PDA

View Full Version : Φορτιστής από Lidil ultimate speed Παρατηρήσεις



kostas_1100gs
28/10/2010, 13:32
Λόγω ότι το Bmw έχει θέμα με την παταρία, έπερνα πολλές φορές από φίλο τον φορτιστή του (από το lidl) και φόρτιζα την μηχανή. Έτσι πολύ ευχαριστημένος, τώρα που έβγαλε πάλι τον ίδιο φορτιστή http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_7860.htm στα 20ε ευρώ τον αγόρασα και εγώ. Η διαφορά με τον παλιό είναι στα ``αυτάκια`` δεν έχουν λάστιχο αλλά σκληρό πλαστικό, και λίγο διαφωρετικά λεντ.
Βάζοντάς τον χθες να φορτίσει, έπειτα από 1 λεπτό έδειξε γεμάτη παταρία!!! Λίγο περίεργο μου φάνηκε αλλά δεν έδωσα βάση. Μιλούσα με έναν φίλο μου και μου είπε και αυτός ακριβως το ίδιο. Ότι του έδειξε γεμάτη παταρία σε φόρτιση και στηην εκκίνηση, να το abs θέμα.
Τι να γίνεται, να έχει άλλη λειτουργία ή όλη η παρτίδα να έχει κάποιο πρόβλημα?
Έχε άλλος άποψη από τον φορτιστή?

ΖΕΥΣ
28/10/2010, 13:39
Kαι στην δικη μου μπαταρια μετα απο 5 λεπτα εδειξε πληρη φορτιση

kostas_1100gs
28/10/2010, 13:56
Λες όλη η παρτίδα, να είναι <<άρωστη>>?

CBRIDHS
28/10/2010, 15:31
εμένα σε 10 δευτερόλεπτα.....αλλά αν κ έχω μία υποψία ότι η μπαταρία παρέδωσε πνεύμα,θα την αφήσω μία μέρα να φορτίζει για να δω αποτελέσματα....

KIMONAS
28/10/2010, 15:51
Και εδω τα ιδια,μετα απο 15 λεπτα οτι εχει γεμισει η μπαταρια.

Arxagelos
28/10/2010, 16:02
Μετρήστε πρώτα την μπαταρία σας να δείτε πόσα volt βγάζει.
Μετέπειτα βάλτε τον φορτιστή και αφήστε τον κάποιες ώρες πάνω και ας περνάει αυτόματα σε συντήρηση. Ξαναμετρήστε τα volt μετά απο κανα μισάωρο αφού βγάλετε τον φορτιστή .
Έχετε κατα νου οτι όταν μια μπαταρία ξεφορτησει τελείως χάνει ενα 10-15% της χωρητικότητας της γιατί κολλάνε τα στοιχεία.
Συμβουλευτείτε τον παρακάτω πίνακα για να δείτε πόσο ζωή έχει ακόμα η μπαταρία σας.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109630&perpage=&pagenumber=3

KIMONAS
28/10/2010, 16:04
Επισης μετρησα με πολυμετρο την εξοδο του φορτιστη και βγαζει 13,5 αντι για 14,2 οπως γραφει στο μανιουαλ του.

edit:Ποιον πινακα?

contravener
28/10/2010, 17:37
και σε μένα το ίδιο έκανε ο συγκεκριμένος, μετά απο λίγο έδειξε πλήρη φόρτιση...

kostas_1100gs
28/10/2010, 18:14
Ο παλιός περνούσε 'επειτα στην θέση σταντ μπάι. Αυτός παραμένει στην ένδειξη, γεμάτη παταρία. Αυτη η θέση είναι συντήρηση?

Arxagelos
28/10/2010, 18:25
standby μπαίνει ο φορτιστής στην αρχή όταν τον συνδέσεις στο ρεύμα μέχρι να διαλέξεις mode, όταν απο το λαμπάκι που δείχνει μισογεμάτη την μπαταρία(διαδικασία φόρτισης) περνάει στο λαμπάκι που την δείχνει γεμάτη(φόρτιση διατήρησης για γεματες μπαταρίες) έχει μπει σε συντήρηση.
Στο manual μέσα γράφει οτι ακόμα και οταν ο φορτιστής περάσει σε λειτουργία συντήρησης φορτίζετε κανονικά η μπαταρία.

kostas_1100gs
28/10/2010, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
standby μπαίνει ο φορτιστής στην αρχή όταν τον συνδέσεις στο ρεύμα μέχρι να διαλέξεις mode, όταν απο το λαμπάκι που δείχνει μισογεμάτη την μπαταρία(διαδικασία φόρτισης) περνάει στο λαμπάκι που την δείχνει γεμάτη(φόρτιση διατήρησης για γεματες μπαταρίες) έχει μπει σε συντήρηση.
Στο manual μέσα γράφει οτι ακόμα και οταν ο φορτιστής περάσει σε λειτουργία συντήρησης φορτίζετε κανονικά η μπαταρία.
οκ σε ευχαριστώ.

kostas_1100gs
30/10/2010, 17:32
Στην ένδειξη κρύο (*) το έβαλα σε παταρία με 104αη (σε μηχανημα). Στην ένδειξη αουτο την πάλευε 20 ώρες και το άλλαξα. Καλά έκανα?

OldMan
02/11/2010, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Στην ένδειξη κρύο (*) το έβαλα σε παταρία με 104αη (σε μηχανημα).
Κάποιος από τους δυο μας έχει πάθει ένα ελαφρύ εγκεφαλικό ... :alien:

klab
18/11/2010, 21:35
Ξέχασα τον διακόπτη ανοιχτό με τα φώτα αναμένα και έπεσε η μπαταρία εντελώς.
Έβαλα μπροστά με λίγο σπρώξιμο και οδηγώντας μερικές ημέρες έδειξε ότι ήταν οκ, καθώς έπαιρνε μπροστά με την μίζα.
Προχθές πάτησα μίζα και μου έσβησε, δοκιμάζω 2η φορά να μιζάρω και κλάταρε η μπαταρία, οπότε την πήγα σπίτι και κοτσάρισα τον φορτιστή του Lidl.
Με το που τον ενεργοποίησα και επέλεξα την λειτουργία φόρτισης μετά από 1 δευτερόλεπτο μου έδειξε ότι ήταν γεμάτη.
Σαφέστατα δεν ήταν και την άφησα πάνω στον φορτιστή 1 ολόκληρη ημέρα, μπας και γεμίσει.
Την έβαλα πάνω σήμερα........καπούτ ελάχιστο ρεύμα ίσα να ανάψουν τα φώτα.
Κλασικά σπρώχνω παίρνει μπροστά και από εκείνη την ώρα δουλεύει η μπαταρία μία χαρά.
Πρέπει να την άναψα έσβησα πάνω από 10 φορές σήμερα και παίρνει πρόθυμα μπρος.

Η ερώτηση μου είναι εάν είναι πολύ λίγο το ρεύμα που έχει απομείνει στην μπαταρία, μήπως δημιουργεί θέμα στον φορτιστή ώστε να μην αναγνωρίζει σωστά την κατάσταση της για να φορτίσει ;

Υπάρχει ένα minimum ρεύματος που πρέπει να βάλω την μπαταρία να φορτίσει για να γίνει σωστά ;

ΥΓ Πολύμετρο δεν έχω και ούτε ξέρω να δουλεύω τέτοια ψιψιψίνια

OldMan
19/11/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από klab
Η ερώτηση μου είναι εάν είναι πολύ λίγο το ρεύμα που έχει απομείνει στην μπαταρία, μήπως δημιουργεί θέμα στον φορτιστή ώστε να μην αναγνωρίζει σωστά την κατάσταση της για να φορτίσει ;
Ίσα ίσα, το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται ...

Όλες αυτές οι @ρχιδιές (διότι περί @χιδιών πρόκειται) δουλεύουν με ένα διπλό τελεστικό σαν συγκριτή τάσης και ρεύματος...

Αυτό το - υπέροχο κατά τα άλλα - ψιψιψίνι χρειάζεται ένα ελάχιστο ρεύμα στις μη αναστρέφουσες εισόδους του για να κάνει την δουλειά του, το οποίο ρεύμα το παίρνει από το κύκλωμα φόρτισης...

Μια άδεια μπαταρία "τραβάει" μεγάλο αρχικό ρεύμα φόρτισης "γονατίζοντας" την τάση του φορτιστή (λόγω περιορισμένης ισχύος του τροφοδοτικού) με αποοτέλεσμα να μην πηγαίνει το απαιτούμενο ρεύμα στον συγκριτή, όπερ και αυτός νομίζει ότι η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη και πάει αυτόματα σε φάση stand-by...

Υ.Γ.
Σε αυτά τα ψιψιψίνια, το μόνο που μπορείς να κάνεις (αν δεν θέλεις να επέμβεις στο εσωτερικό τους) είναι να φορτίσεις λίγο την μπαταρία και μετά να την βάλεις στον συγκεκριμένο φορτιστή...

klab
19/11/2010, 13:42
Σε ευχαριστώ πολύ oldman :) έχεις απόλυτο δίκιο.

Το γράφει στο manual και δεν το είχα προσέξει προηγουμένως καθώς είναι γραμμένο σχεδόν στην τελευταία σελίδα, θέλει η μπαταρία να έχει ελάχιστη τάση 7,5 volt για να πάρει μπροστά ο φορτιστής.

Η μπαταρία του CB μου σε ευχαριστεί :D

lamoun
19/11/2010, 14:30
Βασικά ας το σβήσω μη πάθει κανείς τίποτα..

RIFF RAFF
16/12/2010, 21:42
σημερα πηγα να φορτισω την μπατ απο τη μοτο μου με εναν ιδιο φορτιστη
μαρκας tevion απο τα aldi.
η μπατ ηταν σχεδον γεματη(ακινησια 10 ημερων)αλλα με το που αρχισε η φορτιση
αμεσος εδειξε οτι φορτισε.
το ξαναβαλα και παλι το ιδιο.
μετα χρησιμοποιησα ενα μικρο φορτιστη της saito που ειχα αγορασει παλια,και φορτισε κανονικα την μπατ για κανα μισαωρο.
το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι εδωσα τσαμπα το 20αρικο για το φορτιστη της aldi.
παιζει να συμβαινει κατι αλλο????

DrBig
16/12/2010, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIFF RAFF
σημερα πηγα να φορτισω την μπατ απο τη μοτο μου με εναν ιδιο φορτιστη
μαρκας tevion απο τα aldi.
ολα καλα μεχρι εδω!

η μπατ ηταν σχεδον γεματη(ακινησια 10 ημερων)αλλα με το που αρχισε η φορτιση
αμεσος εδειξε οτι φορτισε.
δεν ειναι επομενο αφου ηταν ηδη φορτισμενη?

το ξαναβαλα και παλι το ιδιο.
μια χαρα!

μετα χρησιμοποιησα ενα μικρο φορτιστη της saito που ειχα αγορασει παλια,και φορτισε κανονικα την μπατ για κανα μισαωρο.
δηλαδη τι εκανε αυτος ο φορτιστης περαν του οτι εδειξε οτι φορτιζει? Μετρησες κατι με καποιο οργανο?

το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι εδωσα τσαμπα το 20αρικο για το φορτιστη της aldi.
παιζει να συμβαινει κατι αλλο????
Παιζει, αλλα το 'πειραμα' που εκανες δεν σου επιτρεπει να βγαλεις αυτο το συμπερασμα!

soter3gm
16/12/2010, 22:07
Αυτό το πράγμα από τα Lidl Δεν είναι φορτιστής αλλά συντηρητής.
Αν έχει παίσει η μπαταρία σας ,,,κλάφτα Χαράλαμπε
Φορτιστής παλμικός κοστίζει από 60? και πάνω
Ένας τέτοιος είναι και ο CTEK MULTI XS 4003
οι φορτιστές αυτοί δίδονται και στα Mercedes για να φορτίζουν όταν έχει πάγο στη Γερμανία
http://www.discount-marine.co.nz/shop/images/xs4003-1.JPG

RIFF RAFF
16/12/2010, 22:09
πιστευα οτι το μηχανημα απο τα aldi θα φορτισει εστω και για λιγο την μπατ μου.
δεν εχω μετρητη να κανω μετρησεις,αλλα νομιζω οτι με 10 μερες ακινησιας και με τοσο κρυο
θα φορτιζε πιο πολυ ωρα!!!!
μπορει να ειμαι λαθος αλλα πρωτη φορα εβαλα μπατ στο μηχανιμα αυτο και ξενερωσα που δεν ειχα εστω και λιγη φορτιση.
μπορει να μην ξεφορτισε η μπατ μου καθολου.
ή απλα να πηγαν χαμενα τα χρηματα.

DrBig
16/12/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Αυτό το πράγμα από τα Lidl Δεν είναι φορτιστής αλλά συντηρητής.
Αν έχει παίσει η μπαταρία σας ,,,κλάφτα Χαράλαμπε
Φορτιστής παλμικός κοστίζει από 60? και πάνω
Ένας τέτοιος είναι και ο CTEK MULTI XS 4003
οι φορτιστές αυτοί δίδονται και στα Mercedes για να φορτίζουν όταν έχει πάγο στη Γερμανία
http://www.discount-marine.co.nz/shop/images/xs4003-1.JPG

Αν θυμαμαι καλα, εχει τη δυνατοτητα παλμικης φορτισης...

route 66
17/12/2010, 06:33
Πάντως ο παλιός φορτιστής από τα LIDL δουλέυει μιά χαρά,καί ταλείως άδεια να είναι η μπαταρία την φορτίζει

Bowleno
17/12/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Εγω που θελω να επεμβω στο εσωτερικο του φορτιστη για να μην παει χαμενος,υπαρχει κατι που μπορω να κανω?


βάψε τον μπλε και.....:p

Bowleno
17/12/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Εγω που θελω να επεμβω στο εσωτερικο του φορτιστη για να μην παει χαμενος,υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

βάψε τον μπλε και... :p

OldMan
17/12/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Εγω που θελω να επεμβω στο εσωτερικο του φορτιστη για να μην παει χαμενος,υπαρχει κατι που μπορω να κανω?
Για να ρωτάς σημαίνει ότι και να σου προτείνω / σχεδιάσω κάτι δεν θα μπορέσεις να το φέρεις σε πέρας (και δεν νομίζω να υπάρχει και το ηλεκτρονικό σχέδιο του κυκλώματος)... :(

Μια απλή λύση είναι να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω από τα 11.8 Volts (προσωπική εκτίμηση) πριν την βάλεις στον φορτιστή...

OldMan
17/12/2010, 09:30
Καλά έχει μαμηθεί ο Δίας με τα ποσταρίσματα και τις ώρες ..:smokin:

KIMONAS
17/12/2010, 09:56
Παιδια,ο καινουργιος φορτιστης απο το lidl που αγορασα πριν απο κανα εναμιση μηνα περιπου ειναι απατη.
Εμεινε απο μπαταρια η κοπελλα μου σε ενα αυτοκινητο.Γυριζε μεν η μιζα αλλα οχι με αρκετη δυναμη ωστε να παρει μπρος και ο κινητηρας.Ευκαιρια σκεφτηκα εγω να δοκιμασω και τον φορτιστη.
Στο mode για το αυτοκινητο φορτισε περιπου 3 ωρες και μετα περασε στο σταδιο συντηρησης η παλμων.
Μετα απο καποια ωρα περασε μονο του στο off.
Τον εβαλα πανω στο αυτοκινητο.....τιποτα...μια απο τα ιδια...
Φωναξαμε την οδικη βοηθεια οπου με ενα booster μαλλον,ο κινητηρας πηρε μπροστα αμεσως.
Μετα απο βολτιτσα 30 λεπτων η μπαταρια ειχε φορτισει απο το αυτοκινητο και επαιρνε μετα μονο του χωρις εξωτερικη βοηθεια..
Αρα ο φορτιστης ειναι για τον π.......
Καλυτερα να προτιμησετε κατι ισως πιο ακριβο αλλα εγγυημενα οτι θα κανει δουλεια..
Απο οσο καταλαβα ο φορτιστης του lidl κοβει πολυ γρηγορα την φορτιση και η μπαταρια δεν εχει προλαβει να γεμισει.
Αυτες οι εντυπωσεις απο μενα..
Εκατσα και τα εγραψα μην την πατησει και κανενας αλλος.

KIMONAS
17/12/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ίσα ίσα, το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται ...

Όλες αυτές οι @ρχιδιές (διότι περί @χιδιών πρόκειται) δουλεύουν με ένα διπλό τελεστικό σαν συγκριτή τάσης και ρεύματος...

Αυτό το - υπέροχο κατά τα άλλα - ψιψιψίνι χρειάζεται ένα ελάχιστο ρεύμα στις μη αναστρέφουσες εισόδους του για να κάνει την δουλειά του, το οποίο ρεύμα το παίρνει από το κύκλωμα φόρτισης...

Μια άδεια μπαταρία "τραβάει" μεγάλο αρχικό ρεύμα φόρτισης "γονατίζοντας" την τάση του φορτιστή (λόγω περιορισμένης ισχύος του τροφοδοτικού) με αποοτέλεσμα να μην πηγαίνει το απαιτούμενο ρεύμα στον συγκριτή, όπερ και αυτός νομίζει ότι η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη και πάει αυτόματα σε φάση stand-by...

Υ.Γ.
Σε αυτά τα ψιψιψίνια, το μόνο που μπορείς να κάνεις (αν δεν θέλεις να επέμβεις στο εσωτερικό τους) είναι να φορτίσεις λίγο την μπαταρία και μετά να την βάλεις στον συγκεκριμένο φορτιστή...

Εγω που θελω να επεμβω στο εσωτερικο του φορτιστη για να μην παει χαμενος,υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

KIMONAS
17/12/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να ρωτάς σημαίνει ότι και να σου προτείνω / σχεδιάσω κάτι δεν θα μπορέσεις να το φέρεις σε πέρας (και δεν νομίζω να υπάρχει και το ηλεκτρονικό σχέδιο του κυκλώματος)... :(

Μια απλή λύση είναι να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω από τα 11.8 Volts (προσωπική εκτίμηση) πριν την βάλεις στον φορτιστή...

Δυστηχως ηταν στα 12.4 οταν την εβαλα για φορτιση.....:(
Για αυτο και γυρναγε απλα την μιζα αλλα οχι αρκετα γρηγορα για να παρει μπρος..
Οταν σταματησε αυτοματα την φορτιση την μετρησα στα 12.8
Παρολο αυτα δεν μπορεσε να ξεκινηση τον κινητηρα..
Τζουφια φορτιση......:mad:

RIFF RAFF
17/12/2010, 11:21
αχ κλαιω το 20αευρω μου..................
ειμαι για φορτιστη!!!!!

geoploumid
18/12/2010, 16:12
C TECK EINAI H ΓΙΑΤΡΕΙΑ 45 Ε ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

tsompanis
18/12/2010, 17:58
εχω δει απο κοντά φορτιστή των lidlκαι με έχουν πιάσει τα γέλια....:rotflmao:
αυτό είναι κουδουνίστρα...
απορώ όμως με μερικούς συναδέλφους που είναι ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο μέλι..
μπορεί να δώσουν τα άπειρα λεφτά για αφτερ μάρκετ πάνω στο μηχανάκι και δεν δίνουν 60 ευρώ για έναν κανονικό φορτιστή που θα καθαρίσουν για τα επόμενα 30 χρόνια.
με 100 ευρώ,έχω αγοράσει φορτιστή που δίνει κατευθείαν εκίνηση σε αυτοκίνητο,δείχνει την πραγματική κατάσταση της μπαταρίας και σε ενημερώνει πότε θα είναι έτοιμη..
κάνει και έεεενα καφεδάκι... :smokin:

Georgaras
18/12/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
εχω δει απο κοντά φορτιστή των lidlκαι με έχουν πιάσει τα γέλια....:rotflmao:
αυτό είναι κουδουνίστρα...
απορώ όμως με μερικούς συναδέλφους που είναι ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο μέλι..
μπορεί να δώσουν τα άπειρα λεφτά για αφτερ μάρκετ πάνω στο μηχανάκι και δεν δίνουν 60 ευρώ για έναν κανονικό φορτιστή που θα καθαρίσουν για τα επόμενα 30 χρόνια.
με 100 ευρώ,έχω αγοράσει φορτιστή που δίνει κατευθείαν εκίνηση σε αυτοκίνητο,δείχνει την πραγματική κατάσταση της μπαταρίας και σε ενημερώνει πότε θα είναι έτοιμη..
κάνει και έεεενα καφεδάκι... :smokin:


Για άνοιξε μας τα μάτια και πες μας ποιον έχεις. Αν και τα 100 ευρωπουλα ειναι πολλά. Με κάνα 50αρικο το πολύ ψαχνω να βρω εναν καλο. :smokin:

nic mor
18/12/2010, 19:55
κατ'αρχην για τον φορτιστη του λιντ αρνουμαι (και οτιδηποτε αλλο απο αυτο το καταστημα)
να χαλασω το χρονο μου,οτι πληρωνεις παιρνεις! :o

στο θεμα μπαταρια λοιπον...
δεν ειναι πιο ευκολο να βγαζετε την
μηχανη μια φορα την εβδομαδα για μια βολτα 30' :confused:
ουτε φορτιστες ουτε συντηρητες ουτε τιποτα!!:beer: :beer:

byron
19/12/2010, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
κατ'αρχην για τον φορτιστη του λιντ αρνουμαι (και οτιδηποτε αλλο απο αυτο το καταστημα)
να χαλασω το χρονο μου,οτι πληρωνεις παιρνεις! :o

στο θεμα μπαταρια λοιπον...
δεν ειναι πιο ευκολο να βγαζετε την
μηχανη μια φορα την εβδομαδα για μια βολτα 30' :confused:
ουτε φορτιστες ουτε συντηρητες ουτε τιποτα!!:beer: :beer:

Δεν είναι πάντα εφικτό, ενώ εγώ συνήθως έχω πρόβλημα με το αυτοκίνητο καθώς το κινώ ελάχιστα.

Με τα ψιψιψινια του lidl δεν έχω άποψη καθώς χρησιμοποιώ τον optimate 4 (http://www.accumate.co.uk/it010003.htm) και είναι σούπερ. Φορτίζει μέχρι 50Α μπαταρίες αλλά θέλει αρκετό χρόνο (ο,8Α) για πλήρη φόρτιση. Παρόλα αυτά ακόμα και 3 ώρες σε μπαταρία αυτοκινήτου που έμεινε με ανοιχτά φώτα ήταν αρκετές για να πάρει μπροστά.

50-55? με μεταφορικά από ebay είχε στοιχίσει.

thalasinos
19/12/2010, 02:19
Πολυ καλη επιλογη αυτα απο louis!! τον ειχα παρει 35ευρω, τωρα τον εχει σε εκπτωση, και εχει παρα πολυ καλες κριτικες!!

http://www.louis.de/_30d2752b3756216d55362b361bf0f6d811/index.php?topic=wgr&grwgr=380

Georgaras
19/12/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Πολυ καλη επιλογη αυτα απο louis!! τον ειχα παρει 35ευρω, τωρα τον εχει σε εκπτωση, και εχει παρα πολυ καλες κριτικες!!

http://www.louis.de/_30d2752b3756216d55362b361bf0f6d811/index.php?topic=wgr&grwgr=380


Μάλλον και εγώ στον

SAITO PROCHARGER COMPACT

βλέπω να καταλήγω. 29,95 που τον έχει, είναι μια καλή-λογική τιμή (αρκεί βέβαια να μην βγει μουφα)


Thanks ρε παίδες.

RIFF RAFF
19/12/2010, 07:38
ο συγκεκριμενος υπαρχει και απο Ελλαδα
αλλα 53 ευρω,http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1451

tsompanis
19/12/2010, 12:59
αυτός που έχω εγώ δεν παίζει πια στο εμπόριο εκτός αν βρεις στοκ.

στο 50άρικο που λες ότι ψάχνεσαι,καλή φάση είναι και αυτός

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16920&cat=321&page=2


8,5 κιλά μασίνι....:smokin:

Georgaras
19/12/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
αυτός που έχω εγώ δεν παίζει πια στο εμπόριο εκτός αν βρεις στοκ.

στο 50άρικο που λες ότι ψάχνεσαι,καλή φάση είναι και αυτός

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16920&cat=321&page=2


8,5 κιλά μασίνι....:smokin:


:eyepop: :eyepop: :eyepop: τερας λεμε!!! :smokin: