PDA

View Full Version : People on wheels,και ποσο πραγματικα μας χωριζει ενας Ατλαντικος..



Σελίδες : [1] 2

gcrook
31/10/2010, 12:47
Επιτρεψτε μου να κανω και εγω την ψυχοθεραπεια μου μεσα απο αυτο το φορουμ.
Η ιστορια ειναι απλη.
Πριν απο εναμιση χρονο εκανα οσο ημουν στην σχολη ενα πειραματικο βιντεακι το "people of wheels" ,υποθετω οτι ολο και καπου το εχετε πετυχει.

Λιγες μερες μετα αφ'οτου το ανεβασα στο youtube, και στο vimeo,και μεχρι και σημερα δεχομαι προσωπικα μηνυματα του στυλ (με τι το εκανες,εξηγησε μου αυτο, βοηθησε με σε κατι, κοκ) ,απο ερασιτεχνες η ψαγμενους χομπιστες ,καθως και μερικους σπουδαστες σε σχολες (του εξωτερικου σαφως) ,στα οποια απανταω,γιατι απλα δεν μου παει να τα αγνοησω.

Ενας απο τουε πρωτους με τους οποιους ηρθα σε επαφη ηταν ενας Καλιφορνεζος ονοματι A Talking Pie (http://www.youtube.com/user/AtalkingPie) .

Ερασιτεχνης βιντεας δουλευει σε ενα AppleStore στην Καλιφορνια,μοτοσυκλετιστης,ενεργος σε τρακντεις,και με μερικα μαλλον κακα βιντεακια απο τρακντει στο portfolio του.Ειπαμε Ερασιτεχνης.Αρχιζει λοιπον να μου λεει παπαδες για το ποσο του αρεσε και να με ρωταει οτι μπορεις να φανταστεις.Μετα απο μερικα μηνυματα εξαφανιζεται και επιστρεφει ενα μηνα μετα με ενα βιντεακι που τραβηξε στην δουλεια του (το οποιο ειναι private μονο εγω μπορουσα να το δω) ,που λεει οτι επηρρεαστηκε απο μενα.

Οκ, λεω.

Λιγο καιρο μετα μου δειχνει αλλα δυο βιντεακια απο τρακντεις εμφανως καλυτερα.
Μιλαμε λιγο.

Λιγο καιρο πιο μετα μου λεει οτι εκλεισε ενα deal με την πιστα που συχναζε να τραβαει και να ανεβαζει βιντεακια απο trackday events.Ετσι απλα.Τα βιντεακια του τυπου ειχαν αρχισει να γινονται ολο και καλυτερα και ολα εδειχναν οτι ο μαγκας ειχε βρει ενα ωραιο χομπι και εκανε αυτο που γουυσταρε.

Ωσπου ενα χρονο μετα,και συγκεκριμενα σημερα λαμβανω το παρακατω μειλ.

Δωστε προσοχη στο bold του κειμενου.





Update
Hey bud, long time no talk.

Just another "thanks" for making your "people on wheels" video. We have now laned major sponsors such as GoPro, Pirelli, and Shift, as well as deals with yamaha and the likes. I have been shooting AMA, AFM, MotoGP, as well as track days and making some serious cash.

The funny thing I often get linked by our customers to your video saying, "have you seen this one???"

Since I've been hired, all our videos are on a different channel at youtube.com/4theriders.

What projects are you working on now?





:lol: :lol:

gcrook
31/10/2010, 12:52
Η απαντηση μου.
Οταν λογικα θα ερθει και η δικη του η οποια φανταζομαι θα ειναι του στυλ "Cmon dude stop bullshitting me,you must be up to your armpits in money and bitches right now" :lol: θα την ποσταρω.

Hey dude.
I lolled so hard when i read your message.(let me explain)
It's very positive that you managed to get all these deals,and really make some money of your art,and i'm glad although i dont think i helped all that much.

See back home,the movie and multimedia production industry is so dead right now,plus the fact that biking is regarded as a point of virtually no interest to anyone.

So where have i come after a year and a half?
Well,i am just starting in the movie business (which is hardly a business in Greece) so i occasionally work in a motion picture,as a Digital Camera assistand,which barely pays the bills.
I've assisted some friends with their short film projects (for free of course) ,as a colorist or general DI help,and im about to make an intro video clip for a band to play at their live events.

But this video has gotten me nowhere in terms of making money,or striking deals.
It helped a bit to showcase my work,and what i know generally,but no deals whatsoever, no money, no bitches, and no drugs lol.

Sometimes I am jealous of you guys in US and other parts of Europe,that thrive in the multimedia business.It's hard for you as well I imagine,cause this job is hard,but there are certainly way more chances for you to make a living out of your art.

Anyway for the time being,im not planning to make another video like that,maybe a proper short film in a year or so,as soon as i overcome some issues,but apart from that,im just struggling to meet more people in the business and do
more projects to gain experience mostly.

Keep in touch mate.

sniper
31/10/2010, 12:55
Φίλε Γιώργο,

Είσαι λίγο μ@λάκας.... ή με φαίνεται;


:smokin:

road spirit
31/10/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φίλε Γιώργο,

Είσαι λίγο μ@λάκας.... ή με φαίνεται;


:smokin:

το πρώτο που σκέφτηκα και εγω...

Γιώργο, "struggle to meet more people" έξω και ΦΥΓΕ !

reinmeister
31/10/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Επιτρεψτε μου να κανω και εγω την ψυχοθεραπεια μου μεσα απο αυτο το φορουμ.
Η ιστορια ειναι απλη.
Πριν απο εναμιση χρονο εκανα οσο ημουν στην σχολη ενα πειραματικο βιντεακι το "people of wheels" ,υποθετω οτι ολο και καπου το εχετε πετυχει.

Λιγες μερες μετα αφ'οτου το ανεβασα στο youtube, και στο vimeo,και μεχρι και σημερα δεχομαι προσωπικα μηνυματα του στυλ (με τι το εκανες,εξηγησε μου αυτο, βοηθησε με σε κατι, κοκ) ,απο ερασιτεχνες η ψαγμενους χομπιστες ,καθως και μερικους σπουδαστες σε σχολες (του εξωτερικου σαφως) ,στα οποια απανταω,γιατι απλα δεν μου παει να τα αγνοησω.

Ενας απο τουε πρωτους με τους οποιους ηρθα σε επαφη ηταν ενας Καλιφορνεζος ονοματι A Talking Pie (http://www.youtube.com/user/AtalkingPie) .

Ερασιτεχνης βιντεας δουλευει σε ενα AppleStore στην Καλιφορνια,μοτοσυκλετιστης,ενεργος σε τρακντεις,και με μερικα μαλλον κακα βιντεακια απο τρακντει στο portfolio του.Ειπαμε Ερασιτεχνης.Αρχιζει λοιπον να μου λεει παπαδες για το ποσο του αρεσε και να με ρωταει οτι μπορεις να φανταστεις.Μετα απο μερικα μηνυματα εξαφανιζεται και επιστρεφει ενα μηνα μετα με ενα βιντεακι που τραβηξε στην δουλεια του (το οποιο ειναι private μονο εγω μπορουσα να το δω) ,που λεει οτι επηρρεαστηκε απο μενα.

Οκ, λεω.

Λιγο καιρο μετα μου δειχνει αλλα δυο βιντεακια απο τρακντεις εμφανως καλυτερα.
Μιλαμε λιγο.

Λιγο καιρο πιο μετα μου λεει οτι εκλεισε ενα deal με την πιστα που συχναζε να τραβαει και να ανεβαζει βιντεακια απο trackday events.Ετσι απλα.Τα βιντεακια του τυπου ειχαν αρχισει να γινονται ολο και καλυτερα και ολα εδειχναν οτι ο μαγκας ειχε βρει ενα ωραιο χομπι και εκανε αυτο που γουυσταρε.

Ωσπου ενα χρονο μετα,και συγκεκριμενα σημερα λαμβανω το παρακατω μειλ.

Δωστε προσοχη στο bold του κειμενου.





Update
Hey bud, long time no talk.

Just another "thanks" for making your "people on wheels" video. We have now laned major sponsors such as GoPro, Pirelli, and Shift, as well as deals with yamaha and the likes. I have been shooting AMA, AFM, MotoGP, as well as track days and making some serious cash.

The funny thing I often get linked by our customers to your video saying, "have you seen this one???"

Since I've been hired, all our videos are on a different channel at youtube.com/4theriders.

What projects are you working on now?





:lol: :lol:

καλα ρε καραγκιοζη...τι σκατα κανεις ακομη εδω? εκτος εαν τραβας ζορι με τα πατρια εδαφη,οποτε αποσυρω το "τι κανεις ακομα εδω"...:lol: :lol:

ακομη κι αν δεν βγαλεις ποτε δεκαρα τσακιστη απο αυτο,απο μενα :beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
31/10/2010, 13:05
ω ρε μάγκα μου ξενέρα....

εκεί σκέφτεσαι: γιατί ρε πούστη γεννήθηκα στην Ελλάδα? :lol:

gcrook
31/10/2010, 13:13
Θα επανελθω γιατι φευγω για δουλεια.
Το φυγε εξω δεν ειναι τοσο απλο,και θα το αναλυσω λειτερ.

Παω τωρα να κανω ενα freebie...:smokin:

Ζεύκας
31/10/2010, 13:15
πάντως νομίζω ότι δεν φτάνει το ταλέντο.
Πρέπει να είσαι δικτυωμένος κιόλας

πχ. το ζεύγος των δημοσιογράφων της ΕΤ3 που γύρισαν τον κόσμο με τζιπ είχαν ένα κάρο χορηγούς από πίσω ;)

Lupo
31/10/2010, 13:24
Όταν καταφέρω να έρθω , και θα βολέψω τις μέρες του ταξιδού να έχουν μέσα συνάντηση για μπυροποσία , θα σου απαντήσω από κοντά.

:beer: :beer:

byron
31/10/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το πρώτο που σκέφτηκα και εγω...

Γιώργο, "struggle to meet more people" έξω και ΦΥΓΕ !


+990 και όσα γουστάρεις.

ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμάσεις με ότι κόστος σημαίνει αυτό. George get the fuck out of here....:sick:

Pardalotzatziki
31/10/2010, 13:28
Το ξερω και απο αλλον του επαγγελματος.....δυσκολα τα πραγματα...

Δεν την κανεις να γινεις συνεργατης του atalkingpie...

Λογικα εχεις περισσοτερες γνωσεις απο αυτον οποτε...


:confused:

filipp0s
31/10/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+990 και όσα γουστάρεις.

ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμάσεις με ότι κόστος σημαίνει αυτό. George get the fuck out of here....:sick:

+1100 κι απο μενα. Μην εισαι μλκς, τα χρονια περνανε :sick:

blackbusa
31/10/2010, 13:30
ΦΥΓΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΦΥΓΕ ΛΕΜΕ...

road spirit
31/10/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
....και ΦΥΓΕ !


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καλα ρε καραγκιοζη...τι σκατα κανεις ακομη εδω?


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+990 και όσα γουστάρεις.

ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμάσεις με ότι κόστος σημαίνει αυτό. George get the fuck out of here....:sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Δεν την κανεις ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
+1100 κι απο μενα. Μην εισαι μλκς, τα χρονια περνανε :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ΦΥΓΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΦΥΓΕ ΛΕΜΕ...


:lol: :lol: ban gcrook λέμε, ουστ, δε σε θέλουμε εδω :lol: :lol:

byron
31/10/2010, 13:39
Mαλέα κρούκη, ξαναείδα με την ησυχία μου το People on Wheels (http://www.youtube.com/watch?v=6HsUKgotJ1U) και συγκινήθηκα. Είναι υπέροχο απλά....:sun:

mikros boudas
31/10/2010, 13:44
δρομο,η Ελλαδα μονο για διακοπες ειναι:beer:

Tpap
31/10/2010, 13:45
Σήκω φύγε ρε ΜΑΛΕΑ. :wave2:

R0t0ras
31/10/2010, 13:46
Δυστυχώς καθημερινά παραδείγματα δείχνουν ότι πραγματικά ταλέντα χαραμίζονται στην αδιαφορία και το κυνήγι των ''μεγάλων'' για εύκολο χρήμα με οποιοδήποτε κόστος/απώλειες..Εδώ στη ταπεινή Ελλάδα που μας κυγάνε τα χρέη και πληρώνει μόνο ο κάθε τιρανισμένος χαμηλόμισθος..

Πραγματικά μπράβο φίλε μου!Κάτι τέτοιοι χαρισματικοί άνθρωποι με κάνουν περίφανο που είμαστε συμπατριώτες,επειδή στο τέλος ούτε αυτό δεν θα μας μείνει..θα μας το πάρουν και αυτό..

chris_honda
31/10/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Σήκω φύγε ρε ΜΑΛΕΑ. :wave2:


+600

To είχα βρεί τυχαία και το ανέβασα και στο φασε. Το έβλεπα με τις ώρες ξανά και ξανά...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

vagtav
31/10/2010, 14:20
123 τα likes :beer: :beer:

Ένα μπράβο και στον άγνωστο φίλο σου από το αμέρικα για τα καλά του λόγια :beer:

SVX
31/10/2010, 14:39
αν αρχισες να καταλαβαινεις...κανε την κινηση σου τωρα...


:wave2:

Metzgermeister
31/10/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Mαλέα κρούκη, ξαναείδα με την ησυχία μου το People on Wheels (http://www.youtube.com/watch?v=6HsUKgotJ1U) και συγκινήθηκα. Είναι υπέροχο απλά....:sun:

Μπηκε στα αγαπημενα ;)

gixxerpap
31/10/2010, 15:03
δεν ξέρω πόσες φορές το έχω δει πλέον ... το είδαμε και πρόσφατα σε σπίτι φίλου πίνοντας τσίπουρο, κέρασμα απο το Μάνο μας ... Η στιγμή ήταν μαγική ...

το βίντεο-εργασία του Γιώργου το έχω ήδη δείξει προσωπικά σε δύο γνωστούς σκηνοθέτες και επαγγελματίες μοντέρ και έμειναν άφωνοι ...

το αποτέλεσμα? ''μακάρι να μπορούσαμε να τον έχουμε μαζί μας, αλλά αυτή τη στιγμή παλεύουμε να κρατήσουμε τη θέση μας ... το παλληκάρι έχει ταλέντο, αλλά δεν ξέρουμε που θα μπορέσει να το αξιοποιήσει ...''

όσο για το ''σήκω φύγε'', βαριά κουβέντα, για να τη λέμε τόσο εύκολα ...

εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις φιλαράκι μου, είτε εδώ είτε έξω.

sapila racing
31/10/2010, 15:08
Γιώργο αυτά που σου λέει ο κόσμος εδω, τα ξέρεις ήδη.
Το ταλέντο σου είναι αναμφισβήτητο, και κοίταξε να μην παει χαμένο. :sun:

Θυμάμαι που είχες στα σχέδια να κάνεις αλλη μια ταινία, τι έγινε τελικά? :wave2:

PS Γι αυτούς που το βλέπουν και το ξαναβλέπουν, εδω είναι η τελευταία και καλύτερη έκδοση, με διαφορές στο μοντάζ αλλά και σε HD.
http://www.vimeo.com/4334692
Αξίζει να το ξαναδείτε. :D

Γιώργο :beer: :beer:

devil's animal
31/10/2010, 15:10
Γιωργο πλεον, απ'οτι καταλαβα, ακους και απο αλλους (εκτος απο εμας που "στα λεγαμε μ@λακα"..:lol: ) οτι εχεις ΑΠΕΙΡΟ ταλεντο...

αυτο δεν φτανει μιας και πρεπει να το αγαπας αυτο που κανεις. εσυ ομως το λατρευεις!! (2ο συστατικο)


το 3ο και καλυτερο συστατικο ειναι το ψαξιμο και η δουλεια πανω στο αντικειμενο, που και αυτο απ'οσο ξερω το κανεις και με το παραπανω. :winka:




ρε φιλε το μονο που μενει ειναι οι γνωριμιες και το περιβαλλον.

εγω δεν θα σου πω να σηκωθεις να φυγεις, γιατι πολυ απλα ξερω οτι ο καθενας μας παιρνει αυτο που του αξιζει αργα ή γρηγορα...

να ευχηθω λοιπον για σενα να ειναι οσο το δυνατον πιο γρηγορα!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer:


και οταν με το καλο αποκτησεις λεφτα, γκομενες και ναρωτικα....



...να τα μοιραζεσαι μαζι μας ρε μπαγασα...
:bawl: :bawl: :bawl:

sniper
31/10/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
...... γιατι πολυ απλα ξερω οτι ο καθενας μας παιρνει αυτο που του αξιζει αργα ή γρηγορα...

....

καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν, ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ.

Allst@rf
31/10/2010, 15:23
το βιντεο σου απλα ειναι καταπληκτικο,μαγικο...


το εχω κατεβασει και το βλεπω συχνα πυκνα στο κινητο μου...

η ιστορια που εγραψες εδω με τον αμερικανο ειναι κορυφαια

μακαρι φιλε κρουκη να βρεις το δρομο και να κανεις το βημα για το παραπανω οτι και αν ειναι αυτο...
:a23: :a23: :a23: :a23:


και γω πιστευω οτι η κουβεντα "σηκω φυγε απο αυτο το κωλοκρατος " ειναι μεγαλη...
@Παπ:beer:


@Σαπιλα ...κουφαλα εσυ εισαι μεσα στο βιντεο ετσι?πρωτη μουρη μιλαμε και με αψογο στυλ:beer: :a23: :a23: :a23: :a23:

sniper
31/10/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
.....

@Σαπιλα ...κουφαλα εσυ εισαι μεσα στο βιντεο ετσι?πρωτη μουρη μιλαμε και με αψογο στυλ:beer: :a23: :a23: :a23: :a23:

Tον άρχοντα δεν τον είδε κανένας; :rolleyes: :evil:


217046

Allst@rf
31/10/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tον άρχοντα δεν τον είδε κανένας; :rolleyes: :evil:


σουζουκι υπαρχουν πολλα...

μπιμοτα ομως???

sniper
31/10/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
σουζουκι υπαρχουν πολλα...

μπιμοτα ομως???


Εχμμμμ να σου πω.... αν βγάλεις τα πλαστικά, σουζουκι λέει από κάτω :lol:

Allst@rf
31/10/2010, 15:32
ω ρε φιλε εχεις δικιο ,εμφανιζονται πολλοι απο δω μεσα και χωρις κρανη...



:a19: :a19: :a19:

tai
31/10/2010, 17:24
Γιώργο, εύχομαι στα τελευταία σου, (μετα απο 150 χρόνια δλδ) όταν θα κανεις τον απολογισμό των πράξεων σου, να ΜΗΝ μετανιώνεις για αυτα που δεν τόλμησες να κάνεις.
Η Ελλαδα ειναι ωραία χώρα για διακοπές, και οι άνθρωποι που σε αγαπουν θα χαρούν να σε δουν να πετυχαίνεις, ακομα και εαν τους λείψεις για λιιιιιγο.
Μετα ολα θα ειναι ωραία.
Τολμα:wave2:

nobody
31/10/2010, 17:34
πριν λιγο το ειδα

το μονο που εχω να πω ειναι

:a18: :a18:

:a19: :a19:

TROOPER
31/10/2010, 18:28
σωπατε μωρε που του λετε του μπαγλαμα να φυγει!

νταξ παχυνε αλλα τρωει μονο το δικο του φαι!!

κροοκη μου μη τους ακους καμαρι μου!!!ετσι κι αλλιως δεν ηταν και ΤΟΣΟ καλη δουλεια αυτο το βιντεακι....

ΜΑΛΑΚΑ!!!!! :smokin:

JAD
31/10/2010, 18:56
Ψιιιιιιιιτττττττ......

















Παιδί........

















Κάνε πρώτα το clip και μετά φευγείς έτσι????????

:lol: :lol: :lol:

gcrook
31/10/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

Τολμα:wave2:

Παιδες ευχαριστω για την υποστηριξη και για την ψηφο εμπιστοσυνη στο ταλεντο μου που απλα δεν υφισταται,αλλα αμα νομιζετε ετσι πασο.Το χειροτερο πραγμα που μπορειτε να πειτε σε καποιον ειναι οτι εχει ταλεντο,ασε που το ταλεντο ειναι μια εννοια που ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα,αλλα ας αφησουμε τις φιλοσοφιες.

Το πραγμνα εχει ως εξης:

Βλεπετε στην αντιπερα οχθη υπαρχει πραγματικο ταλεντο που αν νομιζετε οτι το δικο μου χαραμιζεται,που να δειτε εκει τι γινεται.
Ειμαι αρκετο χρονο στον χωρο για να ξερω τιπαιζει πιστεψτε με.

Αυτη την ιστορια ΔΕΝ την ποσταρα για να αντιπαραθεσω το μεγαλειο του ταλεντου μου,αλλα για
να κανουμε μια συγκριση μεγεθων και καταστασεων.
Ο τυπος και ισως να μην το καταλαβαινετε ηταν ΤΡΟΜΕΡΑ ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ που του εκατσε κατι τετοιο.
Ηταν απλα θεμα τυχης και συγκυριων.Γεννημα θρεμα Καλιφορνεζος,με καλη και μονιμη δουλεια σε Apple Store (εκει που μπαινουν ολοι οι ανθρωποι του κινηματογραφου για να ψωνισουν) ,ε λιγο η τυχη λιγο το ενα λιγο το αλλο,εγινε το κονε.

Αυτο που δεν μπορει να καταλαβει καποιος που δεν ειναι στον χωρο των απτικοακουστικων ειναι οτι να πεις οτι ξερεις κινηματογραφο,δεν ειναι σαν να ξερεις μια οποιαδηποτε τεχνη.Τα πτυχια εινια αχρηστα, ΔΕν εισαι οτι δηλωσεις (σε τρομακτικη αντιθεση με εδω) ,εισαι απλα (στην καλυτερη) ενας απο τους υπερταλαντουχους ειτε φωτογραφος ειτε μοντερ ειτε σκηνοθετης ειτε ηχοληπτης ειτε ολα αυτα μαζι και ψοφας της πεινας οπως οι περισσοτεροι που δεν ηταν απλα τυχεροι σαν την μειοψηφια. FACT! κα δεν το συζηταω καθολου.

Απο την αλλη το να φυγω εξω δυστυχως το film school ειναι μονοδρομος.Αλλιως ειμαι οικονομικος μεταναστης,και δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να επιβιωσω εκει χωρις ακρες ποσο μαλλον να μπω στον χωρο.
Επισης το φιλμ σκουλ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για εναν ξενο σπουδαστη) κοστιζει οσο ενα διαμερισμα,και ΔΕΝ σου εγγυαται οτι θα βγεις απο κει με στρωμενες δουλειες.
Με γνωριμιες σιγουρα αλλα ολοι που θα βγουνε απο κει θα πεινανε για μερικα χρονια μεχρι (και αν)
απορροφηθουν οι πιο ταλαντουχοι (και τυχεροι) απο αυτους.Τουλαχιστον αυτοι θα εχουν και ενα σπιτι να μεινουν και παιδικες γνωριμιες και στην τελικη χωρα τους ειναι οποτε που να πανε;

Επισης ο κινηματογραφος δεν ειναι σαν την φιλολογια.Ειναι βιωματικος.Τι σκατα κοινα οπτικοακουστικα βιωματα εχω εγω που μεγαλωσα σε μια χωρα κυριολεκτικα κακογουστη απολιτιστη και χωρις αισθητικη σε αυτο τον τομεα,με τον Αμερικανο που απο 5 χρονων εβλεπε αριστουργηματα στην καθημερινη του τηλεοραση;Καταλαβαινετε που το παω.

Απλα για να μην λετε ετσι απλα "σηκω φυγε" .
Αν ημουν προγραμματιστης,η μηχανικος η κατι αλλο,τοτε ναι..ισως.
Ευχαριστω παντως ρε σεις με συγκινησατε γαμω τ'αμπελια σας.
:beer:

TROOPER
31/10/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
....Ευχαριστω παντως ρε σεις με συγκινησατε γαμω τ'αμπελια σας.
:beer:

παρακαλουμε.
θα πας να γαμηθεις τωρα η να σου το τυλιξουμε να το παρεις πακετο ???

:lol: :lol: :lol:

Akatanomastos
31/10/2010, 19:33
εγω φιλε δεν θα σου γραψω ουτε οτι εισαι ταλενταρα

ουτε οτι εισαι αχρηστος ουτε τιποτα
(δεν εχω αλλωστε ουτε την ικανοτητα για να το κρινω αυτο, ουτε δει πολλες δουλειες σου)

με αφορμη αυτο το ισοπεδωτικο που γραψες


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Επισης ο κινηματογραφος δεν ειναι σαν την φιλολογια.Ειναι βιωματικος.Τι σκατα κοινα οπτικοακουστικα βιωματα εχω εγω που μεγαλωσα σε μια χωρα κυριολεκτικα κακογουστη απολιτιστη και χωρις αισθητικη σε αυτο τον τομεα,με τον Αμερικανο που απο 5 χρονων εβλεπε αριστουργηματα στην καθημερινη του τηλεοραση;Καταλαβαινετε που το παω.


βλεπω μια αδικαιολογητη κατακραυγη της κοινωνιας που μεγαλωσες και σε κανε αυτο που εισαι..

μισεις τοσο πολυ το περιβαλλον σου? τοτε μισεις και τον εαυτο σου?


το σχόλιο μου στην τελικη, εχει να κανει με αυτην την τυφλή απαξιωση που διαβαζω συνεχεια για την ελλαδα,
και την αοριστη εξυψωση των ξενων χωρών

οχι μονο απο σενα, απο πολλους

devil's animal
31/10/2010, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[B
.....[/B]


ρε George σωστα ολα αυτα που λες αλλα νομιζω οτι μπορεις να κανεις ενα ανοιγμα προς τα εξω χωρις πολλες "απωλειες"...

πλεον με το νετ κανεις θαυματα...
δουλευοντας πανω σε projects, μπορεις να στελνεις σε εταιρειες παραγωγης και σκηνοθετες και να διαφημιζεις ανεξοδα και γρηγορα την δουλεια σου...


δεν νομιζω οτι θα τους εισαι αδιαφορος...:winka:

:beer: :beer: :beer:

gcrook
31/10/2010, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω φιλε δεν θα σου γραψω ουτε οτι εισαι ταλενταρα

ουτε οτι εισαι αχρηστος ουτε τιποτα

με αφορμη αυτο το ισοπεδωτικο που γραψες



βλεπω μια αδικαιολογητη κατακραυγη της κοινωνιας που μεγαλωσες και σε κανε αυτο που εισαι..

μισεις τοσο πολυ το περιβαλλον σου? τοτε μισεις και τον εαυτο σου?


το σχόλιο μου στην τελικη, εχει να κανει με αυτην την τυφλή απαξιωση που διαβαζω συνεχεια για την ελλαδα,
και την αοριστη εξυψωση των ξενων χωρών

οχι μονο απο σενα, απο πολλους

Δεν εξυψωνω κανεναν ποσο μαλλον την Αμερικη η την Ευρωπη.
Απλα λεω οτι στις τεχνες και ειδικα στην τεχνη που με ενδιαφερει η διαφορα ειναι τοσο τρομακτικα χαοτικη σε ολα τα επιπεδα (η Ελλαδα δεν ειχε ποτε πραγματικη κινηματογραφικη σχολη πχ εκτος και αν εισαι απο αυτους που πιστευουν οτι η παιδεια ΔΕΝ ειναι το Α και το Ω),που δεν ξερω απο να αρχισω και που να τελειωσω.
Τα παραδειγματα ειναι τοσο πολλα,που θα μπορουσα να γραψω βιβλιο,αλλα ματια εχουμε ολοι και αυτια,εκτος απο αυτους που τα κρατουν κλειστα ακομα και εν αγνοια τους.... :sad:


Δεν μισω το περιβαλλον μου.Απλα δικαιολογημενα σιχαινομαι αυτους που το κατηντησαν ετσι.
Και στον δικο μου μικροκοσμο κανω οτι μπορω να το αλλαξω και ως τωρα δεν βγηκα χαμενος.

npat
31/10/2010, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παιδες ευχαριστω για την υποστηριξη και για την ψηφο εμπιστοσυνη στο ταλεντο μου που απλα δεν υφισταται,αλλα αμα νομιζετε ετσι πασο.

... ... ... ... ... ...



Γιώργη πολλά ρεσπέκτ... και το λέω με κάθε ειλικρίνεια.

Ήθελα να σου γράψω κάτι αντίστοιχο αλλά απ' τη μια δεν ήξερα πως θα το πάρεις και απ' την άλλη δεν είμαι σίγουρος ότι ο χώρος εδώ είναι κατάλληλος για τέτοια κουβέντα. Άλλο πράγμα να λέει κανείς απ' την απέξω "αν αυτός έφευγε θα είχε μεγαλουργήσει", αγνοώντας τα χιλιάδες παραδείγματα ανθρώπων που απλά... δεν (είτε από δικό τους έλλειμμα είτε εξαιτίας συγκυριών) και άλλο να βάλει κάτω τα πράγματα και να δει πως έχουν στην πραγματικότητα.

Το σίγουρο είναι ότι αγαπάς πολύ τη δουλειά και τα ελάχιστα δείγματα που έχω δει δείχνουν ελπιδοφόρα. Τώρα το πως το πράγμα θα εξελιχθεί εξαρτάται από χιλιάδες παραμέτρους (κάποιες από τις οποίες στο χέρι σου και άλλες όχι). Μια πιο ώριμη και μεγαλύτερη αγορά μπορεί να εξασφαλίζει λίγο περισσότερο χώρο για τους μέτριους, αλλά από την άλλη ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγαλύτερος που ανεβάζει τρομερά το επίπεδο... συνήθως.

Όπως και να 'χει, προσεκτικά βήματα χρειάζεται...

:wave2: :wave2:

Lupo
31/10/2010, 19:44
Αυτό που λέει ο Devil's
Θα κάνεις κάποιες δουλίτσες για έξω (προφανώς όχι για κινηματογράφο και μικροδουλειές) , θα τεσταρεις , και βλέπεις.

gcrook
31/10/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μια πιο ώριμη και μεγαλύτερη αγορά μπορεί να εξασφαλίζει λίγο περισσότερο χώρο για τους μέτριους, αλλά από την άλλη ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγαλύτερος που ανεβάζει τρομερά το επίπεδο... συνήθως.



Πραγματικα ολη η ουσια σε 2 σειρες. :beer:

Ντεβιλς μαν και λουπε καταλαβαινω τι λετε αλλα ειναι καπως γενικοτητες αυτα,ποσο μαλλον
απο την στιγμη που το ιντερνετ εχει διαστρεβλωσει εντελως τκαποια πραγματα...δυστυχως.

Γμτ μονο μην με κανετε να αναλυσω περαιτερω.....

devil's animal
31/10/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Ντεβιλς μαν και λουπε καταλαβαινω τι λετε αλλα ειναι καπως γενικοτητες αυτα,ποσο μαλλον
απο την στιγμη που το ιντερνετ εχει διαστρεβλωσει εντελως τκαποια πραγματα...δυστυχως.

Γμτ μονο μην με κανετε να αναλυσω περαιτερω.....

καλως..
ελα ομως στο pulp καμια Δευτερα να τα πουμε απο κοντα μωρη λουκρητια...:smokin:

daz
31/10/2010, 20:06
Ρε George!!!

Akatanomastos
31/10/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Απλα λεω οτι στις τεχνες και ειδικα στην τεχνη που με ενδιαφερει η διαφορα ειναι τοσο τρομακτικα χαοτικη σε ολα τα επιπεδα (η Ελλαδα δεν ειχε ποτε πραγματικη κινηματογραφικη σχολη πχ εκτος και αν εισαι απο αυτους που πιστευουν οτι η παιδεια ΔΕΝ ειναι το Α και το Ω),που δεν ξερω απο να αρχισω και που να τελειωσω.

αλλο αυτο

ομως
το σχολιο σου που παρεθεσα ειχε να κανει με τον "πολιτισμο" της ελλαδας

και το θεωρω τουλαχιστον αδικο..

και στην τελικη, αυτος ο πολιτισμος η κοινωνια και η τεχνη της, μοιραια εχει επηρεασει την καλλλιτεχνικη σου αντιληψη σε σημαντικο βαθμο..

Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Επισης ο κινηματογραφος δεν ειναι σαν την φιλολογια.Ειναι βιωματικος.Τι σκατα κοινα οπτικοακουστικα βιωματα εχω εγω που μεγαλωσα σε μια χωρα κυριολεκτικα κακογουστη απολιτιστη και χωρις αισθητικη σε αυτο τον τομεα,με τον Αμερικανο που απο 5 χρονων εβλεπε αριστουργηματα στην καθημερινη του τηλεοραση;Καταλαβαινετε που το παω.

gcrook
31/10/2010, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

και στην τελικη, αυτος ο πολιτισμος η κοινωνια και η τεχνη της, μοιραια εχει επηρεασει την καλλλιτεχνικη σου αντιληψη σε σημαντικο βαθμο..

Αυτο ακριβως λεω.
Την εχει επηρρεασει σημαντικα.
Σαν την αισθητικη ενος καθυστερημενου μπαμπουινου με γλαυκωμα...


Με αχρωματοψια...



Και αστιγματισμο.



Και συνδρομο ασπερτζερς.


Και δεν ειναι καθολου αδικο ρε μαν εκτος και αν μεγαλωσες σε αλλη χωρα.
Να σου πω κατι;
Εχεις βγει ποτε με βιντεοκαμερα στο κεντρο η σε καποιο παρκο να τραβηξεις κατι;
Εγω ναι,...και εχω να σου πω ιστοριες απο το Συνταγμα...
Και το εκοψα το σπορ.
Γιατι με κοιταγανε σαν ρουφιανο.
Αντε πες τους οτι εισαι σπουδαστης φωτογραφιας και κανεις ενα ταινιακι για παρτη σου να δεις ποιος θα σε πιστεψει,η οτι παιρνεις βιντεο για τεστακια....
Ναι αυτος ειναι πολιτισμος και παιδεια.

Τραβα σε καποια μεγαλουπολη της Ευρωπης σε καποιο παρκο η πλατεια με καμερα να δεις για ποτε θα βρεθουν ανθρωποι να ποζαρουν και να σε βοηθησουν αμα τους πεις οτι εισαι σπουδαστης και κανεις πορτρετα.
Εγω μονο στο μοναστηρακι ενα βραδυ ειχα τυχη που πηγα να δοκιμασω την Canon.
Και ΟΛΟΙ ηταν ξενοι!!

Μην αρχισω κανα καντηλι βραδυατικα....

Akatanomastos
31/10/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτο ακριβως λεω.
Την εχει επηρρεασει σημαντικα.
Σαν την αισθητικη ενος καθυστερημενου μπαμπουινου με γλαυκωμα...


Με αχρωματοψια...



Και αστιγματισμο.



Και συνδρομο ασπερτζερς.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


τοτε δυστηχως μου επιβεβαιωνεις μια γενικοτερη εικονα για σενα που εχω απο τα γενικοτερα ποστ σου που εχω διαβασει στο φορουμ..

καλητερα μην κανουμε εδω αυτην την κουβεντα..

αν καποια στιγμη βρεθουμε,
το θυμηθουμε,
και εχουμε ορεξη

σου λεω και γω την μ@λ@κι@ μου..

Lupo
31/10/2010, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτο ακριβως λεω.
Την εχει επηρρεασει σημαντικα.
Σαν την αισθητικη ενος καθυστερημενου μπαμπουινου με γλαυκωμα...


Με αχρωματοψια...



Και αστιγματισμο.



Και συνδρομο ασπερτζερς.

Εκτός αν το δείς από άλλη οπτική γωνία.
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Έχουμε τώρα πλάνο... Μεταφέρεις την αισθητική του μπαμπουίνου , σε κοινωνία homo sapiens.
Αυτόματα γίνεσαι ο θεός τους, κάνοντας παπάδες , και παίρνεις φόρα για επιστροφή σε μεγαλύτερα επίπεδα.

Εντάξει , το Hollywood ψιλο-αργεί έτσι, αλλά είναι κι αυτό ένα σενάριο.
:winka:

p@nos
31/10/2010, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Μεταφέρεις την αισθητική του μπαμπουίνου , σε κοινωνία homo sapiens.
Αυτόματα γίνεσαι ο θεός τους, κάνοντας παπάδες , και παίρνεις φόρα για επιστροφή σε μεγαλύτερα επίπεδα.




το αναποδο θες να πεις:lol:


οσο για τον κρουκ...

θελω να σου πω πως καταλαβαινω απολυτα τι λες...αυτη η καραμελα του οτι ειμαστε γαματοι εδω και χαραμιζομαστε, ειναι για να το λεμε μεταξυ μας και να χαιρομαστε στις καφετεριες μεταξυ μας φυσικα...ειμαστε παντελως αχρηστοι στην πλειοψηφια για οτιδηποτε...διαθεση υπαρχει σιγουρα...

ομως για διαφορους λογους(ιστορικους/πολιτικους/κοινωνικους κλπ κλπ κλπ), δεν υπαρχει το υποβαθρο...και εξω τα πραγματα ειναι ζορικα πολυ...και υπαρχουν πολλοι εξω και με διαθεση, αλλα και με υποβαθρο...



γνωμη μου...κατσε εδω...εισαι τυχερος που υπαρχει το ιντερνετ και ειναι πλεον πληρως ελευθερο...και το δεχονται ΟΛΟΙ.

κανε μερικες δουλειες και προωθησε τες εξω...σιγουρα θα εχεις καποιες ακρες...ακομα και να μην εχεις ολο και καποιος του χωρου απο το youtube θα ενδιαφερθει...και αναλογως κρινοντας πραττεις αναλογα...

gcrook
31/10/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Εκτός αν το δείς από άλλη οπτική γωνία.
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Έχουμε τώρα πλάνο... Μεταφέρεις την αισθητική του μπαμπουίνου , σε κοινωνία homo sapiens.
Αυτόματα γίνεσαι ο θεός τους, κάνοντας παπάδες , και παίρνεις φόρα για επιστροφή σε μεγαλύτερα επίπεδα.

Εντάξει , το Hollywood ψιλο-αργεί έτσι, αλλά είναι κι αυτό ένα σενάριο.
:winka:

Δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις (ελπιζω) ,αλλα το προβλημα μου ειναι οτι ΔΕΝ με ενδιαφερει να ειμαι ο μονοφθαλμος αναμεσα σε τυφλους, (γιατι υπαρχουν και καποιοι με τα ματια ορθανοιχτα και με αυτους θελω να ειμαι) .

Το παραδειγμα της αισθητικης ειναι καπως ακραιο ομολογω,αλλα αρκει μια συγκριση (ιντερνετ ολοι εχουμε) για να μην χρειαζεται να εξηγουμαστε..

Φιλια.

Lupo
31/10/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις (ελπιζω) ,αλλα το προβλημα μου ειναι οτι ΔΕΝ με ενδιαφερει να ειμαι ο μονοφθαλμος αναμεσα σε τυφλους, (γιατι υπαρχουν και καποιοι με τα ματια ορθανοιχτα και με αυτους θελω να ειμαι) .

Το παραδειγμα της αισθητικης ειναι καπως ακραιο ομολογω,αλλα αρκει μια συγκριση (ιντερνετ ολοι εχουμε) για να μην χρειαζεται να εξηγουμαστε..

Φιλια.
Τώρα έπιασα το σκεπτικό σου, άρα άκυρο το παραπάνω.
Πας για τα δύσκολα αλλά... αν σου κάτσει?!!!
:beer: :beer:

Εχετλαίος
31/10/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τραβα σε καποια μεγαλουπολη της Ευρωπης σε καποιο παρκο η πλατεια με καμερα να δεις για ποτε θα βρεθουν ανθρωποι να ποζαρουν και να σε βοηθησουν αμα τους πεις οτι εισαι σπουδαστης και κανεις πορτρετα.

Καλά μην ορκίζεσαι κι όλας.
Ο κολλητός μου που σπουδάζει στο Royal College of Arts στο Λονδίνο βγήκε στο κέντρο με μια κάμερα να τραβήξει ένα project και τον μπουζουριάσανε βάση του νέου αντιτρομοκρατικού νόμου.
:wave2:

nightstalker
31/10/2010, 20:45
πραγματικά το people on wheels το έχω κι εγώ λυώσει από τοτε που μας το παρουσίασες,
φοβερή δουλειά:a19: :a18:

τώρα για το αν πρέπει να πας έξω, αυτό είναι κάτι στο οποίο μία συζήτηση εδώ από ως επί το πλείστον ''άσχετους'' ανθρώπους με τον χώρο δε νομίζω να βοηθούν και πολύ. Βεβαίως και στα δικά μου μάτια σίγουρα έχεις ταλέντο και από όσα σχόλιά σου εδώ μέσα σαφώς γνώσεις και κυρίως ΑΠΟΨΗ, αλλά για ένα τέτοιο βήμα χρειάζονται και άλλα πράγματα που μόνο εσύ ξέρεις αν σου διατίθενται.

Όπως και να χει σου ευχόμαστε όλοι εδω μέσα πιστέυω καλή επιτυχία ότι και αν αποφασίσεις και κυρίως στο τι θα αποφασίσεις.
Όμως αντιλαμβάνομαι μία ίσως υπερβολική επιφυλακτικότητα από μέρους σου για τις δυνατότητές σου (σχόλια περί ταλέντου) και αν και καταλαβαίνω ότι μπορεί να θες χαμηλώσεις λίγο την 'ενταση' από όλα τα υπέρθετικά σχόλια εδώ μέσα ίσως παρέβλεψες λίγο το συγκεκριμένο σχόλιο του φίλου σου...

Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
The funny thing I often get linked by our customers to your video saying, "have you seen this one???"

gcrook
31/10/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Καλά μην ορκίζεσαι κι όλας.
Ο κολλητός μου που σπουδάζει στο Royal College of Arts στο Λονδίνο βγήκε στο κέντρο με μια κάμερα να τραβήξει ένα project και τον μπουζουριάσανε βάση του νέου αντιτρομοκρατικού νόμου.
:wave2:

Και εδω σε πανε μεσα χαλαρα, το εχει παθει φιλος που τραβαγε κοστα σε σχολειο,και παραλιγο και μενα που μπηκα να τραβηξω σε μετρο.
Μιλαω για την γενικοτερη παιδεια ενος λαου,τουλαχιστον σε καποια πραγματα,και οχι για τους ηγετες του.

Αλλιως θα πιασουμε κινηματογραφικους νομους ΕΤΕΚΤ και τα ρεστα και θα γελασει και ο καθε πικραμενος.

gcrook
31/10/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
ίσως παρέβλεψες λίγο το συγκεκριμένο σχόλιο του φίλου σου...

Τhat made me lol big time.....:lol: :bigcry: :bigcry: :lol:

Akatanomastos
31/10/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook



Και δεν ειναι καθολου αδικο ρε μαν εκτος και αν μεγαλωσες σε αλλη χωρα.
Να σου πω κατι;
Εχεις βγει ποτε με βιντεοκαμερα στο κεντρο η σε καποιο παρκο να τραβηξεις κατι;
Εγω ναι,...και εχω να σου πω ιστοριες απο το Συνταγμα...
Και το εκοψα το σπορ.
Γιατι με κοιταγανε σαν ρουφιανο.
Αντε πες τους οτι εισαι σπουδαστης φωτογραφιας και κανεις ενα ταινιακι για παρτη σου να δεις ποιος θα σε πιστεψει,η οτι παιρνεις βιντεο για τεστακια....
Ναι αυτος ειναι πολιτισμος και παιδεια.

Τραβα σε καποια μεγαλουπολη της Ευρωπης σε καποιο παρκο η πλατεια με καμερα να δεις για ποτε θα βρεθουν ανθρωποι να ποζαρουν και να σε βοηθησουν αμα τους πεις οτι εισαι σπουδαστης και κανεις πορτρετα.
Εγω μονο στο μοναστηρακι ενα βραδυ ειχα τυχη που πηγα να δοκιμασω την Canon.
Και ΟΛΟΙ ηταν ξενοι!!

Μην αρχισω κανα καντηλι βραδυατικα....


τωρα ειδα το εντιτ σου..


λοιπον, ελλαδα μεγαλωσα, και ζω στο εξωτερικο τωρα, οταν εφυγα, και ποιο πριν, ηθελα να το κανω γιατι ειχα και εχω σε μεγαλο βαθμο τις ιδιες σκεψεις με σενα..


αυτο που θελω να σου πω ομως και αν θες το πιστευεις, ειναι οτι τα περισσοτερα απο τα προβληματα τηε ελληνικης κοινωνιας που "βλεπεις" και "νιωθεις" ειναι μεσα στο κεφαλι σου, και δεν θα φυγουν επειδη απλα αλλαξες χωρα..
ή αν θες καλητερα,
τα προβληματα μπορει να υπαρχουν στην ελληνικη κοινωνια, ομως δεν ειναι αυτα το πραγματικο εμποδιο(π.χ. οτι ο κοσμος δεν ποζαρει),
το θεμα ειναι πως τα διαχειριζεσαι εσυ..και αυτο σιγουρα δεν αλλαζει επειδη αλλαζεις χωρα..

επισης κατι αλλο σημαντικο ειναι οτι, οπου και να πας, δεν μπορεις να απαρνηθεις την ταυτοτητα σου, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, γιατι αυτος εισαι.. το σημαντικο βεβαια ειναι να παρεις θετικα πραγματα απο την κοινωνια που βρισκεσαι..

nightstalker
31/10/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τhat made me lol big time.....:lol: :bigcry: :bigcry: :lol:


γιατί???:confused:

gcrook
31/10/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos


επισης κατι αλλο σημαντικο ειναι οτι, οπου και να πας, δεν μπορεις να απαρνηθεις την ταυτοτητα σου, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, γιατι αυτος εισαι.. το σημαντικο βεβαια ειναι να παρεις θετικα πραγματα απο την κοινωνια που βρισκεσαι..

Εδω συμφωνουμε απολυτα.:beer:
Το ζητημα ειναι οτι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολα να βρεις ποια ειναι τα αρνητικα.

gcrook
31/10/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
γιατί???:confused:

Για να μην πηδηξω απο κανα μπαλκονι...:lol: :lol:

Akatanomastos
31/10/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εδω συμφωνουμε απολυτα.:beer:
Το ζητημα ειναι οτι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολα να βρεις ποια ειναι τα αρνητικα.

θα προτιμουσα να συμφωνησεις απολυτα με αυτο


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τα προβληματα μπορει να υπαρχουν στην ελληνικη κοινωνια, ομως δεν ειναι αυτα το πραγματικο εμποδιο(π.χ. οτι ο κοσμος δεν ποζαρει),
το θεμα ειναι πως τα διαχειριζεσαι εσυ..και αυτο σιγουρα δεν αλλαζει επειδη αλλαζεις χωρα..



αλλα δεν πειραζει


κανεις δεν ειναι τελειος:rotflmao: :rotflmao:


:beer:

nightstalker
31/10/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Για να μην πηδηξω απο κανα μπαλκονι...:lol: :lol:


τέσπα
όπως και να χει, συμβουλές από δω μέσα και εκ του ασφαλούς και από άσχετο άνθρωπο για το αντικείμενο δεν παίζουν κανονικά, αλλά γενικά πιστέυω ότι είναι καλύτερα να μετανιώνεις γαι πράγματα που έκανες παρά για πράγματα που δεν έκανες...

:wave2:

GFiotakis
31/10/2010, 22:50
φιλε gcrook
η δουλεια σου ειναι πραγματι ενδιαφερουσα
αλλα ποιο πολυ ενδιαφερον εχουν οι αποψεις σου
σπανια γραφω σε αυτο το φορουμ αλλα οι αποψεις σου με εκαναν να σου πω ενα μεγαλο μπραβο για την αναλυση σου σχετικα με τα πραγματα στο χωρο της εικονας αλλα και για τον χωρο της μοτοσυκλετας που αναφερεις στην απαντηση σου στον αμερικανο συναδελφο
επισης ολα σου τα ποστ σε αυτο το τοπικ ειναι πραγματι ευστοχα και σε σχεση με την κοινωνια και την παιδεια αλλα και την γενικοτερη κατασταση
και θα κλεισω λεγοντας σου (επειδη αποκομισα την εντυπωση πως εισαι ακομα μικρος ) συνεχισε την ενδιαφερουσα δουλεια σου να την εξελιξεις οσο περισσοτερο μπορεις να την φτασεις στο αριστο , αριστο που θα θεωρησεις εσυ πανω απο ολα και κυριως να το κανεις για σενα και σε οποιο βαθμο θα εχεις την δυνατοτητα ζωντας σε αυτην την χωρα
δεν θα σου πω πως να το κανεις και τι να κανεις , θα σου πω μονο πως αν ημουν παλι νεος οσο φανταζομαι οτι εισαι εσυ , θα εγκατελειπα ετουτο το τοπο χωρις κανενα δισταγμο

καλη συνεχεια φιλε μου

tifoefs
01/11/2010, 00:39
Παντως με το ν' αλλαξεις γεωγραφικη τοποθετηση μη νομιζεις οτι θα βρεις διαφορετικους ανθρωπους.

Μη πιστευεις το πακετανιο και τον αλλο το παλαβο αν σε πουν πως ειδανε γοργονες χωρις λεπια.

Οτι και να κανεις νασαι σιγουρος οτι ειναι η δικια σου ζωη και στο χερι σου ειναι να κανεις οτι νομιζεις καλυτερο.



:beer:

gcrook
01/11/2010, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Παντως με το ν' αλλαξεις γεωγραφικη τοποθετηση μη νομιζεις οτι θα βρεις διαφορετικους ανθρωπους.

Μη πιστευεις το πακετανιο και τον αλλο το παλαβο αν σε πουν πως ειδανε γοργονες χωρις λεπια.

Οτι και να κανεις νασαι σιγουρος οτι ειναι η δικια σου ζωη και στο χερι σου ειναι να κανεις οτι νομιζεις καλυτερο.



:beer:

Θενκς μαν.
Αν διαβαζες και λιγο τι εγραψα πιο πριν...:wave2: :beer:

zefos1100xx
01/11/2010, 01:03
crook δικο σου ειναι το people on wheels???:eyepop:

To εχω δει εδω και καιρο και με ειχε (και εχει) εντυπωσιασει!

ΕΥΓΕ!




.....τωρα για τις προτροπες στυλ ''να φυγεις'' , το εκλαμβανεις πιο πολυ σαν επιβραβευση απο φιλους που γουσταρουν , παρα σαν ''5 νομα σ'ενα δωμα'' οντως να γυρευεις την τυχη σου στο εξωτερικο.

αλλα απο την αλλη καλα κανεις και αντιπαρατιθεσαι για να γινεται κουβεντα και να μαθαινουμε τιποτα και οι υπολοιποι...


ΜΕΙΝΕ!:lol: :lol:

Akatanomastos
01/11/2010, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Παντως με το ν' αλλαξεις γεωγραφικη τοποθετηση μη νομιζεις οτι θα βρεις διαφορετικους ανθρωπους.



ακριβως
να συμμπληρωσω και διαφορετικες καταστασεις..

αυτο ειναι και το δικο μου Point στην παρεμβαση μου..

σκατα και δυσκολα ειναι παντου, και στο εξωτερικο μαλλον περισσοτερο γιατι υπαρχει ποιο μεγαλος ανταγωνισμος και μοιραια ποιο υψηλο επιπεδο..

TROOPER
01/11/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
...

θελω να σου πω πως καταλαβαινω απολυτα τι λες...αυτη η καραμελα του οτι ειμαστε γαματοι εδω και χαραμιζομαστε, ειναι για να το λεμε μεταξυ μας και να χαιρομαστε στις καφετεριες μεταξυ μας φυσικα...ειμαστε παντελως αχρηστοι στην πλειοψηφια για οτιδηποτε...διαθεση υπαρχει σιγουρα...

ομως για διαφορους λογους(ιστορικους/πολιτικους/κοινωνικους κλπ κλπ κλπ), δεν υπαρχει το υποβαθρο...και εξω τα πραγματα ειναι ζορικα πολυ...και υπαρχουν πολλοι εξω και με διαθεση, αλλα και με υποβαθρο...

...

+1000 :beer: :beer:

nktR
01/11/2010, 10:56
δυστυχώς εδώ είμαστε "ότι τρώμε στη μάπα"...από σύστημα-πολιτικούς-πολίτες :mad:

Φύγε όσο πιο γρήγορα μπορείς
δεν έχει μείνει τίποτα εδώ που να αξίζει

μην υποβιβάζεις τον ευατό σου και να μην συμβιβάζεσαι με τίποτα
Καλή τύχη:sun:

stavrogin
01/11/2010, 12:49
Το θες να κανεις Κρουκη ?

λεφτα ? μαλλον οχι. Λεφτο για να πληρωνεις λογαριασμους ? μαλλον ναι. Κανε το μλκα σαν ολους σε μια δουλιτσα.

Τη τεχνη σου αμα την αγαπας αναπτυξε τη ,στην ελλαδιτσα με τους περιορισμους της και τη μπατσαριστικη νοοτροπια της. Και κανε 150 χρονια και 150000 ωρες στο λαπτοπ παραπανω απο τον αμερικανο. Μη σε εντυπωσιάζει που το καλιφορνέζικο μουλαρι εφτασε πρωτο. Πάντα ετσι συμβαινει.Ειναι το παραδοξο.

Το πιο απίθανο πραγμα στο κοσμο είναι ένα καθαρο οραμα. Δε θελουμε να επιτυχουμε με τα δικα μας στανταρ αλλα με των αλλων. Και των αλλων ειναι πολυ μακρια απο τα δικα μας.Δεν εχουμε δικα μας. Το δυσκολο στο να κυνηγησουμε το ιδανικο μας ειναι το να καταλαβουμε τι στο διαβολο ειναι αυτο που θέλουμε να κυνηγησουμε. Μα αμα το βρουμε (κανα τεταρτο πριν πεθανουμε) μετα ποιος μας πιανει. Ουτε πατρις φτουρά ,ουτε θρυσκεια ουτε οικογενεια.

Ολοι εμεις γουσταρουμε το βιντεο σου αλλα δεν ανοικουμε στο χωρο σου. Σεβαστη η γνωμη μας αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουμε ιδεα. Μπορουμε να σε στυρίξουμε. Μπορουμε να σε αναπτύξουμε?

Οποτε. Πρωτη συμβουλη. Βρες το πλαισιο. Βρες αυτους που πραγματικά ταιριαζουν τα χνωτα σου. Οχι αυτους που επιλέγεις να ταιριαξεις. αυτους που φυσικα, ταιριάζεις. Η δουλειες αυτες είναι συλλογικες. Στηριξε να στυριχτεις.

Δευτερη: Βρες τη γλωσσα σου. τη γραφη σου. Αντεγραψε, μιμισου. δε τη πατας, απλα θα επισπευσεις το ξεκαθαρισμα .κι αυτο κατα ενα μερος ειναι συλλογικη εργασια.

σορρυ για το συμβουλευτικον υφος. :beer:

blackbusa
01/11/2010, 13:01
ρε συ Κρουκη...καμμια υποτροφια η κατι τετοιο (αφου δουνε την δουλεια σου) δεν υπαρχει???το εχεις ψαξει???

για τους υπολοιπους...σιγουρα σε μια μεγαλυτερη ''αγορα'' θα υπαρχει και περισσοτερος ανταγωνισμος...αλλα υπαρχουν προοπτικες...ενω στην Ελλαδα(αν καταλαβα καλα) δεν υπαρχει καμμια απολυτως...

Gandalf dr685sm
01/11/2010, 13:25
Ωραίο βίντεο όντως.. .στην αρχή απο τις εικόνες, τις σκιάσεις και την κίνηση της κάμερας μου θύμισε πολύ έντονα το Top Gear.

PanVas
01/11/2010, 13:36
WTF....


Είχα γράψει δύο σελίδες στο γορντ να σου πω και την δικιά μου παπαριά...

Και πήρα αυτό...

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Αλήτες ρουφιάνοι μοντεράτορες, μέιλ τσέινερς του καπιταλισμού...

Με χακάρατε ρε...;


:rotflmao:


217277

byron
01/11/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
WTF....


Είχα γράψει δύο σελίδες στο γορντ να σου πω και την δικιά μου παπαριά...

Και πήρα αυτό...

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Αλήτες ρουφιάνοι μοντεράτορες, μέιλ τσέινερς του καπιταλισμού...

Με χακάρατε ρε...;


:rotflmao:

και το ανοιχτό notepad τι είναι? :D

PanVas
01/11/2010, 13:41
Ένι γουέι.

Εν τάχη. Μου αρέσει η δουλειά σου.

Αυτό που έχεις εσύ και δεν το έχουν πολλοί άλλοι εκεί έξω, είναι το κόμον σενς.
Το εξωτερικό θα σου άνοιγε πόρτες για πελάτες και συνεργασίες. Επίσης θα σου πρόσφερε περισσότερη αυτοπεποίθηση!

Η δουλειά σου βοηθάει και για εργασία εξ αποστάσεως. Σκέψου το μέλλον.


Μιλάω εκ τον έσω, αφήνοντας φίλους και οικογένεια πίσω για δουλεία στο εξωτερικό.

Πας έξω καταρχήν για να έχεις απάντηση στο ερώτημα, και αν είχα φύγει???, και ας φας τα μόύτρα σου.
Φίλε είναι ωραία να φτάνει το τέλος του μήνα και να έχεις λεφτά στην τσέπη... 10 χρόνια στην Αθήνα τρελάθηκα...!

Κάπως έτσι.


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

PanVas
01/11/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
και το ανοιχτό notepad τι είναι? :D

Να δω αν είχα ακόμα στο κλιμποαρντ το κείμενο...

:blush:

vangelis 64
01/11/2010, 19:02
Ψιτ,μεσιέ Κρουκ...διαθέτετε απίστευτη τρέλλα(με την καλή έννοια),απεριόριστη ευρηματικότητα και όμορφο χιούμορ,που τα εκφράζετε με τον δικό σας απαράμιλλο τρόπο.
(Για το βιντεάκι δεν λέω κουβέντα.Τα είπαμε τότε στο Κουκάκι.)
Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και σταματήστε να τον κατατάσσετε χαμηλά,πίσω από το πρίσμα τής "πραγματικότητας" που βλέπετε.

Αυτή η πραγματικότητα δικαιολογεί την άρνηση,τη δειλία και την τεμπελιά,που όλοι κουβαλάμε.Φιλαράκο φύγεις δε φύγεις,οφείλεις να το παλέψεις.

στα παπάρια σου,ξέρω,αλλά ο Γκωγκέν στα 38 του παράτησε γυναίκες παιδιά κι επιχειρήσεις και πήγε στην άλλη άκρη τού κόσμου να ζωγραφίσει.

Άμα τό'χεις,κάνεις κάτι γι' αυτό.Άμα δεν κάνεις,θα σε κυνηγάει μια ζωή.Σε φιλώ αναίσχυντα.:beer: :beer:

blackbusa
01/11/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ψιτ,μεσιέ Κρουκ...διαθέτετε απίστευτη τρέλλα(με την καλή έννοια),απεριόριστη ευρηματικότητα και όμορφο χιούμορ,που τα εκφράζετε με τον δικό σας απαράμιλλο τρόπο.
(Για το βιντεάκι δεν λέω κουβέντα.Τα είπαμε τότε στο Κουκάκι.)
Κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και σταματήστε να τον κατατάσσετε χαμηλά,πίσω από το πρίσμα τής "πραγματικότητας" που βλέπετε.

Αυτή η πραγματικότητα δικαιολογεί την άρνηση,τη δειλία και την τεμπελιά,που όλοι κουβαλάμε.Φιλαράκο φύγεις δε φύγεις,οφείλεις να το παλέψεις.

στα παπάρια σου,ξέρω,αλλά ο Γκωγκέν στα 38 του παράτησε γυναίκες παιδιά κι επιχειρήσεις και πήγε στην άλλη άκρη τού κόσμου να ζωγραφίσει.

Άμα τό'χεις,κάνεις κάτι γι' αυτό.Άμα δεν κάνεις,θα σε κυνηγάει μια ζωή.Σε φιλώ αναίσχυντα.:beer: :beer:

δηλαδη ο Κρουκης εχει γυναικες παιδια και επιχειρησεις???:look:





















οχι θα μου πεις αλλα δεν ξερει και να ζωγραφιζει....

:lol: :lol: :lol: :lol:

tai
01/11/2010, 19:36
κρουκι
δυο (http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-10-31-22-36-19-2010103129660/)
λογοι (http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-10-31-22-31-27-2010103129659/)
ακόμα για να φυγεις

el_hymador
01/11/2010, 19:53
Κρουκη, δεν ξερω κατα ποσο ειναι και σου ειναι ευκολο να την κανεις, αλλα στο ρημαδι το αντικειμενο σου μαλλον απαραιτητο κρινεται...

η αληθεια ειναι βεβαια οτι αν αγαπας το αντικειμενο βρισκεις τροπους ακομα και στο Ελλαδισταν, το θεμα ειναι ποιες ειναι οι προτεραιοτητες σου.

for example: Κιθαρα παιζεις γνωριζεις καποια πραγματα...υπαρχουν εκει εξω κατι τυπακια πραγματικα ταλαντουχα με κατι @@ να με το συμπαθειο πανω σε ταστιερες και κλαβιε και τομ και ταμπουρα...

οι περισσοτεροι απο αυτους κανουν (η εκαναν) κονομες καλες μεχρι προτινος για τα ελληνικα δεδομενα παιζοντας σε σκυλαδικα. Μερικοι εχουν συμβιβαστει με αυτο, αλλοι παλι οχι και τους τρωει μεσα τους. Κοινο χαρακτηριστικο ολων ομως, ειναι το οτι αργα η γρηγορα σιχαθηκαν την μουσικη, μπουχτισαν και ξενερωσαν.

Κατι αντιστοιχο φανταζομαι οτι συμβαινει και στο δικο σου χωρο. Οποτε its up to you, συμβουλες δεν ειμαι σε θεση να δινω, απλα σου γραφω αυτα που σιγουρα εδεις σκεφτει και εσυ.

υ.γ. δεν χρειαζεται να διασχισεις τον Ατλαντικο...και τη Μαγχη μπορεις να διασχισεις η την Αδριατικη...:winka:

ΜΟΖΑΡΤ
01/11/2010, 20:03
για να καταλαβω. συγκρινουμε την αγοραστικη δυναμη της εγχωριας αγορας με αυτη της αμερικης?
κρουκη αν θες να κονομησεις γυρισετο στην πορνογραφια και δεν χρειαζεται να πας μακρια.
μεχρι την κοντινη τσεχια. στηνεις την μπιζνα και κονομας.

τωρα αν θελεις την ποιοτητα τωρα οπως και να το κανουμε η αμερικη και το χολιγουντ ειναι γτπ και εχω πολυ καιρο να δω κατι αμερικανικο.

sotpag
01/11/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tον άρχοντα δεν τον είδε κανένας; :rolleyes: :evil:



οχι και κανεις ... χανεις τετοια φυσιογνωμια






ρε Γιωργο τι να σου πω ...το βιντεο τα λεει ολα ... το τι θα κανεις το ξερεις καλυτερα εσυ:beer: :beer:

mikros boudas
01/11/2010, 21:24
η αληθεια ειναι πως και στην Ελλαδα μπορεις να κανεις κατι αλλα εχει πολλες δυσκολιες...
Για παραδειγμα ο Οικονομιδης,που κανει παρα πολυ καλες ταινιες και τεχνικα εκτος των αλλων,δυσκολευτηκε πολυ να βρει διανομη για την επερχομενη ταινια του,παρολο που οι προηγουμενες δυο εκαναν ντορο...Βεβαια μιλαμε για μια αγορα που ειναι μικρη ετσι κι αλλιως και που κατι σοβαρο κινηματογραφικα η τηλεοπτικα(χαχα,ετσι να γελασουμε λιγακι),εχει ακομη μικροτερο κοινο...πχ το νησι που κανει επιτυχια,για να πουλησει φθηνο δραμα εχει φιλτρα στις καμερες και νομιζεις πως ειναι γυρισμενο στην Ρωσσια απο την γκριζαδα ενω ειναι γυρισμενο στην υπερηλιολουστη Κρητη...κι επειδη δε σε κοβω για κινηματρογραφιστη φθηνου δραματος,το να κανεις ενα ανοιγμα,εστω και απο αποσταση,στο εξωτερικο ειναι μια αρχη...you miss 100% of the shot you do not take:beer:

gcrook
01/11/2010, 21:32
Παιδια μισο λεπτο γιατι μπλεχτηκαμε....:D

Κατα πρωτον το παλευω και το παραπαλευω και εδω μια χαρα το πραγμα.
Με ποιο τροπο,....δεν χωραει σε αυτο το θρεντ.

Κατα δευτερον επαναλαμβανω οτι ποσταρα το κειμενο γιατι αν μη τι αλλο ειναι απιστευτα τραγικο (και χιουμοριστικο) το κοντραστ μεταξυ του μηνυματος του τυπου και της πραγματικοτητας μου (μας) .

Και το να εισαι ρεαλιστης δεν παει να πει οτι παυεις να ονειρευεσαι.
Απλα θελει τις σωστες αναλογιες και απ'τα δυο.

stavrogin
01/11/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ψιτ,μεσιέ...

στα παπάρια σου,ξέρω,αλλά ο Γκωγκέν στα 38 του παράτησε γυναίκες παιδιά κι επιχειρήσεις και πήγε στην άλλη άκρη τού κόσμου να ζωγραφίσει.



καλα περνεις παραδειγμα το Γκογκεν τον υπεργλεντζε υπεργυναικα, υπερκαυγατζη!!!!????
Αυτον που παρατησε το παραδεισο της ευρωπης για να ζωγραφοπηδαει μαυρουλες στην Ταϊτη????!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι κρουκη το Γκωγκεν να κανεις ινδαλμα, που γινε θυσια για τη τεχνη του:rotflmao:

npat
01/11/2010, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ναι κρουκη το Γκωγκεν να κανεις ινδαλμα, που γινε θυσια για τη τεχνη του:rotflmao:

Πρόσεχε όμως μην κολλήσεις τίποτα!

:rotflmao: :rotflmao:

Εγώ πάντως πολύ δύσκολα θα σκεφτόμουν ως παράδειγμα (προς μίμηση) οποιονδήποτε (σχεδόν) καλλιτέχνη (τουλάχιστον όχι αυτής της εποχής). Οι περισσότεροι μεγαλούργησαν σε πείσμα του πόσο πουτάνα έκαναν τη ζωή τους...

atom_smasher
01/11/2010, 23:25
ΔΕν κατεχω πολυ απο τεχνες αλλα μ αρεσε αυτο που ειδα και το δεσιμο με την μουσικη. Οσο για τα αλλα δεν μπορω να πω πολλα. ΕΙμαι στην φαση της δοκιμης του εξωτερικου.

vangelis 64
02/11/2010, 11:32
Ρε καλόπαιδα Κωστή και Νίκο,δεν έφερα τον Γκωγκέν παράδειγμα προς μίμηση.αν ήταν έτσι θα σάς έγραφα Ισπανικά.:lol: :lol:

Μιλάω μόνο για την παρόρμηση,την ανάγκη που οδήγησε τον Γκωγκέν να κάνει αυτό,που για μάς τούς υπόλοιπους είναι τρέλλα.
Δεν υπάρχει καλλιτέχνης που να πέτυχε και να μην δώθηκε ολοκληρωτικά στο σκοπό του.Α να χαθείτε είρωνες!:rotflmao: :rotflmao:

npat
02/11/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Α να χαθείτε είρωνες!:rotflmao: :rotflmao:

Κι εμείς σ' αγαπάμε!

:lol: :D :rotflmao:

Cpt. Haddock
02/11/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[...]Οι περισσότεροι μεγαλούργησαν σε πείσμα του πόσο πουτάνα έκαναν τη ζωή τους...

Επισης εγιναν γνωστοι μετα θανατον :lol:

the who
02/11/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παιδια μισο λεπτο γιατι μπλεχτηκαμε....:D

Κατα πρωτον το παλευω και το παραπαλευω και εδω μια χαρα το πραγμα.
Με ποιο τροπο,....δεν χωραει σε αυτο το θρεντ.

Κατα δευτερον επαναλαμβανω οτι ποσταρα το κειμενο γιατι αν μη τι αλλο ειναι απιστευτα τραγικο (και χιουμοριστικο) το κοντραστ μεταξυ του μηνυματος του τυπου και της πραγματικοτητας μου (μας) .

Και το να εισαι ρεαλιστης δεν παει να πει οτι παυεις να ονειρευεσαι.
Απλα θελει τις σωστες αναλογιες και απ'τα δυο.


Κρουκη αγορι μου αυτη η στανη αυτο το τυρι βγαζει.Η το αποδεχεσαι η την κοπανας.Το οτι βοηθησες καποιον κι αυτος σημερα ειναι καποιος ειναι παληα ιστορια.
Ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ασχετων(κυριολεκτικα και πρακτικα) με τη δουλεια σημερα κατεχουν θεσεις και κινουν νηματα.Τι να σου λεω τωρα.Για τον τυπο που μου εφεραν σαν βοηθο και που τον εστειλα να μου φερει μια σοκολατα(ετσι λεγαμε τον τυπο μπαταριας που δουλευαμε τοτε) και πηγε στο περιπτερο?:bigcry: Κι οχι μονο πηγε ο κοπανος αλλα δεν αγορασε και καμμια σοκολατα κι εκανε ψωφοκρυο.Παρα γυρισε και με ρωτησε:
-αμυγδαλου η γαλακτος?:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Αυτος ο κυριος σημερα ειναι διευθυντης παραγωγης και μαλιστα πετυχημενος.
Η σημαντικη διαφορα ειναι οτι τη δουλεια δεν την αγαπησε,δεν την σεβαστηκε,δεν την ευχαριστηθηκε και δεν την πηγε μισο βημα πιο περα.
Αν το σημαντικο για σενα ειναι το χρημα η αγορα της ευρωπης ειναι ανοιχτη.Απο την αλλη ομως ξερω (και σιγουρα ξερεις κι εσυ) ανθρωπους που κανουνε οποιαδηποτε δουλεια για να επιβιωσουν μαζευοντας παραλληλα χρηματα για να κανουν ενα ταινιακι,
Η τσαπ του γιου (η κορη μονο πλεκει) :lol: :wave2:

gcrook
02/11/2010, 13:33
Τωρα δεν ξερω πως εφτασα να εξηγουμαι κιολας αλλα να γραψω κατι τελευταιο για να ξεκαθαρισω τα πραγματα μια και καλη.

Καταρχας δεν βοηθησα κανεναν ουτε ειμαι σε θεση να βοηθησω κανεναν τουλαχιστον με τον τροπο που πολλοι απο εδω μεσα μου εδωσαν την εντυπωση οτι το εξελαβαν.

Εκτος και αν εδωσα εσφαλμενα την εντυπωση οτι καθομαι τα βραδυα μονος μου με ενα μπουκαλι ουισκι μπροστα στην οθονη κοιταζοντας τα βιντεακια του τυπου και ουρλιαζοντας στην οθονη σαν τον Αλ Πατσινο "I MADE YOU" η "SHOW ME THE MONEY" :lol: :lol:

Ο συγκεκριμενος τυπος ειναι ενας απο τους πολλους (οπως και εγω) που βλεπουν κατι στο ιντερνετ που τους αρεσει,και επειδη ειναι ευκολο να επικοινωνησεις με τον οποιοδηποτε, ηρθε σε επαφη με εμενα οπως και εγω με αλλους.

Ουτε επτασφραγιστα μυστικα του επαγγελματος μοιραστηκα μαζι του,ουτε συνταγες επιτυχιας του εδωσα, (που ουτως η αλλως τετοια πραγματα δεν υπαρχουν και αυτο θα το αναλυσω πιο κατω) μονο μερικα τιπς που ουτως η αλλως θα τα ειχε αναποφευκτα βρει αργα η γρηγορα μονος του η απο καπου αλλου στο ιντερνετ.
Σαν να ρωτας στο μοτοτζιαρ "που να κανω μαθηματα ασφαλους οδηγησης" και να μην σου λενε
φοβουμενοι οτι θα γινεις γρηγορος και θα τους εχεις στη μπιστα!! Λες και αμα του πεις του αλλου τι ειναι το γυροσκοπικο θα γινει Ροσι.

Ο τυπος λοιπον, απλα αποκομισε εμπειρια μονος του και εφτασε να κανει ωραια βιντεακια.Τα υπολοιπα ηταν θεμα τυχης και συγκυριων.Χαιρομαι γι'αυτον ειλικρινα και για οποιονδηποτε που καταφερνει να κανει κατι με αυτο που γουσταρει,και ειναι χρεος ολων μας να βοηθαμε αυτον που θελει να μαθει,κατι που φυσικα σε αυτον τον χωρο ηταν και ειναι ακομα ταμπου,μεχρι φυσικα που ηρθε το ιντερνετ και η πληροφορια εγινε προσιτη σε ολους.

Αυτο φοβιζει πολυ κοσμο στον χωρο.
Και αυτο ειναι που με στεναχωρει.
Αυτη η νοοτροπια εχει εκθεσει κοσμο,διοτι οποιος νιωθει οτι εχει κατι να προστατεψει, (την δηθεν γνωση του φερ ειεπειν) μαλλον δεν την ειχε ποτε.
Το που μας εφτασε αυτο το βλεπω εγω τουλαχιστον ξεκαθαρα.


Trivia:
Καποτε στην εποχη του Φινου καποιοι διευθυντες φωτογραφιας εβαζαν χαρτοτειπ στον φακο για να μην βλεπουν οι βοηθοι τα διαφραγματα...:lol:
Αμα το καλοσκεφτεις ειναι τοσο τραγελαφικο οσο με το να βαζει ο φουρναρης χαρτοτειπ στο αλευρι για να μην δει ο βοηθος τι μαρκα ειναι. :lol:

Το τι σημαινει αυτη η νοοτροπια ο καθενας μπορει να το αναλυσει μονος του,αλλα μονο μια παροιμιωδη αγνοια μπορει να αποκαλυψει αυτο και τιποτα αλλο.

Επισης ο δρομος της κονομας ειναι εντελως διαφορετικος απο το ολο πνευμα του θρεντ.
Δεν κακο να χεστεις στο ταληρο,αλλα αν αυτο ειναι το κυριο μελημα σου τοτε μαγκα μου πρεπει να διαβεις αλλο δρομο...:winka:

gcrook
02/11/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

Ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ασχετων(κυριολεκτικα και πρακτικα) με τη δουλεια σημερα κατεχουν θεσεις και κινουν νηματα.Τι να σου λεω τωρα.Για τον τυπο που μου εφεραν σαν βοηθο και που τον εστειλα να μου φερει μια σοκολατα(ετσι λεγαμε τον τυπο μπαταριας που δουλευαμε τοτε) και πηγε στο περιπτερο?:bigcry: Κι οχι μονο πηγε ο κοπανος αλλα δεν αγορασε και καμμια σοκολατα κι εκανε ψωφοκρυο.Παρα γυρισε και με ρωτησε:
-αμυγδαλου η γαλακτος?:bigcry: :bigcry: :bigcry:
Αυτος ο κυριος σημερα ειναι διευθυντης παραγωγης και μαλιστα πετυχημενος.
Η σημαντικη διαφορα ειναι οτι τη δουλεια δεν την αγαπησε,δεν την σεβαστηκε,δεν την ευχαριστηθηκε και δεν την πηγε μισο βημα πιο περα.


Ξερεις γιατι;
Γιατι ειχε τους αναλογους δασκαλους.:winka: :evil: :winka:

Amplified
02/11/2010, 14:03
Αγαπητέ gcrook,

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για να εγκαταλείψεις την πανέμορφη χώρα σου, για το ξεφτιλισμένο Χόλιγουντ και τα παραπλήσια καταγώγια και σκιραφεία across the pond.
Τώρα που ο Παυλάκης μας, το καϊνάρι μας, το ταλεντάκι μας, ο Γερουλάνος ο λεβέντης μας, ετοίμασε τον υπεργαμάτο νόμο του, τα πράγματα θα αλλάξουν για σας τα ταλαντούχα παιδιά του κινηματογράφου, τους καλλιτέχνες του αύριο. Θα ξαναζήσουμε όλοι μας εποχές της αείμνηστης Μελίνας και βάλε ! Μη τα παρατάς ακόμα λοιπόν, χολντ ον δέαρ μπάντι !

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιωργάκης Παπανδρέου

Υ.Γ.1. /sarcasm mode off
Υ.Γ.2. Η lufthansa έχει προσφορά 700 ευρώ για LA one way.
Υ.Γ.3. Πολύ καλό το people on wheels, το είχα ξαναδεί παλιότερα.

gcrook
02/11/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Αγαπητέ gcrook,

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για να εγκαταλείψεις την πανέμορφη χώρα σου, για το ξεφτιλισμένο Χόλιγουντ και τα παραπλήσια καταγώγια και σκιραφεία across the pond.
Τώρα που ο Παυλάκης μας, το καϊνάρι μας, το ταλεντάκι μας, ο Γερουλάνος ο λεβέντης μας, ετοίμασε τον υπεργαμάτο νόμο του, τα πράγματα θα αλλάξουν για σας τα ταλαντούχα παιδιά του κινηματογράφου, τους καλλιτέχνες του αύριο. Θα ξαναζήσουμε όλοι μας εποχές της αείμνηστης Μελίνας και βάλε ! Μη τα παρατάς ακόμα λοιπόν, χολντ ον δέαρ μπάντι !


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

POWER TO THE FILMMAKERS BITCH! :bigcry: :bigcry:

Tpap
02/11/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
...

Κρόκη, ένα μόνο θα σου πώ...:
έπρεπε να είχα φύγει όταν αποφοίτησα. Θα γύριζα στα 30-32μου πίσω, με 500.000?-700.000? τσέπη και θα έκανα ό,τι ήθελα.

Σύναδελφοί μου (ναυπηγοί-μηχ/γοι-κλπ) έχουν αγοράσει οικοδομικά τετράγωνα ολόκληρα, κυκλοφορούν με δουκάτια, λάμπος κ φεράρια, και είναι παντρεμένοι με μοντέλες...

Εγώ έμεινα - γιατί και καλά με κράταγε ήδη αυτό που έκανα/κάνω- και πήρα τα @@... (του σΛιπερ)...


Αν ήμουνα πάλι 25 θα σας έγραφα από Dubai ή Ιαπώνία...

Cpt. Haddock
02/11/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[...]Δεν κακο να χεστεις στο ταληρο,αλλα αν αυτο ειναι το κυριο μελημα σου τοτε μαγκα μου πρεπει να διαβεις αλλο δρομο...:winka:

:winka:


217466

road spirit
02/11/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Κρόκη, ένα μόνο θα σου πώ...:
έπρεπε να είχα φύγει όταν αποφοίτησα. Θα γύριζα στα 30-32μου πίσω, με 500.000?-700.000? τσέπη και θα έκανα ό,τι ήθελα.

Σύναδελφοί μου (ναυπηγοί-μηχ/γοι-κλπ) έχουν αγοράσει οικοδομικά τετράγωνα ολόκληρα, κυκλοφορούν με δουκάτια, λάμπος κ φεράρια, και είναι παντρεμένοι με μοντέλες...

Εγώ έμεινα - γιατί και καλά με κράταγε ήδη αυτό που έκανα/κάνω- και πήρα τα @@... (του σΛιπερ)...


Αν ήμουνα πάλι 25 θα σας έγραφα από Dubai ή Ιαπώνία...

συμφωνώ σε όλα εκτός τα @@ του σλίπερ ( :yuck: )

stavrogin
02/11/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:winka:

Συγνωμη φιλαρακι αυτη η αγροτισσα που λες μηπως γνωριζεις, ...




...ειναι ακομα μόνη?:blush:

reinmeister
02/11/2010, 14:23
το θεμα αγορι δεν ειναι ,το οτι εσυ δεν νομιζεις οτι βοηθησες τον μειλα ,αλλα το τι νομιζει αυτος...:D

στειλτου λοιπον αλλο ενα λεγοντας να σου κανει εισιτηρια κι εξοδα για κανα μηνακι εκει που ειναι , να του κανεις τον δασκαλο απο κοντα...

κωλοτουμπες θα κανει γκαραντι...:lol:

απλο...