PDA

View Full Version : Παρέδωσε πνεύμα



staffaki
26/10/2010, 22:48
Έφτασε ο καιρός, αυτή η καταραμένη ώρα και μετά από περίπου 3ο.οοο κου-μου ευλαβικής συντήρησης, το μεκανάκι μου παρέδωσε πνεύμα :bawl: :bawl: :bawl:

Το πιστόνι βαρέθηκε την τόσο μονότονη σχέση του με τον κύλινδρο και είπε να την κάνει για άλλους τόπους :cry:

Πρόκειτε για ένα DERBI 50αρι δίχρονο σαν αυτό εδώ (http://www.derbi.com/int/images/stories/motos/supermotard/senda_xtreme_50SM/Senda%20Xtreme%2050%20Sm_08Blk-Rd_1_web.jpg)

Πάμε στο παρασύνθημα λοιπόν

Τα λεφτά που ζήτησε ο μάστορας για να το φτιάξει μου ακούστηκαν, και νομίζω πως όντως είναι, το λιγότερο υπερβολικά οπότε και Θ.Π.Τ.Α.Μ.
Οπότε και αποφάσισα να παραγγείλω τα πράγματα και να το φτιάξω μόνος μου
Πολλά πράγματα δεν γνωρίζω αλλά όσο να 'ναι πιάνουν τα χέρια μου

Ερωτήσεις λοιπόν:
1)Ο κύλινδρος παίρνει ρεκτιφιέ, και αν ναι, αξίζει κάτι τέτοιο

2)Οι καλές οι χαρακιές έχουν γίνει απο την μεριά της εισαγωγής(νομίζω δηλαδή).Είναι τυχαίο αυτό η κάτι σημαίνει

3)Πως θα τσεκάρω αν υπάρχει και κάποια ακόμη βλάβη(μπιέλα κτλ) αν και το θεωρώ λίγο δύσκολο

4)Το βασικό είναι να βρούμε γιατί κόλλησε ώστε να μην ξανασυμβεί,δηλαδή τι θα πρέπει να τσεκάρω και πως(τρόμπα λαδιού-παραφλού κτλ) πριν το ξαναδέσω

5)Οποιαδήποτε συμβουλή για το δέσιμο είναι παραπάνω από δεκτή και χρήσιμη ;)


Επίσης βρήκα στο ebay αρκετά σετ(όχι εργοστασιακά) που υποτίθεται πως ταιριάζουν αλλά δίνουν διαφορετική διάμετρο πιστονιού(ελάχιστη διαφορά 3-5mm)
Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με αυτά, δηλαδή μπορεί να μην περνάει ο κύλινδρος από τα μπουζόνια και να μην ταιριάζει στην κεφαλή ή απλά μεγαλώνει η χωρητικότητα του κυλίνδρου χωρίς να επηρεάζει κάτι από τα παραπάνω και απλά μικραίνει ο χώρος που κινείται το παραφλου
Επεξήγηση: Όταν μεγαλώνει το χ μεγαλώνει και το χ+a ή όταν μεγαλώνει το χ τότε μικραίνει το a ώστε το x+a να παραμείνει σταθερό(παράδειγμα στην φωτο)


Eυχαριστώ προκαταβολικά:wave2:


216621

staffaki
27/10/2010, 12:42
Κανέεεεεεενας??????? :cry: :cry: :cry:

FZR1000
27/10/2010, 13:03
Πηγαινε τον κυλινδρο σε ενα ρεκτιφιε, πχ στον δρακο και εκει θα σου δωσουν και πιστονι.

Η μπιελα ειναι φυσιολογικο να εχει λιγο τζογο δεξια-αριστερα αλλα καθολου τζογο πανω-κατω.

Εγω στην θεση σου θα εκανα καθε φορα που γεμιζα βενζινη μιξη λαδιου και θα καταργουσα την τρομπα λαδιου.

FZR1000
27/10/2010, 13:07
Με το ρεκτιφιε δεν μικραινει ο χωρος του παραφλου, ουτε υπαρχει προβλημα να μην μπαινει ο κυλινδρος. μονο η διαμετρος του πιστονιου θα αυξηθει κατα 0.5mm αφου θα φαγωθει τοσο το χιτώνιο.

johnpan
27/10/2010, 13:11
θα γελάνε κάποιοι σκύλοι που σου απαντάω εγώ αλλά εκεί καταντήσαμε, οπότε πάμε!
Καταρχήν πόσα λεφτά σου ζήτησε ο μάστορας? Και στις ερωτήσεις σου έχουμε:
1. Θα τον πάρεις στο χέρι και θα πας σε ένα ρεκτιφιέ. Εκεί θα δουν τι μπορεί να γίνει. Πάρε και το πιστόνι μαζί σου μήπως θέλουν να το δουν, γράφει κάτι νούμερα πάνω και θα καταλάβουν.
2. Κάτι σημαίνει αλλά δεν ξέρω τι!
3. Όταν βγάλεις κύλινδρο και πιστόνι θα μετρήσεις ανοχές μπιέλας. Βρες το μάνιουαλ και ένα παχύμετρο ακριβείας και θα σου δείξω πως
4. Πρέπει να τσεκάρεις αν στέλνει λάδι η τρόμπα. Η αντλία νερού θα γυρίζει 99% γιατί παίρνει κίνηση από τον στροφαλοφόρο (μάλλον)
5. Είναι αρκετά πραγματάκια που πρέπει να ξέρεις/προβλέψεις/κάνεις. Για αυτό ξαναρωτάω, μήπως πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μην ασχοληθείς μόνος σου? Θα φας κανα 2μηνο να τρεχεις / ρωτάς / ψάχνεις. Πάντως δες στο youtube υπάρχουν ωραία βιντεάκια για λύσιμο / δέσιμο κλπ "two stroke engine rebuild top end" :beer: :beer:

Καλό ταξίδι! :beer:

staffaki
27/10/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Με το ρεκτιφιε δεν μικραινει ο χωρος του παραφλου, ουτε υπαρχει προβλημα να μην μπαινει ο κυλινδρος. μονο η διαμετρος του πιστονιου θα αυξηθει κατα 0.5mm αφου θα φαγωθει τοσο το χιτώνιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:beer:

Η αλήθεια είναι οτι έχω σαν τελευταία λυση το ρεκτιφιε γιατι δεν βρισκομαι αθηνα και εδω δεν τους
εμπιστεύομαι ιδιαιτέρως :nono:

Αλλα το θέμα είναι ότι και στο ebay που κοίταξα για κιτ 50αριού και οχι υπερκυβισμενα παλι εδινε
διαφορετικη διαμετρο πιστονιου απο αυτο που λεει το μανουαλι:confused: :confused: :confused:

johnpan
27/10/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:beer:

Η αλήθεια είναι οτι έχω σαν τελευταία λυση το ρεκτιφιε γιατι δεν βρισκομαι αθηνα και εδω δεν τους
εμπιστεύομαι ιδιαιτέρως :nono:

Αλλα το θέμα είναι ότι και στο ebay που κοίταξα για κιτ 50αριού και οχι υπερκυβισμενα παλι εδινε
διαφορετικη διαμετρο πιστονιου απο αυτο που λεει το μανουαλι:confused: :confused: :confused:
μπορείς να το στείλεις ταχυδρομικώς για ρεκτιφιέ στην Αθηνα, και όπως είπε και ο φίλος σου το επιστρέφουνε με το κατάλληλο πιστόνι, οπότε γλυτώνεις το ψάξιμο. Να ρωτήσεις και για τις κατάλληλες φλάντζες όμως:wave2:

staffaki
27/10/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
θα γελάνε κάποιοι σκύλοι που σου απαντάω εγώ αλλά εκεί καταντήσαμε, οπότε πάμε!
Καταρχήν πόσα λεφτά σου ζήτησε ο μάστορας? Και στις ερωτήσεις σου έχουμε:
1. Θα τον πάρεις στο χέρι και θα πας σε ένα ρεκτιφιέ. Εκεί θα δουν τι μπορεί να γίνει. Πάρε και το πιστόνι μαζί σου μήπως θέλουν να το δουν, γράφει κάτι νούμερα πάνω και θα καταλάβουν.
2. Κάτι σημαίνει αλλά δεν ξέρω τι!
3. Όταν βγάλεις κύλινδρο και πιστόνι θα μετρήσεις ανοχές μπιέλας. Βρες το μάνιουαλ και ένα παχύμετρο ακριβείας και θα σου δείξω πως
4. Πρέπει να τσεκάρεις αν στέλνει λάδι η τρόμπα. Η αντλία νερού θα γυρίζει 99% γιατί παίρνει κίνηση από τον στροφαλοφόρο (μάλλον)
5. Είναι αρκετά πραγματάκια που πρέπει να ξέρεις/προβλέψεις/κάνεις. Για αυτό ξαναρωτάω, μήπως πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μην ασχοληθείς μόνος σου? Θα φας κανα 2μηνο να τρεχεις / ρωτάς / ψάχνεις. Πάντως δες στο youtube υπάρχουν ωραία βιντεάκια για λύσιμο / δέσιμο κλπ "two stroke engine rebuild top end" :beer: :beer:

Καλό ταξίδι! :beer:

Τhanks a lot για την απαντηση:beer:

Μου ζήτησε περι τα 200+ γιουργια για μεταχειρισμενα πραγματα όμως...ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ...ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ....ΚΟΣΤΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΟ....
Για καινουργια δεν τόλμησα να ρωτησω.. :yuck:
Αυτό ειναι που μου την εδωσε περισσοτερο και ειπα να το φτιαξω μονος μου

Για το ρεκτιφιε τσεκαρε την απαντηση απο πανω
Την τρόμπα πως ακριβως θα την τσεκαρω? Η ντίζα της τουλαχιστον δεν κολλαει...

Η αληθεια ειναι οτι εχω αρχισει να το σκεφτομαι αλλα απο την μια δεν παιζει να του δώσω 200 για μεταχειρισμενα κυλινδροπιστονα και απο την αλλη δεν τον εμπιστευομαι στο να του παω τα πραγματα μονο για τοποθετηση

Εστω και ιντερνετικες.....:beer: :beer: :beer: κερασμενες

staffaki
27/10/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μπορείς να το στείλεις ταχυδρομικώς για ρεκτιφιέ στην Αθηνα, και όπως είπε και ο φίλος σου το επιστρέφουνε με το κατάλληλο πιστόνι, οπότε γλυτώνεις το ψάξιμο. Να ρωτήσεις και για τις κατάλληλες φλάντζες όμως:wave2:

Για στείλε κανα ινφο...καμια τιμουλα στο περιπου....

Και όσο για το καταλληλο πιστονι ειναι δικης τους κατασκευης?

Απλα επειδη δεν ειναι και κανα διαδεδομενο μηχανακι είμαι λιγο δυσπιστος για το αποτελεσμα...

staffaki
27/10/2010, 13:59
Παρτε και μια φωτο απο το πιστονι

staffaki
27/10/2010, 14:03
Ουπςςς...


216676

staffaki
27/10/2010, 14:05
Και μια ο κυλινδρος:cry:


216677

johnpan
27/10/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990

Και όσο για το καταλληλο πιστονι ειναι δικης τους κατασκευης?


Χωρίς παρεξήγηση... Είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις μόνος σου? Έχεις αλλάξει ποτέ μια αλυσίδα, υγρά φρένων, κλπ έχεις ασχοληθεί με πιο απλά πραγματάκια? Είσαι διαθετημένος να μείνεις χωρίς μηχανάκι δε περίπτωση που τα κάνεις σαλάτα?

Στο ρεκτιφιέ δεν κατασκευάζουν πιστόνια. Απλά θα σου βρουν το κατάλληλο πιστόνι για το ρεκτιφιέ που έκαναν.

Υ.Γ. 200 είναι πολλά. Υπάρχουν και άλλοι μάστορες όμως. Βάλε μια ερώτηση στο φόρουμ για καλό μάστορα στην περιοχή σου. :beer:

ktman710
27/10/2010, 14:20
Παρε μια στον Αλεξοπουλο και ρωτα τον. Εγω ειχα στο δικο μου 72αρι κιτ malossi και ουτε που στεναξε ποτε

staffaki
27/10/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Χωρίς παρεξήγηση... Είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις μόνος σου? Έχεις αλλάξει ποτέ μια αλυσίδα, υγρά φρένων, κλπ έχεις ασχοληθεί με πιο απλά πραγματάκια? Είσαι διαθετημένος να μείνεις χωρίς μηχανάκι δε περίπτωση που τα κάνεις σαλάτα?

Στο ρεκτιφιέ δεν κατασκευάζουν πιστόνια. Απλά θα σου βρουν το κατάλληλο πιστόνι για το ρεκτιφιέ που έκαναν.

Υ.Γ. 200 είναι πολλά. Υπάρχουν και άλλοι μάστορες όμως. Βάλε μια ερώτηση στο φόρουμ για καλό μάστορα στην περιοχή σου. :beer:

Οχι βρε τι παρεξηγηση :beer:

Φυσικα και εχω κανει τα παραπανω + τακακια+φιλτρα,λαδια,μπουζι + αλλα ψιλολόγια:D
Ειπαμε είμαι ασχετος αλλα όχι και ετσι :lol: :lol: :lol:

Μα γι αυτο ρωταω, για να μειωσω τις πιθανοτητες να μεινω χωρις μηχανακι...

Ναι γνωριζω οτι σου βρισκουν το καταλληλο αλλα επειδη το μηχανακι δεν ειναι διαδεδομενο γι αυτο φανταστηκα οτι ισως ειναι δικης τους κατασκευης:look: :alien: :look:

staffaki
27/10/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
Παρε μια στον Αλεξοπουλο και ρωτα τον. Εγω ειχα στο δικο μου 72αρι κιτ malossi και ουτε που στεναξε ποτε

Ειναι πολλά τα λεφταααα ktman:cry: :cry: :cry: και δεν τα διαθετω :cry:

Ψάχνω την πιο οικονομικη λυση γιατι ετσι και αλλιως σχετικα συντομως θα παω για κατι μεγαλυτερο οποτε δεν θελω να χωνω ετσι λεφτα που δεν θα ευχαριστηθω κιολας

:beer:

johnpan
27/10/2010, 14:43
Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς και το ψάχνεις. Είναι άλλη η αίσθηση όταν το φτιάχνεις μόνος σου!!!
νομίζω χοντρικά ένα ρεκτιφιέ πάει από 50ε και βλέπουμε

motori2009
27/10/2010, 21:10
το να αλαξεις κυλ/πιστονο σε 2χρονα ειναι ευκολο διοτη δεν θελει χρονισμο.. απλως τις βιδες τις κεφαλης πρεπει να τις σφηξεις οπως λεει το manual για να πατισει καλα ι φλατσα κ αν ιταν δυνατο να δανιζοσουνα ενα ροποκλιδο απο τον μαστορα οστε να την εσφιγγες με την δυναμη που σου λεει το manual..

staffaki
27/10/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
το να αλαξεις κυλ/πιστονο σε 2χρονα ειναι ευκολο διοτη δεν θελει χρονισμο.. απλως τις βιδες τις κεφαλης πρεπει να τις σφηξεις οπως λεει το manual για να πατισει καλα ι φλατσα κ αν ιταν δυνατο να δανιζοσουνα ενα ροποκλιδο απο τον μαστορα οστε να την εσφιγγες με την δυναμη που σου λεει το manual..

Ευκολό για ποιόν?

Για εμένα?
Για εσένα?
Για τον μηχανικό μου?

Είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα :winka:

Σ' ευχαριστώ πάντως για την απάντηση :beer:

motori2009
27/10/2010, 21:57
για εσενα.. :beer:

FRAGISCOS
28/10/2010, 08:17
Φιλε μου καλημερα
Μη κωλονεις δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο.
Οπως σου ειπαν παραπανω,κανε ενα ρεκτιφιε,περνα καινουριο πιστονακι και αφου αγορασεις και φλατζες δεσε το μονος σου
ΠΡΟΣΟΧΗ
Καλο καθαρισμα στις παλιες φλατζες
Να μην μπει το πιστονι αναποδα (οι εγκοπες των ελατηριων κοιτανε ΠΑΝΤΑ εισαγωγη)
Να κουμπωσουν καλα οι ασφαλειες του πυρου.(Τη μια θα τη βαλεις ενω κρατας το πιστονι στο χερι και την αλλη οταν τα εχεις βαλει στη θεση τους και πριν κατεβασεις τον κυλινδρο.Οταν βαζεις τη δευτερη βαλε ενα χαρτι κουζινας γυρω απο τη μπιελα για να μη σου πεσει μεσα)
Σωστο - ομοιομορφο- σφιξιμο στα παξιμαδια της κεφαλης (παντα σφιγγουμε σταυρωτα)
Και τελος σωστη πληρωση του παραφλου.
Πιστευω οτι σε βοηθησα.
Αν δεν καταλαβες κατι η αν θελεις οτιδηποτε στειλε ρωτα.
Καλη επιτυχια και μη φοβασαι :wave2:

johnpan
28/10/2010, 11:04
μελέτησε και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=-FFIWtqU5Zc και μη φοβάσαι:beer:

notakos600
28/10/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μελάτησε και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=-FFIWtqU5Zc και μη φοβάσαι:beer:


+1000

Παρεπιπτόντως, άκρως κατατοπιστικά τα How to στο Youtube. :beer: :beer:

staffaki
28/10/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS
Φιλε μου καλημερα
Μη κωλονεις δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο.
Οπως σου ειπαν παραπανω,κανε ενα ρεκτιφιε,περνα καινουριο πιστονακι και αφου αγορασεις και φλατζες δεσε το μονος σου
ΠΡΟΣΟΧΗ
Καλο καθαρισμα στις παλιες φλατζες
Να μην μπει το πιστονι αναποδα (οι εγκοπες των ελατηριων κοιτανε ΠΑΝΤΑ εισαγωγη)
Να κουμπωσουν καλα οι ασφαλειες του πυρου.(Τη μια θα τη βαλεις ενω κρατας το πιστονι στο χερι και την αλλη οταν τα εχεις βαλει στη θεση τους και πριν κατεβασεις τον κυλινδρο.Οταν βαζεις τη δευτερη βαλε ενα χαρτι κουζινας γυρω απο τη μπιελα για να μη σου πεσει μεσα)
Σωστο - ομοιομορφο- σφιξιμο στα παξιμαδια της κεφαλης (παντα σφιγγουμε σταυρωτα)
Και τελος σωστη πληρωση του παραφλου.
Πιστευω οτι σε βοηθησα.
Αν δεν καταλαβες κατι η αν θελεις οτιδηποτε στειλε ρωτα.
Καλη επιτυχια και μη φοβασαι :wave2:

Ευχαριστώ για την απάντηση :beer:

Το θέμα είναι ότι αυτα που μου λες τα γνωρίζω.Αλλα τα περισσοτερα τα γνωριζω μονο θεωρητικα.

Σιγουρα δεν είναι και τιποτα τρελο αλλα οι λεπτομερειες ειναι που με κολωνουν. :sick:

Συντομως θα παρω μια αποφαση και θα δουμε πως θα βγει....

Καμια πληροφορια για καλο -χωρις να μας πιασουν τον ποπο- πεκτιφιε στην αθηνα?

staffaki
28/10/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μελέτησε και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=-FFIWtqU5Zc και μη φοβάσαι:beer:


thanks a lot :cool:

:beer: :beer: :beer:

airpanos
28/10/2010, 14:36
Εγω θα σου προτεινα να παραγγειλεις πιστονι-κυλινδρο-φλαντζες καινουργια απο
την αντιπροσωπεια για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,ειδικα αν ειναι νικασιλ
ο κυλινδρος.
Αν παλι αποφασισεις ρεκτιφιε ΜΗΝ το στειλεις στο δρακο στο λεω γιατι την εχω πατησει.
Αυτα τα λιγα απο εμενα και οτι αποριες εχεις στη συναρμολογηση εδω ειμαστε:beer:

staffaki
28/10/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Εγω θα σου προτεινα να παραγγειλεις πιστονι-κυλινδρο-φλαντζες καινουργια απο
την αντιπροσωπεια για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,ειδικα αν ειναι νικασιλ
ο κυλινδρος.
Αν παλι αποφασισεις ρεκτιφιε ΜΗΝ το στειλεις στο δρακο στο λεω γιατι την εχω πατησει.
Αυτα τα λιγα απο εμενα και οτι αποριες εχεις στη συναρμολογηση εδω ειμαστε:beer:

Και εγω για γνησια ελεγα αλλα ξεφευγουν πολυ στην τιμη, πολυ ομως αν σκεφτεις οτι μιλαμε και για 50αρι:mad:

Για τον Δρακο η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα οποτε μηπως εχεις να προτεινεις καποιον αλλο?

:beer:

staffaki
28/10/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μελέτησε και αυτό http://www.youtube.com/watch?v=-FFIWtqU5Zc και μη φοβάσαι:beer:

Απορίες:
1) Στο σημειο που λιπαινει την μπιέλα και τον κυλινδρο τι ακριβως χρησιμοποιει?
Κατι λεει για premix αλλα δεν μπορω να καταλαβω...Λαδι μιξης μηπως?

2)Φλαντζόκολλα δεν χρησιμοποιούμε?

reinmeister
28/10/2010, 15:11
δεν ριχνεις μια ματια και σε κατι σαν τα παρακατω?

ψαξτο και περισσοτερο αν θες με search big bore kit η barrel η piston kit...

http://cgi.ebay.co.uk/Big-bore-Barrel-kit-Derbi-Vamos-50-96-98-/220512294089?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item33578e94c9

κι εδω ενα πιο γενικο search...

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=derbi+50+barrel&_sacat=0&_dmpt=UK_Motorcycle_Parts&_odkw=derbi+50+piston+kit&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

airpanos
28/10/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Και εγω για γνησια ελεγα αλλα ξεφευγουν πολυ στην τιμη, πολυ ομως αν σκεφτεις οτι μιλαμε και για 50αρι:mad:

Για τον Δρακο η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα οποτε μηπως εχεις να προτεινεις καποιον αλλο?

:beer:

Για ρεκτιφιε δεν εχω να σου προτεινω,αμα θελεις σωστο μηχανικο να σου στειλω
τηλ. με μυνημα :wave2:

GiannisBlessed
28/10/2010, 15:29
φιλε αν πιανουν τα χερια σου και ασχολησε τοτε μπορεις να προχωρησεις.
μην κανεις ρεκτιφιε καλυτερα...
εγω στην θεση σου θα το εκανα 70-80ρι να παρει και τα πανω του.
το κοστος ειναι το ιδιο με το να το κανεις 50ρι και δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας...
ψαξε κιτακια που ειναι σετ πιστονι-κυλινδρος.
μπορεις να βρεις και με κατω απο 200 σε επωνημη μαρκα.
(αχ θελω το derbi μου πισω!!:bawl: )

staffaki
28/10/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν ριχνεις μια ματια και σε κατι σαν τα παρακατω?

ψαξτο και περισσοτερο αν θες με search big bore kit η barrel η piston kit...

http://cgi.ebay.co.uk/Big-bore-Barrel-kit-Derbi-Vamos-50-96-98-/220512294089?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item33578e94c9

κι εδω ενα πιο γενικο search...

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=derbi+50+barrel&_sacat=0&_dmpt=UK_Motorcycle_Parts&_odkw=derbi+50+piston+kit&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Δεν την εχω αποκλεισει αυτη την λυση και βασικα ηταν και η πρωτη μου σκεψη αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα οτι δινουν σχεδον ολοι δινουν διαφορετικη διαμετρο πιστονιου απο τα γνησια
οποτε και αναρωτιεμαι τι παιζει με τον κυλινδρο και αν θα εχω προβλημα με την τοποθετηση...

Αν εχεις καμια ιδεα για τον αν ο κυλινδρος θα ειναι μεγαλυτερος η μικροτερος αφου λογικα ακολουθει την διαμετρο του πιστονιου....

Και οτι διαβαζα αυτο το δικο σου...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45171
Ασχετο μεν...γνωσεις δε....:wacko:

notakos600
28/10/2010, 15:35
150-200 ευρά αν δεν κάνω λάθος έχει το malossi, κοίταξε κι εδώ:


http://www.malossi.gr/

staffaki
28/10/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
φιλε αν πιανουν τα χερια σου και ασχολησε τοτε μπορεις να προχωρησεις.
μην κανεις ρεκτιφιε καλυτερα...
εγω στην θεση σου θα το εκανα 70-80ρι να παρει και τα πανω του.
το κοστος ειναι το ιδιο με το να το κανεις 50ρι και δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας...
ψαξε κιτακια που ειναι σετ πιστονι-κυλινδρος.
μπορεις να βρεις και με κατω απο 200 σε επωνημη μαρκα.
(αχ θελω το derbi μου πισω!!:bawl: )


Δεν μπορω να πω οτι το κατεχω αλλα δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη....

Με λιγο παιδεμα πιστευω οτι θα τα καταφερω....

Για 80αρι που λες περα απο το οικονομικο που δεν ειναι αμελητεο βεβαια, οταν ηταν ο καιρος να το κανω δεν το εκανα οποτε τωρα που θελω να το δωσω συντομως για κατι μεγαλυτερο θα ειναι πεταμενα λεφτα γιατι ουτε θα το ευχαριστηθω οπως θα ηθελα ουτε προκειται να παρω τα λεφτα της βελτιωσης πισω :wacko:

staffaki
28/10/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
150-200 ευρά αν δεν κάνω λάθος έχει το malossi, κοίταξε κι εδώ:


http://www.malossi.gr/

Μαλλον κανεις λαθος γιατι ξεκιναν απο 300 για 50αρι οποτε δεν με παιρνει με την καμια...

Ευχαριστω παντως:beer:

johnpan
28/10/2010, 22:27
μάθε ποια κιτ από άλλες μάρκες ταιριάζουν στο μοτέρ σου και ψάξε ebay για φτηνά κιτ. Εγώ κάνω τώρα το MTX 50 να πάει 80 με ένα κιτ όλα μέσα, με 100 ευρά!:beer:

staffaki
29/10/2010, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
μάθε ποια κιτ από άλλες μάρκες ταιριάζουν στο μοτέρ σου και ψάξε ebay για φτηνά κιτ. Εγώ κάνω τώρα το MTX 50 να πάει 80 με ένα κιτ όλα μέσα, με 100 ευρά!:beer:

Εκει ειναι και η μεγαλη απορια μου ειτε το φτιαξω μονος μου ειτε στον μηχανικο μου.

Τα ετοιμα κιτ που αφορουν το DERBI μου (τσεκαρισμενο με κωδικους και χρονολογιες) δινουν διαφορετικη διαμετρο πιστονιου απ'αυτη που λεει το μανιουαλ...

Γι'αυτο τον λογο εχω κολλησει ετσι και σπαω το κεφαλι μου να δω τι συμβαινει....
:confused: :confused: :confused:

Αν εχει καποιος ιδεα για το τι συμβαινει και αν θα αντιμετωπισω προβλημα στην τοποθετηση, παραπανω απο ευπροσδεκτη... :beer:

fournas
29/10/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990 Τα ετοιμα κιτ που αφορουν το DERBI μου (τσεκαρισμενο με κωδικους και χρονολογιες) δινουν διαφορετικη διαμετρο πιστονιου απ'αυτη που λεει το μανιουαλ...


ποσα χιλιοστα διαφορα δλδ?

staffaki
29/10/2010, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
ποσα χιλιοστα διαφορα δλδ?

Απο 0,5mm εως 3mm:confused:

fournas
29/10/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Απο 0,5mm εως 3mm:confused:



δεν ειναι προβλημα το 0,5 και το 1 mm

και καινουργιο να παρεις μετα απο 2-3 γυαλισματα θα μεγαλωσουν κατα 0,5 - 1 mm..

staffaki
29/10/2010, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
και καινουργιο να παρεις μετα απο 2-3 γυαλισματα θα μεγαλωσουν κατα 0,5 - 1 mm..

Το εξηγείς λίγο αυτο:confused: :confused: :confused:

Α, και δεν εννοω οτι το πιστονι ειναι μικροτερο ή μεγαλυτερο απο τον κυλινδρο γιατι μιλαμε για κιτ,
απλα φοβαμαι μηπως ολος ο κυλινδρος ειναι διαφορετικος ας πουμε στις τρυπες που περνανε τα μπουζονια :eyepop:

notakos600
29/10/2010, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Το εξηγείς λίγο αυτο:confused: :confused: :confused:

Α, και δεν εννοω οτι το πιστονι ειναι μικροτερο ή μεγαλυτερο απο τον κυλινδρο γιατι μιλαμε για κιτ,
απλα φοβαμαι μηπως ολος ο κυλινδρος ειναι διαφορετικος ας πουμε στις τρυπες που περνανε τα μπουζονια :eyepop:


Ο κύλινδρος για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν μπορεί να μη ταιριάζει με τη καμία.
Ο κύλινδρος ταιριάζει στα μπουζόνια και το πιστόνι στον πείρο, αυτή είναι η έννοια του ''ταιριάζει''.

airpanos
30/10/2010, 13:40
Αν εχει φαει γερο κολλημα καλο ειναι να μετρησεις-τσεκαρεις και τη μπιελα
για τυχον στραβωμα,καθως και τα ρουλεμαν στροφαλου για τζογους,αυτα ειναι
η καρδια του διχρονου κινητηρα.

staffaki
30/10/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Αν εχει φαει γερο κολλημα καλο ειναι να μετρησεις-τσεκαρεις και τη μπιελα
για τυχον στραβωμα,καθως και τα ρουλεμαν στροφαλου για τζογους,αυτα ειναι
η καρδια του διχρονου κινητηρα.


Και φανταζομαι οτι για να τσεκαρουμε τα παραπανω πρεπει να ανοιχτει το μοτερ...Σωστα:confused:

Ειχα την εντυπωση πως γινεται με καποια συγκεκριμενη κινηση της μπιελας ο ελεγχος:sick:

Για πειτε,για πειτε :beer: :beer: :beer:

notakos600
30/10/2010, 14:17
Πέρα-δώθε ναι, αλλά όχι πάνω-κάτω η μπιέλα και να γυρίζει στο ρουλεμάν του στροφάλου ελεύθερα.

GiannisBlessed
30/10/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
δεν ειναι προβλημα το 0,5 και το 1 mm

και καινουργιο να παρεις μετα απο 2-3 γυαλισματα θα μεγαλωσουν κατα 0,5 - 1 mm..

αυτο που λες δεν παιζει.
για μερικα δεκατα του χιλιουστου ναι.
αλλα 1mm ειναι πολυ.

τωρα.
τα κιτ φιλε μου εχουν μεν πιο μεγαλο κυλινδρο εξωτερικα αλλα εχουν πιο λεπτα τοιχοματα συνηθως και κρατανε την ιδια εξωτερικη διαμετρο κυλινδρου και μπουζονιων.
τωρα για το οικονομικο.
η διαφορα στην τιμη αν υπαρχει θα ειναι πολυ μικρη.
αν σκοπευεις να το πουλησεις ειναι καλυτερο να ειναι πιο πολλα κιβικα.(γνωμη μου)

notakos600
30/10/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αν σκοπευεις να το πουλησεις ειναι καλυτερο να ειναι πιο πολλα κιβικα.(γνωμη μου)


Το πείραγμα πολλοί αγάπησαν, τα πειραγμένα ουδείς.

reinmeister
30/10/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
Δεν την εχω αποκλεισει αυτη την λυση και βασικα ηταν και η πρωτη μου σκεψη αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο ειδα οτι δινουν σχεδον ολοι δινουν διαφορετικη διαμετρο πιστονιου απο τα γνησια
οποτε και αναρωτιεμαι τι παιζει με τον κυλινδρο και αν θα εχω προβλημα με την τοποθετηση...

Αν εχεις καμια ιδεα για τον αν ο κυλινδρος θα ειναι μεγαλυτερος η μικροτερος αφου λογικα ακολουθει την διαμετρο του πιστονιου....

Και οτι διαβαζα αυτο το δικο σου...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45171
Ασχετο μεν...γνωσεις δε....:wacko:

το χωροταξικο θεμα δεν πρεπει να σε προβληματιζει με την μεγαλυτερη διαμετρο...απο την στιγμη που κυλινδρος και πιστονι,δινονται για το μοτερ σου εισαι κομπλε...

αν προκυψει προβλημα,θα προκυψει απο κατω...

την μπιελα,ακομη και να την κουνησεις πανω κατω με ολη σου την δυναμη,δεν θα καταλαβεις μικρες φθορες...

θελει πολυ αποτομο κρουστικο φορτιο για να δειξει ,εστω και μπακαλιστικα...

οποτε, η παιρνεις το ρισκο και βαζεις καινουριο κυλινδροπιστονο,η το λυνεις ολο και τσεκαρεις...

motori2009
30/10/2010, 17:59
επισεις κατι δευτερο.. να αντικαταστισεις τον τριβεα του πειρου της μπιελας διοτι θα εχει φθαρει...

staffaki
30/10/2010, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
επισεις κατι δευτερο.. να αντικαταστισεις τον τριβεα του πειρου της μπιελας διοτι θα εχει φθαρει...

αυτο το οδοντωτο παπαρακι εννοεις:confused:


216966

motori2009
30/10/2010, 18:34
ναι..

airpanos
30/10/2010, 18:56
To βελονωτο ρουλεμαν που ειναι στο πανω μερος της μπιελας συνηθως βρισκεται
στο κιτ του κυλινδροπιστονου.
Αν θες να τσεκαρεις το κατω μερος που εδραζει στο στροφαλο για το επιτρεπομενο
κενο(αριστερα-δεξια) που γραφει το μανουαλ,αγοραζεις ενα φιλερ 2-3 ευρω κανει
και μετρας το κενο.
Οπως ειπε και ο νοτακος γυρνα και τη μπιελα με το χερι να δεις οτι γυρναει ομαλα
και χωρις μικροκολληματα.
Αν την κουνησεις πανω-κατω και εχει κενα σιγουρα πρεπει να λυσεις καρτερ
Το ιδιο παει και για τα ρουλεμαν στροφαλου,αν ειναι αρκετα σφιχτα και δεν
δουλευουν σκορπια δεν υπαρχει λογος να ανυσηχεις.


216969

fournas
31/10/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αυτο που λες δεν παιζει.
για μερικα δεκατα του χιλιουστου ναι.
αλλα 1mm ειναι πολυ.

τωρα.
τα κιτ φιλε μου εχουν μεν πιο μεγαλο κυλινδρο εξωτερικα αλλα εχουν πιο λεπτα τοιχοματα συνηθως και κρατανε την ιδια εξωτερικη διαμετρο κυλινδρου και μπουζονιων.
τωρα για το οικονομικο.
η διαφορα στην τιμη αν υπαρχει θα ειναι πολυ μικρη.
αν σκοπευεις να το πουλησεις ειναι καλυτερο να ειναι πιο πολλα κιβικα.(γνωμη μου)





μια χαρα παιζει..

μιλαμε για κιτακι =κυλινδρος+πιστονι , πακετο...

GiannisBlessed
01/11/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
μια χαρα παιζει..

μιλαμε για κιτακι =κυλινδρος+πιστονι , πακετο...

αν οι ανοχες πιστονιου-κυλινδρου ειναι 1mm τοτε θα ειναι κουδουνιστρα.πολυ απλα....
αυτο που λες δεν ειναι γυαλισμα...ειναι κατακρεουργημα

fournas
01/11/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αν οι ανοχες πιστονιου-κυλινδρου ειναι 1mm τοτε θα ειναι κουδουνιστρα.πολυ απλα....
αυτο που λες δεν ειναι γυαλισμα...ειναι κατακρεουργημα




το χωροταξικο θεμα δεν πρεπει να σε προβληματιζει με την μεγαλυτερη διαμετρο...απο την στιγμη που κυλινδρος και πιστονι,δινονται για το μοτερ σου εισαι κομπλε...


ρε παλικαρι τι δεν καταλαβαινεις...δεν λεμε να εχει τζογο 1 mm μεταξυ κυλινδρου και πιστονιου

λεμε το σαν κυβισμος να ειναι κατα 1mm μεγαλυτερο..

:wave2:

GiannisBlessed
18/11/2010, 14:35
e??:confused: :wacko:
λοιπον αν δεν με απαταει η μνημη μου το 50ρακι που ειχα ειχε μια διαμετρο πιστονιου περι τα 39.8-39.9mm και διαδρομη περιπου 40.0mm.
αυτο εδινε 49cc.
μετα εβαλα πιστονι 47mm και ο κυβισμος πηγε στα 69cc
ενω ενας φιλος με 50mm πηγε στα 78.
το πιστονι που λες να ειναι μεγαλυτερο κατα ποσο??1mm??
αυτο θα εδινε περιπου 2cc παραπανω..
τα πιστονια που ειναι ο.25 , ο.5 και 1mm μεγαλυτερα ειναι τα πιστονια "ανοχης" και τα χρησημοποιουμε οταν μετα απο πολλα χιλιομετρα η κολλημα χαρχαλεψει το παλιο πιστονι κανουμε ενα ρεκτιφιεδακι και τα βαζουμε αν δεν θελουμε να ανεβει(πολυ) η χωρητικοτητα του κινητηρα.
αν δεν μας νοιαζει να παμε 20-30cc πανω τοτε παμε σε αφτερμαρκετ κιτ κυλινδρος-πιστονι.
μαλλον με τον ορο γυαλισμα εννοεις το ρεκτιφιε και μετα περασμα πιστονι ανοχης στα +1mm.
παντως αν το κενο αναμεσα στο πιστονι και τον κυλινδρο ειναι 1mm απλα θα ειναι χαρχαλο...αν δουλευει κιολας...
γενικα ανοχες μετραμε σε δεκατα του χιλιοστου μαξιμουμ.

fournas
19/11/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
e??:confused: :wacko:
λοιπον αν δεν με απαταει η μνημη μου το 50ρακι που ειχα ειχε μια διαμετρο πιστονιου περι τα 39.8-39.9mm και διαδρομη περιπου 40.0mm.
αυτο εδινε 49cc.
μετα εβαλα πιστονι 47mm και ο κυβισμος πηγε στα 69cc
ενω ενας φιλος με 50mm πηγε στα 78.
το πιστονι που λες να ειναι μεγαλυτερο κατα ποσο??1mm??
αυτο θα εδινε περιπου 2cc παραπανω..
τα πιστονια που ειναι ο.25 , ο.5 και 1mm μεγαλυτερα ειναι τα πιστονια "ανοχης" και τα χρησημοποιουμε οταν μετα απο πολλα χιλιομετρα η κολλημα χαρχαλεψει το παλιο πιστονι κανουμε ενα ρεκτιφιεδακι και τα βαζουμε αν δεν θελουμε να ανεβει(πολυ) η χωρητικοτητα του κινητηρα.
αν δεν μας νοιαζει να παμε 20-30cc πανω τοτε παμε σε αφτερμαρκετ κιτ κυλινδρος-πιστονι.
μαλλον με τον ορο γυαλισμα εννοεις το ρεκτιφιε και μετα περασμα πιστονι ανοχης στα +1mm.
παντως αν το κενο αναμεσα στο πιστονι και τον κυλινδρο ειναι 1mm απλα θα ειναι χαρχαλο...αν δουλευει κιολας...
γενικα ανοχες μετραμε σε δεκατα του χιλιοστου μαξιμουμ.







ρε παλικαρι τι δεν καταλαβαινεις...δεν λεμε να εχει τζογο 1 mm μεταξυ κυλινδρου και πιστονιου

λεμε το σαν κυβισμος να ειναι κατα 1mm μεγαλυτερο..





:rolleyes:

airpanos
19/11/2010, 13:19
...Kαι για την ιστορια να αναφερω οτι οσο μεγαλωνει ο κυβισμος αυξανονται
και οι ανοχες πιστονιου-κυλινδρου.
Αλλες ανοχες εχει ενα 50αρι και αλλες ενα 80αρι(με μικρη αλλα σημαντικη διαφορα)