PDA

View Full Version : γκαντεμια



div400
26/07/2005, 12:52
πριν απο 2 εβδομαδες επεσα σε λακουβα με το diversion και στραβωσε η ζαντα. οκ 2 εβδομαδες ακινησιας αργοτερα και μολις εχω βγαλει το μηχανακι παλι στον δρομο ΚΑΙ 4 ημερες πριν φυγω για σκοπελο με το diversion τι ανακαλυπτω.......

ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΨΑΛΙΔΙ!!!!!!!!:cry: :cry: :bigcry: :bawl: :confused:

αγωνας δρομου τωρα να λυσω παλι ολο το πισω μερος και με το ψαλιδι και αμορτισερ ( που ουτε και αυτο την εβγαλε καθαρη οπως νομιζα) στο χερι να τα παω για επισκευη εως το σαββατο οπου πρεπει να το ξαναδεσω για να φυγω την κυριακη το πρωι!
ααα και καπου στην μεση θα σκασω και 200€ ετσι για να γουσταρω!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!:cry: :cry:

free rider
26/07/2005, 12:54
μωρε τι λές..
ψαλιδι???

καλά που έπεσες ??

δεν το σκέφτεσαι καλύτερα για μεταχειρησμένα ανταλακτικά...??

υπάρχουν πολλές τρύπες να βρείς αυτο που θες..
:wave2: :wave2:

banditgr
26/07/2005, 17:58
200e gia episkeyi???kolite me ligotera perneis metaxirismeno psalidi kai amortiser...min sou po na kita3eis an tairiazei amortiser apo allo moto me rithmisis

gmakris
26/07/2005, 20:51
Μην το επισκευασεις!
Παρε μεταχειρισμενο.........

div400
27/07/2005, 10:02
λοιπον μαλλον δεν ειμουν ακριβης στην περιγραφη

εχει ανοιξει η κολληση στην βαση του αμορτισερ που ειναι πανω στο ψαλιδι (ε ναι τωρα ειναι ξεκαθαρο).το κοστος συγκολλησης δεν ειναι πανω απο 20-30€. η επισκευη του αμορτισερ θα κοστιζε περιπου 150€.

αλλα με αυτα που μου ειπε ο μαστορας για την επισκευη του αμορτισερ δεν θα το κανω.οποτε τωρα ψαχνω να βρω καποιο after ή μαμισιο καινουργιο.

SF
28/07/2005, 14:19
Και γιατί δεν έχεις κινηθεί ακόμα εναντίον του δήμου που ανήκει η λακούβα???????????????????????

lazy
28/07/2005, 14:45
μου το είχε κανει και το δικο μου πριν απο χρόνια , οφειλόταν κατα το 50% στο σκληρό ελατήριο που έιχα βαλει στο αμορτισερ. Τοτε μου το είχε κολήσει ο μηχανίκός μου ( έχει καλύμπρα) το ψαλίδι γιατί είχε ανοίξει χαμόγελο στην εμπρός μεριά της κάτω βάσης του αμορτισερ(ειχε ξεκολήσει ο κύβος -ασ πουμε-μου είναι κολημένος πάνω στην γεφυρα του ψαλιδιου) έβαλε και κάποιες ενίσχύσεις. Το αμορτισερ δεν είχε πάθει τίποτα. Αν οντως έχει παρει και το αμορτισερ τότε πάλι καλα που έισαι ολόκληρος......

div400
28/07/2005, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

Και γιατί δεν έχεις κινηθεί ακόμα εναντίον του δήμου που ανήκει η λακούβα???????????????????????

το περιστατικο εγινε:
ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΄ΡΕΝΟ' ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΓΙΑ ΑΧΑΡΝΩΝ( δεν θυμαμαι ακριβως)
και πες μου εσυ τωρα σε ποιον να κανω μηνυση:
ΥΠΕΧΩΔΕ
ΔΗΜΟ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑΣ
ΔΗΜΟ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ
ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕ (ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΤΣΑ!!!!)

ασε ρε SF και τι θα γινει δηλ? αντε και θα μου αποζημιωσουν την ζημια της μηχανης.αυτο ειναι το ζητουμενο ή να φτιαξουν τον δρομο, πραγμα που δεν θα το κανουν με την μηνυση την δικη μου(τους ερχεται πιο φτηνα να τα σκασουν σε μενα παρα να ριξουν νεα ασφλατο)
ΜΠΑΝΑΝΙΑ!

Alki_Viades
28/07/2005, 16:40
Κι ομως, αν τους κανεις μηνυση ισως καλυψουν την λακουβα μονο και μονο για να μην εχεις "αποδειξεις"...

marine521
28/07/2005, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
το περιστατικο εγινε:
ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΄ΡΕΝΟ' ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΓΙΑ ΑΧΑΡΝΩΝ( δεν θυμαμαι ακριβως)
και πες μου εσυ τωρα σε ποιον να κανω μηνυση:
ΥΠΕΧΩΔΕ
ΔΗΜΟ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑΣ
ΔΗΜΟ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ
ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕ (ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΤΣΑ!!!!)

ασε ρε SF και τι θα γινει δηλ? αντε και θα μου αποζημιωσουν την ζημια της μηχανης.αυτο ειναι το ζητουμενο ή να φτιαξουν τον δρομο, πραγμα που δεν θα το κανουν με την μηνυση την δικη μου(τους ερχεται πιο φτηνα να τα σκασουν σε μενα παρα να ριξουν νεα ασφλατο)
ΜΠΑΝΑΝΙΑ!

Τα βλέπεις φίλε SF? χωρίς να έχω τίποτα με το παλληκάρι ( ο οποίος και με το δίκιο του σκέφτεται όλα αυτά), αυτό σου έλεγα οτι υπάρχει σαν νοοτροπία. Ο δισταγμός για το εάν θα πρέπει να κινηθόύμε δικαστικά για να αποζημιωθούμε...

div400
28/07/2005, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Τα βλέπεις φίλε SF? χωρίς να έχω τίποτα με το παλληκάρι ( ο οποίος και με το δίκιο του σκέφτεται όλα αυτά), αυτό σου έλεγα οτι υπάρχει σαν νοοτροπία. Ο δισταγμός για το εάν θα πρέπει να κινηθόύμε δικαστικά για να αποζημιωθούμε...
δεν λεω οτι εχεις αδικο:wave2:
αλλα δεν δυσταζω γιατι βαριεμε ας πουμε!

καθαρα ορθολογικα να το δω, απλα δεν με συμφερει.
η ζημια δεν ηταν μεγαλη (κολλημα ψαλιδιου 35€) το αμορτισερ ουτος η αλλος ηθελε αλλαγη (ή επισκευη). οποτε να μπλεξω στα γραναζια της γραφειοκρατειας δικαστικης και μη για να παρω (ισως? σιγουρα?) χ€ μετα απο ποσο αληθεια καιρο?
συν του οτι το δεν υπαρχει καμια εγγυηση οτι με την κινηση μου αυτη θα διορθωσουν τον δρομο που αυτο ακριβως ειναι το σημαντικοτερο! πχ μαλιακος και ολοι οι αλλοι δρομοι που εχουν σκοτωσει κοσμο και κοσμακι!
μαλλον αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν ηταν για μας (πολιτες,καταναλωτες κτλ) πιο ''ευκολο' και ''σιγουρο'' τοτε ολοι θα προσφευγαμε στην δικαιοσυνη για τετοιες υποθεσεις.

απο την αλλη ομως οσο εμεις δεν ''αχολουμαστε'' δεν νομιζω οτι θα διορθωθει τπτ σε αυτην την χωρα

marine521
28/07/2005, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεν λεω οτι εχεις αδικο:wave2:
αλλα δεν δυσταζω γιατι βαριεμε ας πουμε!

καθαρα ορθολογικα να το δω, απλα δεν με συμφερει.
η ζημια δεν ηταν μεγαλη (κολλημα ψαλιδιου 35€) το αμορτισερ ουτος η αλλος ηθελε αλλαγη (ή επισκευη). οποτε να μπλεξω στα γραναζια της γραφειοκρατειας δικαστικης και μη για να παρω (ισως? σιγουρα?) χ€ μετα απο ποσο αληθεια καιρο?
συν του οτι το δεν υπαρχει καμια εγγυηση οτι με την κινηση μου αυτη θα διορθωσουν τον δρομο που αυτο ακριβως ειναι το σημαντικοτερο! πχ μαλιακος και ολοι οι αλλοι δρομοι που εχουν σκοτωσει κοσμο και κοσμακι!
μαλλον αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν ηταν για μας (πολιτες,καταναλωτες κτλ) πιο ''ευκολο' και ''σιγουρο'' τοτε ολοι θα προσφευγαμε στην δικαιοσυνη για τετοιες υποθεσεις.

απο την αλλη ομως οσο εμεις δεν ''αχολουμαστε'' δεν νομιζω οτι θα διορθωθει τπτ σε αυτην την χωρα

Σε καταλαβαίνω απόλυτα απλά αυτά που έγραψες πριν παραπέμπουν σε κάποια προηγούμενη που είχαμε κάνει λίγες μέρες πριν για μία πολύ πιο σοβαρή κατάσταση...
διάβασε και θα καταλάβεις...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10940&perpage=15&pagenumber=2

Ερώτηση και το θέμα του οτι εσένα πέραν του ότι σου χάλασε την διάθεση'' ή πιθανόν να σε καθυστέρησε στις δουλειές σου δεν μετράει;;;