PDA

View Full Version : Τρεμοπαίζει το τιμόνι στα λίγα χιλιόμετρα 40 και κάτω .



kaiba
26/10/2010, 20:00
Παρατήρησα τώρα τελευταία πως όταν κινούμε με 40 και κάτω και αφήσω το τιμόνι τότε αυτό αρχίζει και ταλαντώνετε . Στο λάστιχο έχω 2 βαθμούς ποιο πάνω πίεση αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό . Πάντα του βάζω λίγο παραπάνω στο μπροστινό , επειδή για ένα περίεργο ρόλο χάνει αέρα (έχω αλλάξει και σαμπρέλα ) . Να υποθέσω ότι έχει στραβώσει η ζάντα ; Η επισκευή της είναι αυτά τα βαράκια που τοποθετούνται πάνω ; Πόσο πάει αυτή η εργασία ; Να υποθέσω σε λαστιχά γίνετε ; Αν το πάω να του πω να κοιτάξει και την πίσω ζάντα ; Το μηχανάκι είναι crypton x 135 special edition με τις κοκάλινες ζάντες (enkei λένε ) . Με 100 παντός δεν κουνάει . Γάμο τους κωλόδρομους .

EVI
26/10/2010, 20:04
ζυγοσταθμιση
ρουλεμαν τιμονιου
πιεσεις στα ελαστικα

ειναι οι κυριοι υποπτοι απο κει και περα...


α τωρα ειδα οτι εγραψες αφηνεις το τιμονι...τι εννοεις?δε το κρατας καθολου?στους τελειους ελληνικους δρομους?και κανει ταλαντωση???γιατι πριν δεν εκανε?που κυκλοφορουσες με το παπι οεο?στο μουγκελο?:lol:

τες πα υσχιουν οι παραπανω

nic mor
26/10/2010, 20:08
φορας και βαλιτσακι;

AUFGEBRACHT
26/10/2010, 20:20
Καταρχάς μόνος σου αναφέρεις πως το μπροστινό λάστιχο για κάποιο περίεργο λόγο χάνει πάντα αέρα...δεν πρέπει να πας έτσι κι αλλιώς να το κοιτάξεις; Επίσης λες ότι βάζεις στο μπροστινό παραπάνω αέρα...Στοιχειώδες Γουώτσον!!!

kaiba
26/10/2010, 20:33
Αφήνω εννοώ παίρνω τα χέρια . Τελείως ελεύθερο . Πάνω στο χωρίο όταν το άφηνα δεν είχε πρόβλημα . Στην Πάτρα με τις δρομάρες τους ταλαντώνετε . Αυτό που χάνει το κάνει εδω και ένα χρόνο δεν νομίζω να είναι πρόβλημα . Και με την προηγούμενη σαμπρέλα πάλι έχανε . Όταν την άλλαξα έιχα περάσει με το χέρι μου το λάστιχο να δω αν έχει πουθενά κάνα καρφάκι αλλά ήταν οκ .Εχω και μπαγκαζιέρα , αυτή να φταίει ; Παντός χωρίς αυτή το μηχανάκι στρίβει καλύτερα

OldMan
27/10/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaiba
Στο λάστιχο έχω 2 βαθμούς ποιο πάνω πίεση
Γιατί βρε πουλάκι μου ??? :bawl: :bigcry:

kaiba
27/10/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί βρε πουλάκι μου ??? :bawl: :bigcry:

Αφού χάνει . Συνήθως 5-6 αναλόγως καιρού και πόσο καιρό κάνω να τα ελέγξω ( 2 εβδομάδες περίπου ) .

Tpap
27/10/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί βρε πουλάκι μου ??? :bawl: :bigcry:

Κατάλαβες για ΤΙ βαθμούς μιλάει...???

Διάολε, είσαι πολύ μπροστά. :eyepop:

OldMan
27/10/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaiba
Αφού χάνει .
Πιθανόν να χάνει, αλλά δεν ξέρω πόσο είναι 2 βαθμοί πίεσης ...

vaska
27/10/2010, 14:45
Το τρέμουλο χαμηλά αν είναι εν τάξει ο τροχός συνήθως έρχεται από την μπαγκαζιέρα.

Σωστά σου λένε οι από πάνω να φτιάξεις το μπροστινό αλλά το ότι σου χάνει αέρα δεν μπορεί να οφείλεται σε στράβωμα μιας και φοράς σαμπρέλα. Το πιθανότερο είναι ο λαστιχάς να σου έβαλε την παλιά βελόνα στη νέα σαμπρέλα και γι' αυτό να χάνεις πίεση.

vaska
27/10/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πιθανόν να χάνει, αλλά δεν ξέρω πόσο είναι 2 βαθμοί πίεσης ...

Ο παλιάνθρωπας έχει κέφια και πειράζει το πατριωτάκι μου??? Γιατί ρε πειράζετε τα παιδιά εεε???

OldMan
27/10/2010, 14:47
Οι ζάντες από τί κόκκαλο είναι ..???

vaska
27/10/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι ζάντες από τί κόκκαλο είναι ..???


Μπααα διάολε μεσημεριάτικα, τι φαγώθηκες μωρέ με τα κόκαλα και τους βαθμούς???/Σούπα θα φτιάσουμε???

:rotflmao: :rotflmao:

kaiba
27/10/2010, 14:54
psi λέω . Άλλωστε οι μετρητές στα πρατήρια σε psi είναι δεν έχω συναντήσει κανένα σε bar . Τη σαμπρέλα μόνος μου την είχα αλλάξει ,αρα αυτό με την βελόνα δε παίζει . Θα το βάλω 29 όπως λέει ο κατασκευαστής και χωρίς μπαγκαζίερα ,αλλά δε νομίζω να στρώσει .

kaiba
27/10/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι ζάντες από τί κόκκαλο είναι ..???

Ελεφαντόδοντο , ο παππούς πήγαινε για σαφάρι παλιά στην Αφρική και μας άφησε κληρονομία καμία 100 αρια χαυλιόδοντες .

























































Κάποια μίξη αλουμίνιου με κάποιο άλλο υλικό λογικά

staffaki
27/10/2010, 15:14
[spam mode on/]

Μεσιέ Oldman οταν βρείτε χρόνο παρακαλείσθε να περασετε μια βολτα και απο

εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=112591)

να καταθέσετε την αποψή σας την οποία και περιμένω εναγωνίως καθότι πολυτιμη :D

[spam mode off/]

:smokin:

TROOPER
28/10/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί βρε πουλάκι μου ??? :bawl: :bigcry:

ρε μην στεναχωριεσαι!!!οταν απομακρυνεται απο το λαστιχο οι βαθμοι πιεσεως του επανερχονται στα φυσιολογικα επιπεδα!!!:dizzy:

TROOPER
28/10/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaiba
........

βγαλε το πορτ μπαγκαζ απο το μηχανακι.

kaiba
18/11/2010, 11:29
Τελικά η μπαγκαζιερα έφταιγε . Και άδεια να είναι την κάνει την ζημία της . Πάλι καλά και δεν υπάρχουν λεφτά για επισκευές .