PDA

View Full Version : Πρόβλημα με μπαταρία



gdevelek
26/07/2005, 11:29
Χθες η μπαταρία μου πέθανε καθώς είχα σταματήσει για βενζίνη, μετά από διαδρομή 3χλμ (και άλλων 30 νωρίτερα το απόγευμα). Είναι ζήτημα αν μπόρεσα να κάνω τρεις μιζιές. Πήρε σπρώχνοντας και έφτασα σπίτι μια χαρά, αλλά και σήμερα το πρωί πήρε μπρος ξανά χωρίς πρόβλημα. Δεν έχω αλλάξει μπαταρία αφότου αγόρασα το μηχανάκι (μεταχειρισμένο βέβαια) προ 3 ετών. Μήπως να την αλλάξω ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο στο ηλεκτρικό σύστημα; Πόσο κάνει μια νέα μπαταρία;

Ευχαριστώ.

sniper
26/07/2005, 11:35
3 χρόνια... καλά κράτησε η μπαταρία....

Μπορείς να πας να την δουν στο βολτόμετρο αλλά το περίεργο είναι ότι ενώ ήταν αδεια (μετά απο σχετικά μεγάλη διαδρομή) το πρωί ξαναπήρε.....

Μήπως δεν δούλευε χθες το βράδυ ο ανορθωτής σου για κάποιο λόγο και δεν φόρτιζε η μπαταρία;

Check it


:smokin:

free rider
26/07/2005, 12:01
ναι κάτι ειναι περίεργο εδω...

για δες τον ανορθωτή λίγο...
πρέπει να έχει πάνω στη μπαταρία τουλάχιστον περίπου ...13+ βόλτ
δες και για υγρά μήπως έχει αδειάσει..
αλλιώς φόρτησέ τη..

:smokin:

hornet
26/07/2005, 12:09
Γιωργο τα cb ειναι γνωστο οτι καινε τους ανορθωτες τους...ριξε μια ματια στον ανορθωτη πρωτου αλλαξεις μπαταρια...διοτι μπορει να στην ξαναστειλει την μπαταρια...η συμβουλη του νικου και του χρηστου ειναι σωστη...με ενα πολυμετρο μετρας την ταση πανω στη μπαταρια σε στροφες ρελαντι πρεπει να τριγυριζει στα 13 βολτ οταν ανοιξεις γκαζι ας πουμε μεχρι 5000 στροφες η ταση θα πρεπει να φτασει μεχρι 13.5 εως 14 το πολυ .....αμα δεις κανα 15αρι 16αρι αποχαιρετησε τον ανορθωτη σου....προσεξε το αμα μεινει ετσι μπορει να καψει τα παντα

ruyjin
26/07/2005, 12:14
στο cb μου (αχ αχ) ειχα αλλαξει και εγω μπαταρια και ανορθωτη.
Ο μαστορας τοτε μου ειπε πως ειχε βαλει ''κατι'' μεταξυ ανορθωτη και μπαταριας για να αποφυγει τυχον καψιμο του ανορθωτη απο τη μπαταρια στο μελλον.
Δε ξερω αν ισχυει 100% αλλα οταν το αλλαξεις μπαταρια ρωτησε το.
εκτος αν ξερεις καποιος να μας πει......

:wave2:

banditgr
26/07/2005, 17:54
ontos ena 80% thes mpataria kai anorthoti....ta perisotera mixanakia tis proigoumenis dekaetias (kai oxi mono) ekegan anorthotes gia plaka...einai to proto pragma pou alazo otan perno moto.Vale mia nea fortismeni full mpataria pano,dose 4-5k strofes kai metra sta akra tis mpatarias poso fernei prepei na einai giro sta 14.5v...an einai etsi thes mpataria,allios anoorthoti.Prose3e na min pareis aythentiko,tha 3anakaei,pare enan after market me megali psixtra.giri sta 100e kanoun kai tha ton 3exaseis.

gdevelek
27/07/2005, 22:05
Παίδες πήγα μόλις και μέτρησα τη μπαταρία. Ανάμεσα στο ρελαντί και στις 5000 στροφές, ο δείκτης ακλόνητος στα 15V. Τι σας λέει;

banditgr
27/07/2005, 23:24
DIXNEI NA FORTIZEI O ANORTHOTIS....PEZEI I MPATARIA NA EXEI PETHANEI KAI NA XANEI TO FORTIO TIS GRIGORA..KAPOIO STIXIO MPOREI NA EXEI SPASEI.3 XRONIA EINAI POLLA E3ALOU,ALA3E TIN

free rider
27/07/2005, 23:30
επι της ευκαιρίας....

που ειναι στη λιοσίων η αντιπροσωπεία της
ουάσα???


μπας και ξέρει κανεις??

σήμερα φιλοτιμήθηκα να πάω να αλάξω την δικιά μου στο gsxf που την εχω εδω και ...χμ πένταετία...(άπαιχτος ε??)
και μου ζήτησαν 45 ευρα για
12Ν 10 μπαταρια...

κάποιος δεν θυμάμαι ποιός μου ειχε πει για πιο φτηνές κάπου στη λιοσίων οτι ειναι η αντιπροσωπεια...

KeLeYTiS
27/07/2005, 23:39
Eγω παιρνω μπαταριες απο Τογιαλο στην Λιοσιων εχει και Yuasa

Η πιο ακριβη που εχω παρει ως τωρα εχει 15 ευρω....

free rider
27/07/2005, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Eγω παιρνω μπαταριες απο Τογιαλο στην Λιοσιων εχει και Yuasa

Η πιο ακριβη που εχω παρει ως τωρα εχει 15 ευρω....

:beer: :beer: :beer:

hornet
28/07/2005, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Παίδες πήγα μόλις και μέτρησα τη μπαταρία. Ανάμεσα στο ρελαντί και στις 5000 στροφές, ο δείκτης ακλόνητος στα 15V. Τι σας λέει;

Στειλτονα!!!χαιρετησε μαλλον ειναι πολλα τα 15 κατα τη γνωμη μου
η τουλαχιστον τσεκαρε τον πλεον και σε ενα ηλεκτρολογο...βρισκεται στο δεξι πλαινο καπακι αν θυμαμαι καλα...ενα μαυρο κουτακι σαν ζιπο αναπτηρας περιπου μεγεθος..δες εαν εχει τιποτα σκασιματα κλπ

gdevelek
28/07/2005, 12:41
Σήμερα το πρωί με ξαναάφησε η μπαταρία, μάλλον κλάταρε χθες όσο τη μετρούσα, γιατί ως τώρα που απλά την οδηγούσα δεν με είχε αφήσει μετά το πρώτο πρόβλημα προ ημερών, έπαιρνε μπροστά κανονικά. Χθες που τη δούλεψα κανένα 5λεπτο σχεδόν αποκλειστικά στο ρελαντί βγήκε νοκ-ουτ.

Και το στραβό είναι ότι στο γκαράζ δεν έχει και χώρο να τη ζζζζμπρώξω... Αναγκάστηκα να πάρω το μετρό για τη δουλειά.

Στάθη "στείλτονα" εννοείς τον ανορθωτή;

sniper
28/07/2005, 12:44
Χμμμ 15V είναι πολύ.... 14 ειναι το όριο....


Πάει πολύ ρέυμα στην μπαταρία και αυτή τα παίζει....

Και το σημαντικότερο όλων είναι αυτό που είπες... ΑΚΛΟΝΗΤΑ στα 15.... Θα έπρεπε να μεταβάλλεται όταν ανοίγεις το γκάζι.....

Αποχαιρέτησε τον ανορθωτή σου..... και γρήγορα για να μην αποχαιρετήσεις τίποτα άλλο ηλεκτρικό στο CB και ψάχνεσαι...

gdevelek
28/07/2005, 12:52
Τι κόστος περίπου να περιμένω για αλλαγή ανορθωτή (το ανταλλακτικό και εργασία);

sniper
28/07/2005, 13:00
Κάπου στα 80 είναι αν θυμάμαι καλά......

Και άλλα τόσα περίπου η μπαταρία σου.....

:rolleyes:

hornet
28/07/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Σήμερα το πρωί με ξαναάφησε η μπαταρία, μάλλον κλάταρε χθες όσο τη μετρούσα, γιατί ως τώρα που απλά την οδηγούσα δεν με είχε αφήσει μετά το πρώτο πρόβλημα προ ημερών, έπαιρνε μπροστά κανονικά. Χθες που τη δούλεψα κανένα 5λεπτο σχεδόν αποκλειστικά στο ρελαντί βγήκε νοκ-ουτ.

Και το στραβό είναι ότι στο γκαράζ δεν έχει και χώρο να τη ζζζζμπρώξω... Αναγκάστηκα να πάρω το μετρό για τη δουλειά.

Στάθη "στείλτονα" εννοείς τον ανορθωτή;

Ναι αυτο εννοω..βασικα θα σου βρασει τη μπαταρια γιατι της στελνει πολλα οποτε τα σκιζει ολα...παντως παρε και τη γνωμη του ηλεκτρολογου

gdevelek
28/07/2005, 13:08
Περίεργο, ο DoItYourself-er φίλος από πάνω (εεεε, Βαγγέληηηηη, μ' ακούς από κει πάνωωω;;;) γράφει πως όλες οι μπαταρίες που έχει αγοράσει του κόστισαν πολύ λιγώτερο...

sniper
28/07/2005, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Περίεργο, ο DoItYourself-er φίλος από πάνω (εεεε, Βαγγέληηηηη, μ' ακούς από κει πάνωωω;;;) γράφει πως όλες οι μπαταρίες που έχει αγοράσει του κόστισαν πολύ λιγώτερο...


Εγώ πάντως μιλάω για ΥUASA κλειστή.... κάπου στα 70-80 ευr έχουν....

Πάντως γενικά η μπαταρία μπορεί να σου δημιουργήσει γενικότερα προβλήματα, οπότε καλά είναι να έχεις καλή μπαταρία....

Π.Χ. μπορεί να σου χαλάσει τον ανορθωτή μια μπαταρία που δεν λειτουργεί σωστά.....

Your call

:smokin:

KeLeYTiS
28/07/2005, 13:48
Εγω σε ολα μου τα μηχανακια (και πιστευω ειναι αρκετα μεσα σε ενα χρονο ) που ξερετε για τι ρεταλια μιλαμε (οταν τα παιρνω) οι μπαταριες με βγαλανε ασπροπροσωπο και κανενα ηλεκτρολογικο προβλημα......

Η πιο ακριβη που πηρα ηταν μια σουπερ ντουπερ κλειστου τυπου με κατι gel που δεν πολυ καταλαβα για το TZR (παιρνει την μπαταρια κατω απο τα καρτερ και ειναι συγκεκριμενος κωδικος) η οποια ειχε 17 ευρω για να ειμαι ειλικρινης....

Δεν ειχα κανενα προβλημα....

Ουτε στα tdr μου που παιρνουν πιο φθηνες ουτε στο μοντενας ....

Τωρα δεν ξερω ποσο εχει για το sf (δεν ειχα ποτε) αλλα δεν νομιζω και 80 ευρω....

με 80 ευρω εβαλα στο αυτοκινητο BOSCH κλειστου τυπου για το μηχανακι θα δωσω αλλα 80? :nono:

gdevelek
28/07/2005, 13:52
Βαγγέλη μήπως οι μπαταρίες που έχεις αγοράσει είναι 6βολτες; Τι μάρκα ήταν;

Δεν θέλω φτηνιάρικη μπαταρία αλλά πάλι αν υπάρχει αξιοπρεπής φίρμα που να βγάζει μπαταρία για το S4 και να κοστίζει λιγώτερο από μπαταρία ΙΧ όπως λές, θα την προτιμήσω.

sniper
28/07/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Εγω σε ολα μου τα μηχανακια (και πιστευω ειναι αρκετα μεσα σε ενα χρονο ) που ξερετε για τι ρεταλια μιλαμε (οταν τα παιρνω) οι μπαταριες με βγαλανε ασπροπροσωπο και κανενα ηλεκτρολογικο προβλημα......

Η πιο ακριβη που πηρα ηταν μια σουπερ ντουπερ κλειστου τυπου με κατι gel που δεν πολυ καταλαβα για το TZR (παιρνει την μπαταρια κατω απο τα καρτερ και ειναι συγκεκριμενος κωδικος) η οποια ειχε 17 ευρω για να ειμαι ειλικρινης....

Δεν ειχα κανενα προβλημα....

Ουτε στα tdr μου που παιρνουν πιο φθηνες ουτε στο μοντενας ....

Τωρα δεν ξερω ποσο εχει για το sf (δεν ειχα ποτε) αλλα δεν νομιζω και 80 ευρω....

με 80 ευρω εβαλα στο αυτοκινητο BOSCH κλειστου τυπου για το μηχανακι θα δωσω αλλα 80? :nono:


Δεν ξέρω τι μπαταρίες βάζεις στα 2τ παρτάλια σου :rotflmao: :lol:

Αλλά τώρα τι συγκρίνεις; τα δικά μου μπουζί έχουν 35 Ευρώ το ένα και του αυτοκινητου 7...

Έχω κάτι BEREC μπαταρίες από την κατοχή ρε gdevelek.... αν κάνουν στ SF να στις δώσω.....

:lol:

mikeSF
28/07/2005, 13:59
Γιώργο έβαλα μια BOSCH 8Αh και όχι 7.2 που δίνει η YUASA 35 ευρώ νομίζω...

Η μίζα σκοτώνει...

KeLeYTiS
28/07/2005, 14:00
6 βολτο το TDR και το TZR???

Gkoyx gkoyx

Το αμαξι τι ειναι μηπως 6βολτο και αυτο? Ρε μπας και μου βαλανε μοτερ απο C50 6v με πλατινες και δεν το καταλαβα??? :rotflmao:

Λοιπον αν πας τον Τογιαλο (κοντα εισαι δεν χανεις τιποτα) για καθε μηχανακι (εκτος απο το TZR που επαιρνε συγκεκριμενη μπαταρια) εχει 3 ποιοτητες.....

Κακη μετρια καλη

Εγω παιρνω την μετρια αλλα και η καλη δεν εχει μεγαλη διαφορα τιμης....

Καμμια δεν μου παρουσιασε προβλημα και τα μηχανακια μου εφτασαν αισιως τα 5 που αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να τα καβαλαω ολα αρα μενουν καποια σε ακινησια....οποτε παω να τα παρω τα ηλεκτρικα τους ειναι μια χαρα....

Τεσπα ρωτα και αν πας απο εκει θα σου και εναν μαντρα γνωστο στην καλλαρη να ρωτησεις για ανορθωτη .....

hornet
28/07/2005, 14:05
ναι ρε συ γιωργο βγαζει η yuasa και κανει εκει γυρω σε χρημα

βασικα φορας την YUASA YTX9-BS η οποια ειναι 8 Ah

η οποια στην αμερικα κανει κανα 60αρι δολαρια και στο uk κανει 50 λιρακια οποτε τα 80 ευρακια τα χεις αντε να ναι 70


Απο μαρκα βαλε οτι θες εγω θα εβαζα yuasa απο εκει και περα ειναι θεμα τσεπης ορεξης κλπ κλπ

gdevelek
28/07/2005, 14:07
Ρε Βαγγέλη μην αρπάζεσαι, απλά ρώτησα για 6βολτες αφενός γιατί η διαφορά μεταξύ 15 και 80 είναι πολύ μεγάλη κι αφετέρου γιατί όπως πριν λίγο είδα στο δίκτυο οι YASA οι 6βολτες έχουν όντως περί τα $15-$20

Στον Τογέλο θα πάω και στο συνεργείο του παραδίπλα, αφού ο πιο κοντινός μου μηχανικός μου λέει "άστο και θα κοιτάξω μήπως καταφέρω και το δω γιατί είναι καλοκαίρι και δεν δουλεύω κανονικά..."

mikeSF τέλεια η λύση της BOSCH, ελπίζω να βρω κάτι ανάλογο στον Τογέλο.

KeLeYTiS
28/07/2005, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ξέρω τι μπαταρίες βάζεις στα 2τ παρτάλια σου :rotflmao: :lol:

Αλλά τώρα τι συγκρίνεις; τα δικά μου μπουζί έχουν 35 Ευρώ το ένα και του αυτοκινητου 7...

Έχω κάτι BEREC μπαταρίες από την κατοχή ρε gdevelek.... αν κάνουν στ SF να στις δώσω.....

:lol:

Τοτε κοιτα να αλλαξεις κατι γιατι στο ντι βι ντι νομιζα οταν σε ειδα οτι ειχα βαλει το Player να παιζει σε αργη κινηση :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

KeLeYTiS
28/07/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ρε Βαγγέλη μην αρπάζεσαι, απλά ρώτησα για 6βολτες αφενός γιατί η διαφορά μεταξύ 15 και 80 είναι πολύ μεγάλη κι αφετέρου γιατί όπως πριν λίγο είδα στο δίκτυο οι YASA οι 6βολτες έχουν όντως περί τα $15-$20

Στον Τογέλο θα πάω και στο συνεργείο του παραδίπλα, αφού ο πιο κοντινός μου μηχανικός μου λέει "άστο και θα κοιτάξω μήπως καταφέρω και το δω γιατί είναι καλοκαίρι και δεν δουλεύω κανονικά..."

mikeSF τέλεια η λύση της BOSCH, ελπίζω να βρω κάτι ανάλογο στον Τογέλο.

Δεν αρπαζομαι ρε συ .... ποπο τοσο επιθετικα γραφω και δεν το καταλαβαινω ? :rotflmao:

Για το συνεργειο του τογιαλου διπλα καλυτερα να μην πας....δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα....

Απο ατομα μεσα ;)

sniper
28/07/2005, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Τοτε κοιτα να αλλαξεις κατι γιατι στο ντι βι ντι νομιζα οταν σε ειδα οτι ειχα βαλει το Player να παιζει σε αργη κινηση :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


Πάω αργά γιατί βιάζομαι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

KeLeYTiS
28/07/2005, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πάω αργά γιατί βιάζομαι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Και εγω το ιδιο ρε γμτ αλλα τελικα δεν εφτασα πουθενα :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl:

gdevelek
28/07/2005, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Δεν αρπαζομαι ρε συ .... ποπο τοσο επιθετικα γραφω και δεν το καταλαβαινω ? :rotflmao:

Για το συνεργειο του τογιαλου διπλα καλυτερα να μην πας....δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα....

Απο ατομα μεσα ;)

Ξέρεις άλλον καλύτερο εκεί κοντά (το κοντά μάλλον μετράει πολύ γιατί παίζει και σπρώξιμο...) :(

KeLeYTiS
28/07/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ξέρεις άλλον καλύτερο εκεί κοντά (το κοντά μάλλον μετράει πολύ γιατί παίζει και σπρώξιμο...) :(

Κοντα εκει οχι ....για να μην σου πω και στην ευρυτερη περιοχη... :rotflmao:

Παρε την μπαταρια και αλλαξε την μονος σου ..... η στην τελικη πηγαινε στον τογιαλο αλλα προσοχη στα λεφτα που θα σου ζητησει....

gdevelek
28/07/2005, 14:32
Το θέμα είναι ότι η μπαταρία ίσως δεν χρειάζεται αλλαγή αλλά ο ανορθωτής σίγουρα χρειάζεται, όπως όλοι εδώ τονίζουν. Γι' αυτό ρώτησα και για κόστος ανορθωτή.

Τώρα ο Τόγελος δεν έχω ιδεά τι θα μου ζητήσει, αν τον ρωτήσω προκαταβολικά θα μου πεί "κάτσε πρώτα να δούμε τι έχει το μηχανάκι..."

hornet
28/07/2005, 14:35
Γιωργο μισο φιλε..το χεις παρει αλλιως...!!!

το μεγαλυτερο λαθος που θα κανεις ειναι να αλλαξεις μονο το ενα...

Θα αλλαξεις και μπαταρια αλλα και ανορθωτη αλλιως θα μπεις σε ενα κυκεωνα αλλαγων μεταξυ μπαταριας ανορθωτη ..το ενα θα καει το αλλο

gdevelek
28/07/2005, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Γιωργο μισο φιλε..το χεις παρει αλλιως...!!!

το μεγαλυτερο λαθος που θα κανεις ειναι να αλλαξεις μονο το ενα...

Θα αλλαξεις και μπαταρια αλλα και ανορθωτη αλλιως θα μπεις σε ενα κυκεωνα αλλαγων μεταξυ μπαταριας ανορθωτη ..το ενα θα καει το αλλο

ΟΚ, κατάλαβα. :wave2:

sapila racing
28/07/2005, 14:58
Για μπαταρίες πηγαίνετε στους Αφους Κλώτσα, στην Λιοσίων απέναντι απο σταθμό Αττική (και λίγο προς κέντρο).
Είναι οι αντιπρόσωποι Yuasa. Δίπλα έιναι και ο ηλεκτρολόγος τους που σας γεμίζει με ηλεκτρολύτη πριν την παραλάβετε.
Εχω πάρει άπειρες μπαταρίες από εκεί, την τελευταία φορά Yuasa 24Ah για την BMW R75 με 25 Euro.

Στις καινούριες μπαταρίες είναι σημαντική η πρώτη φόρτιση, όσο πιο αργά και με λίγα Ampere, τόσο πιο καλά. Δουλεύει και χωρίς φόρτιση αλλά η διάρκεια ζωής θα είναι μειωμένη.

sapila racing team:smokin:

sniper
28/07/2005, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για μπαταρίες πηγαίνετε στους Αφους Κλώτσα, στην Λιοσίων απέναντι απο σταθμό Αττική (και λίγο προς κέντρο).
Είναι οι αντιπρόσωποι Yuasa. Δίπλα έιναι και ο ηλεκτρολόγος τους που σας γεμίζει με ηλεκτρολύτη πριν την παραλάβετε.
Εχω πάρει άπειρες μπαταρίες από εκεί, την τελευταία φορά Yuasa 24Ah για την BMW R75 με 25 Euro.

Στις καινούριες μπαταρίες είναι σημαντική η πρώτη φόρτιση, όσο πιο αργά και με λίγα Ampere, τόσο πιο καλά. Δουλεύει και χωρίς φόρτιση αλλά η διάρκεια ζωής θα είναι μειωμένη.

sapila racing team:smokin:

Οι μπαταρίες έρχονται μαζί με τα υγρά τους.... Γιατί θα πρέπει να πας σε ηλελτρολογο να σου βάλει;

Και οπωσδήποτε χρειάζεται φόρτιση η μπαταρία..... ετσι χωρίς φόρτιση είναι απλά αδύναμη και πεταμένα λεφτά.

:smokin:

sapila racing
28/07/2005, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οι μπαταρίες έρχονται μαζί με τα υγρά τους.... Γιατί θα πρέπει να πας σε ηλελτρολογο να σου βάλει;

Και οπωσδήποτε χρειάζεται φόρτιση η μπαταρία..... ετσι χωρίς φόρτιση είναι απλά αδύναμη και πεταμένα λεφτά.

:smokin:

Γειά σου sniper,

Οι απλές μπαταρίες (oχι Gel, κλειστού τύπου κλπ), δεν έχουν υγρά (ηλεκτρολύτη) κατά την διάρκεια αποθήκευσης πριν πουληθούν.
Γεμίζονται πριν την παραλαβή.

Συνήθως τις γεμίζει ο μικρός του μαγαζιού.

Αν πάρεις μπαταρία απ το παραπάνω μαγαζί εν χρειάζεται να πας σε ηλεκτρολόγο να σου βάλει ηλεκτρολύτη, πας στην διπλανή πόρτα στην γεμίζουν και φεύγεις (δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω).

sapila racing team :smokin:

free rider
28/07/2005, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για μπαταρίες πηγαίνετε στους Αφους Κλώτσα, στην Λιοσίων απέναντι απο σταθμό Αττική (και λίγο προς κέντρο).
Είναι οι αντιπρόσωποι Yuasa. Δίπλα έιναι και ο ηλεκτρολόγος τους που σας γεμίζει με ηλεκτρολύτη πριν την παραλάβετε.
Εχω πάρει άπειρες μπαταρίες από εκεί, την τελευταία φορά Yuasa 24Ah για την BMW R75 με 25 Euro.

Στις καινούριες μπαταρίες είναι σημαντική η πρώτη φόρτιση, όσο πιο αργά και με λίγα Ampere, τόσο πιο καλά. Δουλεύει και χωρίς φόρτιση αλλά η διάρκεια ζωής θα είναι μειωμένη.

sapila racing team:smokin:

thanks man....

:beer: :beer:

gdevelek
28/07/2005, 21:35
Μιας και απασχόλησα αρκετά το φόρουμ με το πρόβλημα, οφείλω μια τελική ενημέρωση:

Αντικατέστησα μπαταρία και ανορθωτή.

Μπαταρία YUASA κλειστού τύπου, 8Ah, made in Korea, 35? (πάει, φτήνηνε και η YUASA)

Ανορθωτής SUN Ιαπωνίας, 55?

Εργασία 15?

Τώρα η τάση βρίσκεται στα 12.5V στο ρελαντί και μέχρι τα κόκκινα φτάνει ως τα 14.5V περίπου. Τζιτζί.

mikeSF
29/07/2005, 00:25
Super...


Καλά χιλιόμετρα...:beer:

hornet
29/07/2005, 09:52
ωραιος γιωργο

GyPsy
29/07/2005, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Χμμμ 15V είναι πολύ.... 14 ειναι το όριο....


Πάει πολύ ρέυμα στην μπαταρία και αυτή τα παίζει....

Και το σημαντικότερο όλων είναι αυτό που είπες... ΑΚΛΟΝΗΤΑ στα 15.... Θα έπρεπε να μεταβάλλεται όταν ανοίγεις το γκάζι.....

Αποχαιρέτησε τον ανορθωτή σου..... και γρήγορα για να μην αποχαιρετήσεις τίποτα άλλο ηλεκτρικό στο CB και ψάχνεσαι...

14.5 Είναι το όριο Νίκο...:D :D

sniper
29/07/2005, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
14.5 Είναι το όριο Νίκο...:D :D


Αμέσως εσύ.... ΟΚ - δίκιο έχεις :D 0,5V


Πληροφοριακά πάντως, στη αγορά παίζουν YUASA Ιαπωνίας και Κίνας.... με διαφορετικές τιμές..... :winka:

GyPsy
29/07/2005, 14:32
Βασικά παίζει και μια Βέλγικη (όχι μπυρα ρε!!!)

που ειναι το ίδιο εργοστάσιο που κατασκευάζει

τις Yuasa για την Ευρώπη και δίνει 2 χρόνια εγγύηση.