PDA

View Full Version : Tα μαστορια,τα βαπορια και τα ......γαλανα μπολντορια......



blackrose
31/10/2010, 02:00
«Μακρια από αυτά.Αυτα να λειπανε θα’μασταν μια χαρα»

Αυτές τις κουβεντες ενός γραφικου τυπου του ’70 θυμηθηκα όταν ειδα το CB750F της φωτο.Τα μαστορια δεν τα χωνευε από’όταν η γυναικα του τον αφησε για χαρη του συνεργειατζη του.Τα βαπορια απ’όταν του πιαστηκε η βερα σε μια μπουκαπορτα και εμεινε με ένα δακτυλο μειον.Και τα γαλανα μπολντορια από την βραδια που ένα από δαυτα του’ριξε μια κολωνα στην Αυρα ,τερματιζοντας την κυριαρχια της μαυρης
Kawasaki του.

Οι Honda CB 750/900F ηταν οι δημοφιλεστερες superbikes της πενταετιας ’78-83.Τοτε που φτιαγμενα γιαπωνεζικα τετρακυλινδρα σαρωναν τις νυχτες στο Ροσινιολ και στην ολοκαινουργια τοτε παραλιακη λεωφορο Ποσειδωνος.Οι τετραβαλβιδες κεφαλες,η εμφανιση και βεβαιως το ονομα,τις εκανα εξαιρετικα δημοφιλεις στην Ελλαδα.






Το 1978 το Bol’d’Or 750 διαδεχτηκε την CB750F2 την τελευταια εκδοση της CB750 του ’68.Ηταν το πρωτο τετραβαλβιδο στην κατηγορια του και για δυο μολις χρονια,μεχρι την εμφανιση του GSX750,το ταχυτερο.Τα Suzuki εστριβαν καλυτερα από τα Honda.Η GSX διεθετε και το πρωτοποριακο 15 χρονια πριν-αλουμινενιο «τετραγωνο» ψαλιδι που περιοριζε τα γλυστριματα του πισω μερους.Ομως φωτα,ντεποζιτο,σελα και ουρα εμοιαζαν να εχουν σχεδιαστει από Γιαπωνεζο με αδυναμια στο σακε, δημιουργωντας ένα συνολο ανικανο να σταθει διπλα σε ένα Bol’d’Or.Βεβαια οι μετατροπες τοτε ηταν στην ημερησια διαταξη,οποτε ευκολα ένα μπολντορι μπορουσε να γινει ταχυτερο από τα ΤζιΕςΕξ.Αυτο που εμενε συνεπως ηταν η ομορφια και το ονομα γιάυτο και τα Μπολντορια εγιναν οι Βασιλιαδες Της Καφετεριας.

Παραλληλα με το 750 παρουσιαστηκε και το 900 με 95 ιππους.Το 900 αφησε εποχη ως φονεας γιγαντων,αφου φτιαγμενα εννιακοσαρια συχνα περνουσαν χιλιαρια Kawasaki και 1100 Suzuki.Ηταν η μοναδικη επιλογη για οποιον ηθελε την δυναμη των χιλιαριων και το κρατημα των 750,γιάυτο και εγινε τεραστια εμπορικη επιτυχια.

Όμως από τη μια τα Katana και τα Kawasaki GP 1100 και από την άλλη η διαπιστωση ότι το εξακυλινδρο CBX ηταν ακαταλληλο λογω βαρους για να εξελιχθουν σε supersport,η Honda μπηκε το ΄81 στο παιχνιδι των κυβικων με το CB1100R ,την πρωτη ρεπλικα αγωνιστικης εξ ανατολων (παγκοσμιως ηταν η Ducati 900 SS Mike Hailwood ).
Ακολουθησε η κατά 40% φθηνοτερη CB 1100 γνωστη και ως Super Bol’d’Or .

Ενα θηριο 110 ιππων και 250 κιλων.Το 1982 τα Bol’d’Or απεκτησαν ένα πανεμορφο φερινγκ και τον κωδικο F2.Συνεχισαν όμως να υστερουν σε οδικη συμπεριφορα και αρχισαν να πεθαινουν με την εμφανιση της σειρας GPZ ,οποτεκαι η ιδια η εταιρεια τα αντικατεστησε με τα CBX 750.Μοτοσυκλετες που ηταν μεν συμφωνες με το πνευμα της εποχης,ηταν όμως και πιο ξενερωτες συγκρινομενες με τις προκατοχους τους .Πιο αξιολογα από μεριας Honda ηταν τα VF 750 F που παρουσιαστηκαν την ιδια εποχη.

Oldies but Goodies


Δεκαπεντε χρονια πριν η μοτοσυκλετα περνουσε την χρυση της εφηβεια στην Ελλαδα και ηταν απαραιτητη για οποιον ηθελε να είναι μεσα στα πραματα.Αδιανοητο να πας για καφε χωρις κατι εντυπωσιακο και θορυβωδες.Δεν υπηρχαν τοσα διαφορετικα χομπυ και ενδιαφεροντα για να ασχοληθει κανεις.Σημερα άλλος τρελλαινεται με το μπασκετ,άλλος πεταει γαρδενιες σε σκυλια,άλλος ασχολειται με υπολογιστες και διαδικτυακα συστηματα.Τοτε τα αυτοκινητα ηταν ακριβα ,computers δεν υπηρχαν και η διασκεδαση ηταν Κυριακη στο γηπεδο,καφετεριες,φλιπερακια,καμμια συναυλια και Disco.

Η μοτοσυκλετα φουντωνε,ιδιως στις πιο λαικες συνοικιες,οπου αποτελουσε και την μονη διεξοδο στην μιζερια της γειτονιας.Ουτε καμακι δεν μπορουσες να κανεις διχως γκαζι.Τι να της πεις δηλαδη της γκομενας ,παμε στην Αυτοκινηση (το λεει και η λεξη) με το λεωφορειο.

Βραδυ Σαββατου ξεκιναγαν τα 750 με σελες Gluliari και ξεταπωτες Marving από τις γειτονιες της Β’Πειραιως για το ‘El Greco’ στα Ταμπουρια ,το ‘Allegro’στην πλατεια Μεμου.Σε άλλες μεριες τα Jax donuts,τα πατινια-άλλο ένα must των ’80 που εσβησε-και παραδοσιακα ζαχαροπλαστεια ,όπως ο Λεντζος στο Παγκρατι ,το BlueBell στο Ψυχικο,ο Αλεκος στην Πολιτεια γινονταν πασαρελα για μοτοσυκλετες.

Αντιστοιχα οι μηχανες από τα Μεσογεια,Παλληνη,Σταυρο,Γερακα ,Αγια Παρασκευη αραδιαζονταν στο Χαλανδρι εξω από τα Speedy και την Ombre.Αλλα οπου και αν πηγαιναν,οποια ευθεια και αν ειχαν κοντα την Αυρα,την Παραλια,το Υγειας ,την Κυμης-το θεαμα ηταν ιδιο η γκαζιερα να κανει ‘τακ’ από το βιαιο ανοιγμα και το ναιλον ‘Γιοκοκλαμα’ να γλειφει τα πεζοδρομια ,μια αριστερα μια δεξια μεχρι να κουμπωσει η τεταρτη να αρχισουνε να ισιωσουνε.Με το που εμπαινε η πεμπτη ,ξεκιναγε το ελαφρωμα του μπροστινου και η καρατιμονα ανεκαλυπτε το RAVE δεκατοσα χρονια πριν τους νεγρους DJ’s. Για τελειωμα ειχαμε το κλεισιμο του γκαζιου και ,μιας και ολοι δουλευαν με πλουσια μειγματα,ατελειωτα σκασιματα από τις εξατμισεις ελευθερας-BAZANI HOOKER-και εκεινες τις μαγικες μαυρες σωληνες με το νικελενιο ταμπελακι Devil που και νεκρους ανασταινουν.


Οι θρυλοι των μπολντορ είναι πολλοι.Στην Παραλια λεγανε για ένα 900 που ειχε κοψει ένα ταξι στην μεση στη δευτερη αριστερη μετα τον Φλοισβο πηγαινοντας για Πειραια.Υπηρχε και ένα άλλο με μια μαυρη Kerker που ξεκιναγε χαραματα από το φαναρι του Υγειας στην Κηφισιας και το ακουγανε μεχρι που περνουσε μπροστα από την Παναγια των Βλαχερνων,την εκκλησια μετα το φαναρι του Αντεννα.
Κατά μια εκδοχη και το ανεκδοτο «Δευτερα-Τριτη Τεταρτη ΣΟΥΖΑ,Πεμπτη-Παρασκευη-Σαββατο-Κυριακη στο ΚΑΤ» αναφερεται σε Bol’d’Or.
Θυμαμαι ακομα με λεπτομερειες μια δηιγηση για ένα κοκκινο 900F2 που πηρε παραμαζωμα γυναικοπαιδα,χηρες,ορφανα και λοιπο αμαχο πληθυσμο σε ένα μαναβικο που ειχε την ατυχια να βρισκεται στην εξοδο μιας ανοικτης παρατεταμενης στην Αλσουπολη. Αλλωστε και στην ταινια που αγαπησαν οι απανταχου Καμικαζι,
«Η Πολη Ποτε Δεν Κοιμαται» του Ανδρεα Τσιλιφωνη,Bol’d’Or πρωταγωνιστουσαν..


---Καβαλα παν’στην Εκκλησ’α---


Η θεση οδηγησης είναι από τις πιο ανετες που εχω οδηγησει ποτε.Τα ποδια και τα χερια πεφτουν σε φυσικοτατες γωνιες στο τιμονι και τα μαρσπιε.Ο κινητηρας δουλευει πολύ πολύ ομαλα,εκτος από το ρελαντι οπου υπαρχει μια αμυδρη τραχυτητα,ετσι για να ξυπναει τα αιματα.Πρεπει να οφειλεται στην εξατμιση που είναι και το μονο μη αυθεντικο σημειο της μοτοσυκλετας.Και αυτές οι 4 σε 1.Εγω πεθαινω για τον ηχο που κανουν τα V-2 90 μοιρων,είναι ο πιο αριστοκρατικος που υπαρχει.Ομως όπως και ο αμερικανικος αυτοκινηταδικος V-8 είναι πιο μαγκιορικος από τον αναμφιβολα ευγενεστερο-ιταλιανικο V-12,ετσι δεν υπαρχει πιο αλητικος ηχος από τις 4 σε καμμια των αεροψυκτων γιαπωνεζικων τετρακυλινδρων, ΤΕΛΟΣ.Εως τις 5000 στροφες ο κινητηρας δουλευει σαν του CB 750 του ’68.Απο κει και πανω αναλαμβανουν οι επιπλεον βαλβιδες,με καλη εκκινηση και αλλαζοντας σον κοφτη,περνας με 160 παρα κατι την πρωτη γεφυρα της Βουτας.

Η μοτοσυκλετα είναι πολύ ευελικτη και δεν προβληματιζει στην κινηση της Πολης.Ομως αν δοκιμασεις να ακολουθησεις καποιον γρηγορο με συγχρονη μοτοσυκλετα,θα ανακαλυψεις παραυτα ποσο πολύ εχουν εξελιχθει οι μοτοσυκλετες από το 1978.Εκφρασεις του στυλ « κουναει», «λαστιχαρει», «ψαλιδιζει»και αλλα τετοια χαρμοσυνα και ελπιδοφοραειναι το καθημερινο λεξιλογιο των Bol’d’Or.Το ολο πανηγυρι εχει πολύ πλακα ,αν δεν βιαζεσαι..Οι τετρακυλινδρες μοτοσυκλετες του ’70σε συνδυασμο με τις εξαιρετικες δημιουργιες των εργολαβων δημοσιων εργων ,καθορισαν και επεβαλλαν ένα συγκεκριμενο στυλ οδηγησης-χωρις αυριο-που πολλοι αποκαλεσαν Greek Tarzan Style.Γι’αυτό και τοτε ευδοκιμουσαν τα σκελετωμενα,οι μοτοσυκλετες με τα εξωτικα πλαισια όπως Harris,Martin,Egli.Με ένα Bol’d’Or σε δρομο με συνεχεις στροφες ακομα και ένα Virago μπορει να σε βαλει σε μπελαδες αν αποφασισει να σε περασει.

Συνηθες βελτιωσεις αποτελουσαν ιταλικα πισω αμορτισερ και γεφυρες πηρουνιου.Τα φρενα ηταν μετρια όταν παρουσιαστηκε της συγκεκριμενης μαλιστα που ειχα για γνωριμια,ειχαν τελειωσει πριν απο μηνες,με αποτελεσμα κάθε προσπαθεια για γρηγορη οδηγηση να μακραινει τα χερια και να ιδρωνει το σβερκο.Περιοριστικα σε νωχελικες τσαρκες στις νυχτερινες διαδρομες της Αθηνας.

Παλιες μοτοσυκλετες σε αψογη κατασταση υπαρχουν πλεον αρκετες,μονο που συνηθως είναι μπεμπες και εγγλεζικα.Αστραφτερα Μπολντορια δεν κυκλοφορουν πολλα όμως και ετσι το δικο μας εκανε ΜΠΑΜ από μακρια.Το κορυφαιο γεγονος ελαβε χωρα ξημερωματα Κυριακης στο φαναρι εξω από ένα παραλιακο χοροπηδαδικο..Δυο λαχταριστα πιπινια επιβαινοντα σε Ταιφουνιζον σκουτεροειδες,προς μεγαλη μου εκπληξη και καμαρι-χαζευουν το Μπολντορι και ουχι το φαντεζι Africa Twin που τα εχει διπλαρωσει από τα δεξια.Χαζευα και εγω με την σειρα μου και τοτε το ξανθο λεει στο μελαχροινο.

-Και γαμω τις μηχανες Βικυ.

-Και γαμω τα μπλουζακια Βικυ,λεω εγω μεγαλοφωνως,
Χαμογελαω και αφηνω συμπλεκτη.
Προφανως η παιδισκη Βικυ θα σκεφτηκε ότι αναφερομουν στο λευκο WonderBra που εκανε αισθητοτατη ης παρουσια του ξεπροβαλλοντας από το αβυσσαλεο της μπουστο.Συνεπως δεν θα αντεληφθη την λεπτη μου ειρωνεια ,πηγαζουσα από το σλογκαν που ηταν γραμμενο με εντονο κοκκινο χρωμα στο περιωνυμο μπλουζακι,
"Fuck the Past and kiss the Future"
Οποια αντιφασις !!!!!!!



Ειναι το αρθρο του Γιωργου Πολιτη που δημοσιευτηκε στο ΜΟΤΟ ,τευχος 145 στις 15/2/1996

:smokin: :sun: :beer:


217012

GiannisBlessed
31/10/2010, 02:29
παρα πολυ ωραιο αρθρο:beer:

Shaolin Monk
31/10/2010, 02:40
Αλλες εποχες... Φοβερη η ιδεα σου να το ανεβασεις!

Εχω πολλα τευχη απο περιοδικα του...τοτε και νομιζω οτι ειχαν εναν αλλα τροπο γραφης. Τα ρουφουσαν οι δημοσιογραφοι τα μοτερια, ηταν ακομη μεσα στη κ@^λα, δεν εδιναν και τοσο σημασια στα τεχνικα. Γουσταραν τη μοτο, καλα λογια, δεν γουσταραν-εθαβαν. Τωρα ειναι ολα πολιτικαλι κορεκτ γαμωτο. Ξυλινα πραματα.

vaska
31/10/2010, 06:09
Ήμουνα μικρός και τα χάζευα με δέος κάθε που μαζεύονταν για καφέ στην Παραλιακή της Πάτρας τα γνωστά Πελεκανέικα. Αργότερα (πολύ όμως) έγινα ευτυχής κάτοχος μίας κόκκινης κούκλας και το πρώτο που έβαλα επάνω της ήταν μία Κερκερ. Κάθε φορά που την έβαζα μπροστά η μάνα μου σταυροκοπιόταν κι έλεγε όλες τις προσευχές που ήξερε. Η κέρκερ σηματοδοτούσε και την επιστροφή μου και τερμάτιζε την αγωνία της μάνας πριν με δει.

Την πούλησα 3 χρόνια αργότερα σε φιλαράκι ναυτικό που τα μάγια μιας μελαχρινής Βραζιλιάνας Θεάς τον κράτησαν για πάντα στην Βραζιλία.

Μιλάμε ακόμα (όχι συχνά αλλά μιλάμε) και μου έχει στείλει φωτό της κόκκινης ανάφτρας. Την έχει σε άριστη κατάσταση και κάθε που τη βλέπω θέλω να την καβαλήσω και να την κάνω μία γρήγορη βόλτα.

Ακόμα θυμάμαι τους ρυθμούς που ίδρωναν τα χέρια μου όταν την άνοιγα, ακόμα ακούω τον δαιμονισμένο θόρυβο που έκανε η κέρκερ, ακόμα θυμάμαι τις προσευχές που έκανα όταν αναγκαζόμουν σε γρήγορο φρενάρισμα.

Πραγματικά άλλες εποχές, πολλά τα διλήμματα της άφραγκης εποχής (να βάλω βενζίνη για καμία μακρινή βόλτα ή να πάρω τσιγάρα? ) κι έπινε η ρουφιάνα, τον άμπακο έπινε. Το τεπόζιτο το γέμισα μέχρι επάνω μία και τελευταία φορά όταν την αγόρασα και οι δικοί μου και οι φίλοι μου την ασήμωσαν. Έκτοτε έγινε σλόγκαν η φράση στον βενζινά (βάλε 2 κατοστάρικα).



:D :D :D

tsompanis
31/10/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

Πραγματικά άλλες εποχές, πολλά τα διλήμματα της άφραγκης εποχής (να βάλω βενζίνη για καμία μακρινή βόλτα ή να πάρω τσιγάρα? ) κι έπινε η ρουφιάνα, τον άμπακο έπινε. Το τεπόζιτο το γέμισα μέχρι επάνω μία και τελευταία φορά όταν την αγόρασα και οι δικοί μου και οι φίλοι μου την ασήμωσαν. Έκτοτε έγινε σλόγκαν η φράση στον βενζινά (βάλε 2 κατοστάρικα).



:D :D :D

κλασικη ατακα τότε!

στην Σαλόνικα...

βάλε 2 κατοσταρικα βενζινη και ένα μαλπουρο με 100 δρχ, να μείνουν και 2 κατοσταρικα (απο το πεντακοσαρικο) για την βόλτα...

και τι δεν είχα κανει τότε σαν πιτσιρικάς,για να μπορώ να έχω έτοιμο ένα πεντακοσαρικο κάθε Σάββατο βράδυ!


εποχές..:beer:

lef50
31/10/2010, 08:22
ηταν εκει γυρω στα 1975 εγω 14-15 χρονων τοτε και το ειδα στην καφετερια ενα κιτρινο 750 honda κατακαινουργιο το
συζηταγε ολο το μαγαζι 45000 δρχ εκανε, 60000 το ducati ,εγω ειχα ενα sachs 50αρι ,δεν θα ξεχασω ποτε αυτην την εικονα

XJR_Billy
31/10/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ήμουνα μικρός και τα χάζευα με δέος κάθε που μαζεύονταν για καφέ στην Παραλιακή της Πάτρας τα γνωστά Πελεκανέικα. Αργότερα (πολύ όμως) έγινα ευτυχής κάτοχος μίας κόκκινης κούκλας και το πρώτο που έβαλα επάνω της ήταν μία Κερκερ. Κάθε φορά που την έβαζα μπροστά η μάνα μου σταυροκοπιόταν κι έλεγε όλες τις προσευχές που ήξερε. Η κέρκερ σηματοδοτούσε και την επιστροφή μου και τερμάτιζε την αγωνία της μάνας πριν με δει.

Την πούλησα 3 χρόνια αργότερα σε φιλαράκι ναυτικό που τα μάγια μιας μελαχρινής Βραζιλιάνας Θεάς τον κράτησαν για πάντα στην Βραζιλία.

Μιλάμε ακόμα (όχι συχνά αλλά μιλάμε) και μου έχει στείλει φωτό της κόκκινης ανάφτρας. Την έχει σε άριστη κατάσταση και κάθε που τη βλέπω θέλω να την καβαλήσω και να την κάνω μία γρήγορη βόλτα.

Ακόμα θυμάμαι τους ρυθμούς που ίδρωναν τα χέρια μου όταν την άνοιγα, ακόμα ακούω τον δαιμονισμένο θόρυβο που έκανε η κέρκερ, ακόμα θυμάμαι τις προσευχές που έκανα όταν αναγκαζόμουν σε γρήγορο φρενάρισμα.

Πραγματικά άλλες εποχές, πολλά τα διλήμματα της άφραγκης εποχής (να βάλω βενζίνη για καμία μακρινή βόλτα ή να πάρω τσιγάρα? ) κι έπινε η ρουφιάνα, τον άμπακο έπινε. Το τεπόζιτο το γέμισα μέχρι επάνω μία και τελευταία φορά όταν την αγόρασα και οι δικοί μου και οι φίλοι μου την ασήμωσαν. Έκτοτε έγινε σλόγκαν η φράση στον βενζινά (βάλε 2 κατοστάρικα).



:D :D :D

Χαχαχα !!!!:lol:
Η περιγραφή όλα τα λεφτά λέμε!!
Έτσι, respect ρε πάλιουρα !!!:beer:

Εγώ ήμουν εντουρο-παθής εκείνη την εποχή, ακόμα κλαίω την XR500R του '84 που έδωσα γιατί δεν μπορούσα να συντηρήσω 2 μηχανές... τουλάχιστον είναι σε καλά χέρια...

Είχα ανέβει σε πολλές, κυρίως 750 φίλων, αλλά δεν είχα τα κότσια να οδηγήσω μία... οι περισσότερες βόλτες που πηγαίναμε ήταν... ξέρεις...:D , και οι προτροπές των φίλων δεν έφταναν για να αντιμετωπίσω το δέος που μου προκαλούσαν αυτά τα θεριά.

Αξέχαστη εποχή, γραμμένη με το βαρύ μέταλλο των Μπολντόρων...

Να'σαι καλά ρε μάγκα !!!!
Άφθονες !!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

dimdoc
31/10/2010, 09:47
To θυμαμαι το αρθρο σα να ηταν χθες...ηταν ομως το 96...

vaska
31/10/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
κλασικη ατακα τότε!

στην Σαλόνικα...

βάλε 2 κατοσταρικα βενζινη και ένα μαλπουρο με 100 δρχ, να μείνουν και 2 κατοσταρικα (απο το πεντακοσαρικο) για την βόλτα...

και τι δεν είχα κανει τότε σαν πιτσιρικάς,για να μπορώ να έχω έτοιμο ένα πεντακοσαρικο κάθε Σάββατο βράδυ!


εποχές..:beer:

42 δρχ το Μάρλμπορο και το Κάμελ τότε και μετά πήραν αύξηση και τα πήγαν οι πούστηδες 48 και στο καπάκι 52. Άντε τώρα να βγάλεις τη γκόμενα βόλτα και να έχεις ένα 50άρι στην τσέπη. Ευτυχώς τότε οι γυναίκες είχαν φιλότιμο και έβαζαν τα δικά τους (ένιωθαν καλύτερα)..

:blush: :blush:

sahara
31/10/2010, 10:05
Πολύ ωραίο το άρθρο , ωραίες και οι εποχές τότε .

Εγώ δυστυχώς δεν τα πρόλαβα όλα αυτά (είμαι της αμέσως επόμενης γενιάς ).

:beer: :beer:

reinmeister
31/10/2010, 10:52
εκπληκτικη εποχη...την προλαβα στα τελειωματα της,απο το 88 μεχρι το 92...τοτε που ολα τα φραγκατα τσογλανια αρχιζαν να παιρνουν με το κιλο τα nsr,rgv, kr και το παιζαν μουρη στους μαμα δεινοσαυρους...

ημουν κι εγω ενα απ αυτα,χωρις τα φραγκα και νεκροφιλος μια και ειχα ενα gsx 400 f,κατι που ειχε κανει τους παλιους κοντρακηδες να με συμπαθησουν ιδιαιτερως...

οποτε ειχα την τυχη να οδηγησω,απο μπολντορα 1100 φτιαγμενο στα 1300,με τρυπημενα πιστονια ,4ις στο πουθενα,μεχρι cbx 1050 "απο αμερικη" λεμε και το θεικο katana 1100...επειδη ημουν και σπινος,λογω ηλικιας,με βαζανε και σε μερικες καλες στο σχιστο και στην αυρα...

θα διαφωνησω με τον συμπαθεστατο γιωργκου στο θεμα ομορφιας του φαιρινγκ του F2,μια και οποιος το ειχε φεριγκατο στην ελλαδα,ετρωγε περισσοτερο κραξιμο και απο πουστη...:lol:

χαρακτηριστικο σκηνικο της εποχης...

ετος 1992...ο υπογεγραμμενος μαλακοπιτουρας με το gsx του κι ενας φιλος του με kr-1s ετοιμαζονται να ανεβουν το ποταμι απο πειραιως προς περιστερι για να πανε μπουρναζι...πετσινα 1/10 του χιλιοστου,τζινακια και μποτες καουμποϊκες και αλογοουρα να ανεμιζει(σκαστε,τοτε ειχα μαλλια)...

ο υπογεγραμμενος,επειδη εβλεπε gp,εκανε κοντρες και ηξερε και απο αεροδυναμικες κλπ επιστημονικα,αρχιζει να εξηγει στον κολλητο τα πλεονεκτηματα της οδηγησης "ψαρακι" στα τελειωματα κοντρας...ο κολλητος,μιας και φρεσκος στο αθλημα με το αστραφτερο kr ακουγε με προσηλωση...

ξεκινουν λοιπον...ο κολλητος απο πισω για να παρατηρει και ο μαλακας μπροστα τερμα γκαζι με το χαρο...στην 4η ξαπλωνει στο τεποζιτο,τεντωνει τα ποδια πανω στην σελα και κανει μια εκπληκτικη αλλαγη σε 5η με το χερι...

παρατηρει οτι ο κολλητος κοβει και λεει"τον μαλακα κοτεψε απο τα 130" και οπως ειναι τερμα γκαζι,αλλαζει ξανα εκπληκτικα σε 6η με το χερι...ακριβως ΠΑΝΩ στις γραμμες του τραινου που διεσχιζαν καθετα την εθνικη τοτε(οι παλιοι ξερουν),με 160 κοντερ,το ενα χερι στο τιμονι,τα ποδια στην σελα και το αλλο στο λεβιε ταχυτητων...γι αυτο "κοτεψε" ο κολλητος...

ωραια ηταν...γραψτε ρε κωλογηρες σκηνικα απο τοτε,να θυμηθουμε κι εμεις οι νεοτεροι...:lol:

the who
31/10/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
42 δρχ το Μάρλμπορο και το Κάμελ τότε και μετά πήραν αύξηση και τα πήγαν οι πούστηδες 48 και στο καπάκι 52. Άντε τώρα να βγάλεις τη γκόμενα βόλτα και να έχεις ένα 50άρι στην τσέπη. Ευτυχώς τότε οι γυναίκες είχαν φιλότιμο και έβαζαν τα δικά τους (ένιωθαν καλύτερα)..

:blush: :blush:

Καλα πες μας οτι δεν τα προλαβες 25 δραχμουλες τα μαρλμπορο να σε ψηφισουμε για δημαρχο.:rotflmao: :rotflmao:

Ωραιο αρθρο,λογικα εχω και το τευχος καπου.Ωραια μοτορια.Επρεπε να τα βλεπατε κανιβαλισμενα απο τα γκιραπια.Κουρελου αντι για σελλα,4 σε 1 ελευθερας,νεκροκεφαλες παντου και κιτρινο φυσικα.Παιζανε και τα βυσσινι πολυ σαν χρωμα.Τα βραδυα στην παραλια τα ακουγες να ερχονται απο μακρια και ενιωθες τον αερα τους να κουναει τα 50αρια παρταλια που καβαλαγαμε.:smokin:

notakos600
31/10/2010, 11:04
Καταπληκτικά χρόνια και καταπληκτικός ο Πολίτης που τον γνώρισα από τα γραφόμενά του στο ''ΜΟΤΟ''.
Πάντως εμένα τα 1050 με τις 6 σε καμία με στοιχειώνουν ακόμη... :beer: :beer:

the who
31/10/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εκπληκτικη εποχη...την προλαβα στα τελειωματα της,απο το 88 μεχρι το 92...τοτε που ολα τα φραγκατα τσογλανια αρχιζαν να παιρνουν με το κιλο τα nsr,rgv, kr και το παιζαν μουρη στους μαμα δεινοσαυρους...

ημουν κι εγω ενα απ αυτα,χωρις τα φραγκα και νεκροφιλος μια και ειχα ενα gsx 400 f,κατι που ειχε κανει τους παλιους κοντρακηδες να με συμπαθησουν ιδιαιτερως...

οποτε ειχα την τυχη να οδηγησω,απο μπολντορα 1100 φτιαγμενο στα 1300,με τρυπημενα πιστονια ,4ις στο πουθενα,μεχρι cbx 1050 "απο αμερικη" λεμε και το θεικο katana 1100...επειδη ημουν και σπινος,λογω ηλικιας,με βαζανε και σε μερικες καλες στο σχιστο και στην αυρα...

θα διαφωνησω με τον συμπαθεστατο γιωργκου στο θεμα ομορφιας του φαιρινγκ του F2,μια και οποιος το ειχε φεριγκατο στην ελλαδα,ετρωγε περισσοτερο κραξιμο και απο πουστη...:lol:

χαρακτηριστικο σκηνικο της εποχης...

ετος 1992...ο υπογεγραμμενος μαλακοπιτουρας με το gsx του κι ενας φιλος του με kr-1s ετοιμαζονται να ανεβουν το ποταμι απο πειραιως προς περιστερι για να πανε μπουρναζι...πετσινα 1/10 του χιλιοστου,τζινακια και μποτες καουμποϊκες και αλογοουρα να ανεμιζει(σκαστε,τοτε ειχα μαλλια)...

ο υπογεγραμμενος,επειδη εβλεπε gp,εκανε κοντρες και ηξερε και απο αεροδυναμικες κλπ επιστημονικα,αρχιζει να εξηγει στον κολλητο τα πλεονεκτηματα της οδηγησης "ψαρακι" στα τελειωματα κοντρας...ο κολλητος,μιας και φρεσκος στο αθλημα με το αστραφτερο kr ακουγε με προσηλωση...

ξεκινουν λοιπον...ο κολλητος απο πισω για να παρατηρει και ο μαλακας μπροστα τερμα γκαζι με το χαρο...στην 4η ξαπλωνει στο τεποζιτο,τεντωνει τα ποδια πανω στην σελα και κανει μια εκπληκτικη αλλαγη σε 5η με το χερι...

παρατηρει οτι ο κολλητος κοβει και λεει"τον μαλακα κοτεψε απο τα 130" και οπως ειναι τερμα γκαζι,αλλαζει ξανα εκπληκτικα σε 6η με το χερι...ακριβως ΠΑΝΩ στις γραμμες του τραινου που διεσχιζαν καθετα την εθνικη τοτε(οι παλιοι ξερουν),με 160 κοντερ,το ενα χερι στο τιμονι,τα ποδια στην σελα και το αλλο στο λεβιε ταχυτητων...γι αυτο "κοτεψε" ο κολλητος...

ωραια ηταν...γραψτε ρε κωλογηρες σκηνικα απο τοτε,να θυμηθουμε κι εμεις οι νεοτεροι...:lol:

Καλα σε λεω μλκ εγω.:lol: :lol: Ρε ζωον περασες τις γραμμες με οσα?:eyepop: Αφου ζεις ειχες αγιο.Εχει φυγει πολυς κοσμος εκει.Το να γραψεις γι αυτα τα χρονια δεν ειναι ευκολο.Οποτε βλεπω την τσογλανοπαρεα(σπανια πλεον :sad: ) αυτα λεμε.
Για τον Μπαμπη που τον φωναζαμε "τσιμπιδη" ο οποιος ειχε αγορασει ολα τα οικοπεδα της παραλιακης,του Πειραια και της Σαλαμινας.:lol:
Για τον "κουλο" που μονο κουλος δεν ηταν σαν οδηγος.Με ατροφια στο ενα χερι,ειχε κανει πατεντα στο γκαζι του RD :a016: και εριχνε κολωνες σε ολους.
Για τον μπατσο που σε διπλαρωνε στην κοντρα και πηγαινατε μια μαζι πρωτα.Αν σουριχνε στ αυτια ετρωγες πορτα απο την παραλια.
Για τον Τζανη που επαιρνε φωτια η εξατμιση του ss (72 ολοκληρα κυβικα παρακαλω) :lol:
Για τον "αεροζολ" που θεωρουσε μεγαλη μηχανη το 250Ν που καβαλαγε.
Ο καταλογος ειναι μεγαλος ρε φιλε και τα χρονια πολλα.Γι αυτο πλεον θυμομαστε μονο τις πλακες και το χαβαλε.:wave2:

reinmeister
31/10/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Καλα σε λεω μλκ εγω.:lol: :lol: Ρε ζωον περασες τις γραμμες με οσα?:eyepop: Αφου ζεις ειχες αγιο.

σκεψου να γραφα και τα υπολοιπα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

ζωη σε μας φιλε και καλα να περνανε,οπου πηγαν,οσοι εφυγαν...:sad:

the who
31/10/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
σκεψου να γραφα και τα υπολοιπα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:

ζωη σε μας φιλε και καλα να περνανε,οπου πηγαν,οσοι εφυγαν...:sad:

Απο μ@λ@κιες αλλο τιποτα εκεινη την εποχη.Το τραγουδι που την εκπροσωπει ειναι αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=SnJbFMgXZ14

sniper
31/10/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εκπληκτικη εποχη...
.....

ημουν κι εγω ενα απ αυτα,χωρις τα φραγκα και νεκροφιλος μια και ειχα ενα gsx 400 f,κατι που ειχε κανει τους παλιους κοντρακηδες να με συμπαθησουν ιδιαιτερως...

....

....

χαρακτηριστικο σκηνικο της εποχης...

ετος 1992...ο υπογεγραμμενος μαλακοπιτουρας με το gsx του ....... για να πανε μπουρναζι...πετσινα 1/10 του χιλιοστου,τζινακια και μποτες καουμποϊκες και αλογοουρα να ανεμιζει(σκαστε,τοτε ειχα μαλλια)...

.....



Τι να λέμε τώρα.... :lol: :lol: :bawl: :lol: :bawl:

chris_honda
31/10/2010, 11:24
Απλά :a19: για όλους εσάς που αφήσατε κάτι από τότε... Εγω νιάνιαρο τότε τα εβλεπα μόνο. Έλεγα και γώ ετσι θα γίνω, αλλά φλωρέψανε τα πράγματα :mad: :mad: Δυστηχώς

sniper
31/10/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Απλά :a19: για όλους εσάς που αφήσατε κάτι από τότε... Εγω νιάνιαρο τότε τα εβλεπα μόνο. Έλεγα και γώ ετσι θα γίνω, αλλά φλωρέψανε τα πράγματα :mad: :mad: Δυστηχώς

Αφήσαμε κάτι και πότε;

Φλωρέψαμε; :rolleyes:

Ααααα λες για τον Ντέβιλς.... τι να κάνεις...

vaska
31/10/2010, 11:28
@ Rein

Ρε ασχημομούρη δεν έχουμε παρά μόνο 5 χρονάκια διαφορά αλλά τελικά είναι καθοριστικά τα γαμημένα.

Μου θύμισες λοιπόν ανεπανάληπτες εποχές "ψαράκια" και δε συμμαζεύεται.

Είχαμε το λοιπόν μια φλορέτα "φτιαγμένη" για κόντρες. Μετά από κάθε κόντρα σπίτι στην υπόγα και λύσιμο να ετοιμαστεί για την επόμενη. Ναφθαλίνη στο καύσιμο και βουρ να μαζέψουμε κανένα πεντακοσάρικο από στοιχήματα. Εγώ πάντα ήμουνα μπόλικος αλλά και ο μόνος που οδηγούσε ψαράκι από την παλιοπαρέα.

Σάββατο βράδυ κανονισμένη κόντρα με δύο παπιά της HONDA 90άρια από μαμά και κωλοπειραγμένα. Τριτάχυτα στρογκυλοφάναρα μπλε και τα δύο κι έχουν λυσσάξει να τα πάμε. Βρισκόμαστε λοιπόν στην παραλιακή "Ακτή Δυμαίων" για όσους ξέρουν από Πάτρα και αποφασίζουμε να πάμε την κόντρα όλοι μαζί κι όχι δύο δύο (εγώ επέμενα γιατί δεν ήξερα αν η φλορετίτσα θα έβγαζε δύο κόντρες), αλλά ο οδηγός της παρέας έχει σκαλώσει σπίτι του και τραβάει τρικούβερτο καυγά με τον πατέρα του (το μάθαμε μετά). Τα παλικάρια με τα παπιά (με τελικό από βολκσβάγγεν οι παλιοί θα θυμούνται), αρχίζουν και λένε ότι αν δεν γίνει η κόντρα θέλουν το στοίχημα, οτι είμαστε κότες και λοιπές ομορφιές.

ΟΚ λοιπόν θα πάμε μαζί τους λέω, δίνουμε το χρήμα σε τρίτο έμπιστο άτομο και ξεκινάμε. Ντουμάνια και καπνοί ακολουθούσαν το φλορετάκι αλλά αυτό δεν μάσαγε τίποτα λέμε. Τις αποστάσεις τις μετρούσαμε με κολώνες και η κόντρα ήταν 12 κολώνες. Τους πήρα τα σώβρακα λέμε. Στον δεύτερο έριξα 1 1/2 κολώνα.

Χα χα χα.:rotflmao: :rotflmao:

Γυρίσαμε πίσω στην "αφετηρία", πήρα το χρήμα και πρέπει να είχα διπλάσιο ύψος από το κόρδωμα.

Οι πάπιες πήραν την άγουσα για τον καφέ της παρηγοριάς κι εγώ με τους δυο φίλους μου ξεκινήσαμε να βρούμε τον παλιομαλάκα που δεν είχε έρθει και παραλίγο να χάσουμε την κόντρα.

Αφού τελικά βρεθήκαμε όλοι είπαμε να πάμε για παγωτό στο Ρίο στην άλλη μεριά της Πάτρας και βγήκαμε Εθνική. Εκεί άρχισα να τους δείχνω πως οδηγούμε ψαράκι και κάνουμε αλλαγές με το χέρι. Ήμουν και ο μόνος με εξοπλισμό (τζιν παντελόνι, δερμάτινο χοντρό μπουφάν καφετέριας και κράνος παρακαλώ ένα AGV πράσινο με λευκά γράμματα και 2-3 νούμερα μεγαλύτερο από το τσερβέλο μου).

Ξαφνικά το εργαλείο κάνει τον χαρακτηριστικό οξύ ήχο και κολλάει με καμιά 70 χλμ. Ο υποφαινόμενος έκανε επίδειξη και των πτητικών του ικανοτήτων και αφού τελείωσε η πτήση ήρθε σε στενή επαφή με την άσφαλτο και άρχισε να χορεύει brake dance στη μέση της εθνικής.

Απολογισμός.

Μπουφάν - σερπαντίνες καρναβαλικές (πρώτη φορά είδα ρούχο σε λουρίδες)

Τζιν - Ανύπαρκτο στα γόνατα και υποψία υφάσματος στα μπούτια.

Κράνος - Τριμμένο και κοπανημένο παντού λες και πέρασε αμμοβολή

Χέρια - μέσα στα αίματα και στη μαυρίλα της ασφάλτου αλλά το μυαλό μου στο μηχανάκι, να τρέξουμε να το μαζέψουμε και να το πάμε στην υπόγα για φτιάξιμο.

Παγωτό αναβλήθηκε όπως και πάσα άλλη έξοδος όλη την επόμενη εβδομάδα. Η ομερτά της παρέας δεν επέτρεπε σε κανέναν να πει ότι το μηχανάκι κόλλησε και ότι ο πιλότος σαβουρδιάστηκε.

Αυτό ήταν το 1ο που μου ήρθε στο μυαλό.

:wave2: :wave2:

chris_honda
31/10/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αφήσαμε κάτι και πότε;

Φλωρέψαμε; :rolleyes:

Ααααα λες για τον Ντέβιλς.... τι να κάνεις...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για μας τους πιο νιούφηδες λέω...Εσείς καλά τα ζήσατε...


όσοι είναι από Καλαμάτα....Βασίλης ο "Χάρος" ....

Και φυσικά μπάρμπα με το cm 400ri!! τουλάχιστον σου μεινε το μαλλί (rein οχι δεν είναι υπονοούμενο) Και τα 501 σου.

the who
31/10/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για μας τους πιο νιούφηδες λέω...Εσείς καλά τα ζήσατε...


όσοι είναι από Καλαμάτα....Βασίλης ο "Χάρος" ....

Και φυσικά μπάρμπα με το cm 400ri!! τουλάχιστον σου μεινε το μαλλί (rein οχι δεν είναι υπονοούμενο) Και τα 501 σου.

Μια χαρα εισαστε εσεις.Με κρανη,γαντια,μποτες και μπουφαν.Με μηχανακια σφεντονες απο μαμα.Με δρομους καλυτερους(καλα μην το παρακανουμε :rotflmao: ).Με πιστες και εκπαιδευση.
Τι αλλο θες ρε παληκαρι μου?Κανα τιτλο στο GP? :wave2:

the who
31/10/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αφήσαμε κάτι και πότε;

Φλωρέψαμε; :rolleyes:

Ααααα λες για τον Ντέβιλς.... τι να κάνεις...

Σταυροοοοοοοο... πελατης.:lol:

sniper
31/10/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για μας τους πιο νιούφηδες λέω...Εσείς καλά τα ζήσατε...


όσοι είναι από Καλαμάτα....Βασίλης ο "Χάρος" ....

Και φυσικά μπάρμπα με το cm 400ri!! τουλάχιστον σου μεινε το μαλλί (rein οχι δεν είναι υπονοούμενο) Και τα 501 σου.

Εγώ αν και ζούσα εκείνη την εποχή που περιγράφει ο AmateuRein (και πιο πριν βέβαια), δεν καβάλαγα, μηχανές. :lol:

chris_honda
31/10/2010, 11:41
Καλά εγω συγκεκριμένα, εκείνη την εποχή θα γούσταρα...Συγκεκριμένα. Αλλά ο ΜπαρμαΓίώργης...το παιζε κονιόρδος και του ρθε αργότερα για παιδί..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
31/10/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Καλά εγω συγκεκριμένα, εκείνη την εποχή θα γούσταρα...Συγκεκριμένα. Αλλά ο ΜπαρμαΓίώργης...το παιζε κονιόρδος και του ρθε αργότερα για παιδί..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ειδες ργτ.Να εξαρταται η ζωη σου απο τις κ@υλες του καθενος.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

reinmeister
31/10/2010, 11:45
κρανος ο ενας,"εγω δεν καβαλαγα μηχανες"(υπονοουμενο του οτι ημανε ξενερωτος αλλα γαμουσα απο τοτε)...

φλωρες ρπμ...:lol: :lol: :lol:

edit...:a23: για το λογοπαιγνιο με το νικ...:D

chris_honda
31/10/2010, 11:47
Και γω αυτό λεω. Πλακα - πλάκα Θα του την πώ! Εμενα με ρώτησες ρε;; Που με εσπειρες το 82;; Εγω ήμουνα για άλλα μηχανάκια και φάσεις. Εγω ρε ηθελα παραλία με κιθαρίτσα και το γκομενάκι να χαζεύει...Οχι club με τα ξέκολα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2: :wave2:

reinmeister
31/10/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Και γω αυτό λεω. Πλακα - πλάκα Θα του την πώ! Εμενα με ρώτησες ρε;; Που με εσπειρες το 82;; Εγω ήμουνα για άλλα μηχανάκια και φάσεις. Εγω ρε ηθελα παραλία με κιθαρίτσα και το γκομενάκι να χαζεύει...Οχι club με τα ξέκολα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2: :wave2:

μια χαρα εισαι μικρε...με τα ξεκωλα το πολυ πολυ να σου μαραθει το πουλακι...στην δικη μας και παλιοτερη εποχη,με τις μαλακιες που καναμε,δεν ξεραμε αν θα γυρισουμε σε ενα κομματι σπιτι...:lol:

μην μιλας καθολου...:beer:

sniper
31/10/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κρανος ο ενας,"εγω δεν καβαλαγα μηχανες"(υπονοουμενο του οτι ημανε ξενερωτος αλλα γαμουσα απο τοτε)...

φλωρες ρπμ...:lol: :lol: :lol:

edit...:a23: για το λογοπαιγνιο με το νικ...:D

AmateuRein, αν βρίσκαμε 25 δρχ για Ασσο σκέτο, καλά ήταν.... :rolleyes:

chris_honda
31/10/2010, 11:51
+600 :beer: :beer: :beer:

sniper
31/10/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μια χαρα εισαι μικρε...με τα ξεκωλα το πολυ πολυ να σου μαραθει το πουλακι...στην δικη μας και παλιοτερη εποχη,με τις μαλακιες που καναμε,δεν ξεραμε αν θα γυρισουμε σε ενα κομματι σπιτι...:lol:

μην μιλας καθολου...:beer:

+954+105+1399

reinmeister
31/10/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
AmateuRein, αν βρίσκαμε 25 δρχ για Ασσο σκέτο, καλά ήταν.... :rolleyes:

εγω το πρωτοκαψα το 1992...πριγκηπικο εκανα...

sniper
31/10/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω το πρωτοκαψα το 1992...πριγκηπικο εκανα...


Ξυλόκαστρο καλοκαίρι του 1985 (αλλά και αρκετά καλοκαίρια αργότερα).... Ζ1000 ελεύθερη που ξεκίναγε από Δερβένι (καμιά 30χλμ μακρυά για όσους δεν ξέρουν την γεωγραφία της περιοχής) κι ακουγόταν από την στιγμή που έβαζε εμπρός... όταν έφτανε, έβλεπες τον μαλλιά και μουσάτο, με μαύρα γυαλιά (μέρα-νύχτα), βερμαχτ, αμάνικο μπλουζάκι και τσιγάρο....



Βέβαια... τώρα που το σκέφτομαι, αν αντί για Z1000 γράψω gsxr1000, γιατί μου έρχεται στο μυαλό ο Άρχοντας;


217032

devil's animal
31/10/2010, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Απο μ@λ@κιες αλλο τιποτα εκεινη την εποχη.Το τραγουδι που την εκπροσωπει ειναι αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=SnJbFMgXZ14


:a23: :a23: :a23:

devil's animal
31/10/2010, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αφήσαμε κάτι και πότε;

Φλωρέψαμε; :rolleyes:

Ααααα λες για τον Ντέβιλς.... τι να κάνεις...


καταλαβες κυριε, μας λενε και φλωρους οι χθεσινοι επειδη πηραμε Honda...:sad:

devil's animal
31/10/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Καλά εγω συγκεκριμένα, εκείνη την εποχή θα γούσταρα...Συγκεκριμένα. Αλλά ο ΜπαρμαΓίώργης...το παιζε κονιόρδος και του ρθε αργότερα για παιδί..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


καλα ανετα μπορουσα και εγω να ειχα γεννηθει 10 χρονακια πριν...

στα 36 του μ'εκανε ο αθεοφοβος!:mad:
:rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
31/10/2010, 12:23
επειδη λοιπον ειμαι και εγω το '82...
μου εχει μεινει
αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=GCiL12QlkxQ)

απο τοτε στα kawasaki...:smokin:

sniper
31/10/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
επειδη λοιπον ειμαι και εγω το '82...
μου εχει μεινει
αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=GCiL12QlkxQ)

απο τοτε στα kawasaki...:smokin:

XR, cb1.... σε νοιώθω :bawl: :bawl: :bawl:

Ζεύκας
31/10/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
Δυο λαχταριστα πιπινια επιβαινοντα σε Ταιφουνιζον σκουτεροειδες,προς μεγαλη μου εκπληξη και καμαρι-χαζευουν το Μπολντορι και ουχι το φαντεζι Africa Twin που τα εχει διπλαρωσει από τα δεξια.Χαζευα και εγω με την σειρα μου και τοτε το ξανθο λεει στο μελαχροινο.

-Και γαμω τις μηχανες Evi.

-Και γαμω τα μπλουζακια Evi,λεω εγω μεγαλοφωνως,
Χαμογελαω και αφηνω συμπλεκτη.
Προφανως η παιδισκη Evi θα σκεφτηκε ότι αναφερομουν στο λευκο WonderBra που εκανε αισθητοτατη ης παρουσια του ξεπροβαλλοντας από το αβυσσαλεο της μπουστο.Συνεπως δεν θα αντεληφθη την λεπτη μου ειρωνεια ,πηγαζουσα από το σλογκαν που ηταν γραμμενο με εντονο κοκκινο χρωμα στο περιωνυμο μπλουζακι,
"Fuck the Past and kiss the Future"


:smilea:

devil's animal
31/10/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
XR, cb1.... σε νοιώθω :bawl: :bawl: :bawl:


γΑματα κσι για τα 2...:sad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsompanis
31/10/2010, 12:33
στην επτάλοφο θεσσαλονίκης τότε,ήταν μια κλειστή κοινωνία.
είχε τα Παόκια και τους μηχανοβιους...

ο Λαλάκης με τι φτιαγμένο μάντα και το κατανα,ο καμαρινός με z1000 ο βασιλάρας με το τενερέ..
τον τελευταίο,ακόμη τον θυμάμαι να πηγαίνει δίχως αυριο πανω στα πεζοδρόμια και να τον κυνηγούν οι μπάτσοι..

XJR_Billy
31/10/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
επειδη λοιπον ειμαι και εγω το '82...
μου εχει μεινει
αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=GCiL12QlkxQ)

απο τοτε στα kawasaki...:smokin:

Γεια σου ρε pilot !!:beer: :beer:

Ας βάλω κι εγώ κάτι αντίστοιχο...

Iron Eagle.
Honda XR500R vs Cessna 172...

Ατελείωτη Gάβλα αυτή η μηχανή ρε πστμ...:(

http://www.youtube.com/watch?v=Nrq31J6RbgU

:sun: :cool:

notakos600
31/10/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Γεια σου ρε pilot !!:beer: :beer:

Ας βάλω κι εγώ κάτι αντίστοιχο...

Iron Eagle.
Honda XR500R vs Cessna 172...

Ατελείωτη Gάβλα αυτή η μηχανή ρε πστμ...:(

http://www.youtube.com/watch?v=Nrq31J6RbgU

:sun: :cool:



Μπίλαρε, XR500R, Κ@υλα αλλά χωρίς φράγκα, το γούσταρα μέχρι τρέλας... :beer: :beer:

XJR_Billy
31/10/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μπίλαρε, XR500R, Κ@υλα αλλά χωρίς φράγκα, το γούσταρα μέχρι τρέλας... :beer: :beer:

Γεια σου ρε Νοτάκο, παλιοσείρι !!!:beer: :beer:
Πόσο θα γούσταρα να την είχα πάλι, έστω και για μια βολτίτσα...

Η σκληροτράχηλη XTR μου πουλήθηκε.
Σε λίγες μέρες, να πάνε όλα καλά, παραλαμβάνω τη Σκοτεινή Κυρία...:smokin:
Ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα.
Μεγάλο βήμα για μένα... κάπου εδώ για μένα τελειώνει η ονειρική αναζήτηση της Άγνωστης Μοτοσυκλέτας.

Χρωστάω βολτίτσα και μπυρίτσα συνάδελφε.:beer: :wave2:

ducpilot
31/10/2010, 14:16
Ημουν ευτυχης κατοχος ενος 750 τετοιου κλαψ,βεβαια το εδωσα για τα ματια ενος SUZUKI GS 1000 S με το φεριγκακι για τους παλιους.Ωραια χρονια με τα κυνηγητα μας κλπ.:D

Tpap
31/10/2010, 14:52
Tην πρόλαβα την εποχή, τις έχω τις εικόνες...

6-7-8 ετών με κράταγε όρθιο ψηλά πάνω στις μπαριέρες ο θείος μου, στον παράδρομο της βουλιαγμένης (μπροστά πό την μετέπειτα Β-52) και χαζεύαμε με αρκετο άλλον κόσμο να περνάνε από κάτω τα ''θηρία''...

Ξεκινάγανε από τα φανάρια της Αγ. Βασιλείου και τελειώναν στα φανάρια δωδεκανήσου. Από κεί και κάτω η βουλιαγμένης ήταν απαράδεκτη. + ότι τελείωνε στην γλυφάδα.

Αρκετές φορές με είχε πάρει και στον ζέφυρο.
Κομμένα τζιν, τσόκαρα, άφρο μαλλί, χαίτη, τεράστια γυαλιά, mach 1, Z, GS, μπουλντόρια, πάπιες με λαιμούς σΧέτους κλπ...


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

the who
31/10/2010, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Tην πρόλαβα την εποχή, τις έχω τις εικόνες...

6-7-8 ετών με κράταγε όρθιο ψηλά πάνω στις μπαριέρες ο θείος μου, στον παράδρομο της βουλιαγμένης (μπροστά πό την μετέπειτα Β-52) και χαζεύαμε με αρκετο άλλον κόσμο να περνάνε από κάτω τα ''θηρία''...

Ξεκινάγανε από τα φανάρια της Αγ. Βασιλείου και τελειώναν στα φανάρια δωδεκανήσου. Από κεί και κάτω η βουλιαγμένης ήταν απαράδεκτη. + ότι τελείωνε στην γλυφάδα.

Αρκετές φορές με είχε πάρει και στον ζέφυρο.
Κομμένα τζιν, τσόκαρα, άφρο μαλλί, χαίτη, τεράστια γυαλιά, mach 1, Z, GS, μπουλντόρια, πάπιες με λαιμούς σΧέτους κλπ...


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Ετσι εξηγουνται ολα.:lol: :lol:

petani
31/10/2010, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducpilot
Ημουν ευτυχης κατοχος ενος 750 τετοιου κλαψ,βεβαια το εδωσα για τα ματια ενος SUZUKI GS 1000 S με το φεριγκακι για τους παλιους.Ωραια χρονια με τα κυνηγητα μας κλπ.:D


Αλητη .... αρχικαγκουρα ..... δαιμονισμενε .... ντροπη σου ρε .... :lol: :lol: :lol:

ducpilot
31/10/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από petani
Αλητη .... αρχικαγκουρα ..... δαιμονισμενε .... ντροπη σου ρε .... :lol: :lol: :lol: Πισω γοριλλα!!!!(χαθηκαμε ρε Αντωνη):beer:

mig29
04/11/2010, 21:18
Αφτες οι εποχες τελειωσανε κυριοι θυμάμε αγοραζα τοτε το Καρελακι 6δραχμες μέτα το OLD NAVY 12δραχμες τα εισαγωγης ειχανε 30δραχμεςμ οσο για τις μηχανες ας μην ξεχναμε και τα KAWASAKI SAMURAI αφτα και αν εχουνε στειλει κοσμο,οσο για το περιστατικο με το κομμενο ταχι πρεπει να μίλατε για τον Μαρκο ενα φιλαρακι απο την Πηγαδα του Πειραια αλλα ειτανε λιαδα για κατι παλιοκαταστασεις

petani
05/11/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducpilot
Πισω γοριλλα!!!!(χαθηκαμε ρε Αντωνη):beer:


Eχω πηξει στα νυχτερινα ρε Χρησταρα .... οταν γυρισω 14:00-22:00
θα περασω απο το μαγαζι πριν τη δουλεια ....... βαλε και συ καμμια φωτο ρε απατεωνα ... :beer:

Gandalf dr685sm
05/11/2010, 13:20
Προσωπικά ακόμα θυμάμαι το παλιό Ηuskvarna , στους Αγ. Αναργύρους με ενα τρακτερωτό λάστιχο που άνετα θύμιζε γεωργικό εργαλείο.

Φυσικά δεν έπαιρνε μπρος... και φυσικά είχαμε σπάσει τις γάμπες με το ξαδερφάκι να προσπαθούμε να το κάνουμε να μουγκρίσει μπας και ξεκα(τ)λώσουμε για 500 μέτρα..

Και κάνει ενα ΚΡΑΚ-ΜΠΡΑΦ όπως πηδούσαμε πάνω στην μανιβέλα και οι δύο μαζί συγχρόνως :alien: (μην ρωτάτε το πως! )... και παίρνει ... ΓΚΡΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ... και βγήκαν όλοι απο τα γύρω συνεργεία στους Αγ.Ανάργυρους.

Ανεβαίνει ο ξάδερφος πάνω οδηγός ώς μεγαλύτερος και πάω να ανέβω πίσω... διαπίστωση 1η... δύσκολο χωρίς πατάκια αν ήσουν 1,80 περίπου σαν συνοδηγός.. μάζευες ότι είχε ο δρόμος.

Δεύτερον.. όσο πηγαίναμε τόσο χαμήλωνε η ουρά του... μέχρι που διαπιστώνουμε πως το λάστιχο ήταν flat εντελώς και πηγαίναμε με τα τακούνια του.. και να μην μασάει μία..

Πάλι καλά που δεν σαβουρδιαστήκαμε πουθενά.

Φύσικά εξοπλισμός μηδέν. Τζινάκι και αθλητικό απο κάτω και κοντομάνικο απο πάνω. Αφού την γλυτώσαμε σε αυτή την ηλικία με τις μαλακίες που κάναμε πάλι καλά.


217888

boldor900f
05/11/2010, 21:45
Μπόρεσα και την πήρα στα 45 μου.
Θυμάμαι στα τελειώματα του Λυκείου να περνάν
απ έξω και έλιωνα.Ενας τους δεν είναι μαζί μας πια.
Στην πόλη μας είχαμε δύο.
Ο ενας που απέμεινε έχει τώρα Haya.

Εχω και το cbr 1100 XX αλλά το CB900F BOL D 'OR μ αρέσει πιό πολύ.


217943

boldor900f
05/11/2010, 21:46
ΟΝΕΙΡΟ


217944

boldor900f
05/11/2010, 21:47
ΟΝΕΙΡΟ............


217945

chris_honda
05/11/2010, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
Μπόρεσα και την πήρα στα 45 μου.
Θυμάμαι στα τελειώματα του Λυκείου να περνάν
απ έξω και έλιωνα.Ενας τους δεν είναι μαζί μας πια.
Στην πόλη μας είχαμε δύο.
Ο ενας που απέμεινε έχει τώρα Haya.

Εχω και το cbr 1100 XX αλλά το CB900F BOL D 'OR μ αρέσει πιό πολύ.


:beer: :beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
05/11/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
ΟΝΕΙΡΟ

Τζίζους !!!
Τι μωρό...:a8: :a10: :a013:

Εσύ μου τη γλύτωσες για δευτερόλεπτα εκείνη τη μέρα στο Ναύπλιο αλλά που θα πάει...
Θα σε πετύχω...:D :beer: :beer: :beer:

menos
07/11/2010, 10:03
Blackroses, σου βγάζω το καπέλο για την υπομονή σου να αντιγράψεις όλο το κείμενο και να μας το μεταφέρεις!

Το κείμενο αντιγράφηκε και προωθείται και σε άλλα Φόρουμ!!! :beer:

motor12
02/10/2011, 03:24
το ειχα μαθει απ' έξω αυτο το αρθρο
ο Πολιτης τι έγινε?
ο καλυτερος στο Μοτο

dim_rac
02/10/2011, 04:15
Ωραιες ιστοριες !!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

κωστας cb 750 f
07/07/2013, 00:17
παιδια γεια σας,με κανατε και θυμηθηκα και εγω τα παλια κ α λ α χρονια.το 83 ειχα το rd 50cc,το 85 το rd 125lc και το 87 το boldora 750 κοκκινο ασπρο με σελα gulliαri εξατμιση marving ,μπροστινο και καντραν απο 900 f2 και καθε παρασκευη και σαββατο πηγαιναμε στην παραλια για κοντρες(50 διαζωμα η 50 ελπα) για οσους θυμουνται.πρωτα βεβαια στα παγωτα στην γλυφαδα και κατοπιν στις κοντρες,αργοτερα πηγαιναμε και στο σχιστο. στην παραλια οταν μας κοινηγουσαν οι ζηταδες πηγαιναμε απο κατω στο μαρκομιχελακειο διπλα(κατω παραλια) και καβατζωνομαστε η στο ασημενιο φεγγαρι....ωραια χρονια. μετα πηρα και αλλες μηχανες αλλα σαν αυτην την εποχη δεν ητανε γιατι δεν ηταν μονο οι μηχανες ηταν και η ηλικια μου καθως και το κλιμα της εποχης τ ο τ ε .....

SHOOTER045
07/07/2013, 00:21
καλωσορισες
οι εποχες μπορει να αλλαξαν
τα μηχανακια το ιδιο
οι πιατσες με τις κοντρες επισης
αλλα η αγαπη και οι γοητεια που διαχεουν οι 2 τροχοι ειναι η ιδια ισως και μεγαλυτερη

astroman76
07/07/2013, 01:47
αλλες εποχες, ηπηρχε και ενα αλλο καλο κειμενο αλλα στους 2 τροχους αρχες 90 και μηλαγε για τις κοντρες στην Θεσσαλονικη που βαζανε 12χρονα πανω σε ζ900... στην λαχαναγορα κτλ πρεπει να ψαξω να το βρω.. ειτανε καλο...

byron
07/07/2013, 09:59
αλλες εποχες, ηπηρχε και ενα αλλο καλο κειμενο αλλα στους 2 τροχους αρχες 90 και μηλαγε για τις κοντρες στην Θεσσαλονικη που βαζανε 12χρονα πανω σε ζ900... στην λαχαναγορα κτλ πρεπει να ψαξω να το βρω.. ειτανε καλο...

Για ψιλομούφα το κόβω, αλλά μπορεί να έπαιζε και κανένας γάτος πιτσιρικάς. Την εποχή που λεει ο cb 750 f στην παραλιακή, στην αύρα ή στον Κηφισσό (στο ύψος της Amstel) αυτοί που έτρεχαν τα μεγάλα, ήταν γνωστά ονόματα. Μόνο στις πάπιες έπαιζαν κάτι 50κιλα 15-16 χρονών :D

Red Rider
07/07/2013, 14:52
Στα μέσα του 90' πολλοί Πειραιώτες ίσως θυμούνται τον τότε πιτσιρικά,και τώρα γνωστό αθλητή κατηγορίας φτερού,που καβάλαγε τα πάντα.Από παπιά μέχρι 900 της εποχής.
Καλό παιδί,βέβαια πλέον δεν καβαλάει τίποτα.

astroman76
07/07/2013, 14:55
Για ψιλομούφα το κόβω, αλλά μπορεί να έπαιζε και κανένας γάτος πιτσιρικάς. Την εποχή που λεει ο cb 750 f στην παραλιακή, στην αύρα ή στον Κηφισσό (στο ύψος της Amstel) αυτοί που έτρεχαν τα μεγάλα, ήταν γνωστά ονόματα. Μόνο στις πάπιες έπαιζαν κάτι 50κιλα 15-16 χρονών :D
Βαιρον δεν θημαμε ακριβως αλλα οταν το βρω θα το σκαναρω αλοστε εκεινη η εποχη διμιουργουσε πολλους μυθους... ουτε ιντερνετ ηπηρχε ουτε τιποτε αρα πολλα παιζανε απο στομα σε στομα

byron
07/07/2013, 18:05
Βαιρον δεν θημαμε ακριβως αλλα οταν το βρω θα το σκαναρω αλοστε εκεινη η εποχη διμιουργουσε πολλους μυθους... ουτε ιντερνετ ηπηρχε ουτε τιποτε αρα πολλα παιζανε απο στομα σε στομα

Κάπως έτσι ήταν Γιάννη. Μπορεί και να έπαιζε αλλά το 12 χρονών μου ακούγεται extreme ιδίως για 900.

SHOOTER045
07/07/2013, 18:25
Στα μέσα του 90' πολλοί Πειραιώτες ίσως θυμούνται τον τότε πιτσιρικά,και τώρα γνωστό αθλητή κατηγορίας φτερού,που καβάλαγε τα πάντα.Από παπιά μέχρι 900 της εποχής.
Καλό παιδί,βέβαια πλέον δεν καβαλάει τίποτα.

ο PEDROSA ηταν???