα......:sick:



thanks...ολες οι συμβουλες ειναι καλοδεχουμενες...:beer: :beer:

usabug
24/10/2010, 14:40
Φιλε μου θα βρεις πολλα πραγματα για μηχανες στο ORANGE COUNTRY ...
Οταν παρεις οτι θελεις φορεσε τα μια δυο φορες ωστε να μιαζουν λιγο σαν μεταχειρισμενα για να μην εχεις προβλημα με το τελωνειο ...
Αλλα το κυριο προβλημα θα ειναι στο πως να τα φερεις διοτι το υπερβαρο που θα πληρωσεις θα ειναι τεραστιο ....

Επισης σου παραθετο και μερικα γνωστα μαγαζια στην ΝΥ με motorcycle apparel ...


1. Loki Powersports
2020 Boston Post Road Larchmont NY 10538
Phone: 914-630-1808 Fax: 914-630-1807

2. Buck's Motorsports Inc.
13090 Main Road, Rt.5 Akron NY 14001
Phone: 716.542.5855 Fax: 716.542.5390

3. Whitey's Motorsports Group
222-02 Jamaica Avenue Queens Village NY 11428
Phone: 718-479-7777 Fax: 718-740-4887
Toll Free Phone: 800-527-2727

4. Gold Coast Motorsports LTD
2070 Jericho Turnpike New Hyde Park NY 11040
Phone: 516.352.7474 Fax: 516.352.0150


Good luck :beer: :beer:

BLiTzER
24/10/2010, 17:40
Χα. Είμαι εδώ 8 ημέρες τώρα (για διακοπές) και θα κάτσω άλλες 16. Ότι θες, ρώτα. Έχω κάνει τη μελέτη μου.

Σωστός ο SVX. Woodbury θα βρεις τα πάντα. Έχει 200+ outlets, όλες τις γνωστές και μη μάρκες, με καταπληκτικές τιμές. Τους άφησα γύρω στα 500ε πριν λίγες ημέρες (για πράγματα που Ελλάδα θα έδινα άλλα τόσα). Ενδεικτικά, πήρα δύο levi's jeans + ζώνη με 40 δολλάρια (30 ευρώ). Είναι σαν χωριουδάκι, έχει diners κτλ αν χρειαστείς και υπολόγισε να αφιερώσεις μια ολόκληρη ημέρα, αν θες να γυρίσεις τα πάντα. Καλό είναι να νοικιάσεις αμαξάκι για να πας, αν δεν έχεις μέσο. Εμάς μας στοίχισε 100 δολλάρια περίπου η ενοικίαση (πως στο διάολο τα οδηγούν τα αυτόματα...), +τα διόδια και 15 δολλάρια βενζίνες. Συμφέρει, ειδικά αν είστε 2-3 άτομα.

Μηχανάκια έχω συναντήσει ελάχιστα μέχρι στιγμής, αλλά που και που βλέπω κανά μπούσα με 300ρι λάστιχο και neon :P Δυστυχώς, δεν έχω πετύχει κάποιο μαγαζί με εξοπλισμό εντός κέντρου. Δεν πιστεύω ότι θα βρεις. Βέβαια, δεν έχω ψάξει κιόλας γιατί είμαι ο μόνος στην παρέα εδώ που ενδιαφέρεται.

Η πόλη είναι εκπληκτική. Από άλλο πλανήτη. Δε θα το πιστεύεις. Και ο καιρός τέτοια εποχή είναι καλοκαιρινός. Χριστούγεννα μάλλον θα χρειαστείς γερό μπουφάν :P

vag950
24/10/2010, 18:17
Μια συμβουλη που αμα θες την ακους. αφου πας για ψωνια οταν πας, παρε μονο δυο αλλαξιες ρουχα, οχι παρα πανω. Τα υπολοιπα θα τα παρεις εκει.
Τωρα οσον αφορα τις αποσκευες ειναι πλεον αναλογα την εταιρια. οι αμερικανικες εχουν μια αποσκευη ανα ατομα στα εικοσι κιλα αν θυμαμαι καλα. Οι ευρωπαικες εταιριες δεν το εχουν εφαρμοσει ακομα και νοιμζω ειναι κατω απο 40 αλλα οχι πανω απο 20 η καθε βαλιτσα συν η carry on βαλιτσα.

τελωνειο δεν εχεις προβλημα εκτος αν αγορασεις τα ιδια σε μεγαλες ποσοτητες.
ψαξε, νομιζω οτι η νεα Υορκη ειναι tax refund πολιτεια. στο εροδρομια μπορεις να παρει τον φπα πισω


Και αφου πας αμερικα δεσ και κανα αγωνα μπασκετ, αν εισαι φαν, δεν θα χασεις.(χοκευ ακομα καλυτερα)

φιλακα

Βαγγελης

BLiTzER
24/10/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
Μια συμβουλη που αμα θες την ακους. αφου πας για ψωνια οταν πας, παρε μονο δυο αλλαξιες ρουχα, οχι παρα πανω. Τα υπολοιπα θα τα παρεις εκει.

Αυτό ακριβώς έκανα. Ήρθα για 25 ημέρες με ένα backpack μόνο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
Τωρα οσον αφορα τις αποσκευες ειναι πλεον αναλογα την εταιρια. οι αμερικανικες εχουν μια αποσκευη ανα ατομα στα εικοσι κιλα αν θυμαμαι καλα.

Πέταξα με Lufthansa μέσω Frankfurt. 20 κιλά (ή 25, δε θυμάμαι 100%) κάτω και τσαντούλα με συγκεκριμένες διαστάσεις πάνω (δεν είναι ιδιαίτερα αυστηροί σε αυτό). +laptop αν έχεις. Έξτρα αποσκευή κάτω νομίζω στοιχίζει γύρω στα 50 δολλάρια. Δεν είναι πολλά αν σκοπεύεις να κάνεις καλά ψώνια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
νοιμζω ειναι κατω απο 40 αλλα οχι πανω απο 20

Πως γίνεται αυτό? :P


Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950

ψαξε, νομιζω οτι η νεα Υορκη ειναι tax refund πολιτεια. στο εροδρομια μπορεις να παρει τον φπα πισω


Δεν πρέπει να ισχύει αυτό. Το έψαξα πρόσφατα και δε βρήκα κάτι. Υπάρχουν κάποια (ελάχιστα) καταστήματα που στο επιστρέφουν πάντως (πχ macy's).

Operater
24/10/2010, 19:03
Xωράει μια Canon 5D στις αποσκευές σου; Δεν πιάνει πολύ χώρο! ε φφφφφανταστικές συμφορουμίτΑ? :D :D :D

vag950
24/10/2010, 19:04
εννοω μπορεις να εχεις συνολικα 40 αλλα οχι παραπανω απο 20 κιλα σε καθε βαλιτσα. Αυτο ισχυει ακομα και ανα πληρωσεις το επιπλεον βαρος. Ειναι για να προστατευονται απο το βαρος αυτη που δουλευουν στου ιμαντες και ειναι και αυστηροι σε αυτο.

Οσον αφορα το βαρος μπορει να κανω και λαθος, διοτι συνηθως ταξιδευω με ναυτικα εισητηρια τα οποια εχουν δικαιωμα για παραπανω κιλα.

για το την επιστροφη του φορου πρεπει να ισχυει οτι και εδω που ειναι μερικα μαγαζια στο προγραμα. Μια φορα παντως ειχα παρει πισω το φορο (πριν απο δυο χρονια)

Φιλικα Βαγγελης

nio1981
24/10/2010, 19:11
:a014:

blitzerr εμεις θα καθησουμε 6 μερες εκει.ειπαμε 1 με 2 μερες να τις κανουμε για ψωνια και τις αλλες για μουσεια κλπ....που μενεις?ειχες κλεισει απο δω?τιμες κλπ???για πε για πε τωρα που σε βρηκα..... :D :D


τα αεροπλανα δεν εχω συνηθησει αλλιως δεν θα ειχα προβλημα.πιστευω σαν εμπειρια θα ειναι φοβερη.για μενα ειναι και η πρωτη φορα που βγαινω απο τα πατρια εδαφη και θα ειμαι μονιμα με το στομα ανοιχτο....

SVX
24/10/2010, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
:a014:

blitzerr εμεις θα καθησουμε 6 μερες εκει.ειπαμε 1 με 2 μερες να τις κανουμε για ψωνια και τις αλλες για μουσεια κλπ....που μενεις?ειχες κλεισει απο δω?τιμες κλπ???για πε για πε τωρα που σε βρηκα..... :D :D


τα αεροπλανα δεν εχω συνηθησει αλλιως δεν θα ειχα προβλημα.πιστευω σαν εμπειρια θα ειναι φοβερη.για μενα ειναι και η πρωτη φορα που βγαινω απο τα πατρια εδαφη και θα ειμαι μονιμα με το στομα ανοιχτο....


φιλαρακι.... με το συμπαθειο αλλα....Χαρτι και στυλο εχεις ???


ΓΡΑΦΕ:


Πρεπει να δοκιμασεις.....


1.baby spare ribs με σάλτσα Jack Daniels στα TGI Fridays......

2. Βαρελίσια Samuel Adams....

3. Παγωτο απο Baskin Robins (ειναι μεσα στα Dunkin DOnuts)

4. ΠΡΩ'ι'ΝΟ σε ελληνική ΝΤά'ι'να..(DINER)

5. Μεξικανικο (και δεν εννοω TACO Bell)

6. Αναψυκτικα Mountain DEW , Dr Pepper και Root Beer...

7. Να πας σε Γιαπωνεζικο εστιατοριο(οχι κινεζικο) και να παραγγειλεις Sushi ή Sashimi με WASABI





Αν δοκιμασεις εστω και τα μισα(αν τα θυμηθεις) θα καταλαβεις... :wave2:

nio1981
24/10/2010, 19:42
τετοια λεγε μου...ειδικα με το φαι-ποτο ολα θα δοκιμαστουν....!!!!!!

pektis
24/10/2010, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
:a014:

blitzerr εμεις θα καθησουμε 6 μερες εκει.ειπαμε 1 με 2 μερες να τις κανουμε για ψωνια και τις αλλες για μουσεια κλπ....που μενεις?ειχες κλεισει απο δω?τιμες κλπ???για πε για πε τωρα που σε βρηκα..... :D :D


τα αεροπλανα δεν εχω συνηθησει αλλιως δεν θα ειχα προβλημα.πιστευω σαν εμπειρια θα ειναι φοβερη.για μενα ειναι και η πρωτη φορα που βγαινω απο τα πατρια εδαφη και θα ειμαι μονιμα με το στομα ανοιχτο....

Ημουν εκει πριν 15 μερες! Οντως θα μεινεις με το στομα ανοικτο!...
Οταν πας στο πρωτο μουσειο θα ρωτησεις στις πληροφοριες &θα σου δωσουν ενα μπλοκακι(σαν επιταγων ενα πραγμα!), 80 δολλαρια θα σου στοιχισει,θα εχεις περιθωριο 8-9 ημερες να γυρισεις καμια 10αρια μουσεια και το αγαλμα της ελευθεριας!...
Οταν κατεβεις βολτα στο Μανχαταν θα βρεις τιμες levis 501 με 55-60 δολαρια,αλλα αν πας σε εμπορικο θα τα βρεις με 35 δολαρια...τσαμπα πραμα!!
Ενα μεγαλο εμπορικο που βρικα λεγοταν 21 century και βρισκοταν απεναντι απο τους πρωην διδυμους πυργους,δεν θυμαμαι πως λεγοταν ο δρομος...πιστευω να βοηθησα,οτι θες ρωτα..αα και καλα να περασεις!:beer:

sv9cvk
24/10/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:cool:
Απλα φροντισε να μην περνας με την γυναικα μπροστα απο βιτρινες με κοσμηματα.... :ninja:



Aυτο ειναι κανονας!!!....... και οχι μονο για τα κοσμηματα !!!
:cool:


216105

Band(age)it
24/10/2010, 20:38
Αν η πτηση της επιστροφης σου δεν ειναι απ'ευθειας Νεα Υορκη - Αθηνα , αλλα με ανταποκριση δεν περνας τελωνειο διοτι
α)στο αεροδρομιο που φτανεις πρωτα φευγοντας απο Νεα Υορκη ΔΕΝ βγαινεις εξω για να περασεις απο αντιστοιχο τμημα και
β)στο Ελ.Βενιζελος φτανεις απο πτηση χωρας μελους Ε.Ε. που παλι δεν περνας τελωνειο .

My 5 cents... Καλο ταξιδι :wave2:

vaska
24/10/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
:a014:

blitzerr εμεις θα καθησουμε 6 μερες εκει.ειπαμε 1 με 2 μερες να τις κανουμε για ψωνια και τις αλλες για μουσεια κλπ....που μενεις?ειχες κλεισει απο δω?τιμες κλπ???για πε για πε τωρα που σε βρηκα..... :D :D


τα αεροπλανα δεν εχω συνηθησει αλλιως δεν θα ειχα προβλημα.πιστευω σαν εμπειρια θα ειναι φοβερη.για μενα ειναι και η πρωτη φορα που βγαινω απο τα πατρια εδαφη και θα ειμαι μονιμα με το στομα ανοιχτο....

Δεν αφήνεις τα εξωτερικά και να σε πάω μέχρι τα Νιφορέικα Αχαΐας 30χλμ δρόμος είναι να πετάξουμε τίποτα κοψίδια στο κάρβουνο, που θες και γουασάμπι καράβλαχε????

Άσε που θα σου μείνουν και λεφτά. Και στα Νιφορέικα με το στόμα ανοιχτό θα μείνεις. Άμα θες να σου μιλάω με νεοϋορκέζικη αξάνς να μπεις στο πνεύμα του big apple.

:bigcry: :bigcry:

georgio
24/10/2010, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Αν η πτηση της επιστροφης σου δεν ειναι απ'ευθειας Νεα Υορκη - Αθηνα , αλλα με ανταποκριση δεν περνας τελωνειο διοτι
α)στο αεροδρομιο που φτανεις πρωτα φευγοντας απο Νεα Υορκη ΔΕΝ βγαινεις εξω για να περασεις απο αντιστοιχο τμημα και
β)στο Ελ.Βενιζελος φτανεις απο πτηση χωρας μελους Ε.Ε. που παλι δεν περνας τελωνειο .

My 5 cents... Καλο ταξιδι :wave2:

Το αυτό!

Κι εγώ που είχα πάει παλιότερα δεν είχε γίνει τίποτα με τελωνείο. Σε Παρίσι, Λονδίνο, Φρανκφούρτη δεν κοιτάνε τίποτα και εδώ φτάνεις ως εντός Σέγκεν. :wave2:

Υ.Γ.: πάντως εμένα δεν με είχε ενθουσιάσει καθόλου η Νέα Υόρκη. Είχα πάει καλοκαίρι βέβαια, είχαμε μείνει ένα Σ/Κ και ίσως να φταίει ότι είχα δει πρώτα τη Βοστώνη η οποία μου άρεσε πάρα πολύ. Δηλαδή είχα ευκαιρία να ξαναπάω με εκδρομή τελειοφοίτων αλλά δεν.

nio1981
24/10/2010, 23:32
ειναι απευθειας και το πηγαινε και το ελα...βασιλη δεν καθεσαι φρονιμος και βλεπω να υποβιβαζεσαι...με μπρελοκ θα την βγαλεις.....:evil:

mikros boudas
24/10/2010, 23:44
αμα περισευει κανενα δολλαριο,πηγαινε την κοπελια στου katz το ντελικατεσεν,εκει γυριστηκε το οταν ο χαρυ γνωρισε την σαλυ.εσυ φαε παστραμι σαντουητς εκει.
αν περισευουν 2 δολλαρια,στην παρκ αβενιου(νοτια νομιζω) ειναι το μαγαζι les halles.απο τα καλυτερα μπιστρο στις Ηπα(δεν εχω φαει εγω αλλα εχω κανει ολες τις συνταγες τους σχεδον).εκει ηταν και ο Anthony Bourdain σεφ.γενικα φαι απο τον δρομο να δοκιμασετε,hot dog μονο με μουσταρδα ομως.
dr pepper να δοκιμασεις(το αγαπημενο μου αναψυκτικο,στην Αθηνα το εχει ο Θανοπουλος αλλα ειναι ληστρικη η τιμη).η διαφορα απο τα ευρωπαικα αναψυκτικα ειναι η ζαχαρη,εκει εχουν σιροπι καλαμποκιου μεσα αντι για ζαχαρη.

η πολη της Ν.Υορκης ειναι πολη για τρενο και περπατημα,δε την ζεις αλλιως:beer: :beer:

nio1981
25/10/2010, 09:02
gia to perpathma.....eimai sigouros....exw proetoimastei psixologika....:dizzy: :dizzy: :dizzy:

BLiTzER
25/10/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
:a014:

blitzerr εμεις θα καθησουμε 6 μερες εκει.ειπαμε 1 με 2 μερες να τις κανουμε για ψωνια και τις αλλες για μουσεια κλπ....που μενεις?ειχες κλεισει απο δω?τιμες κλπ???για πε για πε τωρα που σε βρηκα..... :D :D


τα αεροπλανα δεν εχω συνηθησει αλλιως δεν θα ειχα προβλημα.πιστευω σαν εμπειρια θα ειναι φοβερη.για μενα ειναι και η πρωτη φορα που βγαινω απο τα πατρια εδαφη και θα ειμαι μονιμα με το στομα ανοιχτο....

Πριν έρθουμε (ήρθα με ένα φιλαράκι και μένω σε ένα τρίτο), φτιάξαμε μια λίστα με 50 περίπου πράγματα που ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε. Και που και που ανακαλύπτουμε και κάτι ακόμα. Αν θες, θα σου γράψω εδώ καμιά 20ρια. Δεν έχεις ιδέα πόσα έχει να δεις.... Ήδη τις πρώτες 3 ημέρες είχα περπατήσει σχεδόν ολόκληρο το Manhattan. ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα. Σήμερα θα πάμε Brooklyn Bridge, Wall street, zero ground και τριγύρω. Κοντεύω 10 ημέρες εδώ και ακόμα δεν έχω δει το Άγαλμα, κανένα μουσείο, κανένα ζωολογικό, καμιά παράσταση στο Broadway και και και....

Εισιτήρια έκλεισα με 350ε, round trip, μέσω Frankfurt, με Lufthansa. Πριν αρκετό καιρό, σε προσφορά. Οι τιμές στο κέντρο είναι αρκετά ανεβασμένες, αλλά μπορείς να ψάξεις Brooklyn, Queens, τα οποία είναι λίγο εκτός, αλλά υπάρχει metro που πάει παντού.

SVX
25/10/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Σήμερα θα πάμε Brooklyn Bridge, Wall street, zero ground και τριγύρω.


Southstreet Seaport να πατε για καφεδακι.... :wave2:

και μη τρελενεσαι ... μετα απο 2 χρονια και 7 ταξιδια δεν εχω παει ουτε στην Λευτεριτσα , ουτε στο Empire (μονο στο ισογειο) ουτε στα "κλισε".....



Central Park ειναι ωραια...αλλα τωρα νυχτωνει γρηγορα... :sick: :ninja: :a53:

nio1981
25/10/2010, 18:21
emeis den exoyme polles meres..6 gemates.programma yparxei hdh (to eftiakse h gynaika fysika:blush: )...to idio pantws skopeyoume na kanoume kai meis...na liwsoume sto perpathma.oti prolavoume.e den tha trexoume k olas.me ta metro klp elpizw na prolavoyme na doume 10 vasika .den exoume skopo na anevoume sthn lefterw oute k sto empire..tha protimhsoyme mouseia klp...re me to kapnisma ti ginetai???ston dromo toulaxiston kapnizeis?bar klp ola kommeno?

nio1981
25/10/2010, 18:26
a.... tickets 600 eyrw me continental kai seri h pthsh ki sto phgaine kai sto ela...ksenodoxeia pou koitame gia normal pragmata thes xiliariko gia 7 nixtes kai oxi kentro kentro....alliws 1500 kai anevainei...

BLiTzER
25/10/2010, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Southstreet Seaport να πατε για καφεδακι.... :wave2:

και μη τρελενεσαι ... μετα απο 2 χρονια και 7 ταξιδια δεν εχω παει ουτε στην Λευτεριτσα , ουτε στο Empire (μονο στο ισογειο) ουτε στα "κλισε".....



Central Park ειναι ωραια...αλλα τωρα νυχτωνει γρηγορα... :sick: :ninja: :a53:

Θα το τσεκάρω. Θενξ.

Btw, ground zero*. Δεν έχω ιδέα γιατί το έγραψα ανάποδα.

Δε σκοπεύω να ανέβω πάνω ούτε στο άγαλμα, ούτε στο empire. Από κάτω μια χαρά είναι. Πολύς κόπος για μερικά μέτρα ύψος :P

Central Park το έχω ήδη γυρίσει σχεδόν ολόκληρο. Εκτός από το βόρειο μέρος, που συνορεύει με Harlem.


Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
emeis den exoyme polles meres..6 gemates.programma yparxei hdh (to eftiakse h gynaika fysika:blush: )...to idio pantws skopeyoume na kanoume kai meis...na liwsoume sto perpathma.oti prolavoume.e den tha trexoume k olas.me ta metro klp elpizw na prolavoyme na doume 10 vasika .den exoume skopo na anevoume sthn lefterw oute k sto empire..tha protimhsoyme mouseia klp...re me to kapnisma ti ginetai???ston dromo toulaxiston kapnizeis?bar klp ola kommeno?

Εδώ γενικά δεν καπνίζουν. Ούτε μέσα, ούτε έξω. Κάτι το οποίο έχω εκτιμήσει ιδιαίτερα. Σε εξωτερικούς χώρους φαντάζομαι επιτρέπεται. Αλλά γενικά είναι σιχαμένη συνήθεια, οπότε κόψτο :P

nightstalker
25/10/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR

Δε σκοπεύω να ανέβω πάνω ούτε στο άγαλμα, ούτε στο empire. Από κάτω μια χαρά είναι. Πολύς κόπος για μερικά μέτρα ύψος :P



Για το άγαλμα θα συμφωνήσω, είναι ταλαιπωρία μόνο και μόνο να πας εκεί, η ουρά για το ταξί-πλοιάριο ήταν τεράστια.
Για το empire όμως θα διαφωνίσω.
Είναι πολύ πιο εύκολο και για μένα αξίζει τον κόπο η φοβερή θέα, το ότι αλλάζει ο καιρός ανεβαίνοντας :lol: , ακόμα και το ανέβασμα με τα πρώτα ασανσέρ να ανεβαίνουν τους ορόφους ανα δεκάδες αρκετά γρήγορα.
Ωραία ήταν επίσης η βόλτα με το ελικόπτερο. Αν και δεν την κάνουν πλέον μέσα από το Μανχάταν αλλά γύρω από αυτό, προσωπικά το χάρηκα και επειδή δεν είχα ξαναπετάξει με ελικόπτερο. Μπορείς μάλιστα να επιλέξεις την ''μεγάλη'' που περνάει και απ το άγαλμα.

Τι μου θυμίσατε πάντως :smilea:

Από το woodbery τελικά πρέπει να περνάνε όλοι οι έλληνες όταν πάνε:lol:

pektis
25/10/2010, 20:15
To empire state ειναι μονο 2 ωρες υποθεση αν μενεις στο Μανχαταν....Δεν αξιζει να το χασεις,εχει απιστευτη θεα...86οροφοι!
Τωρα για το αγαλμα της ελευθεριας, καλο θα ηταν να παρεις ενα ταξι πρωι-πρωι(7.30-8.00) για να γλυτωσεις τον πολυ κοσμο που πλακωνει αργοτερα και να προλαβεις τα πρωινα ferry...Εχει ενα μουσειο στο εσωτερικο του αγαλματος,το οποιο εχει την ιστορια (πως κατασκευαστικε το αγαλμα και προβληματα που αντιμετωπιστικαν...)
Στο γυρισμο σε σταματαει το ferry σε ενα αλλο νησακι (Ilias island)με ενα αλλο μουσειο...
Πιστευω οτι αξιζει να ''φας'' μια μερα...:wacko:

mikros boudas
25/10/2010, 20:18
στο ellis island βαζανε σε καραντινα τους μεταναστες,ισως σου πεσει βαρυ το ολο θεμα αν εισαι σε πολυ χαλαρο mood:beer:

BLiTzER
25/10/2010, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
To empire state ειναι μονο 2 ωρες υποθεση αν μενεις στο Μανχαταν....Δεν αξιζει να το χασεις,εχει απιστευτη θεα...86οροφοι!
Τωρα για το αγαλμα της ελευθεριας, καλο θα ηταν να παρεις ενα ταξι πρωι-πρωι(7.30-8.00) για να γλυτωσεις τον πολυ κοσμο που πλακωνει αργοτερα και να προλαβεις τα πρωινα ferry...Εχει ενα μουσειο στο εσωτερικο του αγαλματος,το οποιο εχει την ιστορια (πως κατασκευαστικε το αγαλμα και προβληματα που αντιμετωπιστικαν...)
Στο γυρισμο σε σταματαει το ferry σε ενα αλλο νησακι (Ilias island)με ενα αλλο μουσειο...
Πιστευω οτι αξιζει να ''φας'' μια μερα,αξιζει...:wacko:

Ellis island* :P

Μένω στο Roosevelt, το οποίο είναι ένα νησάκι μεταξύ Manhattan και Queens. Liberty statue πιθανότατα θα πάω στη βάση του, αλλά δε σκοπεύω να ανέβω. Πολλή ταλαιπωρία και πιθανότατα πρέπει να κλείσεις εισιτήρια ένα μήνα πριν. Στο Empire ίσως δοκιμάσω, μόνο και μόνο για το ασανσέρ (διάβασα κάτι για 102 ορόφους σε 58 δευτερόλεπτα...), αν και νομίζω δεν επιτρέπονται επισκέπτες μέχρι τον 102ο πλέον.

Ellis και Staten islands θα τιμήσω σίγουρα, έστω μόνο για τη βόλτα με το ferry. Πωπω είναι τόσα πολλά...

Ρίξτε καμιά ιδέα για μοτοσυκλετιστικά ψώνια, γιατί έχει κολλήσει το μυαλό μου και είναι κρίμα να γυρίσω Ελλάδα και να ψωνίζω από ebay πάλι :P


Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
στο ellis island βαζανε σε καραντινα τους μεταναστες,ισως σου πεσει βαρυ το ολο θεμα αν εισαι σε πολυ χαλαρο mood:beer:

I know. Έχω έρθει πολύ καλά διαβασμένος και έχω εδώ φιλαράκι που σπουδάζει από πέρσι, οπότε βοηθάει.

mikros boudas
25/10/2010, 20:29
βαλτε και καμια φωτο ρε παιδες!!Εγω τα μαζευω τα γιουργια γιατι θελω να κανω μεγαλο γυρο στην Αμερικη,ευελπιστω απο Ιουνιο:beer:

BLiTzER
25/10/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
βαλτε και καμια φωτο ρε παιδες!!Εγω τα μαζευω τα γιουργια γιατι θελω να κανω μεγαλο γυρο στην Αμερικη,ευελπιστω απο Ιουνιο:beer:

Είμαι εδώ από τις 14 του μηνός και δεν είχα αναφέρει τίποτα, εσκεμμένα, αλλά με αναστάτωσε το συγκεκριμένο θρεντ. Έχω εκατοντάδες φωτός. Θα αυτοκτονήσετε αν τις δείτε :P

mikros boudas
25/10/2010, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Είμαι εδώ από τις 14 του μηνός και δεν είχα αναφέρει τίποτα, εσκεμμένα, αλλά με αναστάτωσε το συγκεκριμένο θρεντ. Έχω εκατοντάδες φωτός. Θα αυτοκτονήσετε αν τις δείτε :P εγω πιστευω πως αν ειναι να μενεις σε μεγαλουπολη,αυτη πρεπει να ειναι η πολη της Νεας Υορκης:beer: :beer:

BLiTzER
25/10/2010, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εγω πιστευω πως αν ειναι να μενεις σε μεγαλουπολη,αυτη πρεπει να ειναι η πολη της Νεας Υορκης:beer: :beer:

Ακριβώς γι'αυτό θα αυτοκτονήσετε. Όσοι δεν την έχετε δει τουλάχιστον. Είναι από άλλο πλανήτη απλά.

pektis
25/10/2010, 20:43
Ellis σωστα...
Μια φωτο που ζητηθηκε...
Τι να βαλω?...Το βρηκα ...θεα απο τον 86 οροφο,το ψηλοτερο κτηριο στην Ν.Υ.!


216460

SVX
25/10/2010, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
βαλτε και καμια φωτο ρε παιδες!!Εγω τα μαζευω τα γιουργια γιατι θελω να κανω μεγαλο γυρο στην Αμερικη,ευελπιστω απο Ιουνιο:beer:

:cool: Το Southstreet Seaport που λεγαμε . ...


216461

SVX
25/10/2010, 20:46
ΩΡΑΙΑ ΕΠΟΧΗ διαλεξατε για New York....! :uplate:


216462

BLiTzER
25/10/2010, 20:49
Η θέα από το νησάκι που μένω, Roosevelt island, by night. Gotham City λέμε. Καμία απολύτως επεξεργασία.


216463

SVX
25/10/2010, 20:51
Manhattan DOWNTOWN :beer:


216464

pektis
25/10/2010, 20:55
Και μια απο πλατεια (times squire) κεντρο Μανχαταν...
εμενα 10 λεπτα απο εκει...


216465

BLiTzER
25/10/2010, 20:57
Times Sq.


216466

pektis
25/10/2010, 21:04
Αλλη μια απο Empire...


216468

SVX
25/10/2010, 21:17
Wall Street


216469

nio1981
25/10/2010, 21:33
ωπα ωπα παιδια....να τα δω απο κοντα καλυτερα..........:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:











































πλακα κανω....βαλτε οτι θελετε:wave2: :wave2:

TROOPER
26/10/2010, 08:33
ζηλεψα και ειπα να το θυμηθουμε μαζι. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38007&highlight=%D5%CF%D1%CA%C7)

PortisHead
26/10/2010, 08:43
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ !!!!

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

nio1981
26/10/2010, 10:00
nai nai nai nai


NAI NAI NAI NAI



N A I LEME!!!!!!ERXETAI E E ERXETAI.....


:a5: :a2: :a2: :a2: :a2: :a2:





(kala oti tha ginoyme rompa ennoeitai...an den mas mazevei h nypd....kai den ektimoun kai to dhmosio xioumor aytoi re gmt....:ninja: )

BLiTzER
26/10/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ζηλεψα και ειπα να το θυμηθουμε μαζι. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38007&highlight=%D5%CF%D1%CA%C7)

Ωραίος. Αν έχω όρεξη ίσως κάνω κι εγώ κάτι παρόμοιο αφού γυρίσω. Έχω υλικό για 100 σελίδες :P

BLiTzER
26/10/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
an den mas mazevei h nypd....

Σε έχω.


216590