PDA

View Full Version : Πιασιμο Καρπων



Lazio
25/07/2005, 11:35
Μετα απο μερικη ωρα οδηγωντας τη μαυρη ζουζουνα μου νιωθω τα χερια μου και ειδικα στην περιοχη των καρπων ενα ψιλοπονο μαζι με πιασιμο. :sick:

Αυτα παντα σε συνθηκες πολης και οδηγωντας χαλαρα. Το εργαλειο ειναι φυσικα Ζ750 :beer:

Υπαρχει κανα τρικακι στο τροπο κρατηματος του τιμονιου η οτι αλλο μπορει να βοηθησει ωστε να να απολαμβανω τις βολτες χωρις αυτο το κολοπιασιμο

idi
25/07/2005, 11:36
υπαρχουν τα γαντια :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

div400
25/07/2005, 12:08
μπορεις ακομα να προσπαθησεις να μην στηριζεσαι τοσο πολυ στα χερια αλλα να σφιγγεις τα ποδια σου στο ρεζερβουαρ ωστα να κρατανε αυτα το βαρος του σωματος. βεβαια ειναι λιγο δυσκολο αυτο σε συνθηκες πολης αλλα βοηθαει.
ακομα μπορεις να βαλεις καλυματα στα γκριπ ωστε να ειναι πιο μαλακα.

div400
25/07/2005, 12:12
παντως μην το αφησεις ετσι διοτι πολυ ευκολα μπορει να σε πιασει
τεντονιτιδα (ετσι νομιζω οτι λεγετε carpal tunnel sydrome στα αγγλικα)

mikeSF
25/07/2005, 12:12
Ρύθμισε σωστά τις μανέτες του φρένου συμπλέκτη....

Lazio
25/07/2005, 12:45
Οι μανετες ειναι οκ ρυθμισμενες.

Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες πεφτω λιγακι μπροστα και οδηγω σκυφτα για πιο επιθετικο στυλακι......με τετοιο εργαλειο που εχω :rotflmao: Ομως νομιζω οτι με πιανει κ οταν οδηγω πιο ορθια.

Θα κοιταξω και γαντακια και καλυματα grip :D

Wizard13
25/07/2005, 13:02
Όπως διδάσκουν σε όλα τα σχολεία οδήγησης, πρέπει οι βραχίωνες να είναι παράλληλοι με το έδαφος και μεταξύ τους. Επίσης, το τιμόνι πρέπει να το κρατάς σα να κρατάς ένα πουλάκι. Πολύ χαλαρά, θα σου φύγει, σφικτά, θα το πνίξεις...

Το ότι σε πονάνε οι καρποί, σημαίνει ότι δεν κάθεσαι σωστά και ότι ρίχνεις το βάρος στα χέρια και κατ' επέκταση στο τιμόνι. Αυτό είναι λάθος και μπορεί να το κάνεις ασυναίσθητα, αλλά το κάνεις.

Προσπάθησε συνειδητά να πάρεις το βάρος από το τιμόνι σε τέτοιο βαθμό ώστε να χέρια σου να είναι εντελώς χαλαρά την ώρα που οδηγείς. Στηρίζεσαι με τους γοφούς σφικτά στο ντεπόζιτο και το βάρος του σώματος το κρατάνε οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι. Καλό είναι να φοράς και μιά ζώνη μέσης ή ακόμα καλύτερα, κροκόδειλο (ράχη) ώστε να σε κουράζει λιγότερο. :wave2:

gmakris
25/07/2005, 13:09
Οπως ειπωθηκε, σφιγγεις το ρεζερβουαρ με τα ποδια ακομη και στο δυνατο φρεναρισμα αποφευγοντας να βαζεις κοντρα στο τιμονι.
Τους καρπους προσπαθησε να τους εχεις "σπασμενους" και οχι τεντωμενους ενω προσαρμοσε την οδηγηση σου σε ποιο "ηπιους" ρυθμους οπως για παραδειγμα κοκκινο φαναρι στα 100m σημαινει κλεισιμο γκαζιου και ρολλαρισμα - οχι φρενο στα τελευταια 10 μέτρα.....:D

Επιπλεον, μπορεις να ρυθμισεις τον συμπλεκτη "ψηλά" για να μην χρειαζεται να τον πατας σε ολη την του διαδρομη αλλα ενα μικρο πατημα να αρκει. Τα "καρφωτα" ανεβασματα σε γλυτωνουν απο την χρηση του χωρις να προκαλεις προβλημα στο μηχανακι.

Τα γαντακια βοηθουν κυριως στο "μυρμιγκιασμα" λογω κραδασμων......

Lazio
25/07/2005, 13:19
Ok ok i understand.

Πολυ καλες συμβουλες ;)

Lazio
25/07/2005, 20:53
ΘΑΥΜΑ!! :rotflmao: :rotflmao:

Στην πραξη λοιπον και μετα απο καμια ωρα οδηγησης ακολουθωντας τα παραπανω το μονο που ενιωσα ηταν οι απολαυστικοι κραδασμοι της ζουζουνας μου.
:beer: :beer:

bonepeeler
25/07/2005, 22:34
Πάντως αν έχεις διαθέσιμα 60 περίπου ευρώ πάρε τα aftermarket αντίβαρα της Kawa.
Κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Δεν πιάνονται τα χέρια σου και πίστεψε με θα δεις μιά πολύ καλύτερη συμπεριφορά τιμονιού στις μικρές ταχύτητες πόλης και στις άνω τών 220 στην εθνική.


:beer:

AFTER
25/07/2005, 22:53
Κανε αυτο που κανω και εγω με το δικο μου Ζ!

Πηγαινε συνεχεια ΤΕΖΑ ωστε να μην πεφτει ποτε το βαρος στα χερια

:D

Lazio
26/07/2005, 08:14
:beer: :rotflmao: :rotflmao:

modeerf
26/07/2005, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Πάντως αν έχεις διαθέσιμα 60 περίπου ευρώ πάρε τα aftermarket αντίβαρα της Kawa.
Κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Δεν πιάνονται τα χέρια σου και πίστεψε με θα δεις μιά πολύ καλύτερη συμπεριφορά τιμονιού στις μικρές ταχύτητες πόλης και στις άνω τών 220 στην εθνική.


:beer:

Καλημέρα...

Ερώτηση...τι σχέση έχουν τα αντίβαρα με το "πιάσιμο" των χεριών???

Και όταν εννοείς καλύτερη συμπεριφορά στις μικρές και άνω των 220χλμ ταχύτητες τι ακριβώς εννοείς???

AFTER
26/07/2005, 08:56
Προφανως για κραδασμους!

Σκεφτομαι και εγω να τα βαλω,μπας και μειωθει ο συντονισμος των μανετων που μου εχουν σπασει τα ρχ... νευρα :D

bonepeeler
26/07/2005, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Καλημέρα...

Ερώτηση...τι σχέση έχουν τα αντίβαρα με το "πιάσιμο" των χεριών???

Και όταν εννοείς καλύτερη συμπεριφορά στις μικρές και άνω των 220χλμ ταχύτητες τι ακριβώς εννοείς???

Λιγότεροι κραδασμοί.
Στις μικρές ταχύτητες αποφεύγεις πιάσιμο και μυρμήγκιασμα των χεριών
ενώ στις άνω των 220 που το τιμόνι ίσως να αρχίζει να παίζει με τα αντίβαρα παραμένει ακλόνητο.

Αυτά στα λέω γιατί έχω κάνει τη διαδρομή Αθήνα-Χαλκίδα χωρίς και με.
Η διαφορά πολύ μεγάλη.
Ένα είναι σίγουρο.
Μόλις δω τι κάνω με τη Ζουζούνα σίγουρα θα τα ξαναπάρω.



:beer:

Lazio
26/07/2005, 10:55
Εμενα ευτυχως δεν συντονιζονται οι μανετες. :D

Θα το ψαξω και για τα αντιβαρα.
Σιγουρα δεν οδηγουσα σωστα γιαυτο πιανονταν τα χερια μου. :(

Alex_Under
26/07/2005, 11:32
Όταν μιλάτε για αντίβαρα :confused: εννοείτε το stabilizer ή είπα κοτσάνα? :rolleyes:

AFTER
26/07/2005, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Εμενα ευτυχως δεν συντονιζονται οι μανετες. :D



ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ!!!!

Πως γινεται αυτο?

Krokodilos001
28/07/2005, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alnotas
Όταν μιλάτε για αντίβαρα :confused: εννοείτε το stabilizer ή είπα κοτσάνα? :rolleyes:

Ema! :nono: :p

Oxi bre to stabilizer, ta antibara einai kati barakia (sidera) apo ena stis akres tou timoniou!

Xoris antibara einai poli xalia i katastasi. Ego ta dika mou anagastika na ta bgalo giati ebala thermenomena grip, apo tote me exoun pethanei oi kradasmoi, san na odigao harley

:bigcry:

idi
29/07/2005, 00:15
Λοιπον απευθύνομαι στους κατοχους Ζ και ΟΧΙ σε ολους τους μοτοσυκλετιστές (γιατι δε ξερω αν συμβαίνει και στις υπολοιπες μηχανές)

ΟΤΑΝ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΔΕΙΟ, ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ

Μη γελατε... τη διαπίστωση την εκανα κατά τη διάρκεια του πήγαινε ελα στις Σερρες…

Εντωμεταξύ το δικο μου Ζ κανει τρελο συντονισμό από τοτε που εβαλα τις 2 ακραπες (yeah baby heahhhh) σε τιμονι, μασπιεδες ΚΑΙ σελα .... Z ruleZzZzZzZzZzZz


keep buzzzing

:smokin: :smokin: :smokin:

GST
29/07/2005, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Λοιπον απευθύνομαι στους κατοχους Ζ και ΟΧΙ σε ολους τους μοτοσυκλετιστές (γιατι δε ξερω αν συμβαίνει και στις υπολοιπες μηχανές)

ΟΤΑΝ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΔΕΙΟ, ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ

Μη γελατε... τη διαπίστωση την εκανα κατά τη διάρκεια του πήγαινε ελα στις Σερρες…

Εντωμεταξύ το δικο μου Ζ κανει τρελο συντονισμό από τοτε που εβαλα τις 2 ακραπες (yeah baby heahhhh) σε τιμονι, μασπιεδες ΚΑΙ σελα .... Z ruleZzZzZzZzZzZz


keep buzzzing

:smokin: :smokin: :smokin:

ρε συ γιωργο αφου ολο το ταξιδη το εκανες στο ξαπλωτο ρε:lol: :rotflmao:

παντως ισως ενα φατμπαρ να μειωνε λιγο την εμφανιση του φαινομενου....δεν περνω και ορκο

:wave2:

idi
29/07/2005, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ρε συ γιωργο αφου ολο το ταξιδη το εκανες στο ξαπλωτο ρε:lol: :rotflmao:

παντως ισως ενα φατμπαρ να μειωνε λιγο την εμφανιση του φαινομενου....δεν περνω και ορκο

:wave2:

κατι εχω στο μυαλο μου ... αλλα δε βοηθα η τσεπη μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

zireous
17/09/2006, 19:05
:a27:
Θυμίζω ότι οι παρατηρήσεις για τη σωστή θέση ισχύουν για όλες τις μηχανές και όχι μόνο στο Z -καλά άμα πάρω χάρλει ίσως χρειαστεί να βάλω τίποτις επεκτάσεις στο τεπόζιτο για να ακουμπάνε οι αγκώνες όπως θα πηγαίνω ξάπλα.

Στη περίπτωση που οδηγάς πάντα με δύο δάκτυλα στο συμπλέκτη, και ένα (ή δύο στη πόλη ή σε μοτοσακό με αδύναμα φρένα) στο φρένο, το φαινόμενο είναι γενικά πιο έντονο και ευκολότερο να αναγνωριστεί, και να καταπολεμηθεί.

Εγώ που και που τσεκάρω σε στροφές το πόσο χαλαρά είναι τα χέρια (σχεδόν) αφήνοντας πότε το ένα, και πότε το άλλο. :cool: