PDA

View Full Version : Περί ζιγκλέρ μίγματος



soksok
31/10/2010, 23:24
Γεια σας παιδιά!
Φοράω στο Δούκα το μανίσιο mikuni με ζιγλέρ 175. Έχω ακράπες και το twin air το φίλτρο που δίνει η KTM για τις ακράπες. Ο προηγούμενος μάστορας που το πήγα (εξουσιοδωτημένος Κρήτης, έχω αναφερθεί σε άλλο topic για την χάλια δουλειά - συμπεριφορά του) μου είχε βάλει 170 ζιγκλέρ που μετά από μια μέτρηση με τον νέο μηχανικό που το πηγαίνω, καταλάβαμε ότι ήταν τουλάχιστον 225!!!!!! Έτσι μου έβαλε το 175 και την βελόνα στην μέση ακριβώς και μου είπε να κάνουμε δοκιμές και να δούμε. Μόλις το έκανε αυτό, το μηχανάκι πήγαινε πολύ καλύτερα, αλλά επειδή εχθρός του καλόυ είναι το καλύτερο :lol: θέλω να δούμε μήπως έχει και άλλα περιθώρια βελτίωσης.

Μπορείται να μου πείτε αν θα είναι καλά να βάλουμε την βελόνα στο τέρμα ή είναι καλύτερα κάπου στην μέση όπως τώρα; Επίσης, ξέρετε κανέναν δοκιμασμένο συνδυασμό ζιγκλερ - βελόνα που να είναι οκ με τις ακράπες; Τον αέρα πιστέυω θα τον βρούμε σχετικά εύκολα, η βενζίνη με προβληματίζει λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

camen
01/11/2010, 12:35
1)Κρατας το μαμα φιλτρο ΣΙΓΟΥΡΑ
2)Κρατας 175αρι ζιγλερ
3)Αν θες βαζεις βελονα στην 4η θεση
4)Ρυθμιζεις λιγακι το Pilot και ιιιιιισως τα λεκανακια

Βασικα,μην ασχοληθεις και πολυ με ρυθμισεις στο συγκεκριμενο καρμπ. Δεν ειναι τιποτα αξιολογο και δεν προκειται ποτε να το κανεις να δουλευει τελεια. Αν θες βαλε ενα FCR και εκει πανω δουλεψε τις ρυθμισεις που θες...


:beer: :beer: :beer: :wave2:

soksok
01/11/2010, 12:59
Το μαμά φίλτρο να το ελευθερώσω λίγο έστω από το επάνω μέρος; (κάτω από την σέλα)

Θα βάλω την βελόνα εκεί που λες και θα δοκιμάσω.
Για FCR δεν νομίζω ακόμα, αλλά στο μέλλον ίσως...

Ευχαριστώ φίλε!:a013: :wave2:

camen
01/11/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Το μαμά φίλτρο να το ελευθερώσω λίγο έστω από το επάνω μέρος; (κάτω από την σέλα)



Ναι αυτο το λαστιχο που εχει το φιλτροκουτι κατω απο την σελα βγαλτο.

soksok
01/11/2010, 22:53
Βασικά το φίλτρο μου είναι μόνο το δίχτυ μόνο. Ένα μεταλικό με ένα διχτάκι μέσα. Δεν έχει λάστιχο.

camen
01/11/2010, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Βασικά το φίλτρο μου είναι μόνο το δίχτυ μόνο. Ένα μεταλικό με ένα διχτάκι μέσα. Δεν έχει λάστιχο.

Mιλαω για το φιλτροκουτι οχι για το φιλτρο... Το φιλτρο ειναι σφουγαρενιο ασπρο και γραφει πανω twin air...:winka:

soksok
02/11/2010, 03:13
Ναι για το φιλτροκούτι μιλάω και εγώ. Ένα δίχτυ έχει μόνο, γκρι χρώματος...

camen
02/11/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Ναι για το φιλτροκούτι μιλάω και εγώ. Ένα δίχτυ έχει μόνο, γκρι χρώματος...

Aν καταλαβαινω σωστα εχεις το καπακι το racing που ειναι για να περνει ακομα περισσοτερο αερα το φιλτροκουτι. Ναι οκ αστο ετσι αν ειναι αυτο που λεω...

soksok
02/11/2010, 14:56
Ok man! Ευχαριστώ και πάλι!:a013:

OldMan
02/11/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρυθμιζεις λιγακι το Pilot και ιιιιιισως τα λεκανακια
Λίγο πιο συγκεκριμένα ...???

OldMan
02/11/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Μπορείται να μου πείτε αν θα είναι καλά να βάλουμε την βελόνα στο τέρμα ή είναι καλύτερα κάπου στην μέση όπως τώρα;
Επειδή η βελόνα έχει 2 τέρματα, σε πιο θέλεις να την βάλεις ...??? :winka:

Υ.Γ.
Αν είναι να πειράζετε μπλιμπλίκια στο καρμπυρατέρ, καλό θα ήταν να ξέρετε από πριν τι ακριβώς κάνετε ... :wave2:

soksok
02/11/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή η βελόνα έχει 2 τέρματα, σε πιο θέλεις να την βάλεις ...??? :winka:

Υ.Γ.
Αν είναι να πειράζετε μπλιμπλίκια στο καρμπυρατέρ, καλό θα ήταν να ξέρετε από πριν τι ακριβώς κάνετε ... :wave2:

Έχεις δίκιο, δεν διευκρίνησα, απλά το θεώρησα δεδομένο:lol:
Εννοώ να στέλνει πιο πολύ καύσιμο. Σε εκείνο το τέρμα!:lol:

Έχεις να προτείνεις κάτι μάστορα;

OldMan
02/11/2010, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Έχεις να προτείνεις κάτι μάστορα;
Σε Mikuni BST40CV το μόνο που μπορώ να προτείνω το κόβει βάναυσα η λογοκρισία ...

camen
02/11/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λίγο πιο συγκεκριμένα ...???

Δεν θα το κανει ο ιδιος οποτε δεν υπαρχει λογος και παιρνω ως δεδομενο οτι αυτος που θα το κανει ξερει...

camen
02/11/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε Mikuni BST40CV το μόνο που μπορώ να προτείνω το κόβει βάναυσα η λογοκρισία ...

Συμφωνω σε αυτο :smokin:

OldMan
02/11/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν θα το κανει ο ιδιος οποτε δεν υπαρχει λογος και παιρνω ως δεδομενο οτι αυτος που θα το κανει ξερει...
Politically Correct έκφραση του "Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάμε " ...??? :winka:

camen
02/11/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Politically Correct έκφραση του "Δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάμε " ...??? :winka:


Κοιτα,προσωπικα ειχα φαει απειρες ωρες και ειχα κανει τα νευρα μου κροσια με το συγκεκριμενο καρμπ για να το κανω να μην μπερδευει στα ξερογκαζα(εκει ειχα προβλημα μιας και οταν του εσκαγες ξερογκαζο οταν το μηχανακι ηταν σε θερμοκρασια λειτουργιας πνιγονταν) :mad: :mad:
Τελεια δεν δουλεψε ποτε ΑΛΛΑ καταφερα και το εφερα πολυ κοντα σε αυτο που ηθελα.

Δεν εχει νοημα να του πω βαλε το pilot στις 2,25 στροφες ή βαλε το 45αρι αντι του 47,5αρι ,γτ σε εμενα το 45αρι ας πουμε δεν δουλεψε ποτε σωστα παρολο που σε πολλους δουλευει. Λεκανακια δεν πειραξα ποτε αλλα κατι μου λεει οτι καποια ρυθμιση στην σταθμη τους θα εφτανε την λειτουργια του ακομα πιο κοντα στο επιθυμητο αποτελεσμα.

Απλα θεωρησα οτι ΤΕΛΙΚΑ το καρμπ το συγκεκριμενο ειναι για τον μπεουλο και τελεια δεν προκειται να δουλεψει ποτε ,οποτε επειδη βαρεθηκα να ασχολουμε αλλο μαζι του το αφησα ...:winka:

soksok
02/11/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε Mikuni BST40CV το μόνο που μπορώ να προτείνω το κόβει βάναυσα η λογοκρισία ...

Ok, κατάλαβα...:lol: