PDA

View Full Version : Ξανα ebay-ερωτηση



PortisHead
26/10/2010, 12:44
Βλεπω αντικειμενο σε προσφορα
Εχει ελαχιστο ποσο για bid 10 USD ας πουμε.
Βαζω 20
ΟΚ , γινεται δεκτο και μετα την ανανεωση της σελιδας , λεει :

Current bid 12 ???

....αλλα....

Enter USD 21 or more

Δλδ. ναι μεν ο επομενος πρεπει να βαλει πανω απο 20 , αλλα γιατι η τρεχουσα προσφορα ειναι 12 ?



:confused:

yes-u
26/10/2010, 12:54
Ο προηγούμενος από σένα χτύπησε 12. Εσύ, αν είσαι το τελευταίο χτύπημα δεν θα το πάρεις 20, αλλά 12. Αν χτυπήσει επόμενος, πρέπει να είναι πάνω από 20 (πχ 40), αν το πάρει, θα το πάρει 20...
το κατάλαβες ότι το κατάλαβα, έτσι?....

reinmeister
26/10/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

Δλδ. ναι μεν ο επομενος πρεπει να βαλει πανω απο 20 , αλλα γιατι η τρεχουσα προσφορα ειναι 12 ?



:confused:

υπαρχει μεγιστη απο τον προηγουμενο στα 20,αλλα αν δεν πονταρει καποιος θα παραμεινει η προσφορα στα 12...λογικο ειναι...

PortisHead
26/10/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Ο προηγούμενος από σένα χτύπησε 12. Εσύ, αν είσαι το τελευταίο χτύπημα δεν θα το πάρεις 20, αλλά 12. Αν χτυπήσει επόμενος, πρέπει να είναι πάνω από 20 (πχ 40), αν το πάρει, θα το πάρει 20...
το κατάλαβες ότι το κατάλαβα, έτσι?....

Δεν λεω οτι εχεις αδικο , αλλα εισαι σιγουρος ?
Δλδ. ο πωλητης εχει εναν πελατη (εμενα) που θα το πληρωσει 20 , αλλα θα παρει μονο 12 , δλδ οσο ηταν η ανωτερη προσφορα του προηγουμενου ???

reinmeister
26/10/2010, 12:58
γραψε λαθος στο παραπανω...δεν ειχα προσεξει οτι πονταρες 20...

yes-u
26/10/2010, 12:58
Δεν είναι απλή πελατειακή σχέση, είναι πλειστηριασμός...

Akatanomastos
26/10/2010, 13:00
ειναι κουλο αν ειναι ετσι παντως


καθως μπαινω εγω


δινω 12 ευρω αγορα, και δηλωνω οτι θα φτασω μεχρι τα 500


κανεις αλλος δεν ειναι διατεθημενος να δωσει 500

και το παιρνω 12, λιγο μουφα δεν ειναι?


εκτος αν υπαρχει ανωτατο οριο στο ποσο μπορεις να φτασεις, ωστε να υπαρχει λογικη


αλλα ποιος το καθοριζει το ανωτατο οριο που δηλωνεις? αν το κανει ο πωλητης εχει καποια λογικη

reinmeister
26/10/2010, 13:02
ο πωλητης ,εαν θελει,καθοριζει το κατωτατο οριο...

road spirit
26/10/2010, 13:04
διαβάστε λίγο τους όρους του ebay ρε παίδες :lol:

το ποσό που βάζουμε είναι το maximum bid.

Μια φορά ποντάρεις και τέλος. Το μέγιστο που είσαι διατιθέμενος να δώσεις...

απο εκεί και πέρα το ebay ποντάρει αυτόματα για σένα, κατά τμήματα μόνο, όσο χρειάζεται ώστε να είσαι πάνω απο τον προηγούμενο bidder ...

καθόλου κουλό, μια χαρά αυτοματοποιημένη διαδικασία είναι με πρωτόκολλο first come first served

reinmeister
26/10/2010, 13:06
παντως ειναι πανηγυρι...εχω χασει πραγματα στο δευτερολεπτο,λογω pstn...παλιες καλες εποχες...:lol:

Akatanomastos
26/10/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο πωλητης ,εαν θελει,καθοριζει το κατωτατο οριο...


δεν εννοω το ανωτατο οριο, μεχρι που μπορει να φτασει δηλαδη Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ τιμη πωλησης

αλιμονο, χαζος ειναι χασει λεφτΑ?


εννοω το ανωτατο οριο στο ποσό που δηλωνεις οτι εσυ μπορεις να φτασεις..


δηλαδη στο παραδειγμα μας, αν καταλαβα καλα, ο αγοραστης εχει δηλωσει πως δινει 12 ευρω,

και ειναι διατεθημενος να φτασει μεχρι τα 20 ευρω.. Τα 20 ευρω λεω αν καθοριζει ο πωλητης..
(δηλαδη να σου λεει, δεν μπορεις να δηλωσεις οτι θα φτασεις πανω απο πχ 200, ωστε να μπει και αλλος να χτυπησει την προσφορα σου.)

υ.γ. αν καταλαβα καλα τι εχει παιξει

Akatanomastos
26/10/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
διαβάστε λίγο τους όρους του ebay ρε παίδες :lol:

το ποσό που βάζουμε είναι το maximum bid.

Μια φορά ποντάρεις και τέλος. Το μέγιστο που είσαι διατιθέμενος να δώσεις...

απο εκεί και πέρα το ebay ποντάρει αυτόματα για σένα, κατά τμήματα μόνο, όσο χρειάζεται ώστε να είσαι πάνω απο τον προηγούμενο bidder ...

καθόλου κουλό, μια χαρά αυτοματοποιημένη διαδικασία είναι με πρωτόκολλο first come first served

ναι αλλα οταν πονταρω εγω μετα απο σενα, δεν πονταρω ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ παραπανω απο το maximum bid σου.

ετσι ειναι λογικο.


εγω ελεγα κουλο, αυτο που λεγαν τα παιδια ποιο πριν..

road spirit
26/10/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ναι αλλα οταν πονταρω εγω μετα απο σενα, δεν πονταρω ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ παραπανω απο το maximum bid σου.

ετσι ειναι λογικο.

εγω ελεγα κουλο, αυτο που λεγαν τα παιδια ποιο πριν.. είτε πριν είτε μετά δεν έχει σημασία, εφόσον εγώ έχω μεγαλύτερο max bid το πήρα εγώ, τέλος, ήπιες τσάι :lol:

Akatanomastos
26/10/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
είτε πριν είτε μετά δεν έχει σημασία, εφόσον εγώ έχω μεγαλύτερο max bid το πήρα εγώ, τέλος, ήπιες τσάι :lol: οποτε ολο αυτο λειτουργει ουσιαστικα εναντιον του πωλητη


διοτι αν εγω μπω και δω οτι εσυ θα το φτασεις μεχρι 400 ευρω, δεν θα μπω καν στην διαδικασια να σε χτυπησω


οποτε εσυ μπορει να το παρεις και 12 πχ.


αντι πχ, αν δεν υπηρχε το μαξ bid μπορει να κοντραραμε για λιγο, μεχρι να βαρεθω, και να το φταναμε, μπορει οχι στα 400, αλλα σιγουρα πανω απο 12 ευρω

PortisHead
26/10/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
διαβάστε λίγο τους όρους του ebay ρε παίδες :lol:

το ποσό που βάζουμε είναι το maximum bid.

Μια φορά ποντάρεις και τέλος. Το μέγιστο που είσαι διατιθέμενος να δώσεις...

απο εκεί και πέρα το ebay ποντάρει αυτόματα για σένα, κατά τμήματα μόνο, όσο χρειάζεται ώστε να είσαι πάνω απο τον προηγούμενο bidder ...

καθόλου κουλό, μια χαρά αυτοματοποιημένη διαδικασία είναι με πρωτόκολλο first come first served


Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο !!! :beer:
Επειδη συνηθως αγοραζω τα "buy it now" δεν ειχα διαβασει το.....manual :lol:
Οπως ακριβως τα λες παιζει.

Βαζεις το ανωτατο ποσο που εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις , κιαυτο παιζει μονο του , ανεβαζοντας.
Βεβαια παντα μπορεις να αλλαξεις το ανωτερο ποσο σου , για να βαλεις τον πηχη ψηλα και να αποτρεψεις τους αλλους για νεες προσφορες.

Πανεξυπνο :)

Gandalf dr685sm
26/10/2010, 13:20
Καθόλου κουλό ...

Αν είσαι αποφασισμένος και σωστά ενημερωμένος να πάρεις κάτι βάζεις το ποσό που εσύ θεωρείς πως αξίζει να δώσεις και τελειώνει εκεί.

π.χ. Πήρα πρόσφατα ενα ζευγάρι μπότες MEINDL για πεζοπορία κτλ.. (οι γνώστες θα ξέρουν την μάρκα). Ο πληστηριασμός ξεκίναγε απο τις 10 uk λίρες καθώς είχαν ενα μικρό ελάττωμα (απο τις 120λίρες λιανικής...:p ). Έβαλα 50 λίρες ώς μέγιστο χτύπημα γιατί τόσο θεώρησα οτι αξίζαν...

Προς το τέλος της δημοπρασίας, οριακά έγιναν δικές μου καθώς ο προηγούμενος είχε δώσει 49 λίρες!!!

Οι περισσότεροι που παίζουν σε πληστηριασμούς γνωρίζουν την αξία του κάθε προϊόντος και δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν τρελά λεφτά για να πάρουν το όποιο αντικείμενο .. και για να το φέρουμε στην πραγματικότητα.

ΟΔΔΥ και μηχανές.. βγάινουν δημοπρασία απο 100 ευρώ ας πούμε. Έχεις στην τσέπη 5000 ευρώ καθώς τόσο θεωρείς οτι αξίζει. Στο μυαλό σου έχει αυτό ώς μέγιστο χτύπημα. Η δημοπρασία ανεβάινει και εσύ χτυπάς ζωντανά με όριο τις 5000 αν είσαι τυχερός μπορεί να σταματήσει πολύ πιο νωρίς το χτύπημα στα 2΄η 3000 μπορεί όμως να πάει και στα όρια σου, μπορεί και παραπάνω.

Απλά το ebay κάνει όλη αυτή την διαδικασία αυτόματη. Αν τώρα βέβαια θες να το παίξεις "μπρούκλης" και να πετάξεις χρήματα (χωρίς να τα έχεις) μπορείς να δώσεις ενα μέγιστο χτύπημα σε τρελό ποσό και να προσεύχεσαι μην βρεθεί κανάς άλλος λιγότερο τρελός απο εσένα και δώσει "παρά 10" απο σένα και πρέπει να πληρώσεις μετά.

Υπόψη οτι υπαναχώρηση απο πληστηριασμό σε ebay έχει ποινές.

edit=== υπόψη οτι το max bid δεν φαίνεται σε κανέναν παρά μόνο σε σένα...έτσι δεν μπορεί να "στηθεί" τίποτα απο πωλητή ή αγοραστή άλλον ===/edit

Gandalf

road spirit
26/10/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οποτε ολο αυτο λειτουργει ουσιαστικα εναντιον του πωλητη


διοτι αν εγω μπω και δω οτι εσυ θα το φτασεις μεχρι 400 ευρω, δεν θα μπω καν στην διαδικασια να σε χτυπησω


οποτε εσυ μπορει να το παρεις και 12 πχ.



όχι ρε συ, γιατί το max bid των άλλων παιχτών δεν το ξέρεις, δε μπορείς να το δείς!

Akatanomastos
26/10/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
όχι ρε συ, γιατί το max bid των άλλων παιχτών δεν το ξέρεις, δε μπορείς να το δείς!

ε τοτε ενταξυ


ειναι απολυτα λογικο ρε παιδια..


το κουλο που ελεγα πηγαινε σε αυτο, οτι αν ξερεις τα μαξ bid των αλλων δεν μπαινεις καθολου

οποτε το ολο πραγμα ειναι οτι να ναι..

byron
26/10/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οποτε ολο αυτο λειτουργει ουσιαστικα εναντιον του πωλητη


διοτι αν εγω μπω και δω οτι εσυ θα το φτασεις μεχρι 400 ευρω, δεν θα μπω καν στην διαδικασια να σε χτυπησω


οποτε εσυ μπορει να το παρεις και 12 πχ.


αντι πχ, αν δεν υπηρχε το μαξ bid μπορει να κοντραραμε για λιγο, μεχρι να βαρεθω, και να το φταναμε, μπορει οχι στα 400, αλλα σιγουρα πανω απο 12 ευρω

Κάτι έχεις μπερδέψει. Δεν μπορεί κανείς εκτός του bidder να δει ποιό είναι το max ποσό που έχεις ορίσει.
Εχω δει δημοπρασία σε μεταχείρω διπλά αμορτισέρ της Ohlins που συνήθως έφταναν τα 200?, να φτάνουν στα 450 (ακριβότερα από καινούργια), επειδή οι δύο που μπλέχτηκαν στην κόντρα ήταν άσχετοι με το θέμα. (2-3 συναλλαγές έκαστος)

Akatanomastos
26/10/2010, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτι έχεις μπερδέψει. Δεν μπορεί κανείς εκτός του bidder να δει ποιό είναι το max ποσό που έχεις ορίσει.

ναι ναι

διελευκανθηκε αυτη η ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ λεπτομεροια:wacko:


anyway, δεν ειμαι εγω ο ενδιαφερομενος, απλα με αυτα που παν τα παιδια στην αρχη
πηγα να βγαλω μια ακρη του πως δουλευει το πραγμα

Sapadak
26/10/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Έβαλα 50 λίρες ώς μέγιστο χτύπημα γιατί τόσο θεώρησα οτι αξίζαν...

Μια "συμβουλη" απο εναν καμμενο


Μη βάζετε ποτε ακριβες ποσο στο max bid, αλλα παντα κομμα κατι.

Πχ δεν εχει ουσιαστικη διαφορα στο κοστος το 50 λιρες με το 50,76 ή 51,13.

Εχω χάσει μερικες δημοπρασιες έτσι αλλα εχω κερδίσει κιολας :D


edit

Εχω δει μάλλον να φτιαχνουν δημοπρασια ο πωλητης με καλα κολλητο, για να φτάσουν τη τιμη εκει που θέλει ο πωλητης ή και ακομα παραπανω.

ο κολλητος παρακολουθουσε και μπινταρε καθε φορα λιγο παραπανω απο το μαξ μπιντ εκεινη την ωρα ετσι ωστε να τραβηξει τη δημοπρασια σε ανεβασμενα ποσα.

Gandalf dr685sm
26/10/2010, 13:54
χεχεχεχε.. το ξέρω αυτό... 50,5 για την ακρίβεια.

PortisHead
26/10/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Μια "συμβουλη" απο εναν καμμενο


Μη βάζετε ποτε ακριβες ποσο στο max bid, αλλα παντα κομμα κατι.

Πχ δεν εχει ουσιαστικη διαφορα στο κοστος το 50 λιρες με το 50,76 ή 51,13.

Εχω χάσει μερικες δημοπρασιες έτσι αλλα εχω κερδίσει κιολας :D


edit

Εχω δει μάλλον να φτιαχνουν δημοπρασια ο πωλητης με καλα κολλητο, για να φτάσουν τη τιμη εκει που θέλει ο πωλητης ή και ακομα παραπανω.

ο κολλητος παρακολουθουσε και μπινταρε καθε φορα λιγο παραπανω απο το μαξ μπιντ εκεινη την ωρα ετσι ωστε να τραβηξει τη δημοπρασια σε ανεβασμενα ποσα.


:( :( :(
Αργα το εμαθα αυτο το κολπο

Ευχομαι να την κερδισω :D