PDA

View Full Version : Ακροβατούσε?



VALES
24/10/2010, 16:02
Ο Kevin Carter κέρδισε το βραβείο Pulitzer για τη φωτογραφία (στο τέλος της ανάρτησης)
που τράβηξε το 1993 και η οποία δημοσιεύτηκε στους New York Times στις 26 Μαρτίου της ίδιας χρονιάς.Το βραβείο, έμαθε ότι το κέρδισε στις 12 Απριλίου του 1994 και το παρέλαβε στις 14 Μαΐου.

Όταν ο Κevin έβγαλε την φωτογραφία, δεν δούλευε για λογαριασμό κανενός περιοδικού και με τις φωτογραφίες του ήθελε να δείξει την πείνα που υπήρχε.
Η φωτογραφία απεικονίζει ένα υποσιτισμένο κοριτσάκι που σέρνεται για να φτάσει σε κέντρο
διανομής τροφής ενώ παρακολουθείται από ένα όρνεο το οποίο περιμένει το θάνατο της για να μπορέσει να ζήσει αυτό.

Δέκα λεπτά περίμενε το όρνιο, δέκα λεπτά περίμενε και ο Kevin, μετά κάθισε κάτω από ένα δέντρο και έκλαιγε, γιατί απαγορευόταν να βοηθήσει το παιδάκι να ζήσει.
Όλο το περιστατικό κράτησε μισή ώρα μέχρι που έφυγε με το ελικόπτερο της επισιτιστικής βοήθειας.

Στις 27 Ιουλίου 1994, ο Kevin Carter αυτοκτόνησε. Δύο μήνες μετά από την ημερομηνία παραλαβής του βραβείου του.

Ήταν ένα τυχαίο επεισόδιο, μισής ώρας στη ζωή του. Τόσο χρειάσθηκε για να πάρει το βραβείο, να μείνει στην αιωνιότητα και να πεθάνει από αυτό δυο μήνες μετά.


216037

byron
24/10/2010, 16:20
Γαμσετα.... συγκλονιστική φωτό....:sad:

Κοίτα και το λινκ που έχει πολλές μαζεμένες

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45796

spiridaus
24/10/2010, 16:34
και το soundtrack

http://www.youtube.com/watch?v=T7hw5NkSPvs

mikes
24/10/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
..... γιατί απαγορευόταν να βοηθήσει το παιδάκι να ζήσει.

?????????
και γιατι παρακαλω?

Akatanomastos
24/10/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
γιατί απαγορευόταν να βοηθήσει το παιδάκι να ζήσει.


σοκαριστικο

byron
24/10/2010, 18:00
Den νομίζω να απαγορευόταν.

In 1993 Carter headed north of the border with Silva to photograph the rebel movement in famine-stricken Sudan. To make the trip, Carter had taken a leave from the Weekly Mail and borrowed money for the air fare. Immediately after their plane ) touched down in the village of Ayod, Carter began snapping photos of famine victims. Seeking relief from the sight of masses of people starving to death, he wandered into the open bush. He heard a soft, high-pitched whimpering and saw a tiny girl trying to make her way to the feeding center. As he crouched to photograph her, a vulture landed in view. Careful not to disturb the bird, he positioned himself for the best possible image. He would later say he waited about 20 minutes, hoping the vulture would spread its wings. It did not, and after he took his photographs, he chased the bird away and watched as the little girl resumed her struggle. Afterward he sat under a tree, lit a cigarette, talked to God and cried. "He was depressed afterward," Silva recalls. "He kept saying he wanted to hug his daughter."

Read more: http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,981431-3,00.html#ixzz13IDAUK7C

VALES
24/10/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γαμσετα.... συγκλονιστική φωτό....:sad:

Κοίτα και το λινκ που έχει πολλές μαζεμένες

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45796







Σ΄ευχαριστώ Βύρων. Δεν ήξερα πως υπήρχε τέτοιο thread.

arxaios
24/10/2010, 19:23
Δε μπορώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που τον εμπόδισε να βοηθήσει το κοριτσάκι ........
Περίμενε τόση ώρα (20 λεπτά) για να βγάλει φωτό με το όρνεο να ανοίγει τα φτερά του .........
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που τον εμπόδιζε να σηκώσει τη μικρή στα χέρια του και να τρέξει να την πάει στο σιτιστικό κέντρο ........
Μπορεί πάλι να μην γλύτωνε η μικρή ...... αλλά δεν άξιζε την προσπάθεια ;;;

Akatanomastos
24/10/2010, 19:27
συγχαρητηρια και σε αυτον

και σε αυτους που του δωσαν το βραβειο..


αν η αληθεια ειναι τοσο θλιβερη οσο λεει το κειμενο που εβαλε ο byron

byron
25/10/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Δε μπορώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που τον εμπόδισε να βοηθήσει το κοριτσάκι ........
Περίμενε τόση ώρα (20 λεπτά) για να βγάλει φωτό με το όρνεο να ανοίγει τα φτερά του .........
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι ήταν αυτό που τον εμπόδιζε να σηκώσει τη μικρή στα χέρια του και να τρέξει να την πάει στο σιτιστικό κέντρο ........
Μπορεί πάλι να μην γλύτωνε η μικρή ...... αλλά δεν άξιζε την προσπάθεια ;;;

Τα ίδια έλεγαν και οι Αμερικάνοι φθάνοντας στο σημείο να τον κατηγορήσουν ότι αυτός ήταν ο γύπας. Οι δε αναγνώστες των εφημερίδων έσπασαν τα τηλέφωνα για να μάθουν αν έζησε το κοριτσάκι, λες και μιλούσαμε για ταινία τρόμου και ήθελαν happy end.

Το ζήτημα δεν είναι να βοηθήσει το κοριτσάκι διώχνοντας το όρνιο. Το ζήτημα είναι αν κατάφερε με αυτή τη φωτογραφία να κάνουν λίγο παραπέρα οι πραγματικοί γύπες που απομυζούν την αφρικανική ήπειρο καταδικάζοντας σε θάνατο εκατομμύρια ανθρώπους τόσα χρόνια.

ΥΓ. Η "πολιτισμένη" Ευρώπη (Βέλγιο, Γαλλία κλπ) έχει τόσες μαύρες σελίδες στην Αφρική, που συγκρίνονται άνετα με τα "έργα" του Χίτλερ.

arxaios
26/10/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα ίδια έλεγαν και οι Αμερικάνοι φθάνοντας στο σημείο να τον κατηγορήσουν ότι αυτός ήταν ο γύπας. Οι δε αναγνώστες των εφημερίδων έσπασαν τα τηλέφωνα για να μάθουν αν έζησε το κοριτσάκι, λες και μιλούσαμε για ταινία τρόμου και ήθελαν happy end.

Το ζήτημα δεν είναι να βοηθήσει το κοριτσάκι διώχνοντας το όρνιο. Το ζήτημα είναι αν κατάφερε με αυτή τη φωτογραφία να κάνουν λίγο παραπέρα οι πραγματικοί γύπες που απομυζούν την αφρικανική ήπειρο καταδικάζοντας σε θάνατο εκατομμύρια ανθρώπους τόσα χρόνια.

ΥΓ. Η "πολιτισμένη" Ευρώπη (Βέλγιο, Γαλλία κλπ) έχει τόσες μαύρες σελίδες στην Αφρική, που συγκρίνονται άνετα με τα "έργα" του Χίτλερ.

Προσπάθησα να το σκεφτώ ΚΑΙ έτσι Βύρωνα ............ αλλά ΔΕΝ ...........
Πιστεύεις ότι οι γύπες που αναφέρεις, δεν γνωρίζουν ;;;
Γνωρίζουν αλλά ειλικρινά ........ ΧΕΣΤΗΚΑΝ !!! Μπροστά στα κέρδη τους δεν μετράει τίποτε άλλο !!!
Να τους δείξει τι η φωτογραφία ;;; Αυτό που γνωρίζουν και δημιούργησαν ;;; Να τους δημιουργήσει τύψεις ;;; Ας γελάσω ......
Το μόνο όφελος που βγήκε είναι το βραβείο και η σοκαρισμένη αντίδραση των απλών ανθρώπων που ούτως ή άλλως πάντα έτσι αντιδρούν σε αυτά τα θέματα .......
Δεν βγήκε τίποτα παραπάνω και το κοριτσάκι πέθανε !!!
Γιατί απλά το όρνεο δεν ήξερε από μεγαλοπρεπείς πόζες ....... σε αντίθεση με το ορνεο που κρατούσε τη φωτογραφική μηχανή ........
Μακάρι να είμαι λάθος και να ήταν κάτι άλλο αυτό που τον εμπόδισε να σώσει ή να προσπαθήσει έστω να σώσει αυτή τη παιδική ζωή .......
Δεν αγιάζει ο σκοπός τα μέσα και η ανθρώπινη ζωή, ειδικά η ζωή ενός παιδιού, είναι πάνω από όλους και όλα !!!
Ετσι κι αλλιώς ........ το όρνεο δεν άνοιξε τα φτερά του !!!
Και να τα άνοιγε ........ λίγα θα άλλαζαν .........

nihristo
26/10/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Προσπάθησα να το σκεφτώ ΚΑΙ έτσι Βύρωνα ............ αλλά ΔΕΝ ...........
...
Ετσι κι αλλιώς ........ το όρνεο δεν άνοιξε τα φτερά του !!!
Και να τα άνοιγε ........ λίγα θα άλλαζαν .........

συμφωνώ...αλλά (!), εσύ και εγώ, τι κάνουμε για τα ίδια παιδάκια που τα περιμένει η ίδια κατάληξη;

Τώρα, θα μου πείτε οικονομική κρίση, έχω οικογένεια, έχω έξοδα, δεν βγαίνω, και τα ίδια θα πω και γω...

Όσοι πολίτισμένοι έχουμε γνώση της κατάστασης και μένουμε άπραγοι παντελώς, συντελούμε επαρκώς στην προσπάθεια αυτή του γύπα...

VALES
26/10/2010, 14:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios









Ποτέ δεν μαθεύτηκε τι απέγινε το κοριτσάκι της φωτογραφίας. Γράφτηκε πως ο Κάρτερ το σήκωσε και το πήγε στους γιατρούς, στο κέντρο όπου μοίραζε συσσίτιο η UNICEF, αλλά κανείς δεν ξέρει. Ο ίδιος, όποτε ρωτήθηκε, έλεγε «το πήραν». Ποιοι; Που; Κανείς ποτέ δεν έμαθε. Σε φίλους εμπιστεύθηκε ότι μετάνιωσε που δεν βοήθησε το παιδί μετά και δεν αγνόησε τις γενικές δημοσιογραφικές οδηγίες που θέλουν να μην αγγίζουν δημοσιογράφοι θύματα για το φόβο επιδημιών. “Το να κοιτώ το παιδί και να το φωτογραφίζω, με κάνει ακόμη ένα, πιο σύγχρονο, όρνιο...”




Aπό εδώ. http://culture.ana-mpa.gr/printarticle.php?id=3899

arxaios
26/10/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
συμφωνώ...αλλά (!), εσύ και εγώ, τι κάνουμε για τα ίδια παιδάκια που τα περιμένει η ίδια κατάληξη;

Τώρα, θα μου πείτε οικονομική κρίση, έχω οικογένεια, έχω έξοδα, δεν βγαίνω, και τα ίδια θα πω και γω...

Όσοι πολίτισμένοι έχουμε γνώση της κατάστασης και μένουμε άπραγοι παντελώς, συντελούμε επαρκώς στην προσπάθεια αυτή του γύπα...

Μη γενικεύεις ......... εσύ δεν είσαι εγώ .......... δεν μπορεί να ξέρεις τι και αν εγώ κάνω κάτι !!!
Πολύ ή λίγο ......... κάνω αυτό που μπορώ ........ αλλά δεν αδιαφορώ !!!

arxaios
26/10/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios









Ποτέ δεν μαθεύτηκε τι απέγινε το κοριτσάκι της φωτογραφίας. Γράφτηκε πως ο Κάρτερ το σήκωσε και το πήγε στους γιατρούς, στο κέντρο όπου μοίραζε συσσίτιο η UNICEF, αλλά κανείς δεν ξέρει. Ο ίδιος, όποτε ρωτήθηκε, έλεγε «το πήραν». Ποιοι; Που; Κανείς ποτέ δεν έμαθε. Σε φίλους εμπιστεύθηκε ότι μετάνιωσε που δεν βοήθησε το παιδί μετά και δεν αγνόησε τις γενικές δημοσιογραφικές οδηγίες που θέλουν να μην αγγίζουν δημοσιογράφοι θύματα για το φόβο επιδημιών. “Το να κοιτώ το παιδί και να το φωτογραφίζω, με κάνει ακόμη ένα, πιο σύγχρονο, όρνιο...”




Aπό εδώ. http://culture.ana-mpa.gr/printarticle.php?id=3899

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ στην αυτοκριτική του ..........

Akatanomastos
26/10/2010, 15:10
η τεχνη παντως ειναι ανεξαρτητη καποιες φορες απο την ηθικη


αυτο που κανε ο τυπος ειναι καταπτυστο..δηλαδη να χει ενα παιδακι μπροστα του να πεθαινει
και αντι να κανει κατι να περιμενει να ανοιξει τα φτερα του ο γυπας για να βγαλει την μαματη φωτο..



σε καμμια περιπτωση ομως
δεν παυει να ειναι τεχνη..

arxaios
26/10/2010, 15:11
Ένα ανάγνωσμα που έχει πολλά κοινά στοιχεία με αυτή την υπόθεση, από ένα συγγραφέα που λατρεύω ..........
Αρτούρο ΠέρεΘ Ρεβέρτε
"Ο Ζωγράφος των Μαχών"

Διαβάστε το .........

Operater
26/10/2010, 15:14
Πιθανόν να έκανε κακό που δεν βοήθησε το παιδάκι... για πολλούς από εμάς...
Αλλά έκανε καλό γιατί ενεργοποίησε συνειδήσεις και αφύπνισε μυαλά...

VALES
26/10/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ στην αυτοκριτική του ..........








Είναι και ο κύριος λόγος που αυτοκτόνησε. Τύψεις... ενοχές... και πολλά άλλα.

arxaios
26/10/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Αλλά έκανε καλό γιατί ενεργοποίησε συνειδήσεις και αφύπνισε μυαλά...

ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ !!!
Φώτη η φωτό δεν έχει παραπάνω αντίκτυπο από αυτές με τα αποστεωμένα παιδάκια άλλων φωτό !!!
Όχι τουλάχιστον σε αυτούς που θα έπρεπε !!!
Τι άλλαξε δηλαδή μετά από αυτή τη φωτό ;;;
Άλλαξε κάτι και δεν το κατάλαβα ;;;
ΤΙΠΟΤΑ !!!
Άρα ΑΔΙΚΗ η ΘΥΣΙΑ !!!

Αυτοί που νοιαζόταν πάντα, νοιάζονται και τώρα ......

nihristo
26/10/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Μη γενικεύεις ......... εσύ δεν είσαι εγώ .......... δεν μπορεί να ξέρεις τι και αν εγώ κάνω κάτι !!!
Πολύ ή λίγο ......... κάνω αυτό που μπορώ ........ αλλά δεν αδιαφορώ !!!


δεν κατηγορώ και δεν κρίνω, μην θίγεσαι, καλώς κάνεις ότι κάνεις, το εσύ δεν είναι ΕΣΥ.
:beer:

arxaios
26/10/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
δεν κατηγορώ και δεν κρίνω, μην θίγεσαι, καλώς κάνεις ότι κάνεις, το εσύ δεν είναι ΕΣΥ.
:beer:

Δε Θίγομαι ...... απλά έχω βαρεθεί τις εκφράσεις που βάζουν τους πάντες στο ίδιο καζάνι !!!
Είναι λάθος και απλά εξυπηρετούν στο να επιμερίζουν ευθύνες σε ανθρώπους που δεν τις έχουν !!!
Ο καθένας κάνει τόσα και όσα του επιτρέπουν τα μέσα και οι δυνάμεις του ....... και τελικά ο καθένας από εμάς έχει τις δικές του Ερινύιες να τον ταλαιπορούν όταν το φως σβήνει !!!

Εκφράσεις σαν αυτή είναι που δίνουν βήμα στους σάπιους αυτού του κόσμου ......
Μαζί τα φάγαμε ......... αν θυμάσαι είπε ο Πάγκαλος !!!

nihristo
26/10/2010, 20:49
λίγο μοιάζω με τον Πάγκαλο, μας χωρίζουν περί τα 100kg!

Aπό εκεί και πέρα, και το "κάνω ότι μπορώ" σηκώνει πολύ κουβέντα, όπως και το αν ο δημοσιογράφος είναι όρνιο ή όχι. Αυτό που σημειώνω δηλαδή δεν είναι ο καταμερισμός ευθυνών, αντιθέτως όμως βλέπω το πόσο εύκολα δείχνουμε εμείς τους άλλους και οι άλλοι εμάς. Όταν το φως έσβηνε όπως λες, ο φωτογράφος υπέφερε προφανώς, για να οδηγηθεί στην αυτοκτονία στο απόγειο της δόξας του.
Συνοπτικά, μπορεί ο άνθρωπος αυτός να έδινε το 50% του μισθού του σε φιλανθρωπείες και , ουτοπικά πάντα, να ζούσε για να βοηθάει κάνοντας "ότι μπορεί", αλλά ζώντας ένα τέτοιο γεγονός να άλλαξε μια για πάντα.

sakis1098
28/10/2010, 11:36
καλά όλα αυτά που λέτε αλλά τελικά πόσα άλογα βγάζει το καινούριο zx10 γιατί ακούγετε

για πολύ δυνατό

κατά τα άλλα τα παιδιά του κόσμου (όλου) πεθαίνουν από την πείνα:mad:

VALES
28/10/2010, 11:54
Πωωω ρε π0υ$τη μου παράνοια!!! :rolleyes:

sakis1098
28/10/2010, 12:58
+1000 φίλε

κι εγώ αυτό λέω: ότι νάναι από τον καναπέ του σπιτιού μου:smokin: