PDA

View Full Version : Ένα υπέροχο ΣΚ (στο νοσοκομείο...)



StarSailor
25/07/2005, 05:47
Είναι μερικές "ιστορίες του δρόμου" που όλοι έχουμε ακούσει πάμπολλες φορές αλλά καλό είναι να διηγούνται πιστεύω, ίδιες και απαράλλαχτες, ώστε ποτέ μην ξεχνάμε το μόνιμο συνεπιβάτη μας πάνω στη μηχανή, τον κίνδυνο. Αν δεν υπήρχε η βλακία, η απροσεξία, η αμάθεια μερικών δεν θα χρειαζόνταν το το συζητάμε αλλά να που, 5:30 το πρωί, με βρίσκει ξαπλωμένο στο κρεβάτι και η υπερένταση μου χτυπάει τη πόρτα ενώ όλες οι εικόνες επανέρχονται μια μια. Ο πρώτος πόνος πέρασε, ευτυχώς χωρίς να είναι κάτι σοβαρό και όλα έχουν αρχίσει να γυρνάνε στο μυαλό μου, η τύχη μου, η ατυχία μου, ό,τι συναίβει προχθές που ξεκίνησα από το εξοχικό μου να πάω μια βόλτα 4χλμ μέχρι το Ξυλόκαστρο και κατέληξα εγώ στο νοσοκομείο της Κορίνθου και η μηχανή μάλλον για ανταλλακτικά.

Θυμάμαι σχεδόν όλες τις λεπτομέρειες, ξεκινάω από το σπίτι 3 το μεσημέρι, ο ξάδελφος μου μου φωνάζει να τους περιμένω (αυτός και ένας φίλος μας με το αυτοκίνητο). Κάτι με είχε πιάσει και του λέω, οκ θα τα πούμε εκεί. Παίρνω το κράνος και φεύγω, αφήνοντας το δερμάτινο (κάτι που κάνω πολύ σπάνια) πίσω. Για να μη πολυλογώ, μετά από λίγο πηγαίνω με περίπου 80-100 σε μια μεγάλη ευθεία ενώ βλέπω ένα κόκκινο αγροτικό από το απέναντι ρεύμα να έχει σταματήσει, να στρίβει? Είδα μόνο ότι είχε μια ουρά από αυτοκίνητα από πίσω του και έτσι κόβω μέχρι να καταλάβω τι στο διάολο πάει να κάνει. Τον βλέπω να κόβει αριστερά πηγαίνοντας να διασχίσει το ρεύμα μου για να μπει σε ένα κάθετο δρομάκι και αφήνω γκάζι ενώ του παίζω φώτα, σταματάει, οκ λέω με είδε. Και εκεί που πάω να περάσω από μπροστά του εννοείται ότι...ξεκινάει τσουλώντας αργα αργά κλείνοντας μου το δρόμο!! Κόβω αριστερά ενώ φρενάρω όσο πιο δυνατά μπορώ και σκέφτομαι αν βγω στο αντίθετο θα χτυπήσω μετωπικά με το αμάξι που περίμενε πρώτο από πίσω του. Στα 5 μέτρα πριν την απογείωση καταλαβαίνω ότι δεν με παίρνει, χαλαρώνω και λίγο πριν η μπροστινή μου ρόδα σφηνωθεί στο πίσω του φτερό αφήνω το τιμόνι και δίνω μια ελαφριά σπρωξιά με τα πόδια να φύγω πάνω από τη καρότσα του. Και...take off!!!

Τελευταία εικόνα θυμάμαι που κοίταξα τα πόδια μου να σπρώχνουν, πέταξα για λίγο, χτυπάω κάτω και αρχίζω τις τούμπες μέχρι που νιώθω ένα δυνατό κρότο στο πίσω μέρος του κεφαλιού, ένα χτύπημα στα πλευρά και σταματάω. Λίγα δευτερόλεπτα πρέπει να μου πήρε να κάνω reconnect με το περιβάλλον και σίγουρα η επαναφορά δεν ήταν και πολύ ομαλή! Μου είχε κοπεί η αναπνοή, όπως όταν τρως δυνατή γροθιά στο στέρνο, και μετά από 2-3 αποτυχημένες προσπάθειες να εισπνεύσω τα πνευμόνια ελευθερώνονται και αρχίζω να κάνω σαν γυναίκα που γεννάει (καλό εε?:P). Βρισκόμουν ξαπλωμένος σε τσιμέντο, αναπνέοντας όσο πιο γρήγορα μπορούσα και σιγά σιγά αρχίζω να καταλαβαίνω τι γίνεται γύρω μου. Ακριβώς από πάνω μου 2 τύποι με κοιτάνε και λένε πωπω το παιδί, χτύπησε, σηκώστε τον, κάντε τον, ράντε τον, ενώ στο background πίσω από αυτούς μια κυρία κρεμασμένη από το μπαλκόνι του πρώτου φωνάζει να μου βγάλουν το κράνος, να με πάνε στη σκιά. Άρα βρισκόμουν στη πιλωτή της πολυκατοικίας που βρισκόταν φάτσα στο αντίθετο ρεύμα αφού με τη σύγρουση έφυγα διαγώνια (μετά το σκέφτηκα αυτό!). Πρώτη μου έννοια να δω τι έχω πάθει, κουνάω δάχτυλα ποδιών, οκ, αστράγαλος οκ, γόνατα πονάνε αλλά οκ, χέρια οκ, εντάξει είμαι λέω από μέσα μου. Και πάνω που προσπαθώ να ηρεμήσω από το σοκ, με βουτάνε απο τις μασχάλες οι 2 τύποι που ειχαν κρεμαστεί από πάνω μου και με σέρνουν στη σκιά ενώ εγώ τους βρίζω όσο μπορώ, ρε μαλάκες μη με τραβάτε αφήστε με!! Εκεί πάλι τα ίδια, βγάλτε το κράνος στο παιδί, να αναπνεύσει, βγάλτε του τη μπλούζα, το παντελόνι, μόνο πίπες δεν άκουσα να θέλουν να μου κάνουν πριν με αφήσουν παράλυτο και φυτό. Ευτυχώς, κατάφερα να τους πήσω να μη μου βγάλουν το κράνος, μέχρι που εμφανίστηκε μια όμορφη 40αρα που νόμιζα ότι ήρθε για το τελευταίο αλλά, ακόμα καλύτερα, ήταν γιατρός. Αρχίζει να με ρωτάει τα κλασσικά, με ψηλαφεί από εδώ και από εκεί, της λέω που πονάω και να 'ναι καλά η γυναίκα διώχνει όλους τους μαλάκες από πάνω μου και με ένα χαμόγελο με καθησυχάζει ότι δεν φαίνεται να έχω κάτι σοβαρό και θα με πάνε σύντομα στο νοσοκομείο.

Τα ασθενοφόρο και η τροχαία ήρθαν πολύ γρήγορα είναι η αλήθεια. Την ώρα που με έβαζαν στο φορίο εμφανίζεται και ο ξάδελφος μου που ερχόταν από πίσω, είδε ότι είχε γίνει ατύχημα αφού είχε κλείσει η κυκλοφορία, είδε από μακριά τη μηχανή μου πεσμένη και είδε και το Χριστό φαντάρο μέχρι να με δει ζωντανό. Από εκεί και μετά κατέληξα στο νοσοκομείο που μου έκαναν ακτινογραφείες αλλά μετά εξαφανίστηκαν όλοι οι γιατροί και οι νοσοκόμες μέχρι σήμερα που βγήκα με τηλεφωνικό εξιτήριο. Τέλος πάντων, απ ότι μου είπαν έχω κάκκωση στο θώρακα, διάστρεμμα στο δεξί γόνατο και θλάση στο αριστερό χιαστό, πονάω παντού αλλά δεν έχω σπάσει ούτε ραγίσει τίποτα. Ένα καλό έγκαυμα στο δεξί χέρι είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά ήδη έχει σταματήσει να τρέχει ποίον. Επίσης και διάφορες γρατζουνιές παντού που ανακάλυψα μόνος μου αφού στην εξέταση που μου έκαναν ούτε τη μπλούζα δεν μου έβγαλαν και το μικρό δάχτυλο του δεξιού μου ποδιού πρέπει να έχει χάσει λίγα χιλιοστά κρέατος. Το ευτυχές είναι ότι δεν είχα καμία εσωτερική αιμοραγία όπως φοβόντουσαν, αφού οι υπέρηχοι σήμερα δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό.

Η μηχανή τώρα έχει γίνει λίγο κώλος και μη φανταστείτε κανένα μικρό, σφηχτό και σφριγιλό κώλο. Τα καλάμια έχουν σπάσει μαζί με το φανάρι, φτερό, δίσκους, ψυγείο, ποδόφρενο,επιλογέα,φλας, το ντεπόζιτό έχει μείνει μισό, μέχρι και η ουρά και η εξάτμιση έφυγαν από την ακαριαία επιβράδυνση. Αυτά είδα όσο λίγο την είδα, για πλαίσιο δεν ξέρω. Το αγροτικό του άλλου πέρασε καλά και αυτό. Κόπηκε το πλαίσιο του (παλιατζούρα΄ήταν έτσι κι αλλιώς), η πίσω σούστες της ανάρτησης και κόλλησε και το πίσω διαφορικό του. Ευτυχώς ο τύπος μετά από κάτι δηλώσεις που άρχισε ότι πήγαινα με 200 (και που η τροχαία του είπε και με 500 να πήγαινα πάλι αυτός έφταιγε) παραδέχτηκε (άκουσον άκουσον) ή ότι δεν με είδε ή ότι δεν υπολόγισε πόσο κοντά ήμουν. Το πείραμα του γορίλλα μάλλον το ξέρετε...άυριο περιμένω να κάνει τη δήλωση στην ασφάλεια και βλέπουμε. Η πλάκα είναι ότι ο τσαμπουκάς του πέρασε γρήγορα μόλις έμαθε ότι θα γίνει αυταπάγγελτη μύνηση και όλη μέρα στο νοσοκομείο ήταν και μου έλεγε ότι θα κάνει ότι χρειαστεί για να τα βρούμε. Λεφτά να φτιάξω τη μηχανή (αν φτιάχνεται) αυτή τη στιγμή δεν έχω και ομολογώ ότι προς το παρόν το πάθος μου να ξανακαβαλήσω έχει κλονηστεί λίγο. Ο χρόνος θα δείξει πόσο θα αντέξω χωρίς μηχανάκι, το αφήνω στην καρδιά μου αφού αυτή μου είπε να πάρω μηχανή, αυτή μπορεί να μου πει και το σταμάτα.

Σημείωση 1: Αμέσως μετά το ατύχημα και ενώ με είχαν πάρει βγαίνει μια κυρά από την γειτονιά και αρχίζει

"Εγώ τους μουτζώνω αυτούς τους αλήτες με τις μηχανές, που πάνε με 200 και σκοτώνουν τον κοσμάκι!!!!"

Απ ότι μου είπαν, η κυρά μούτζα πήγε να φάει ξύλο, αφού ευτυχώς το όλο συμβάν το είδαν 5-6 άνθρωποι (πάλι προσέφερα θέαμα ο άτοιμος...) που δήλωσαν και στην τροχαία ότι δεν πήγαινα πάνω από 60-70χλμ/ωρα

Σημείωση 2: Αφού έκανα τις τούμπες μου σταμάτησα χτυπώντας σε μια κολώνα με το κεφάλι και τα πλευρά όπου έκανα γκελ και βρέθηκα στην αυλή του σπιτιού. Το κράνος πίσω έχει ένα μεγάλο χτύπημα,όπου λείπουν μερικές στρώσεις υλικού. Εγώ το μόνο που έπαθα ήταν που είχα λίγες ζαλάδες χθες μόνο. Τελικά αυτό το Arai ήταν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου. Και ευτυχώς η ζωή μου συνεχίζεται χάρη στο κράνος μου. Γι αυτό ρε παιδία, χωρίς να θέλω να γίνομαι εκνευριστικός, γκρινιάρης ή οτιδήποτε. Μια απλή κίνηση είναι το ρημάδι να το φορέσεις, ακόμα και αν πηγαίνεις στο περίπτερο, μη το ξεχνάτε. Δεν χρειάζεται να σκοτωθείς αν δεν το σκέφτεστε έτσι, το πολύ απλό, θα έπρεπε να δείτε το πρόσωπο του παιδιού δίπλα μου στην χειρουργική που έπεσε με 30χλμ/ωρα χωρίς κράνος και θα με καταλαβαίνατε...

free rider
25/07/2005, 07:50
αμαν ρε ...

τά 'παιξα διαβάζοντας το κείμενό σου...

ευτυχως ρε φιλε καθάρισες στα δύσκολα.
τι να πω ... μακάρι να μην ξανασυμβει κάτι τέτοιο...
αλλά πολύ ανατριχιαστικό γάμ@τα..

περαστικάρε μαν...
θα ακουστεί κοινότυπο..αλλά
την μηχανή χέσε την εσυ νάσαι καλά και τα σίδερα φτιάχνονται...

Julius
25/07/2005, 08:21
Αδελφέ την γλίτωσες πολύ φθηνά

Χαλάρωσε τώρα να έχεις καλή ανάρρωση και όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκεις στην πορεία


:wave2:

YPVS
25/07/2005, 08:26
Περαστικα Φιλε μου !!

Οτι εγινε περασε πια ,το σημαντικο ειναι πως εισαι καλα και αυτο εχει σημασια ...

dimitris74
25/07/2005, 08:50
ρε τον ναυτη, ειδε οτι εβαλε στο hornet η honda αναποδο μπροστα και βαλθηκε να του το κανουν δωρο..

περαστικα ρε συ, αφου εισαι καλα ολα τα αλλα θα γινουν

crs-k
25/07/2005, 09:13
Περαστικα σου φιλε! :wave2:

Ευτυχως την εβγαλες καθαρη εσυ ... :sick:


Τα σιδερα μην τα σκεφτεσαι καθολου!

ΟΛΑ θα ξαναγινουν! :cool:

SaraMaritis
25/07/2005, 09:33
...φιλε StarSailor-μαν !!! :wave2:

gdevelek
25/07/2005, 09:56
Περαστικά, μάλλον φτηνά τη γλίτωσες, εν μέρει γιατί το χειρίστηκες σωστά όταν είδες να έρχεται η σύγκρουση.

Ίσως όμως να έκανες λάθος παίζοντάς του τα φώτα, πολλοί αυτό το εκλαμβάνουν ως "έλα, πέρνα, σε αφήνω". Πιστεύω πως αν κόρναρες θα είχε πάρει καλύτερο το μήνυμα.

McGyver
25/07/2005, 09:57
Περαστικά φίλε...

Να δώσω μια συμβουλή ως νέος στις δύο ρόδες αλλά με επτά χρόνια στο στρογγυλό τιμόνι;

Η χρήση του σινιάλου συχνά εκλαμβάνεται ως σήμα παραχώρησης προτεραιότητας...
Αποφεύγετέ το για να κάνετε αισθητή την παρουσία σας, μιας και ο απέναντι μπορεί να νομίσει πως τον αφήνετε να περάσει, σταματά λίγο για να υπολογίσει την ταχύτητά σας και μετά ξεκινά...

Φιλικά με ευχές για ταχεία και πλήρη ανάρρωση...

duckMan
25/07/2005, 10:04
Περαστικά βρε ΑστροΝαύτη, αφου είσαι καλά όλα τ' άλλα φτιάχνονται... Μπράβο στη ψυχραιμία σου για να αντιδράσεις όπως αντέδρασες :beer:

rc31
25/07/2005, 10:09
φιλε μου καταρχας να σαι καλα και καποιος σε συμπαθει .

Το κειμενο σου μου θυμισε το δικο μου ατυχημα στι 10/5 οχι σε αγροτικο αλλα σε ενα corolla του 76 και δεν ειχα την τυχη να φυγω απο πανω αλλα να σκασω πανω του .

Οταν ειδα την ζημια που εκανα στην πορτα με το κεφαλι μου (ευτηχως το κρανος εκανε την δουλεια του) δεν το πιστευα οτι ημουν ζωντανος.

Μετα απο 2 εβδομαδες ξανακαβαλισα μηχανη αλλα δεν ειμαι ο ιδιος ποια , εχω κοψει τα χλμ αρκετα και μπορω να πω οτι φοβαμαι ποια παραπανω απο πριν .

Ελπιζω με τον καιρο να μου φυγει το συναισθημα αυτο , ισως οταν ξανακαβαλησω την καλη μου που ακομα επισκευαζεται .

Να σαι καλα και ποτε μα ποτε μην θεωρεις οτι σε ειδανε ,ολους να τους θεωρει μεθησμενους και μισοτυφλους.

Γλυτωνεις πολλα.

Tropeas
25/07/2005, 10:09
Πολλά περαστικά... μιας και είσαι καλά , αυτά είναι εμπειρίες όχι για να αφήσεις την μηχανή αλλά για να φοράς πάντα και όλον τον εξοπλισμό... ;)
Συντομα θα σαι καλά και με αυτό στο μυαλό , θα έχεις άλλη αντιμετώπιση στον δρόμο...

div400
25/07/2005, 10:11
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!

Loudovikos
25/07/2005, 10:24
Περαστικά ρε συ και σύντομα ξανά
με μια νεα δίτροχη αγάπη!! :cool:

stokos
25/07/2005, 10:25
Τι να πω ...... περαστικά και άλλο κακό να μη σε βρει.

xaris_sm
25/07/2005, 10:28
Perastika kai apo emena file mou,

pios den ehei pesei me tin mihani? (mipos na to kanoume topic auto?)

kai ego eiha spasei heraki prin ligoun mines,

fisiko einai na fovase ala siga siga tha halaroseis pali

euhomai na einai i proti kai i teleftea!!!

powerphot
25/07/2005, 10:35
...καλή ανάρρωση και προσπάθησε να ηρεμήσεις:wave2: :)

n1k3man
25/07/2005, 10:46
περαστικα μαστορα! ευτυχως που ειπες να μοιασεις λιγο του superman και πεταξες! γλυτωσες πολυ χειροτερα..

:wave2:

cityfly
25/07/2005, 10:59
περαστικά σου φίλε μου

έγινες αστροναύτης όνομα και πράγμα με τέτοια πτήση.

η μηχανή μη σε απασχολεί σίδερα είναι και φτιάχνεται κι αν δεν φτιάχνεται την πετάς και παίρνεις άλλη, αφού την έβγαλες εσύ καθαρή τα άλλα είναι εύκολα

:wave2: :wave2:

idi
25/07/2005, 11:10
...

περαστικα φιλε


και μην σκεφτεσαι τιποτα αλλο απο το οτι εισαι τυχερος γιατι σημερα εισαι "μαζι μας"


να σαι καλα







οταν καποιος ειναι στο κρεβατι του πονου...δεν ειναι ωρα για συμβουλες ...

pestilence
25/07/2005, 11:15
Κωστάκη αφού είσαι ακόμα μαζί μας δεν τρέχει μια...
Για την μηχανή όλα θα φτιάξουν...η καρδιά σου θα σου δείξει ξανά τον δρόμο...αφού ο δρόμος σου έχει μόνο 2 τρόχους πλέον...
Καλή ανάρρωση φίλε μου...

McGyver
25/07/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
...
οταν καποιος ειναι στο κρεβατι του πονου...δεν ειναι ωρα για συμβουλες ...

Φίλε idi,

Οι συμβουλή μου δόθηκε με αφορμή την περιγραφή του ατυχήματος...
Το ξέρω πως είναι άκ(υ)αιρο όταν κάποιος είναι σε φάση ανάρρωσης να σκαλίζεις τι, πως και γιατί...
Απλά επειδή θα διαβαστεί από πολλούς, θεώρησα καλό να καταθέσω την άποψή μου...

Ζητώ συγγνώμη από όλες και όλους...

Φιλικά,

McGyver

batzio
25/07/2005, 11:44
Περαστικά ρε αστροσέϊλορ

Έτσι όπως τα είπες, όχι φθηνά, ..ΤΣΑΜΠΑ τη γλίτωσες

Σύντομα θα είσαι πάλι περδίκι κι αυτό μόνο μετράει


Πάνε κάποιος μετά από κάτι τέτοιο να πει στον σέϊλορ ότι κάνει ζέστη και δεν μπορώ το κράνος - μπουφάν γιατί σκάω και ιδρώνω...

Και όχι μόνο στον σέϊλορ..

Περαστικά και παλι μαν!

Noela
25/07/2005, 11:53
Περαστικά Ιπτάμενε... :(
Πάλι καλά που δεν έσπασες τίποτα.

Και πολύ καλώς αναφέρεις για τον διπλανό σου για να παραδειγματίζεται ο κόσμος.

Όσο για το θέμα του σινιάλου καλό είναι να ενημερωνόμαστε κι εμείς που δεν έχουμε κάτσει ποτέ πίσω από στρογγυλό τιμόνι τι ακριβώς σημαίνει για τους Ι.Χήδες , "πέρνα", ή "πρόσεχε περνάω", γιατί κι εγώ με την απορία είμαι. :confused:

Το μηχανάκι σιγά σιγά θα φτιαχτεί μή μου στεναχωριέσαι. Υποθέτω ότι σε καλύπτει η ασφαλιστική του άλλου.
:wave2:

gtsiros
25/07/2005, 11:58
Εμένα μου άρεσε η πουτάνα που είπε για τα μηχανακια που σκοτώνουν τον κοσμάκι
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
χριστέ μου τι ζώα κυκλοφορούν... :bawl: :cry: :cry: :bawl: :bawl: :cry:

bonepeeler
25/07/2005, 12:08
Περαστικά σου φίλε μου.:wave2:



Υπομονή και ηρεμία.



:beer:

wild_cat/anima
25/07/2005, 12:13
περαστικα και μη στενοχωριεσαι για τη μηχανη ..θα τη βρεις την ακρη .
εσυ να σαι καλα :)

johnpan
25/07/2005, 12:25
ωραίο κείμενο φίλε μου! Πολλά περαστικά σου και γρήγορα. Αφού έπραξες σωστά και απογειώθηκες όλα πήγαν καλά. Να 'σαι πάντα καλά

sniper
25/07/2005, 12:31
Περαστικά εξοχικέ γείτονα......

Τι να πω.....

Και καλά οι άλλοι.... εσύ που έχεις σπίτι εκεί κάτω και ξέρεις ότι είναι ζούγκλα η συγκεκριμένη περιοχή... θα έπρεπε να προσέχεις πιο πολύ.....


Εσύ να είσαι καλά πάντως κι όλα τ' άλλα φτιάχνονται.....

:wave2:

motoforever
25/07/2005, 13:07
Περαστικά σου. όπως προείπαν τα σίδερα φτιάχνονται όσο δύσκολο και αν είναι αυτό. Να σαι καλα ότι και αν ξαναοδηγήσεις....

FOURKA
25/07/2005, 13:31
πολλά περαστικά και σύντομα πάλι κοντά μας!!! :wave2:

dukeandthecity
25/07/2005, 13:59
περαστικά και σιδερένιος.......

ruyjin
25/07/2005, 15:23
το καλο ειναι οτι το διασκεδαζεις στην περιγραφη σου
περαστηκα και χαλαρωσε, ολα θα ερθουν με τον καιρο.

καλη αναρωση


:wave2:

The Pig
25/07/2005, 15:44
Τι μου θύμισες τώρα....

τουλάχιστον η συγγραφική σου ικανότητα έμεινε ανέπαφη :D :D :D :D

Περαστικά μάι μπόι... ;)

illuminatios
25/07/2005, 16:57
ρε Κώστα.... περαστικά....


( τα χασα λίγο....)

tai
25/07/2005, 17:31
περαστικα και γρήγορα:wave2: :wave2:

gcrook
25/07/2005, 17:44
Απιστευτα αυτα που διαβασα:eek:

Σε μετακινησαν βιαια (που σε περιπτωση που ειχες χτυπησει στην σπονδυλικη στηλη...), επεμεναν να σου βγαλουν το κρανος (ευτυχως που ειχες τις αισθησεις σου), ΚΑΙ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, και η γαμωγειτονισσα, και ο ΥΠΑΙΤΙΟΣ.

Τελικα ειμαστε ωρες-ωρες 100 χρονια πιο πισω και απο τα ζωα.:mad:

Ψυχραιμια, και ασε να περασουν κανα-δυο μερες να ηρεμησεις, πριν αρχισεις να κανεις γερες κινησεις νομικες και δεν ξερω και γω τι αλλο.

Περαστικα φιλε, και προσοχη, ειναι η χειροτερη εποχη για να κυκλοφορεις με μοτο, κατι ξερω.

Runner Ducati
25/07/2005, 17:52
Περαστικα Κωστα... το καλοκαιρι ειναι δυστυχως στην Ελλαδα εμπολεμη ζωνη για την μοτοσυκλετα... και το θεμα ειναι οτι και προσεκτικος να ειναι καποιος, γινεται τετοιος χαμος που ολο και κατι θα τον πετυχει.............................................
καλυτερα βεβαια προσοχη για να ειναι και πιο ανωδυνα τα πραγματα..............
περαστικα και παλι και υπομομη ......................

:( :beer:

Xlitos
25/07/2005, 19:04
Περαστικά ρε Κωστή... :sick:
Πόσο επικίνδυνα άσχετος είναι ο κόσμος ρε πούστη; :mad:






Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
αφήνω το τιμόνι και δίνω μια ελαφριά σπρωξιά με τα πόδια να φύγω πάνω από τη καρότσα του. Και...take off!!!


Διαβάζεις kinhshs! :cool:

StarSailor
25/07/2005, 21:29
Παιδιά να στε καλά όλοι για τα λόγια σας, να ξέρετε ότι με κάνατε να χαμογελάσω :D

Μόλις γύρισα από ΚΑΤ που πήγα σε έναν ορθοπεδικό, ξαναέκανα ακτινογραφίες και τελικά όλα καλά. Ελαφρύ διάστρεμμα στο γόνατο, 5 μέρες εκτός δουλείας και μετά επανεξέταση και περπάτημα με προσοχή. Στο θώρακα κλινικό κάταγμα μου είπε, δηλαδή μικρό ράγισμα που δεν φαινόταν πολύ στην ακτινογραφία. Οπότε περασμένα για εμένα, κάθε φορά που χτυπάει το κινητό μου νομίζω ότι εκτός της Eurobank με ψάχνει και η Μιχαλού που λένε, για αυτά που της χρωστάω. Το ότι την άλλη Δευτέρα είχα κανονίσει να πάω τις πολυπόθητες διακοπές στη Κεφαλονιά προσπαθώ να μην το σκέφομαι (ένα μήνα δεν πρέπει να οδηγώ τουτου λέει) αφού θα μπορώ να πάω πιο μετά, το χειμώνα, του χρόνου, του παραχρόνου, δεν με νοιάζει.

Από αύριο αρχίζουν τα τρεξίματα για τη μεταφορά της μηχανής, ασφάλειες κλπ. Μέχρι που μου είπαν ότι πρέπει να πάω και στο Υπουργείο να βγάλω πάλι την άδεια γιατί, άκου να δεις, τα νούμερα είναι αχνα και δεν βγαίνουν καλά στη φωτοτυπία για να σταλεί στον Εισαγγελέα λέει. Έτσι ήταν από καινούργια αλλά τέλος πάντων, μέσα σε όλα πρέπει να γίνει και αυτό. Ο τύπος σε κουβέντα που είχαμε είπε ότι δεν με είδε και για αυτό τραντάχτηκε και φοβήθηκε για τον συνοδηγό του το κακόμοιρο όταν άκουσε το μπαμ (καμιά 50αρια ετών μαλάκας είναι) και αν δεν κάνει μέχρι αύριο τη δήλωση που να αναφέρει το τραυματισμό, τη ζημιά στη μηχανή και στο κράνος καθώς και την υπαιτιότητα του θα...τι να του κάνω?Θα τον σύρω καμια 20 μετρό και μετά θα του ρίξω οξυζενέ στις πληγές να δει τη γλύκα :smokin:

Παιδιά προσοχή, πολύ προσοχή, τα μάτια σας ορθάνοιχτα, ειδικά μέσα στη πόλη και το χωριό που ο δολοφόνος σε περιμένει στη γωνία. Σας χαιρετώωω :wave2:

KeLeYTiS
26/07/2005, 18:33
Περαστικα .....

:)

adam_tsouk
27/07/2005, 12:51
Perastika.........kai pote ksana......

SGrouts
27/07/2005, 20:00
Κωσταντίνε, περαστικά ρε φίλε!!!

Ρε πούστη η κατάρα του Τουταγχαμών έχει πέσει ή πρέπει να σταματήσουμε να καβαλάμε?

Υπομονή οι πληγές θα κλείσουν γρήγορα και τα σίδερα φτιάχνονται...

Zanzibar
28/07/2005, 01:20
Κωστή περαστικά ρε φίλε και πάντα Commando!

Μην ανησυχείς για τίποτα, το ότι είσαι ΕΣΥ καλά είναι όλα τα λεφτά.

Μαλάκα πως τα γράφεις έτσι, ένιωσα πολύ φλώρος :lol: ε μα τον πούστη, "και πατάω και σπρώχνω και μετά πηδάω..." ε τότε από Σεπτέμβρη θα σου απονήμω προσωπικά μια μαύρη πουλάδα και τα διακριτικά του Ο.Υ.Κ 34 άντε και των σκιέρ καταδρομών!!!

Πω πω λέμε, μίζιον ιμπάσιμπλ ο τύπος, ποιός κρουζ και μαλακίες εδώ μιλάμε "ΔΕ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΌ ΠΑΝΤΟΥ" lol :evil: :evil: :evil:









Kai mia φωτό αφιερωμένη...


20580

gmakris
28/07/2005, 08:49
Aυτη η κατηγορια οδηγων ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη.....δεν βλεπουν, δεν ακουν, ενω θεωρουν οτι εχουν προτεραιοτητα στο χωριό τους......

Παντα τους αφηνω να περνουν ή ελατωνω ταχυτητα τοσο που να εχω τη δυνατοτητα να αντιδρασω....εχω ακουσει πολλες τετοιες ιστοριες και προσεχω διπλά.....

Περαστικα και γρηγορα ξανα στους δρομους......

oulas
30/07/2005, 04:14
Αφου πλεον εισαι καλα ελπιζω γρηγορα να το ξεπερασεις, και να μπορεσεις να οδηγησεις κανα, χωρις φοβο, γιατι δυστηχως αυτο ειναι καταρα αν σου μεινει, δεν θα σε αφησει να χαρεις ποτε πια την καλη σου το ιδιο με πριν.

Εγω δυστηχως εδω και 2 χρονια, που εγινα μπιλιες το scooter μου και εγω, και ενα αυτοκινητο, απο τοτε, ποτε δεν εχω ξαναοδηγισει χωρος φοβο, παντα με ανχγος, δυστηχως λιγες φορες ξεχνιεμαι, ειναι σκετη καταρα ρε παιδια!

Δεν ξερω τι να κανω να το ξεπερασω.

Αν δεν ειχα κρανος θα ειχα βεβαιο θανατο.

Φορατε κρανος παιδια εστω και αν πατε στο περιπτερο.
Και ποτε μην ανεβαζετε συνεπιβατη ξεκρανοτο!


Φιλε ισως η διαδικασια με τις ασφαλιστικες και την διαλυμενη σου μηχανη θα σε ριξει λιγο απο κατω, αλλα υπομονη!

Ποπο δεν μπορω να τα θυμαμαι καν:(

Natassa
30/07/2005, 11:13
Περαστικά βρε Κωστή κ γρήγορη ανάρρωση σου εύχομαι...
..Να'ναι το τελευταίο τέτοιο περιστατικό...
Ν.

StarSailor
01/08/2005, 00:45
Να στε καλά και πάλι παιδιά! Το γόνατο αν και τουμπανιασμένο μπορεί να μη μπορώ να το κλείσω τελείως ακόμα αλλά το πατάω. Τα πλευρά είναι λίγο ενοχλητικά αλλά θα περάσουν που θα πάει. Όλα καλα

Νέα από τη μηχανή τώρα...το Ηορνετάκι πάει για ανταλλάκτικά, έχει πάρει πλαίσιο (τόσο που φαίνεται και με το μάτι). Ίσως και να είναι καλύτερα αφού και να το έφτιαχνα δεν θα αισθανόμουν ασφαλής να το οδηγώ ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος. Τον Σεπτέμβρη θα το πούλαγα, έμμελε να φύγει άδικα όπως φαίνεται

Τώρα το μόνο που εύχομαι είναι να τελειώνω με τα τυπικά (θα πάρει μερικούς μήνες μου είπαν...), την ασφάλεια κλπ και να δω και πόσα θα πάρω τελικά. Ο τύπος έκανε δήλωση ότι φταίει αλλά Αύγουστο ως γνωστόν λείπουν όλοι.

Και ναι, ήδη ονειρεύομαι την επόμενη, τρεις μέρες κράτησαν οι ενδοιασμοί μου...:D

SGrouts
01/08/2005, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
...Τον Σεπτέμβρη θα το πούλαγα...


Άντε πάμε για καινούργιο!


SS να υποθέσω???

:D :D :D

apolon10
01/08/2005, 16:43
περαστικα φιλε μου.
Παρομοιο περιστατικο ειχε ενα παλικαρι πριν κανα μηνα (+με συνοδηγο). Εγιναν και οι δυο ιπταμενοι. Ευτυχως ειναι καλα απο οσο ξερω. Ολη η ιστορια στο forum sto tdmhellas.

Δυο πραγματα μονο:
1. τελικα ειναι καλυτερα να σταματαμε οταν δεν ειμαστε 100% σιγουροι οτι περναμε με ασφαλεια.
2. αρχιζω και διαβαζω προσεκτικα ολα τις διαφημισεις στα περιοδικα για τα εξτρα προστατευτικα που κυκλοφορουν οπως προστατευτικα αυχενα, στηθους (εβγαλε ενα χθες στο motogp ο hayden μεσα απο το μπουφαν), μπουφαν με αεροσακους κλπ Η τελευταια μου αγορα ηταν κροκοδειλος τον οποιο φοραω δυστυχως μονο σε ταξιδια και οχι μεσα στην πολη.


Μακαρι να ειναι αυτο το τελευταιο που διαβαζουμε.

StarSailor
01/08/2005, 16:57
Apolon όπως τα λες, αν φορούσα φόρμα μπορεί να μην είχα πάθει τίποτα στα γόνατα αλλά όταν πας βόλτα 5 λεπτών...το λάθος μου είναι ότι υπέθεσα ότι με είχε δει ο τύπος, έπρεπε να είχα πέσει στα φρένα μόλις τον είδα να στρίβει αριστερά και όχι να κλείσω απλά το γκάζι. Οι μαλακίες πληρώνονται όμως :bigcry:



Θανάση απ ότι κατάλαβα περιμένεις το καλύτερο SS να έρθει στην αγκαλιά σου??!
Καλορίζικο φίλε, είμαι σίγουρος ότι θα είσαι από αυτούς που θα το χαρούν όπως πρέπει!! :D




Άντε πάμε για καινούργιο!


SS να υποθέσω???


:winka:

SGrouts
03/08/2005, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
...Καλορίζικο φίλε...







Κάτσε να' ρθει (λίγες μέρες μείνανε...) γίνε και συ καινούργιος και θα συνεχίσουμε στας Σέρρας Κωνσταντίνε...

Alx 84
11/08/2005, 14:13
Περαστικά σου. Πάντα κράνος(αν και είμαι υπέρ του ντυσίματος σαν κρεμύδι ακόμα και μέχρι το περίπτερο). Το θέμα είναι ότι είσαι καλά. Καλή ανάρρωση.

Rouxlas
11/08/2005, 18:32
Περαστικά σου ρε παλικαρι...
Μακρια απο αλους μας τετοια περιστατικα...
Προσοχη στους φονιαδες βλαχους παιδια με τα αγροτικα και τα κωλοτρακτερ τους...