PDA

View Full Version : Για ενημερώστε ενα άσχετο περί αναρτήσεων...



Gandalf dr685sm
01/11/2010, 09:07
Ρε παιδιά μια ερώτηση...

Έχω όπως ξέρετε ενα ΧΤΧ. Αυτό λοιπόν πρόσφατα και μετά απο συνεχή λειτουργία 5 ετών κοντά, πάει για δεύτερη αλλαγή λαδιών σε μπροστινό , συν το οτι θέλει μια δεξιά τσιμούχα στην μπουκάλα αφού έχει "σκάσει" και βγάζει το δακρυάκι του.

Πήγα και ρώτησα λοιπόν πόσο πάει το μαλλί για αυτό... η τιμή που άκουσα ήταν κοντά στα 200 ευρώ.

Ομολογώ πως μου φαίνονται πάρα πολλά, ειδικά αν σκεφτώ πως το μεγάλο service μόνο του κοστίζει κάπου 220 ευρώ.

Για δώστε τα φώτα σας....

faraway
01/11/2010, 09:12
πολλά ρε συ !!!:eyepop:

πήγαινε ρώτα και πουθενά αλλού , κάποτε στο xt600 που είχα αλλάξει ούτε τα μισά από σα λες δεν είχα πληρώσει !!!:wave2:

dimdoc
01/11/2010, 09:13
Γυρω στα 150 ευρω ειναι καλα για αυτη τη δουλεια

faraway
01/11/2010, 09:16
στο k shock στην ιστοσελίδα , το service μπροστινού το δίνει σαν

30 + ανταλλακτικά + λάδια + φπα

και μιλάμε για yamaha εεεε ,

φθηνές θα είναι λογικά οι τσιμούχες..............και τα λάδια πόσο να κάνουν του πστ !!!!

byron
01/11/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
στο k shock στην ιστοσελίδα , το service μπροστινού το δίνει σαν

30 + ανταλλακτικά + λάδια + φπα

και μιλάμε για yamaha εεεε ,

φθηνές θα είναι λογικά οι τσιμούχες..............και τα λάδια πόσο να κάνουν του πστ !!!!

Στο Κ-shock ή τιμή για λάδια-τσιμούχες σε ohlins είναι 70-80?. Με την προϋπόθεση ότι τους πας τα καλάμια εκεί. Αν το λύσουν αυτοί (ή όποιος το λύσει) θα υπολογίσεις και την εργασία.

DrEvil
01/11/2010, 09:22
Μήπως σου είπαν και για αλλαγή ελατηρίων;
Εάν όχι, φαρμάκι είναι η τιμή...

XJR_Billy
01/11/2010, 09:25
Το μάνουαλ λέει για αλλαγή εμπρόσθιων λαδιών κάθε 20000χλμ.
Εμένα χρέωσαν 40 ευρώ εργασία + την αξία του λαδιού/ανταλλακτικά.

Δηλαδή κανά 80-90 ευρώ.

Αυτά από Yamaha Αγίας Παρασκευής, εκεί που την αγόρασα.:wave2:

Gandalf dr685sm
01/11/2010, 09:29
Οχι.. δεν περιέχει αλλαγή ελατηρίων.

ΧΤ_Billy... για δώσε όνομα μαγαζιού φίλε.

Απο όσο είδα κόστος τσιμούχας είναι στα 10-12 ευρώ (ΦΠΑ μέσα), Λάδια δεν ξέρω ... φαντάζομαι κανά 35-45αρι με το ζόρι. Αίντε και κανά 80αρι εργασία, καθώς δεν μπορώ να τα λύσω μόνος μου (ούτε γνώσεις, ούτε εργαλεία, ούτε χώρο έχω). Οπότε σωστά το κατάλαβα οτι το 200αρι ήταν "παπάτζα"...

ή για το μαγαζί του Βασίλη πάνω το βλέπω ή για Kshock..

sapila racing
01/11/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Το μάνουαλ λέει για αλλαγή εμπρόσθιων λαδιών κάθε 20000χλμ.
Εμένα χρέωσαν 40 ευρώ εργασία + την αξία του λαδιού/ανταλλακτικά.

Δηλαδή κανά 80-90 ευρώ.

Αυτά από Yamaha Αγίας Παρασκευής, εκεί που την αγόρασα.:wave2:

Αλλο η αλλαγή λαδιων κι αλλο να αλλαχτουν οι τσιμούχες. Στην 2η περίπτωση λύνονται τα καλάμια, βγαίνει το έμβολο κλπ υποχρεωτικά και δεν παίζει με τίποτα κατω απο 100 Ευρω.
Γυρω στα 150 Ευρω ειναι καλή τιμή όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν θέλει και ξύστρες παει και 200 άνετα μια και ειναι Paioli.

faraway
01/11/2010, 09:50
ρε παιδιά το έχω κάνει στο xt600 με 80 ? , και με λάδια white power ,και τσιμούχες,

τι στο διάολο έπιασα κότσο το μάστορα ???:confused:

XJR_Billy
01/11/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Οχι.. δεν περιέχει αλλαγή ελατηρίων.

ΧΤ_Billy... για δώσε όνομα μαγαζιού φίλε.

Απο όσο είδα κόστος τσιμούχας είναι στα 10-12 ευρώ (ΦΠΑ μέσα), Λάδια δεν ξέρω ... φαντάζομαι κανά 35-45αρι με το ζόρι. Αίντε και κανά 80αρι εργασία, καθώς δεν μπορώ να τα λύσω μόνος μου (ούτε γνώσεις, ούτε εργαλεία, ούτε χώρο έχω). Οπότε σωστά το κατάλαβα οτι το 200αρι ήταν "παπάτζα"...

ή για το μαγαζί του Βασίλη πάνω το βλέπω ή για Kshock..

Έχεις πμ μάγε.:wave2:

XJR_Billy
01/11/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αλλο η αλλαγή λαδιων κι αλλο να αλλαχτουν οι τσιμούχες. Στην 2η περίπτωση λύνονται τα καλάμια, βγαίνει το έμβολο κλπ υποχρεωτικά και δεν παίζει με τίποτα κατω απο 100 Ευρω.
Γυρω στα 150 Ευρω ειναι καλή τιμή όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν θέλει και ξύστρες παει και 200 άνετα μια και ειναι Paioli.

Εσύ ξέρεις καλύτερα φίλε.:beer:
Εμένα ήταν απλή αλλαγή λαδιών, την οποία έκανα δύο φορές αφού έφτασα στα 50000χλμ.:)

Gandalf dr685sm
01/11/2010, 10:05
teneres... φίλε μου... ΧΤΧ660 ... oxi ΧΤ600. ΑΠο τα λίγα που γνωρίζω έχουν διαφορετικά μπροστινά και δεσίματα.

Τώρα βέβαια με τον sapila racing πέφτω κοντά στις τιμές απο όσο τα λογάριασα και παραπάνω.

Ξύστρες όμως;... μην το πάρεις στραβά... αλλά ώς άσχετος ρωτάω. Τι εστί "ξύστρα" στο αμορτισέρ;

reinmeister
01/11/2010, 10:23
οι τσιμουχες εχουν κανα 30αρι και τα λαδια απο 10-40 αναλογα τι θα επιλεγει απο ποιοτητα...

απο κει και περα...

αναλογως φυσεως καλαμιου(usd η συμβατικο) και ρυθμισεων,ποικιλει η εργασια...

τα απλα συμβατικα χωρις ρυθμισεις λυνονται για χαβαλε βγαζοντας μονο τα ωμεγα κατω απο τις τριμουχες...αυτα με cartridges,θελουν στηριξη,αποστατη μεταξυ βαλβιδας επαναφορας και ελατηριου κι επισης θελουν πολλη προσοχη στο δεσιμο...

περαν αυτων παιζουν και τα εξης...

θα αφαιρεθουν οι τρομπες λυνοντας απο κατω ,ετσι ωστε να πλυθουν τελεια αυτες και τα εσωτερικα καλαμιων η απλως θα ξεχωριστει μποτα απο καλαμι και θα γινει αδειασμα?θα στραγγιξουν καλα?

θα ελεχθουν πανω κατω τα bushings?

θα μετρηθουν ποσοτητες και υψη σταθμης σωστα?

ειναι χιλια δυο...

αν,κατ εμε καποιος κανει ολες τις προβλεπομενες διαδικασιες κατα γραμμα,σε ενα πληρως ρυθμιζομενο συμβατικο,τα 150 ειναι πολυ καλη τιμη...για usd μυστηριο με διπλες συμπιεσεις θεωρω λογικα και τα 200...

georgio
01/11/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
teneres... φίλε μου... ΧΤΧ660 ... oxi ΧΤ600. ΑΠο τα λίγα που γνωρίζω έχουν διαφορετικά μπροστινά και δεσίματα.

Τώρα βέβαια με τον sapila racing πέφτω κοντά στις τιμές απο όσο τα λογάριασα και παραπάνω.

Ξύστρες όμως;... μην το πάρεις στραβά... αλλά ώς άσχετος ρωτάω. Τι εστί "ξύστρα" στο αμορτισέρ;

Βασικά η τσιμούχα δεν είναι αυτή που βλέπεις. Η τσιμούχα η οποία σφραγίζει και εμποδίζει το λάδι να βγει είναι κάτω από αυτή που βλέπεις. Αυτή που βλέπεις εξωτερικά είναι αυτή που εννοεί μάλλον "ξύστρα" ο sapila racing, στα αγγλικά αναφέρεται ως wiper ή dust seal. Το τι κάνει φαντάζομαι το καταλαβαίνεις. :winka:

Υπάρχει μια πιθανότητα να εννοεί και κάτι άλλο βέβαια, το οποίο ταιριάζει περισσότερο με τα +50 ευρώ που λέει ότι θέλει.

Γνώμη μου είναι άμα αλλάξεις τις τσιμούχες άλλαξε και τα dust seals.

sapila racing
01/11/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Βασικά η τσιμούχα δεν είναι αυτή που βλέπεις. Η τσιμούχα η οποία σφραγίζει και εμποδίζει το λάδι να βγει είναι κάτω από αυτή που βλέπεις. Αυτή που βλέπεις εξωτερικά είναι αυτή που εννοεί μάλλον "ξύστρα" ο sapila racing, στα αγγλικά αναφέρεται ως wiper ή dust seal. Το τι κάνει φαντάζομαι το καταλαβαίνεις. :winka:

Υπάρχει μια πιθανότητα να εννοεί και κάτι άλλο βέβαια, το οποίο ταιριάζει περισσότερο με τα +50 ευρώ που λέει ότι θέλει.
.

Οι ξυστρες δεν φαίνονται απ έξω, είναι μεταλλικά δαχτυλίδια συνήθως μπρούτζινα που περνάνε στο καλάμι. Αναφέρονται σαν bushes στα αγγλικά.
Πόσο κάνουν δεν ξέρω για το Paioli που εχει το XTX, μπορεί να κανουν 10 Ευρω μπορεί και 50.
Αν εχουν φθορές ειναι ευκαιρία να αλλαχτούν.

Gandalf dr685sm
01/11/2010, 10:41
georgio... reinmeister... ευχαριστώ... Οπότε δεν ανήκει και πολύ στην σφαίρα του εξωπραγματικού το 200αρι όπως πίστευα να φανταστώ για το συγκεκριμένο μηχανάκι , σωστά;

Ρε πστ μου ... που και να φόραγε δηλαδή τίποτα περίεργα upside-down δηλαδή!!

reinmeister
01/11/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
georgio... reinmeister... ευχαριστώ... Οπότε δεν ανήκει και πολύ στην σφαίρα του εξωπραγματικού το 200αρι όπως πίστευα να φανταστώ για το συγκεκριμένο μηχανάκι , σωστά;

Ρε πστ μου ... που και να φόραγε δηλαδή τίποτα περίεργα upside-down δηλαδή!!

δεν ανηκει εφ οσον γινουν τα προβλεπομενα...το θεμα μας ειναι αν θα γινουν...

edit...στο συγκεκριμενο μηχανακι συμπεριλαμβανομενου και του βαλε βγαλε...

Gandalf dr685sm
01/11/2010, 10:52
Κοίτα... την τιμή μου την έδωσε ενα παλικάρι που πάω το μηχανάκι τελευταία. Για να είμαι ειλικρινής, κάνει πολύ καλή δουλειά.

Το τσέκαρα ειδικά μετά απο εκείνο το πρόβλημα με την αλυσίδα και το γρανάζι καθώς έκανε εκείνο που είχες βάλει σε ενα θέμα... το κράτησε μέσα παραπάνω και έκατσε και μάζεψε ακόμα και μαλακίες που είχε στον πίσω τροχό απο γρατζουνιές και γδαρσίματα που έκανε η κομμένη αλυσίδα.

Ψείρας γενικά απο όσο τον έκοψα και πολύ εντάξει σε αυτά που μου έχει πεί ώς τώρα.

Απλά όταν άκουσα το 200αρι ήθελα να είμαι σίγουρος οτι δεν ήταν μια ακόμα πεπατημένη που κάνουν πολλοί όταν βλέπουν νέο πελάτη... δλδ κάνουν 2-3 φορές καλή δουλειά και μετά... παραλία και τσεκούρωμα.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

georgio
01/11/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οι ξυστρες δεν φαίνονται απ έξω, είναι μεταλλικά δαχτυλίδια συνήθως μπρούτζινα που περνάνε στο καλάμι. Αναφέρονται σαν bushes στα αγγλικά.
Πόσο κάνουν δεν ξέρω για το Paioli που εχει το XTX, μπορεί να κανουν 10 Ευρω μπορεί και 50.
Αν εχουν φθορές ειναι ευκαιρία να αλλαχτούν.

Ε μα, ξύστρες ρε συ;; Το φαντάστηκα ότι μπορεί να εννοείς αυτό αλλά λέω δε μπορεί... πες κουζινέτα, ξύστρες λέμε τα άλλα!

@ Gandalf dr685sm: Μπορεί να θέλουν και αυτά και έχουν ένα κόστος, αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν. Μόνο με visual inspection που λέει και το manual. :D

Υ.Γ.: bushings, bushes είναι οι θάμνοι :p

sapila racing
01/11/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ε μα, ξύστρες ρε συ;; Το φαντάστηκα ότι μπορεί να εννοείς αυτό αλλά λέω δε μπορεί... πες κουζινέτα, ξύστρες λέμε τα άλλα!

@ Gandalf dr685sm: Μπορεί να θέλουν και αυτά και έχουν ένα κόστος, αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν. Μόνο με visual inspection που λέει και το manual. :D

Υ.Γ.: bushings, bushes είναι οι θάμνοι :p

Τα εχεις μπερδέψει λίγο. :wave2:
Αν πας σε συνεργείο και πείς κουζινέτα πηρουνιού θα σε παρουν για χαζό, ξύστρες λέγονται.
Και bushes η bushings επίσης στα Αγγλικά, κοίτα σε ενα parts list.

Eπίσης αυτό που λες εσυ ξύστρα είναι η τσιμούχα για τις σκόνες, dust seal. :winka:

georgio
01/11/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τα εχεις μπερδέψει λίγο. :wave2:
Αν πας σε συνεργείο και πείς κουζινέτα πηρουνιού θα σε παρουν για χαζό, ξύστρες λέγονται.
Και bushes η bushings επίσης στα Αγγλικά, κοίτα σε ενα parts list.

Eπίσης αυτό που λες εσυ ξύστρα είναι η τσιμούχα για τις σκόνες, dust seal. :winka:

Μωρέ το τι είναι τι και τι κάνει το ξέρω. Στην ονοματολογία το χάνουμε.

Το ότι οι Έλληνες μάστορες λένε ξύστρες τα bushings δε μου λέει κάτι. Εδώ λένε τους σιγαστήρες των εξατμίσεων καζανάκια, το φιλτροκούτι παπά, την κάτω τιμονόπλακα σταυρό, τα super four τα λέγανε φουράκια επειδή δεν ήξεραν αγγλικά κλπ.

Οι αγγλικές ονομασίες είναι πολύ πιο εύστοχες.

Τεσπα, μην χαλάμε το ποστ του Gandalf dr685sm. :wave2:

Gandalf dr685sm
01/11/2010, 13:03
μπα... ελεύθερα... μαθαίνουμε και κάτι παραπάνω.

Daemon
01/11/2010, 21:42
Bush (συνηθως πλαστικα κουζινετα στα Yamaha) η metal slide (μεταλλικα κουζινετα στα Yamaha) = κουζινετα
dust seal = ξυστρες
oil seal = τσιμουχες

Τουλαχιστων ετσι τα εμαθα εγω..

mai_tai
18/11/2010, 22:42
αντι να δωσετε τα 200 στον μαστορα-θα γλιτωνατε καποια λεφτα αν μονοι σας αποσυναρμολογουσατε τα αμορτεσερ κ τα πηγαινατε...

και κατι αλλο....-μηπως ειναι πολυ νωρις για αλλαγη λαδιων στα καλαμια στα 20 και 25.000 χιλιομετρα..?εχω φιλαρακι που εχει κανει 45 κ ειναι μια χαρα το μπροστινο του....

mai_tai
26/11/2010, 17:34
Κατι ασχετο....κ οχι διαφημιση

χτες περασα απο ενα συνεργειο στα ΣΕΠΟΛΙΑ- εξηδικευμενο της YAMAHA και τον ρωτησα ποσο στοιχηζει αν του φερω τις 2 εμπρος μπουκαλες για αλ.λαδιων κ τσιμουχες γνησιες...

με ρωταει γιατι δεν φερνω ολη την μηχανη -μια ωριτσα θα κανει...

-του απανταω επειδη εχω καποιες γνωσεις θα το ξηλωσω μονος μου κ θα στο φερω...

κ οτυπας μου λεει θα σου παρω 75 ευρω ....τελικη τιμη -με εργασια...-λαδια...κ τσιμουχες γνησιες..-

οποτε λεω δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθω-θα στο φερω μεχρι της γιορτες--


Συμπερασμα...-καλες τιμες εχει ο τυπος κ οχι κατι για 200 ευρα που ειπωθηκε παραπανω

dmf
26/11/2010, 18:43
η καλυτερη τιμη που εχω βρει μεχρι στιγμης ειναι
70 εργασια
20+20 οι τσιμουχες
10+10 τα λαδια
συνολο 130.*
Στο ATS moto στο Ν.Ηρακλειο

Ακους Gandalf? Γιατι κι εμενα ενας παπατζης (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=111250&perpage=15&highlight=%C3%E5%F9%F1%E3%EF%F5%F3%E7&pagenumber=1) μαστορας μου ζητησε 200? (!) οταν τον ρωτησα ποσο θελει για σερβις μπροστινου.


*Εχω USD

faraway
26/11/2010, 18:52
Ότι θέλει ζητάει ο καθένας ανάλογα με το πόσο μεγάλη ιδέα έχει για τη μαστοριά του .

200 ? για να αλλάξει λάδια και τσιμούχα δεν τα δίνω , προτιμώ να το κάνω μόνος μου και ας το χαλάσω ....τουλάχιστον θα μάθω .

Gandalf dr685sm
26/11/2010, 22:54
μίλησα με το παληκάρι και τελικά αυτά που μου είπε είναι τα ακόλουθα...

180-200 ευρώ περιπου πάει το μαλί και θα περιέχει..

αυτό που είπε ο reinmaister...


θα αφαιρεθουν οι τρομπες λυνοντας απο κατω ,ετσι ωστε να πλυθουν τελεια αυτες και τα εσωτερικα καλαμιων η απλως θα ξεχωριστει μποτα απο καλαμι και θα γινει αδειασμα?θα στραγγιξουν καλα?

θα ελεχθουν πανω κατω τα bushings?

θα μετρηθουν ποσοτητες και υψη σταθμης σωστα?


Συν τα ανταλλακτικά όπου θα αλλαχτούν και οι δύο τσιμούχες αφου θα λυθεί το πηρούνι έτσι και αλλιώς, .. θα αλλάξει και τα δαχτυλίδια/ξύστρες , συν τα λάδια που θα μπούν. Νομίζω πάντως οτι είναι καλή τιμή αν όντως γίνουν όλα αυτά. Ήταν μάλιστα να το πήγαινα τέλος του μήνα μιας και έχει αρχίσει και ψιλο-ψαρεύει τελευταία, αλλά επειδή έσκασε σήμα, ασφάλεια Ι.Χ. και μοτό μαζεμένα... πάμε για να φτιαχτεί με το δώρο μισθού.

dmf
26/11/2010, 23:27
για το ats λες;

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
27/11/2010, 00:33
βρισκομαι ακριβως στην ιδια φαση , με ενα μηχανακι με περισσοτερες απιτησεις στο μπροστινο rmz 450 k8 και αποφασισα να τις αλλαξω μονος μου ... το 5αρακι λαδακι κανει 7-10 ευρω το μισολιτρο και οι τσιμουχες μου (γνησιες απο αντιπροσωπεια ) 70 ευρω μαζι με τις ξυστρες . τα μαστορια που λενε λιγα χρηματα , βαζουν τις ιδιες ξυστρες (δεν τρεχει και τιποτα αλλα θα σου ξαναζητησει συντομα παλι τσιμουχες ) και τσιμουχες απο εμποριο ...ΠΡΟΣΟΧH το οτι δεν θα τις παρει απο τον αντιπροσωπο δεν σημαινει οτι θα ειναι μαπα ... παιζει ακριβως οτι και με τα ρουλεμαν .... ξυστρες καινουργιες , δεν θα βρεις πουθενα εκτος απο τον αντιπροσωπο ... αν εχεις το manual και μια συριγγα (μεγαλη) δεν εχεις κανεναν αναγκγ ... λογικα ειναι μιας δεξαμενης (τα καλαμια σου ) και ειναι πανευκολο .... το δικο μου ειναι διπλου φυσιγγιου και παρολλα αυτα εχω ηδη αλλαξει τα λαδια μια φορα , καθαρισα τη τσιμουχα (μηπως ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΤΟ 70ΑΡΙ ) αλλα ... δεν το απεφυγα ... την Τριτη ξναλυνω .. αν θελεις οτιδηποτε βοηθεια στειλε πμ ....ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ....

lspiros
27/11/2010, 07:43
δεν μπορω να σε βοηθησω τιμολογιακα,απλα θα σου πω τη δικη μου εμπειρια στο kawasaki zr7 που ειχα.αφου βαριομουν λοιπον εκεινο τον καιρο να ασχοληθω,πηγα στο k-shock και εβαλα ελατηρια wp και λαδια στο μπροστινο.δεν θα μιλησω για την τιμη αλλα για τον επαγγελματισμο τους.το μαγαζι ειναι κυριολεκτικα μια τρυπα.τι τρυπα ομως?ξεχειλισμενη και οχι απο τον λογο που ξεχειλωνουν συνηθως οι τρυπες,αλλα απο γνωση.διπλα στα δικα μου ταπεινα συμβατικα και χωρις ρυθμισεις μπροστινα, υπηρχαν πανακριβες αναρτησεις αγωνιστικων ομαδων.ε λοιπον με την ιδια προσοχη δουλευουν και τις δυο,γιατι ξερουν οτι κρεμεται η ζωη μας απο αυτο.ελπιζω να βοηθησα:wave2:

mai_tai
01/12/2010, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
δεν μπορω να σε βοηθησω τιμολογιακα,απλα θα σου πω τη δικη μου εμπειρια στο kawasaki zr7 που ειχα.αφου βαριομουν λοιπον εκεινο τον καιρο να ασχοληθω,πηγα στο k-shock και εβαλα ελατηρια wp και λαδια στο μπροστινο.δεν θα μιλησω για την τιμη αλλα για τον επαγγελματισμο τους.το μαγαζι ειναι κυριολεκτικα μια τρυπα.τι τρυπα ομως?ξεχειλισμενη και οχι απο τον λογο που ξεχειλωνουν συνηθως οι τρυπες,αλλα απο γνωση.διπλα στα δικα μου ταπεινα συμβατικα και χωρις ρυθμισεις μπροστινα, υπηρχαν πανακριβες αναρτησεις αγωνιστικων ομαδων.ε λοιπον με την ιδια προσοχη δουλευουν και τις δυο,γιατι ξερουν οτι κρεμεται η ζωη μας απο αυτο.ελπιζω να βοηθησα:wave2:

αν θες μας λες κ τιμες κ που μπορουμε να βρουμε το παραπανω μαγαζι..


αξιζει να βαλουμε wp ελατηρια στα μπροστινα?εχεται δει αισθητη διαφορα???απο τιμες..??

lspiros
01/12/2010, 19:59
www.k-shock.gr
η τοποθετηση ελατηριων στα μπροστινα ειναι μια βελτιωση ουσιας και οχι φιγουρας.αξιζει καθε ευρο και μεταμορφωνει το μηχανακι.
δεν θυμαμαι το κοστος...

mai_tai
01/12/2010, 20:08
ειναι απαραιτητο αν βαλουμε στα μπροστινα wp-να βαλουμε κ στο πισω..??

ego_o_idios
01/12/2010, 20:12
tsimouxes mprostinou 17 euro sto ebay sin metaforika
kalo ladi mprostinou merikes markes...30 euro
ke 30 euro ston kshock
ke efiges


min ksexasis ena kalo xeri ksilo ston lakam pou sou ipe 200 euro an den mporis pes mou na pao ego na tou xoso tipota skampilia


ta tsoglania logo krisis roufane ema

dmf
01/12/2010, 20:42
αμα τους δωσεις και τα ρουλεμαν τιμονιου υπαρχει περιπτωση να στα αλλαξουν μιας και θα ειναι ηδη λυμενο το μπροστινο? Ή ζηταω πολλα; :rolleyes:

Gandalf dr685sm
01/12/2010, 20:49
Δεν ξέρω ρε παιδιά... για να είμαι σίγουρος πάντως θα κάνω μια βόλτα αύριο απο το K-Shock και θα μάθω τι γίνεται ακριβώς όσον αφορά το μπροστινό του ΧΤΧ , τι δουλειά έχει και πόσο κοστίζει τελικά.

ego_o_idios
01/12/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν ξέρω ρε παιδιά... για να είμαι σίγουρος πάντως θα κάνω μια βόλτα αύριο απο το K-Shock και θα μάθω τι γίνεται ακριβώς όσον αφορά το μπροστινό του ΧΤΧ , τι δουλειά έχει και πόσο κοστίζει τελικά.

siga to mprostino
edo tou pame apo ss anapoda mprostina ke na ta ksepetai
8a kolisi ston soumie tou xtx:lol:

mai_tai
01/12/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν ξέρω ρε παιδιά... για να είμαι σίγουρος πάντως θα κάνω μια βόλτα αύριο απο το K-Shock και θα μάθω τι γίνεται ακριβώς όσον αφορά το μπροστινό του ΧΤΧ , τι δουλειά έχει και πόσο κοστίζει τελικά.


Πας που πας...ρωτα κ για ομαδικο σερβις απο το φορουμ....μπροστινου-κ τι αλλαζει στην τιμη που δινει..

Gandalf dr685sm
02/12/2010, 13:44
ωχ παναγίτσα.. μου ... λοιπόν,

Πηγαίνοντας απο το K-shock (τα παιδιά είναι ευγενικότατα εκεί... και με χαμόγελο πράγμα σπάνιο).

Ξύστρες για το ΧΤΧ (κανά 70αρι)
Ελατήρια HYPERPRO(αφού θα κατέβει που θα κατέβει .. και είναι και λίγο πεσμένα) μαζί με λαδάκι κανά 150αρι.
Τσιμούχες κανά 20αρι αν χρειαστεί μιας και τις βρήκε καλές.
30 και η εργασία όπως γράφει και στο site...

Πάμε κανά 250αρι-300αρι... αν δεν βάλω ελατήρια έρχεται στο 130-150αρι.

Οπότε έχετε μια ιδέα... ρε την #@!#!@ ΥΑΜΑΗΑ... μα ενα 70αρι οι΄ξύστρες;;;...

PortisHead
02/12/2010, 15:21
Εγω θα σου προτεινα το K-SHOCK για οτι και αν αποφασισεις να κανεις , μιας και τα παιδια ειναι επαγγελματιες , κιοτι κανουν , θα το κανουν σωστα.

faraway
02/12/2010, 15:22
το 250 μαζί με hyperpro αξίζει !!!!
:wave2:

Gandalf dr685sm
02/12/2010, 15:27
teneres... για αυτό πάω κατά 99% .. .αφού θα κατέβει που θα κατέβει το μπροστινό!!!

portishead.. εκεί ρώτησα, εκεί θα το πάω φίλε μου.

Hornet_08
02/12/2010, 16:30
Τελικα ρωτησα.

Μαζι με το σερβις θα αλλαξω τα λαδακια στα καλαμια 10+10 + 60 εργασια

Gandalf dr685sm
03/12/2010, 07:41
μια διευκρίνηση... τα δικά μου ελατήρια αλλάζονται στα 42500 περίπου!! Άρα θεωρητικά είναι μια καλή στιγμή γύρω στα 35-40.000 να αρχίζουμε να το σκεφτόμαστε.

Gandalf dr685sm
09/01/2011, 05:07
λοιπόν αλλάχτηκαν... κόστος συνολικά...

Λάδια, τσιμούχες, ξύστρες (ρε την YAMAHA... 65 ευρώ ;;; ), εργατικά στο k-shock 170 ευρώ... τα ελατήρια άλλα 130 αλλά δυστυχώς λόγω κακής συνεννόησης δεν μπήκαν.. θα μπούν την επόμενη. Προς το παρόν δεν έχει πρόβλημα το μηχανάκι όπως το βλέπω, οπότε πάμε στα επόμενα 25-30.000ΚΜ περίπου να αλλαχθούν όλα. Ευχαριστώ άπαντες για την βοήθεια.

Επίσης να τονίσω οτι παρόλο το λάθος της συνεννόησης τα παιδιά του k-SHOCK είναι άψογοι σε συμπεριφορά και σίγουρα είναι πλέον στην λίστα μου σχετικά με τέτοια θέματα.

dmf
09/01/2011, 06:51
170 πληρωσες συνολικα;
Τα 65 που λες τί ειναι;
Παντως τα 170 ειναι οκ (ουτε φτηνα ουτε ακριβα).
Γυρω στα 80-90 σου εχει παρει εργατικα.

Gandalf dr685sm
09/01/2011, 15:58
170 συνολικά αλλά ελατήρια δεν μπήκαν.. αν έμπαιναν ήμουν στα 300 περίπου!!

65 ευρώ είχαν οι ξύστρες για το ΧΤΧ (άνευ ΦΠΑ)... βάλε ποσό τσιμούχας και λάδια.. κανά 30-40αρι πήγαν τα εργατικά του.

mai_tai
09/01/2011, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
170 συνολικά αλλά ελατήρια δεν μπήκαν.. αν έμπαιναν ήμουν στα 300 περίπου!!

65 ευρώ είχαν οι ξύστρες για το ΧΤΧ (άνευ ΦΠΑ)... βάλε ποσό τσιμούχας και λάδια.. κανά 30-40αρι πήγαν τα εργατικά του.

62 εχουν οι ξυστρες περιπου και 28 οι μεσα τσιμουχες πανω κατω +20 ευρω 2 λιτρα λαδι-οποτε 60-70 ειναι τα εργατικα παλικαρια-εγγυημενα....

georgio
09/01/2011, 18:09
Ακριβούτσικες οι "ξύστρες" (και στο k-shock ξύστρες τις είπαν; τις μεταφράσεις μου μέσα...), και γενικά έχω ακούσει για φθηνά ανταλλακτικά η yamaha.

Τα ελατήρια πάντως μπορείς να τα αλλάξεις και τώρα. Απλά βγάζεις τις πάνω τάπες, ροδέλες και αποστάτες και αλλάζεις τα ελατήρια, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις μήκος στους αποστάτες (λογικά να τους κόψεις λίγο).
Αν κλείσεις ραντεβού πας εκεί και σε μια ώρα μαξ έχεις ξεμπερδέψει φαντάζομαι. Πας ένα απογευματάκι που μπορείς πχ.

Gandalf dr685sm
10/01/2011, 09:36
georgio... έχω ήδη συνενοηθεί για την επόμενη αλλαγή λαδιών στο μπροστινό να γίνει και το πέρασμα των ελατηρίων. Τώρα είναι δύσκολο να γίνει καθώς και δεν έχω χώρο αλλά και το πρόγραμμα είναι και πάλι φορτωμένο.. οι γιορτές τελείωσαν γαρ..:D

mai_tai... νομίζω οτι έχουν 65 αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα .. θα το γράψω αύριο μιας και έχω την απόδειξη σπίτι. Νομίζω οτι πήραν κάτι τις παραπάνω συν το ΦΠΑ που έτσι και αλλιώς έχει ανέβει πλέον.