PDA

View Full Version : πως πρεπει να ειναι μια μηχανη τουρισμου



xifias
25/07/2005, 18:38
βαζω το θεμα εδω και οχι αλλου, γιατι αναφερομαι σε μια μοτο που να ειναι αποκλειστικα στημενη για ταξιδια.

τωρα αλλοι γουσταρουν να ταξιδευουν με 200+, αλλοι πιο αργα, και αλλοι σα χελωνες.

εχω ενα μπαρμπα ας πουμε, που εχει παει εξωτερικο με βεσπα διακοσαρα.

ξεκιναω λοιπον πρωτος, σε τυχαια παντα σειρα

1.να εχει ανετη θεση οδηγησης αναβατη συνεπιβατη.δηλ. ανετη σελα, σωστες αποστασεις σελας τιμονιου μαρσπιε,
πιστευω οτι ο συνεπιβατης πρεπει να καθεται ακομα πιο ανετα απ τον οδηγο.

2.Να εχει οσο το δυνατον καλυτερη προστασια απ τον αερα

3.οσο περισσοτερο μπορει να φορτωθει, τοσο καλυτερα.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχει κι ενα αξιοπρεπες βαρος, ωστε να μην επηρεαζεται ιδιαιτερα η γεωμετρια

4.ωποσδηποτε κεντρικο σταντ και να μπαινει και σχετικα ευκολα.

5.φωτα που να ανοιγουν τρυπες.

6.να μην εχει ενοχλητικους κραδασμους

7.να μπορει να περασει, απλως να περασει καποια χωματινα κομματια.

8.μεγαλο αλτερναιτορ να μπορει ανετα να σηκωσει θερμαινομενα γκριπ και οτιδηποτε αλλο.

9.ροπη απο χαμηλα, οσο λιγοτερα κατεβασματα τοσο καλυτερα

10.αξιοπιστια

11.οσο καλυτερη οδικη συμπεριφορα και φρενα, εννοειται τοσο καλυτερα.Βεβαια σε μια βαρια μηχανη τουρισμου δυσκολο να τα εχεις ολα

12.αξιοπρεπη αυτονομια

13.αξονα μεταδοσης.ειχα για χρονια μοτοσυκλετες με αλυσιδα.Τωρα εχω με αξονα και δεν ξαναπαω πισω με τιποτα.Δεν ειχα ομως ποτε μου scotoiler

Αυτα για αρχη

crs-k
25/07/2005, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
βαζω το θεμα εδω και οχι αλλου, γιατι αναφερομαι σε μια μοτο που να ειναι αποκλειστικα στημενη για ταξιδια.
..........................


Οπως και να 'χει ομως, απεχει απο "ταξιδιωτικο" ή "οδοιπορικο" ή ακομα κι απο προετοιμασια για ταξιδι ... :wacko:

Εμενα μαλλον μου φαινεται οτι ταιριαζει στις "Αναζητησεις - Σκεψεις - Προβληματισμους", μιας και ΔΕΝ ειναι και "απολυτη" αποψη, αλλα απλως η δικια σου, που προφανως θα σηκωσει κι αντιλογο ... :cool:


:smokin: :beer: :wave2:

nimbus
25/07/2005, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
βαζω το θεμα εδω και οχι αλλου, γιατι αναφερομαι σε μια μοτο που να ειναι αποκλειστικα στημενη για ταξιδια.

τωρα αλλοι γουσταρουν να ταξιδευουν με 200+, αλλοι πιο αργα, και αλλοι σα χελωνες.

εχω ενα μπαρμπα ας πουμε, που εχει παει εξωτερικο με βεσπα διακοσαρα.

ξεκιναω λοιπον πρωτος, σε τυχαια παντα σειρα

1.να εχει ανετη θεση οδηγησης αναβατη συνεπιβατη.δηλ. ανετη σελα, σωστες αποστασεις σελας τιμονιου μαρσπιε,
πιστευω οτι ο συνεπιβατης πρεπει να καθεται ακομα πιο ανετα απ τον οδηγο.

2.Να εχει οσο το δυνατον καλυτερη προστασια απ τον αερα

3.οσο περισσοτερο μπορει να φορτωθει, τοσο καλυτερα.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχει κι ενα αξιοπρεπες βαρος, ωστε να μην επηρεαζεται ιδιαιτερα η γεωμετρια

4.ωποσδηποτε κεντρικο σταντ και να μπαινει και σχετικα ευκολα.

5.φωτα που να ανοιγουν τρυπες.

6.να μην εχει ενοχλητικους κραδασμους

7.να μπορει να περασει, απλως να περασει καποια χωματινα κομματια.

8.μεγαλο αλτερναιτορ να μπορει ανετα να σηκωσει θερμαινομενα γκριπ και οτιδηποτε αλλο.

9.ροπη απο χαμηλα, οσο λιγοτερα κατεβασματα τοσο καλυτερα

10.αξιοπιστια

11.οσο καλυτερη οδικη συμπεριφορα και φρενα, εννοειται τοσο καλυτερα.Βεβαια σε μια βαρια μηχανη τουρισμου δυσκολο να τα εχεις ολα

12.αξιοπρεπη αυτονομια

13.αξονα μεταδοσης.ειχα για χρονια μοτοσυκλετες με αλυσιδα.Τωρα εχω με αξονα και δεν ξαναπαω πισω με τιποτα.Δεν ειχα ομως ποτε μου scotoiler

Αυτα για αρχη

αφού τα ξέρεις, γιατί μας ρωτάς???:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

καλησπέρα:wave2:

crs-k
25/07/2005, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
αφού τα ξέρεις, γιατί μας ρωτάς???:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
................


ΔΕΝ ρωταει! Προτεινει! :winka:

nimbus
25/07/2005, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ ρωταει! Προτεινει! :winka:


έχει χάσει κανείς τον προσανατολισμό του και προτείνουμε ιδέες??:D

xifias
25/07/2005, 20:19
βασικα ουτε ρωταω ουτε προτεινω.

λεω απλως πως βλεπω εγω το θεμα ταξιδι με μοτοσυκλετα,

Αυτο βεβαια μπορει να μην ενδιαφερει κανενα

εμενα παντως με ενδιαφερει να δω πως θα ηθελαν τη μοτοσυκλετα τους καποιες ταξιδιαρικες ψυχες

σε ρεαλιστικα επιπεδα παντα

μεσα απ τη συζητηση ολο και κατι θα βγει

bonepeeler
25/07/2005, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias

1.να εχει ανετη θεση οδηγησης αναβατη συνεπιβατη.δηλ. ανετη σελα, σωστες αποστασεις σελας τιμονιου μαρσπιε,
πιστευω οτι ο συνεπιβατης πρεπει να καθεται ακομα πιο ανετα απ τον οδηγο.

2.Να εχει οσο το δυνατον καλυτερη προστασια απ τον αερα

3.οσο περισσοτερο μπορει να φορτωθει, τοσο καλυτερα.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να εχει κι ενα αξιοπρεπες βαρος, ωστε να μην επηρεαζεται ιδιαιτερα η γεωμετρια

4.ωποσδηποτε κεντρικο σταντ και να μπαινει και σχετικα ευκολα.

5.φωτα που να ανοιγουν τρυπες.

6.να μην εχει ενοχλητικους κραδασμους

7.να μπορει να περασει, απλως να περασει καποια χωματινα κομματια.

8.μεγαλο αλτερναιτορ να μπορει ανετα να σηκωσει θερμαινομενα γκριπ και οτιδηποτε αλλο.

9.ροπη απο χαμηλα, οσο λιγοτερα κατεβασματα τοσο καλυτερα

10.αξιοπιστια

11.οσο καλυτερη οδικη συμπεριφορα και φρενα, εννοειται τοσο καλυτερα.Βεβαια σε μια βαρια μηχανη τουρισμου δυσκολο να τα εχεις ολα

12.αξιοπρεπη αυτονομια

13.αξονα μεταδοσης.ειχα για χρονια μοτοσυκλετες με αλυσιδα.Τωρα εχω με αξονα και δεν ξαναπαω πισω με τιποτα.Δεν ειχα ομως ποτε μου scotoiler

Αυτα για αρχη


Μήπως λες με μιά λέξη πως πρέπει να είναι ένα άπο τα θηρία της BMW;

Είναι η μόνη που μπορεί να σου τα προσφέρει όλα αυτά μαζί με λιγότερο ίσως το 7.

Μακάρι να μη λέω μ@λ@κίες.


:beer:

hornet
26/07/2005, 10:42
Σε αυτη την κατηγορια υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες μοτοσυκλεττες:

1.Yamaha FJR1300
2.BMW 1200RT
3.Honda Paneuropean

Μιλαμε βασικα για τερατα σε διαστασεις ...επισης σε αυτες τις κατηγοριες το χωμα αποκλειεται αλλα μιλαμε για Touring και οχι για χωματα....μετα πας σε αλλες μοτοσυκλεττες και μειωνονται τα χαρακτηριστικα της κατηγοριας που εκει μιλας για vstrom1000 h bmw 1200gs varadero κλπ


Αλλα αυτες οι μοτοσυκλεττες δεν χαρακτηριζουν την κατηγορια Touring που ανεφερες

hornet
26/07/2005, 11:00
Yamaha FJR1300


20393

hornet
26/07/2005, 11:00
Honda paneuropean st1300


20394

hornet
26/07/2005, 11:01
BMW R1200RT


20395

ruyjin
26/07/2005, 12:03
σωστος ο Στάθης :beer:

Yamaha FJR1300, πολυ σουπερ !!!
και ποιο φτηνο απο τα αλλα δυο

xifias
26/07/2005, 15:17
o λογος που εβαλα το ποστ ειναι για να ακουσω γνωμες απο εσαςστο πως θα πρεπει να ειναι μια ιδανικη μοτοσυκλετα τουρισμου

μεχρι τωρα ολος ο σχολιασμος ειναι στο τι εννοω εγω μ αυτα που εγραψα

το θεμα ειναι εσεις πως το σκεφτεστε.Θελω να ακουσω αποψεις και επιχειρηματα που ισως με βαλουν να σκεφτω παραμετρους που δεν ειχα υποψη μου

με την κουβεντα κατι καλο βγαινει παντα,

εγω προτιμω κατι ανετο και βαρυ, δε σημαινει οτι ετσι πρεπει να ειναι.

ασ πουμε ποσο σκυφτη η ορθια πρεπει να ειναι η θεση οδηγησης?

Τι βαρος στο περιπου?

αντε ρε, φοβαστε να πειτε τη γνωμη σασ???

η δεν σας ενδιαφερουν τα ταξιδια?:(

hornet
26/07/2005, 15:44
ειναι λιγο περιεργο αυτο που ζητας γιατι εχει να κανει με το τι θελει ο καθενας...
πχ εγω δεν τη θελω πολυ βαρια
την θελω γρηγορη ,
την θελω να ειναι ανετη στα πολλα
να τη φορτωνω
θελω πολλα gadgets
δεν με ενδιαφερει καθολου το χωμα
το αξονας η αλυσιδα με αφηνει αδιαφορο
φρενα καλα
μεγαλα διαστηματα service

Οπως βλεπεις αυτα θελω τωρα...αργοτερα θα θελω αλλα...και κοινως αυτα που θελω τα χω

free rider
26/07/2005, 15:49
το καλύτερο θυμάμαι το εχει πει ο prestilianz

αν θυμάμαι καλά ....
" το r1 είναι η καλύτερη μηχανή τουρισμού...

σε πηγαίνει απο το ενα σημείο στο άλλο, με τον γρηγορότερο τρόπο "

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

div400
26/07/2005, 17:15
κοιτα το θεμα που θηγεις ειναι σε μεγαλο βαθμο υποκειμενικο ( οκ υπαρχουν και καποια στανταρ) διοτι ο καθε ενας εχει τις προτιμησεις του αλλα και περιορισμενες δυνατοτητες.
το τι θα ηταν το ''αντικειμενικα'' τελειο ειναι κατα την αποψη μου φιλοσοφικη σηζητηση.
ή για να στο πω αλλιως:

η καλλιτερη μηχανη του κοσμου ειναι αυτη που εχω την δεδομενη στιγμη.

ο μπαρμπας σου πηγε με βεσπα ευρωπη, αυτην ειχε με αυτην πηγε και ηταν η καλλιτερη μοτο τουρισμου για αυτον.

xifias
26/07/2005, 17:41
η καλλιτερη μηχανη του κοσμου ειναι αυτη που εχω την δεδομενη στιγμη.

ο μπαρμπας σου πηγε με βεσπα ευρωπη, αυτην ειχε με αυτην πηγε και ηταν η καλλιτερη μοτο τουρισμου για αυτον.



σωστα τα λες:beer:

ας τ αφησουμε καλυτερα

καλες βολτες:wave2:

ruyjin
27/07/2005, 10:29
λιγο πολυ συμφωνω με το Σταθη, ισως γι αυτο καταληξαμε στο μηχανακι που εχουμε (VFR 800)

εγω τη δεδομενη χρονικη στιγμη, μιας και οι αναγκες και ορεξεις αλλαζουν ηθελα μια μηχανη για να μπορω να κινουμε εθνικη ανετα.

Την ηθελα να ειναι βαρια και οχι οπως τα ss 160 κιλα.
Να φορτωνεται και να ταξιδευει ανετα με υψηλη μεση ταχυτητα.
Να μην εχει clip-on οπως τα ss αλλα πιο ανετη θεση οδηγησης.
Να μπορει να παει γρηγορα οταν το θελησω
Να την βλεπω και να τη γουσταρω, να την καμαρωνω βρε παιδι μου.
Να μην ειναι πολυ μεγαλο οπως ενα Hayabusa ή ενα XX.
Να εχει και λιγο τεχνολογια επανω (ABS ψηφιακα οργανα, τα gadjets που ειπε και ο Σταθης)

Και κατι που αναφερθηκε,
δεν πιστευω πως ειναι υποκειμενικο για το πως πρεπει να ειναι μια μηχανη τουρισμου.
Μια μηχανη τουρισμου εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα,
αυτο που κατα τη γνωμη μου αλλαζει ειναι αν η χρηση της θα ειναι καθαρα ασφαλτινη ή χωματινη, οποτε τοτε για μενα μπαινουν στο παιχνιδι και μηχανες τυπου CG.


:wave2:

xifias
27/07/2005, 11:29
κοιταξε, τελικα ειναι υποκειμενικο το θεμα για τον απλουστατο λογο οτι το ταξιδι με μοτοσυκλετα το εχει ο καθενας μας με διαφορετικο τροπο στο μυαλο του

το vfr ενω δεν παιζεται σε εθνικη και σε κρατημα, ειναι αβολο για μενα.

γιατι εγω θελω να ειμαι ανετα και σε εθνικη, και οταν πηγαινω με 50.

αυτο σημαινει πιο ορθια θεση οδηγησης

Στην εθνικη θα ταξιδεψω αναγκαστικα πιο αργα απ οτι ενα vfr, αλλα η ανεση στις χαμηλες ταχυτητες για οδηγο και συνεπιβατη ειναι για μενα must.

αυτο που σηκωνει συζητηση ειναι η σταση του σωματος.Ποια ειναι η σωστοτερη ανατομικα θεση οδηγησης.

Το σιγουρο ειναι οτι η μεση πρεπει να διατηρειται σε μια θεση ελαφρας λορδωσης.Αυτο δε χωραει συζητηση και δουλευει σε ολους τους σωματοτυπους.

βλεπω ενα καρρο παιδια, με on off κυριως , που καμπουριαζουν στην περιοχη της μεσης.Ετσι δεν μπορεις να πας μακρια.


βεβαια πρεπει να κατσεις αρκετες ωρες στη σελα για να το καταλαβεις.

τωρα το ζητημα ειναι ποσο μακρια πρεπει να ειναι το τιμονι, δηλ. ποση κλιση εμπρος πρεπει να εχει το πανω μερος του σωματος, αν πρεπει να εχει καθολου.

Για να διατηρησεις την κατω πλατη σε θεση ελαφριας λορδωσης, χρειαζεται μονο μια πολυ μικρη κλιση του σωματος προς τα εμπρος, μικροτερη απ τη θεση του vfr ας πουμε.

Κατι σαν τη θεση του tdm, tiger, k1100lt, r1150rt, paneuropian κλπ.

oχι σαν του africa

τελικα τι ειναι πιο ανετο ?Σπορ τουρινγκ η κατι σαν τα παραπανω?

μην μπερδεψουμε ομως την κουραση απ τον αερα που τρως οταν καθεσαι πιο ορθιος.Το tdm πχ εχει αριστη θεση οδηγησης αλλα προστασια απο αερα τιποτα.Ετσι ο αερας που τρωσ στην εθνικη σε σπρωχνει κατα πισω και σου κουραζει τη μεση.και μονο κρανος και λαιμο να χτυπαει οταν πας γρηγορα τη ζημια του την κανει.

Αν θες βεβαια να ταξιδευεις με διακοσαρες χρειαζεσαι μικρη μετωπικη επιφανεια και ιδανικα ειναι μονο τα sportouring

ruyjin
27/07/2005, 11:39
to xifias ...

δε διαφωνω με αυτα που λες

για αυτο υπαρχουν αλλωστε τα spor touring (VFR, ST4, Triumph ST, Futura), τα touring(Paneuropean, FJR 1300, K1200RT) και τα on-off(CG1200, Varadero, Tiger, KTM Adventure).

Ολα ειναι για τουρισμο, αλλα με μικρες διαφορες αναλογα με τη χρηση και τις διαθεσεις του καθενος.
Για το TDM αν και δεν εχω οδηγησει οπως το βλεπω δε μου φαινεται καλο για μακρινα ταξιδια για το λογο οτι τα χερια ειναι τεντωμενα, ισως εχω λαθος.

Στη φαση που ειμαι το VFR με καλυπτει απολυτα μιας και θελω και λιγο spor χαρακτηρα
Παντως αν με ρωτουσες για ταξιδια θα κοιτουσα το FJR 1300 σιγουρα με βλεμα πονηρο :D

Αν παλι οπως ειπα θες και λιγο χωμα στη ζωη σου ή δε θελεις να περιοριστεις στην ασφαλτο τοτε θα κοιταζα CG1200 ή KTM Adventure.

:wave2:

ruyjin
27/07/2005, 11:42
συμπληρωνω
εχεις δικιο για τη σταση του σωματος, παιζει καθοριστικο παραγοντα στην επιλογη μηχανης
ενας λογος που πειρα το vfr ειναι και αυτος
clip-on μεν, αλλα πιο ορθια απο τα ss.

Τα μηχανακια στυλ FJR 1300 εχουν μαλλον ιδανικη θεση για μεγαλα ταξιδια.

.........

zeli
27/07/2005, 12:01
Caponord,(αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :lol: :lol: ) Varadero,V-strom και λιγότερο λόγο αέρα και μόνο GS και Tiger.(To ΚΤΜ είναι από άλλο ανέκδοτο)

1) Είναι βαριά μηχανήματα
2) Διακοσαρίζουν για πλάκα και μπορούν τα ταξιδευουν ώρες με αυτα τα χλμ.
3) Δεν έχουν σελες αλλά καναπέδες
4) Απο gadgets αλλο τίποτα (τύφλα να χουν τα κουτιά)
5) Εχουν οφέλιμο φορτίο πάνω απο 200 κιλά.
6) Αέρας:confused: :confused: :confused: Τι ειναι τούτο:confused: :confused:
7) Πάνε-πατάνε «άνετα» χώμα (τουλάχιστον από ότι έχω διαπιστώσει μεχρι τώρα με το δικό μου)
8) Είναι commuters.Κάθε μέρα τα βλέπουμε.
9) Τα μισά απο αυτα στρίβουν και είναι και «διασκεδαστικά»
10)Εχουν φώτα που ψήνουν λαγό στα 10 μέτρα
11)Οι λέξεις θερμαινόμενα grips,παροχή 12V,GPS κλπ κλπ είναι συνηφασμένες με την συγκεκριμένη κατηγορία.

χμμμμ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: αυτά σε καλύπτουν
:confused: :confused:

YPVS
27/07/2005, 15:00
Θα ελεγα πως υπαρχει και μια ακομη επιλογη που κατα την προσωπικη μου γνωμη καλυπτει ολοκληρωτικα την εννοια Sport Touring ...

Αριστη προστασια απο αερηδες ακομη και σε ακραιες ταχυτητες ,δεν υπαρχει "αντιθετος ανεμος" οι "πλευρικοι" επισης απλα δεν υφιστανται ...

Ανετα μπορει να μεταμορφωθει απο βολτατζιδικο μηχανακι με 50 χιλ και 6η μεχρι το "εξπρες" της Εθνικης :) ,και φυσικα μπορει αναλογων προσοντων να ικανοποιησει και Ινδιανικες αναζητησεις με μαζικες εκκρισεις Αδρεναλινης σε καθε μοναχικη βολτα , με 2 λογια θα το χαρακτηριζα "και του Σαλονιου και του Λιμανιου"....

Θεση οδηγησης και συνεπιβατη απλα αψογες και εθιστικες ,δεν κουραζει το γερικο σωμα μου μεχρι και 1300 χιλ.ημερησιως που εχω κανει κατ' επαναληψη .,οπως και η συνεπιβατης φτανει στον προορισμο της εντελως ατσαλακωτη ...

Με μια σχαρα και 2 βαλιτσες της Kawa μπορεις να φορτωσεις ολοκληρη οικοσκευη και να σαλπαρεις σε τοπους μακρινους χωρις να επηρεαστει καθολου η οδικη συμπεριφορα σε Εθνικες η ελαχιστα σε επαρχιακους δρομους ...

Η Αισθηση του "μαγικου χαλιου" σε καθε επαρχιακο δρομο με λακουβες ,σαμαρακια ,κ.λ.π. ειναι απιστευτη , με τις καταλληλες τουριστικες ρυθμισεις της Αναρτησης ...

Θερμαινομενη σελα , θερμαινομενα γκριπ ,υποδοχες ρευματος για καθε χρηση περιλαμβανονται στα αξεσουαρ ..

και τελος το σερβις του ειναι περιπου ασημαντο , βαλβιδες ,καρμπυρατερ , και αναλωσιμα φιλτρα κ.λ.π., με πολυ μεγαλο συν την δυνατοτητα αγορας απο το εξωτερικο σε εξευτελιστικες τιμες π.χ 4 Μπουζι αντι 40 ευρω μονο 13 δολλαρια , τακακια EBC αντι εδω 95 ευρω εκει 60 δολλαρια , ...


Για μενα ειναι το απολυτο sport touring ,που δεν λεει οχι σε καθε συνθηκη .....


20532

hornet
27/07/2005, 16:59
χαχαχα βλεπω πως θα γινει συζητηση....υστερα απο ερευνες μου και ερωτησεις σε γνωστους κλπ....εχει αποκαλυφθει οτι η σωστη θεση οδηγησης ειναι 90-90-90 δηλαδη το σωμα και τα ποδια πρεπει να σχηματιζουν γωνιες 90 μοιρων...τωρα τα μαστοδοντα (μεγαλ ον-οφφ) εχουν αυτη τη θεση αλλα η μεση σου ειναι απολυτως καθετη σε σχεση με το δρομο ενω στα σπορτ-τουρινκ το ολο υποσυστημα ειναι στριμενο καποιες μοιρες προς τα εμπρος βαζω και μια φωτο για να καταλαβεις.Τωρα ενω η σταση στα ον-οφφ δεν επιβαρυνει τη μεση σαν σταση και μονον, υπαρχει μια μικρη διαφορα...η μεση ειναι απολυτως καθετη ως προς τοιν δρομο με αποτελεσμα η μεση να δεχεται δυναμεις καθετες απο τον ιδιο τον δρομο (λακουβες,ανωμαλιες οδοστρωματος)!
Στα sport touring αυτες οι λιγες μοιρες δειχνουν τη διαφορα...δηλαδη οι δυναμεις δεν ειναι καθετες στη μεσα αλλα σε ολο το σωμα..λιγο στα ποδια λιγο στι μεση και λιγο στα χερια-ωμους..αυτα για τη θεση


20542

hornet
27/07/2005, 17:01
Και επειδη ζηλευω που ο λουκας εβαλε το δικο του θα βαλω και εγω το δικο μου σε τουρισταδικο configuration!!!!

ζελι διαφωνω οτι ενα capo θα πηγαινει με 200 σταθερα..αφενως εκει πανω θα καει αρκουδες αφεταιρου πας με 80-90% του συνολου πλαισιο αναρτησεις...τα ST πανε με 200 και ειναι στο 60% των δυνατοτητων τους



20544

ruyjin
27/07/2005, 17:33
ρε Σταθη πάλι εκανες τη διαφορα, που τα ξετρυπωνεις ολα αυτα
:D

με αρεσουν πολυ αυτες οι μαμα-βαλιτσες του VFR :D

YPVS
27/07/2005, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Και επειδη ζηλευω που ο λουκας εβαλε το δικο του θα βαλω και εγω το δικο μου σε τουρισταδικο configuration!!!!


Σωστα επραξες Σταθη ,για να παρουμε και μια γευση απο εκεινα που εχουν μεριδιο στο Τouring μαζι με λιγοτερο η περισσοτερο Sport ..:)

Υπηρχε ηδη φωτογραφια απο FJR-1300 , λειπει μονο το ΧΧ μαζι με το καινουργιο BMW 1200 οπως και εκεινο της DUCATI .,για να κλεισει η κατηγορια Sport touring ..:)

xifias
28/07/2005, 10:12
εγω παιδες δεν διαθετω sporttouring, οποτε φωτογραφια απο εμενα δεν εχει:p

Πανω στο θεμα της θεσης οδηγησης, προσωπικα εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα.

Καταρχην αυτο που λεει ο hornet, οτι το βαρος πρεπει να μοιραζεται σε κωλο χερια ποδια, για να μην πηγαινουν οι λακουβες του δρομου κατευθειαν στη μεση ,ειναι αυτο που οι περισσοτεροι ξερουμε μεσα απο τα περιοδικα κλπ.


η μοτοσυκλετα ομως δεν πηγαινει με την ιδια ταχυτητα συνεχως, υπαρχουν αυξιομοιωσεις.

Οταν λοιπον φρεναρεις, η κατεβαζεις, η απλως κλεινεις το γκαζι, και στα χερια σου εχεις το βαρος του κορμου σου, η μεση καταπονειται.Δεν ξερω για τη δικια σας, αλλα η δικια μου φαινεται ειναι ευαισθητη.Ειμαι και κομματακι πουρο.

οσες φορες ειχα μοτοσυκλετα με σωληνωτο τιμονι , απλα χαλαρωνα τις βιδες στα καβαλετα και πειραματιζομουν.Παντα κατεληγα σε αυτο το συμπερασμα.

Ειχα και το gs500 που εχει κλιπ ον(πανω απ την πλακα εννοειται) και η μεση μου εβγαινε μπιελαρ.

τελικα νομιζω οτι η μεση πρεπει να ειναι σε θεση λορδωσης με μια πολυ μικρη κλιση εμπρος, και τα μαρσπιε αρκετα μπροστα και χαμηλα ωστε να μπορεις να κρατησεις με τα ποδια το βαρος του κορμου σου.

αν τα μαρσπιε ειναι σχετικα πισω οπως στα sporttouring, το βαρος του κορμου πεφτει μοιραια στα χερια

Ολα αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις.Δεν παω να βγαλω τα βρω μοιονεκτηματα στα sporttouring.

Γιατι οπως αναφερθηκε, Αεροδυναμικη, πλευρικοι ανεμοι, κρατημα και ταξιδι μονο τα sporrtouring συνδιαζουν.

Ισως και το επομενο μου μηχανακι ναναι τετοιο.

προς το παρον, να βαλω και γω μια φωτογραφια ετσι να σαs χαλασω τα post με τα μοντελακια

xifias
28/07/2005, 10:29
:p

το καραβακι μου


20635

hornet
28/07/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias

Οταν λοιπον φρεναρεις, η κατεβαζεις, η απλως κλεινεις το γκαζι, και στα χερια σου εχεις το βαρος του κορμου σου, η μεση καταπονειται.Δεν ξερω για τη δικια σας, αλλα η δικια μου φαινεται ειναι ευαισθητη.Ειμαι και κομματακι πουρο.


Ειχα και το gs500 που εχει κλιπ ον(πανω απ την πλακα εννοειται) και η μεση μου εβγαινε μπιελαρ.

τελικα νομιζω οτι η μεση πρεπει να ειναι σε θεση λορδωσης με μια πολυ μικρη κλιση εμπρος, και τα μαρσπιε αρκετα μπροστα και χαμηλα ωστε να μπορεις να κρατησεις με τα ποδια το βαρος του κορμου σου.

αν τα μαρσπιε ειναι σχετικα πισω οπως στα sporttouring, το βαρος του κορμου πεφτει μοιραια στα χερια




Δυστυχως αυτο ειναι το λαθος.....δεν κραταμε τη μηχανη με τα χερια αλλα με τα ποδια

Τωρα ο τροπος θεση που λες ειναι τελειως λαθος μιας και δεν σχηματιζεις ορθες γωνιες ...αυτη η θεση ειναι αδιαπραγματευτα ορθοπεδικη (οι ορθες γωνιες)

Εαν εχεις περιπου ορθια θεση αλλα τα ποδια ειναι μπροστα τοτε φορτιζεις τη μεση οχι μονο λογω των ανωμαλιων κλπ αλλα και λογω της στασης μιας και τεντωνεσαι για να πιασεις το τιμονι ....δες εαν τσοπερ ας πουμε η το tdm που θεωρειται απο τις χειροτερες ορθοπεδικα θεσεις οδηγησης τα τιμονια μπροστα αλλα και οι μασπιεδες...τραγικο

οδηγηση μοτοσυκλεττας δεν ειναι να κρεμομαστε απο τα τιμονια σαν τσαμπια...στο gs500 τα ποδια σου ηταν μπροστα με αποτελεσμα να σκιζεις τη μεση σου σε συνδυασμο με τα χαμηλα τιμονια φορτιζες περισσοτερο τη μεση σου.....το πως καθονται τα ποδια πανω στη μοτοσυκλεττα παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο!!!!

hornet
28/07/2005, 10:40
Παρατηρησε τη θεση του οδηγου στο K1200S


20636

THEOD
28/07/2005, 10:45
πως πρεπει να ειναι μια μηχανη τουρισμου



Σαν την δική μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

hornet
28/07/2005, 10:46
Τωρα παω σε ενα RT δες και αυτο...και αυτο ειναι εργονομικα σωστο απλα αυτη η θεση δεν ειναι για σπορ οδηγηση...εκει δεν υπαρχει καποιο θεμα


20637

hornet
28/07/2005, 10:47
Αλλα παντου υπαρχει και η πατεντα!!!Δειτε το εμεινα αναυδος..ναι ειναι μασπιες που προσαρμοζεται πανω στη κεφαλη!!!!


20638

hornet
28/07/2005, 10:54
Να και απο ενα στρομ-α


20639

cityfly
28/07/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Αλλα παντου υπαρχει και η πατεντα!!!Δειτε το εμεινα αναυδος..ναι ειναι μασπιες που προσαρμοζεται πανω στη κεφαλη!!!!


δεν μου φαίνεται και τόσο άνετο αυτό

zeli
28/07/2005, 12:48
Χμμμμμ Hornet ,

ST which means sport turing right? Δηλαδή όπως το φαντάζομαι εγώ είναι ένας συμβιβασμός σε SS και σε χιλιομετροφάγες πολυθρόνες...
Τα VFR - Futura που παράθεσες και τις θέση οδήγησής των είναι σχετικά γυρτές προς τα εμπρός και τοποθετούν την μέση σε στάση ελαφρυάς λόρδωσης αλλά και αυτή η σχετική κύρτωση των χεριών φορτίζει τους καρπούς.Αν έχεις παρατηρήσει στα μεγάλα ST όπως το FJR,το Paneuropean,το BMW η θέση του σώματος είναι κοντά-αν οχι η ίδια με τα «μαστόδοντα».Αυτό συμβαίνει διότι:
Το υγρό που βρίσκεται στους σπονδύλους(της σπονδυλικής στήλης) λειτουργει σαν ανάρτηση και όταν βρίσκεται σε ορθή γωνία εφαρμόζει με την λεκάνη και τα μαλακά μόρια την καλύτερη δυνατή έδραση - φόρτηση(κάτι σαν μοχλικό).(Γιατι αυτοι με τα SS φορούν ζώνη για την μέση???Προφανέτατα βέβαια και για λόγους προστασίας..)Στα ON-OFF(ο θεός να τα κάνει) σε συνδιασμό με τους τεράστιους υαλοπίνακες(ζελατίνες) και τις σέλες καναπέδες η φόρτιση είναι λιγότερη δυνατή (όπως άλλωστε και στα touring).Σε ένα ST η θέση βοηθάνει όταν κάνεις «ταρζανιές» σε στροφιλίκια(S) , αλλα σε ταξίδι και με υψηλές ταχύτητες δεν πρέπει να σκήψεις?(Τ?) Ο δρόμος δεν έχει λακούβες ,σαμάρια (και οτι αλλο κέρατο έχουν δει τα ματάκια μας)...στην πρωτη πόλη που θα φτάσει ένα ST φορτόμένο πόσο ευκολότερο στον χειρισμό από ένα on-off? Τέλοσπάντων επιδή η ζωή είναι γεμάτη συμβιβασμούς πιστέυω οτι οι κατηγορίες ST mega on-off είναι καλές «συμφωνίες» για τις ταξιδιάρες ψυχές και τους κατα φαντασίαν Rossi και Meoni (που μας βλέπει από ψηλά...)

Τωρα αν πάει ένα Capo με 200 σταθερα... χμμμ...

Στις 5750 όπου έχει και μέγιστη ροπή έχει 160χλμ
Στις 7000 έχει ακριβως 202 χλμ (μετρημένο με V-Box)
O Κόφτης έρχεται στις 8850 ασχετα που η 6η δεν περνα τις 8250-8300 (8750 δίνει το εργοστάσιο με την χαρτογράφηση '05). Για τελική δεν λέω διοτι όπως όλοι γνωρίζουμε είναι ενα πραγμα σχετικό... Για το πλαίσιο διαφωνώ ,όσο για τις αναρτήσεις τα WP, Hyperpro (δεν έχω αποφασίσει ακόμα) έρχονται.. Τώρα για την κατανάλωση... δηλ το VFR πάνω από τις 7000 που δουλέυει το V-Tec (δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ την κατάληλη εκφραση) δεν αλλάζει και η κατανάλωση?
Πάντως όπως και νά χει chears :beer: :beer: :beer:

hornet
28/07/2005, 12:59
Σωστος ζελι οπως και το αναπτυξες!
Αλλα επειδη δεν ειμαι και γιατρος δεν μπορω να διαφωνησω...η ελαφρως γυρτη προς τα εμπρος σαφως και ειναι και για λογους σπορτιβικης οδηγησης!
Οταν μπει στις 7000 το VFR εχει 180 χλμ στις 8000 πιανει 200 οταν εχει κοφτη στις 13000...αυτο που δεν μπορουμε να καταλαβουμε ειναι το εξης....αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας

zeli
28/07/2005, 13:45
Λοιπόν Σταθη το μόνο που μένει είναι να ψήσω τον Νάσο να μου το δώσει βόλτα να ετσι για να ξεκαθαρισω λίγο το τοπίο T,ST,ON-OFF?
Πάντως το μόνο που μπορω να σου πω σίγουρα είναι για το συνολικό βάρος των.
Είναι πολλά τα κιλά Στάθη!

:wave2: :lol: :lol: :lol: :lol:

hornet
28/07/2005, 14:29
χαχαχα ιδιως αμα φιληθουν και μεταξυ τους αστα!!!!!!!!:beer: :sun:

xifias
28/07/2005, 17:07
Το υγρό που βρίσκεται στους σπονδύλους(της σπονδυλικής στήλης) λειτουργει σαν ανάρτηση και όταν βρίσκεται σε ορθή γωνία εφαρμόζει με την λεκάνη και τα μαλακά μόρια την καλύτερη δυνατή έδραση -

O.k. zeli, αυτο το ειπαμε.πλατη και λεκανη σε 90 μοιρες γωνια.

.Σε σχεση ομως με το εδαφος τι γωνια πρεπει να εχει η πλατη?(αν πρεπει να εχει καθολου)Ποτε η σπονδυλικη στηλη καταπονειται λιγοτερο οταν σκας μες στη λακουβα?Σε sporttouring η σε touring?

και μια και εχουμε και φωτογραφιες, στο κ1200 η στο rt?

εννοειτε οτι με τα πιο χαμηλα τιμονια εχεις καλυτερο countersteering και μικροτερη μετωπικη επιφανεια(αφου μπορεις να σκυψεις)

Εδω ομως μιλαμε μονο για την καταπονηση της μεσης.

Προς ΗΟRNET

Οταν λεω χαμηλους μαρσπιεδες kαι οχι πολυ πισω δεν εννοω τσοπερ.Εννοω οι γαμπες να ειναι παραλληλες με τον πανω κορμο.Σαν το k1200rs της φωτο που ποσταρες

αν ειναι πολυ μπροστα οπως στo tenere 750 υπαρχει problem

και δεν γινεται να κρατας ολο το βαρος σου με τους μηρους και τους κοιλιακους.Σιγουρα αποφορτιζεται το τιμονι οταν το κανεις, αλλα οχι τελειως.Εκτος κι αν εχεις τους κοιλιακους του χειμωνετου:lol: :lol: :rotflmao:

Λες να ειμαι λαπας????:bigcry: :beer:

zeli
28/07/2005, 17:44
Δηλ για να καταλάβω τι σχέση η κλίση του εδάφους με την στάση πάνω σε ένα Touring?Eduro θα πας να κάνεις?Εχεις δει πολλούς οδικούς άξονες με κλίση πανω απο 10%?

Οταν έλεγα για το BMW αναφερόμουν στο δίτροχο αρμα.:lol:
Τέλος πιστευω οτι είναι οφθαλμοφανέστατο οτι ένα μηχανάκι Τ θα είναι ποιο άνετο απο ένα ST για το λόγω που προαναφέραμε κι εγω κι ο Hornet. Tην S προσωπικότητα των ST.

THEOD
28/07/2005, 21:52
ας μου πεί κάποιος φίλοι...

Για ποιό υγρό μιλάτε στους σπονδύλους και γενικά στην σπονδυλική στήλη ???
Και μάλιστα τέτοιο που δέχεται-απορροφά κραδασμούς και δυνάμεις !!!
Εκτός αν εννοείτε τον νωτιαίο μυελό που ΚΑΙ υγρό δεν είναι, ΚΑΙ σκελετικά-γεωμετρικά δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στην στήριξη του σώματος...
Δεν υπάρχει λοιπόν τέτοιο πράγμα και μην γράφετε ελαφρά τη καρδία τέτοιες ανακρίβειες...

Ανατομικά μιλώντας, η πιο σωστή και λιγότερο καταπονητική στάση είναι η ελαφρά (και το τονίζω...ελαφρά) κλίση του σώματος πρός τα εμπρός.
Και αυτό γιατί
1. Μοιράζει το βάρος και τις καταπονήσεις από τις ανωμαλίες τόσο στην μέση, όσο και στους καρπούς και κατ΄επέκταση μέσω των χεριών σε όλο το άνω μέρος του σκελετού, μην αφήνοντας τους οσφυικούς σπονδύλους να τραβάνε όλο το ζόρι μόνοι τους...
2. Η συνιστώσα των δυνάμεων που εφαρμόζονται στην σπονδυλική στήλη από τις ανωμαλίες του δρόμου αλλά και από το βάρος του σώματός μας που παραμένει ακίνητο επί πολλή ώρα, αποκτά μια ελαφριά κλίση με αποτέλεσμα να πιέζονται λιγότερο και με πιο ανεκτή από το σκελετικό σύστημα διεύθυνση οι μεσοσπονδύλιοι δίσκοι που συνήθως αποτελούν τον ασθενή κρίκο στην αλυσίδα του οσφυικού συστήματος .(σπονδυλολισθήσεις, μετατοπίσεις μεσοσπονδυλίου δίσκου, πίεση στα ισχιακά νεύρα με αποτέλεσμα την εμφάνιση ισχιαλγιών, κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου κλπ).

Τώρα το γιατί αυτή η ιατρικά απολύτως σωστή θέση δεν έχει γενικευτεί πλήρως ακόμα και σε μηχανάκια που είναι σχεδιασμένα για μεγάλες διαδρομές, αυτό είναι ένα καλό ερώτημα πρός τα τμήματα σχεδίασης και μάρκετινκ των εταιριών....

hornet
29/07/2005, 10:03
οποτε πηραμε και μια επιστημονικη αποψη και γιαυτο το θεμα.
Xifias ολα ειναι θεμα συνηθειας οταν οδηγας και εισαι χαλαρος ..δεν σφιγγεσαι στο τιμονι δηλαδη δεν ποναει τιποτα...αυτη η θεση σε κραταει μια χαρα απο μονη της...το προβλημα ειναι στα φρενα ...εκει πρεπει να σφιξεις μηρους και οχι χερια πανω στο τιμονι...δοκιμασε το μια φορα για να δεις

xifias
29/07/2005, 13:14
ναι μωρε δε βαριεσαι, τι ψαχνω και γω τωρα

ειναι αναμενομενο ο καθενας να πιστευει οτο το μηχανακι του εχει την ανατομικοτερη θεση οδηγησης.Αφου κατα βαθος υπαρχει ερως:cool:

Που λες hornet δεν ειμαι νεοπας στα μηχανακια.

εχω αλλαξει 5 απο δαυτα

τον keith code τον διαβαζα το 98.

Τωρα γιατι εκατσε και πηρα το ποταμοπλοιο...Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

τη βρισκω παντως

Θεμα για επιβαρινση μπροστινου στα φρενα με το βαρος του σωματος στο ποταμοπλοιο δεν παιζει

δες φωτο και θα καταλαβεις.Γονατο και καλαμι βαστανε κοντρα

:beer:


20717