PDA

View Full Version : Φτάνει η ώρα!!



SCL
24/10/2010, 23:26
Γειά σας & Καλή εβδομάδα σε όλους!!!

Φτάνει η ώρα που θα αποκτήσω το αγαπημένο F650GS....

Λόγω του οικονομικού μάλλον θα καταλήξω σε αγορά από έμπορο...

Θα μπορούσατε ίσως να μου προτείνετε κάποιον/κάποιους που να είναι λίγο περισσότερο αξιόπιστοι??

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Translatoras
25/10/2010, 09:20
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον Επίσημο Παναγιωτόπουλος στο Γέρακα.

Έχει και μεταχειρισμένα (από πελάτες του και ελεγμένα).

Επίσης έχει και ένα από τα κορυφαία (κατά τα λεγόμενα φίλων και γνωστών) σέρβις μεταξύ των εξουσιοδοτημένων.

XJR_Billy
25/10/2010, 09:39
Με το καλό να την πάρεις φίλε !!!
:beer: :beer: :beer:

SCL
25/10/2010, 10:49
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

By the way φίλη είμαι....!!!

road spirit
25/10/2010, 11:14
Αν μιλάμε για Αθήνα, Παναγιωτόπουλος

Tpap
25/10/2010, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCL
By the way φίλη είμαι....!!!

Καλώς ήλθες κοπελιά.
Με το καλό και η αγορά. :beer: :beer: :beer:





@καπ10: πιάσε κ για μένα ένα μεγάλο κοκπόρν. :lol:

Cpt. Haddock
25/10/2010, 11:44
κατσε γιατι ο μοντερειτορ εδω ειναι ζορικος


Αρχικά δημιουργήθηκε από SCL
By the way φίλη είμαι....!!!

Καλως ηρθες, σερβις στον Παναγωτοπουλο ή στον Κωστα Φλετσα στη Μιχαλακοπούλου

:beer:

:a014:

noble
25/10/2010, 18:31
Επειδή το ψάχνω λίγο κι εγώ,να σου πω οτι μόλις σήμερα μου είπαν οτι υπάρχει στο Βαγιανέλλη το gs 650 το παλιο το μονοκύλινδρο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ σε προσφορά στα 6200.Δεν ξέρω αν θέλεις μεταχειρισμένο...:beer:

SCL
26/10/2010, 12:18
Μίλησα και εγώ με τον Βαγιανέλη....

Δυστυχώς προς το παρόν δεν διαθέτω τόσα!

Maximum 4000 για κάτι πολύ καλό....

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

reinmeister
26/10/2010, 12:21
διμπουζο φροντισε να παρεις...επισης,τα 4 χιλ.ειναι πολλα...θα βρεις καθαρο ακομη και με 3...

MikeG
26/10/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
διμπουζο φροντισε να παρεις...επισης,τα 4 χιλ.ειναι πολλα...θα βρεις καθαρο ακομη και με 3...


Σωστά.
Υπομονή & θα βρεις αυτό που ψάχνεις. :wave2:

noble
26/10/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
διμπουζο φροντισε να παρεις...επισης,τα 4 χιλ.ειναι πολλα...θα βρεις καθαρο ακομη και με 3...

δίμπουζο τουτέστιν 2005 και μετά?Γιατί σ αυτή τη χρονολογία τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω τπτ κάτω απο 4000 :(

Τα χλμ μπορούμε να τα ελέγξουμε αν είναι αληθινά?Αυτό το καθαρό δηλαδή που λέτε...:)

MikeG
26/10/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
δίμπουζο τουτέστιν 2005 και μετά?Γιατί σ αυτή τη χρονολογία τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω τπτ κάτω απο 4000 :(

Τα χλμ μπορούμε να τα ελέγξουμε αν είναι αληθινά?Αυτό το καθαρό δηλαδή που λέτε...:)



Δίμπουζο, 04 και μετά. Τα χιλιόμετρα, μπορείς να τα καταλάβεις από τη φθορά στις δισκόπλακες και τη φθορά στα γύρω περιφερειακά, το book service αν υπάρχει.


:wave2:

reinmeister
26/10/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
δίμπουζο τουτέστιν 2005 και μετά?Γιατί σ αυτή τη χρονολογία τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω τπτ κάτω απο 4000 :(

Τα χλμ μπορούμε να τα ελέγξουμε αν είναι αληθινά?Αυτό το καθαρό δηλαδή που λέτε...:)

αν δεν απατωμαι ,απο 2003 και μετα...οχι τα χιλ. δυστυχως δεν μπορουν να ελεγχθουν...

ενας γνωστης,μπορει να ελεγξει συγκεκριμενα σημεια στα οποια φαινεται η χιλιομετρικη φθορα καθως και να κανει ενα καλο συνολικο τσεκ...

ομως μεσα δεν ειναι κανεις,οποτε ενας α παραγοντας ρισκου υφισταται παντοτε...

μακαρι να φανειτε και οι δυο τυχερες και να παρετε καλα μηχανακια...

καλη αγορα to the both of you...:wave2:

SCL
26/10/2010, 12:33
Επειδή μου είπαν και εμένα για το καινούργιο στα 6200 τι άποψη έχετε???

Μιλάμε για το G650GS.

road spirit
26/10/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCL
Επειδή μου είπαν και εμένα για το καινούργιο στα 6200 τι άποψη έχετε???

Μιλάμε για το G650GS. η άποψη μας επηρεάζεται απο το γεγονός ότι το νέο G650 φτιάχνεται στη Κίνα ...

άμα είναι να πάρεις BMW πάρε ΒΜW γερμανίας λέμε :lol: :lol:

mikros boudas
26/10/2010, 12:36
2004 και μετα,σχεδον σωστος ο reinmeister:beer:

foogr01
26/10/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCL
Επειδή μου είπαν και εμένα για το καινούργιο στα 6200 τι άποψη έχετε???

Μιλάμε για το G650GS.




Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
η άποψη μας επηρεάζεται απο το γεγονός ότι το νέο G650 φτιάχνεται στη Κίνα ...

άμα είναι να πάρεις BMW πάρε ΒΜW γερμανίας λέμε :lol: :lol:


Το έχω 1 χρόνο κ κάτι μήνες τώρα. Το μηχανάκι κινείται με ήλιο κ βροχή, ζέστη κ κρύο,
μέσα στην πόλη, στις εθνικές κ στα χώματα. Δεν έχει καταλάβει τίποτα... :a013:

Απ' ότι μου είπαν (οι ειδικοί) δεν κατασκευάζεται στην Κίνα. Τα κομμάτια πάνε έτοιμα από το
ευρωπαϊκό εργοστάσιο κ Η ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ γίνεται στην Κίνα. Τώρα κατά πόσο ευσταθεί αυτό
κ κατά πόσο συμφέρει την εταιρία..... δεν ξέρω κ δεν θα βάλω το χέρι μου στη φωτιά.

Στα service (πάντα στον αντιπρόσωπο) δεν ήθελε τίποτα περίεργο κ τα μόνα προβλήματα που
μου παρουσίασε κατά σειρά ήταν:
1. Η μπαταρία, που όταν το πρωτοπήρα το άφησα 10 μέρες ακίνητο (έλειπα σε ταξίδι) κ μετά δεν
έπαιρνε μπρος (αλλάχτηκε άμεσα κ δωρεάν από την εταιρία κ μάλλον έφταιγε το γεγονός ότι η
αρχική δεν φορτίστικε εξ' αρχής καλά).
2. Το πλαστικό που κρατάει το αριστερό μαρσπιέ του συνεπιβάτη κλειστό έσπασε (από κακή
χρήση του "γομαριού" που έβαλα 5-6 φορές πίσω (2 ευρώπουλα στοίχισε η αλλαγή).
3. Το pass κόλλησε μία φορά κ δεν μπορούσα να πατήσω το διακόπτη (WD-40 κ φύγαμε...).
4. Έφυγε η βίδα που κρατάει το πίσω αριστερό φλας (μάλλον από κραδασμούς απ' ότι μου είπε
ο μάστορας κ την αντικατατέστησε δωρεάν).

Γενικά το μηχανάκι συνεχίζει να είναι "σκυλί" παρά τη κατασκευή/συναρμολόγηση στην Κίνα,
(αναλογιστείτε τι ΔΕΝ κατασκευάζεται πλέον στην Κίνα σήμερα :lol: ), και προσωπικά είμαι πολύ
ευχαριστημένος για τη χρήση που του κάνω. Τα παραπάνω δεν τα θεωρώ τραγικά μιας κ έχω
δει πολύ χειρότερα σε original γιαπωνέζικα/ευρωπαϊκά (εξαρτάται βέβαια κ σε τι περίπτωση
θα πέσει κανείς).

BTW κι εγώ από Βαγιανέλη το πήρα, αλλά 6850 τότε (έδινε κ το 10% της αξίας σε δώρα, δεν
ξέρω αν ισχύει το ίδιο κ τώρα).

Καλές αγορές ! :wave2:

AUFGEBRACHT
26/10/2010, 16:33
Όσον αφορά το G650 GS, επειδή γράφτηκαν μερικές ανακρίβειες, ΜΟΝΟ ο κινητήρας κατασκευάζεται στην Κίνα από την Loncin, η οποία κατασκεύαζε και τους κινητήρες για όλη τη σειρά G (XCountry,XMoto και XChallenge). Ο κινητήρας βέβαια είναι ο παλιός καλός Rotax απλά συναρμολογείται στην Κίνα για μείωση του κόστους. Εκτός του κινητήρα λοιπόν, η υπόλοιπη μοτοσυκλέτα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, στο εργοστάσιο στο Μόναχο. Άλλωστε και στο παλιό μονοκύλινδρο F650GS, ο κινητήρας ερχόταν από Αυστρία και δεχόταν τις "περιποιήσεις" των μηχανικών της BMW στο εργοστάσιο στο Μόναχο και τοποθετούνταν στη μοτοσυκλέτα. Δεν άκουσα κανέναν να μιλά για αυστριακή BMW. Ο τωρινός κινητήρας βγάζει 3 άλογα παραπάνω περίπου.
Το δίμπουζο μονοκύλινδρο F650GS κατασκευάστηκε από το 2004-2008 και έχει ακόμα καλύτερη κατανάλωση από το αρχικό μοντέλο. Εγώ προσωπικά έχω δει αυτονομία 350χλμ μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα σε ταξίδι δικάβαλος.

sniper
26/10/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Όσον αφορά το G650 GS, επειδή γράφτηκαν μερικές ανακρίβειες, ΜΟΝΟ ο κινητήρας κατασκευάζεται στην Κίνα από την Loncin, η οποία κατασκεύαζε και τους κινητήρες για όλη τη σειρά G (XCountry,XMoto και XChallenge). Ο κινητήρας βέβαια είναι ο παλιός καλός Rotax απλά συναρμολογείται στην Κίνα για μείωση του κόστους. Εκτός του κινητήρα λοιπόν, η υπόλοιπη μοτοσυκλέτα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, στο εργοστάσιο στο Μόναχο. Άλλωστε και στο παλιό μονοκύλινδρο F650GS, ο κινητήρας ερχόταν από Αυστρία και δεχόταν τις "περιποιήσεις" των μηχανικών της BMW στο εργοστάσιο στο Μόναχο και τοποθετούνταν στη μοτοσυκλέτα. Δεν άκουσα κανέναν να μιλά για αυστριακή BMW. Ο τωρινός κινητήρας βγάζει 3 άλογα παραπάνω περίπου.
Το δίμπουζο μονοκύλινδρο F650GS κατασκευάστηκε από το 2004-2008 και έχει ακόμα καλύτερη κατανάλωση από το αρχικό μοντέλο. Εγώ προσωπικά έχω δει αυτονομία 350χλμ μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα σε ταξίδι δικάβαλος.

Τώρα ησυχάσαμε....


:smokin:

SCL
27/10/2010, 10:20
Για 3500 χιλιάρικα είχα ξεκινήσει και τώρα με ξεσηκώνεται....

Θα περάσω μία από Βαγιανέλη για να ρίξω μια ματιά.....

SCL
27/10/2010, 10:23
Επίσης....

Βλέπω μέσα στο site της BMW ότι καίει μόνο Super αμόλυβδη... Ισχύει???

Για οικονομία στην βενζίνη πάμε όχι να πληρώνω τα ίδια που δίνω και στο αυτοκίνητο για να το γεμίσω....

Cpt. Haddock
27/10/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCL
Επίσης....
Βλέπω μέσα στο site της BMW ότι καίει μόνο Super αμόλυβδη... Ισχύει???
Για οικονομία στην βενζίνη πάμε όχι να πληρώνω τα ίδια που δίνω και στο αυτοκίνητο για να το γεμίσω....

Καιει κανονικη αμολυβδη βενζίνη όπως όλα :wave2:

SCL
27/10/2010, 11:54
Guys help!!!!

Μόλις με πήραν από επίσημο αντιπρόσωπο της BMW και μου είπαν ότι βρέθηκε το εξής μηχανάκι:

F650GS
έτος 2002
27.000 χιλ. (με book servise)
ABS
3.000euro

Επίσης μου είπαν επειδή έχω ζητήσει οπωσδήποτε θερμαινόμενα grips ότι το κόστος είναι 170euro το οποίο θα το μοιραστούμε...

Ακούω σχόλια!

Cpt. Haddock
27/10/2010, 12:12
Απο μακριά τί να σου πούμε; Μπορεί να ειναι αριστο, μπορει να ειναι και χρεπι τελειως.

Παντως του 2002 ειναι σχετικα παλιο και εχει ενα μπουζι, οχι δυο (όπως σε συμβουλευσαμε πιο πανω)

Θα έλεγα να το δεις πρωτα φυσικα, αλλα καλυτερα μην το παρεις :wave2:

AUFGEBRACHT
27/10/2010, 16:25
Καθαρά υποκειμενική άποψη, αλλά το μοντέλο 2004+ σε σχέση με αυτό που λες είναι πιο όμορφο εμφανισιακά...καθαρά αντικειμενικό και στο είπα από την αρχή, το δίμπουζο μοντέλο είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση και ο ψεκασμός καλύτερος. Τα πρώτα μοντέλα είχαν κάποιες παιδικές αρρώστιες που στα μοντέλα απο 2004+ εξαλείφθησαν. Επίσης, τα €170 για θερμαινόμενα ίσως είναι πολλά, νομίζω βάζεις aftermarket με λιγότερα χρήματα. Μπορεί το μηχανάκι να είναι αστέρι, να σου προτείνουμε να το πάρεις ή όχι βάσει κληρονομικού χαρίσματος :nono: εγώ προσωπικά για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω και λόγω ότι είναι μια μοτοσυκλέτα εννιαετίας θα σου έλεγα μάλλον όχι, εκτός και αν πας με κάποιον γνώστη ο οποίος να σου επαληθεύσει ότι είναι αστέρι...όπως λένε στις κριτικές επιτροπές talent shows : από εμένα έχεις ένα όχι

SCL
27/10/2010, 19:08
Θα συμφωνήσω μαζί σου για το εμφανισιακό κομμάτι...
Όσον αφορά την κατανάλωση εννοείται πως με ενδιαφέρει το καλύτερο δυνατό...

Και πριν μου πείτε ότι σας ζάλισα μία τελευταία ερώτηση:

Πόσα χιλιόμετρα θεωρούνται πολλά γι'αυτό το μηχανάκι? Τα 27.000 είναι καλά αλλά γενικά μέχρι πόσα κοιτάω maximum?

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!!

MikeG
27/10/2010, 19:11
Μέχρι και 30000 θεωρώ ότι είναι οκ.
Γενικά είναι αρκετά αξιόπιστες μοτοσυκλέτες.

nibo
05/11/2010, 13:37
Παρε οποιο σηκωνει η τσεπη σου, και μονομπουζο μια χαρα ειναι!
Ειχα το μονομπουζο για 8 χρονια και ηταν σκυλι. Δεν μου εβγαλε απολυτος τιποτα για 8 χρονια, εκτος απο τις παιδικες ασθενειες το πρωτο διμηνο, οι οποιες λυθηκαν με μια επισκεψη στον γιατρο και μετα τελος. Και για τα επομενα 8 χρονια το μονο που εκανα ηταν τα σερβακια του στην ωρα του, και να του βαζω βενζινη