PDA

View Full Version : Ταμειο ανεργειας



webassasin
29/10/2010, 12:17
Καλησπερα παιδες.
Ενα φιλαρακι εχει κανει τα χαρτια του για ταμειο.
Πηρε λοιπον ενα τηλεφωνο το πρωι που του λεγαν οτι πρεπει να εχει δουλεψει 1,5 χρονο σερι τα τελευταια 2 χρονια,μαζι με τα ενσημα που ειναι απαραιτητα.
Αυτο δεν το εχουμε ξανακουσει,πηγαμε απο το λογιστη και δεν ηξερε ουτε αυτος κατι σχετικο.
Υπαρχει περιπτωση να το ειπαν ετσι,μηπως και δεν ασχοληθει να συνεχισει τη διαδικασια ο φιλος μου?
Και αν γνωριζει καποιος κατι σχετικο,ας δωσει τα φωτα του,γιατι ερχεται και η σειρα μου συντομα για ταμειο,να μην εχουμε τα ιδια..

Εχετλαίος
29/10/2010, 12:25
200 ένσημα ή 8 μήνες συνεχούς απασχόλησης είναι τα προαπαιτούμενα για υπάλληλο γραφείου/εμπορικού μαγαζιού προκειμένου να κατοχυρώσει δικαίωμα στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργίας.
Μήπως ήταν με ημιαπασχόληση ο δικός σου;

jpag
29/10/2010, 12:33
ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:
Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
Οι νόμοι και οι αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή είναι οι εξής:
ν.δ.2961/1954 (άρθρα 11-38)
ν.1545/85 (άρθρα 3-8)
ν.1836/89 (άρθρα 15-24)
ν.1892/1990 (άρθρο 37)
ν.3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης στην αρμόδια Υπηρεσία του τόπου κατοικίας του δικαιούχου.

Οι περιπτώσεις, που οι αιτήσεις υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την απόλυση, επιδοτούνται από την 7η ημέρα, ενώ όσες υποβάλλονται σε μεταγενέστερο διάστημα επιδοτούνται από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:
Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ:
Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο, 12μηνο ή διετία).


ΠΙΝΑΚΑΣ
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ
ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ
14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ
Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-1491 100-149 100-149 5 μήνες
150-1792 150-179 150-179 6 μήνες
180-2193 180-219 180-219 8 μήνες
220-249 220-249 220-249 10 μήνες
250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες
210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες
του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας
1. Ή 200 στη διετία
2. Ή 250 στη διετία
3. Ή 300 στη διετία

Το επίδομα καταβάλλεται μια φορά το μήνα για 25 ημέρες.
Από 01.05.2009 το μηνιαίο επίδομα ανεργίας ανέρχεται στα 454,25 Ευρώ.
Για κάθε μέλος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:
Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.
Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2. Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7. Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος.



:wave2:

Εχετλαίος
29/10/2010, 12:37
Mπράβο jpag και συγνώμη για την ημιμαθή απάντησή μου παραπάνω.
:blush:

jpag
29/10/2010, 12:41
:beer:

μακαρι να χρειαστουν οσοι λιγοτεροι γινετε το κειμενο απο πανω :(

webassasin
29/10/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
200 ένσημα ή 8 μήνες συνεχούς απασχόλησης είναι τα προαπαιτούμενα για υπάλληλο γραφείου/εμπορικού μαγαζιού προκειμένου να κατοχυρώσει δικαίωμα στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργίας.
Μήπως ήταν με ημιαπασχόληση ο δικός σου;
οχι,25 ενσημα το μηνα.
θελω να μου πει καποιος εαν το εχει συναντησει αυτο το 1,5 χρονο συνεχομενης δουλειας.
τα υπολοιπα τα γνωριζουμε,απλα θελω να δω μηπως μας δουλευουν η μηπως ειναι κατι που μαγειρεψανε τωρα.

webassasin
29/10/2010, 12:45
σημειωση,πεφτει πρωτη φορα ταμειο.

Operater
29/10/2010, 15:29
Οι υπόλοιποι...σαν το σκυλί στ' αμπέλι... :mad:

tifoefs
29/10/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.



Εχεις πληροφοριες για επιδοματα ανεργιας /αποριας για ατομα που δεν εχουν ενσημα και καθολου αλλους οικονομικους πορους π.χ. ιδιοκτησια ακινητων, χαρτζηλικι κλπ ??

Υπαρχει σχετικη νομοθεσια για επιδομα αλλο αυτου που ανεφερες ;

jpag
29/10/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εχεις πληροφοριες για επιδοματα ανεργιας /αποριας για ατομα που δεν εχουν ενσημα και καθολου αλλους οικονομικους πορους π.χ. ιδιοκτησια ακινητων, χαρτζηλικι κλπ ??

Υπαρχει σχετικη νομοθεσια για επιδομα αλλο αυτου που ανεφερες ;

ελπιζω να βρεις κατι που θες
δεν ξερω και πολλα μη νομιζεις :wave2:
http://www.oaed.gr/Pages/SN_47.pg

TROOPER
29/10/2010, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εχεις πληροφοριες για επιδοματα ανεργιας /αποριας για ατομα που δεν εχουν ενσημα και καθολου αλλους οικονομικους πορους π.χ. ιδιοκτησια ακινητων, χαρτζηλικι κλπ ??

Υπαρχει σχετικη νομοθεσια για επιδομα αλλο αυτου που ανεφερες ;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
29/10/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
...(χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες)...

το οποιο σημαινει οτι καποιος με 8μηνη συμβαση παιρνει τα @@ του.

ετσι γιατι πολυ στο ντουκου περναει :winka:

EVI
29/10/2010, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το οποιο σημαινει οτι καποιος με 8μηνη συμβαση παιρνει τα @@ του.

ετσι γιατι πολυ στο ντουκου περναει :winka:

akribos

webassasin
29/10/2010, 21:18
τελικα αυτο που μας ειπαν για τον 1,5 χρονο συνεχομενης εργασιας το εχει ακουσει κανεις?
μη μου παραθετετε κειμενα και λινκς,τα γνωριζουμε.

H.A.Balafoutre
29/10/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
τελικα αυτο που μας ειπαν για τον 1,5 χρονο συνεχομενης εργασιας το εχει ακουσει κανεις?
μη μου παραθετετε κειμενα και λινκς,τα γνωριζουμε.

Ανάγνωση γνωρίζεις?

Διότι τα κείμενα και τα λίνκς σου απαντάνε στα ερωτήματα του φίλου σου. Αν δεν γνωρίζεις εσύ, ας τα διαβάσει αυτός.

webassasin
29/10/2010, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Ανάγνωση γνωρίζεις?

Διότι τα κείμενα και τα λίνκς σου απαντάνε στα ερωτήματα του φίλου σου. Αν δεν γνωρίζεις εσύ, ας τα διαβάσει αυτός.
αυτο που μας ειπαν δεν αναφερεται καπου και θελω να μαθω εαν το εχει ακουσει κανεις αλλος.
και κοψε την ειρωνια.

H.A.Balafoutre
29/10/2010, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
αυτο που μας ειπαν δεν αναφερεται καπου και θελω να μαθω εαν το εχει ακουσει κανεις αλλος.
και κοψε την ειρωνια.

Παλίκαρε.

Διάβασε προσεχτικά τι λέει η ίδια η απόφαση του ΟΑΕΔ...και καλά θα κάνεις εσύ να αφήσεις τα σχόλια.


"Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο."

Το επίδομα είναι για ανέργους κι όχι για άεργους.

notakos600
29/10/2010, 23:12
@@ μαύρα.

Τελικά ο ΟΑΕΔ είναι για τους φραγκάτους...

H.A.Balafoutre
29/10/2010, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
@@ μαύρα.

Τελικά ο ΟΑΕΔ είναι για τους φραγκάτους...


Αν θέλουμε να λειτουργούμε σε μια κοινωνία κι αν θέλουμε να υπάρχει ένα βοήθημα όταν για κάποιο λόγο θα μείνουμε άνεργοι...τότε πρώτα από όλα θα πρέπει να δουλέψουμε για να το πληρώσουμε.

Δεν ξέρω, αν σε τόσο δύσκολους καιρούς κάτι τόσο αυτονόητο μοιάζει παράδοξο, αλλά είναι η σκληρή πραγματικότητα.

webassasin
29/10/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Παλίκαρε.

Διάβασε προσεχτικά τι λέει η ίδια η απόφαση του ΟΑΕΔ...και καλά θα κάνεις εσύ να αφήσεις τα σχόλια.


"Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο."

Το επίδομα είναι για ανέργους κι όχι για άεργους.
και εγω σου ειπα να κοψεις την ειρωνια.
ρωταω για να μαθω κ αν βλεπεις οτι δεν καταλαβαινω αυτο που λες εξηγησε το μου,αλλιως τραβα σε κανα αλλο ποστ να ειρωνευτεις.

H.A.Balafoutre
29/10/2010, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
και εγω σου ειπα να κοψεις την ειρωνια.
ρωταω για να μαθω κ αν βλεπεις οτι δεν καταλαβαινω αυτο που λες εξηγησε το μου,αλλιως τραβα σε κανα αλλο ποστ να ειρωνευτεις.

Εσύ τράβα σε κάνα άλλο φόρουμ να ενημερωθείς ή περίμενε μέχρι τη Δευτέρα να πας στον ΟΑΕΔ όπως κάνουν τόσοι άλλοι άνεργοι και βγάζουν άκρη.

Κάνε τουμπεκί και μην το παίζεις θιγμένος.

Τόσο σοβαρά θέματα καλό θα ήταν να μην τα εξευτελίζεις. :nono:

webassasin
29/10/2010, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Εσύ τράβα σε κάνα άλλο φόρουμ να ενημερωθείς ή περίμενε μέχρι τη Δευτέρα να πας στον ΟΑΕΔ όπως κάνουν τόσοι άλλοι άνεργοι και βγάζουν άκρη.

Κάνε τουμπεκί και μην το παίζεις θιγμένος.

Τόσο σοβαρά θέματα καλό θα ήταν να μην τα εξευτελίζεις. :nono:
ε ρε κατι παλικαρια...
καλως,ευχαριστω πολυ,αντε τωρα σε καμια αλλη συζητηση,μπορει να χρειαζονται κ εκει λιγη ειρωνια.
και τα τουμπεκι κ αυτα στους φιλους σου σε παρακαλω.

H.A.Balafoutre
29/10/2010, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
ε ρε κατι παλικαρια...
καλως,ευχαριστω πολυ,αντε τωρα σε καμια αλλη συζητηση,μπορει να χρειαζονται κ εκει λιγη ειρωνια.
και τα τουμπεκι κ αυτα στους φιλους σου σε παρακαλω.



Τι δεν μπορείς να καταλάβεις, αν σου λέει ψέματα ο ΟΑΕΔ, ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ ή εμείς?

Έτσι όπως σου τα λένε είναι και δεν σε κοροϊδέψανε. Εντάξει!

Στους φίλους μου και κυρίως στους χονδάκηδες λέω χειρότερα....:lol:

notakos600
30/10/2010, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Αν θέλουμε να λειτουργούμε σε μια κοινωνία κι αν θέλουμε να υπάρχει ένα βοήθημα όταν για κάποιο λόγο θα μείνουμε άνεργοι...τότε πρώτα από όλα θα πρέπει να δουλέψουμε για να το πληρώσουμε.

Δεν ξέρω, αν σε τόσο δύσκολους καιρούς κάτι τόσο αυτονόητο μοιάζει παράδοξο, αλλά είναι η σκληρή πραγματικότητα.


Και οι συντάξεις που ψαλιδίζουνε κάθε μέρα, πληρωμένες με αίμα από τις κρατήσεις 40 και 50 χρόνων δουλειάς είναι.
Μας χρωστάνε, δεν τους χρωστάμε.
Πάντα φιλικά.

webassasin
30/10/2010, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Τι δεν μπορείς να καταλάβεις, αν σου λέει ψέματα ο ΟΑΕΔ, ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ ή εμείς?

Έτσι όπως σου τα λένε είναι και δεν σε κοροϊδέψανε. Εντάξει!

Στους φίλους μου και κυρίως στους χονδάκηδες λέω χειρότερα....:lol:
προσπαθω να τα προσθεσω για να βγαλω την ακρη.
και δεν ειμαστε ουτε αεργοι,ουτε ανεργοι..
ουτε κ προκειται να σταματησουμε τη δουλεια,απλα θα κοβοταν η ασφαλιση..
εγω εχω κ χοντα κ γιαμα, σε τι μοιρα ειμαι?

notakos600
30/10/2010, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
εγω εχω κ χοντα κ γιαμα, σε τι μοιρα ειμαι?



Όπου φτωχός κι η μοίρα του, τι ρωτάς;

H.A.Balafoutre
30/10/2010, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Όπου φτωχός κι η μοίρα του, τι ρωτάς;

:lol: :lol: :lol:

Ρε τι παιδιά είστε εσείς....:bawl: :bawl: :bawl:

H.A.Balafoutre
30/10/2010, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Και οι συντάξεις που ψαλιδίζουνε κάθε μέρα, πληρωμένες με αίμα από τις κρατήσεις 40 και 50 χρόνων δουλειάς είναι.
Μας χρωστάνε, δεν τους χρωστάμε.
Πάντα φιλικά.

Αγαπητέ έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά τι να το κάνεις το δίκιο όταν δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα πως σε αυτή τη χώρα ξεφτυλίσαμε τη δουλειά και μάλιστα την ποιοτική δουλειά. Αυτά είναι τα αποτελέσματα.