PDA

View Full Version : sv650 θεματάκι με την θερμοκρασία



akaposto
25/10/2010, 12:33
Το λοιπόν,εχθές καθώς βόλταρα με το ασθενή (sv650 k6) παρατήρησα το εξής, που εννοείται δεν το έκανε πιο πριν.
Ενώ κινούμαστε χαλαρά,με σταθερό γκάζι,άντε και λίγο ανοιγόμενο,πάντα κάτω απο 6500-7000rpm,
η θερμοκρασία που δείχνει στην οθόνη χόρευε καρσιλαμά. Δεν έβγαινε εκτός ορίων,δηλαδή κατώτερο 79 ανώτερο 88.
Ε και θα μου πείτε. Το ζήτημα είναι όμως,ότι συνεχώς η ενδειξη ανεβοκατέβαινε. Απο 79->88 , και με το που έγραφε 88 έπεφτε ανα δύο πάλι στα 79.
Το "περίεργο" είναι πως αυτό το έκανε μέσα σε 200 μέτρα. Το έκανε ακόμα και με νεκρά σε κατηφόρα.
Μια που κοίταζα τον δείκτη,μία ματιά στον δρόμο και ξανά στον δείκτη,η ένδειξη άλλαζε.
Χαίρω πολύ δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Παρόλα αυτά σταματημένη στο ρελαντί η μηχανή συμπεριφέρεται κανονικά με την θερμοκρασία,
με άλλα λόγια ο δείκτης τραβάει την ανηφόρα αντί να χορεύει πάνω κάτω
Εδώ μέσα έχω την εντύπωση ότι δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο,ή τέλως πάντων μου έχει ξεφύγει.
Καμιά ιδέα τι να κατσαβιδιάσω πρώτο έχουμε;

jpsplus
26/10/2010, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Το λοιπόν,εχθές καθώς βόλταρα με το ασθενή (sv650 k6) παρατήρησα το εξής, που εννοείται δεν το έκανε πιο πριν.
Ενώ κινούμαστε χαλαρά,με σταθερό γκάζι,άντε και λίγο ανοιγόμενο,πάντα κάτω απο 6500-7000rpm,
η θερμοκρασία που δείχνει στην οθόνη χόρευε καρσιλαμά. Δεν έβγαινε εκτός ορίων,δηλαδή κατώτερο 79 ανώτερο 88.
Ε και θα μου πείτε. Το ζήτημα είναι όμως,ότι συνεχώς η ενδειξη ανεβοκατέβαινε. Απο 79->88 , και με το που έγραφε 88 έπεφτε ανα δύο πάλι στα 79.
Το "περίεργο" είναι πως αυτό το έκανε μέσα σε 200 μέτρα. Το έκανε ακόμα και με νεκρά σε κατηφόρα.
Μια που κοίταζα τον δείκτη,μία ματιά στον δρόμο και ξανά στον δείκτη,η ένδειξη άλλαζε.
Χαίρω πολύ δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Παρόλα αυτά σταματημένη στο ρελαντί η μηχανή συμπεριφέρεται κανονικά με την θερμοκρασία,
με άλλα λόγια ο δείκτης τραβάει την ανηφόρα αντί να χορεύει πάνω κάτω
Εδώ μέσα έχω την εντύπωση ότι δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο,ή τέλως πάντων μου έχει ξεφύγει.
Καμιά ιδέα τι να κατσαβιδιάσω πρώτο έχουμε;

τρεις περιπτωσεις.
1) ηλεκτρολογικη. καπου καποια επαφη ειναι στο "αερα" η εχει ψειριασει και με τους κραδασμους αλλαζει η αντισταση της και εχεις αυτο το αποτελεσμα.
α. ψαξε το θερμοστατη του ανεμιστηρα σε πρωτη φαση
β. καλωδιωση οργανου θερμοκρασιας.
2 μηχανικη. θερμοστατης του ανεμιστηρα πανω στο ψυγειο εχει " διαλυθει" και αναβοσβηνει τον ανεμιστηρα.
3 μηχανικη. ο θερμοαστατης που ανοιγει και επιτρεπει το νερο να περασει απο το ψυγειο για να κρυωσει εχει καποιο ειδος ελατηριου που ανοιγει με τη θερμοκρασια κα κλεινει οταν κρυωσει.
αν αυτο εχει παρει δρομο εχεις τετοιο προβλημα. αλλα οι μεταβολες θα ηταν ποιο αργες η ποιο μονιμες απο αυτες που περιγραφεις.

βεβαια ολα αυτα προυποθετουν οτι δεν εχεις νεκρη μπαταρια και οτι εχεις υγρα στο κυκλωμα.

σε πρωτη φαση βγαλε τα καλωδια απο το θερμοστατη του ανεμιστηρα του ψυγειου ( στο δεξι μερος χαμηλοτερα απο την ταπα, και συνδεσε ενα διακοπτη ον-οφ που να μπορεις να τον δουλευεις απο το τιμονι με ασφαλεια.
και βγες στο δρομο και παιξε με τον διακοπτη αναλογα με τη θερμοκρασια. αν δεν εχεις αυτα τα ανεβοκατεβασματα, αλλαζεις θερμοστατη και εισαι ετοιμος.

αν οχι............πας ποιο .............μεσα.

alexioannides
02/11/2010, 13:23
apla eperne mpros to bentilater (kai isos ligo pio noris)

akaposto
05/11/2010, 11:36
το ζήτημα παρότι ερευνήθηκε διεξοδικά,αποτέλεσμα δεν έχουμε.
Μπαταρία οκ.
Υγρά ψυγείου-εξαέρωση, οκ
λειτουργία βεντιλατέρ ,οκ (στους 103-105 δεν θυμάμαι)

Παραμένει η καλωδίωση να εξεταστεί ενδελεχώςσε σημεία που δεν είναι προσβάσιμα αν δεν λύσεις.

Ο τεχνικός σύμβουλος (aka μάστορας) "διέγνωσε" έπειτα απο τηλεφωνική επικοινωνία με την μαμά σουτζουκι εν Αθήναις
πιθανή βλάβη του ταχύμετρου και μοναδική λύση την αντικατάσταση αυτού.
Αλλά δεν το συνιστά μέχρι να τα παίξει τελείως το μοτόρι.

Αυτό που μάλλον δεν έγινε κατανοητό στο πρώτο μήνυμα είναι ότι αν περάσει τους 90 η θερμοκρασία, τα σκαμπανευάσματα σταματούν.

akaposto
07/11/2010, 13:19
έχουμε και λέμε :
http://forum.svrider.com/showthread.php?t=132403&highlight=temperature
και : http://forum.svrider.com/showthread.php?t=30727&highlight=temperature
μάλλον οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι περιγράφουν το ίδιο φαινόμενο.
Το κοκλούζιον της συζήτησης είναι ότι πρόκειται για κάτι φυσιολογικό.
καθώς ήμαστε εντός των θερμοκρασιών που ανοιγοκλείνει ο θερμοστάτης.

Αυτό που με παραξενεύει,αντε εγώ το παρατήρησα μετά απο 5000km,
και εδώ δεν το έχει παρατηρήσει άλλος;
μα καλά που κοιτάτε όταν οδηγείτε; τον δρόμο; :rotflmao: :rotflmao:

jpsplus
21/12/2010, 04:16
ειναι φυσιολογικο αυτο.
η ιστορια εχει ως εξης:
το νερο στο ψυγειο ειναι κρυο ενω του κινητηρα ζεσταινεται.
ανοιγει ο θερμοστατης και κρυωνει ο κινητηρας ενω ζεσταινεται το ψυγειο.
κλεινει ο θερμοστατης, το θερμομετρο προλαβαινει και σου δειχνει τη χαμηλη, ενω η θερμοκρασια ανεβαινει του κινητηρα και κρυωνει του ψυγειου.

τωρα το ποσες φορες θα γινει αυτη αλλαγη πριν φθασει ολο το κυκλωμα πανω απο τους 90-95, οποτε μενει σχεδον συνεχεια ο θερμοστατης ανοιχτος η ανοιγοκλεινει με πολυ μικροτερη ταχυτητα, εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως απο το φορτιο του κινητηρα, την εξωτερικη θερμοκρασια αλλα και απο τη ταχυτητα κινησης.

ετσι σε μια κατηφορα, με μικρο φορτιο κινητηρα, και μικρη θερμοκρασια εξω, το φαινομενο διαρκει περισσοτερο, ενω σε ανηφορα και τσιτα αντε να ανοιγοκλισει 2-3 φορες.

angeloti
09/02/2011, 19:17
εγώ σα νέος που είμαι να ρωτήσω κάτι; Η σωστή θερμοκρασία ποια είναι;
εντός και εκτός πόλεως φυσικά και επίσης χειμώνα καλοκαίρι.

alexioannides
10/02/2011, 02:53
nomizw sto diko mou eblepa 86 ba8mous.

angeloti
10/02/2011, 07:23
το συνηθισμένο που βλέπω και εγώ ειναι 85 - 95 μέσα στη πόλη. Απλά προχθές που έβγαλε λιακάδα και έκανα μια βόλτα στη παραλία είδα (είχε και κίνηση) το είδα να ανεβάζει λίγο παραπάνω. Κοντά στα 98-100 πήγε. Πόσο ΔΕΝ πρέπει να πάει; Τι πρέπει να προσέχω; Προεδρα το κόβω να κάνεις σεμινάριο στη βόλτα :P
Και ΝΑΙ θα σε κεράσω και ενα ποτήρι νερό :beer:

sotos 8
10/02/2011, 07:28
Mην ανχονεσε το κανει μονο του το μηχανακι ,οταν η θερμοκρασια ανεβει πανω απο κει που πρεπει ανοιγει το βεντιλατερ και υην επαναφερει στα ορια που πρεπει.

alexioannides
10/02/2011, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από angeloti
το συνηθισμένο που βλέπω και εγώ ειναι 85 - 95 μέσα στη πόλη. Απλά προχθές που έβγαλε λιακάδα και έκανα μια βόλτα στη παραλία είδα (είχε και κίνηση) το είδα να ανεβάζει λίγο παραπάνω. Κοντά στα 98-100 πήγε. Πόσο ΔΕΝ πρέπει να πάει; Τι πρέπει να προσέχω; Προεδρα το κόβω να κάνεις σεμινάριο στη βόλτα :P
Και ΝΑΙ θα σε κεράσω και ενα ποτήρι νερό :beer:

MIA XARA 8ERMOKRASIES EINAI
egw sou eipa 8ermokrasia taksidiou.

shmera kata tis 5 8a eimai sto synergeio gia kafe... paw na dw to mhxanaki sou thn fa-kodoro pou sou ebale......!!!!!!!

angeloti
10/02/2011, 09:16
Ακόμη δε με πήρε τηλ να πάω να το πάρω οπότε αν ειναι έτοιμο το πάουερ κομάντερ, το τράκσιον κοντρόλ τα έι μπί ές και τα γκετιταγουεϊορλίνκ πάρε με τηλ να έρθω. Κατα τις 5 τελειώνω με τις δουλειές μου. Θα σε κεράσω φραπόγαλο απο τα γκούντης!

alexioannides
10/02/2011, 09:50
an sou exoun meinei lefta....

angeloti
10/02/2011, 10:34
χΑχΑχα 260 τελικά. Με πήρε τηλ να παω απο εκει. Που στα κομμάτια εισαι εσυ; θα 'ρθείς;

alexioannides
10/02/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από angeloti
χΑχΑχα 260 τελικά. Με πήρε τηλ να παω απο εκει. Που στα κομμάτια εισαι εσυ; θα 'ρθείς;

kala xazos eisai??? hr8a.. de me eides? 250 telika

angeloti
10/02/2011, 13:35
χαχαχα εισαι ανόητη τελικά.
Ενα έχω να πω και να το βάλει καλα όλο το φόρουμ στο μυαλό του.

Όπου ειναι ο alexioannides σου κάνουν έκπτωση 10 ευρώ. Και αν αγοράσεις κάτι που κάνει 7,5 σου δίνουν και 2,5 ευρώ στο χέρι.