PDA

View Full Version : How Much Does It Cost to Leave Your Computer On



SpeakeasyBlues
27/10/2010, 19:28
Δεν ειναι οτι δεν κοιμοσασταν το βραδυ απο αγωνια να το μαθετε, αλλα λεμε...


If you're reading this right now, you're using a computer, and, if you're anything like me, sometimes your computer gets left on. So, what does it cost to leave it running while you run to the grocery store or chat with your sister on the phone? Jeff Atwood, who writes the blog Coding Horror, posted a piece crunching some numbers for computer energy use -- between his server & home theater PC, he has at least two on, all the time. He figures that his server costs about $16 per month, which doesn't sound like a huge number, but that adds up to $200 each year -- yikes! So, how do you keep it down? A couple quick 'n easy things will make a big difference: configure your hard drive (and monitor) to sleep after a few minutes of inactivity, upgrade to a more efficient power supply, and perhaps the biggest one, unplug it (or put it on a power strip and pull the plug on that) when it isn't in use. Phantom power (or vampire power) can add ten or twenty percent to your electricity use, just for sitting there! Read the full article for more details, and don't let your PC run up your energy bill.

http://www.sustainablestyle.org/blog/tips

BLACKGAS
27/10/2010, 20:30
Mr. SpeakeasyBlues,

What is your real relationship with Mrs Tina Mpirmpili? Is the Freud theory has to do anything about it?

Yours sincerely
BLACKGAS

:wave2:

P.S. Thank you Mr. AUFGEBRACHT :beer:

AUFGEBRACHT
27/10/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Mr. SpeakeasyBlues,

What is your real relationship with Mrs Tina Mpirmpili? Is the Froid theory has to do anything about it?

Yours sincerely
BLACKGAS

:wave2:


Προφέρεται Φρόϋντ αλλά γράφεται Freud

Εχετλαίος
27/10/2010, 20:41
Eγώ πάλι θα έλεγα να υπολογίσετε πόσες ημέρες ή και χρόνια από τη ζωή σας περνάτε κάνοντας πράγματα ανούσια (πχ εργασία, ύπνος, τουαλέτα, οδήγηση, κολλημένοι στην κίνηση κτλ κτλ κτλ).
Ζήτημα είναι να μένουν καθαρά καμιά 10αριά χρόνια νιότης που μπορεί κανείς να κάνει το δικό του θέλω!
(Συγνώμη για το spam)
:wave2:

BLACKGAS
27/10/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Eγώ πάλι θα έλεγα να υπολογίσετε πόσες ημέρες ή και χρόνια από τη ζωή σας περνάτε κάνοντας πράγματα ανούσια (πχ εργασία, ύπνος, τουαλέτα, οδήγηση, κολλημένοι στην κίνηση κτλ κτλ κτλ).
Ζήτημα είναι να μένουν καθαρά καμιά 10αριά χρόνια νιότης που μπορεί κανείς να κάνει το δικό του θέλω!
(Συγνώμη για το spam)
:wave2:

Εκτός αν κάνεις συνδιασμούς. Πχ. ύπνος στην εργασία, φορητή WC στο αμάξι κλπ. Αυξάνεις τον παραγωγικό χρόνο κατά 50%.:lol:
Συγγνώμη για το spam X 2
:wave2:

foogr01
27/10/2010, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Εκτός αν κάνεις συνδιασμούς. Πχ. ύπνος στην εργασία , φορητή WC στο αμάξι κλπ. Αυξάνεις τον παραγωγικό χρόνο κατά 50%.:lol:
Συγγνώμη για το spam X 2
:wave2:

Ωραίος !!! :rotflmao: :beer: :beer:

Akatanomastos
27/10/2010, 21:47
βασικα


ο μονος τροπος για να αναπληρωσεις τον χαμενο χρονο ειναι


σεξ στην δουλεια
σεξ στο σπιτι
σεξ στην βολτα
σεξ στον υπνο-ονειρα

κλπ κλπ


:smokin:

Aggelos_SV
27/10/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
βασικα


ο μονος τροπος για να αναπληρωσεις τον χαμενο χρονο ειναι


σεξ στην δουλεια
σεξ στο σπιτι
σεξ στην βολτα
σεξ στον υπνο-ονειρα

κλπ κλπ


:smokin:


:a23: :a23:

Διευκρίνησε μόνο ότι εννοείς σεξ με άλλο άτομο για να μην παρασύρονται μερικοί μερικοί...:a31:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
27/10/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV


Διευκρίνησε μόνο ότι εννοείς σεξ με άλλο άτομο για να μην παρασύρονται μερικοί μερικοί...:a31:




και αυτο χρησιμο ειναι,



οι κακες συνηθειες δεν κοβοντε ποτε:bigcry: :bawl: :bigcry:

ADVENTURAZ
28/10/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και αυτο χρησιμο ειναι,



οι κακες συνηθειες δεν κοβοντε ποτε:bigcry: :bawl: :bigcry:

+1

Αν πετύχει η :a31: τύφλα να`χει το g@misi!:a024:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fotisdragon
28/10/2010, 01:28
Speakeasy,
απο τότε που άλλαξα τροφοδοτικό και έκανα crossfire το είχα μια περιέργεια να δώ αν καίω πολύ... Συμπτωματικά, μόλις τη προηγούμενη εβδομάδα έκατσα να το υπολογίσω στο περίπου...
Κατέληξα πως αν ο υπολογιστής είναι σε full load 24/7, καίει κάπου στα 0,50Ε την ημέρα... Βάλε και τις 2 ο8όνες αναμμένες, αντε να πηγαίνει 0.8...
Δηλαδή γύρω στο 30ρι στο λογαριασμό της Δ.Ε.Η., αλλά το pc ούτε μένει αναμμένος όλη την ώρα, ούτε παίζω παιχνίδια συνέχεια, τη πιο πολύ ώρα σερφάρω/χαζεύω... Καλά είμαι πιστεύω...
Μη κοιτάτε δηλαδή πόσα W είναι ένα τροφοδοτικό, ένας μέσος υπολογιστής σε φόρτο "τραβάει" γυρω στα 400, τα παραπάνω τα θές για σταθερότητα...
Την οθόνη δηλαδή αν κλείνετε και αφήνετε το pc να κατεβάζει (όπως κάνω εγώ), μή φοβάστε καθόλου... Πιο πολύ ίσως καίει το φώς στο σαλόνι σας...
:wave2:

SpeakeasyBlues
28/10/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon
Speakeasy,
απο τότε που άλλαξα τροφοδοτικό και έκανα crossfire το είχα μια περιέργεια να δώ αν καίω πολύ... Συμπτωματικά, μόλις τη προηγούμενη εβδομάδα έκατσα να το υπολογίσω στο περίπου...
Κατέληξα πως αν ο υπολογιστής είναι σε full load 24/7, καίει κάπου στα 0,50Ε την ημέρα... Βάλε και τις 2 ο8όνες αναμμένες, αντε να πηγαίνει 0.8...
Δηλαδή γύρω στο 30ρι στο λογαριασμό της Δ.Ε.Η., αλλά το pc ούτε μένει αναμμένος όλη την ώρα, ούτε παίζω παιχνίδια συνέχεια, τη πιο πολύ ώρα σερφάρω/χαζεύω... Καλά είμαι πιστεύω...
Μη κοιτάτε δηλαδή πόσα W είναι ένα τροφοδοτικό, ένας μέσος υπολογιστής σε φόρτο "τραβάει" γυρω στα 400, τα παραπάνω τα θές για σταθερότητα...
Την οθόνη δηλαδή αν κλείνετε και αφήνετε το pc να κατεβάζει (όπως κάνω εγώ), μή φοβάστε καθόλου... Πιο πολύ ίσως καίει το φώς στο σαλόνι σας...
:wave2:


Καλημερα, δεν αμφιβαλω για τους υπολογισμους σου, ουτε θα μπορουσα, απλα το εβαλα σαν μια απορια εσωτερικου περισσοτερου μονολογου και οχι ουσιας.
Και να σου πω και αλλη μια τετοια απορια?
Ποιος φτιαχνει τις πινακιδες Οδικης Σημανσης, τοσα χρονια...:wacko:

atom_smasher
28/10/2010, 09:36
Ανοιχτός ο υπολογιστης και καμία αλλη συσκευη στο σπιτι και ο μετρητης δεν προχωραγε ουτε χιλιοστο. Βεβαια αυτο δεν το χω δει ποτε στην Ελλαδα...

mikros boudas
28/10/2010, 10:13
παντως εγω απ'οταν σερφαρω(δλδ το βασικο που εκανα με το πισι) μονο απο το λαπτοπ,ειδα διαφορα 3-4 ευρω σταθερα στην ΔΕΗ(1,5 χρονο τωρα)

Akatanomastos
28/10/2010, 11:41
παντως τα 30 ευρω το μηνα που αναφερθηκαν παραπανω μου φαινοντε υπερβολικα.

επισης ο υπολογιστης οταν τον αφησεις χωρις να κανει τιποτα μπαινει στο sleep mode και η οθονη μαυριζει

οποτε εικάζω οτι το mode αυτο υπαρχει για να μικραινει κατα πολυ την χρεωση

Ichigo
28/10/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon

Μη κοιτάτε δηλαδή πόσα W είναι ένα τροφοδοτικό, ένας μέσος υπολογιστής σε φόρτο "τραβάει" γυρω στα 400, τα παραπάνω τα θές για σταθερότητα...


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Φιλαράκι άμα είναι να τραβάει τόσα σε 100% workload ένας Η/Υ την κάτσαμε τη βάρκα :rolleyes: Εκτός και αν θεωρείς μέσο Η/Υ κανα σύστημα με 4 GPUs και κανά 2 xeon CPUs έτσι να του βρίσκονται πρόχειροι!! :hypnotize

fotisdragon
29/10/2010, 06:15
Ακατανόμαστε, μίλησα για υπολογισμό με τον υπολογιστή σε full load 24 ώρες τη μέρα 7 μέρες τη βδομάδα... κάτι το οποίο απλά δε παίζει, εδώ σε παιχνίδια δε ζορίζεται... Λόγικο είναι να ακούγονται πολλά τα 30/μήνα, αλλά ακόμα κ έτσι εγώ πιστεύω θα τα έδινα. Ά, το sleep mode αν θές το ενεργοποιείς, εγώ πάλι δε βρίσκω νόημα, όταν είναι το κλείνω και τέλος. Όπως και η οθόνη, το θέμα δεν είναι να μαυρίσει, μια τρύπα στο νερό κάνεις, το θέμα είναι να κλείσει, για να μη κρατιέται ζεστή η λυχνία της.
Ingenius, ίσως και να είπα πολλά. Εγώ , αν θυμάμαι καλά, με τον Χ4 965 ΒΕ πάνω και 2x5770, τράβαγα κάπου στο 500 (full load λέμε ε; Πολύ δύσκολο και σπάνιο σενάριο δηλαδή!). Το τροφοδοτικό μου είναι 850ρι, πρίν είχα ενα 500ρι, και στην αρχή φοβόμουν μήπως καίει τα αντερά του, αλλά ξαναλέω, το πόσα W έιναι ένα τροφοδοτικό δε σημαίνει οτι τα καίει μόνο επειδή ο η/υ είναι ανοιχτός. Τελικά δεν είδα διαφορά.
Αυτιά.... :)

argy_kap
29/10/2010, 10:50
Τα APC UPS που έχω σε όλα τα PC & Server έχουν ένδειξη Watt. Το PC του γραφείου μου κάει 130 με 140 Watt. Βέβαια δεν κάνει και πολλά (mail, .xls, internet).

Ο Server μου μαζί με ένα Linux firewall/vpn server που είναι ανοιχτά 24/7 χωρίς οθόνη καίνε 190 μέχρι 200 watt.

Καλά είναι νομίζω....

georgio
29/10/2010, 11:30
Αυτό που μας αφορά είναι το idle power consumption. Σε full load χαίρω πολύ, θα κάψει αλλά εσύ του το ζητάς. Αν ήθελες ας έπαιρνες πιο "αδύναμο" υπολογιστή. Εκτός του ότι είναι πολύ λίγος ο χρόνος που βρίσκεται σε full load ή κοντά σε αυτό.

Οι σχεδιαστές υπολογιστών κάνουν πολύ δουλειά και εξοικονομούν ενέργεια από όπου μπορούν. Οι σύγχονοι επεξεργαστές δεν έχουν σταθερό ρολόι (αυτό με τα GHz) το μεταβάλλουν ανάλογα με τις απαιτήσεις, οι σκληροί δίσκοι ρίχνουν τις στροφές τους όταν δεν χρειάζεται κλπ.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα αυτά συν η τρομερή κατανάλωση του σκάρτου Watt από το καμπάκι της τηλεόρασης, του βίντεο κλπ είναι λίγο παπαρολογίες. Μια που θα βάλουμε να βράσουμε ένα αβγό και μια που τα υπερκαλύψαμε όλα για τον υπόλοιπο μήνα.

Αν θέλετε να κάνετε οικονομία σβήνετε τα φώτα στα δωμάτια που δεν είστε, βάλτε λάμπες φθορισμού και πετάξτε του αλογόνου που δεν ξέρουν τι καίνε και καίγονται σα σπίρτα, σβήστε το φούρνο 5-10 λεπτά πριν ετοιμαστεί το φαΐ, μην αφήνετε το θερμοσίφωνα αναμμένο χωρίς λόγο, κλείνετε τα παράθυρα όταν βάζετε καλοριφέρ ή κλιματιστικό και τα ξαναλέμε. :winka: