PDA

View Full Version : Σκούτερ μέχρι 4000Ε



mats8282
26/10/2010, 12:14
Έχω αρχίσει και σκέφτομαι την αντικατάσταση ενός CBF250 που έχω με ένα σκούτερ...Μέχρι Burgman200 καινούργιο φτάνω(4300) και το σκούτερ θα είναι για αστική χρήση,99%,αφού υπάρχει και το GSR.

Επειδή όμως κάνω αρκετά αρκετά μεγάλες αποστάσεις σε κεντρικούς δρόμους,από Μαρούσι που είναι η δουλειά μου μέχρι Ν.Σμύρνη-Αργυρούπολη κλπ,θέλω στη χειρότερη τα 20 μουλάρια του Burgman και αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ αυτού και του Citycom της SYM με outsider το Geopolis 300RS..

Από εκεί και πέρα δεν αποκλείω κανένα 2ο χέρι,πχ SH300...

Για δώστε τα φώτα σας :)

marioboni
26/10/2010, 16:30
Γαλλικό σκούτερ?μπα...δεν θα πάρω
Το Συμάκι τα σπάει.
Citycom
+χωρους
+Ανεση
+Ανταλακτικα
-Γκαζι

Μπορείς να δεις και το νέο Kymco People Gti 300
http://www.kymco.gr/product.asp?catid=1509 (Kymco People Gti 300)

People
-χωρους
-Ανεση
+Γκαζι
+Ανταλακτικα

Αν το θες μόνο για αστική χρήση σου κάνει σίγουρα και μικρότερο ώστε τα έξτρα λεφτά να τα κρατήσεις για μελλοντικά σέρβις και αναλώσιμα
για μένα πρώτο έρχεται το Sym Hd200i Evo με άτοκο διακανονισμό 24δόσεων και μετά το Honda Sh150i(600 περίπου ευρώ ακριβότερο χωρίς να δικαιολογεί την διαφορά τους)
*Με το HD την έχω οργώσει την Χαλκιδική.Με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι θες 300άρι για πόλη.Το γκαζάκι και οι χώροι του θα σου φτάσουν χαλλλλαρά

jps
26/10/2010, 17:02
Οταν αγόρασα το Versys, άφησα ανταλλαγή ενα Burgman 200 με 5000 χλμ. άθικτο.
Δεν χάνεις να ρωτήσεις αν το έχει ακόμα (τηλ. 210-6616016). Σίγουρα θα δώσεις λιγότερα από όσα υπολογίζεις.

Daemon
26/10/2010, 17:18
Ε αμα φτανεις στα 4300 παιρνεις SH300 καινουργιο (χωρις abs).. :)

Sapadak
26/10/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Από εκεί και πέρα δεν αποκλείω κανένα 2ο χέρι,πχ SH300...

Για δώστε τα φώτα σας :)

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/921312/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/960633/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/775228/

Xrider
26/10/2010, 17:35
Το SH300 της Χονδα ειναι μαλλον αστερι.
Αυτο που ειναι πιο σουπερ απο ολα ειναι το Beverly 500 και τιμες για 2ο χερι ειναι χαμηλες.
Ειναι που δεν εχω ακρη να με τις γραφειοκρατιες,εκτελωνισμους κλπ...του 2007 το πετυχα 2600ευρια!!

mats8282
26/10/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/921312/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/960633/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/775228/

Ξέρω να ψάχνω για τιμές,τα περιοδικά δεν εμπιστεύομαι στις αναλύσεις των μοντέλων :winka:

Στα υπόλοιπα τώραααα...


@Xrider Δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στην Piaggio...Αν και έχει πουλήσει πάρα πολύ το Beverly κάτι δεν μου κάθεται καλά...Όπως και με τα Kymco,άνευ λόγου αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια...

@Daemon Ακριβώς επειδή κυκλοφόρησαν και πολλά τέτοια καλύτερα να δω για 2ο χέρι SH300 του 2008-9 μπας και βρω κανένα διαμάντι...Βασικά και στα άλλα προτεραιότητα θα δώσω σε 2ο χέρι αν βρω τίποτα της προκοπής.

@marioboni Ευχαριστώ για την ανάλυση :)

@jps Δεν θα το κάνω άμεσα,σε 2-3 βδομάδες θα αρχίσω να ψάχνομαι.Ευχαριστώ και εσένα :)

marioboni
26/10/2010, 19:58
Αν δεν θες να μπλέξεις με χαζοβλάβες κλπ τότε Honda/Sym/Kymco.Η Honda θα σε μ@μήσει λίγο στα ανταλλακτικά βέβαια
Τα ταιβανέζικα καμία σχέση με κινέζικα έτσι?μα καμία όμως.Τα θεωρώ πιο τίμια αγορά από Ιάπωνα και εξίσου αξιόπιστα.Δεν είναι χθεσινές εταιρίες και έχουν ειδίκευση στα σκούτερ
Ιταλικό ούτε μηχανάκι του φραπέ.Βέβαια τώρα άλλοι τις χαζοβλάβες τις λένε φινέτσα.
-Για πόλη κοίταξε μόνο σε μεγάλους τροχούς στυλ Sh,Hd,People

*από μάντρα μη τα πολυκοιτάς...είναι πανεύκολο να κατεβάσουν χιλιόμετρα ακόμη και σε 2009 μοντέλλο

μπακαλογατος
26/10/2010, 20:56
Αν φτανεις μεχρι 4000 τοτε βρισκεις και με ΑΒS. Παντα για HONDA SH 300 μιλαω ελαφρως μεταχειρισμενο.Ολα τα αλλα ειναι απλως οδοντοκρεμες που λεει και μια παλια διαφημηση.
Αμεσως μετα ερχονται τα SΥΜ και τα ΚΥΜCO.
Μακρυα απο ιταλογαλλικες μπαχατελες.Καλο κρατημα και φρενα μεν, αλλα τριμπουρδελα δε.:wave2:

gsman
27/10/2010, 02:32
Γεια σου φιλε μου, θα σου πω και γω τη γνωμη μου.

Πριν αγοράσεις καποιο σκουτερ που έχεις αποφασίσει, κανε μια βολτα πρώτα να δεις αν σου κάθεται καλα. Βέβαια το ξέρεις αυτό, αλλά νομίζω πως τα σκουτερ, έχουν πολλές ιδιοτροπίες.(προσωπική μου άποψη πάντα).

Πηγα να δω το burgman 200 πριν 2 χρόνια σε γνωστο μαγαζι στη Μιχαλακοπουλου με ενα φιλο. Ηθελα σκουτερ καναπε. Πραγματι εκατσα πανω, ωραιο , πολλους χωρους κτλ. Μου λέει ο πωλητης(που ήξερε πολυ καλα το φιλο μου), ελα να σου δωσω να κάνεις μια βολτα το sh300 και μετα να μου πεις... Πραγματι το δοκίμασα. Ξυραφι μοτερ και φρενα και στριψιμο αλλα δεν ήταν αυτο που ήθελα απο θεση οδήγησης. Ρε παιδι μου ένιωθα λες και ήμουνα σε ένα μπαρ και καθόμουνα πάνω στο ψηλό σκαμπό...κατάλαβα ότι δε θα με βόλευε αυτή η σταση(σαν να ήταν μεγάλη η απόσταση μεταξύ σελας και πατώματος---είμαι 1,75). Ισως να συνηθιζα κιολας αλλα δεν... οι δε αναρτησεις πισω πολύ σκληρες, χοροπηδουσα σε καθε σαμαρακι υπερβολικα αλλά σε αυτο μπορει να εφταιγε ότι ήταν καινουργιο ακόμα.

Όσο για Kymco, δουλεψα διανομές με το agility150 με 10.000χλμ στο κοντερ. Για το citycom δεν ξέρω, αλλο μηχανακι - άλλη εταιρια. To agility: Θετικα---πολύ δυνατο μοτερακι και φρενα,σε καλύπτει για πόλη. αρνητικα---πολύ σκληρές αναρτήσεις πίσω-κοπαναει πολύ, θορυβώδης μετάδοση και η σελα όχι καλη ποιότητα σαν υλικο(σχίστηκε και ήταν σχετικα καινούργια) και κακο σχημα(με πεταγε συνεχεια μπροστα). Είπαν οτι την αλλάξανε στα νεα μοντελα. Καθρέπτες ξεβιδώνονταν και είχε χαλάσει η επαναφορα του πλάγιου στάντ.... ούτε και αυτό θα το έπαιρνα όμως, παρόλο που μηχανικα δεν είχε κανει κιχ.

Καβαλησα Vespa gts250--πολύ πιο άνετο σε λακουβες από χοντακύμκο παρόλο που δεν το περιμένεις λόγω μικρών τροχών και για μένα, αριστη θέση οδήγησης για πόλη. Φίλε επιμένω στην άνεση γιατι είναι κριμα να πάρεις καποιο σκούτερ και να αρχίσει να σε κοπανάει στη μέση--ειδικά αν έχεις ευαισθησία--πάνω απ' όλα η υγεία μας.

Έχω ανέβει σε beverly 250, και το παλιο και το νέο, αλλά μόνο στατικα όπως και στο geopolis και αμέσως ένιωσα πολύ βολικά και ωραία--κούμπωσα μια χαρα, είπα αυτο είναι το μηχανακι μου. Αλλα δεν τα έκανα βολτα όμως... εντυπωσιάστηκα από την ποιοτητα του geopolis(φαίνεται πολύ καλοφτιαγμένο) αλλά έχω ακούσει πως η πολύ καλη οδ. συμπεριφορα του οφείλεται στις καπως σκληρες αναρτήσεις του.

Δούλευα πολύ και με το aprilia scarabeo 200(το παλιο με το rotax κινητήρα και τη μονή πίσω ανάρτηση)---ότι πιο άνετο έχω καβαλησει σε σκουτεροπαπομηχανή.... αλλα έχω αμφιβολίες αν τα νεα scarabeo εχουν καμία σχέση σε άνεση με τα παλια. Ακουσα γνωστο παιδι με καινουργιο scarabeo 500 να λέει πως κοπανάει πολύ. Τα scarabeo τα είχαμε σκίσει και μας αφήνανε από μπαταρία αρκετα συχνα(είχαν τότε τέτοια θεματακια). Για beverly 500 έχω διαβασει πως και αυτα είναι πολύ σφιχτα μηχανακια και κοπανανε και αυτά επισης....

Για να καταλήξω---(και για να μη νομίζεις ότι είμαι προκατελειμένος, θα σου πω πως έχω και παπι και μηχανή, ιαπωνικά και τα δύο)---
σε μένα κάθονται απ' ότι φαίνεται καλύτερα τα ευρωπαικά και απο ιαπωνικα burgman 200 για πιο λιγα λεφτα.
Και γω το ψήνω για σκουτερ--πολύ καλή προστασια από τα κρυο το χειμώνα, πάτωμα για τα πόδια,βάζω και ζελατινα μεγαλη μπροστα να καλύπτει και τα χερια, και την κουβέρτα του παππου να μην κρυώνουν τα γόνατα και ειμαι κομπλε---και ας με κοιτανε σκοπτικα οι συνάδελφοι μοτοσυκλετιστές στο φαναρι δεν πειράζει, η ζέστη είναι πολύτιμη το χειμώνα, μεγαλώνω κιολας, εχουμε κάνει και τις αμαρτείες μας όταν ήμασταν πιο νέοι....
Θα είχα παρει αλλά το ψάχνω και γω για μεταχειρο λογω και οικονομικών, μήπως κάτσει καμια ευκαιρια.

Από αυτα που κοιτας θα σου πρότεινα να κανεις καμια βολτα το beverly 250-300,καλα κυβικα για πολη, καλο βαρος(παίρνει και ζελατίνα μεγαλη σαν της βέσπας και είσαι κομπλέ απο κρυό χειμώνα).Υποθέτω,πρέπει να είναι αρκετα καλό το μηχανακι από ανεση, χρυση τομή . Και το geopolis θα κοιτουσα--έχει και αξεσουαρ χούφτες για τα χερια, πολύ πολύ βασικο αν κινείσε χειμώνα με μηχανη, αχ χερακια μου τι έχετε τραβήξειιιι(οι αμαρτίες που λέγαμε...).

Τωρα αν επρεπε να διαλέξω που να δίνω τα λεφτά μου, στο μάστορα της γειτονιάς ή στον ορθοπεδικό, θα διάλεγω τον μάστορα...
:lol:

Λοιπον φίλε ελπίζω να μη σε μπέρδευσα--ότι και να αποφασίσεις, σου εύχομαι να κάνεις την σωστή αγορα για σένα.
:beer: :beer: :lol: :lol:

mats8282
27/10/2010, 09:49
Όχι δεν θέλω να μπλέξω με χαζοβλάβες...Το GSR μου έμεινε πριν 1 μήνα από μπαταρία και δεν έχω πάρει καινούργια ακόμα,κυκλοφορώ το CBF καθημερινά έτσι και αλλιώς.Άσε που εδώ πάνω δεν εμπιστεύομαι τους μάστορες ούτε να μου αλλάξουν μπαταρία,δραματική η κατάσταση..

Από την άλλη,φυσικά θέλω να είναι άνετο το σκούτερ.Όχι καναπές,απαραίτητα,αλλά δεν έχω θέματα με τον αέρα και το κρύο μετά από 4.5 χρόνια με γυμνό μηχανάκι έχουμε γίνει κολλητοί :winka:


:beer:

nikos_abel
27/10/2010, 09:56
Λιιιιίγο πιο ακριβά, αλλά όταν αρχίσεις να το ψάχνεις, ρίξε πμ αν ενδιαφέρεσαι για το Silverwing 600 ABS μου του 2008. Πιθανόν να είμαι σε φάση να το δώσω.

Xrider
27/10/2010, 10:26
Το Beverly το ειχε κολητος μου δεν θυμαμαι καλα αν ηταν 200 η 250.
Του ειχα κανει πολλα χιλιομετρα γιατι ηταν καταπληκτικο μηχανακι.
Απο χωρους....απιστευτο
Απο γκαζι....2καβαλο (+180 κιλα κ οι δυο) ανεβαινε την Γαλατσιου μεχρι και την μεγαλη ανηφορα με 90χμλ χαλαρα.
Αν ηταν να παρω σκουτερ αυτο θα επαιρνα

zephyr1
27/10/2010, 10:37
http://www.motoray.gr/full_product.php?prod_id=RAMBLA%20300i


Δες και αυτο ,εχω την τυχη να το καβαλαω αυτο το καιρο,σφαιρα.

mats8282
02/11/2010, 19:51
Ήρθε ένα φιλαράκι πριν λίγο από το γραφείο που είχα να το δω 2-3 βδομάδες.,καλές γνώσεις για μοτό,αλλά όχι για σκούτερ,και όπως τα κουβεντιάζαμε μου είπε για το Downtown της Kymco.

Παραπάνω είπα ότι δεν τα συμπαθώ,για άγνωστους λόγους,αλλά μου μίλησε με πολύ καλά λόγια και αυτός και τις προάλλες ένας φίλος μηχανικός...Έχω αρχίζει να κοιτάζω και προς τα εκεί.





Στο τέλος θα βάλω τα top10 σε χαρτάκια στο κράνος και θα βάλω τον παππού μου να τραβήξει κλήρο

:lol:

Tigas
04/11/2010, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από marioboni
Αν δεν θες να μπλέξεις με χαζοβλάβες κλπ τότε Honda/Sym/Kymco.Η Honda θα σε μ@μήσει λίγο στα ανταλλακτικά βέβαια


Το SH 150 δεν πρόκειτε να του ζητήσει τίποτα, αθάνατο σκούτερ, εάν εννοείς πάλι τον Σαρακάκη τον έχουν ξεπεράσει άλλοι πρό πολλού βλέπε Σφακιανάκης που δεν έχει τίποτα από καινούργιο μηχανάκι(GSXR1000):mad:

mats8282
05/11/2010, 14:09
Αν πάω για SH θα είναι το 300 :)

marioboni
05/11/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Το SH 150 δεν πρόκειτε να του ζητήσει τίποτα, αθάνατο σκούτερ, εάν εννοείς πάλι τον Σαρακάκη τον έχουν ξεπεράσει άλλοι πρό πολλού βλέπε Σφακιανάκης που δεν έχει τίποτα από καινούργιο μηχανάκι(GSXR1000):mad:

και πάλι τα ανταλλακτικά του Sym τα αναλώσιμα είναι πάμφθηνα σε σχέση με Χόντα.Ακόμη και σε μια πτώση θα κλαις με τις τιμές στα πλαστικά