PDA

View Full Version : Ενδοεπικοινωνία Lidl



noble
26/10/2010, 19:45
Την έχει κανείς?Μιλάω για την ασύρματη ενδοεπικοινωνία που κάνει γύρω στα 30 ευρώ.
Υπάρχει κάποιος να την έχει δοκιμάσει?:)

dmf
26/10/2010, 19:48
photo να την δουμε κι εμεις; :D

noble
26/10/2010, 19:54
Έχουν αλλάξει το site με κωδικό περιοχής και για κάποιο λόγο δεν μου τη βγάζει.Την έχει σε προσφορά απο αύριο στα 30 ευρώ και περιλαμβάνει 2(σαν γουοκι τοκι :blush: ),ακουστικά κ φορτιστή.:beer:

dmf
26/10/2010, 19:57
ειναι ασυρματο δηλαδη, ή σαν αυτο που πουλαει στο louis.de (νομιζω) που ειναι για οδηγο συνοδηγο μονο, αφου ειναι ενσυρματο. Εχει ο οδηγος μια συσκευη στη μεση απ'οπου φευγουν 2 καλωδια με ακουστικα. Ενα για αυτον, και ενα για συνεπιβατη.

AUFGEBRACHT
26/10/2010, 20:03
Την έχω εγώ, είναι ενσύρματη όπως λέει ο φίλος παραπάνω, μια κεντρική μονάδα με δύο εξόδους για οδηγό και συνοδηγό. Για τα λεφτά που είχε μια χαρά ήταν, απλά τότε που τη χρησιμοποιούσα φόραγα σπαστό κράνος και πάνω από τα 100χλμ η επικοινωνία δεν ήταν και τόσο καλή λόγω θορύβου, αλλά σε γενικές γραμμές κάνει δουλειά αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις.

dmf
26/10/2010, 20:15
60 ευρω το εχει ο louis btw



λινκ (http://www.louis.de/_40a9f89259c5e1c635710d02f4e9df243f/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=590&wgr=910&list_total=40&anzeige=0&page=2&artnr_gr=10059306)

soter3gm
26/10/2010, 20:24
γενικός αυτά τα ασύρματα συστήματα είναι μια μ@λ@κι@ και μισή κάνουν πολύ θόρυβο, μετά τα 120 είναι άχρηστα και δεν έχουν pmr για να το ενεργοποιείς από το τιμόνι.
για να έχεις κάτι σοβαρό θες μια 500αρα στο νερό, (motoraid) και θέλεις να έχεις καλή γεννήτρια να έχεις ρεύμα

bill00
26/10/2010, 20:33
μαλλον αυτο εννοεις
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7973.htm

Akatanomastos
26/10/2010, 20:35
καλα ρε

παμε την γυναικα καμμια βολτα με την μηχανη για να μην μας μιλαει και μας ζαλιζει τα @@ οπως στο σπιτι,


και σεις θα βαλετε και ακουστικα να την ακουτε μεσα απο το κρανος?
:sick:

tai
26/10/2010, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Την έχει κανείς?Μιλάω για την ασύρματη ενδοεπικοινωνία που κάνει γύρω στα 30 ευρώ.
Υπάρχει κάποιος να την έχει δοκιμάσει?:)
μεχρι τα 120.
μετα τπτ

XJR_Billy
26/10/2010, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα ρε

παμε την γυναικα καμμια βολτα με την μηχανη για να μην μας μιλαει και μας ζαλιζει τα @@ οπως στο σπιτι,


και σεις θα βαλετε και ακουστικα να την ακουτε μεσα απο το κρανος?
:sick:

ΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑ !!!!!!

+ ΑΠΕΙΡΑ ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΕ !!!!!!

:beer: :beer: :beer: :smokin:

Africaptan
26/10/2010, 20:38
Ειχα παρει απ τα Lidl πριν καποια χρονια μια ενδοσυννενοηση. Δεν ξερω αν λες την ιδια, αλλα αν κρινω κι απ τα υπολοιπα προιοντα που φερνει κι ειναι παντα τα ιδια, μαλλον κι αυτη η ιδια θα ειναι. Η δικια μου λοιπον ειναι σαν μισο κουτι τσιγαρα (η κεντρικη μοναδα εννοειται) κι εχει δυο καλωδια που τα βισματωνεις στη μοναδα και στην αλλη ακρη εχουν ακουστικο και μικροφωνο μαζι. (κατι σαν αυτα που εχουν οι τραγουδιστες). Η μοναδα σου παρεχει τη δυνατοτητα να ρυθμισεις την ενταση και των δυο ακουστικων ξεχωριστα.
Παλαιοτερα με σπαστο κρανος δεν ειχα σοβαρο προβλημα (περα των εξωτερικων θορυβων απο καποια χιλιομετρα και μετα) ομως το προβλημα το εχω τωρα με το full face, διοτι δεν μπορω να βαλω το κρανος και να μεινει το ακουστικο στη θεση του...
Μ αλλα λογια, η γνωμη μου ειναι οτι για τα λεφτα του, αξιζει μια χαρα.
Ελπιζω να βοηθησα.

Africaptan
26/10/2010, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill00
μαλλον αυτο εννοεις
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7973.htm


Ωπα. Τωρα το ειδα αυτο. Αυτο που λες, (το εχω και αυτο...) ειναι γουωκι τοκι. Τα πηρα και παιζουμε με τον γιο μου.
Καμια σχεση με ενδοσυνεννοηση μοτοσυκλετας.

noble
26/10/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill00
μαλλον αυτο εννοεις
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7973.htm

αυτή ακριβώς!Καμία σχέση με ενδοσυνενόηση?:confused:
Καλά δεν με νοιάζει για πάνω απο 120,απλά σε επαρχιακούς δρόμους να μπορώ να πω και μια κουβέντα,αυτό θέλω.Ούτε να λύσω κανένα Κυπριακο πάνω στη μηχανή.Αξίζει όμως τα λεφτά της ή να τα κρατήσω και να πάρω κάτι καλύτερο...Ιδου η απορία μου...:)

SVX
26/10/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Την έχω εγώ, είναι ενσύρματη όπως λέει ο φίλος παραπάνω, μια κεντρική μονάδα με δύο εξόδους για οδηγό και συνοδηγό. Για τα λεφτά που είχε μια χαρά ήταν, απλά τότε που τη χρησιμοποιούσα φόραγα σπαστό κράνος και πάνω από τα 100χλμ η επικοινωνία δεν ήταν και τόσο καλή λόγω θορύβου, αλλά σε γενικές γραμμές κάνει δουλειά αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις.

ετσι....για σπαστα και Jet Κρανη.... οποιος καταφερει να τη δουλεψει με Full face θελω το τηλ. του

Africaptan
26/10/2010, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ετσι....για σπαστα και Jet Κρανη.... οποιος καταφερει να τη δουλεψει με Full face θελω το τηλ. του
Κι εγω....

Africaptan
26/10/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
αυτή ακριβώς!Καμία σχέση με ενδοσυνενόηση?:confused:
Καλά δεν με νοιάζει για πάνω απο 120,απλά σε επαρχιακούς δρόμους να μπορώ να πω και μια κουβέντα,αυτό θέλω.Ούτε να λύσω κανένα Κυπριακο πάνω στη μηχανή.Αξίζει όμως τα λεφτά της ή να τα κρατήσω και να πάρω κάτι καλύτερο...Ιδου η απορία μου...:)

Οχι φιλε μου. Μην τα μπερδευεις. Και με τα δυο μιλας, αλλα αυτο που δειχνεις ειναι αυτο που λεγαμε πιτσιρικαδες "ασυρματοι". Δ Ε Ν Ε Ι Ν Α Ι Γ Ι Α Μ Η Χ Α Ν Η.
Ομως για χρηση εκτος μηχανης (παρεα με δυο αυτοκινητα) ειναι μια χαρα!

paramedic
27/10/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ετσι....για σπαστα και Jet Κρανη.... οποιος καταφερει να τη δουλεψει με Full face θελω το τηλ. του
Πάρτε στυλο και γράφετε...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εγω την είχα χρησιμοποιήσει με full face αλλα αυτη με τα ακουστικά και το μικρόφωνο όχι αυτη που λέει ο φίλος εδώ. Απλά μετά απο λίγη ώρα σε πόναγε το αυτί σου. Για τα λεφτά της(κανα 20άρικο είχα δώσει νομίζω πριν 3-4 χρόνια) ήταν άψογη μέχρι τα 130! Πιο πάνω δεν πήγαινε το CBF 250 τότε χαχα!!

jimmis5
27/10/2010, 10:02
Μια χαρα ειναι αυτα εχουν Λειτουργία VOX ουσιαστικα pmr ειναι.Τωρα για την τιμη τοσο παιζουν και στα καταστηματα με ηλεκτρονικα.Σου προτεινω να βρεις τα midland που ειναι μια καλη μαρκα και θα εχεις και σερβις παιζουν αναλογα με τις δυνατοτητες απο 40-70 ευρω:wave2:

noble
27/10/2010, 10:11
Σας ευχαριστώ όλους!Τελικά δεν θα τα πάρω και θα ψάξω κάτι άλλο.
Τα midland,επειδή θέλω προφανώς 2,κάτω απο 200 δεν τα βρίσκω :(

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
27/10/2010, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Σας ευχαριστώ όλους!Τελικά δεν θα τα πάρω και θα ψάξω κάτι άλλο.
Τα midland,επειδή θέλω προφανώς 2,κάτω απο 200 δεν τα βρίσκω :(

:beer: :beer:

Εγω θα 'λέγα να μην πάρεις τιποτα. Αχρηστη ειναι :wave2:

jimmis5
27/10/2010, 10:17
Ειχε παρει προσφατα φιλος midland με ενεργοποιηση με την ομιλια και τα πηρεγυρω στο 80αρι θα ρωτησω που και πως και θα επανελθω.ΑΑ ακουστικα εχει οπως αυτα των κινητων δεν υπαρχουν μαρκουτσια για να μην χωρανε μεσα στο φουλ face κρανος.:beer: :wave2:

Καπως ετσι αλλα δεν θυμαμαι κωδικο
http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2148

noble
27/10/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγω θα 'λέγα να μην πάρεις τιποτα. Αχρηστη ειναι :wave2:


Εχω χρησιμοποιήσει μια φορά σε βολτούλα Λουτράκι και ήταν τέλεια,απο τη μικρή Εθνική βέβαια,αλλά ήταν σκέτη απόλαυση να μπορείς να πεις και μια κουβέντα.Πόσο μάλλον με συνεπιβάτη...(γυναίκες παιδί μου :lol: )

jimmis5 :beer: Δεν κατάλαβα όμως τη διαφορά με αυτή του lidl.Οτι είναι midland?
Βασικά ήθελα ν αποφύγω να κουβαλώ γουοκυ τοκ,οπότε ψάχνω λύσεις με bluetooth.:)

sniper
27/10/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Εχω χρησιμοποιήσει μια φορά σε βολτούλα Λουτράκι και ήταν τέλεια,απο τη μικρή Εθνική βέβαια,αλλά ήταν σκέτη απόλαυση να μπορείς να πεις και μια κουβέντα.Πόσο μάλλον με συνεπιβάτη...(γυναίκες παιδί μου :lol: )

jimmis5 :beer: Δεν κατάλαβα όμως τη διαφορά με αυτή του lidl.Οτι είναι midland?
Βασικά ήθελα ν αποφύγω να κουβαλώ γουοκυ τοκ,οπότε ψάχνω λύσεις με bluetooth.:)


Nα πηγαίνετε με το ΚΤΕΛ... θα έχετε άνεση στην κουβέντα σας

:smokin:

Cpt. Haddock
27/10/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Εχω χρησιμοποιήσει μια φορά σε βολτούλα Λουτράκι και ήταν τέλεια,απο τη μικρή Εθνική βέβαια,αλλά ήταν σκέτη απόλαυση να μπορείς να πεις και μια κουβέντα.Πόσο μάλλον με συνεπιβάτη...(γυναίκες παιδί μου :lol: )

Γυναικες...Ουτε μεχρι το Λουτρακι δεν αντέχετε χωρις παρλα...


(που είσαι Τασοοοοο; )

:lol:



Σοβαρα τωρα, εχοντας χρησιμοποιησει δυο φορες ενδοκομ σε ταξιδια (πιο περα απ' το λουτρακι), τα βρηκα αχρηστα. Απο εκει και περα :wave2:

jimmis5
27/10/2010, 11:02
Τωρα εσας που δεν σας ενδιαφερει αυτο το θρεντ τι ακριβως θελεται να πειτε δεν εχω καταλαβει..

noble δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο πραγματακι που περιγραφεις.η διαφορα ναι ειναι η μαρκα και τα ανταλακτικα που υπαρχουν σε αντιθεση με το αλλο που σιγουρα πλην τις εγγυηση το πετας οταν τελειωση η ζωη του. Επισης εχει να κανει και με το σκαναρισμα που κανει και το ποσο καλη επικοινωνα εχει,μην εχει παρασιτα κτλ.

:wave2:

noble
27/10/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γυναικες...Ουτε μεχρι το Λουτρακι δεν αντέχετε χωρις παρλα...


(που είσαι Τασοοοοο; )

:lol:



Σοβαρα τωρα, εχοντας χρησιμοποιησει δυο φορες ενδοκομ σε ταξιδια (πιο περα απ' το λουτρακι), τα βρηκα αχρηστα. Απο εκει και περα :wave2:


:lol: Επειδή ως άνδρες είστε μουρόχαβλοι,δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να καταπιέστουμε κύριοι :p .

Ηλία μου,πολύ πιθανόν και να μην το χρησιμοποιήσω πολύ,γι αυτό και ψάχνω τη φθηνή λύση και οχι τα 200 ευρώ του Midland ή το μπέρδεμα με γουοκυ τοκυ και καλώδια.Παρολαυτά μου φάνηκε πολύ καλή η επιλογή να μπορώ να πω μια κουβέντα κι έτσι νομίζω οτι θα πάρω κάτι.

:wave2:

noble
27/10/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Τωρα εσας που δεν σας ενδιαφερει αυτο το θρεντ τι ακριβως θελεται να πειτε δεν εχω καταλαβει..

noble δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο πραγματακι που περιγραφεις.η διαφορα ναι ειναι η μαρκα και τα ανταλακτικα που υπαρχουν σε αντιθεση με το αλλο που σιγουρα πλην τις εγγυηση το πετας οταν τελειωση η ζωη του. Επισης εχει να κανει και με το σκαναρισμα που κανει και το ποσο καλη επικοινωνα εχει,μην εχει παρασιτα κτλ.

:wave2:


Μόνο μαζί σου θα μιλάω οι άλλοι έχουν καεί απο μουρμούρα :lol:
Βρήκα μια που διάβασα πολύ καλά reviews,είναι με bluetooth,κάνει τα πάντα και απ οτι διάβασα και απο οδηγούς τα κάνει καλά και βγαίνει στα 65 ευρώ περίπου με τα μεταφορικά.Α,είναι κινέζικο αλλά τους αγαπώ τους κινέζους :lol:

Αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130397305279&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123 (http://)

panos77
27/10/2010, 11:17
ψαξε στο ebay εχει κατι σετ ενδοεπικοινωνιας με 70ευρω απο κινα (1 σετ με 2 μοναδες και 2 ακουστικα-μικροφωνα για 2 κρανη,συνδεοντε μετακσι τους και με 3ο ατομο και εμβελεια 500μ)...αυτα εχω...ουτε να πας να σκας 200-300 ευρω για ιταλικα κλπ...:nono:

noble
27/10/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos77
ψαξε στο ebay εχει κατι σετ ενδοεπικοινωνιας με 70ευρω απο κινα (1 σετ με 2 μοναδες και 2 ακουστικα-μικροφωνα για 2 κρανη,συνδεοντε μετακσι τους και με 3ο ατομο και εμβελεια 500μ)...αυτα εχω...ουτε να πας να σκας 200-300 ευρω για ιταλικα κλπ...:nono:


αυτά βρήκα :beer: :beer:

sniper
27/10/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Τωρα εσας που δεν σας ενδιαφερει αυτο το θρεντ τι ακριβως θελεται να πειτε δεν εχω καταλαβει..

....


Δεν χρειάζεται να τα καταλαβαίνεις όλα

:smokin:

Antwnis
27/10/2010, 14:58
Πάρε αυτά του Λίντλ, μια χαρά δουλειά κάνουν!
Μιλάς πολύ εύκολα με τον συνεπιβάτη παντού, σε λογικές πάντα ταχύτητες, ετσι?
Τώρα αν είσαι κανένας πολύ κ@υλιάρης και γουστάρεις κουβεντούλα ενώ πάς χαλαρός στο Μπούσα σου με... 240, ε, τότε μάλον δεν θα σε ικανοποιήσουν τα συγκεκριμένα!

:beer:

sniper
27/10/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
....
Τώρα αν είσαι κανένας πολύ κ@υλιάρης και γουστάρεις κουβεντούλα ενώ πάς χαλαρός στο Μπούσα σου με... 240.......


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

noble
27/10/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


Δεν ξέρω γιατί γελάει το παληκάρι.
Τελικά απ οτι φαίνεται δεν μου κάνουν :lol:


Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις.Δεν θα τις πάρω τελικά :beer:

bandit4
08/11/2010, 10:36
παιδες αυτα ειναι τα κινεζικα που προτεινετε απο ebay?

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-BT-interphone-bluetooth-motorcycle-helmet-intercom-/220692290249?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3362491ac9

thalasinos
08/11/2010, 15:15
Kαι εγω σκεφτομουν κατι σε Bluetooth ομως σε καποια συζητηση που ειχε γινει αναφερθηκε πως εκτειθεσαι σε ακτινοβολια, υπαρχει καποιος να μας το επιβεβαιωσει ?:sick:

@Bandit4 Πολυ καλη τιμη, επειδη βλεπω πως το συγγεκριμενο πρεπει ειναι για ανοιγομενα κρανη υπαρχει μηπως και για Fullface ??

la_villa
08/11/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ετσι....για σπαστα και Jet Κρανη.... οποιος καταφερει να τη δουλεψει με Full face θελω το τηλ. του

μιλάτε σας ακούω....

:lol: :lol: :lol: :lol:


με λίγο παίδεμα καταφερνε κ εμπαινε το ακουστικο στο αυτι....
το φοραγεες κανονικα...φοραγες το κρανος μετα προσεκτικα και σιγα σιγα, αυτο κλασσικά εβγαινε ποτε πολύ ποτε λιγο....και είτε με δακτυλάκι και σπρωξιμο το κράνος απο την άλλη είτε με μοχλό το μικρόφωνο...και παίξιμο:lol: :lol:
πάντα μιλάμε για το ακουστικο ετσι...

και ακουγοταν μια χαρά....

υ.γ μετα το έμαθε και η κοπελιά και της άρεσε...ε και αφου δεν μπορούσα να την ξεκολλήσω σπο αυτα ξεκολλησα απο αυτην...
απο τοτε είναι καταχωνιασμένα στο συρτάρι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

noble
08/11/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bandit4
παιδες αυτα ειναι τα κινεζικα που προτεινετε απο ebay?

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2-BT-interphone-bluetooth-motorcycle-helmet-intercom-/220692290249?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3362491ac9

εγω γι αυτό έλεγα και αυτό θα πάρω με την πρώτη ευκαιρία :beer:

Tigas
08/11/2010, 23:03
τα συστήματα ραδιοτηλεπικοινωνίας-μαγνητόφωνα κτλ τα οποία είναι συνδεδεμένα με καλώδια να ξέρετε δια νόμου ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ, τα μόνα που επιτρέπονται είναι τα ανοιχτής ακρόασης & blutooth