PDA

View Full Version : Κωλόγεροι... ή κωλόκρατος ?



micmic
25/07/2005, 22:18
Παίρνω αφορμή από πρόσφατα posts σχετικά με ατυχήματα στα οποία εμπλέκονται ηλικιωμένοι. Μάλιστα και σε μένα έτυχε πρόσφατα κάτι παρόμοιο, αλλά με αυτοκίνητο. Ένα ερείπιο βγήκε από STOP και με χτύπησε, και μάλιστα επέμενε ότι φταίω εγώ επειδή λέει τον είχα δει! Ευτυχώς που ήρθε η τροχαία κι έβαλε τα πράγματα στη θέση της.

Αλλά το θέμα μου είναι άλλο: Είναι γνωστό ότι οι ηλικιωμένοι εμφανίζουν πλήθος εκφυλιστικών παθήσεων του εγκεφάλου, από απλή γεροντική άνοια και εγκεφαλικά που αφήνουν κουσούρια, μέχρι Parkinson's και Alzheimer's. Και επειδή τυχαίνει να είμαι και φαρμακοποιός, έκανα κάτι πρόχειρους υπολογισμούς και διαπίστωσα ότι ξέρω τουλάχιστον 4-5 παππούδες άνω των 75 με ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ προβλήματα είτε κινητικά είτε νοητικά οι οποίοι δεν θα έπρεπε να οδηγούν ούτε πατίνι. Και ερωτώ:

1) Πώς γίνεται η ανανέωση του διπλώματός τους ? Με τη γνωστή ταρίφα των 200-250 ευρώ που έχουν αναρτήσει οι εξεταστές του υπουργείο συγκοινωνιών ?

2) Τί πρέπει να κάνει κάποιος αν αντιληφθεί ότι ένας οδηγός ανεξαρτήτως ηλικίας είναι επικίνδυνος ? Υπάρχει κάποια υπηρεσία στην οποία πρέπει να απευθυνθεί ?

3) Ξέρετε έστω και ΜΙΑ περίπτωση στην οποία να έχει αφαιρεθεί άδεια οδήγησης από ηλικιωμένο λόγω προβλημάτων υγείας ? Εγώ πάντως δεν ξέρω καμμία.

Εγώ ρωτάω βέβαια, αλλά δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι οι αρμόδιοι με γράφουν στα παπάρια τους. Όπως πάντα, άλλωστε. :mad:

AFTER
25/07/2005, 22:58
Δυστυχως δεν λαμβανετε υπ'οψιν σας το πιο σημαντικο!

Οι περισσοτεροι απο μας,γενηθηκαμε με τα αυτοκινητα ηδη να κυκλοφορουν στους δρομους και μαθαμε να ζουμε με αυτα και με τους κανονες τους!

Οπως ακριβως τα νεα παιδια με τα computers και τα κινητα...

Οι ανθρωποι αυτοι που λετε των 75+ ζητημα ειναι αν πιασαν τιμονι στα 35 τους και ειδικα οταν οι περισσοτεροι ηρθαν απο καποιο απομακρυσμενο χωριο που οι δρομοι δεν φταναν ουτε για προσπεραση αλογου σε γαιδουρι!

Δηλαδη μιλαμε για τεταρτης και βαλε γενιας οδηγων με πρωτη!

Χαοτικη διαφορα,δεν υπαρχει λυση!

Ισως ακουστει βαρβαρο αυτο,αλλα μονο ο θανατος φερνει την προοδο!

micmic
25/07/2005, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Χαοτικη διαφορα,δεν υπαρχει λυση!

Θα έπρεπε να γίνουν τουλάχιστον σοβαρές προσπάθειες.

Οι ανανεώσεις μετά τα 65 θα έπρεπε να γίνονται με βάση πλήρη και αδιάφθορη επανεξέταση.

Επίσης, προβλήματα υγείας μπορεί να εμφανιστούν ανά πάσα στιγμή, ανεξαρτήτως οδηγικής πείρας. Π.χ. ο άλλος μπορεί να ήταν ραλλίστας από τα 15 του, αλλά στα 40 να πάθει ένα εγκεφαλικό και να μείνει μισοπαράλυτος. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσει να οδηγάει το turbo που είχε και πριν ?

Πώς μπορεί κάποιοι να βγάζουν αναπηρικές συντάξεις με ποσοστά αναπηρίας 75% και μετά να καβαλάνε 200 άλογα ?

Πώς είναι δυνατόν να περνάνε τα αυτοκίνητα από ΚΤΕΟ κάθε 3 χρόνια και ο παράγοντας άνθρωπος να θεωρείται λίγο-πολύ "άφθαρτος" μέχρι τα 65 του (και πρακτικά μέχρι να πεθάνει) ?

Τί ψάχνω τώρα, θα μου πεις... :rolleyes:

AFTER
25/07/2005, 23:37
Κανονικα ετσι θα επρεπε να γινεται(επανεξεταση) ,αλλα το φανταζεσαι τι θυελλα αντιδρασεων θα αποφερει!

Ακομα και σε μια δηθεν επανεξεταση για οδηγηση μοτοσυκλετας,το φανταζεσαι να σε κοβανε μετα απο απειρα χιλιομετρα επειδη πατησες ποδι κατω στα οχταρια!!!?!?!

Γιατι σιγουρα η αξιολογηση τετοιου επιπεδου θα ητανε...
Θυμαστε που λεγανε για εξεταση σε εθνικη οδο και νυχτα?ΠΟΥ'ΝΤΑ?

Οπως και να'χει WELCOME TO HELL(AS)

:rolleyes:

McGyver
26/07/2005, 07:19
Προσωπικά έχω δηλώσει στον πατέρα μου (πολύ καλός και προσεκτικός οδηγός) πως πλέον είναι υπό τον έλεγχό μου...
Οποτεδήποτε διαπιστώσω πως δεν είναι πια ικανός να οδηγεί αυτοκίνητο θα του σκίσω εγώ το δίπλωμα και δε θα τον αφήσω να ξαναπιάσει τιμόνι...
Προς το παρόν βέβαια είναι άψογος!

Γεια σου father!!!

free rider
26/07/2005, 07:45
wahnnnnn....

:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

wrenchfzr
30/07/2005, 07:57
σωστη η τοποθετηση και αποψη του after.δυστηχως ετσι ειναι.το κακο ειναι οτι εχει χαθει η ευθιξια ακομη και σε ανθρωπους που μεγαλωσαν και συνηθησαν σε αυτην. κανεις δεν εχει το αντριλικι να πει ναι το εκανα συγνωμη

wrenchfzr
30/07/2005, 08:24
επειδη πλισιαζω τα ..ηντα θα σας πω τις εμπειριες μου απο την μεταβαση απο την μια στην αλλη ηλικια.ο νεοςεχει τρομερες αντιδρασεις αντανακλαστικων και στεριται εμπειριας.ο ποιο ηλικιωμενος εχει δει πολλα και την στιγμη της αντιδρασης μεσα στο μυαλο του εχει να κρινει ολα αυτα που εχει ζησει σε αναλογες καταστασεις και να τα αποφυγει.Ετσι λοιπον ο ΣΚΛΗΡΟΣ του εχει να επεξεργαστει περισοτερα με μικροτερη ταχυτητα αρα αργοπορια αντιδρασεων.Η ειδοποιος διαφορα ειναι το τι εχει κανει στην ζωη που διενυσε ο ηλικιωμενος .αν εχει φαει τα μουτρα του στην οδηγηση απο 18 χρονων τοτε η οδηγηση ειναι ακουσιες αντιδρασεις.αν ομως με το εφ απαξ του πηρε bmw μακρια και με χιλια.λογω ενος ατυχηματος και το οποιο μου απαγορευεται να οδηγησω μοτο ,θα σας πω τι σκευτεται αυτος που νευριαζε με το οτι δεν του παραχωρουσαν ολη την αριστερη και απλα του εκαναν χωρο,και τωρα και εγω κανω χωρο.ξεροντας ποσο γρηγορα μπορει να κινηθει η μοτο λογω πολλων παραγοντωνδεν το ρισκαρω να αλλαξω λωριδα οταν την βλεπω γιατι απλα δεν ξερω με ποσα παει.το <του του> εχει απειρες νεκρες γωνιες και επεισεις αλους τοσους τροπους να αποσπας την προσοχη σου ενω η μοτο τιποτα μονο οδηγηση.αλλα πριν κρινουμε τους αυτοκινιτιστες για την αναλγιτη συμπεριφορα τους απεναντι στους μοτοσυκλετιστες ας δουμε πως οδηγουν καποιοι με scooter και την συμπεριφορα τους στους υπολοιπους μοτοσυκλετιστες.ειμαι σκληροπυρηνικος οσον αφορα την μοτο.ειναι μοιονοτητα και θελει προστασια απο τα ιδια της τα μελη.οταν εμεις οι ιδιοι χαλαμε τον κανονα τι να κανουν οι αλλοι στα <κουτακια>ξερετε οτι το κοκκινο φουλαρι που το εχουν βαλει κατω απο τον μασπιε μεχρι δεν ξερω που, οτι εχει κωδικα. στον λαιμο =οκ στο τιμονι =προβλημα ,στη μουρη σκονη λογω αλλων καταστασεων την δρομων,σκονη

Polifer
30/07/2005, 10:58
Εδώ υπάρχουν πολλά δίκια!! Τώρα να είναι ο άλλος δικάβαλος με το C-50 TOWNMATE μεσα στη μέση!! (ουτε αριστερή ούτε δεξιά λορίδα) στην κηφισίας ξεκράνωτος ξεφάναρος δε μπορεί να τον περάσει κανείς.. ε ο αλλος με το αμάξι αγαναχτεί και μετά φτέμε όλοι!
Κάτι άλλοι πάλι σε πορεία κάνουν 100 χρόνια να περάσουν αναμεσα απο 2 αυτοκινητα! Πατα το γκαζι ρε μεγαλε να περασεις να μην γίνει η στραβή και σε μαζεύουν.. Καλά δε φοβουνται;

Απτην άλλη στα τουτου έχω δεί έναν που πήγαινε με κλειστά τα ματια!! Τον ειχε παρει ο υπνος!! Δεν είχε βλεφαρόπτωση! ΕΛΕΟΣ!! Του κόρναρα για να ξυπνησει και μου λεει: πωπω με πήρε ο ύπνος!

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!?

Γυναικες απτην άλλη με αυτοκίνητα κανουν συνέχεια απιστευτα εγκληματα όλη την ώρα που αμα δεν εισαι συγκεντρωμενος σε πάτανε σε σφηνώνουν κάτω απο τη ρόδα και σε πάνε Κηφισιά
Πειραιά χωρις να το καταλαβουν ότι σε σέρνουν!

Κάθε μέρα απο 5 λεπτα να κυκλοφορήσεις θα έχεις να λές για όλη σου τη Ζωή για Ταρίφες!! ΛΕΦΟΡΙΟΛΟΥΡΙΔΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ! Δεν τον νοιαζει ουτε πρόστιμα ουτε τπτ! ΤΕΛΟΣ!